2010 MIAC Women's Outdoor Championships

Saint Mary's University, Winona

May 14, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +0.9 m/s 1 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 12.43Q 2 Whitney Holman, Sr, Augsburg 12.57q 3 Christina Walker, Fr, Hamline 12.67q 4 Katie Vrieze, Jr, Augsburg 12.71q 5 Susan Kenzie, So, St. Olaf 13.04 6 Ellie Jensen, So, St. Thomas 13.10 7 Julia Thompson, Jr, Gustavus 13.25 8 Hayley Schnell, Fr, St. Thomas 13.29 9 Mari Mejia, Jr, Macalester 13.55 Round 1, Heat 2 Wind = +1.3 m/s 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 12.54Q 2 Ashley Carney, Fr, Augsburg 12.67q 3 Krista McCright, Fr, Bethel 12.68q 4 Samantha Zopfi, Fr, St. Olaf 12.70q 5 Tasha Harr, So, St. Benedict 13.06 6 Chelsey Rice, So, Augsburg 13.18 7 Carly Braun, Fr, Hamline 13.20 8 Natalie Decker, Fr, Concordia Moorhead 13.29 9 Brittney Herbst, Fr, Bethel 13.63 Round 1, Heat 3 Wind = -1.4 m/s 1 Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's 12.74Q 2 Clare Murn, Fr, St. Benedict 12.87 3 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 12.91 4 Sam Levercom, So, St. Catherine 12.96 5 Jenna Ewing, Jr, St. Thomas 13.03 6 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 13.31 7 Shasta Webb, Fr, Macalester 13.31 8 Steph Sturges, So, Saint Mary's 13.61 9 Liz Spielman, So, Hamline 13.93 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -2.0 m/s 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 25.48Q 2 Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's 25.80q 3 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 26.21 4 Christina Walker, Fr, Hamline 26.23 5 Krista McCright, Fr, Bethel 26.50 6 Ashley Carney, Fr, Augsburg 26.85 7 Chelsey Rice, So, Augsburg 27.03 8 Callie Knaeble, So, St. Olaf 27.07 9 Sarah Baker, Fr, Gustavus 27.23 Round 1, Heat 2 Wind = +0.0 m/s 1 Whitney Holman, Sr, Augsburg 25.85Q 2 Molly Demmer, Sr, St. Thomas 25.86q 3 Katie Vrieze, Jr, Augsburg 25.86q 4 Katie Borner, Fr, Bethel 26.08q 5 Allison Eckrich, So, St. Benedict 26.30 6 Erin Sand, Fr, St. Benedict 26.62 7 Kyanna Jones, Fr, Macalester 26.82 8 Janie Briant, Jr, Gustavus 26.91 9 Sam Levercom, So, St. Catherine 27.33 Round 1, Heat 3 Wind = -1.6 m/s 1 Nikki Arola, Sr, St. Thomas 25.38Q 2 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 25.69q 3 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 25.99q 4 Susan Kenzie, So, St. Olaf 26.36 5 Kelsey Donald, Sr, Carleton 26.58 6 Tasha Harr, So, St. Benedict 26.62 7 Jenna Ewing, Jr, St. Thomas 26.72 8 Shasta Webb, Fr, Macalester 26.87 9 Julia Thompson, Jr, Gustavus 27.16 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Kristin Slette, Sr, Concordia Moorhead 58.01Q 2 Molly Demmer, Sr, St. Thomas 58.70q 3 Allison Eckrich, So, St. Benedict 58.98q 4 Abby Karl, Jr, Gustavus 59.54 5 Erin Coughlin, Fr, St. Catherine 60.43 6 Kelsey Donald, Sr, Carleton 61.89 7 Kathleen Pawlowski, Sr, Saint Mary's 63.08 8 Amelia Schmidt, So, Gustavus 63.76 9 Lauren Baier, So, Saint Mary's 64.31 Round 1, Heat 2 1 Danielle Burgmeier, So, Gustavus 58.05Q 2 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 58.14q 3 Becca Neuger, Jr, St. Olaf 58.72q 4 Katie Borner, Fr, Bethel 58.91q 5 Erin Sand, Fr, St. Benedict 60.25 6 Ruth Ranum, Jr, Concordia Moorhead 60.99 7 Kaitlyn Frenchick, So, Hamline 62.48 8 Ellen Hawley, Fr, St. Olaf 63.23 9 Katie Corey, Fr, Hamline 64.50 Round 1, Heat 3 1 Nikki Arola, Sr, St. Thomas 56.80Q NCAA