CSB QUAD 2-20-10

Collegeville, MN

Feb. 20, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Tatijana Muller-Dahlber, So, Concordia-Moorhead 7.56q 2 Clare Murn, Fr, St. Benedict 7.57q 3 Kate Stephans, Fr, St. Benedict 7.88 4 Julia Thompson, Jr, Gustavus Adolphus 7.91 5 Katrina Gerzema, Fr, Concordia-Moorhead 8.05 6 Sarah Humphrey, Fr, Minnesota-Duluth 8.43 Round 1, Heat 2 1 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 7.35q 2 Kirsten Bjork, Fr, Minnesota-Duluth 7.64q 3 Maria Bellinger, Jr, Minnesota-Duluth 7.82q 4 Emily Seller, Fr, Concordia-Moorhead 7.89 5 Sara Parsons, Fr, Concordia-Moorhead 7.94 6 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia-Moorhead 8.41 7 Leah Burch, So, Concordia-Moorhead 8.74 Round 1, Heat 3 1 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 7.63q 2 Laura Bock, Jr, Minnesota-Duluth 7.73q 3 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 7.80q 4 Dani Serbus, Jr, Gustavus Adolphus 8.08 5 Kari Ludwig, Fr, Concordia-Moorhead 8.21 6 Natalie Decker, Fr, Concordia-Moorhead 8.23 Final 1 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 7.32 2 Clare Murn, Fr, St. Benedict 7.52 3 Kirsten Bjork, Fr, Minnesota-Duluth 7.57 4 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 7.58 5 Tatijana Muller-Dahlber, So, Concordia-Moorhead 7.59 6 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 7.72 7 Laura Bock, Jr, Minnesota-Duluth 7.75 8 Maria Bellinger, Jr, Minnesota-Duluth 7.85
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus Adolphus 8.93q 2 Tara Ray, Sr, Concordia-Moorhead 9.23q 3 Emily Seller, Fr, Concordia-Moorhead 9.45q 3 Caroline Haik, So, St. Benedict 9.45q 5 Lindsey Keskey, So, St. Benedict 9.83 6 Laura Secor, Jr, Gustavus Adolphus 10.18 7 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 10.25 Round 1, Heat 2 1 Rebecca Lee, Fr, Minnesota-Duluth 9.37q 2 Gina Ebnet, Sr, Minnesota-Duluth 9.38q 3 Amanda Sunnarborg, Jr, Minnesota-Duluth 9.47 4 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 9.52 5 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 9.55 6 Kaari Jensen, Fr, Concordia-Moorhead 9.67 7 Brietta Clementson, Fr, Minnesota-Duluth 10.39 Round 1, Heat 3 1 Julia Renner, So, St. Benedict 9.22q 2 Sarah Baker, Fr, Gustavus Adolphus 9.45q 3 Janey Helland, Jr, Gustavus Adolphus 9.51 4 Brittney Kolstad, Jr, Concordia-Moorhead 9.73 5 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 9.87 6 Macey Bentley, Jr, Concordia-Moorhead 9.98 Final 1 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus Adolphus 8.98 2 Julia Renner, So, St. Benedict 9.01 3 Tara Ray, Sr, Concordia-Moorhead 9.19 4 Rebecca Lee, Fr, Minnesota-Duluth 9.23 5 Caroline Haik, So, St. Benedict 9.38 6 Emily Seller, Fr, Concordia-Moorhead 9.41 7 Sarah Baker, Fr, Gustavus Adolphus 9.53 8 Gina Ebnet, Sr, Minnesota-Duluth 9.91
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

