2007 MIAC Women's Indoor Championships

St. Olaf College, Northfield

March 1-3, 2007



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Kaela Schramm, Sr, Macalester 7.40Q 2 Emily Matthews, Fr, Macalester 7.49q 3 Autumn Adkins, Jr, Bethel 7.60q 4 Funto Okanla, Jr, Gustavus 7.70 5 Nikki Arola, Fr, St. Thomas 7.70 6 Kendra Monroe, So, Bethel 7.77 7 Amanda Bakken, Fr, Concordia Moorhead 8.12 8 Jessica Nordness, Jr, Augsburg 8.14 Round 1, Heat 2 1 Sheri Netland, Sr, Bethel 7.49Q 2 Kelsey Donald, Fr, Carleton 7.53q 3 Kate Staat, Jr, St. Thomas 7.53q 4 Maddie Mette, Fr, Macalester 7.82 5 Elyse Cooper, Jr, St. Benedict 7.85 6 Megan Krumrie, So, Augsburg 7.87 7 Val Koch, Fr, Saint Mary's 8.02 8 Sarah Sorvaag, Jr, Concordia Moorhead 8.35 Round 1, Heat 3 1 Whitney Holman, Fr, Augsburg 7.48Q 2 Teri Heinzen, Fr, Saint Mary's 7.56q 3 Tami Klenke, Jr, Hamline 7.61 4 Shionna Evans, So, St. Thomas 7.63 5 Kelsey Becker, Sr, Gustavus 7.82 6 Annie Clintsman, Jr, St. Benedict 7.83 7 Jessica Taylor, Jr, St. Thomas 8.02 8 Kristina Bruns, So, Concordia Moorhead 8.04 Final 1 Kaela Schramm, Sr, Macalester 7.38 2 Sheri Netland, Sr, Bethel 7.50 3 Emily Matthews, Fr, Macalester 7.54 4 Whitney Holman, Fr, Augsburg 7.54 5 Teri Heinzen, Fr, Saint Mary's 7.61 6 Kelsey Donald, Fr, Carleton 7.62 7 Autumn Adkins, Jr, Bethel 7.62 8 Kate Staat, Jr, St. Thomas 7.63
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

200 Meter Dash 1 Sheri Netland, Sr, Bethel 26.09 H4 2 Vanessa Moore, So, Bethel 26.18 H4 3 Emily Bartusek, Jr, Saint Mary's 26.51 H3 4 Nikki Arola, Fr, St. Thomas 26.64 H3 5 Whitney Holman, Fr, Augsburg 26.90 H2 6 Kelsey Donald, Fr, Carleton 27.05 H3 7 Jennifer Noelke, Sr, Macalester 27.38 H2 8 Teri Heinzen, Fr, Saint Mary's 27.51 H2 9 Sarah Meissner, So, St. Catherine 27.54 H1 10 Linda Kanne, So, Gustavus 27.85 H1 11 Megan Krumrie, So, Augsburg 28.00 H4 12 Kate Staat, Jr, St. Thomas 28.10 H1 13 Alyssa Salomone, So, St. Thomas 28.14 H4 14 Chi Chi Obi, So, St. Catherine 28.28 H3 15 Liz Labatt, So, Bethel 28.54 H2 16 Brittany Mrosak, Jr, St. Thomas 28.60 H2 17 Autumn Adkins, Jr, Bethel 28.63 H4 18 Laura Janas, Fr, St. Thomas 28.72 H3 19 Val Koch, Fr, Saint Mary's 28.96 H3 20 Annie Clintsman, Jr, St. Benedict 29.02 H1 21 Kristina Bruns, So, Concordia Moorhead 29.11 H1 22 Celeste Prince, Fr, Macalester 29.75 H1 Michaela Otto, Fr, Bethel DNC H2 Christina Chapman, Sr, St. Thomas DNC H4
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

400 Meter Dash 1 Emily Bartusek, Jr, Saint Mary's 59.05 H3 2 Sheri Netland, Sr, Bethel 59.18 H3 3 Kelsey Donald, Fr, Carleton 60.66 H3 4 Sarah Meissner, So, St. Catherine 61.46 H3 5 Anne Redmon, Sr, St. Benedict 61.69 H2 6 Jennifer Noelke, Sr, Macalester 61.76 H3 7 Crystal Rausch, Sr, St. Benedict 62.04 H2 8 Kelly Olson, Sr, Concordia Moorhead 62.31 H2 9 Kristin Slette, Fr, Concordia Moorhead 62.52 H2 10 Carlie Hanson, Sr, Gustavus 62.57 H2 11 Seana Graham, Fr, St. Catherine 62.64 H1 12 Nikki Arola, Fr, St. Thomas 62.66 H2 13 Elizabeth Pringle, So, Gustavus 63.68 H1 14 Melissa Elverud, Fr, St. Catherine 64.13 H1 15 Katlin Anderson, So, Concordia Moorhead 64.52 H1 16 Tricia Lund, Sr, St. Benedict 65.50 H1 17 Kathleen Pawlowski, Fr, Saint Mary's 66.74 H1 Christina Chapman, Sr, St. Thomas DQ H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

