MIAC Women's Indoor Championships

Leonard Center, Macalester College

March 1-3, 2012

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

60 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Ashley Carney, Jr, Augsburg 7.78Q Meet record 2 Christina Walker, Jr, Hamline 7.95q 3 Krista McCright, Jr, Bethel 8.02q 4 Hana Fischer, Fr, Gustavus 8.21 5 Clare Foley, So, St. Benedict 8.28 6 Madelin Skaalrud, So, St. Catherine 8.31 7 Alyssa Schmidt, Fr, Concordia Moorhead 8.39 8 Tasha Harr, Sr, St. Benedict 8.40 Round 1, Heat 2 1 Erika Tipp, Fr, St. Thomas 7.87Q 2 Angela Tipp, Fr, St. Thomas 7.91q 3 Alexa Simpson, Jr, Macalester 8.15 4 Brianna Ludtke, Sr, St. Catherine 8.18 5 Amy Kiminski, So, St. Benedict 8.25 6 Kirsten Anderson, So, St. Benedict 8.26 7 Diane Beckius, So, St. Benedict 8.29 8 Molly Allen, Fr, Augsburg 8.33 Round 1, Heat 3 1 Emily Van Heel, So, St. Thomas 7.87Q 2 Ashley Magelssen, So, Bethel 7.90q 3 Christina Rozeske, So, St. Thomas 8.09q 4 Sam Levercom, Jr, St. Catherine 8.13 5 Alana Profit, So, Hamline 8.21 6 Kirsten Larsen, Fr, Gustavus 8.31 7 Traci Pastoors, Sr, St. Thomas 8.34 8 Rachel Tisdale, So, Concordia Moorhead 8.40 Final 1 Ashley Carney, Jr, Augsburg 7.74 Meet record 2 Ashley Magelssen, So, Bethel 7.821 Betters old Meet record 3 Erika Tipp, Fr, St. Thomas 7.822 Betters old Meet record 4 Emily Van Heel, So, St. Thomas 7.907 5 Angela Tipp, Fr, St. Thomas 7.912 6 Krista McCright, Jr, Bethel 8.00 7 Christina Rozeske, So, St. Thomas 8.048 8 Christina Walker, Jr, Hamline 8.052
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

200 Meter Dash 1 Emily Van Heel, So, St. Thomas 25.85 H4 Leonard Center Field House record Was 26.10; Ana Armitage, Macalester, 2011 2 Angela Tipp, Fr, St. Thomas 25.96 H3 3 Ashley Magelssen, So, Bethel 25.98 H4 4 Erika Tipp, Fr, St. Thomas 26.19 H3 5 Christina Walker, Jr, Hamline 26.26 H3 6 Ellie Wilson, Fr, Carleton 26.50 H4 7 Alexa Simpson, Jr, Macalester 26.55 H2 8 Diane Beckius, So, St. Benedict 26.67 H1 9 Krista McCright, Jr, Bethel 26.73 H1 10 Erin Sand, Jr, St. Benedict 26.75 H2 11 Ashley Carney, Jr, Augsburg 26.76 H2 12 Amy Kiminski, So, St. Benedict 27.10 H2 13 Mallory Burnham, So, St. Thomas 27.17 H1 14 Tasha Harr, Sr, St. Benedict 27.40 H4 15 Sam Levercom, Jr, St. Catherine 27.44 H1 16 Haley Kemper, Fr, Gustavus 27.47 H3 17 Kirsten Anderson, So, St. Benedict 27.59 H4 18 Erin Ortiz, Fr, Macalester 27.73 H1 19 Clare Foley, So, St. Benedict 27.76 H3 20 Kristie Miller, Jr, St. Thomas 27.80 H2 21 Molly Allen, Fr, Augsburg 28.07 H4 22 Rachel Tisdale, So, Concordia Moorhead 28.44 H3 23 Alyssa Schmidt, Fr, Concordia Moorhead 28.45 H1 24 Maggie Harris, So, St. Thomas 28.53 H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

400 Meter Dash 1 Ellie Wilson, Fr, Carleton 59.126 H3 Leonard Center Field House record Was 59.33; Abby Karl, Gustavus, 2010 2 Dani Larson, Fr, St. Olaf 59.132 H2 3 Courtney Fregeau, So, Bethel 59.21 H2 4 Emily Van Heel, So, St. Thomas 59.43 H3 5 Angela Tipp, Fr, St. Thomas 59.51 H3 6 Clare Franco, Sr, Carleton 59.68 H3 7 Allison Eckrich, Sr, St. Benedict 60.21 H2 8 Emily Stets, Fr, St. Olaf 60.24 H2 9 Sara Lundgren, Fr, Gustavus 60.35 H1 10 Erin Coughlin, Jr, St. Catherine 60.366 H1 11 Erin Sand, Jr, St. Benedict 60.370 H1 12 Haley Kemper, Fr, Gustavus 60.94 H1 13 Ashley Quick, So, Bethel 61.14 H3 14 Shaina Rud, So, St. Olaf 61.57 H3 15 Gina Weiss, So, Concordia Moorhead 62.26 H1 16 Diaga Kravale, So, Macalester 62.36 H1 17 Callie Knaeble, Sr, St. Olaf 62.95 H2 18 Gina Collings, Sr, St. Olaf 63.83 H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

