2013 MIAC Women's Outdoor Championships

University of St. Thomas

May 10-11, 2013

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +0.0 m/s 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 12.37Q 2 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 12.66q 3 Brittany Moore, Fr, St. Catherine 12.813 4 Krista McCright, Sr, Bethel 12.84 5 Morgan Bialke, Fr, Augsburg 13.01 6 Lindsay Burman, Fr, Bethel 13.03 7 Maggie Harris, Jr, St. Thomas 13.15 8 Rachel Tisdale, Jr, Concordia Moorhead 13.33 Round 1, Heat 2 Wind = +1.2 m/s 1 Erika Tipp, So, St. Thomas 12.42Q 2 Rochelle Hickerson, Fr, Concordia Moorhead 12.68q 3 Diane Beckius, Sr, St. Benedict 12.74q 4 Audrey Fricke, So, St. Benedict 13.00 5 Madelin Skaalrud, Jr, St. Catherine 13.01 6 Hana Fischer, So, Gustavus 13.24 7 Amy Kiminski, Jr, St. Benedict 13.28 8 Alyssa Schmidt, So, Concordia Moorhead 13.49 Round 1, Heat 3 Wind = +0.6 m/s 1 Erin Sand, Sr, St. Benedict 12.70Q 2 Christina Rozeske, Jr, St. Thomas 12.75q 3 Hannah Pollard-Garber, Fr, Macalester 12.807q 4 Clare Foley, Jr, St. Benedict 13.12 5 Britta Olsen, Jr, St. Olaf 13.21 6 Shasta Webb, Sr, Macalester 13.25 7 Laura Schommer, Fr, Saint Mary's 13.36 8 Molly Allen, So, Augsburg 13.52 Final Wind = +3.7 m/s (aided) 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 12.46w 2 Christina Rozeske, Jr, St. Thomas 12.687w 3 Hannah Pollard-Garber, Fr, Macalester 12.692w 4 Erin Sand, Sr, St. Benedict 12.76w 5 Rochelle Hickerson, Fr, Concordia Moorhead 12.78w 6 Erika Tipp, So, St. Thomas 12.79w 7 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 12.83w 8 Diane Beckius, Sr, St. Benedict 12.85w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +0.0 m/s 1 Angela Tipp, So, St. Thomas 25.30Q 2 Erika Tipp, So, St. Thomas 25.91q 3 Krista McCright, Sr, Bethel 26.73 4 Christina Rozeske, Jr, St. Thomas 26.80 5 Audrey Fricke, So, St. Benedict 27.08 6 Hana Fischer, So, Gustavus 27.13 7 Molly Allen, So, Augsburg 27.50 8 Tara Reyelts, Jr, St. Olaf 27.92 Round 1, Heat 2 Wind = +0.6 m/s 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 25.71Q 2 Diane Beckius, Sr, St. Benedict 26.49q 3 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 26.58q 4 Madison VanWylen, Fr, St. Olaf 26.78 5 Kaitlin Bembenek, So, Gustavus 26.81 6 Morgan Bialke, Fr, Augsburg 26.85 7 Tessa Peterson, Fr, Bethel 27.09 8 Anna Fry, Fr, St. Thomas 27.80 Round 1, Heat 3 Wind = +0.0 m/s 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 25.23Q 2 Erin Sand, Sr, St. Benedict 25.92q 3 Hope Hertz, Jr, Hamline 26.58q 4 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 26.68 5 Erin Ortiz, So, Macalester 26.88 6 Shasta Webb, Sr, Macalester 26.98 7 Maggie Harris, Jr, St. Thomas 27.12 Laura Schommer, Fr, Saint Mary's DNC Final Wind = +3.3 m/s (aided) 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 25.20w 2 Angela Tipp, So, St. Thomas 25.377w 3 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 25.386w 4 Erika Tipp, So, St. Thomas 26.05w 5 Erin Sand, Sr, St. Benedict 26.16w 6 Hope Hertz, Jr, Hamline 26.41w 7 Diane Beckius, Sr, St. Benedict 26.61w 8 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 26.84w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Daiga Kravale, Jr, Macalester 58.93Q 2 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 59.80q 3 Emily Diener, So, Macalester 60.28q 4 Madison VanWylen, Fr, St. Olaf 61.03 5 Reilly Simon, Fr, Carleton 61.29 6 Sarah Bransford, So, St. Olaf 65.71 7 Brenna Kennedy, Fr, Hamline 67.81 Abbie Wisneski, Fr, St. Thomas DNC Round 1, Heat 2 1 Angela Tipp, So, St. Thomas 56.70Q 2 Lindsey Wales, Jr, St. Benedict 59.37q 3 Ellie Wilson, So, Carleton 60.43 4 Kaitlin Bembenek, So, Gustavus 61.01 5 Anna Fry, Fr, St. Thomas 62.18 6 Erin Coughlin, Sr, St. Catherine 64.34 7 Kimberly Puk, So, Saint Mary's 65.90 8 Adrienne Young, Sr, Augsburg 66.49 Round 1, Heat 3 1 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 58.93Q 2 Irene Gibson, So, Macalester 59.44q 3 Tara Reyelts, Jr, St. Olaf 59.84q 4 Haley Kemper, So, Gustavus 60.37 5 Shaina Rud, Jr, St. Olaf 61.27 6 Brianna Baker, Fr, Hamline 63.32 7 Kendra Krause, Fr, Hamline 66.35 8 Tara Anderson, Fr, Concordia Moorhead 66.43 Final 1 Angela Tipp, So, St. Thomas 58.58 2 Daiga Kravale, Jr, Macalester 59.94 3 Emily Diener, So, Macalester 60.10 4 Lindsey Wales, Jr, St. Benedict 60.13 5 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 60.20 6 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 61.16 7 Tara Reyelts, Jr, St. Olaf 61.38 8 Irene Gibson, So, Macalester 61.94