600 Meter Dash 1 Heather Schuster, Sr, Concordia Moorhead 1:37.38 H3 2 Katie Theisen, So, St. Thomas 1:37.70 H3 3 Andrea Gelle, Sr, St. Olaf 1:37.92 H3 4 Sara Burns, Jr, Hamline 1:38.22 H3 5 Anna Hankins, Fr, Macalester 1:39.86 H3 6 Anne Redmon, Sr, St. Benedict 1:41.00 H2 7 Eva Luderowski, Fr, Carleton 1:41.47 H2 8 Ashley Keefe, Jr, Bethel 1:41.76 H2 9 Lindsey Saunders, Jr, St. Olaf 1:43.43 H2 10 Cathy Reeves, Fr, St. Thomas 1:44.31 H2 11 Carlie Hanson, Sr, Gustavus 1:45.10 H2 12 Jennifer Ranallo, So, St. Benedict 1:45.15 H3 13 Betsy Hupp, Fr, St. Thomas 1:45.67 H1 14 Lauren Milne, Jr, Carleton 1:46.99 H1 15 Hannah Carlson, Jr, Bethel 1:47.45 H1 16 Kara Orwoll, Fr, St. Benedict 1:47.51 H1 17 Raychal Zupancich, Jr, Gustavus 1:48.06 H1 18 Brittney Christianson, So, Concordia Moorhead 1:50.98 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Run 1 Heather Schuster, Sr, Concordia Moorhead 2:15.33 H3 NCAA provisional 2 Andrea Gelle, Sr, St. Olaf 2:17.37 H3 3 Katie Theisen, So, St. Thomas 2:18.21 H3 4 Kelly Russ, Fr, St. Thomas 2:19.34 H3 5 Anna Hankins, Fr, Macalester 2:19.56 H3 6 Ashley Keefe, Jr, Bethel 2:20.11 H3 7 Sara Burns, Jr, Hamline 2:20.12 H3 8 Lindsey Nietmann, So, Carleton 2:22.36 H2 9 Cathy Reeves, Fr, St. Thomas 2:25.14 H2 10 Sam Madsen, So, Gustavus 2:25.19 H2 11 Lindsey Saunders, Jr, St. Olaf 2:26.65 H2 12 Alyx Chapman, Fr, St. Benedict 2:27.11 H2 13 Hannah Carlson, Jr, Bethel 2:27.36 H2 14 Betsy Hupp, Fr, St. Thomas 2:28.12 H1 15 Erin Murphy, Fr, St. Olaf 2:29.29 H1 16 Abby Smith, Fr, St. Olaf 2:29.78 H2 17 Kara Orwoll, Fr, St. Benedict 2:31.09 H1 18 Adrianne Chesser, Sr, Carleton 2:33.04 H1 19 Kate Klenk, So, Macalester 2:33.63 H1 20 Brittney Christianson, So, Concordia Moorhead 2:33.65 H1 21 Belinda Allen, So, Bethel 2:38.44 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

1000 Meter Run 1 Katherine Wingert, Jr, Carleton 3:02.29 H3 2 Erin Sprangers, Fr, St. Thomas 3:04.81 H3 3 Lindsey Nietmann, So, Carleton 3:05.98 H3 4 Meghan Mayer, Sr, St. Thomas 3:07.27 H3 5 Laura Roach, Fr, Carleton 3:07.38 H3 6 Rachel Charpentier, Sr, Concordia Moorhead 3:07.76 H2 7 Corey Hickner, Sr, St. Benedict 3:08.34 H2 8 Julie Anderson, Jr, St. Thomas 3:08.51 H3 9 Kalsey Larson, Jr, St. Thomas 3:09.02 H3 10 Sarah Forzley, Fr, Carleton 3:09.20 H2 11 Elizabeth Nelson, Jr, Macalester 3:12.36 H2 12 Anna Hagen, Fr, Concordia Moorhead 3:12.40 H2 13 Sam Madsen, So, Gustavus 3:12.42 H2 14 Ali Parsons, Jr, Concordia Moorhead 3:14.75 H1 15 Kristie Bronson, So, St. Catherine 3:15.28 H1 16 Erin Murphy, Fr, St. Olaf 3:15.44 H1 17 Sarah Zweber, Jr, Saint Mary's 