600 Meter Dash 1 Irene Gibson, Fr, Macalester 1:37.80 H3 2 Kaitlyn Frenchick, Sr, Hamline 1:37.81 H3 3 Kayla Goeman, Fr, St. Thomas 1:38.36 H3 4 Allison Eckrich, Sr, St. Benedict 1:38.63 H3 5 Emily Stets, Fr, St. Olaf 1:38.86 H2 6 Mandy Witschen, So, St. Benedict 1:39.40 H3 7 Jamie Mosel, Sr, St. Olaf 1:39.60 H2 8 Shaina Rud, So, St. Olaf 1:39.93 H2 9 Mollie Gillberg, Fr, Bethel 1:40.75 H3 10 Marta LeFevre-Levy, So, Macalester 1:40.83 H2 11 Kristiana Sather, Sr, Concordia Moorhead 1:41.42 H2 12 Erin Sheehan, So, St. Thomas 1:44.44 H1 13 Ariel Edwards, So, St. Benedict 1:45.41 H1 14 Jackie Destache, So, St. Thomas 1:46.21 H1 15 Emily Brown-Phillips, So, Hamline 1:46.49 H1 16 Andrea Haus, Fr, Hamline 1:46.62 H1 17 Dani Vitali, So, Hamline 1:46.64 H1 Clare Franco, Sr, Carleton DNC H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Run 1 Kayla Goeman, Fr, St. Thomas 2:16.72 H3 2 Larissa Peyton, Sr, St. Thomas 2:17.78 H3 3 Kaitln Randolph, Sr, Carleton 2:18.83 H3 4 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:18.88 H3 5 Irene Gibson, Fr, Macalester 2:19.83 H3 6 Kaitlyn Frenchick, Sr, Hamline 2:22.14 H3 7 Megan Holmes, Fr, St. Olaf 2:22.90 H2 8 Haley Lynch, Fr, St. Benedict 2:23.93 H2 9 Callie Christianson, So, Concordia Moorhead 2:26.50 H3 10 Abby Engelhart, So, St. Olaf 2:29.09 H2 11 Annie Keller, So, St. Thomas 2:29.15 H1 12 Andrea Haus, Fr, Hamline 2:30.16 H1 13 Lindsay Turchan, Fr, Carleton 2:30.24 H2 14 Emma Ranum, Jr, Concordia Moorhead 2:32.11 H2 15 Michelle Tellez, Fr, Bethel 2:33.23 H2 16 Kelly Donahue, Sr, St. Benedict 2:33.78 H2 17 Rachel Kaiser, Fr, St. Benedict 2:34.40 H1 18 Emily Anderson, So, Bethel 2:35.29 H1 19 Jocelyn Sullivan, Sr, St. Benedict 2:39.41 H1 20 Jennifer Pulscher, Sr, Augsburg 2:40.03 H1 21 Sam Perry, So, St. Thomas 2:40.44 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

1000 Meter Run 1 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:58.88 H3 Leonard Center Field House record Was 2:58.95; Tara McCoy, Macalester, 2011 2 Taylor Berg, Jr, St. Thomas 2:59.97 H3 3 Moriah Novacinski, So, St. Olaf 3:00.21 H3 4 Maria Theisen, So, Hamline 3:00.62 H2 5 Sarah Trautman, So, Carleton 3:00.98 H3 6 Maren Westby, Sr, St. Olaf 3:02.17 H3 7 Kaitln Randolph, Sr, Carleton 3:02.33 H3 8 Colette Celichowski, Fr, Carleton 3:02.34 H3 9 Megan Erlandson, Sr, Carleton 3:05.04 H2 10 Megan Holmes, Fr, St. Olaf 3:05.40 H1 11 Kelsey Mullen, So, St. Olaf 3:06.43 H2 12 Haley Lynch, Fr, St. Benedict 3:08.10 H2 13 Amanda Leone, So, St. Olaf 3:08.20 H1 14 Paige Rygg, So, Concordia Moorhead 3:09.26 H2 15 Sophie Shogren, Fr, St. Catherine 3:09.63 H1 16 Laura Zwilling, Sr, Bethel 3:09.99 H2 17 Tera Hereid, So, Bethel 3:12.02 H1 18 Jenna O'Donnell, Fr, St. Benedict 3:12.48 H1 19 Callie Christianson, So, Concordia Moorhead 3:12.99 H1 20 Lindsay Turchan, Fr, Carleton 3:13.31 H1 21 Abby Engelhart, So, St. Olaf 3:13.57 H2 22 Kaycee Knutson, Sr, St. Benedict 3:13.76 H2 23 Kristie Mueller, Jr, St. Benedict 3:13.81 H1 Larissa Peyton, Sr, St. Thomas DNC H3
