Women's Track and Field Archive

PARENT'S DAY OPEN

Griak Fieldhouse, University of Minnesota, Minneapolis

Feb. 17, 2001

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

 
												
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
60 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jill Ylonen, St. Thomas 8.11Q 2 Heidi Vogel, St. Thomas 8.12q 3 Kristie Stiles, Minnesota 8.23q 4 Jamie Leger, Wisconsin River Falls 8.39q 5 Kristy Gloe, St. Olaf 8.82 6 Sarah Lang, Carleton 9.04 7 Bonny Pastika, Hamline 9.10 8 Shelly Hayton, North Central Univ 9.22 Round 1, Heat 2 1 Amber Day, Minnesota 7.90Q 2 Nicole Meidl, St. Thomas 8.55 3 Kirsten Kosloske, Minnesota 8.62 4 Erin Elling, Gustavus Adolphus 8.75 5 Maggie Stolp, Gustavus Adolphus 8.77 6 Meghan O'Brien, St. Thomas 8.86 7 Sydney Larson, St. Catherine 8.98 8 Emily Emerson, Macalester 9.10 Round 1, Heat 3 1 Shannaine Osbourne, Minnesota 7.94Q 2 Shannon Verly, Gustavus Adolphus 8.46q 3 Tamra Thayer, Carleton 8.58 4 Liz Durney, Macalester 8.62 5 Erin Ranta, St. Thomas 8.93 6 Laura Grossmann, Hamline 9.38 Round 1, Heat 4 1 Jessica Mittelstadt, Minnesota 7.99Q 2 Stacy Horner, Gustavus Adolphus 8.23q 3 Stacy Heiling, Hamline 8.59 4 Ali Taylor, Hamline 8.64 5 Jana Berglund, Northwestern College 8.79 6 Delinda Tamagni, St. Catherine 8.81 7 Sarah Lackore, Gustavus Adolphus 9.39 Final 1 Shannaine Osbourne, Minnesota 7.85 2 Jill Ylonen, St. Thomas 8.02 3 Heidi Vogel, St. Thomas 8.29 4 Stacy Horner, Gustavus Adolphus 8.30 5 Jamie Leger, Wisconsin River Falls 8.36 6 Shannon Verly, Gustavus Adolphus 8.51 Kristie Stiles, Minnesota DNC Jessica Mittelstadt, Minnesota DNC Amber Day, Minnesota DNC
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
200 Meter Dash 1 Tahesia Harrigan, Minnesota 24.93 H1 2 Jill Ylonen, St. Thomas 26.71 H1 3 Kyrstin Bodenburg, Wisconsin River Falls 27.04 H1 4 Kara Hedin, St. Thomas 27.32 H2 5 Nicole Pronschinske, Wisconsin River Falls 27.37 H1 6 Stacy Horner, Gustavus Adolphus 27.55 H2 7 Rebecca Peterson, St. Olaf 27.64 H2 8 Kim Swanson, Gustavus Adolphus 27.70 H3 9 Kirsten Kosloske, Minnesota 27.77 H2 10 Liz Hajek, Macalester 28.15 H3 11 Jamie Leger, Wisconsin River Falls 28.47 H2 12 Stacy Heiling, Hamline 28.61 H3 13 Anne Sikorra, St. Catherine 28.67 H3 14 Amanda Stoelb, St. Thomas 28.87 H3 15 Katie Joyce, St. Thomas 28.90 H4 16 Meghan O'Brien, St. Thomas 28.99 H5 17 Katie Patterson, St. Thomas 29.06 H4 18 Liz Durney, Macalester 29.07 H4 19 Erin Elling, Gustavus Adolphus 29.17 H4 20 Kristie Mayo, Northwestern College 29.29 H6 21 Jessica Deutsch, Carleton 29.31 H5 22 Jennifer Levenhagen, St. Olaf 29.36 H5 23 Katie Christenson, Macalester 29.39 H4 24 Erin Davidson, St. Olaf 29.44 H6 25 Kristy Gloe, St. Olaf 29.63 H6 26 Allison