3:15.45 H1 18 Kim Koecheler, Jr, Saint Mary's 3:15.63 H1 19 Heather Jelen, So, Bethel 3:15.88 H2 20 Abby Smith, Fr, St. Olaf 3:16.48 H1 21 Kendra Bengtson, So, Concordia Moorhead 3:16.56 H2 22 Karrin Pearson, Jr, St. Olaf 3:16.61 H1 23 Greta Sieve, Fr, St. Catherine 3:22.33 H1 Allie Woerpel, Sr, Macalester DNC H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Mile Run 1 Katherine Wingert, Jr, Carleton 5:16.73 H3 2 Kelsey Barale, Sr, Carleton 5:19.54 H3 3 Erin Weier, Sr, St. Olaf 5:20.29 H3 4 Laura Roach, Fr, Carleton 5:23.60 H3 5 Julie Anderson, Jr, St. Thomas 5:23.93 H3 6 Elizabeth Nelson, Jr, Macalester 5:27.70 H3 7 Corey Hickner, Sr, St. Benedict 5:28.49 H2 8 Heather Jelen, So, Bethel 5:31.27 H3 9 Rachel Charpentier, Sr, Concordia Moorhead 5:31.73 H3 10 Stephanie Block, Sr, St. Olaf 5:33.91 H2 11 Kim Koecheler, Jr, Saint Mary's 5:33.92 H2 12 Michaela McLaughlin, Fr, St. Olaf 5:34.02 H2 13 Laura Sofen, Fr, Carleton 5:34.41 H2 14 Lisa Skildum, Jr, St. Olaf 5:35.60 H2 15 Ashley Cooper, Fr, Hamline 5:40.11 H1 16 Emma Sando, So, Carleton 5:42.18 H1 17 Annie Knutson, So, St. Olaf 5:42.55 H2 18 Meagan Hansen, Jr, Concordia Moorhead 5:42.56 H1 19 Samantha Oreskovich, So, Saint Mary's 5:43.15 H1 20 Sarah Stergios, So, St. Benedict 5:46.28 H2 21 Jessica Olsem, Fr, St. Benedict 5:46.50 H1 22 Emily Dunn, So, Macalester 5:47.83 H1 23 Amy Leach, So, St. Olaf 5:50.37 H1 24 Adelaide Pagano, So, Macalester 5:51.04 H1 25 Leslie Rau, Sr, St. Benedict 5:54.75 H1 Allie Woerpel, Sr, Macalester DNC H3
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

3000 Meter Run 1 Karen Campbell, So, Carleton 10:33.04 H2 2 Nikki Umhoefer, Jr, Bethel 10:33.13 H2 3 Jenna Carlson, So, St. Olaf 10:42.24 H2 4 Margot Branigan, Fr, St. Benedict 10:45.13 H2 5 Jenny Olin, Sr, St. Thomas 10:46.45 H2 6 Kelsey Barale, Sr, Carleton 10:50.60 H2 7 Stephanie Block, Sr, St. Olaf 10:54.92 H2 8 Alexandra Johnson, Fr, St. Thomas 10:55.69 H1 9 Kristin Haubrich, Jr, St. Benedict 10:55.71 H1 10 Emma Miller, Fr, St. Thomas 10:57.20 H2 11 Erin Lowrey, Fr, Macalester 10:57.75 H2 12 Irene Koplinka-Loehr, Fr, Carleton 11:01.61 H2 13 Brittney Schwager, Sr, St. Olaf 11:01.95 H2 14 Anne Iddins, Jr, St. Thomas 11:02.67 H1 15 Maria Middleton, Jr, Concordia Moorhead 11:02.95 H2 16 Jill Fagerstrom, So, Gustavus 11:04.05 H1 17 Melissa Francis, Sr, Hamline 11:06.34 H2 18 Freya Fitzer, So, Hamline 11:06.57 H1 19 Juliana Houston, So, Carleton 11:12.17 H1 20 Laura Melcher, Jr, St. Olaf 11:12.47 H1 21 Jackie Kelly, Jr, St. Olaf 11:13.06 H2 22 Val Berquam, Sr, Gustavus 11:13.33 H1 23 Nora McIver-Sheridan, Sr, Carleton 11:16.45 H2 24 Annie Knutson, So, St. Olaf 11:21.63 H1 25 Alicia Hartung, Sr, Saint Mary's 11:25.43 H1 26 Tracy McCubbin, Sr, St. Thomas 11:29.18 H1 27 Molly Maxbauer, So, St. Benedict 11:38.80 H1 28 Tara Dewitt, Fr, St. Benedict 11:40.51 H1 29 Kira Spencer, Fr, Macalester 12:06.26 H1 Meghan Miller, Jr, Carleton DNC H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

