Meet of the Hearts Women

Recreation Center

Feb. 12, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

55 Meter Dash 1 Whitney Holman, Sr, Augsburg 7.36 H5 2 Emily Matthews, Sr, Macalester 7.42 H5 3 Christina Walker, Fr, Hamline 7.64 H5 4 Katie Vrieze, Jr, Augsburg 7.66 H5 5 Melanie Grangaard, Fr, Luther 7.70 H5 6 Krista McCright, Fr, Bethel 7.77 H5 7 Carly Braun, Fr, Hamline 7.80 H5 8 Kristie Wimmer, Jr, Luther 7.84 H4 9 Edith Kowouto, Fr, Hamline 7.87 H4 10 Julia Thompson, Jr, Gustavus 7.89 H4 11 Alexa Simpson, Fr, Macalester 7.95 H3 12 Shasta Webb, Fr, Macalester 7.98 H4 13 Liz Spielman, So, Hamline 8.00 H3 14 Ellen Sackrison, Fr, Hamline 8.02 H1 15 Kyla Walter, Jr, Carleton 8.04 H3 16 Mari Mejia, Jr, Macalester 8.09 H3 17 Jackie Skoviak, Fr, Hamline 8.11 H3 18 Celeste Prince, Sr, Macalester 8.13 H2 18 Mayo Sonko, Fr, Macalester 8.13 H3 20 Brittany Tuberg, Fr, Augsburg 8.14 H2 21 Kate Rochat, Fr, Macalester 8.24 H2 22 Katie Corey, Fr, Hamline 8.29 H1 23 Paige Schneider, Fr, Luther 8.31 H1 24 Richelle Johnson, Fr, Macalester 8.41 H1 24 Jackie Palermo, Fr, Bethel 8.41 H2 26 Brittany Roper, Fr, Hamline 8.52 H1 27 Jennifer Anang, Jr, Bethel 8.58 H4 28 Jasmine Ball, Fr, Macalester 8.86 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

200 Meter Dash 1 Emily Matthews, Sr, Macalester 26.50 H9 2 Whitney Holman, Sr, Augsburg 26.63 H9 3 Katie Vrieze, Jr, Augsburg 26.91 H9 4 Janie Briant, Jr, Gustavus 27.77 H8 4 Krista McCright, Fr, Bethel 27.77 H9 6 Carly Braun, Fr, Hamline 28.01 H7 7 Shasta Webb, Fr, Macalester 28.03 H8 8 Julia Thompson, Jr, Gustavus 28.32 H8 9 Amelia Schmidt, So, Gustavus 28.39 H7 10 Kelsey Donald, Sr, Carleton 28.44 H6 11 Ellen Sackrison, Fr, Hamline 28.61 H4 12 Ashley Carney, Fr, Augsburg 28.73 H7 13 Kristie Wimmer, Jr, Luther 28.99 H5 14 Katie Corey, Fr, Hamline 29.06 H5 15 Melanie Grangaard, Fr, Luther 29.14 H8 16 Liz Spielman, So, Hamline 29.22 H4 17 Celeste Prince, Sr, Macalester 29.28 H3 18 Lily Vanderstay, So, Carleton 29.29 H5 19 Kacie Bahr, So, Augsburg 29.34 H4 20 Mayo Sonko, Fr, Macalester 29.45 H4 21 Mari Mejia, Jr, Macalester 29.51 H5 22 Jackie Skoviak, Fr, Hamline 29.61 H6 23 Rachel Meemken, So, Bethel 30.11 H3 24 Alex Dunn, Jr, Carleton 30.50 H1 25 Chelsea Keeney, Fr, Luther 30.68 H2 26 Claire Karban, Fr, Carleton 30.79 H2 27 Paige Schneider, Fr, Luther 31.18 H1 28 Jennifer Anang, Jr, Bethel 31.81 H6 29 Sam Shimak, Fr, Luther 34.07 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

