Faculty Committees 2020-21

Green Pages

Faculty Handbook Section I-B

1.2.4 Faculty Senate

  • Compensation Subcommittee
  • Nominations Subcommittee

1.2.5 Faculty Review Committee

1.2.6 Curriculum Committee

  • Course Approval Subcommittee (CAPSUB)

1.2.7 Academic Operations Committee (AOC)

1.2.8 Academic Technology Committee (ATC)

1.2.9 Global Engagement Committee (GEC)

1.2.10 Faculty Development Committee (FDC)

1.2.11 Faculty Personnel Committee

  • Third year Review Subcommittee

1.2.12 Academic Affairs Coordinating Council (AACC)

1.2.13 Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC)

1.2.14 Special Faculty Assignments

Appointed by the Faculty Senate

  • Faculty Secretary and Assistant Faculty Secretary
  • Faculty Marshals
  • Chair of the Lecture Series
  • Chair of the Artist Series 
  • Faculty Athletics Representative
  • Faculty To Serve on Committees and Subgroups of the Board of Trustees Groups
  • Faculty Representatives to the Benefits Committee
  • Faculty Representatives to the Internal Budget Committee
  • Honor Board
  • Grade Appeals Board
  • Academic Petitions Board
  • Academic Probations Board

Elected by the Faculty

  • Faculty Representatives to the ISLO Assessment Committee

1.2.15 Department Chairs and Program Directors Committee (DCPDC) Membership

1.2.16 College Accreditation Committee

Emergency Planning Committee - COVID


NOTE: The information in this Section I-B is a listing of persons elected or appointed to serve on faculty committees and/or special faculty assignments. Information about specific functions and procedures is given in that part of Section I-A designated in each listing. 

Student Representatives listed are appointed by the Student Senate.


Return to Top

1.2.4 Faculty Senate Membership 2020-21

Faculty Senate Website
faculty-senate@gustavus.edu

  • Brandon Dean (2019-2021) Vice Chair
  • Ursula Lindqvist (2018-2021)
  • Dan Mollner (2018-2021)
  • Ana Adams (2019-2022)
  • Katrina Imison-Mazy (2019-2022)
  • Greg Kaster (2020-2022)
  • Ruth Lin (2019-2022)
  • Mimi Gerstbauer (2020-2023)
  • Sun Hee Lee (2020-2023)
  • Maddalena Marinari (2020-2023)
  • Dwight Stoll (2020-2023) Chair
  • Esther Wang (2020-2023)
    • Non-voting ex officio: President Rebecca M. Bergman
    • Non-voting ex officio: Provost Brenda Kelly
    • Non-voting ex officio: Faculty Secretary Mark Braun (2020-2023)

Subcommittees

Compensation Committee Membership

Compensation Committee Website
faculty-compensation-com@gustavus.edu

  • Casey Elledge (2017-2021)
  • Vita Faychuk (2018-2022)
  • Tom LoFaro (2019-2023)
  • Open (2020-2024)

Nominations Committee Membership

  • Brandon Dean, Convener
  • Ana Adams
  • Ursula Lindqvist
  • Dan Mollner
  • Dwight Stoll
  • Open

Return to Top

1.2.5 Faculty Review Committee Membership 2020-21

Regular Members:

  • Casey Elledge (2018-2021)
  • Matt Panciera (2020–2022)
  • Kjerstin Moody (2020–2023)

Alternate Member: Priscilla Briggs (2018-2021)