5000 Meter Run 1 Nikki Umhoefer, Jr, Bethel 17:48.44 2 Jenny Olin, Sr, St. Thomas 18:24.00 3 Karen Campbell, So, Carleton 18:29.75 4 Margot Branigan, Fr, St. Benedict 18:34.22 5 Jenna Carlson, So, St. Olaf 18:37.75 6 Kristin Haubrich, Jr, St. Benedict 18:59.36 7 Jackie Kelly, Jr, St. Olaf 19:01.85 8 Anne Iddins, Jr, St. Thomas 19:05.00 9 Irene Koplinka-Loehr, Fr, Carleton 19:09.68 10 Nora McIver-Sheridan, Sr, Carleton 19:16.11 11 Brittney Schwager, Sr, St. Olaf 19:16.49 12 Jill Fagerstrom, So, Gustavus 19:23.02 13 Maria Middleton, Jr, Concordia Moorhead 19:23.97 14 Tera Bollig, Sr, Saint Mary's 19:46.17 15 Cicely Miltich, Jr, Carleton 20:14.18
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kaela Schramm, Sr, Macalester 8.38Q Meet record Was 8.39; Colleen Landweher, UST, 1995 NCAA provisional 2 Chi Chi Obi, So, St. Catherine 9.12q 3 Mary Schletty, So, St. Benedict 9.38 4 Tara Ray, Fr, Concordia Moorhead 9.43 5 Megann Koerner, Fr, St. Benedict 9.95 6 Laura Olson, Jr, St. Olaf 10.17 7 Martina Link, So, St. Olaf 10.21 Round 1, Heat 2 1 Sarah Meissner, So, St. Catherine 8.76Q 2 Michaela Otto, Fr, Bethel 8.92q 3 Katja Andresen, Jr, St. Olaf 9.34 4 Amber Schackman, Sr, Concordia Moorhead 9.64 5 Abby Scheel, So, Concordia Moorhead 9.97 6 Kayla Johnson, Fr, St. Olaf 10.20 7 Kelsie Hansen, Sr, St. Benedict 10.33 Round 1, Heat 3 1 Dana Luiken, Sr, Hamline 8.80Q 2 Laura Janas, Fr, St. Thomas 8.82q 3 Kathryn Thompson, Fr, St. Olaf 9.08q 4 Katie Theisen, So, St. Thomas 9.19q 5 Liz Labatt, So, Bethel 9.42 6 Anna Skauge, So, Concordia Moorhead 9.74 7 Sara Heesen, Jr, St. Olaf 10.01 Final 1 Kaela Schramm, Sr, Macalester 8.37 Meet record NCAA provisional 2 Dana Luiken, Sr, Hamline 8.65 3 Sarah Meissner, So, St. Catherine 8.75 4 Michaela Otto, Fr, Bethel 8.79 5 Laura Janas, Fr, St. Thomas 8.81 6 Chi Chi Obi, So, St. Catherine 8.85 7 Kathryn Thompson, Fr, St. Olaf 9.20 8 Katie Theisen, So, St. Thomas 9.33
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Relay 1 Bethel 1:46.42 H2 2 Macalester (Kaela Schramm, Jennifer Noelke, Maddie Mette, Emily Matthews) 1:46.87 H2 3 Gustavus (Kelsey Becker, Sari Lindeman, Linda Kanne, Funto Okanla) 1:49.04 H2 4 Concordia Moorhead (Kristin Slette, Kelly Olson, Alissa Bilden, Tara Ray) 1:49.80 H1 5 St. Benedict (Anne Redmon, Crystal Rausch, Elyse Cooper, Alyx Chapman) 1:50.59 H1 6 St. Catherine (Melissa Elverud, Chi Chi Obi, Sarah Meissner, Seana Graham) 1:51.78 H2 7 Hamline (Tami Klenke, Jenni Burns, Emily Amici, Dana Luiken) 1:54.08 H1 8 St. Olaf (Sheryl West, Laura Olson, Nicole Novak, Kathryn Thompson) 1:54.09 H1 9 Carleton (Amy Elson, Becca Dole, Kim Elson, Kara Veitenheimer) 1:57.47 H1 St. Thomas (Kate Staat, Nikki Arola, Shhena Porter, Shionna Evans) DQ H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Concordia Moorhead (Kelly Olson, Kristin Slette, Alissa Bilden, Heather Schuster) 4:03.06 H2 2 St. Thomas (Shionna Evans, Katie Theisen, Erin Sprangers, Nikki