400 Meter Dash 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 58.89 H4 2 Brooke Granowski, Fr, Carleton 61.68 H4 3 Katie Borner, Fr, Bethel 62.71 H4 4 Ashley Carney, Fr, Augsburg 63.37 H3 5 Kelsey Holmberg, So, Bethel 63.42 H4 6 Megan Lundgren, Jr, Gustavus 63.78 H4 7 Haley Johnson, Fr, Carleton 63.86 H3 8 Kelsey Donald, Sr, Carleton 64.00 H3 9 Amelia Schmidt, So, Gustavus 64.55 H3 10 Edith Kowouto, Fr, Hamline 65.90 H3 11 Lily Vanderstaay, Fr, Carleton 66.61 H2 12 Alex Dunn, Jr, Carleton 66.98 H1 13 Claire Karban, Fr, Carleton 67.01 H2 14 Kristen Johnson, Sr, Luther 69.55 H2 15 Hannah Watson, Jr, Carleton 69.91 H1 16 Adrienne Young, Fr, Augsburg 74.04 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

600 Meter Dash 1 Clare Franco, So, Carleton 1:36.73 H2 2 Abby Karl, Jr, Gustavus 1:38.70 H2 3 Kaitln Randolph, So, Carleton 1:40.23 H2 4 Jenny Hendricks, Fr, Gustavus 1:48.56 H1 5 Amy Opsal, So, Augsburg 1:51.98 H1 6 Megan Hatfield, Fr, Luther 1:57.07 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

800 Meter Run 1 Dani Meirick, So, Luther 2:18.22 H2 2 Laura Roach, Sr, Carleton 2:19.34 H2 3 Kameron Argiannis, Jr, Hamline 2:23.45 H2 4 Sam McAllister, So, Luther 2:26.00 H2 5 Natalie Ristau, Fr, Gustavus 2:26.14 H2 6 Alex Potter, Bethel 2:26.50 H2 7 Annie Klepper, Fr, Luther 2:30.30 H1 8 Kaitlyn Frenchick, So, Hamline 2:30.72 H1 9 Sara Holland, Jr, Hamline 2:30.83 H1 10 Kelly Cargos, Fr, Macalester 2:50.19 H1 11 Rachel Gunsalus, Fr, Macalester 2:52.40 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

1000 Meter Run 1 Jessica Kociscak, Jr, Hamline 3:05.57 2 Alison Smyth, So, Carleton 3:08.56 3 Emily Schur, Sr, Macalester 3:20.97 4 Kate McDonald, Jr, Luther 3:21.62 5 Jennifer Pulscher, So, Augsburg 3:25.72 6 Lara Silverman, Jr, Carleton 3:37.86 7 Laurel Orr, Fr, Carleton 3:41.09 8 Skyler Larrimore, So, Macalester 3:54.71
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Mile Run 1 Katie Dolan, Sr, Luther 5:20.76 H3 2 Margo Branigan, Sr, Hamline 5:23.08 H3 3 Sarah Lundine, Jr, Luther 5:25.39 H3 4 Kayla Jelen, Jr, Bethel 5:30.40 H3 5 Erin Lowrey, Sr, Macalester 5:36.15 H3 6 Vanessa Jones, Sr, Gustavus 5:38.57 H3 7 Sameena Ahmed, Fr, Carleton 5:43.64 H1 8 Beth Hauer, Fr, Gustavus 5:44.65 H3 9 Jessica Mietz, So, Luther 5:45.33 H2 10 Kim Rostvold, So, Gustavus 5:46.14 H2 11 Chelsea Lynch, So, Luther 5:46.33 H3 12 Kristin Westby, So, Luther 5:48.23 H2 13 Hannah Rael, Jr, Hamline 5:48.95 H2 14 Karyn Peterson, Jr, Gustavus 5:53.28 H1 15 Nicole Wilson, Jr, Luther 5:54.19 H2 16 Ashley Matthys, So, Luther 5:56.94 H2 17 Michelle Boursier, So, Luther 5:59.65 H2 18 Kathryn Ofstad, Fr, Gustavus 5:59.88 H1 19 Cally Simanski, So, Luther 6:18.71 H1 20 Abbie Gould, Fr, Luther 6:24.19 H1 21 Sam Stykel, So, Luther 6:25.57 H1 22 Rachel Anderson, So, Hamline 6:49.93 H1 23 Cassie Erlander, Fr, Bethel 7:02.46 H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