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Anna Williams, Sr, St. Benedict 2:18.26Q 2 Sarah Trautman, Jr, Carleton 2:18.70Q 3 Kayla Roberge, So, Augsburg 2:19.22q 4 Callie Christianson, Jr, Concordia Moorhead 2:19.30 5 Mary Klecker, Fr, Augsburg 2:19.43 6 Sophie Glassford, Fr, Carleton 2:24.54 7 Caroline Campbell, Fr, Carleton 2:25.43 8 Blythe Whealy, So, Bethel 2:35.86 Round 1, Heat 2 1 Kayla Goeman, So, St. Thomas 2:18.31Q 2 Amanda Iverson, Sr, Gustavus 2:18.62Q 3 Megan Terukina, Fr, St. Thomas 2:20.81 4 Abbey Schnaith, Fr, St. Olaf 2:22.53 5 Ellen Brady, So, Macalester 2:23.16 6 Erin Sheehan, Jr, St. Thomas 2:25.04 7 Robin Stramp, Jr, St. Olaf 2:25.91 8 Morgan Lyons, Fr, St. Thomas 2:30.33 Round 1, Heat 3 1 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:16.03Q 2 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 2:18.20Q 3 Rebecca Wesley, So, Bethel 2:19.09q 4 Caitlin Toner, So, Macalester 2:21.97 5 Megan Holmes, So, St. Olaf 2:23.94 6 Summer Ellefson, Fr, St. Thomas 2:25.12 7 Michelle Tellez, So, Bethel 2:28.01 8 Laura Comee, Fr, St. Benedict 2:32.53 Final 1 Kayla Goeman, So, St. Thomas 2:17.24 2 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:19.49 3 Anna Williams, Sr, St. Benedict 2:20.39 4 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 2:20.57 5 Amanda Iverson, Sr, Gustavus 2:21.37 6 Rebecca Wesley, So, Bethel 2:21.58 7 Sarah Trautman, Jr, Carleton 2:21.63 8 Kayla Roberge, So, Augsburg 2:22.24
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Taylor Berg, Sr, St. Thomas 4:50.52Q 2 Maria Theisen, Jr, Hamline 4:50.87Q 3 Amanda Leone, Jr, St. Olaf 4:51.03Q 4 Paige Rygg, Jr, Concordia Moorhead 4:51.08Q 5 Manon Gammon-Deering, So, St. Benedict 4:51.20Q 6 Andi Gomoll, Sr, St. Olaf 4:52.16q 7 Kristie Mueller, Sr, St. Benedict 4:57.87q 8 Tera Hereid, Jr, Bethel 4:59.64 9 Annie Joslyn, Fr, St. Thomas 5:02.28 10 Tayler Huston, So, St. Benedict 5:07.28 11 Annie Bodeau, Sr, St. Olaf 5:11.84 12 Shelby Yoakum, Sr, St. Thomas 5:14.09 13 Rebecka Palmquist, Fr, St. Benedict 5:21.09 Andi Tauer, Fr, Bethel DNC Round 1, Heat 2 1 Colette Celichowski, So, Carleton 4:55.08Q 2 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 4:55.21Q 3 Jenna O'Donnell, So, St. Benedict 4:55.27Q 4 Caitlin Fermoyle, So, Gustavus 4:55.62Q 5 Anna Williams, Sr, St. Benedict 4:56.10Q 6 Lyndsi Schwichtenberg, Jr, Gustavus 4:58.76 7 Bailey Drewes, So, St. Benedict 5:04.04 8 Amy Waananen, So, St. Olaf 5:05.29 9 Emma Blanchard, Fr, Bethel 5:06.27 10 Nicola Franta, Sr, St. Benedict 5:09.15 11 Morghen Philippi, Fr, St. Olaf 5:10.92 12 Jocelyn Moreno, Fr, Saint Mary's 5:11.99 13 Laura Schmiel, Fr, St. Olaf 5:12.76 14 Kelsey Coulter, So, St. Olaf 5:16.45 Final 1 Taylor Berg, Sr, St. Thomas 4:41.48 2 Colette Celichowski, So, Carleton 4:52.10 3 Maria Theisen, Jr, Hamline 4:52.50 4 Manon Gammon-Deering, So, St. Benedict 4:54.07 5 Jenna O'Donnell, So, St. Benedict 4:54.60 6 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 4:54.81 7 Caitlin Fermoyle, So, Gustavus 4:55.38 8 Paige Rygg, Jr, Concordia Moorhead 4:56.80 9 Andi Gomoll, Sr, St. Olaf 4:58.53 10 Amanda Leone, Jr, St. Olaf 5:01.37 11 Anna Williams, Sr, St. Benedict 5:03.86 12 Kristie Mueller, Sr, St. Benedict 5:11.15
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Taylor Berg, Sr, St. Thomas 17:55.59 2 Emma Lee, Sr, St. Olaf 18:09.65 3 Rebecca Bevans, Sr, St. Olaf 18:15.54 4 Jorden Johnson, So, St. Olaf 18:21.30 5 Gabrielle Pepin, Fr, St. Thomas 18:22.48 6 Lauren Rice, Jr, Augsburg 18:35.21 7 Beth Hauer, Sr, Gustavus 18:36.03 8 Megan Smith, Sr, St. Benedict 18:42.38 9 Rebecca Hare, So, Gustavus 18:46.11 10 Caitlin Fermoyle, So, Gustavus 18:47.83 11 Emma Larson, Jr, St. Olaf 18:49.68 12 Andi Gomoll, Sr, St. Olaf 18:60.00 13 Kathryn Stalnaker, Jr, Concordia Moorhead 19:00.88 14 Bailey Drewes, So, St. Benedict 19:09.36 15 Kathryn Keller-Miller, So, St. Benedict 19:10.62 16 Michaela Banz, So, St. Olaf 19:12.08 17 Melissa