Arola) 4:07.78 H2 3 St. Benedict (Anne Redmon, Crystal Rausch, Jennifer Ranallo, Alyx Chapman) 4:08.53 H2 4 St. Olaf (Kathryn Thompson, Sheryl West, Lindsey Saunders, Andrea Gelle) 4:12.69 H1 5 Carleton (Kelsey Donald, Lindsey Nietmann, Vanessa Brown, Eva Luderowski) 4:12.96 H2 6 St. Catherine (Sarah Meissner, Seana Graham, Melissa Elverud, Greta Sieve) 4:14.28 H2 7 Gustavus (Carlie Hanson, Elizabeth Pringle, Sam Madsen, Krista Cruse) 4:14.32 H1 8 Macalester (Jennifer Noelke, Anna Hankins, Maddie Mette, Emily Matthews) 4:14.72 H1 9 Saint Mary's (Teri Heinzen, Kathleen Pawlowski, Kim Koecheler, Emily Bartusek) 4:15.94 H2 10 Bethel (Heather Jelen, Ashley Keefe, Belinda Allen, Hannah Carlson) 4:20.13 H1 11 Hamline (Sara Burns, Jenni Burns, Rachel Glissman, Lacee Schrupp) 4:24.16 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Distance Medley Relay 1 St. Thomas (Meghan Mayer, Shionna Evans, Erin Sprangers, Kalsey Larson) 12:42.24 2 Carleton (Sarah Forzley, Vanessa Brown, Eva Luderowski, Kelsey Barale) 12:45.47 3 Bethel (Heather Jelen, Sheri Netland, Ashley Keefe, Nikki Umhoefer) 12:45.98 4 St. Olaf (Erin Weier, Sheryl West, Karrin Pearson, Jenna Carlson) 12:47.16 5 Concordia Moorhead (Kendra Bengtson, Alissa Bilden, Ali Parsons, Anna Hagen) 12:55.83 6 Hamline (Freya Fitzer, Lacee Schrupp, Rachel Glissman, Melissa Francis) 13:06.01 7 St. Benedict (Kristin Haubrich, Elyse Cooper, Anne Redmon, Corey Hickner) 13:09.82 8 Macalester (Elizabeth Nelson, Emily Matthews, Anna Hankins, Erin Lowrey) 13:20.23 9 Gustavus (Heidi Bulfer, Krista Cruse, Raychal Zupancich, Val Berquam) 13:24.28 10 St. Catherine (Greta Sieve, Melissa Elverud, Marci Burg, Kristie Bronson) 13:24.49 11 Saint Mary's (Alicia Hartung, Kathleen Pawlowski, Sarah Zweber, Tera Bollig) 13:32.64
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Susan Brown, Sr, Macalester 17'6.75" (5.35m)q 2 Selina Dehn, Jr, St. Thomas 17'6.25" (5.34m)q 3 Katie Theisen, So, St. Thomas 17'5.25" (5.31m)q 4 Tami Klenke, Jr, Hamline 16'6" (5.03m) 5 Becca Bryson, Fr, Gustavus 16'4.5" (4.99m) 6 Teri Heinzen, Fr, Saint Mary's 16'1.75" (4.92m) 7 Sarah Meissner, So, St. Catherine 15'11.75" (4.87m) 8 Shionna Evans, So, St. Thomas 14'7.75" (4.46m) 9 Amy Elson, Fr, Carleton 14'6.5" (4.43m) Round 1, Flight 2 1 Kaela Schramm, Sr, Macalester 17'2.25" (5.24m)q 2 Mary Schletty, So, St. Benedict 16'11.25" (5.16m)q 3 Chi Chi Obi, So, St. Catherine 16'8" (5.08m)q 4 Jennae Palmer, Jr, Bethel 16'7.75" (5.07m)q 5 Sari Lindeman, Jr, Gustavus 16'7.25" (5.06m)q 6 Jada Lewis, Sr, St. Thomas 16'3" (4.95m) 7 Kendra Monroe, So, Bethel 15'10.5" (4.84m) 8 Ali Galzki, Fr, St. Benedict 15'10.25" (4.83m) 9 Abby Scheel, So, Concordia Moorhead 15'0.5" (4.58m) Final 1 Susan Brown, Sr, Macalester 17'6.75" (5.35m) (5.14, 5.35, 5.34, 5.29, F, F) 2 Selina Dehn, Jr, St. Thomas 17'6.25" (5.34m) (5.20, F, 5.34, 4.98, 5.06, 5.11) 3 Katie Theisen, So, St. Thomas 17'5.25" (5.31m) (5.31, 5.09, 4.93, 5.10, F, 5.20) 