3000 Meter Run 1 Erin Lowrey, Sr, Macalester 10:40.82 H2 2 Kim Horner, Jr, Luther 10:45.09 H2 3 Ellie Neubauer, Jr, Luther 10:46.25 H2 4 Julia Schiefelbein, Jr, Luther 10:46.68 H2 5 Sharon Heyer, Jr, Luther 10:47.32 H2 6 Melissa Erickson, So, Luther 10:54.89 H2 7 Christina Storlie, Fr, Luther 11:08.48 H2 8 Anna Wikan, Sr, Luther 11:13.35 H2 9 Anna Murray, So, Luther 11:13.57 H2 10 Leah Jensen, Jr, Luther 11:24.77 H2 11 Lisa Wegman, So, Luther 11:34.89 H2 12 Rachel Simmer, Sr, Hamline 11:36.14 H1 13 Julie Besenbruch, Fr, Carleton 11:39.89 H1 14 Lauren Nelson, So, Gustavus 11:42.78 H1 15 Andrea Eglinton, So, Gustavus 11:47.17 H1 16 Eliza Leahy, Fr, Macalester 12:00.98 H1 17 Claire Walling, Fr, Hamline 12:01.52 H1 18 Hannah Fishman, Fr, Macalester 12:01.57 H1 19 Katherine Sheldon, Sr, Hamline 12:10.34 H1 20 Jenna Diercks, Fr, Bethel 12:22.20 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

5000 Meter Run 1 Simone Childs-Walker, So, Carleton 17:14.68 H2 NCAA Division III provisional 2 Greta Sieve, Sr, St. Catherine 17:33.57 H2 NCAA Division III provisional 3 Ali Paul, So, Minn State Mankato 17:39.70 H2 NCAA Division III provisional 4 Laura Roach, Sr, Carleton 17:44.29 H2 5 Linda Keller, Fr, Minnesota Morris 17:48.49 H2 6 Nikki Reich, Sr, Carleton 18:50.20 H1 7 Kim Rostvold, So, Gustavus 19:04.85 H1 8 Rachel Glissman, Sr, Hamline 19:27.10 H1 9 Lauren Howe, Jr, Hamline 19:35.95 H1 10 Carolyne Bocovich, So, Hamline 19:51.83 H1 11 Shannon Mueller, So, Carleton 19:59.23 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

55 Meter Hurdles 1 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus 8.90 H1 2 Caroline Senungi, So, Augsburg 9.03 H1 3 Abby Furlong, Fr, Bethel 9.20 H1 4 Michaela Otto, Sr, Bethel 9.23 H1 5 Laura Sjoberg, So, Gustavus 9.54 H1 6 Ellen Sackrison, Fr, Hamline 9.64 H1 7 Kameron Argiannis, Jr, Hamline 9.74 H1 8 Megan Hatfield, Fr, Luther 9.78 H2 9 Rachel Meemken, So, Bethel 9.86 H2 10 Andrea Caldwell, Jr, Luther 10.14 H1 11 Amy Elson, Sr, Carleton 10.32 H2 12 Jasmine Ball, Fr, Macalester 10.38 H2 13 Kristen Johnson, Sr, Luther 10.65 H2 14 Sam Shimak, Fr, Luther 12.53 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