200 Meter 1 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 26.42 H5 2 Kirsten Bjork, Fr, Minnesota-Duluth 26.94 H5 3 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 27.11 H5 4 Allison Eckrich, So, St. Benedict 27.23 H3 5 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 27.28 H3 6 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 27.30 H4 7 Janie Briant, Jr, Gustavus Adolphus 27.63 H4 8 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 27.73 H3 9 Sara Parsons, Fr, Concordia-Moorhead 27.98 H1 10 Erin Sand, Fr, St. Benedict 28.01 H2 11 Taylor Kosey, Fr, Minnesota-Duluth 28.17 H5 12 Laura Bock, Jr, Minnesota-Duluth 28.18 H4 13 Katrina Gerzema, Fr, Concordia-Moorhead 28.44 H5 14 Amelia Schmidt, So, Gustavus Adolphus 28.70 H1 15 Kate Stephans, Fr, St. Benedict 28.78 H4 16 Erica Roelofs, So, Gustavus Adolphus 28.93 H1 17 Natalie Decker, Fr, Concordia-Moorhead 29.23 H3 18 Emily Seller, Fr, Concordia-Moorhead 29.27 H3 19 Rebecca Lee, Fr, Minnesota-Duluth 29.65 H4 20 Brietta Clementson, Fr, Minnesota-Duluth 29.78 H5 21 Kari Ludwig, Fr, Concordia-Moorhead 30.15 H2 22 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 31.31 H1 23 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia-Moorhead 31.40 H2 24 Leah Burch, So, Concordia-Moorhead 32.45 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

400 Meter 1 Maggie Demulling, So, Minnesota-Duluth 60.23 H3 2 Lexi Williams, So, Minnesota-Duluth 61.06 H3 3 Allison Eckrich, So, St. Benedict 61.16 H3 4 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 61.63 H3 5 Taylor Kosey, Fr, Minnesota-Duluth 61.79 H3 6 Amanda Sunnarborg, Jr, Minnesota-Duluth 62.23 H2 7 Amelia Schmidt, So, Gustavus Adolphus 63.76 H2 8 Brittney Kolstad, Jr, Concordia-Moorhead 63.96 H2 9 Erin Sand, Fr, St. Benedict 63.99 H2 10 Kaari Jensen, Fr, Concordia-Moorhead 64.84 H1 11 Ruth Ranum, Jr, Concordia-Moorhead 67.03 H2 12 Caroline Haik, So, St. Benedict 67.46 H1 13 Lindsey Keskey, So, St. Benedict 68.71 H1 14 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia-Moorhead 69.30 H1 15 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 73.62 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

600 Meter 1 Rachal Hanzal, Minnesota-Duluth 1:39.78 H2 2 Megan Lundgren, Jr, Gustavus Adolphus 1:41.77 H2 3 Kirsti Klaverkamp, Fr, St. Benedict 1:42.95 H2 4 Chelsey Tyllia, So, Minnesota-Duluth 1:43.05 H2 5 Natalie Ristau, Fr, Gustavus Adolphus 1:44.67 H2 6 Chelsea Hanson, Jr, Minnesota-Duluth 1:45.95 H2 7 Erica Roelofs, So, Gustavus Adolphus 1:47.02 H2 8 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia-Moorhead 1:48.27 H1 9 Kristiana Sather, So, Concordia-Moorhead 1:48.69 H1 10 Michelle Eberhard, Sr, St. Benedict 1:49.22 H1 11 Kristie Mueller, Fr, St. Benedict 1:55.12 H1 12 Jill Kraemer, Fr, St. Benedict 1:59.61 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