provisional 2 Kim Engel, Jr, St. Catherine 58.11q 3 Brooke Granowski, Fr, Carleton 59.40 4 Amanda Iverson, Fr, Gustavus 59.59 5 Callie Knaeble, So, St. Olaf 59.83 6 Kirsti Klaverkamp, Fr, St. Benedict 61.02 7 Janie Briant, Jr, Gustavus 61.81 8 Kathleen Stefely, So, St. Olaf 62.21 9 Kacie Bahr, So, Augsburg 63.78 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Larissa Peyton, So, St. Thomas 2:16.32Q 2 Kelly Russ, Sr, St. Thomas 2:17.16Q 3 Clare Franco, So, Carleton 2:17.20q 4 Alison Millis, Jr, St. Olaf 2:17.57q 5 Joanna Pace, Jr, Saint Mary's 2:26.05 6 Alex Potter, Jr, Bethel 2:26.67 7 Ashley Acosta, Sr, Saint Mary's 2:32.06 8 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia Moorhead 2:34.79 9 Kristen Tengwall, Jr, Bethel 2:40.46 Round 1, Heat 2 1 Erin Sprangers, Sr, St. Thomas 2:15.74Q 2 Kayla Engel, Jr, St. Catherine 2:15.88Q 3 Kaitlin Randolph, So, Carleton 2:16.03q 4 Cathy Reeves, Sr, St. Thomas 2:18.71 5 Megan Hoffman, Fr, Concordia Moorhead 2:24.36 6 Erica Roelofs, So, Gustavus 2:26.59 7 Michelle Eberhard, Sr, St. Benedict 2:29.25 8 Maggie Bryant, So, St. Thomas 2:31.32 9 Melissa Elverud, Sr, St. Catherine 2:49.75 Round 1, Heat 3 1 Marie Borner, Sr, Bethel 2:16.04Q 2 Abby Smith, Sr, St. Olaf 2:16.68Q 3 Megan Lundgren, Jr, Gustavus 2:17.85 4 Anna Williams, Fr, St. Benedict 2:19.83 5 Amanda Manship, Sr, St. Catherine 2:21.72 6 Brady Pennig, Jr, St. Olaf 2:26.87 7 Jenny Hendricks, Fr, Gustavus 2:31.88 8 Erin Murphy, Sr, St. Olaf 2:32.25 9 Anna Bernard, So, St. Olaf 2:43.40 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Marie Borner, Sr, Bethel 4:56.70Q 2 Taylor Berg, Fr, St. Thomas 4:57.21Q 3 Jessica Kociscak, Jr, Hamline 4:57.37Q 4 Alyx Chapman, Sr, St. Benedict 4:58.54Q 5 Megan Smith, Fr, St. Benedict 5:02.29q 6 Kelly Donahue, So, St. Benedict 5:06.65q 7 Emily Dee, Jr, Saint Mary's 5:11.81q 8 Kristie Mueller, Fr, St. Benedict 5:11.87 9 Andrea Dittman, So, St. Olaf 5:12.97 10 Allison Brandt, Fr, St. Olaf 5:19.99 11 Sally Cole, Fr, St. Olaf 5:22.25 12 Megan Geraghty, Fr, St. Thomas 5:26.54 13 Laurel Orr, Fr, Carleton 5:44.73 Laura Zwilling, So, Bethel DNC Round 1, Heat 2 1 Kelly Russ, Sr, St. Thomas 5:01.75Q 2 Sara Holland, Jr, Hamline 5:01.79Q 3 Abby Smith, Sr, St. Olaf 5:01.82Q 4 Laura Cook, Jr, St. Olaf 5:01.83Q 5 Natalie Ristau, Fr, Gustavus 5:02.03q 6 Anne Bergstrand, So, Gustavus 5:12.96 7 Rachel Simmer, Sr, Hamline 5:15.07 8 Amber Hoban, Jr, Hamline 5:15.12 9 Jennifer Pulscher, So, Augsburg 5:18.44 10 Jessie Zwanziger, Fr, St. Thomas 5:19.65 11 Georgia Greene, Fr, St. Olaf 5:21.90 12 Cecilia Noecker, So, St. Olaf 5:22.81 13 Mary Beth Kowitz, Sr, St. Catherine 5:30.51 14 Tara Dewitt, Sr, St. Benedict 5:45.05 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

5000 Meter Run
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Simone Childs-Walker, So, Carleton 36:38.09 NCAA provisional Stadium record Was 40:13.96; Kayla Gudmundson, Winona State, 4/24/2010 2 Allie Metzler, Jr, St. Thomas 37:14.19 NCAA provisional 3 Margot Branigan, Sr, Hamline 37:47.88 4 Kristin Mork, Jr, Bethel 38:11.35 5 Taylor ffitch, So, Carleton 38:17.55 6 Greta Sieve, Sr, St. Catherine 38:37.35 7 Beth Hauer, Fr, Gustavus 38:38.28 8 Emma Lee, Fr, St. Olaf 38:46.74 9 Maren Westby, So, St. Olaf 39:35.82 10 Rachel Dean, Fr, St. Olaf 39:46.82 11 Brooke Beskau, Jr, Gustavus 40:10.20 12 Katy Torchia, Jr, St. Benedict 41:46.39 13 Carolyne Bocovich, So, Hamline 41:48.37 14 