4 Kaela Schramm, Sr, Macalester 17'2.25" (5.24m) (5.24, F, 5.07, F, 4.84, 4.28) 5 Mary Schletty, So, St. Benedict 17'0.5" (5.19m) (5.09, 5.16, 5.13, 5.02, 5.19, F) 6 Chi Chi Obi, So, St. Catherine 16'8" (5.08m) (5.02, 5.08, 4.79, 4.90, 5.05, F) 7 Jennae Palmer, Jr, Bethel 16'7.75" (5.07m) (4.98, 5.07, 5.03, 4.94, 5.00, 5.04) 8 Sari Lindeman, Jr, Gustavus 16'7.25" (5.06m) (4.84, 5.06, 4.98, 5.05, 4.99, 3.44)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Katie Theisen, So, St. Thomas 35'8" (10.87m)q 2 Selina Dehn, Jr, St. Thomas 35'4.75" (10.79m)q 3 Kaela Schramm, Sr, Macalester 34'6.25" (10.52m)q 4 Laura Lynch, So, Gustavus 34'5" (10.49m)q 5 Becca Bryson, Fr, Gustavus 34'0.75" (10.38m)q 6 Nikki Arola, Fr, St. Thomas 32'10.5" (10.02m) 7 Amy Elson, Fr, Carleton 32'9.75" (10.00m) 8 Abby Scheel, So, Concordia Moorhead 31'8" (9.65m) Julia Marder, Fr, Macalester ND Round 1, Flight 2 1 Susan Brown, Sr, Macalester 37'1.25" (11.31m)q NCAA provisional 2 Sari Lindeman, Jr, Gustavus 35'10.5" (10.93m)q 3 Jennae Palmer, Jr, Bethel 34'7.5" (10.55m)q 4 Jada Lewis, Sr, St. Thomas 33'9.25" (10.29m) 5 Mary Schletty, So, St. Benedict 33'6.75" (10.23m) 6 Ali Galzki, Fr, St. Benedict 33'0.5" (10.07m) 7 Kristina Bruns, So, Concordia Moorhead 31'4.75" (9.57m) 8 Meredith Halling, Fr, Gustavus 30'6.25" (9.30m) Kendra Monroe, So, Bethel ND Final 1 Selina Dehn, Jr, St. Thomas 37'2.5" (11.34m) (10.79, 10.79, F, F, 11.18, 11.34) NCAA provisional 2 Susan Brown, Sr, Macalester 37'1.25" (11.31m) (11.31, F, P, P, P, P) NCAA provisional 3 Katie Theisen, So, St. Thomas 36'5.75" (11.12m) (10.87, F, 9.80, 11.12, 11.02, F) 4 Sari Lindeman, Jr, Gustavus 35'10.5" (10.93m) (10.93, 10.48, 10.64, F, 10.50, 10.75) 5 Jennae Palmer, Jr, Bethel 34'7.5" (10.55m) (10.55, 10.22, 10.33, F, 9.86, 10.14) 6 Kaela Schramm, Sr, Macalester 34'6.25" (10.52m) (10.43, F, 10.52, F, F, F) 7 Laura Lynch, So, Gustavus 34'5" (10.49m) (F, 10.49, 10.39, 10.47, 10.18, 10.26) 8 Becca Bryson, Fr, Gustavus 34'4" (10.46m) (10.38, 10.38, 9.91, 9.79, 10.33, 10.46)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Amanda Weinmann, Sr, Saint Mary's 43'7" (13.28m)q NCAA provisional 2 Ashley Luehmann, Sr, Saint Mary's 41'4.25" (12.60m)q 3 Kaelene Lundstrum, Fr, Gustavus 39'4.5" (12.00m)q 4 Stacy Griffin, Sr, St. Olaf 36'11.75" (11.27m) 5 Steph Jurewicz, Jr, Hamline 34'0.75" (10.38m) 6 Angie Mooney, Sr, Bethel 33'8.75" (10.28m) 7 Laura Rahman, Fr, Concordia Moorhead 32'10.25" (10.01m) 8 Diana Scott, Fr, Gustavus 32'7.5" (9.94m) 9 Dani Forsman-Earl, Fr, Gustavus 32'2.75" (9.82m) Round 1, Flight 2 1 Shara Guidry, Jr, St. Thomas 41'1.5" (12.53m)q 2 Carol Comp, Jr, St. Thomas 40'9.75" (12.44m)q 3 Rachel Sinclair, Sr, Carleton 39'2.25" (11.94m)q 4 Jenna Lewis, Fr, St. Thomas 38'11.5" (11.87m)q 5 Lisa Brown, So, Gustavus 38'2.25" (11.64m)q 6 Johnanna Ganz, So, Hamline 37'3.25" (11.36m) 7 Lauren Wright, Fr, St. Thomas 35'2" (10.72m) 8 Becky Boorman, Jr, St. Catherine 34'9.5" (10.60m) Anna