General Education Revision

Contact Information

Curriculum Committee Membership, 2019-20

cc-com@gustavus.edu

Education Division: Stephanie Otto (2017-2020) Co-Chair
Fine Arts Division: James Patrick Miller (2018-2021) Co-Chair
Humanities Division: Kjerstin Moody (2018-2020)
Natural Sciences and Math: OPEN (2019-2022)
Social Science Division: Jeff Owen (2018-2021)
At Large: Charles Niederriter (2019-2022)
At Large: Hayley Russell (2018-2021)
At Large: Kate Knutson (2019-2022)
At Large: Sharon Marquart (2018-2020)
Student representative: Christiana Nelson (2019-20)
Student representative: Monali Bhakta (2018-2020)
Student representative: Wyatt Gillette (2019-2021)

Voting ex officio: 
Provost Brenda Kelly

Non-voting ex officio:
Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar: Mary Gunderson
Library Chair: Michelle Twait 
Director of General Education: Dean Elizabeth Kubek
Director of January Term: Dean Valerie Banschbach
Director of Three Crowns Curriculum: Rob Kendrick
Director of the Center for International and Cultural Education: Carly Overfelt
Director of Writing Across the Curriculum: Becky Fremo
Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
College Assessment Director: Sarah Ruble

Curriculum Committee Membership, 2018-19

Education Division: Stephanie Otto (2017-20) Co-Chair
Fine Arts Division: James Patrick Miller (2018-21) Co-Chair
Humanities Division: Kjerstin Moody (Spring 2018-20)
Natural Sciences and Math: Brooke Shields (2018-19)
Social Science Division: Joaquin Villanueva (2018-21)
At Large: Barbara Fister (2017-19)
At Large: Appointment pending
At Large: Jill Locke (2016-19)
At Large: Hayley Russell (2018-21)
Student representative: Jack Schugel (2017-19)
Student representative: Hannah Nolte (2018-19)
Student representative: Monali Bhakta (2018-20)

Voting ex officio:
Provost Brenda Kelly

Non-voting ex officio:
Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar Mary Gunderson
Library Chair: Julie Gilbert
Director of General Education: Dean Mary McHugh
Director of Three Crowns Curriculum: Rob Kendrick
Director of the Center for International and Cultural Education: Roger Adkins
Director of Writing Across the Curriculum: Becky Fremo
Director of First Term Seminar: Lauren Hecht
Director of January Term: Dean Mary McHugh
College Assessment Director: Sarah Ruble


Curriculum Committee Membership, 2017-18

Education Division: Stephanie Otto (2017-20)
Fine Arts Division: James Patrick Miller (2015-18)
Humanities Division: open (2017-20)
Natural Sciences and Mathematics Division: Tom LoFaro (2016-19) Chair, Fall 2017
Social Science Division: Kayla De Lorme (2015-18)
At-Large: Fuad Naeem (2017-18)
At-Large: Jill Locke (2016-19) Chair, Spring 2018
At-Large: Barbara Fister (2017-19)
At-Large: Maria Kalbermatten (2017-20)
Student representative: Jack Schugel (2017-19)
Student representative: Shailagh Lannon (2016-18)
Student representative: Chris Captain (2016-18)

Voting ex officio:
Provost Brenda Kelly

Non-voting ex officio:
Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar Mary Gunderson
Library Chair: Julie Gilbert
Director of General Education: Dean Mary McHugh
Director of Three Crowns Curriculum: Lori Carsen Kelly
Director of the Center for International and Cultural Education: Roger Adkins
Director of Writing Across the Curriculum: Becky Fremo
Director of First Term Seminar: Katherine Knutson
Director of January Term: Dean Mary McHugh
College Assessment Director: Sarah Ruble


Curriculum Committee Membership, 2016-17

Education Division: Katrina Imison (2014-17)
Fine Arts Division: James Patrick Miller (2015-18)
Humanities Division: John Cha (2015-17)
Natural Sciences and Mathematics Division: Tom LoFaro (2016-19) Chair
Social Science Division: Kayla De Lorme (2015-18)
At-Large: Open
At-Large: Jill Locke (2016-19)
At-Large: Mary McHugh (2014-17)
At-Large: Sarah Ruble (2015-18)
Student representative: Linh Chu (2016-19)
Student representative: Christina Rowe (2016-18)
Student representative: Julia Rydberg (2016-17)

Voting ex officio:
Provost Brenda Kelly

Non-voting ex officio:
Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar Mary Gunderson
College Librarian: Julie Gilbert
Director of General Education: Dean Eric Dugdale
Director of Three Crowns Curriculum: Lori Carsen Kelly
Director of the Center for International and Cultural Education: Roger Adkins
Director of Writing Across the Curriculum: Deborah Goodwin
Director of First Term Seminar: Katherine Knutson
Director of January Term: Dean Eric Dugdale
College Assessment Director: Daniel Moos


Curriculum Committee Membership, 2015-16

Education Division: Katrina Imison-Mazy (2014-17)
Fine Arts Division: James Patrick Miller (2015-18)
Humanities Division: Yurie Hong (2014-17)
Natural Sciences and Mathematics Division: Tom LoFaro (2013-16) Chair
Social Science Division: Kayla De Lorme (2015-18)
At-Large: Sarah Ruble (2015-18)
At-Large: Sun Hee Lee (2013-16)
At-Large: Julie Bartley (2014-17)
At-Large: Mary McHugh (2014-17)
Student representative: Ngan Hoang (2015-16)
Student representative: Sean Hinnenkamp (2015-16)
Student representative: Andrew Boge (2015-16)

Voting ex officio:
Provost Mark J. Braun

Non-voting ex officio:
Registrar: Kristianne Westphal / Assistant Registrar Mary Gunderson
College Librarian: Dan Mollner
Director of General Education: Dean Brenda Kelly/Dean Paula O'Loughlin
Director of Three Crowns Curriculum: Lori Carsen Kelly
Director of the Center for International and Cultural Education: Roger Adkins
Director of Writing Across the Curriculum: Rebecca Fremo
Director of First Term Seminar: Katherine Knutson
Director of January Term: Dean Brenda Kelly
College Assessment Director: Daniel Moos