Return to Top

1.2.6 Curriculum Committee Membership 2020-21

Curriculum Committee Website
cc-com@gustavus.edu

  • Education Division: Mary Westby (2020–23)
  • Fine Arts Division: Open (2020-2023)
  • Humanities Division: Open (2020-2023)
  • Natural Sciences and Math: Jeff Ford (2019-2022)
  • Social Science Division: Jeff Owen (2018–21)
  • At Large: Hayley Russell (2018-2021)
  • At Large: Kate Knutson (2019-2022) Chair
  • At Large: Sharon Marquart (2020–2023)
  • At Large: Anna Versluis (2020–2023)
  • Student representative: Wyatt Gillette ‘21
  • Student representative: Mustafa Abuhamdeh ‘22
  • Student representative: Kelsey Walock ‘23 
  • Voting ex officio: Provost Brenda Kelly or designee
    • Non-voting ex officio: Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar: Mary Gunderson
    • Non-voting ex officio: Library Chair: Michelle Twait 
    • Non-voting ex officio: Director of General Education: Dean Elizabeth Kubek
    • Non-voting ex officio: Director of January Term: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Director of Three Crowns Curriculum: Blake Couey
    • Non-voting ex officio: Director of the Center for International and Cultural Education: Bryan Messerly
    • Non-voting ex officio: Director of Writing Across the Curriculum: Becky Fremo
    • Non-voting ex officio: Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
    • Non-voting ex officio: College Assessment Director: Sarah Ruble
Subcommittees
Course Approval Subcommittee (CAPSUB) Membership

capsub@gustavus.edu

  • Education Division: Open (2020-2022)
  • Fine Arts Division: Matthew Rightmire (2020-2022)
  • Humanities Division: Open (2020-2023)
  • Natural Sciences and Mathematics Division: Laura Burrack (2018-2021)
  • Social Science Division: Open (2020-2023)
  • Student representative: Lillie Ortloff ‘22 
  • CAPSUB Chair, Elected member of the Curriculum Committee: Jeff Owen Chair
  • Voting ex officio: Provost or designee: Brenda Kelly
    • Non-voting ex officio: Curriculum Committee Chair: Kate Knutson
    • Non-voting ex officio: Registrar: Kristi Westphal
    • Non-voting ex officio: Director of General Education: Dean Elizabeth Kubek
    • Non-voting ex officio: Director of January Term: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Director of Three Crowns Curriculum: Blake Couey
    • Non-voting ex officio: Director of Writing Program: Becky Fremo
    • Non-voting ex officio: Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
    • Non-voting ex officio: Library faculty representative: Michelle Twait 

Return to Top

1.2.7 Academic Operations Committee (AOC) Membership 2020-21

Academic Operations Committee (AOC) Website
faculty-aoc-com@gustavus.edu

  • Josh Brown (2018-2021)
  • Heidi Meyer (2018-2021)
  • Lucie Holmgreen (2019-2022) Chair
  • Mary McHugh (2020–2023)
  • Karrin Meffert–Nelson (2020–2023)
  • Student representative: Justin Schriever ‘23
  • Student representative: Paige Patterson ‘21
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Dean Elizabeth Kubek
    • Non-voting ex officio: Dean of Students or designee: Megan Ruble
    • Non-voting ex officio: Registrar: Kristianne Westphal
    • Non-voting ex officio: Library Chair: Michelle Twait
    • Non-voting ex officio: Director of Athletics designee: Jared Phillips
    • Non-voting ex officio: Executive Director of Career Development or designee: Julie Rudolf
    • Non-voting ex officio: Director of Academic Support Center or designee: Thomas McHugh

Return to Top

1.2.8 Academic Technology Committee (ATC) Membership 2020-21

Academic Technology Committee (ATC) Website
faculty-atc-com@gustavus.edu

  • Education Division: Michelle Twait (2018-2021)
  • Fine Arts Division: Open (2020-2023)
  • Humanities Division: Samuel Kessler (2019-2022)
  • Natural Sciences and Mathematics Division: Jessie Petricka (2018-2021)
  • Social Science Division: Patrick Heath (2020-2023) 
  • Student representative: Abigail Doran ‘23
  • Student representative: Open
  • Voting ex officio: Provost or designee: Dean Elizabeth Kubek
  • Voting ex officio: Library Chair or designee: Michelle Twait
  • Voting ex officio: Associate Director of Instructional Services: Marni Dunning