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Mile Run 1 Taylor Berg, Jr, St. Thomas 5:08.91 H3 Leonard Center Field House record Was 5:15.14; Maria Theisen, Hamline, 2012 2 Maren Westby, Sr, St. Olaf 5:09.01 H3 3 Maria Theisen, So, Hamline 5:12.19 H3 4 Sarah Trautman, So, Carleton 5:12.41 H3 5 Mollie Gillberg, Fr, Bethel 5:13.45 H3 6 Moriah Novacinski, So, St. Olaf 5:14.36 H3 7 Caitlin Fermoyle, Fr, Gustavus 5:19.62 H3 8 Colette Celichowski, Fr, Carleton 5:20.37 H3 9 Kaycee Knutson, Sr, St. Benedict 5:23.35 H2 10 Kelsey Mullen, So, St. Olaf 5:23.50 H3 11 Manon Gammon-Deering, Fr, St. Benedict 5:25.95 H2 12 Robin Stramp, So, St. Olaf 5:26.58 H2 13 Kristie Mueller, Jr, St. Benedict 5:32.02 H2 14 Amanda Leone, So, St. Olaf 5:32.64 H2 15 Andrea Eglinton, Sr, Gustavus 5:33.24 H2 16 Ann Bergstrand, Sr, Gustavus 5:34.07 H2 17 Jenna O'Donnell, Fr, St. Benedict 5:36.19 H2 18 Melody Walton, Fr, Bethel 5:36.74 H1 19 Andrea Dittman, Sr, St. Olaf 5:37.09 H2 20 Lucy Andrews, So, Macalester 5:39.99 H1 21 Emily Hillmer, Fr, Carleton 5:40.53 H1 22 Hannah Toedter, So, Hamline 5:41.38 H1 23 Sarah Howe, So, St. Catherine 5:43.72 H1 24 Aurora Janes, Fr, Carleton 5:44.52 H1 25 Nicole Woinarowicz, So, Concordia Moorhead 5:48.85 H1 26 Cassie Ernst, So, Hamline 5:49.27 H1 27 Jennifer Pulscher, Sr, Augsburg 5:55.92 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

3000 Meter Run 1 Simone Childs-Walker, Sr, Carleton 10:07.14 H2 Leonard Center Field House record Was 10:27.29; Beth Hauer, Gustavus, 2011 2 Alison Smyth, Sr, Carleton 10:09.10 H2 3 Erin Statz, So, St. Thomas 10:14.74 H2 4 Taylor ffitch, Jr, Carleton 10:26.79 H2 5 Anna Schmitz, So, Macalester 10:36.174 H2 6 Bailey Drewes, Fr, St. Benedict 10:36.181 H2 7 Caitlin Fermoyle, Fr, Gustavus 10:38.40 H2 8 Rebecca Hare, Fr, Gustavus 10:41.35 H2 9 Rachel Dean, Jr, St. Olaf 10:41.43 H2 10 Rebecca Bevans, Jr, St. Olaf 10:45.03 H2 11 Shelby Yoakum, Jr, St. Thomas 10:52.74 H1 12 Meggie Exner, So, St. Olaf 10:54.85 H1 13 Emma Larson, So, St. Olaf 10:55.91 H2 14 Carrie Harshbarger, Jr, Carleton 10:59.98 H1 15 Sarah McNamara, So, St. Thomas 11:00.17 H1 16 Katy Torchia, Sr, St. Benedict 11:00.74 H2 17 Laurel Ohm, Sr, St. Olaf 11:04.49 H2 18 Carolyne Bocovich, Sr, Hamline 11:04.62 H1 19 Heather Hollinger, So, Hamline 11:07.66 H1 20 Andrea Eglinton, Sr, Gustavus 11:09.96 H1 21 Annie Bodeau, So, St. Olaf 11:10.37 H1 22 Shannon Mueller, Sr, Carleton 11:10.56 H1 23 Kristina Poss, So, St. Catherine 11:12.18 H1 24 Elisabeth Hanson, Jr, Concordia Moorhead 11:13.50 H2 25 Jessica Rogers, Jr, St. Catherine 11:17.57 H1 26 Cassie Ernst, So, Hamline 11:20.64 H1 27 Kelsie Larson, So, St. Benedict 11:25.98 H2 28 Madison Watson, Jr, Hamline 11:28.79 H1 Melissa Engstrom, Fr, St. Thomas DNC H1 Ahna Weeks, Fr, Carleton DNC H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

