Faculty Committees 2024-25Green Pages
Faculty Handbook Section I-B
- Nominations Subcommittee
1.2.5 Faculty Review Committee
1.2.7 Academic Operations Committee (AOC)
1.2.11 Faculty Personnel Committee
- Third year Review Subcommittee
1.2.12 Academic Affairs Coordinating Council (AACC)
1.2.13 Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC)
1.2.14 Special Faculty Assignments
Appointed by the Faculty Senate
- Faculty Secretary and Assistant Faculty Secretary
- Faculty Marshals
- Chair of the Lecture Series
- Chair of the Artist Series
- Faculty Athletics Representative
- Faculty To Serve on Committees and Subgroups of the Board of Trustees Groups
- Faculty Representative to the Benefits Advisory Committee
- Faculty Representatives to the Internal Budget Committee
- Adjudication Board
- Compensation, Benefits, and Budget Board
- Committee on Academic Standing
Elected by the Faculty
- None
1.2.16 College Accreditation Committee
2023-24 SPECIAL PILOTS
Adjudication Board
Compensation, Benefits, and Budget Board
2023-24 INACTIVE COMMITTEES
Senate Subcommittee - Compensation Committee
Faculty Review Committee
Curriculum Committee Subcommittee - Course Approval Subcommittee (CAPSUB)
Academic Technology Committee (ATC)
Global Engagement Committee (GEC)
Faculty Development Committee (FDC)
Honor Board
Grade Appeals Board
Academic Petitions Board
Department Chairs and Program Directors Committee (DCPDC)
NOTE: The information in this Section I-B is a listing of persons elected or appointed to serve on faculty committees and/or special faculty assignments. Information about specific functions and procedures is given in that part of Section I-A designated in each listing.
Student Representatives listed are appointed by the Student Senate.
1.2.4 Faculty Senate Membership 2024-2025
Faculty Senate Website
faculty-senate@gustavus.edu
Elected at-large:
- At-large: Scott Bur (2024-2027)
- At-large: Thia Cooper (2023-2025) Co-Chair
- At-large: Lisa Dembouski (2023-2026)
- At-large: Carlos Mejia Suarez (2022-2025)
- At-large: Heidi Meyer (2022-2025)
- At-large: James Patrick Miller (2022-2025) Co-Chair
- At-large: Marta Podemska-Mikluch (2024-2027)
- At-large: Brandy Russell (2023-2026)
- At-large: Darío Sánchez-González (2024-27)
- At-large: Dave Stamps (2024-2027)
- At-large: Mary Westby (2023-2026)
- At-large: Sheng Yang (2023-2026)
Ex officio:
- Faculty Secretary Mark Braun (2023-2026)
- Non-Tenure-Track Faculty Liaison - Heather Haemig (2024-25)
- Provost Brenda Kelly
- President Rebecca M. Bergman
- Vice President for Equity and Inclusion Doug Thompson
Subcommittee
Nominations Committee Membership
faculty-nominations-com@gustavus.edu
- Yurie Hong - Convenor
- Brandy Russell
- Carlos Mejia
- James Patrick Miller
- Joaquin Villanueva
- Lisa Dembouski
1.2.5 Faculty Review Committee
This committee is comprised of the faculty members of the Adjudication Board.