Bauer, Fr, Gustavus ND Final 1 Ashley Luehmann, Sr, Saint Mary's 43'7.25" (13.29m) (12.28, 12.60, 12.31, 12.99, 13.29, 13.01) NCAA provisional 2 Amanda Weinmann, Sr, Saint Mary's 43'7" (13.28m) (13.20, 13.28, 12.50, 12.59, 12.72, F) NCAA provisional 3 Shara Guidry, Jr, St. Thomas 41'1.5" (12.53m) (11.90, 11.75, 12.53, 11.94, F, 12.21) 4 Carol Comp, Jr, St. Thomas 40'9.75" (12.44m) (F, 12.44, 12.31, F, 12.01, 12.38) 5 Kaelene Lundstrum, Fr, Gustavus 39'11.5" (12.18m) (11.61, 11.95, 12.00, 11.22, 12.18, 11.82) 6 Rachel Sinclair, Sr, Carleton 39'2.25" (11.94m) (11.83, 11.58, 11.94, 11.71, 11.86, 11.64) 7 Jenna Lewis, Fr, St. Thomas 38'11.5" (11.87m) (11.87, 10.77, 11.53, 10.95, 10.75, 11.06) 8 Lisa Brown, So, Gustavus 38'5.5" (11.72m) (11.39, 11.48, 11.64, 11.34, 11.72, 11.02)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Amanda Weinmann, Sr, Saint Mary's 54'10" (16.71m)q NCAA provisional 2 Stacy Griffin, Sr, St. Olaf 49'3" (15.01m)q NCAA provisional 3 Diane Moliva, So, Concordia Moorhead 44'9" (13.64m)q 4 Anna Bauer, Fr, Gustavus 44'5.5" (13.55m) 5 Johnanna Ganz, So, Hamline 43'6.5" (13.27m) 6 Shannon Kane, Sr, St. Thomas 43'6.5" (13.27m) 7 Megan Howard, Fr, Carleton 43'4.5" (13.22m) 8 Sarah Sorvaag, Jr, Concordia Moorhead 39'4.5" (12.00m) 9 Jenna Lewis, Fr, St. Thomas 33'2" (10.11m) Round 1, Flight 2 1 Amanda Jones, Sr, Hamline 49'6.5" (15.10m)q NCAA provisional 2 Shara Guidry, Jr, St. Thomas 48'4" (14.73m)q 3 Molly Christian, Jr, Carleton 47'9.25" (14.56m)q 4 Carol Comp, Jr, St. Thomas 47'1.5" (14.36m)q 5 Emily Kuznar, So, St. Thomas 45'2.5" (13.78m)q 6 Ashley Drake, So, Hamline 42'8.25" (13.01m) 7 Diana Chan, So, Carleton 42'0.5" (12.81m) 8 Ashley Clemen, Sr, Gustavus 41'1" (12.52m) 9 Megan Honan, Fr, St. Thomas 40'10.5" (12.46m) Final 1 Amanda Weinmann, Sr, Saint Mary's 54'10" (16.71m) (15.45, 16.71, F, 15.24, F, 14.87) NCAA provisional 2 Stacy Griffin, Sr, St. Olaf 50'10.25" (15.50m) (14.52, 14.85, 15.01, 15.50, F, F) NCAA provisional 3 Amanda Jones, Sr, Hamline 49'6.5" (15.10m) (F, 15.10, F, 14.71, 14.89, 14.41) NCAA provisional 4 Diane Moliva, So, Concordia Moorhead 48'10" (14.88m) (13.64, 13.02, F, 14.88, F, 13.26) NCAA provisional 5 Shara Guidry, Jr, St. Thomas 48'4.5" (14.74m) (14.73, F, F, F, F, 14.74) 6 Carol Comp, Jr, St. Thomas 48'3.25" (14.71m) (14.15, 14.12, 14.36, 14.71, F, F) 7 Molly Christian, Jr, Carleton 47'9.25" (14.56m) (14.12, 14.56, 13.97, 13.32, F, 13.94) 8 Emily Kuznar, So, St. Thomas 45'2.5" (13.78m) (13.78, 13.70, 13.49, 13.58, F, 13.70)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