5000 Meter Run 1 Simone Childs-Walker, Sr, Carleton 17:26.06 2 Alison Smyth, Sr, Carleton 17:31.24 3 Erin Statz, So, St. Thomas 17:58.88 4 Taylor ffitch, Jr, Carleton 18:03.65 5 Beth Hauer, Jr, Gustavus 18:22.71 6 Rachel Dean, Jr, St. Olaf 18:25.79 7 Bailey Drewes, Fr, St. Benedict 18:34.72 8 Rebecca Bevans, Jr, St. Olaf 18:37.35 9 Rebecca Hare, Fr, Gustavus 18:54.00 10 Emma Larson, So, St. Olaf 18:57.43 11 Katy Torchia, Sr, St. Benedict 18:59.75 12 Carolyne Bocovich, Sr, Hamline 19:17.07 13 Ariel Johnson, Jr, St. Catherine 19:20.74 14 Shannon Mueller, Sr, Carleton 19:21.20 15 Megan Smith, Jr, St. Benedict 19:22.93 16 Heather Hollinger, So, Hamline 19:23.20 17 Maddie Wood, Jr, St. Olaf 19:51.39 18 Kim Rostvold, Sr, Gustavus 20:09.29
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

60 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Mo Flynn, So, St. Benedict 9.28Q 2 Katie Ryan, Jr, St. Thomas 9.40q 3 Judy Syrkin-Nikolau, Fr, Macalester 9.87 4 Abby Furlong, Jr, Bethel 9.95 5 Sarah Schmitt, Jr, St. Benedict 10.00 6 meredith rothstein, Jr, St. Thomas 10.01 7 Jackie Destache, So, St. Thomas 10.17 8 Hope Hertz, So, Hamline 10.27 Round 1, Heat 2 1 Rachel Kalk, So, Bethel 9.28Q 2 Julia Renner, Sr, St. Benedict 9.35q 3 Clare Murn, Jr, St. Benedict 9.53q 4 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 9.63q 5 Krista Graff, Fr, St. Thomas 9.78 6 Jenna Yorkovich, Fr, Bethel 10.08 7 Olivia Decker, So, Concordia Moorhead 10.18 8 Kristin Boyum, Jr, Concordia Moorhead 10.22 Round 1, Heat 3 1 Dani Larson, Fr, St. Olaf 9.29Q 2 Mallory Burnham, So, St. Thomas 9.34q 3 Mandy Witschen, So, St. Benedict 9.65 4 Abby Baier, So, St. Thomas 9.87 5 Sophia Salmanpour, Fr, Hamline 10.16 6 Alexa Cole, Fr, Concordia Moorhead 10.25 7 Molly Sullivan, Fr, St. Benedict 10.37 Erica Roelofs, Sr, Gustavus DNC Final 1 Mallory Burnham, So, St. Thomas 9.16 2 Rachel Kalk, So, Bethel 9.243 3 Katie Ryan, Jr, St. Thomas 9.252 4 Julia Renner, Sr, St. Benedict 9.29 5 Dani Larson, Fr, St. Olaf 9.32 6 Mo Flynn, So, St. Benedict 9.41 7 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 9.68 8 Clare Murn, Jr, St. Benedict 9.81
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Relay 1 Bethel (Krista McCright, Courtney Fregeau, Ashley Quick, Ashley Magelssen) 1:43.44 H3 Leonard Center Field House record Was 1:44.08; Bethel, 2012 2 Macalester (Alexa Simpson, Diaga Kravale, Erin Ortiz, Ana Armitage) 1:45.82 H1 3 Gustavus (Hana Fischer, Emily Klatt, Sara Lundgren, Haley Kemper) 1:46.90 H1 4 Hamline (Classie Dudley, Keelie Sorensen, Hope Hertz, Christina Walker) 1:47.02 H3 5 St. Catherine (Madelin Skaalrud, Brianna Ludtke, Sam Levercom, Erin Coughlin) 1:47.80 H1 6 Augsburg (Molly Allen, Abby Kangas, Tabby Roh, Ashley Carney) 1:47.82 H2 7 Concordia Moorhead (Kaari Jensen, Hilary Thompson, Gina Weiss, Tatijana MullerDahlberg) 1:47.99 H2 8 St. Olaf (Gina Collings, Callie Knaeble, Britta Olsen, Ellen Hawley) 1:48.95 H2 Carleton (Anna Persmark, Maggie Sullivan, Megan Erlandson, Ellie Wilson) DQ H2 St. Benedict (Diane Beckius, Tasha Harr, Erin Sand, Allison Eckrich) DQ H3 St. Thomas (Angela Tipp, Erika Tipp, Kristie Miller, Mallory Burnham) DQ H3