Return to Top

1.2.9 Global Engagement Committee (GEC) Membership 2020-21

Global Engagement Committee (GEC) Website
faculty-gec-com@gustavus.edu

  • Steve Mellema (2020–2022) Co-Chair
  • Suzanne Wilson (2020–2022) Co-Chair
  • Marco Cabrera Geserick (2020–2023)
  • Micah Maatman (2020–2023)
  • Lynnea Myers (2020–2023)
  • Student representative: Quincy Yangh ‘21
  • Student representative: Alyssa Hegde ‘22
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Director of January Term or designee: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Director of Center for International and Cultural Education or designee: Bryan Messerly 
    • Non-voting ex officio: Director of Inclusive Excellence or designee: Tom Flunker

Return to Top

1.2.10 Faculty Development Committee (FDC) Membership 2020-21

faculty-dev-com@gustavus.edu

  • Betsy Byers (2018-2021)
  • Mary Gaebler (2019-2022)
  • Sarah Wolter (2019-2022) Chair
  • Lynnea Myers (2020–2023)
  • Matt Rasmussen (2020–2023)
    • Non-voting ex officio: President Rebecca M. Bergman
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Provost Brenda Kelly
    • Non-voting ex officio: Director of Research and Sponsored Programs: Sarah Bridges
    • Non-voting ex officio: Kendall Center Director Matthew Panciera

Return to Top

1.2.11 Faculty Personnel Committee (PC) Membership 2020-21

Faculty Personnel Committee (PC) Website
faculty-personnel-com@gustavus.edu

  • Michele Rusinko (2019-2021)
  • Philip Voight (2018-2021)
  • Jennifer Ackil (2019-2022) Chair
  • Kathy Lund Dean (2019-2022)
  • Valerie Walker (2019-2022)
  • Scott Bur (2020–2023)
  • Patricia English-Schneider (2019-2023)
  • Jeff Jeremiason (2020–2023)
  • Barbara Zust (2020–2023)
    • Non-voting ex officio: President Rebecca M. Bergman
    • Non-voting ex officio: Provost Brenda Kelly

Subcommittee

Third-Year Review Subcommittee Membership
tyr-sub@gustavus.edu
  • Thia Cooper (2019-2022)
  • Bonnie Reimann (2019-2022) Chair
  • Brandon Dean (2020–2023)
  • Anna Hulseberg (2020–2023)
  • Greg Kaster (2020–2023)
  • Open (2020-2023)

Return to Top

1.2.12 Academic Affairs Coordinating Council (AACC) Membership 2019-2020

faculty-academic-affairs-com@gustavus.edu

  • Chair of Academic Operations Committee: Lucie Holmgreen
  • Chair of Academic Technology Committee: Open
  • Chair of Curriculum Committee: Kate Knutson
  • Chair of Department Chairs and Program Directors Committee: Open
  • Chair of Diversity, Equity, and Inclusion Committee: Marie Walker
  • Chair of Faculty Senate: Dwight Stoll
  • Chair of Faculty Development Committee: Sarah Wolter
  • Chair of Global Engagement Committee: Open
    • Non-voting ex officio: President Rebecca Bergman
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Provost Brenda Kelly
    • Non-voting ex officio: Associate Provost or designee: Dean Elizabeth Kubek
    • Non-voting ex officio: Associate Provost or designee: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Dean of Students or designee: JoNes VanHecke

Return to Top

1.2.13 Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC) 2020-21

Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC) Website
DEIC-com@gustavus.edu

  • Education Division: Aaron Banks (2020–23)
  • Fine Arts Division: Open (2020-2023)
  • Humanities Division: Maria Kalbermatten (2020–23)
  • Natural Sciences and Mathematics Division: Open (2020-2022)
  • Social Science Division: Marie Walker (2020–23) Chair
  • At Large: Amy Seham (2018-2021)
  • At Large: Yumiko Oshima-Ryan (2019-2022)
  • Student representative: Charlotte Lim ‘21
  • Student representative: Amanda Braun ‘21
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Dean Valerie Banschbach
    • Non-voting ex officio: Director of Human Resources or designee: Kathi Tunheim
    • Non-voting ex officio: Director of Inclusive Excellence or designee: Janet Jennings
    • Non-voting ex officio: Director of Center for International and Cultural Education or designee: Jeff Anderson
    • Non-voting ex officio: Director of Kendall Center for Engaged Learning or designee: Margaret Bloch Qazi