800 Meter 1 Carolyn Wardell, Jr, Minnesota-Duluth 2:21.14 H2 2 Abby Karl, Jr, Gustavus Adolphus 2:21.16 H2 3 Jodi DeGrote, Sr, Minnesota-Duluth 2:24.09 H2 4 Jenny Hendricks, Fr, Gustavus Adolphus 2:28.96 H2 5 Caitlin Schnettler, Jr, St. Benedict 2:30.20 H2 6 Elisabeth Hanson, Fr, Concordia-Moorhead 2:32.91 H2 7 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 2:35.07 H1 8 Emma Ranum, Fr, Concordia-Moorhead 2:35.99 H1 9 Carrie Lang, Fr, Minnesota-Duluth 2:36.53 H2 10 Sydney Johnston, Fr, Minnesota-Duluth 2:38.12 H1 11 Kristen Nelson, Fr, St. Benedict 2:43.80 H1 12 Macey Bentley, Jr, Concordia-Moorhead 2:49.04 H1 13 Sarah Baker, Fr, Gustavus Adolphus 2:51.79 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1000 Meter 1 Anna Williams, Fr, St. Benedict 3:03.97 2 Rachel Stack, Jr, Minnesota-Duluth 3:05.92 3 Morgan Place, So, Minnesota-Duluth 3:07.53 4 Laura Secor, Jr, Gustavus Adolphus 3:11.54 5 Whitney Hines, Jr, Minnesota-Duluth 3:15.68 6 Bridget Hines, Jr, Minnesota-Duluth 3:17.63 7 Maddie Covington, Fr, Concordia-Moorhead 3:26.04
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Mile 1 Morgan Place, So, Minnesota-Duluth 5:06.96 H2 2 Rachel Stack, Jr, Minnesota-Duluth 5:13.47 H2 3 Bridget Hines, Jr, Minnesota-Duluth 5:28.10 H2 4 Whitney Hines, Jr, Minnesota-Duluth 5:31.27 H2 5 Kim Rostvold, So, Gustavus Adolphus 5:41.11 H1 6 Maddie Covington, Fr, Concordia-Moorhead 5:48.55 H1 7 Rachel Mjones, So, Concordia-Moorhead 5:53.64 H1 8 Andrea Eglinton, So, Gustavus Adolphus 5:55.49 H1 9 Karyn Peterson, Jr, Gustavus Adolphus 5:57.26 H1 10 Sarah Pederson, Minnesota-Duluth 5:59.12 H1 11 Kathryn Ofstad, Fr, Gustavus Adolphus 6:02.31 H1 12 Gina Luke, Fr, St. Benedict 6:13.63 H1 13 Amanda Werk, So, Concordia-Moorhead 6:40.29 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

3000 Meter 1 Alyx Chapman, Sr, St. Benedict 10:48.75 2 Kaycee Knutson, So, St. Benedict 10:52.17 3 Vanessa Jones, Sr, Gustavus Adolphus 11:00.68 4 Kim Rostvold, So, Gustavus Adolphus 11:07.72 5 Lauren Nelson, So, Gustavus Adolphus 11:28.41 6 Rachel Mjones, So, Concordia-Moorhead 11:47.80 7 Hilary Noska, Fr, Minnesota-Duluth 11:50.33 8 Randi Timerman, Fr, Minnesota-Duluth 11:55.01 9 Maggie Smith, Fr, St. Benedict 12:22.73 10 Lindsey Gideon, Fr, St. Benedict 12:33.19 11 Nicole Heinks, Sr, Minnesota-Duluth 13:01.74
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