Engstrom, So, St. Thomas 19:14.21 18 Rachel Gunsalus, Sr, Macalester 19:18.69 19 Sally Donovan, Fr, Carleton 19:21.20 20 Cathleen Gross, Fr, St. Benedict 19:21.71 21 Kiley Green, Fr, St. Benedict 19:25.91 22 Maggie Smith, Sr, St. Benedict 19:28.54 23 Cassie Ernst, Jr, Hamline 19:30.46 24 Aurora Janes, So, Carleton 19:30.93 25 Heather Hollinger, Jr, Hamline 19:36.73 26 Emma Blanchard, Fr, Bethel 19:43.01 27 Nicole Woinarowicz, Jr, Concordia Moorhead 19:50.32 28 Ariel Johnson, Sr, St. Catherine 20:03.30 29 Melody Walton, So, Bethel 20:08.29 30 Adrienne Bruder, Fr, Carleton 20:17.49 Rachel Dean, Sr, St. Olaf DNC Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Emma Lee, Sr, St. Olaf 35:56.83 2 Rebecca Bevans, Sr, St. Olaf 36:05.25 3 Gabrielle Pepin, Fr, St. Thomas 37:37.12 4 Lauren Rice, Jr, Augsburg 37:50.55 5 Beth Hauer, Sr, Gustavus 37:56.51 6 Rachel Gunsalus, Sr, Macalester 38:09.30 7 Sophie Pietrick, Sr, St. Olaf 38:21.06 8 Allison Brandt, Sr, St. Olaf 38:56.74 9 Kathryn Keller-Miller, So, St. Benedict 38:58.64 10 Kathryn Stalnaker, Jr, Concordia Moorhead 39:02.51 11 Rebecca Hare, So, Gustavus 39:33.37 12 Kristina Poss, Jr, St. Catherine 39:54.55 13 Cassie Ernst, Jr, Hamline 39:55.26 14 Kiley Green, Fr, St. Benedict 40:03.38 15 Cathleen Gross, Fr, St. Benedict 40:08.45 16 Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict 40:14.34 17 Maggie Smith, Sr, St. Benedict 40:28.55 18 Nicole Woinarowicz, Jr, Concordia Moorhead 40:51.72 19 Ariel Johnson, Sr, St. Catherine 41:04.90 20 Gina Luke, Sr, St. Benedict 41:53.00
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +0.4 m/s 1 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 15.35Q 2 Ameila Campbell, Fr, Carleton 15.81 3 Meredith Rothstein, Sr, St. Thomas 16.02 4 Abby Furlong, Sr, Bethel 16.21 5 Brittany Moore, Fr, St. Catherine 16.23 6 Tessa Peterson, Fr, Bethel 16.25 7 Molly Sullivan, So, St. Benedict 16.50 8 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 16.66 Round 1, Heat 2 Wind = +0.0 m/s 1 Dani Larson, So, St. Olaf 15.23Q 2 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 15.30q 3 Micayla Westendorf, Fr, St. Benedict 15.49q 4 Kai Mason, Fr, Augsburg 15.63q 5 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 15.71 6 Brandi Bollig, Fr, St. Benedict 16.31 7 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 16.40 8 Shelbie Walsh, Fr, Gustavus 17.52 Round 1, Heat 3 Wind = +0.0 m/s 1 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 14.98Q 2 Rachel Kalk, Jr, Bethel 15.00q 3 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 15.53q 4 Katie Ryan, Sr, St. Thomas 15.67 5 Sophia Salmanpour, So, Hamline 16.24 6 Abby Baier, Jr, St. Thomas 16.82 7 Judy Syrkin-Nikolau, So, Macalester 17.01 8 Anna Cich, Fr, Carleton 17.06 Final Wind = +2.5 m/s (aided) 1 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 14.71w 2 Rachel Kalk, Jr, Bethel 14.91w 3 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 14.96w 4 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 15.24w 5 Dani Larson, So, St. Olaf 15.41w 6 Micayla Westendorf, Fr, St. Benedict 15.46w 7 Kai Mason, Fr, Augsburg 15.56w 8 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 15.58w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Dani Larson, So, St. Olaf 61.78Q 2 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 64.55q 3 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 65.06q 4 Emma Russ, Fr, Carleton 65.09q 5 Molly Sullivan, So, St. Benedict 67.09 6 Naomi Hesse, Fr, St. Olaf 69.82 7 Anna Cich, Fr, Carleton 71.49 8 Emma Ranum, Sr, Concordia Moorhead 73.82 Round 1, Heat 2 1 Sophia Salmanpour, So, Hamline 65.37Q 2 Kayti Helm, Jr, St. Benedict 65.96q 3 Marta LeFevre-Levy, Jr, Macalester 66.55 4 Micayla Westendorf, Fr, St. Benedict 67.88 5 Kelsey Eder, Sr, St. Catherine 68.25 6 Michelle Howe, So, St. Benedict 69.38 7 Paige Thielen, Fr, Bethel 71.59 8 Dani Vitali, Jr, Hamline 72.47 Round 1, Heat 3 1 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 64.96Q 2 Ellen Hawley, Sr, St. Olaf 65.59q 3 Katie Ryan, Sr, St. Thomas 68.13 4 Madeline Phillips, Fr, Concordia Moorhead 68.96 5 Katie Rosenfeldt, Fr, Concordia Moorhead 68.98 6 Jackie Destache, Jr, St. Thomas 70.29 7 Brandi Bollig, Fr, St. Benedict 71.45 8 Renee Johnson, Fr, Bethel 75.28 Final 1 Dani Larson, So, St. Olaf 63.05 2 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 63.91 3 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 65.13 4 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 65.28 5 Ellen Hawley, Sr, St. Olaf 65.30 6 Emma Russ, Fr, Carleton 66.56 7 Kayti Helm, Jr, St. Benedict 68.34 8 Sophia Salmanpour, So, Hamline 69.74