Kristy Singlestad, Jr, Concordia Moorhead 41:49.28 15 Laurel Ohm, So, St. Olaf 42:07.48 16 Danielle Miller, So, Saint Mary's 44:34.73 17 Nikki Reed, Sr, St. Benedict 45:00.22 Erin Lowrey, Sr, Macalester DNF Katie Schwarz, Jr, St. Benedict DNF Renee Crepeau, Fr, St. Catherine DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = -1.9 m/s 1 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus 15.56Q 2 Laura Janas, Sr, St. Thomas 15.66q 3 Caroline Senungi, So, Augsburg 15.87q 4 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 16.41 5 Mary Peterson, So, Hamline 16.72 6 Caroline Haik, So, St. Benedict 17.07 7 Traci Pastoors, So, St. Thomas 17.10 8 Lindsey Keskey, So, St. Benedict 17.36 9 Bridget Coffou, Jr, Saint Mary's 18.14 Round 1, Heat 2 Wind = -0.2 m/s 1 Michaela Otto, Sr, Bethel 15.66Q 2 Julia Renner, So, St. Benedict 15.79q 3 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 15.87q 4 Katie Ryan, Fr, St. Thomas 16.72 5 Ellen Sackrison, Fr, Hamline 17.30 6 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 17.53 7 Rachel Meemken, So, Bethel 17.83 8 Kristell Caballero-Sauc, Fr, St. Olaf 20.37 Laura Sjoberg, So, Gustavus DNF Round 1, Heat 3 Wind = -1.8 m/s 1 Abby Furlong, Fr, Bethel 15.68Q 2 Alexa Kleingartner, Jr, Concordia Moorhead 15.86q 3 Lynn Robohm, So, Hamline 16.33q 4 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16.44 5 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 16.60 6 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 17.09 7 Macy Bentley, Jr, Concordia Moorhead 17.40 8 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 17.68 9 Kayla Johnson, Sr, St. Olaf 18.89 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kameron Argiannis, Jr, Hamline 65.24Q 2 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 67.26q 3 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 69.55 4 Macy Bentley, Jr, Concordia Moorhead 71.07 5 Chey Reglin, Fr, St. Benedict 71.71 6 Kelsey Eder, Fr, St. Catherine 73.45 7 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 74.01 Round 1, Heat 2 1 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 65.52Q 2 Steph Kortan, So, St. Benedict 65.97q 3 Laura Secor, Jr, Gustavus 66.21q 4 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 67.22q 5 Carissa Bodette, Fr, Bethel 71.09 6 Amy Opsal, So, Augsburg 71.48 7 Kristell Caballero-Sauc, Fr, St. Olaf 74.17 8 Mary Peterson, So, Hamline 75.32 Round 1, Heat 3 1 Janey Helland, Jr, Gustavus 65.04Q 2 Abby Furlong, Fr, Bethel 65.52q 3 Becky Theisen, Jr, St. Thomas 65.73q 4 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 69.39 5 Caroline Haik, So, St. Benedict 70.56 6 Ellen Sackrison, Fr, Hamline 72.93 7 Kayla Johnson, Sr, St. Olaf 73.17 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

3000m Steeplechase
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Augsburg (Whitney Holman, Ashley Carney, Katie Vrieze, Shanek Telphia) 48.0Q 2 St. Benedict (Diane Beckius, Tasha Harr, Clare Murn, Abby Neigebauer) 48.39q NCAA provisional 3 Concordia Moorhead (Alexa Kleingartner, Tatijana MullerDahlberg, Kari Ludwig, Kristin Slette) 49.86q 4 St. Olaf (Callie Knaeble, Samantha Zopfi, Kathryn Thompson, Susan Kenzie) 50.12q 5 Carleton (Kelsey Donald, Jill Merkle, Kyla Walter, Brooke Granowski) 51.37 6 Hamline (Angela Lindekugel, Liz Spielman, Katelyn Anderson, Carly Braun) 51.52 Round 1, Heat 2 1 St. Thomas (Laura Janas, Becky Theisen, Molly Demmer, Jenna Ewing) 49.72Q 2 Macalester (Kyanna Jones, Emily Matthews, Madelyn Mette, Alexa Simpson) 50.04q 3 St. Catherine (Jennifer Ampe, Kim Engel, Jamie Kelly, Sam Levercom) 50.30q 4 Bethel 50.45q 5 Gustavus (Janie Briant, Julia Thompson, Sarah Brown, Amanda Iverson) 50.79q Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x400 Meter Relay