1.2.6 Curriculum Committee Membership 2024-2025
Curriculum Committee Website
cc-com@gustavus.edu
- Education Division: Romina Peña-Pincheira (2024-27)
- Fine Arts Division: Hagar Attia (2023-2026)
- Humanities Division: Seán Easton (2024-2026)
- Natural Sciences and Math: Dwight Stoll (2022-2025) Chair
- Social Science Division: Mimi Gerstbauer (2023-2025)
- At Large: (2024-2027)
- At Large: OPEN ( Spring 2025 - 2028)
- Student representative: OPEN
- Student representative: OPEN
- Student representative: OPEN
- Voting ex officio: Provost Brenda Kelly or designee (Sarah Ruble)
- Non-voting ex officio: College Assessment Director: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of Challenge Seminar: Laura Burrack
- Non-voting ex officio: Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
- Non-voting ex officio: Director of General Education: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of January Term: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of Summer Term: Elizabeth Kubek
- Non-voting ex officio: Director of the Center for International and Cultural Education: Matt Hirman
- Non-voting ex officio: Director of Three Crowns Curriculum: Yurie Hong
- Non-voting ex officio: Director of Writing Across the Curriculum: Nissa Parmar
- Non-voting ex officio: Library Chair: Michelle Twait
- Non-voting ex officio: Registrar: Deann Schloesser / Assistant Registrar: Shelby Mliner
1.2.7 Academic Operations Committee (AOC) Membership 2023-24
Academic Operations Committee (AOC) Website
faculty-aoc-com@gustavus.edu
- Baili Chen (Spring 2022-2025)
- Brandon Dean (2023-24) Chair
- Glenn Kranking (2023-2026)
- Mary McHugh (2023-2025)
- Marta Podemska-Mikluch (Spring 2022-2024)
- Academic Technology Liaison: Patrick Heath (2023-24 added as a pilot position)
- Student representative: Zoya Akhtar ‘26
- Student representative: Madison Fleming ‘24
- Non-voting ex officio: Provost or designee: Kyle Chambers
- Non-voting ex officio: Dean of Students or designee: Megan Ruble
- Non-voting ex officio: Registrar: Deann Schloesser
- Non-voting ex officio: Library Chair: Michelle Twait
- Non-voting ex officio: Director of Athletics designee: Jared Phillips
- Non-voting ex officio: Executive Director of Career Development or designee: Julie Rudolf
- Non-voting ex officio: Director of Academic Support Center or designee: Thomas McHugh
1.2.11 Faculty Personnel Committee (PC) Membership 2023-24
Faculty Personnel Committee (PC) Website
faculty-personnel-com@gustavus.edu
- Kayla De Lorme (2021-2024) Chair
- Amanda Nienow (2021-2024)
- Jessica Stadick (2021-2024)
- Lianying Shan (2023-2025)
- Jon Grinnell (2022-2025)
- Kathy Lund Dean (Spring 2024-2025)
- Jennifer Ackil (2023-2026)
- Laura Burrack (2023-2026)
- Sean Cobb (2023-2026)
- Non-voting ex officio: President Rebecca M. Bergman
- Non-voting ex officio: Provost Brenda Kelly
- Non-voting ex officio: Vice President for Equity and Inclusion, Doug Thompson
Subcommittee
Third-Year Review Subcommittee Membership
tyr-sub@gustavus.edu
- Jeff Dahlseid (2023-2026)
- Anna Hulseberg (2023-2026)
- Ursula Lindqvist (2023-2026)
- Daniel Moos (2023-2026)
- Hayley Russell (2023-2026) Chair (OPEN 2024-26)
- Anna Versluis (2023-2026)
1.2.12 Academic Affairs Coordinating Council (AACC) Membership 2023-24
faculty-academic-affairs-com@gustavus.edu
- Chair of Academic Operations Committee: Brandon Dean
- Chair of Academic Technology Committee: NONE IN 2023-24
- Chair of Curriculum Committee: Dwight Stoll
- Chair of Department Chairs and Program Directors Committee: NONE IN 2023-24
- Chair of Diversity, Equity, and Inclusion Committee: Kate Aguilar
- Co-Chairs of Faculty Senate: Thia Cooper and James Patrick Miller