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Ruth Steinke, Fr, Carleton 11:18.27 2 Erica Hett, Sr, Gustavus 11:19.22 3 Megan Smith, Sr, St. Benedict 11:26.25 4 Hannah Toedter, Jr, Hamline 11:30.56 5 Kelsie Larson, Jr, St. Benedict 11:47.11 6 Elisabeth Hanson, Sr, Concordia Moorhead 11:50.15 7 Katie Stolz, So, Saint Mary's 11:52.56 8 Nara Nelson, Sr, St. Thomas 11:57.05 9 Rachel Roth, Fr, St. Thomas 11:57.43 10 Jenna McElroy, So, St. Catherine 12:01.70 11 Lauren Carlson, Sr, St. Olaf 12:05.07 12 Meggie Exner, Jr, St. Olaf 12:08.02 13 Marit Henckel, So, Gustavus 12:13.08 14 Melody Walton, So, Bethel 12:13.11 15 Kristina Poss, Jr, St. Catherine 12:20.92 16 Kelsey Torchia, So, St. Benedict 12:28.07 17 Haley Lynch, So, St. Benedict 12:35.71 18 Clare Siska, Fr, Saint Mary's 13:25.17
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 St. Thomas (Mallory Burnham, Emily Van Heel, Christina Rozeske, Angela Tipp) 47.17Q Meet record Was 47.84; St. Thomas (Evans, Arola, Staat, Ewing), 2008 2 St. Benedict (Diane Beckius, Audrey Fricke, Clare Foley, Erin Sand) 48.95q 3 Macalester (Shasta Webb, Daiga Kravale, Emily Diener, Hannah Pollard-Garber) 49.62q 4 Carleton (Katherine McKinsey, Emma Russ, Ellie Wilson, Ameila Campbell) 49.85q 5 St. Catherine (Kelsey Eder, Brittany Moore, Christina Ramsdell, Madelin Skaalrud) 50.24q Round 1, Heat 2 1 Augsburg (Kai Mason, Morgan Bialke, Molly Allen, Ashley Carney) 49.10Q 2 Bethel (Krista McCright, Courtney Fregeau, Lindsay Burman, Rachel Kalk) 49.60q 3 Gustavus (Hana Fischer, Haley Kemper, Leah Brossoit, Kaitlin Bembenek) 50.30q 4 Concordia Moorhead (Alyssa Schmidt, Rochelle Hickerson, Samantha Risan, Rachel Tisdale) 50.57 5 Hamline (Natalie Hoffert, Carly Braun, Adrianna Acosta, Hope Hertz) 50.89 6 St. Olaf (Erin McHugh, Julia Wolter, Britta Olsen, Tara Reyelts) 51.95 Final 1 St. Thomas (Mallory Burnham, Emily Van Heel, Christina Rozeske, Angela Tipp) 48.72 2 Augsburg (Kai Mason, Morgan Bialke, Molly Allen, Ashley Carney) 49.40 3 St. Benedict (Diane Beckius, Audrey Fricke, Clare Foley, Erin Sand) 49.74 4 Bethel (Krista McCright, Courtney Fregeau, Lindsay Burman, Rachel Kalk) 50.03 5 Macalester (Shasta Webb, Daiga Kravale, Emily Diener, Hannah Pollard-Garber) 50.26 6 St. Catherine (Kelsey Eder, Brittany Moore, Christina Ramsdell, Madelin Skaalrud) 50.95 7 Carleton (Katherine McKinsey, Emma Russ, Ellie Wilson, Ameila Campbell) 51.20 8 Gustavus (Hana Fischer, Haley Kemper, Leah Brossoit, Kaitlin Bembenek) 51.35
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Angela Tipp, Aimee Junget, Kayla Goeman, Emily Van Heel) 4:00.28 H2 2 St. Benedict (Lindsey Wales, Anna Williams, Mandy Witschen, Erin Sand) 4:02.80 H2 3 Macalester (Daiga Kravale, Emily Diener, Marta LeFevre-Levy, Ana Armitage) 4:02.92 H2 4 Carleton 4:03.57 H2 5 Gustavus (Kaitlin Bembenek, Jenny Hendricks, Haley Kemper, Amanda Iverson) 4:04.65 H2 6 St. Olaf (Tara Reyelts, Moriah Novacinski, Madison VanWylen, Dani Larson) 4:05.59 H2 7 Concordia Moorhead 4:06.60 H2 8 Bethel 4:07.15 H1 9 Hamline (Sophia Salmanpour, Emily Brown-Phillips, Carolyn Saulsberry, Marolyn Saulsberry) 4:11.58 H2 10 St. Catherine (Kelsey Eder, Kalyse Engebretson, Makayla Skluzacek, Erin Coughlin) 4:16.27 H1 11 Augsburg 4:18.43 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 Carleton (Sarah Trautman, Colette Celichowski, Ruth Steinke, Haley Johnson) 9:13.43 2 St. Thomas (Annie Keller, Emily Gapinski, Aimee Junget, Taylor Berg) 9:14.81 3 St. Benedict (Lindsey Wales, Manon Gammon-Deering, Haley Lynch, Jenna O'Donnell) 9:24.38 4 Hamline (Emily Brown-Phillips, Hannah Toedter, Andrea Haus, Maria Theisen) 9:27.47 5 Macalester (Caitlin Toner, Ellen Brady, Kelsey Coia, Irene Gibson) 9:33.83 6 Concordia Moorhead (Paige Rygg, Callie Christianson, Elisabeth Hanson, Katie Rosenfeldt) 9:35.68 7 Gustavus (Jenny Hendricks, Courtney Branch, Lyndsi Schwichtenberg, Amanda Iverson) 9:36.94 8 St. Olaf (Abbey Schnaith, Robin Stramp, Amanda Leone, Megan Holmes) 9:45.85 9 Bethel (Tera Hereid, Michelle Tellez, Blythe Whealy, Rebecca Wesley) 10:09.83