Gelvin, St. Olaf 29.66 H5 27 Bretta Vrieze, Bethel 29.69 H8 28 Jess Rosenblatt, Carleton 30.04 H7 29 Emily Emerson, Macalester 30.11 H5 30 Christi Oishi, Gustavus Adolphus 30.22 H5 31 Erin Ranta, St. Thomas 30.50 H6 32 Lauren Topel, St. Olaf 30.69 H8 33 Liz Murray, Gustavus Adolphus 30.72 H7 34 Laura Grossmann, Hamline 30.87 H7 35 Bonny Pastika, Hamline 31.13 H6 36 Logan Thomas, St. Olaf 31.22 H8 37 Julia Gray, Macalester 31.61 H6 38 Sarah Lackore, Gustavus Adolphus 31.67 H7 39 Bryn LeVasseur, St. Olaf 32.37 H7 40 Holly Wilcox, St. Catherine 34.12 H8 41 Shelly Hayton, North Central Univ 37.52 H7
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
300 Meter Dash 1 Jessica Shuster, Minnesota 39.07 H1 2 Alisa Gartner, Minnesota 40.47 H1 3 Jessica Mittelstadt, Minnesota 42.04 H1 4 Rachael Shutz, Minnesota 42.13 H1 5 Allyson Devries, Minnesota 42.18 H1 6 Kim Swanson, Gustavus Adolphus 44.07 H3 7 Caese Martine, Minnesota 44.58 H2 8 Tamra Thayer, Carleton 46.17 H3 9 Liz Durney, Macalester 47.92 H2 10 Sarah Lang, Carleton 48.27 H3 11 Katie Christenson, Macalester 50.22 H2
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
400 Meter Dash 1 Amber Day, Minnesota 57.84 H1 2 Jessica Mittelstadt, Minnesota 59.41 H1 3 Kyrstin Bodenburg, Wisconsin River Falls 60.05 H1 4 Nadine Conboy, Minnesota 60.51 H1 5 Stacy Horner, Gustavus Adolphus 60.69 H2 6 Heidi Vogel, St. Thomas 61.00 H2 7 Elizabeth Woolford, Minnesota 61.08 H1 8 Carrie Stuart, Carleton 61.43 H2 9 Ellen Graef, Gustavus Adolphus 62.27 H2 10 Sarah Peklo, Hamline 63.45 H3 11 Kristie Mayo, Northwestern College 64.57 H5 12 Liz Hajek, Macalester 65.15 H3 13 Bretta Vrieze, Bethel 65.95 H3 14 Jackie Danforth, Bethel 66.02 H3 15 Missy Krauel, Northwestern College 66.29 H4 16 Colleen Wiley, St. Catherine 66.50 H4 17 Allison Gelvin, St. Olaf 66.99 H4 18 Delinda Tamagni, St. Catherine 67.23 H4 19 Julia Gray, Macalester 67.35 H4 20 Meghan O'Brien, St. Thomas 68.16 H3 21 Becky Seely, Northwestern College 68.82 H5 22 Amy Mackner, Augsburg 70.14 H5 23 Kerrie Greene, St. Olaf 71.01 H5 24 Logan Thomas, St. Olaf 71.26 H5 25 Shelly Hayton, North Central Univ 75.89 H5
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
600 Meter Dash 1 Shani Marks, Minnesota 1:31.67 H1 2 Alisa Gartner, Minnesota 1:32.80 H1 3 Rachael Shutz, Minnesota 1:35.57 H1 4 Allyson Devries, Minnesota 1:36.17 H1 5 Tanna Simmons, Minnesota 1:36.87 H1 6 Rachel Bjorklund, Bethel 1:37.74 H3 7 Teresa Lewandowski, Augsburg 1:41.81 H1 8 Jen Davis, Hamline 1:43.54 H2 9 Jessica Deutsch, Carleton 1:43.93 H2 10 Dawn Mielke, St. Olaf 1:44.41 H2 11 Renee Silvis, Wisconsin River Falls 1:46.18 H2 12 Hannah Palmer, Macalester 1:46.34 H3 13 Taryn Weakly, St. Olaf 1:47.53 H3 14 Mo Mullikin, Macalester 1:48.52 H2 15 Sara Daymont, St. Olaf 1:48.53 H3 16 Emily Hagen, St. Olaf 1:51.95 H3 17 Sydney Larson, St. Catherine 1:53.95 H3 18 Kim Davis, Carleton 1:54.52 H2