- Chair of Faculty Development Committee: NONE IN 2023-24
- Chair of Global Engagement Committee: NONE IN 2023-24
- Non-voting ex officio: President Rebecca Bergman
- Non-voting ex officio: Provost or designee: Provost Brenda Kelly
- Non-voting ex officio: Associate Provost or designee: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Dean of Students or designee: Charlie Potts
1.2.13 Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC) 2024-2025
Diversity, Equity, and Inclusion Committee (DEIC) Website
DEIC-com@gustavus.edu
- Education Division: OPEN (2024-2025)
- Fine Arts Division: Sarah Lahasky (2023-2026)
- Humanities Division: OPEN (2024-2025)
- Natural Sciences and Mathematics Division: Katie Leehy (2024-2027)
- Social Science Division: Colin Smith (2023-2026)
- At Large: Kate Aguilar (2022-2025)
- At Large: OPEN (2024-2027)
- Student representative: OPEN
- Student representative: Filmon Fesshatsion ‘25
- Non-voting ex officio: Provost or designee: Pamela Conners
- Non-voting ex officio: Director of Human Resources or designee: Jacque Christensen
- Non-voting ex officio: Vice President for Equity and Inclusion or designee: Doug Thompson
- Non-voting ex officio: Director of Center for International and Cultural Education or designee: Jeff Anderson
- Non-voting ex officio: Director of Kendall Center for Engaged Learning or designee: Pamela Conners
1.2.14 Special Faculty Assignments 2023-24
Appointed by Faculty Senate
- Faculty Secretary: Mark Braun (2023-2026)
- Faculty Marshal: Richard Leitch (2021-2024)
- Assistant Faculty Marshal: Jeff Dahlseid (2023-2026)
- Chair of Lecture Series: Joaquin Villanueva (2022-2024)
- Chair of Artist Series: Patricia Snapp (2022-2025)
- Faculty Athletics Representative: Jeff Owen (2022-2025)
- Faculty Senate Representative: Heidi Meyer (2022-2025)
- Curriculum Committee Representative: Katrina Imison (2023-24)
- DCPDC Representative: Becky Fremo (2022-2025)
- Student Representative: Katyana Cardenas ‘24
- Student Representative: Tessa Yeager '24
- Non-voting ex officio: Faculty Senate Co-Chair: Thia Cooper and James Patrick Miller
- Non-voting ex officio: Faculty Senate Vice Chair: Yurie Hong
- Faculty Senate Representative: Carlos Mejia Suarez (2022-2025)
- At large: Lisa Heldke (2023-2026)
- Internal Budget Committee Representative: Joshua Brown (2023-24)
- Faculty Senate Representative: Brandy Russell (2023-2026)
- At large: James Patrick Miller (2022-2025)
- Faculty Senate Representative: Mary Westby (2023-2026)
- At Large: Greg Kaster (2023-2026)
- Faculty Senate Representative: Lisa Dembouski (2023-2026)
- At Large: Kate Knutson (2022-2025)
Faculty Representative to the Benefits Advisory Committee
- Aaron Banks (2023-2025)
Faculty Representatives to the President's Environmental Sustainability Council
- Betsy Byers (2023-2026)
- Ian Hill (2022-2025)
Faculty Representatives to the Internal Budget Committee
- Aaron Banks (2023-25)
- Joshua Brown (2023-24)
- Darío Sánchez-González (2023-26)
Committee on Academic Standing Membership
- Faculty member: OPEN (2023-2026)
- Faculty member: Richard Leitch (2021-2024)
- Faculty member: Lisa Ortmann (2022-2025)
- Voting ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
- Voting ex officio: Dean of Students or designee: Charlie Potts
- Voting ex officio: Registrar: Deann Schloesser / Assistant Registrar: Shelby Mliner
- Voting ex officio: Academic Support Center Director: Thomas McHugh / Associate Director Jane Lalim
- Voting ex officio: Counseling Center Director: Hannah Repp
- Voting ex officio: Chaplain: Grady St. Dennis
- Voting ex officio: Vice President of Enrollment Management or designee: Kirk Carlson
- Voting ex officio: Director of the Center for Inclusive Excellence: Thomas Flunker