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 17-11 3/4w[+2.4w] (5.48m)q 2 Rachel Kalk, Jr, Bethel 17-6 3/4w[+2.5w] (5.35m)q 3 Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead 17-5 1/4[+1.1w] (5.31m)q 4 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 17-2 1/2 (5.24m)q 5 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 17-0 3/4[+1.6w] (5.20m)q 6 Christina Rozeske, Jr, St. Thomas 16-11 1/4[+0.7w] (5.16m)q 7 Leah Brossoit, Jr, Gustavus 16-8 3/4[+1.0w] (5.10m) 8 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 16-7[+1.5w] (5.05m) 9 Audrey Fricke, So, St. Benedict 16-1 1/2[+1.3w] (4.91m) 10 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 16-0 1/2[+1.2w] (4.89m) 11 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 15-11[+0.3w] (4.85m) Round 1, Flight 2 1 Ameila Campbell, Fr, Carleton 17-10 1/4[+1.7w] (5.44m)q 2 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 17-2 (5.23m)q 3 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 17-0 1/2 (5.19m)q 4 Kate Rochat, Sr, Macalester 16-9 1/4[+1.3w] (5.11m) 5 Anna Gay, So, Bethel 16-7 1/4[+1.5w] (5.06m) 6 Dani Larson, So, St. Olaf 16-6 1/2[+0.2w] (5.04m) 7 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 16-5 (5.00m) 8 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 16-0 1/2[+0.6w] (4.89m) 9 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 16-0 1/4[+0.1w] (4.88m) 10 Amy Kiminski, Jr, St. Benedict 15-2 (4.62m) Final 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 18-1 3/4 (5.53m) (5.41, 5.11, 5.48, F, 5.51, 5.53) 2 Ameila Campbell, Fr, Carleton 17-11 1/2[+1.0w] (5.47m) (F, 5.27, 5.44, 5.22, F, 5.47) 3 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 17-8 1/4[+1.0w] (5.39m) (F, 5.20, 5.07, 5.39, F, 4.70) 4 Rachel Kalk, Jr, Bethel 17-6 3/4w[+2.5w] (5.35m) (5.33, F, 5.35, F, F, P) 5 Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead 17-6 3/4 (5.35m) (F, 5.10, 5.31, 5.31, 5.35, 5.15) 6 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 17-5 1/4[+0.3w] (5.31m) (F, 5.20, 5.24, F, 5.31, F) 7 Christina Rozeske, Jr, St. Thomas 17-4 1/4[+0.9w] (5.29m) (5.16, P, P, F, 5.29, P) 8 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 17-2 (5.23m) (5.16, F, 5.23, 5.20, F, F) 9 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 17-0 3/4[+0.3w] (5.20m) (5.12, 5.19, 5.09, 5.20, 5.20, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 37-7 3/4[+0.4w] (11.47m)q 2 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 37-6[+0.1w] (11.43m)q 3 Anna McDevitt, Jr, Gustavus 34-8 1/2[+1.0w] (10.58m) 4 Anna Gay, So, Bethel 34-2 3/4 (10.43m) 5 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 34-1 1/2[-0.6w] (10.40m) 6 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 34-0 1/4w[+2.6w] (10.37m) 7 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 33-8 3/4[+0.2w] (10.28m) 8 Erin Coughlin, Sr, St. Catherine 32-10 1/4w[+2.6w] (10.01m) 9 Leah Brossoit, Jr, Gustavus 32-7 3/4[-1.9w] (9.95m) 10 Georgia Korsah, So, Hamline 32-5 1/2[+1.5w] (9.89m) Round 1, Flight 2 1 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 36-11 1/2[-0.7w] (11.26m)q 2 Kate Rochat, Sr, Macalester 36-7 1/2[+0.6w] (11.16m)q 3 Rachel Kalk, Jr, Bethel 36-2 (11.02m)q 4 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 35-6[+1.6w] (10.82m)q 5 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 35-3 3/4[+0.1w] (10.76m)q 6 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 34-10 1/2w[+2.7w] (10.63m)q 7 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 34-9w[+2.7w] (10.59m)q 8 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 33-3 1/4[+0.9w] (10.14m) 9 Abby Furlong, Sr, Bethel 33-0 1/2 (10.07m) 10 Sarah Mong, So, St. Catherine 32-8 1/4[+1.8w] (9.96m) 11 Brandi Bollig, Fr, St. Benedict 30-5w[+3.3w] (9.27m) Final 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 38-6 (11.73m) (F, 11.43, 11.25, 11.36, 11.69, 11.73) 2 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 38-3 1/4w[+2.8w] (11.66m) (F, 11.47, 10.95, 11.19, 11.66, F) 3 