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Angela Tipp, Erika Tipp, Kayla Goeman, Emily Van Heel) 3:57.71 H2 Leonard Center Field House record Was 4:06.50; Bethel, 2009 2 Bethel (Courtney Fregeau, Ashley Quick, Krista McCright, Ashley Magelssen) 4:01.57 H2 3 St. Olaf 4:03.83 H2 4 Macalester (Diaga Kravale, Ana Armitage, Marta LeFevre-Levy, Irene Gibson) 4:03.96 H1 5 St. Benedict (Erin Sand, Haley Lynch, Mandy Witschen, Allison Eckrich) 4:04.88 H2 6 St. Catherine (Kelsey Eder, Ailee Larson, Kalyse Engebretson, Erin Coughlin) 4:05.50 H1 7 Carleton (Anna Persmark, Kaitln Randolph, Ellie Wilson, Haley Johnson) 4:06.51 H2 8 Hamline (Keelie Sorensen, Emily Smith, Kaitlyn Frenchick, Christina Walker) 4:06.73 H1 9 Gustavus (Haley Kemper, Emily Klatt, Leah Brossoit, Sara Lundgren) 4:09.45 H1 10 Concordia Moorhead (Megan Hoffman, Kristiana Sather, Gina Weiss, Kaari Jensen) 4:09.47 H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Distance Medley Relay 1 St. Olaf (Moriah Novacinski, Emily Stets, Jamie Mosel, Maren Westby) 12:23.37 Meet record Was 12:23.59; St. Olaf (Novacinski, Neuger, Cook, Westby), 2011 2 Carleton (Alison Smyth, Anna Persmark, Megan Erlandson, Simone Childs-Walker) 12:24.34 3 St. Thomas (Sarah McNamara, Erin Sheehan, Jen Strong, Shelby Yoakum) 12:41.73 4 Concordia Moorhead (Paige Rygg, Megan Hoffman, Kristiana Sather, Elisabeth Hanson) 12:47.32 5 St. Benedict (Kaycee Knutson, Tasha Harr, Anna Williams, Kelsie Larson) 12:47.53 6 Macalester (Jenna Saunders, Marta LeFevre-Levy, Caitlin Toner, Anna Schmitz) 13:00.51 7 Bethel (Mollie Gillberg, Emily Anderson, Tera Hereid, Laura Zwilling) 13:03.55 8 St. Catherine (Sophie Shogren, Kalyse Engebretson, Kelsey Eder, Kristina Poss) 13:03.57 9 Gustavus (Natalie Ristau, Leah Brossoit, Alexis Liston, Caitlin Fermoyle) 13:10.31 10 Hamline (Dani Vitali, Keelie Sorensen, Emily Smith, Madison Watson) 13:10.63 11 Saint Mary's (Amy Spitzmueller, Kimberly Puk, Regina Quandt, Katie Stolz) 13:27.42
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Emily Klatt, Sr, Gustavus 17'9" (5.41m)q 2 Rachel Kalk, So, Bethel 16'5.75" (5.02m)q 3 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 16'3.25" (4.96m)q 4 Sarah Schmitt, Jr, St. Benedict 16'3" (4.95m)q 5 Hilary Thompson, So, Concordia Moorhead 16'2.25" (4.93m) 6 Traci Pastoors, Sr, St. Thomas 16'1.75" (4.92m) 7 Leah Brossoit, Fr, Gustavus 16'1.5" (4.91m) 8 Mandy Witschen, So, St. Benedict 15'9.75" (4.82m) 9 Laura Farnam, Sr, Concordia Moorhead 15'9" (4.80m) 10 Alexa Simpson, Jr, Macalester 15'5.5" (4.71m) Round 1, Flight 2 1 Julia Renner, Sr, St. Benedict 18'0.25" (5.49m)q 2 Katrina Gerzema, Jr, Concordia Moorhead 17'9" (5.41m)q 3 Nicole Berscheid, So, Bethel 17'1.25" (5.21m)q 4 Dani Larson, Fr, St. Olaf 16'5.75" (5.02m)q 5 Sara Parsons, Jr, Concordia Moorhead 16'2.5" (4.94m)q 6 Leslie Terwilliger, So, St. Thomas 16'1" (4.90m) 7 Linnea Erickson, So, Bethel 15'10.5" (4.84m) 8 Amy Kiminski, So, St. Benedict 15'9.5" (4.81m) 9 Olivia Decker, So, Concordia Moorhead 15'1.5" (4.61m) Final 1 Julia Renner, Sr, St. Benedict 18'0.25" (5.49m) (5.26, 5.49, 5.47, 5.37, 5.48, F) 2 Emily Klatt, Sr, Gustavus 17'9" (5.41m) (5.30, 5.24, 5.41, 5.28, 5.04, 5.18) 3 Katrina Gerzema, Jr, Concordia Moorhead 17'9" (5.41m) (5.41, F, 4.91, F, 5.20, 4.95) 4 Nicole Berscheid, So, Bethel 17'1.25" (5.21m) (4.95, 5.21, 5.21, F, 5.14, 5.15) 5 Rachel Kalk, So, Bethel 16'10" (5.13m) (4.89, 5.02, F, F, F, 5.13) 6 Dani Larson, Fr, St. Olaf 16'7.75" (5.07m) (4.77, 4.87, 5.02, 4.73, 5.07, 5.03) 7 Sarah Schmitt, Jr, St. Benedict 16'7.75" (5.07m) (4.95, 4.88, 4.88, 4.96, 4.30, 5.07) 8 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 16'3.25" (4.96m) (4.80, 4.96, 4.86, 