1.2.16 College Accreditation Committee (convened by the President; Provost presides) 2023-24
- Faculty Senate designee: Mary Westby (2023-2026)
- Curriculum Committee designee: Dwight Stoll (2022-2025)
- Student representative: Jenna Sargent ‘24
- Student representative: Abby McCready ‘25
Adjudication Board Membership 2023-24
- Jacob Siehler (2023-2026)
- Lisa Heldke (2023-2026)
- Laura Hildreth (2023-2025)
- Jeff Jenson (2023-2025)
- Greg Kaster (2023-24)
- Jeff La Frenierre (2023-24)
- Student Representative: Aubrey Kosters ‘25
- Student Representative: Tessa Yeager ‘24
- Student Representative: Jack Raway ‘24
- Student Representative: Matthew Olson ‘24
- Student Representative: Jessica Ruud ‘25
- Student Representative: Abby Ronnebaum ‘26
- Ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
Compensation, Benefits, and Budget Board Membership 2023-24
- At large: Aaron Banks (2023-25)
- At large: Joshua Brown (2023-24)
- Faculty Senate representative: Darío Sánchez-González (2023-26)
Senate Subcommittee - Compensation Committee Membership 2023-24
Compensation Committee Website
faculty-compensation-com@gustavus.edu
- Joshua Brown (2021-2024)
- Casey Elledge (2021-2025)
- Vita Faychuk (2022-2026)
- OPEN (2023-2027)
Faculty Review Committee Membership 2023-24
- Gregory Kaster (2022-2025)
- Phillip Voight (2021-2024)
- OPEN (2023-2026)
- Alternate Member: Peg O'Connor (2021-2024)
Curriculum Committee Subcommittee - Course Approval Subcommittee (CAPSUB) Membership 2023-24
- Education Division: Lisa Ortmann (2022-2025)
- Fine Arts Division: Hagar Attia (2022-2025)
- Humanities Division: OPEN (2023-2026)
- Natural Sciences and Mathematics Division: OPEN (2021-2024)
- Social Science Division: OPEN (2021-2024)
- Student representative: Aubrey Kosters '25
- CAPSUB Chair, Elected member of the Curriculum Committee: OPEN
- Voting ex officio: Provost or designee: Brenda Kelly (Sarah Ruble)
- Non-voting ex officio: Curriculum Committee Chair: Ana Adams
- Non-voting ex officio: Registrar: Deann Schloesser
- Non-voting ex officio: Director of General Education: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of January Term: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of Three Crowns Curriculum: Yurie Hong
- Non-voting ex officio: Director of Writing Program: Nissa Parmar
- Non-voting ex officio: Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
- Non-voting ex officio: Director of Summer Term: Elizabeth Kubek
- Non-voting ex officio: Library faculty representative: Michelle Twait
Academic Technology Committee (ATC) Membership 2023-24
Academic Technology Committee (ATC) Website
faculty-atc-com@gustavus.edu
- Education Division: Amy Vizenor (2021-2024)
- Fine Arts Division: Dave Stamps (2021-2024)
- Humanities Division: Matt Panciera (2022-2025)
- Natural Sciences and Mathematics Division: OPEN (2022-2024)
- Social Science Division: OPEN (2023-2026)
- Student representative: OPEN
- Student representative: Evan Johnson ’24
- Voting ex officio: Provost or designee: Kyle Chambers
- Voting ex officio: Library Chair or designee: Michelle Twait
- Voting ex officio: Associate Director of Instructional Services: Marni Dunning
Global Engagement Committee (GEC) Membership 2023-24
Global Engagement Committee (GEC) Website
faculty-gec-com@gustavus.edu
- Sara Conrad (2022-2025)
- Jon Grinnell (2022-2025)
- OPEN (2023-2026)
- OPEN (2023-2026)
- OPEN (2023-2026)
- Student representative: OPEN
- Student representative: Emma Shumaker '24Non-voting ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of January Term or designee: Sarah Ruble
- Non-voting ex officio: Director of Center for International and Cultural Education or designee: Matt Hirman