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 St. Thomas (Cathy Reeves, Larissa Peyton, Betsy Hupp, Erin Sprangers) 9:14.90 2 Gustavus (Danielle Burgmeier, Abby Karl, Laura Secor, Megan Lundgren) 9:22.34 3 St. Olaf (Abby Smith, Jamie Mosel, Brady Pennig, Alison Millis) 9:22.37 4 St. Catherine (Kim Engel, Erin Coughlin, Amanda Manship, Kayla Engel) 9:31.68 5 Hamline 9:31.91 6 St. Benedict (Alyx Chapman, Kirsti Klaverkamp, Megan Smith, Anna Williams) 9:36.53 7 Saint Mary's (Ashley Acosta, Joanna Pace, Regina Quandt, Emily Dee) 9:44.68 8 Macalester (Emily Matthews, Emilie Schur, Kila Spencer, Anna Hankins) 9:46.83 9 Concordia Moorhead 9:49.41 10 Carleton 9:50.25 11 Bethel (Kayla Jelen, Alex Potter, Kristen Tengwall, Carissa Bodette) 9:58.96
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Julia Renner, So, St. Benedict 18'3.5"[+0.3w] (5.57m)q NCAA provisional Stadium record Was 18-2 1/4 (5.54m); Jenny Aronson, UW-River Falls, 4/17/2009 2 Janey Helland, Jr, Gustavus 17'7.5"[-2.0w] (5.37m)q 3 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 16'7.25"[-1.9w] (5.06m)q 4 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 16'2.5"[-0.3w] (4.94m)q 5 Traci Pastoors, So, St. Thomas 15'8.25"[+0.6w] (4.78m) 6 Madelyn Mette, Sr, Macalester 15'2.75"[-1.2w] (4.64m) 7 Sara Parsons, Fr, Concordia Moorhead 15'0.75"[-2.0w] (4.59m) 8 Becky Theisen, Jr, St. Thomas 15'0"[-2.4w] (4.57m) Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's ND Round 1, Flight 2 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 17'1.5" (5.22m)q 2 Sarah Baker, Fr, Gustavus 17'0.5"[-1.6w] (5.19m)q 3 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 16'9.75" (5.12m)q 4 Julianna Gorder, Jr, St. Thomas 16'5.25"[-0.2w] (5.01m)q 5 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16'4.25"[+0.9w] (4.98m)q 6 Clare Murn, Fr, St. Benedict 16'2.5"[-1.9w] (4.94m)q 7 Lauren Rothschiller, Fr, Gustavus 15'5"[-0.4w] (4.70m) 8 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 14'10.5" (4.53m) 9 Becca Bryson, Sr, Gustavus 14'5.25"[-1.5w] (4.40m) Final 1 Julia Renner, So, St. Benedict 18'3.25"[+0.3w] (5.57m) (5.57, 5.18, F, 5.35, 5.30, 5.45) NCAA provisional 2 Janey Helland, Jr, Gustavus 17'10.25" (5.44m) (4.51, 5.37, F, 5.41, F, 5.44) 3 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 17'1.5" (5.22m) (F, 5.22, 4.97, 5.11, F, 5.08) 4 Sarah Baker, Fr, Gustavus 17'0.75" (5.20m) (5.06, 5.18, 5.19, 4.47, F, 5.20) 5 Clare Murn, Fr, St. Benedict 16'10" (5.13m) (F, 4.94, 4.81, 4.89, 5.13, 5.08) 6 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 16'9.75" (5.12m) (4.99, 5.12, 5.07, F, 4.87, 5.07) 7 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 16'7.25"[-1.9w] (5.06m) (5.06, F, F, 4.92, F, 4.90) 8 Julianna Gorder, Jr, St. Thomas 16'5.25"[-0.2w] (5.01m) (4.90, 4.91, 5.01, 4.89, 4.98, 4.99) 9 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16'4.25"[+0.9w] (4.98m) (F, 4.85, 4.98, 4.71, 4.76, F) 10 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 16'2.5"[-0.3w] (4.94m) (4.86, 4.91, 4.94, 4.78, 4.86, 4.80)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Triple Jump