800 Meter Relay 1 Hamline 1:49.87 H2 2 Gustavus 1:50.71 H2 3 Carleton 1:51.67 H1 4 Macalester 1:54.42 H1 5 Luther 1:55.21 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Carleton 4:07.13 H2 2 Gustavus 4:09.06 H2 3 Hamline 4:13.48 H2 4 Luther A 4:16.26 H2 5 Bethel 4:18.34 H1 6 Macalester 4:22.91 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Distance Medley Relay 1 Gustavus 13:29.19
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Clare Franco, So, Carleton 15-6 1/4 (4.73m)q 2 Katelyn Anderson, Jr, Hamline 15-5 (4.70m)q 3 Ashley Carney, Fr, Augsburg 14-9 1/4 (4.50m) 4 Nicole Ainsworth, Jr, Gustavus 14-1 1/4 (4.30m) 5 Rachel Meemken, So, Bethel 13-11 1/2 (4.25m) 6 Brittany Roper, Fr, Hamline 13-8 3/4 (4.18m) 7 Kennitra Wilson, So, Augsburg 12-7 3/4 (3.85m) Natalie Cooper, Fr, Hamline DNC Lisa Richter, So, Luther DNC Round 1, Flight 2 1 Janey Helland, Jr, Gustavus 17-3 1/2 (5.27m)q 2 Becca Bryson, Sr, Gustavus 16-3 (4.95m)q 3 Madelyn Mette, Sr, Macalester 16-1 1/2 (4.91m)q 4 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 15-11 (4.85m)q 5 Kelsey Holmberg, So, Bethel 15-3 1/2 (4.66m)q 6 Megan Lundgren, Jr, Gustavus 15-2 (4.62m)q 7 Janie Briant, Jr, Gustavus 14-9 3/4 (4.51m)q 8 Erin Sherman, Fr, Gustavus 14-6 1/2 (4.43m) 9 Michaela Otto, Sr, Bethel 14-6 (4.42m) 10 Lauren TeBrake, Fr, Gustavus 13-7 (4.14m) Meredith Halling, Sr, Gustavus DNC Lauren Rothschiller, Fr, Gustavus DNC Final 1 Janey Helland, Jr, Gustavus 17-3 1/2 (5.27m) 2 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 16-8 1/2 (5.09m) 3 Becca Bryson, Sr, Gustavus 16-7 3/4 (5.07m) 4 Madelyn Mette, Sr, Macalester 16-1 1/2 (4.91m) 5 Clare Franco, So, Carleton 15-11 3/4 (4.87m) 6 Katelyn Anderson, Jr, Hamline 15-7 3/4 (4.77m) 7 Kelsey Holmberg, So, Bethel 15-3 1/2 (4.66m) 8 Megan Lundgren, Jr, Gustavus 15-2 (4.62m) 9 Janie Briant, Jr, Gustavus 14-9 3/4 (4.51m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Triple Jump 1 Becca Bryson, Sr, Gustavus 35-0 1/4 (10.67m) 2 Amy Elson, Sr, Carleton 33-3 (10.13m) 3 Kate Rochat, Fr, Macalester 32-7 3/4 (9.95m) 4 Abby Furlong, Fr, Bethel 32-3 3/4 (9.85m) 5 Erin Sherman, Fr, Gustavus 31-8 (9.65m) 6 Lauren TeBrake, Fr, Gustavus 30-9 (9.37m) 7 Richelle Johnson, Fr, Macalester 30-8 1/2 (9.36m) Kari Whitney, So, Bethel DNC Lisa Richter, So, Luther DNC Meredith Halling, Sr, Gustavus DNC Lauren Rothschiller, Fr, Gustavus DNC
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Shot Put 1 Sam Broderius, Jr, Gustavus 41-3 (12.57m) 2 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 40-2 3/4 (12.26m) 3 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus 39-11 1/2 (12.18m) 4 Becky Culp, Fr, Hamline 37-5 3/4 (11.42m) 5 Diana Scott, Sr, Gustavus 36-6 3/4 (11.14m) 6 Megan Endresen, So, Gustavus 35-8 3/4 (10.89m) 7 Kelsey Wauters, Jr, Luther 34-8 1/2 (10.58m) 8 Liz Winkelman, Fr, Hamline 34-3 (10.44m) 9 Brittany Dobmeier, Jr, Hamline 33-6 1/2 (10.22m) 10 Maya Keith, Fr, Augsburg 30-10 1/2 (9.41m) 11 Janey Helland, Jr, Gustavus 30-10 1/2 (9.41m) 12 Carmen Dischinger, Fr, Bethel 25-6 (7.77m) 13 Karen Kiser, So, Macalester 22-4 1/4 (6.81m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Weight Throw 1 Diana Scott, Sr, Gustavus 49-3 3/4 (15.03m) 2 Brenna Coyle, So, Hamline 47-11 1/4 (14.61m) 3 Anna Bauer, Sr, Gustavus 45-3 3/4 (13.81m) 4 Megan Endresen, So, Gustavus 45-3 (13.79m) 5 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 43-6 (13.26m) 6 Sam Broderius, Jr, Gustavus 41-3 (12.57m) 7 Becky Culp, Fr, Hamline 41-1 (12.52m) 8 Kelsey Wauters, Jr, Luther 37-10 1/2 (11.54m) 9 Liz Winkelman, Fr, Hamline 37-3 3/4 (11.37m) 10 Carmen Dischinger, Fr, Bethel 32-3 1/2 (9.84m) 11 Maya Keith, Fr, Augsburg 26-9 1/4 (8.16m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