5000 Meter 1 Beth Hauer, Fr, Gustavus Adolphus 18:52.66 2 Brooke Beskau, Jr, Gustavus Adolphus 18:57.64 3 Katie Schwarz, Jr, St. Benedict 19:05.04 4 Katy Torchia, Jr, St. Benedict 19:08.38 5 Hailey Brenden, Jr, Concordia-Moorhead 19:22.49 6 Kristy Singlestad, So, Concordia-Moorhead 19:37.69 7 Nikki Reed, Sr, St. Benedict 20:18.23 8 Anna Hagen, Sr, Concordia-Moorhead 20:24.59 9 Shannon Lane, Fr, St. Benedict 20:27.37 10 Jennie Olson, Jr, St. Benedict 20:39.79 11 Katie Ballandby, Jr, Minnesota-Duluth 21:25.71 12 Tara Dewitt, Sr, St. Benedict 21:29.54 13 Laura Humphreys, Jr, Minnesota-Duluth 21:31.38
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Umd A 4:03.43 H2 2 Gustavus A 4:07.07 H2 3 St. Benedict A 4:12.25 H2 4 Umd B 4:13.29 H2 5 Gustavus B 4:21.74 H1 6 Umd D 4:25.18 H1 7 St. Benedict B 4:32.91 H1 8 Umd C 4:35.88 H2 9 Gustavus C 4:44.12 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Long Jump 1 Julia Renner, So, St. Benedict 17-10 3/4 (5.45m) 2 Sarah Baker, Fr, Gustavus Adolphus 16-11 1/2 (5.17m) 3 Becca Bryson, Sr, Gustavus Adolphus 16-7 1/4 (5.06m) 4 Janey Helland, Jr, Gustavus Adolphus 16-7 (5.05m) 5 Clare Murn, Fr, St. Benedict 16-5 3/4 (5.02m) 6 Kaari Jensen, Fr, Concordia-Moorhead 16-2 1/4 (4.93m) 7 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 15-11 1/2 (4.86m) 8 Katrina Gerzema, Fr, Concordia-Moorhead 15-8 3/4 (4.79m) 9 Lauren Rothschiller, Fr, Gustavus Adolphus 15-7 3/4 (4.77m) 10 Laura Schmitz, Jr, Minnesota-Duluth 15-5 1/2 (4.71m) 11 Macey Bentley, Jr, Concordia-Moorhead 14-9 3/4 (4.51m) 12 Janie Briant, Jr, Gustavus Adolphus 14-9 3/4 (4.51m) 13 Sara Parsons, Fr, Concordia-Moorhead 14-9 1/4 (4.50m) 14 Lauren TeBrake, Fr, Gustavus Adolphus 14-5 3/4 (4.41m) 15 Nicole Ainsworth, Jr, Gustavus Adolphus 14-4 (4.37m) 16 Erin Sherman, Gustavus Adolphus 14-1 3/4 (4.31m) 17 Cassie Quick, Jr, Minnesota-Duluth 14-1 3/4 (4.31m) 18 Megan Lundgren, Jr, Gustavus Adolphus 13-9 (4.19m) 19 Laura Secor, Jr, Gustavus Adolphus 13-5 (4.09m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Triple Jump 1 Tatijana MullerDahlberg, Concordia-Moorhead 36-0 (10.97m) 2 Becca Bryson, Sr, Gustavus Adolphus 35-1 (10.69m) 3 Julia Renner, So, St. Benedict 34-11 3/4 (10.66m) 4 Laura Schmitz, Jr, Minnesota-Duluth 34-7 (10.54m) 5 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 34-4 1/4 (10.47m) 6 Lauren Rothschiller, Fr, Gustavus Adolphus 32-9 3/4 (10.00m) 7 Gina Ebnet, Sr, Minnesota-Duluth 32-9 1/2 (9.99m) 8 Cassie Quick, Jr, Minnesota-Duluth 32-3 3/4 (9.85m) 9 Rebecca Lee, Fr, Minnesota-Duluth 32-1 1/2 (9.79m) 10 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 30-5 1/2 (9.28m) 11 Erin Sherman, Gustavus Adolphus 30-0 (9.14m) 12 Macey Bentley, Jr, Concordia-Moorhead 29-6 3/4 (9.01m) 13 Lauren TeBrake, Fr, Gustavus Adolphus 28-9 1/4 (8.77m) 14 Kari Ludwig, Fr, Concordia-Moorhead 28-7 (8.71m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