Return to Top

1.2.14 Special Faculty Assignments 2020-21

Appointed by Faculty Senate 

  • Faculty Secretary: Mark Braun (2020-23)
  • Faculty Marshal: Richard Leitch (2018-2021)
  • Assistant Faculty Marshal: Lucie Holmgreen (2019-2022)
  • Chair of Lecture Series: Michele Rusinko (2019-2021)
  • Chair of Artist Series: Patricia Snapp (2019-2022)
  • Faculty Athletics Representative: Jeff Owen (2018-2021)

Faculty to Serve on Committees and Subgroups of the Board of Trustees Groups

NOTE: Terms are three years, July through June. Terms for senators are normally the same as their term on the Faculty Senate.

Academic Affairs Committee

  • Faculty Senate Representative: Greg Kaster (2020-2021)
  • Curriculum Committee Representative: Open
  • DCPDC Representative: Pamela Conners (2019-2022)
  • Student Representative: Hailey Concepcion ‘21
  • Student Representative: Sienna Wiebusch ‘22
    • Non-voting ex officio: Faculty Senate Chair: Dwight Stoll
    • Non-voting ex officio: Faculty Senate Vice Chair: Brandon Dean
 
 
Advancement Committee
  • Faculty Senate Representative: Ruth Lin (2020-2022)
  • At large: Lisa Heldke (2020–23)

Budget Committee

  • Internal Budget Committee Representative: Mark Kruger (2019-2022)


Enrollment Management Committee

  • Faculty Senate Representative: Ursula Lindqvist (2018-2021)
  • At large: Jessie Petricka (2019-2022)
 

Marketing and Communication Committee
  • Faculty Senate Representative: Mimi Gerstbauer (2020-2023)
  • At Large: Steve Mellema (2020-2023)
 

Student Life Committee
  • Faculty Senate Representative: Dan Mollner (2018-2021)
  • At Large: Open

Faculty Representatives to the Benefits Committee

  • Rory McFadden (2019–22)
  • Vita Faychuk (2020–23)
  • Bonnie Reimann (2020–23)

Faculty Representatives to the President's Environmental Sustainability Council

  • Ian Hill (2019-2022)
  • Darsa Donelan (2020–2023)

Faculty Representatives to the Internal Budget Committee

  • Karl Larson (2018-2021)
  • Mark Krueger (2019-2022)
  • Open (2020-2023)
 
 
Honor Board Membership
  • Faculty member: Open (2018-2021)
  • Faculty member: Open (2018-2021)
  • Faculty member: Open (2019-2022)
  • Faculty member: Mary Gaebler (2019-2022)
  • Faculty member: Jacob Siehler (2020–23)
  • Faculty member: Patricia Snapp (2020–23)
  • Student representative: Owen Nkurunziza ‘21
  • Student representative: Lillie Ortloff ‘22
  • Student representative: Hailey Concepcion ‘21
  • Student representative: Open
  • Student representative: Open
  • Student representative: Open
  • Ex officio: Provost or designee: Valerie Banschbach

Grade Appeals Board Membership
  • Education Division: Open (2020–21)
  • Fine Arts Division: Henry MacCarthy (2020–23)
  • Humanities Division: Greg Kaster (2020–23)
  • Natural Sciences and Mathematics Division: Heather Haemig (2019–21)
  • Social Science Division: Lucie Holmgreen (2019–22)
    • Non-voting ex officio: Provost or designee: Valerie Banschbach
 
 
Academic Petitions Board Membership
  • Laura Burrack (2018-2021)
  • Open (2020-2023)
  • Voting ex officio: Provost or designee: Valerie Banschbach
  • Voting ex officio: Registrar Kristianne Westphal
 