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 36-11 1/2[-0.7w] (11.26m) (11.08, 10.79, 11.26, F, 11.23, 10.65) 4 Rachel Kalk, Jr, Bethel 36-9 1/2[+0.5w] (11.21m) (11.02, 10.54, P, 11.21, 11.03, F) 5 Kate Rochat, Sr, Macalester 36-7 1/2[+0.6w] (11.16m) (11.02, 11.16, F, F, 11.05, 10.72) 6 Nicole Berscheid, Jr, Bethel 35-6[+1.6w] (10.82m) (10.82, 10.64, 10.64, 10.69, 10.47, 10.62) 7 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 35-3 3/4[+0.1w] (10.76m) (10.25, 10.08, 10.76, 10.25, F, 10.02) 8 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 34-10 1/2w[+2.7w] (10.63m) (F, 10.63, 10.13, 10.23, 10.07, 9.64) 9 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 34-9w[+2.7w] (10.59m) (F, F, 10.59, 10.13, 10.16, 10.55)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Becky Culp, Sr, Hamline 46-7 1/4 (14.20m)q 2 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 42-10 1/4 (13.06m)q 3 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 40-1 1/2 (12.23m)q 4 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 39-6 1/2 (12.05m)q 5 Jessica Putland, So, Hamline 39-4 1/2 (12.00m)q 6 Coco Booker, Sr, Saint Mary's 38-2 3/4 (11.65m) 7 Kara Helgeson, Fr, Gustavus 38-2 (11.63m) 8 Rachel Colter, So, Gustavus 37-1 3/4 (11.32m) 9 Hillary Birchem, So, Concordia Moorhead 35-10 3/4 (10.94m) 10 Allie Voigt, Fr, St. Thomas 34-8 1/4 (10.57m) Round 1, Flight 2 1 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 44-2 1/2 (13.47m)q 2 Hayley Solheim, Fr, Gustavus 42-0 1/2 (12.81m)q 3 Jerri Koltveit, So, Hamline 39-11 1/4 (12.17m)q 4 Emily Ford, Jr, Gustavus 39-9 3/4 (12.13m)q 5 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 36-7 3/4 (11.17m) 6 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 35-10 3/4 (10.94m) 7 Faith Berg, Sr, St. Catherine 35-8 3/4 (10.89m) 8 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 35-6 1/2 (10.83m) 9 Brittany Sorgenfrie, Fr, St. Benedict 34-8 1/2 (10.58m) 10 Danelle Duppong, Jr, St. Benedict 34-7 1/2 (10.55m) Final 1 Becky Culp, Sr, Hamline 47-10 (14.58m) (12.41, 14.20, 13.44, 14.28, 14.58, 14.35) Meet record Was 47-8 1/2 (14.54m); Misty Bahr, Hamline, 1997 2 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 46-1 1/4 (14.05m) (F, 13.18, 13.47, 13.75, 14.05, 13.47) 3 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 43-6 (13.26m) (12.63, 13.01, 13.06, 13.26, 12.92, 12.68) 4 Hayley Solheim, Fr, Gustavus 42-0 1/2 (12.81m) (12.81, 12.49, F, F, 12.17, F) 5 Jessica Putland, So, Hamline 41-3 1/4 (12.58m) (11.44, 12.00, 11.66, 11.80, 12.58, 12.05) 6 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 40-1 1/2 (12.23m) (F, 12.00, 12.23, 12.06, 12.07, F) 7 Jerri Koltveit, So, Hamline 39-11 1/4 (12.17m) (F, 12.10, 12.17, 12.04, 11.92, F) 8 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 39-11 1/4 (12.17m) (12.05, 11.76, 11.96, 12.17, 11.80, 11.70) 9 Emily Ford, Jr, Gustavus 39-9 3/4 (12.13m) (F, 12.13, 12.08, 11.56, 11.95, 11.58)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Becky Culp, Sr, Hamline 141-9 (43.20m)q 2 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 125-2 (38.15m)q 3 Faith Berg, Sr, St. Catherine 117-3 (35.74m)q 4 Kara Helgeson, Fr, Gustavus 116-10 (35.61m)q 5 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 110-8 (33.75m) 6 Emily Ford, Jr, Gustavus 108-11 (33.20m) 7 Alyssa Solberg, So, Bethel 108-7 (33.11m) 8 Tiasha Scott, Jr, Hamline 106-1 (32.33m) 9 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 100-3 (30.57m) 10 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 97-0 (29.58m) Round 1, Flight 2 1 Kao Sutton, Jr, Carleton 137-3 (41.85m)q 2 Hillary Birchem, So, Concordia Moorhead 129-10 (39.58m)q 3 Shawny Kramer, So, Hamline 129-7 (39.50m)q 4 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 123-0 (37.50m)q 5 Jill Kalis, So, Gustavus 119-10 (36.52m)q 6 Jerri Koltveit, So, Hamline 109-9 (33.46m) 7 Brittany Sorgenfrie, Fr, St. Benedict 109-8 (33.43m) 8 Danelle Duppong, Jr, St. Benedict 106-3 (32.38m) 9 Risa Luther, Fr, Macalester 98-11 (30.15m) 10 Morgan Bubach, Jr, Concordia Moorhead 98-7 (30.06m) Final 1 Becky Culp, Sr, Hamline 144-11 (44.18m) (38.40, 42.26, 43.20, 44.18, 43.50, 42.70) 2 Kao Sutton, Jr, Carleton 137-3 (41.85m) (F, 41.85, 35.06, F, 39.89, 