4.89, 4.87, 4.74) 9 Sara Parsons, Jr, Concordia Moorhead 16'2.5" (4.94m) (4.89, 4.83, 4.94, F, F, 4.58)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Julia Renner, Sr, St. Benedict 36'9" (11.20m)q Leonard Center Field House record Was 35-4 (10.77m); Lauren Rothschiller, Gustavus, 2011 2 Nicole Berscheid, So, Bethel 36'0.75" (10.99m)q 3 Tatijana MullerDahlberg, Sr, Concordia Moorhead 35'8.75" (10.89m)q 4 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 35'3.75" (10.76m)q 5 Lauren Rothschiller, Jr, Gustavus 35'0.25" (10.67m) 6 Kristie Miller, Jr, St. Thomas 34'8.5" (10.58m) 7 Olivia Decker, So, Concordia Moorhead 34'0.25" (10.37m) 8 Leslie Terwilliger, So, St. Thomas 33'5.25" (10.19m) 9 Georgia Korsah, Fr, Hamline 31'11.5" (9.74m) 10 Abby Furlong, Jr, Bethel 31'1.25" (9.48m) Round 1, Flight 2 1 Emily Van Heel, So, St. Thomas 38'0.5" (11.59m)q Leonard Center Field House record 2 Hilary Thompson, So, Concordia Moorhead 36'11.75" (11.27m)q 3 Kate Rochat, Jr, Macalester 36'0.75" (10.99m)q 4 Emily Klatt, Sr, Gustavus 36'0.25" (10.98m)q 5 Traci Pastoors, Sr, St. Thomas 35'11.5" (10.96m)q 6 Susan Kenzie, Sr, St. Olaf 34'5.75" (10.51m) 7 Leah Brossoit, Fr, Gustavus 33'8.75" (10.28m) 8 Danielle Bolme, So, Concordia Moorhead 33'8" (10.26m) Laura Farnam, Sr, Concordia Moorhead ND Michelle Graff, So, St. Thomas ND Final 1 Emily Van Heel, So, St. Thomas 38'0.25" (11.59m) (11.24, 11.59, 11.11, 11.21, F, 11.05) 2 Julia Renner, Sr, St. Benedict 37'5.75" (11.42m) (11.03, 11.20, F, F, 11.42, 11.40) 3 Hilary Thompson, So, Concordia Moorhead 36'11.75" (11.27m) (F, 10.96, 11.27, 11.24, 11.14, F) 4 Kate Rochat, Jr, Macalester 36'0.75" (10.99m) (10.99, F, F, 10.78, 10.91, F) 5 Nicole Berscheid, So, Bethel 36'0.75" (10.99m) (10.86, F, 10.99, F, F, 10.64) 6 Emily Klatt, Sr, Gustavus 36'0.25" (10.98m) (10.48, 10.98, 10.77, 10.39, 10.67, 10.39) 7 Traci Pastoors, Sr, St. Thomas 35'11.5" (10.96m) (10.59, 10.96, 10.53, F, 10.58, F) 8 Tatijana MullerDahlberg, Sr, Concordia Moorhead 35'8.75" (10.89m) (10.85, 10.89, F, F, 10.77, 10.88) 9 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 35'3.75" (10.76m) (10.76, 10.74, 10.41, 10.13, 10.43, 10.47)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Coco Booker, Jr, Saint Mary's 42'7" (12.98m)q Leonard Center Field House record Was 12.98m (42-7); Becky Culp, Hamline, 2012 2 Amy Maas, Sr, St. Thomas 41'0.25" (12.50m)q 3 Shawny Kramer, Fr, Hamline 37'5.75" (11.42m)q 4 Haley Zajac, So, St. Thomas 37'3" (11.35m) 5 Danelle Duppong, So, St. Benedict 36'4.75" (11.09m) 6 Cherae Reeves, Fr, Concordia Moorhead 36'2" (11.02m) 7 Kao Sutton, So, Carleton 35'5.25" (10.80m) 8 Megan Endresen, Sr, Gustavus 34'7.75" (10.56m) 9 Andrea Wallert, So, Bethel 34'0.75" (10.38m) 10 Alyssa Solberg, Fr, Bethel 33'2" (10.11m) Round 1, Flight 2 1 Becky Culp, Jr, Hamline 42'8" (13.00m)q Leonard Center Field House record 2 Jamie Kelly, Sr, St. Catherine 40'9" (12.42m)q 3 Sam Imholte, So, St. Benedict 40'4" (12.29m)q 4 Hannah Volkman, So, St. Thomas 39'2.25" (11.94m)q 5 Erin Urbanowicz, Fr, Hamline 38'8.25" (11.79m)q 6 Jerri Koltveit, Fr, Hamline 37'6.75" (11.45m)q 7 Bethany Anderson, Fr, Bethel 36'2" (11.02m) 8 Jessica Putland, Fr, Hamline 35'10.75" (10.94m) 9 Kassondra Burtis, Sr, Saint Mary's 