High Jump 1 Kyla Walter, Jr, Carleton 4-11 3/4 (1.52m) 2 Sarah Baker, Fr, Gustavus 4-11 3/4 (1.52m) 2 Katelyn Anderson, Jr, Hamline 4-11 3/4 (1.52m) 4 Abby Karl, Jr, Gustavus 4-11 3/4 (1.52m) 5 Chelsea Keeney, Fr, Luther 4-9 3/4 (1.47m) 6 Kjersten Karlsgodt, So, Bethel 4-9 3/4 (1.47m) 6 Brooke Granowski, Fr, Carleton 4-9 3/4 (1.47m) 8 Erica Bullert, So, Bethel 4-7 3/4 (1.42m) 9 Kari Whitney, So, Bethel 4-6 (1.37m) 10 Jenny Hendricks, Fr, Gustavus 4-6 (1.37m) Chanda Cheung, Fr, Macalester DNC Natalie Cooper, Fr, Hamline DNC Melanie Nomura, So, Macalester NH Emily Cory, So, Luther DNC
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

Pole Vault 1 Allyson Voss, Fr, Gustavus 10-11 3/4 (3.35m) 2 Kelley Frost, Jr, Bethel 10-2 (3.10m) 3 Brittany Tuberg, Fr, Augsburg 10-2 (3.10m) 4 Arlene Behling, Jr, Hamline 9-8 (2.95m) 5 Holly Hoffman, So, Gustavus 9-2 1/4 (2.80m) 5 Liz Knutson, So, Luther 9-2 1/4 (2.80m) 7 Stephanie Jenkins, Fr, Hamline 8-8 1/4 (2.65m) 8 Carly Braun, Fr, Hamline 8-2 1/2 (2.50m) 9 Kelsey Anderson, Jr, Luther 8-2 1/2 (2.50m) 10 Abby Furlong, Fr, Bethel 7-8 1/2 (2.35m) 10 Andrea Caldwell, Jr, Luther 7-8 1/2 (2.35m) Katelyn Anderson, Jr, Hamline DNC Meredith Halling, Sr, Gustavus DNC
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 55 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault 1 Gustavus 176.0 2 Carleton 105.5 3 Hamline 103.0 4 Luther 95.5 5 Augsburg 74.0 6 Macalester 62.0 7 Bethel 59.0 8 St. Catherine 8.0 9 Minn State Mankato 6.0 10 Minnesota Morris 2.0
Click here for data on men

Return to home page.