40.19) 3 Hillary Birchem, So, Concordia Moorhead 130-1 (39.66m) (F, 39.11, 39.58, 39.07, 39.66, F) 4 Shawny Kramer, So, Hamline 129-7 (39.50m) (39.50, F, F, F, 39.47, 38.48) 5 Faith Berg, Sr, St. Catherine 126-7 (38.59m) (35.74, F, F, F, F, 38.59) 6 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 125-2 (38.15m) (35.92, 38.15, 35.16, F, 32.19, 37.57) 7 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 123-0 (37.50m) (36.14, 35.94, 37.50, 35.49, 34.11, 35.23) 8 Jill Kalis, So, Gustavus 119-10 (36.52m) (34.14, 36.52, 35.70, 32.08, 33.27, 33.51) 9 Kara Helgeson, Fr, Gustavus 116-10 (35.61m) (F, 32.97, 35.61, 33.85, P, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Shawny Kramer, So, Hamline 170-4 (51.93m)q 2 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 147-1 (44.84m)q 3 Maya Booker, So, Saint Mary's 139-0 (42.38m)q 4 Stephanie Goei, So, Macalester 138-7 (42.24m)q 5 Alyssa Solberg, So, Bethel 134-9 (41.07m)q 6 Christina Ramsdell, So, St. Catherine 122-8 (37.40m) 7 Morgan Bubach, Jr, Concordia Moorhead 117-8 (35.86m) 8 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 113-9 (34.69m) 9 Kathy Porter, Jr, St. Olaf 113-3 (34.52m) 10 Shawvona Mitchell, Fr, Hamline 111-3 (33.91m) Round 1, Flight 2 1 Elizabeth Weiers, So, Gustavus 153-11 (46.93m)q 2 Becky Culp, Sr, Hamline 153-7 (46.82m)q 3 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 141-9 (43.21m)q 4 Jorden Priebe, Jr, St. Catherine 138-4 (42.17m)q 5 Abby Osborne, So, Saint Mary's 132-4 (40.34m) 6 Kao Sutton, Jr, Carleton 130-11 (39.90m) 7 Jessica Putland, So, Hamline 129-5 (39.44m) 8 Emily Ford, Jr, Gustavus 129-3 (39.41m) 9 Jerri Koltveit, So, Hamline 125-2 (38.16m) 10 Clare Foley, Jr, St. Benedict 120-10 (36.84m) Final 1 Shawny Kramer, So, Hamline 170-4 (51.93m) (F, 47.99, 51.93, F, F, F) 2 Elizabeth Weiers, So, Gustavus 153-11 (46.93m) (46.93, 44.07, 43.09, 43.40, 45.26, 45.43) 3 Becky Culp, Sr, Hamline 153-7 (46.82m) (46.82, F, 46.78, F, 46.37, 46.28) 4 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 149-2 (45.47m) (41.68, 40.09, 44.84, 43.44, 45.47, 43.51) 5 Maya Booker, So, Saint Mary's 147-0 (44.80m) (42.38, F, F, 40.68, 42.04, 44.80) 6 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 141-9 (43.21m) (43.21, 42.02, F, F, 40.33, 41.21) 7 Stephanie Goei, So, Macalester 138-7 (42.24m) (41.90, 42.24, F, F, 41.67, 40.54) 8 Jorden Priebe, Jr, St. Catherine 138-4 (42.17m) (F, 42.17, F, 36.07, 40.32, 40.90) 9 Alyssa Solberg, So, Bethel 134-9 (41.07m) (35.71, 38.85, 41.07, F, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 115-4 (35.16m)q 2 Stephanie Meschke, Sr, St. Catherine 101-9 (31.02m)q 3 Jessa Youso, Sr, Carleton 100-3 (30.57m)q 4 Olamide Fadahunsi, So, St. Thomas 99-0 (30.18m) 5 Zoe Hansen, Fr, St. Olaf 96-7 (29.44m) 6 Simone Carpenter, So, Macalester 89-8 (27.34m) 7 Danelle Duppong, Jr, St. Benedict 89-1 (27.15m) 8 Abby Osborne, So, Saint Mary's 88-8 (27.04m) 9 Natalie Decker, Sr, Concordia Moorhead 73-5 1/2 (22.39m) 10 Samantha Risan, Jr, Concordia Moorhead 67-11 1/2 (20.71m) Round 1, Flight 2 1 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 116-4 (35.46m)q 2 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 113-9 (34.68m)q 3 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 112-2 (34.20m)q 4 Rachel Colter, So, Gustavus 107-11 (32.90m)q 5 Katie Banowetz, Fr, Macalester 106-9 (32.55m)q 6 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 100-7 (30.67m)q 7 Adrianna Acosta, Jr, Hamline 93-9 (28.59m) 8 Katherine Meier, Fr, Macalester 92-10 (28.30m) 9 Avery Johnson, So, Carleton 91-9 (27.98m) Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead ND Final 1 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 127-3 (38.80m) (34.99, 35.46, 34.89, 37.71, 38.80, F) 2 Olivia Johnson, Fr, Concordia Moorhead 115-4 (35.16m) (35.16, 32.94, 29.09, F, 32.43, 31.28) 3 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 115-3 (35.13m) (28.39, 31.49, 34.20, 31.14, 35.13, 32.41) 4 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 114-11 (35.04m) (34.68, 31.94, 32.58, 34.28, F, 35.04) 5 Rachel Colter, So, Gustavus 111-11 (34.13m) (31.75, F, 32.90, 33.44, 30.57, 34.13) 6 Katie Banowetz, Fr, Macalester 109-11 (33.51m) (32.55, 31.52, 31.97, 29.98, 33.50, 33.51) 7 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 104-10 (31.95m) (F, 30.67, 29.00, 31.29, 31.43, 31.95) 8 Stephanie Meschke, Sr, St. Catherine 103-7 (31.58m) (31.02, 30.35, 29.58, 31.58, 29.41, 30.37) 9 Jessa Youso, Sr, Carleton 100-3 (30.57m) (22.57, 27.48, 30.57, 26.79, 24.13, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