High Jump 1 Susan Brown, Sr, Macalester 5'5" (1.65m) (1.59, 1.62, 1.65) NCAA provisional 2 Vanessa Moore, So, Bethel 5'3.75" (1.62m) (1.56, 1.59, 1.62) 3 Alyssa Salomone, So, St. Thomas 5'2.5" (1.59m) (1.41, 1.46, 1.51, 1.56, 1.59) 4 Selina Dehn, Jr, St. Thomas 5'1.25" (1.56m) (1.46, 1.51, 1.56) 5 Dana Luiken, Sr, Hamline 4'11.5" (1.51m) (1.41, 1.46, 1.51) 6 Autumn Adkins, Jr, Bethel 4'11.5" (1.51m) (1.41[2], 1.46, 1.51) 7 Katlin Anderson, So, Concordia Moorhead 4'11.5" (1.51m) (1.46, 1.51[2]) 8 Lindsey Tebrake, So, Gustavus 4'11.5" (1.51m) (1.41[2], 1.46[2], 1.51[3]) 9 Britta Kolb, So, St. Benedict 4'9.5" (1.46m) (1.41, 1.46) 10 Mary Schletty, So, St. Benedict 4'9.5" (1.46m) (1.46[2]) 10 Jada Lewis, Sr, St. Thomas 4'9.5" (1.46m) (1.41, 1.46[2]) 12 Abby Scheel, So, Concordia Moorhead 4'7.5" (1.41m) (1.41) 12 Katja Andresen, Jr, St. Olaf 4'7.5" (1.41m) (1.41) 12 Liz Labatt, So, Bethel 4'7.5" (1.41m) (1.41) 12 Amy Gabrielson, Fr, Concordia Moorhead 4'7.5" (1.41m) (1.41) 16 Seana Graham, Fr, St. Catherine 4'7.5" (1.41m) (1.41[2]) 17 Kelsie Hansen, Sr, St. Benedict 4'7.5" (1.41m) (1.41[3])
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pole Vault 1 Janna Castellano, Sr, Gustavus 12'2" (3.71m) Meet record Was 12-0 3/4 (3.68m); Karolien Bastiaens, St. Thomas, 2003 NCAA automatic NCAA provisional 2 Shanna Dawson, Jr, Gustavus 10'8.25" (3.26m) 2 Amie Fillmore, Fr, St. Olaf 10'8.25" (3.26m) 4 Meredith Halling, Fr, Gustavus 10'2.5" (3.11m) 5 Liz Labatt, So, Bethel 10'2.5" (3.11m) 6 Vanessa Moore, So, Bethel 9'2.5" (2.81m) 7 Becca Swanson, So, Gustavus 9'2.5" (2.81m) 7 Serina Aubrecht, So, St. Benedict 9'2.5" (2.81m) 9 Linda Kanne, So, Gustavus 8'8.75" (2.66m) 9 Heidi Zuehlke, So, St. Thomas 8'8.75" (2.66m) 11 Kaylee Munson, Fr, Gustavus 8'8.75" (2.66m) 12 Melissa Fujan, Fr, St. Benedict 8'2.75" (2.51m) 13 Pepsi Margoles, So, Carleton 7'8.75" (2.36m) 13 Maggie Reisdorf, Sr, St. Benedict 7'8.75" (2.36m) Molly Conway, Jr, Macalester NH
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pentathlon 1 Dana Luiken, Sr, Hamline 3271 (8.74, 1.57, 10.57, 4.84, 2:34.83) Tostrud Center record Was 3233; Ashley Dingels, St. Mary’s, 2003 2 Mary Schletty, So, St. Benedict 3138 (9.39, 1.60, 9.51, 5.25, 2:40.32) 3 Sarah Meissner, So, St. Catherine 2910 (8.89, 7.92, 4.94, 2:33.23) 4 Liz Labatt, So, Bethel 2838 (9.50, 1.51, 7.65, 4.81, 2:34.61) 5 Katja Andresen, Jr, St. Olaf 2826 (9.23, 1.48, 9.14, 4.60, 2:41.35) 6 Katlin Anderson, So, Concordia Moorhead 2780 (9.93, 1.54, 9.24, 4.29, 2:32.66) 7 Vanessa Brown, Sr, Carleton 2769 (9.96, 1.42, 9.83, 4.91, 2:38.51) 8 Tara Ray, Fr, Concordia Moorhead 2587 (9.31, 7.86, 4.76, 2:37.85) 9 Abby Scheel, So, Concordia Moorhead 2470 (11.50, 1.51, 8.84, 4.67, 2:38.81) 10 Amber Schackman, Sr, Concordia Moorhead 2429 (9.65, 9.26, 4.57, 2:52.42) 11 Megann Koerner, Fr, St. Benedict 2315 (9.60, 8.85, 4.02, 3:05.18) 12 Amy Elson, Fr, Carleton 1986 (11.50, 6.79, 4.57, 2:48.04) 13 Kim Elson, Fr, Carleton 1924 (11.06, 6.36, 4.34, 2:49.48)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 55 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Pentathlon 1 St. Thomas 142.0 2 Bethel 109.0 3 Carleton 96.0 4 Macalester 88.0 5 St. Olaf 66.0 6 Concordia Moorhead 54.0 7 St. Benedict 51.5 8 Saint Mary's 49.0 9 Gustavus 46.5 10 Hamline 40.0 11 St. Catherine 29.0 12 Augsburg 9.0