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Shot Put
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Becky Culp, Fr, Hamline 134'8" (41.04m)q 2 Sam Broderius, Jr, Gustavus 134'2" (40.89m)q 3 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 131'3" (40.01m)q 4 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 117'8" (35.88m)q 5 Nicole Heitmann, Jr, Saint Mary's 117'0" (35.66m)q 6 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 116'7" (35.53m) 7 Megan Endresen, So, Gustavus 112'7" (34.32m) 8 Laura Rahman, Sr, Concordia Moorhead 110'8" (33.75m) 9 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 106'10" (32.56m) Round 1, Flight 2 1 Felisha Willaert, Jr, St. Thomas 135'1" (41.17m)q 2 Amy Maas, So, St. Thomas 129'4" (39.42m)q 3 Allyson Hannemann, So, Gustavus 118'9" (36.21m)q 4 Anna Bauer, Sr, Gustavus 117'11" (35.94m)q 5 Brenna Coyle, So, Hamline 116'3" (35.43m) 6 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 115'9" (35.29m) 7 Jamie Kelly, So, St. Catherine 111'11" (34.13m) 8 Kelly Lovett, Jr, Carleton 108'1" (32.94m) Celestine Ventura, Sr, St. Catherine ND Final 1 Felisha Willaert, Jr, St. Thomas 138'0" (42.06m) (39.00, 41.17, 37.06, 38.57, 40.44, 42.06) NCAA provisional 2 Becky Culp, Fr, Hamline 137'8" (41.97m) (39.32, 41.04, 38.68, 40.97, 40.69, 41.97) NCAA provisional 3 Sam Broderius, Jr, Gustavus 134'2" (40.89m) (38.76, 40.36, 40.89, 36.97, 38.45, 39.97) 4 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 134'1" (40.86m) (40.01, 36.56, 38.43, 40.86, F, F) 5 Amy Maas, So, St. Thomas 129'4" (39.42m) (39.42, F, 37.07, F, 38.81, F) 6 Allyson Hannemann, So, Gustavus 118'9" (36.21m) (36.21, 33.36, F, F, F, F) 7 Anna Bauer, Sr, Gustavus 117'11" (35.94m) (35.94, 34.44, 33.04, 31.26, 35.71, 35.86) 8 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 117'8" (35.88m) (31.84, 35.88, 32.60, 32.63, 34.89, 35.08) 9 Nicole Heitmann, Jr, Saint Mary's 117'0" (35.66m) (35.23, F, 35.66, F, F, 31.06)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 158'11" (48.45m)q NCAA provisional 2 Sara Harstad, Jr, Saint Mary's 149'10" (45.68m)q 3 Brenna Coyle, So, Hamline 148'3" (45.19m)q 4 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 141'10" (43.25m)q 5 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 141'5" (43.11m)q 6 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 141'3" (43.05m)q 7 Sarah Lemke, Jr, St. Thomas 140'0" (42.69m) 8 Megan Endresen, So, Gustavus 130'8" (39.84m) Nicole Flackey, Fr, St. Thomas ND Round 1, Flight 2 1 Megan Honan, Sr, St. Thomas 150'5" (45.84m)q 2 Diana Scott, Sr, Gustavus 148'3" (45.20m)q 3 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 141'3" (43.07m)q 4 Anna Bauer, Sr, Gustavus 138'3" (42.14m) 5 Sam Broderius, Jr, Gustavus 137'6" (41.91m) 6 Erin Leyden, Jr, Augsburg 133'1" (40.57m) 7 Kassondra Burtis, So, Saint Mary's 127'3" (38.78m) 8 Sami Larson, Sr, St. Catherine 125'1" (38.14m) 9 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 124'9" (38.02m) Final 1 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 158'11" (48.45m) NCAA provisional 2 Sara Harstad, Jr, Saint Mary's 154'8" (47.14m) NCAA provisional 3 Megan Honan, Sr, St. Thomas 150'5" (45.84m) 4 Diana Scott, Sr, Gustavus 149'3" (45.51m) 5 Brenna Coyle, So, Hamline 148'3" (45.19m) 6 Robyn Wernberg, Jr, Hamline 143'9" (43.83m) 7 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 143'0" (43.58m) 8 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 141'3" (43.07m) 9 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 141'3" (43.05m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Javelin Throw