High Jump 1 Dani Larson, So, St. Olaf 5-5 (1.65m) (1.54, 1.59, 1.62, 1.65[2]) 2 Stephanie Skoog, Jr, Bethel 5-3 3/4 (1.62m) (1.49, 1.54, 1.59[2], 1.62) 3 Ann Govig, Fr, St. Olaf 5-3 3/4 (1.62m) (1.49, 1.54, 1.59, 1.62[3]) 4 Navada Wendlandt, Jr, Gustavus 5-2 1/2 (1.59m) (1.49, 1.54, 1.59[2]) 5 Sarah Mong, So, St. Catherine 5-2 1/2 (1.59m) (1.49[2], 1.54, 1.59[2]) 6 Alexis Good, Fr, St. Benedict 5-0 1/2 (1.54m) (1.54) 6 Chelsea Klemetson, So, Concordia Moorhead 5-0 1/2 (1.54m) (1.54) 6 Elise Raney, Jr, St. Olaf 5-0 1/2 (1.54m) (1.49, 1.54) 9 Ameila Campbell, Fr, Carleton 5-0 1/2 (1.54m) (1.49, 1.54[3]) 9 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 5-0 1/2 (1.54m) (1.49, 1.54[3]) 11 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 5-0 1/2 (1.54m) (1.49[2], 1.54[3]) 12 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 5-0 1/2 (1.54m) (1.49[3], 1.54[3]) 13 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 4-10 1/2 (1.49m) (1.49[2]) 14 Alicia Evenson, Fr, St. Benedict 4-10 1/2 (1.49m) (1.49[3]) Meredith Rothstein, Sr, St. Thomas NH Kelly O'Neill, So, Gustavus NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Pole Vault 1 Allyson Voss, Sr, Gustavus 12-5 1/2 (3.80m) (3.40, 3.50, 3.60[2], 3.70[3], 3.80[2]) Meet record Was 12-5 1/4 (3.79m); Karolien Bastiaens, St. Thomas, 2003 2 Stephanie Jenkins, Sr, Hamline 10-10 (3.30m) (3.05, 3.20, 3.30) 3 Kelsey Harms, Fr, Gustavus 10-10 (3.30m) (2.90, 3.05, 3.20, 3.30[2]) 4 Carly Braun, So, Hamline 10-10 (3.30m) (3.05, 3.20[2], 3.30[3]) 4 Angela Substad, So, Bethel 10-10 (3.30m) (3.20[2], 3.30[3]) 6 Navada Wendlandt, Jr, Gustavus 10-6 (3.20m) (3.20[3]) 6 Abby Baier, Jr, St. Thomas 10-6 (3.20m) (2.90, 3.05, 3.20[3]) 8 Haley Tsuji, Jr, St. Catherine 10-0 (3.05m) (2.90, 3.05) 8 Brittany Tuberg, Sr, Augsburg 10-0 (3.05m) (3.05) 10 Katie Olson, So, Gustavus 10-0 (3.05m) (2.90[2], 3.05[2]) 11 Piper Murray, Fr, St. Benedict 9-6 1/4 (2.90m) (2.90) 12 Emma Fulton, Fr, St. Olaf 9-6 1/4 (2.90m) (2.90[2]) Karley Petersen, Fr, Concordia Moorhead NH KelliAnne O'Leary, So, Bethel NH Danielle Busch, Sr, St. Benedict NH Olivia Khauv, Fr, St. Thomas NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Heptathlon 1 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 4754 (15.11, 1.55, 10.28, 26.36, 5.24, 35.46, 2:27.17) 2 Dani Larson, So, St. Olaf 4524 (15.73, 1.64, 8.52, 25.85, 5.13, 21.08, 2:18.32) 3 Ameila Campbell, Fr, Carleton 4414 (15.62, 1.55, 9.56, 27.12, 5.19, 25.95, 2:24.84) 4 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 4049 (16.28, 1.46, 9.04, 27.16, 4.59, 24.41, 2:21.42) 5 Ann Govig, Fr, St. Olaf 3934 (17.26, 1.64, 9.15, 28.78, 4.78, 23.98, 2:31.38) 6 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 3799 (18.38, 1.55, 10.48, 27.87, 4.58, 25.28, 2:34.86) 7 Zoe Hansen, Fr, St. Olaf 3718 (17.41, 1.40, 8.81, 27.95, 4.45, 32.45, 2:35.24) 8 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 3584 (16.06, 1.40, 7.04, 27.27, 4.53, 20.10, 2:36.83) 9 Kayti Helm, Jr, St. Benedict 3580 (17.32, 1.37, 7.23, 27.38, 4.44, 21.10, 2:22.87) 10 Anna McDevitt, Jr, Gustavus 3182 (18.46, 1.37, 9.12, 30.47, 4.70, 24.93, 2:48.71) 11 Morgan Lyons, Fr, St. Thomas 3153 (18.89, 1.31, 8.48, 29.03, 4.40, 20.18, 2:32.99) 12 Makayla Skluzacek, So, St. Catherine 3007 (18.67, 1.40, 8.00, 28.78, 4.41, 18.18, 2:52.07) 13 Jule Muegge, So, St. Catherine 2874 (18.39, 1.40, 7.62, 30.68, 4.23, 22.62, 2:56.11) 14 Kelly O'Neill, So, Gustavus 2681 (18.51, 1.40, 7.68, 30.36, 4.25, 18.99, 3:12.34)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 100 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Heptathlon 1 St. Thomas 140.5 2 Concordia Moorhead 112.0 3 St. Olaf 104.0 4 St. Benedict 100.0 5 Hamline 93.5 6 Gustavus 81.5 7 Carleton 73.0 8 Bethel 47.5 9 Macalester 47.0 10 Augsburg 39.5 11 St. Catherine 13.5 12 Saint Mary's 6.0
Click here for data on men

Return to home page.