 
Academic Probations Board Membership
  • Faculty member: Richard Leitch: (2018-2021)
  • Faculty member: Patricia Snapp (2019-2022)
  • Faculty member: Jacob Siehler (2020-2023)
  • Voting ex officio: Provost or designee: Valerie Banschbach
  • Voting ex officio: Dean of Students or designee: JoNes VanHecke
  • Voting ex officio: Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar: Mary Gunderson
  • Voting ex officio: Academic Support Center Director: Thomas McHugh / Associate Director Jane Lalim
  • Voting ex officio: Counseling Center Director: Hannah Godbout
  • Voting ex officio: Chaplain: Siri Erickson
  • Voting ex officio: Vice President of Enrollment Management or designee: Alan Meier
  • Voting ex officio: Director of Inclusive Excellence: Thomas Flunker

Elected by Faculty

ISLO College Assessment Committee

  • Lianying Shan (2019-2022)
  • Marcia Bunge (2020–2023)

Return to Top

1.2.15 Department Chairs and Program Directors Committee (DCPDC) Membership 2020-21

dept-chairs@gustavus.edu

Art and Art History: Betsy Byers
Biology: Jon Grinnell
Chemistry: Scott Bur and Brandy Russell, Co-Chairs
Communication Studies: Pamela Conners
Economics and Management: Sheng Yang
Education: Amy Vizenor (Fall 2020) / Dan Moos (Spring 2021)
English: Sean Cobb and Rob Kendrick, Co-Chairs
Geography: Joaquin Villanueva
Geology: Laura Triplett
Greek, Latin, and Classical Studies: Matt Panciera
Health and Exercise Science: Stephanie Otto
History: Kate Keller
Library: Michelle Twait
Mathematics, Computer Science, and Statistics: Mike Hvidsten
Modern Languages, Literatures, and Cultures: Carlos Mejia Suarez
Music: Justin Knoepfel
Nursing: Heidi Meyer
Philosophy: Josh Brown
Physics: Tom Huber
Political Science: Kate Knutson
Psychological Science: Kyle Chambers / Marie Walker (Spring 2021 Co-Chair)
Religion: Casey Elledge
Scandinavian Studies: Ursula Lindqvist
Sociology and Anthropology: Suzanne Wilson
Theatre and Dance: Henry MacCarthy, Melissa Rolnick, Co-Chairs
African Studies: Paschal Kyoore (Fall 2020) / Spring TBD
Arts Administration: Micah Maatman
Biochemistry and Molecular Biology: Jeffrey Dahlseid
Comparative Literature: Blake Couey
Environmental Studies: Jeff La Frenierre
Film and Media Studies: Sean Cobb
Gender, Women, and Sexuality Studies: Jill Locke
Japanese Studies: Toshiyuki Sakuragi
Latin American, Latinx, and Caribbean Studies: Angelique Dwyer
Peace, Justice, and Conflict Studies: Mimi Gerstbauer
Public Health: Karl Larson
Russian and Eastern European Studies: Glenn Kranking
First Term Seminar: Lauren Hecht
Three Crowns Curriculum: Blake Couey
Writing Across the Curriculum: Rebecca Fremo

Non-voting ex officio: Provost Brenda Kelly
Non-voting ex officio: Dean Valerie Banschbach
Non-voting ex officio: Dean Elizabeth Kubek

Return to Top

1.2.16 College Accreditation Committee (convened by the President; Provost presides) 2020-21

  • Faculty Senate designee: Ursula Lindqvist (2019-2021)
  • Curriculum Committee designee: OPEN (2020-2023)
  • Student representative: Brendan Elliot ‘22
  • Student representative: Harrison Wold ‘23

------------------------------------------------------

Emergency Planning Committee (for COVID pandemic)


g-faculty-emergency-com@gustavus.edu
Faculty Senate Chair: Dwight Stoll Chair
Faculty Senate Vice Chair: Brandon Dean
Academic Operations Committee Chair or designee: Lucie Holmgreen
Department Chairs and Program Directors Committee Chair: Blake Couey (summer 2020)
Diversity Equity and Inclusion Committee Chair: Marie Walker
At Large: Karl Larson
Non-voting ex officio: Provost or designee: Provost Brenda Kelly 
 

----------------------------------------------------------------------------------

Copyright 2020, Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.
Last updated September 21, 2020 - Mark Braun, Faculty Secretary