- Non-voting ex officio: Director of Inclusive Excellence or designee: Tom Flunker
Faculty Development Committee (FDC) Membership 2023-24
Faculty Development Committee (FDC) Website
faculty-dev-com@gustavus.edu
- Betsy Byers (2021-2024)
- Anna Hulseberg (2022-2025)
- Daniel Moos (2022-2025)
- OPEN (2023-2026)
- OPEN (2023-2026)Non-voting ex officio: President Rebecca M. Bergman
- Non-voting ex officio: Provost or designee: Pamela Conners
- Non-voting ex officio: Director of Research and Sponsored Programs: Sarah Bridges
- Non-voting ex officio: Kendall Center Director Pamela Conners
Honor Board Membership 2023-24
- Faculty member: OPEN
- Faculty member: OPEN
- Faculty member: OPEN
- Faculty member: OPEN
- Faculty member Jennifer Ackil (2022-2025)
- Faculty member Brandy Russell (2022-2025)
- Student representative: George Giannou '24
- Student representative: Aubrey Kosters '25
- Student representative: OPEN
- Student representative: OPEN
- Student representative: OPEN
- Student representative: Tessa Yeager '24
- Ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
Grade Appeals Board Membership 2023-24
- Education Division: OPEN (2023-2026)
- Fine Arts Division: OPEN (2023-2026)
- Humanities Division: OPEN (2023-2026)
- Natural Sciences and Mathematics Division: Heather Haemig (2022-2025)
- Social Science Division: Laura Hildreth (2022-2025)
- Non-voting ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
Academic Petitions Board Membership 2023-24
- OPEN (2023-2026)
- Amanda Nienow (2021-2024)
- Voting ex officio: Provost or designee: Sarah Ruble
- Voting ex officio: Registrar: Deann Schloesser
Department Chairs and Program Directors Committee (DCPDC) Membership 2023-24
Department Chairs and Program Directors Committee (DCPDC) Website
dept-chairs@gustavus.edu
Art and Art History: Betsy Byers
Biology: Yuta Kawarasaki
Business and Economics: Jeff Owen
Chemistry: Amanda Nienow & Dwight Stoll, Co-Chairs
Communication Studies: Pamela Conners & Phillip Voight, Co-Chairs
Education: Amy Vizenor
English: Becky Fremo & Rob Kendrick, Co-Chairs
Environment, Geography, and Earth Sciences: Julie Bartley & Jeff La Frenierre, Co-Chairs
Greek, Latin, and Classical Studies: Seán Easton
Health and Exercise Science: Hayley Russell
History: Maddalena Marinari
Library: Michelle Twait
Mathematics, Computer Science, and Statistics: Thomas LoFaro
Modern Languages, Literatures, and Cultures: Ana Adams
Music: Justin Knoepfel
Nursing: Heidi Meyer
Philosophy: Josh Brown
Physics: Kyle Chambers
Political Science: Kate Knutson
Psychological Science: Marie Walker
Religion: Thia Cooper
Scandinavian Studies: Glenn Kranking
Sociology and Anthropology: Dave Stamps (Fall and January)
Theatre and Dance: Henry MacCarthy & Melissa Rolnick, Co-Chairs
African/African Diaspora Studies: Kate Keller
Arts Entrepreneurship: Dave Stamps
Athletic Training: Mary Westby
Biochemistry and Molecular Biology: Jeffrey Dahlseid
Comparative Literature: Ursula Lindqvist
Film and Media Studies: Sean Cobb
Gender, Women, and Sexuality Studies: Jill Locke
Japanese Studies: Toshiyuki Sakuragi
Latin American, Latinx, and Caribbean Studies: Angelique Dwyer
Peace, Justice, and Conflict Studies: Mimi Gerstbauer & Joaquin Villanueva, Co-Directors
Public Health: Karl Larson & Sarah Ruble, Co-Directors
Russian and Eastern European Studies: Annalise Rivas
Sport Management: Hayley Russell
Challenge Seminar: Laura Burrack
First Term Seminar: Lauren Hecht
Three Crowns Curriculum: Yurie Hong
Writing Across the Curriculum: Nissa Parmar
Non-voting ex officio: Provost Brenda Kelly
Non-voting ex officio: Sarah Ruble
Copyright 2024, Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.
Last updated April 17, 2024 - Mark Braun, Faculty Secretary