34'10.25" (10.62m) Erica Roelofs, Sr, Gustavus DNC Final 1 Becky Culp, Jr, Hamline 42'8" (13.00m) (12.54, 12.80, 13.00, 12.37, F, 12.56) 2 Coco Booker, Jr, Saint Mary's 42'7" (12.98m) (12.31, 12.32, 12.98, 11.94, 12.29, 12.08) 3 Jamie Kelly, Sr, St. Catherine 41'6.5" (12.66m) (12.33, 12.42, 12.36, 12.23, 12.45, 12.66) 4 Amy Maas, Sr, St. Thomas 41'0.25" (12.50m) (12.39, 12.50, 11.87, F, F, 12.21) 5 Sam Imholte, So, St. Benedict 40'6.25" (12.35m) (11.44, 11.86, 12.29, 12.06, 12.35, F) 6 Hannah Volkman, So, St. Thomas 39'2.25" (11.94m) (11.79, 11.94, 11.68, 11.26, 11.42, 11.24) 7 Erin Urbanowicz, Fr, Hamline 38'8.25" (11.79m) (11.79, F, 10.48, 10.42, 10.92, 11.05) 8 Jerri Koltveit, Fr, Hamline 37'6.75" (11.45m) (11.20, 11.45, 11.40, 10.79, 10.96, 10.79) 9 Shawny Kramer, Fr, Hamline 37'5.75" (11.42m) (11.42, 10.58, 11.11, F, F, 11.13)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Brenna Coyle, Sr, Hamline 55'6.5" (16.93m)q Leonard Center Field House record Was 16.12m (52-10 3/4); Shawny Kramer, Hamline, 2012 2 Megan Endresen, Sr, Gustavus 52'8" (16.05m)q 3 Haley Zajac, So, St. Thomas 48'0.5" (14.64m)q 4 Alyssa Solberg, Fr, Bethel 45'4.5" (13.83m)q 5 Allyson Hannemann, Sr, Gustavus 42'11.75" (13.10m) 6 Becca Sawyer-Smith, Sr, St. Olaf 42'9.5" (13.04m) 7 Amanda Grundhofer, Fr, St. Catherine 41'11.5" (12.79m) 8 Elizabeth Weiers, Fr, Gustavus 40'4" (12.29m) 9 Kathy Porter, So, St. Olaf 38'11" (11.86m) 10 Kaylee Maxon, Fr, Gustavus 38'2" (11.63m) Round 1, Flight 2 1 Shawny Kramer, Fr, Hamline 54'1.25" (16.49m)q 2 Becky Culp, Jr, Hamline 50'10" (15.49m)q 3 Amy Maas, Sr, St. Thomas 49'1.75" (14.98m)q 4 Alana Profit, So, Hamline 47'8.5" (14.54m)q 5 Kassondra Burtis, Sr, Saint Mary's 46'8.75" (14.24m)q 6 Erin Urbanowicz, Fr, Hamline 44'11.5" (13.70m) 7 Stephanie Goei, Fr, Macalester 42'4" (12.90m) 8 Jessica Putland, Fr, Hamline 41'7.75" (12.69m) 9 Hannah Volkman, So, St. Thomas 40'11.5" (12.48m) 10 Sam Imholte, So, St. Benedict 40'4.25" (12.30m) Final 1 Brenna Coyle, Sr, Hamline 57'8.25" (17.58m) (16.63, 16.93, F, F, 17.58, F) Leonard Center Field House record 2 Shawny Kramer, Fr, Hamline 54'2" (16.51m) (15.86, 16.49, 15.85, 16.51, F, F) 3 Megan Endresen, Sr, Gustavus 52'8" (16.05m) (15.60, 16.05, 15.34, 15.46, 15.54, 14.65) 4 Haley Zajac, So, St. Thomas 52'1.75" (15.89m) (F, 14.64, 13.70, 15.66, 15.84, 15.89) 5 Becky Culp, Jr, Hamline 50'10" (15.49m) (15.49, 15.47, 15.16, F, 14.48, F) 6 Amy Maas, Sr, St. Thomas 49'1.75" (14.98m) (14.16, 14.98, 14.48, 14.23, 13.44, 14.31) 7 Alana Profit, So, Hamline 47'8.5" (14.54m) (14.54, 14.17, 14.02, 13.13, 12.94, 14.01) 8 Kassondra Burtis, Sr, Saint Mary's 46'8.75" (14.24m) (14.24, F, F, F, 13.30, 13.86) 9 Alyssa Solberg, Fr, Bethel 45'9.25" (13.95m) (13.83, 13.17, 13.04, 13.27, 13.85, 13.95)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