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

High Jump
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Pole Vault 1 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 12'0.75" (3.68m) (3.13, 3.28[2], 3.38, 3.48, 3.58[2], 3.68[2]) NCAA provisional 2 Amie Fillmore, Sr, St. Olaf 11'9" (3.58m) (3.28, 3.38[2], 3.48, 3.58) 3 Allyson Voss, Fr, Gustavus 10'9" (3.28m) (2.98[2], 3.13, 3.28[2]) 3 Jennifer Ampe, Jr, St. Catherine 10'9" (3.28m) (2.83, 2.98, 3.13[2], 3.28[2]) 5 Britney Daniel, Jr, St. Thomas 10'9" (3.28m) (2.98[3], 3.13[2], 3.28[2]) 6 Kelley Frost, Jr, Bethel 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98, 3.13) 6 Arlene Behling, Jr, Hamline 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98, 3.13) 8 Kristina Popov, Jr, St. Catherine 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98[2], 3.13) 9 Megan Erlandson, So, Carleton 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98, 3.13[2]) 10 Holly Hoffman, So, Gustavus 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98[2], 3.13[2]) 10 Angela McGehee, Jr, St. Thomas 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98[2], 3.13[2]) 12 Katelyn Anderson, Jr, Hamline 10'3.25" (3.13m) (2.83, 2.98, 3.13[3]) Stephanie Jenkins, Fr, Hamline NH Brittany Tuberg, Fr, Augsburg NH Carly Braun, Fr, Hamline NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Heptathlon 1 Janey Helland, Jr, Gustavus 4508 (16.07, 1.61, 9.43, 26.98, 5.36, 26.89, 2:23.86) NCAA provisional 2 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus 4457 (15.69, 1.58, 11.83, 27.32, 4.88, 27.72, 2:29.72) NCAA provisional 3 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 4391 (16.96, 1.61, 10.40, 27.10, 4.75, 34.18, 2:26.67) NCAA provisional 4 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 4249 (15.71, 1.49, 9.11, 27.05, 4.91, 29.89, 2:29.42) NCAA provisional 5 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 3962 (16.41, 1.46, 7.84, 26.82, 4.86, 27.59, 2:33.39) 6 Steph Kortan, So, St. Benedict 3791 (17.32, 1.34, 8.58, 27.36, 4.87, 27.61, 2:28.90) 7 Clare Murn, Fr, St. Benedict 3790 (17.14, 1.37, 9.02, 26.52, 5.13, 19.74, 2:34.97) 8 Laura Secor, Jr, Gustavus 3560 (17.79, 1.37, 7.89, 29.23, 4.38, 28.40, 2:22.05) 9 Macy Bentley, Jr, Concordia Moorhead 3487 (17.32, 1.46, 7.25, 28.17, 4.64, 20.54, 2:36.13) 10 Becca Bryson, Sr, Gustavus 3455 (17.88, 1.52, 9.15, 29.39, 4.83, 30.40, 3:05.93) 11 Amy Elson, Sr, Carleton 3321 (18.48, 1.46, 7.66, 28.56, 4.60, 18.44, 2:35.48) 12 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 3261 (17.37, 1.37, 8.58, 28.56, 4.39, 17.88, 2:41.99) 13 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 3127 (17.17, 1.46, 7.12, 29.34, 4.46, 14.68, 2:47.29) 14 Sabrina Buslack-Larsen, Fr, Saint Mary's 3118 (18.74, 1.46, 9.31, 29.84, 3.94, 22.68, 2:45.04)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 10000 Meter Run, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Discus Throw, Hammer Throw, Pole Vault, Heptathlon 1 Gustavus 63.5 2 St. Thomas 53.0 3 St. Benedict 33.0 4 Hamline 32.5 5 Concordia Moorhead 23.0 6 St. Olaf 15.0 7 St. Catherine 14.5 8 Carleton 14.0 9 Saint Mary's 10.0 10 Bethel 7.5 11 Augsburg 6.0 12 Macalester 1.0
Click here for data on men

Return to home page.