High Jump 1 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus Adolphus 5-3 (1.60m) 2 Tatijana MullerDahlberg, Concordia-Moorhead 4-9 3/4 (1.47m) 2 Abby Karl, Jr, Gustavus Adolphus 4-9 3/4 (1.47m) 4 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 4-6 (1.37m) 4 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 4-6 (1.37m) 6 Laura Secor, Jr, Gustavus Adolphus 4-4 (1.32m) 7 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 4-0 (1.22m) Kaari Jensen, Fr, Concordia-Moorhead NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Pole Vault 1 Allyson Voss, Fr, Gustavus Adolphus 10-9 (3.28m) 2 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 10-3 1/4 (3.13m) 3 Dani Labine, Fr, Minnesota-Duluth 9-3 (2.82m) 4 Sarah Peterson, Jr, Concordia-Moorhead 8-3 1/4 (2.52m) 4 Kate Stephans, Fr, St. Benedict 8-3 1/4 (2.52m) 4 Katrina Gerzema, Fr, Concordia-Moorhead 8-3 1/4 (2.52m) 7 Kristin Langerud, So, Concordia-Moorhead 6-3 1/4 (1.91m) 7 Katie Scepaniak, So, St. Benedict 6-3 1/4 (1.91m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Shot Put 1 Elizabeth Crane, Jr, Minnesota-Duluth 44-4 (13.51m) 2 Sam Broderius, Jr, Gustavus Adolphus 42-2 1/4 (12.86m) 3 Libby Fandry, Jr, Minnesota-Duluth 41-3 3/4 (12.59m) 4 Mallory Skoff, So, Minnesota-Duluth 39-5 (12.01m) 5 Kaelene Lundstrum, Sr, Gustavus Adolphus 38-9 3/4 (11.83m) 6 Melissa Smith, Jr, Minnesota-Duluth 37-10 3/4 (11.55m) 7 Dianna Scott, Gustavus Adolphus 36-11 1/2 (11.26m) 8 Samantha Olson, Fr, Minnesota-Duluth 36-4 1/4 (11.08m) 9 Megan Endresen, Gustavus Adolphus 36-2 3/4 (11.04m) 10 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia-Moorhead 35-1 3/4 (10.71m) 11 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 32-11 (10.03m) 12 Maria Gans, Jr, St. Benedict 31-5 3/4 (9.59m) 13 Tara Ray, Sr, Concordia-Moorhead 29-7 1/4 (9.02m) 14 Janey Helland, Jr, Gustavus Adolphus 29-4 (8.94m) 15 Al Klenke, St. Benedict 28-5 1/2 (8.67m) 16 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 28-2 1/4 (8.59m) 17 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 27-5 1/2 (8.37m) 17 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia-Moorhead 27-5 1/2 (8.37m) 19 Macey Bentley, Jr, Concordia-Moorhead 23-7 1/2 (7.20m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Weight Throw 1 Diana Scott, Sr, Gustavus Adolphus 51-5 1/2 (15.68m) 2 Emily Davis, Jr, Concordia-Moorhead 49-3 3/4 (15.03m) 3 Anna Bauer, Sr, Gustavus Adolphus 48-6 (14.78m) 4 Elizabeth Crane, Jr, Minnesota-Duluth 47-10 (14.58m) 5 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 47-0 3/4 (14.34m) 6 Megan Stroh, So, Minnesota-Duluth 45-9 3/4 (13.96m) 7 Megan Endresen, Gustavus Adolphus 44-6 1/4 (13.57m) 8 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia-Moorhead 44-3 1/4 (13.49m) 9 Sam Broderius, Jr, Gustavus Adolphus 42-6 1/4 (12.96m) 10 Tessa Olson, So, Minnesota-Duluth 42-0 (12.80m) 11 Melissa Smith, Jr, Minnesota-Duluth 40-10 1/4 (12.45m) 12 Mallory Skoff, So, Minnesota-Duluth 39-5 (12.01m) 13 Maria Gans, Jr, St. Benedict 36-11 3/4 (11.27m) 14 Samantha Olson, Fr, Minnesota-Duluth 35-2 (10.72m) 15 Al Klenke, St. Benedict 32-5 1/2 (9.89m) 16 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 32-3 3/4 (9.85m) 17 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia-Moorhead 31-9 1/2 (9.69m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 9-7-6-5-4-3-2-1 Max 2 scorers per team 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, Mile, 3000 Meter, 5000 Meter, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight Throw 1 Gustavus Adolphus 166.5 2 St. Benedict 164.0 3 Minnesota-Duluth 156.0 4 Concordia-Moorhead 103.5