High Jump 1 Dani Larson, Fr, St. Olaf 5'6.5" (1.69m) (1.55, 1.60[2], 1.63, 1.66, 1.69) Meet record Was 5-6 (1.68m); Kaelene Lundstrom, Sr, Gustavus Leonard Center Field House record Was 5-5 3/4 (1.67m); Kaelene Lundstrum, Gustavus, 2010 2 Chelsea Klemetson, Fr, Concordia Moorhead 5'6.5" (1.69m) (1.50, 1.55, 1.60, 1.63, 1.66[2], 1.69[3]) Betters old Meet record 3 Stephanie Skoog, So, Bethel 5'5.25" (1.66m) (1.50, 1.55, 1.60, 1.63, 1.66[2]) 4 Julia Renner, Sr, St. Benedict 5'5.25" (1.66m) (1.55, 1.60[3], 1.63, 1.66[3]) 5 Elise Raney, So, St. Olaf 5'3" (1.60m) (1.50, 1.55, 1.60[2]) 6 Sarah Mong, Fr, St. Catherine 5'1" (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 6 Audrey Mills, Sr, Macalester 5'1" (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 8 Lauren West, Jr, Bethel 5'1" (1.55m) (1.50, 1.55[3]) 9 Holly Staples, Fr, St. Catherine 5'1" (1.55m) (1.45[3], 1.50[3], 1.55[3]) 10 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 4'11" (1.50m) (1.45, 1.50) 10 Laurel Kennedy, Jr, St. Benedict 4'11" (1.50m) (1.45, 1.50) 10 Emily Swenson, Jr, St. Benedict 4'11" (1.50m) (1.45, 1.50) 13 Olivia Decker, So, Concordia Moorhead 4'11" (1.50m) (1.45[2], 1.50) 14 Ellen Hawley, Jr, St. Olaf 4'9" (1.45m) (1.45[2]) 15 Kelly O'Neill, Fr, Gustavus 4'9" (1.45m) (1.45[3]) 15 Kylie Bennethum, Fr, Bethel 4'9" (1.45m) (1.45[3])
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pole Vault 1 Allyson Voss, Jr, Gustavus 11'0.75" (3.37m) (2.92, 3.07, 3.17, 3.27, 3.37) 2 Megan Erlandson, Sr, Carleton 10'8.75" (3.27m) (2.77, 2.92, 3.07[2], 3.17[3], 3.27[2]) 3 Angela Substad, Fr, Bethel 10'4.75" (3.17m) (2.92, 3.07, 3.17[2]) 4 Haley Tsuji, So, St. Catherine 10'4.75" (3.17m) (2.92, 3.07[2], 3.17[3]) 5 Kaitlyn Lorsbach, Sr, St. Olaf 10'0.75" (3.07m) (2.77, 2.92, 3.07) 6 Lauren Harn, Sr, St. Olaf 10'0.75" (3.07m) (2.77, 2.92, 3.07[2]) 7 Holly Hoffman, Sr, Gustavus 10'0.75" (3.07m) (2.77[2], 2.92, 3.07[2]) 8 Tessa Comstock, Sr, Concordia Moorhead 10'0.75" (3.07m) (2.77, 2.92[3], 3.07[2]) 9 Brittany Tuberg, Jr, Augsburg 10'0.75" (3.07m) (2.92, 3.07[3]) 9 Stephanie Jenkins, Jr, Hamline 10'0.75" (3.07m) (2.92, 3.07[3]) 11 Abby Baier, So, St. Thomas 10'0.75" (3.07m) (2.77, 2.92[2], 3.07[3]) 12 Macaela Karnick, So, St. Benedict 9'7" (2.92m) (2.77, 2.92) 13 KelliAnne O'Leary, Fr, Bethel 9'7" (2.92m) (2.77[3], 2.92[2]) 14 Lauren Nichols, Fr, St. Olaf 9'1" (2.77m) (2.77) 14 Nevada Wendlandt, So, Gustavus 9'1" (2.77m) (2.77) Becca Iten, So, Saint Mary's NH
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pentathlon 1 Dani Larson, Fr, St. Olaf 3421 (9.46, 1.66, 8.32, 5.06, 2:21.53) 2 Kaari Jensen, Jr, Concordia Moorhead 3314 (9.45, 1.57, 10.01, 4.98, 2:28.58) 3 Clare Murn, Jr, St. Benedict 3241 (9.66, 1.48, 8.99, 5.35, 2:26.00) 4 Mandy Witschen, So, St. Benedict 3169 (9.84, 1.48, 8.61, 5.14, 2:22.42) 5 Linnea Erickson, So, Bethel 2885 (10.11, 1.48, 8.17, 5.03, 2:36.19) 6 Olivia Decker, So, Concordia Moorhead 2757 (10.08, 1.51, 7.50, 4.70, 2:39.17) 7 Erica Roelofs, Sr, Gustavus 2721 (10.27, 1.42, 10.32, 4.19, 2:35.74) 8 Abby Baier, So, St. Thomas 2527 (9.70, 1.27, 8.09, 4.26, 2:37.21) 9 Jackie Destache, So, St. Thomas 2421 (10.29, 1.27, 7.62, 4.20, 2:33.20) 10 Emily Hughes, So, St. Thomas 2065 (10.97, 1.27, 7.58, 3.83, 2:46.27)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 60 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 60 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Pentathlon 1 St. Thomas 164.0 2 Carleton 114.0 3 St. Olaf 97.0 4 Bethel 85.0 5 St. Benedict 74.0 6 Hamline 70.0 7 Gustavus 46.0 8 Macalester 43.5 9 Concordia Moorhead 43.0 10 St. Catherine 21.5 11 Augsburg 13.0 12 Saint Mary's 9.0
Click here for data on men

Return to home page.