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
800 Meter Run 1 Jessica Shuster, Minnesota 2:11.80 H1 2 Tish Dusich, St. Thomas 2:19.31 H1 3 Mary Pulling, St. Thomas 2:24.31 H1 4 Abby Love, St. Olaf 2:24.36 H1 5 Rachel Kuhn, Minnesota 2:24.77 H1 6 Corrin Hoffman, Hamline 2:25.49 H1 7 Melissa Grunst, Carleton 2:26.67 H1 8 Andrea Grunst, Carleton 2:26.69 H1 9 Katie Storlie, St. Olaf 2:26.84 H1 10 Sarah Paul, Carleton 2:27.02 H2 11 Muggy Lee, Carleton 2:28.00 H2 12 Stacy Bulfer, Gustavus Adolphus 2:30.03 H2 13 Robyn Pike, Northwestern College 2:30.40 H2 14 Liz Cassel, Carleton 2:31.91 H2 15 Cora Monahan, Carleton 2:34.49 H2 16 Amy Hutchinson, Northwestern College 2:35.42 H2 17 Amber Beck, St. Thomas 2:37.44 H2 18 Molly Watson, St. Thomas 2:39.61 H3 19 Katie Reynolds, St. Thomas 2:40.07 H3 20 Kelly Conley, Gustavus Adolphus 2:43.04 H1 21 Lindsey Conrad, Hamline 2:49.11 H3 22 Sarah Hoffman, St. Olaf 2:58.86 H3 23 Emily Newport, North Central Univ 2:59.24 H3
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
1000 Meter Run 1 Jenny Moylan, Minnesota 2:56.50 H1 2 Crystal Glenn, Minnesota 2:56.64 H1 3 Anita Menden, Minnesota 2:58.50 H1 4 Chrissy Baune, Augsburg 3:00.54 H1 5 Laine Misch, Minnesota 3:01.21 H1 6 Andrea Gaetz, Minnesota 3:08.40 H1 7 Jen Skalko, Gustavus Adolphus 3:09.30 H1 8 Alana Lucio, St. Thomas 3:15.73 H1 9 Kristin O'Connell, Carleton 3:17.01 H2 10 Traci Bartz, St. Olaf 3:17.12 H1 11 Lea Howard, Gustavus Adolphus 3:18.60 H2 12 Lisa Cadmus, Carleton 3:20.68 H2 13 Amanda Stoeckel, Gustavus Adolphus 3:25.32 H1 14 Alison Traffanstedt, Carleton 3:26.89 H2 15 Kelly Boerner, St. Olaf 3:40.39 H2 16 Elizabeth Sutton, Carleton 3:45.08 H2 17 Jamie Thingvold, St. Olaf 3:52.14 H2
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
1500 Meter Run 1 Megan Daymont, St. Olaf 4:41.32 H1 2 Victoria Moses, Minnesota 4:42.10 H1 3 Teresa Olsen, Hamline 4:42.24 H1 4 Angela Wolkowski, Bethel 4:51.37 H1 5 Kristine Hartmark, Minnesota 4:51.94 H1 6 Lindsay Feder, Minnesota 4:54.05 H1 7 Erika Espeset, Minnesota 4:59.52 H1 8 Emily Scotton, Carleton 5:02.65 H1 9 Jill Field, Minnesota 5:12.06 H1 10 Sara Skrlin, Carleton 5:15.25 H1 11 Taylor Page, Carleton 5:15.89 H1 12 Abby Okrent, Carleton 5:17.06 H1 13 Katie Fuhrman, St. Catherine 5:17.68 H2 14 Jill McKiernan, Carleton 5:19.36 H1 15 Kara Schultz, Bethel 5:19.65 H2 16 Sara Conrad, St. Thomas 5:25.00 H2 17 Katie Gruner, St. Olaf 5:25.72 H1 18 Rachel Schwingler, Gustavus Adolphus 5:25.93 H2 19 Nicole Mauriello, Carleton 5:31.41 H2 20 Kayla Crank, St. Olaf 5:35.81 H2 21 Claire Parisi, Macalester 5:35.95 H2 22 Rebecca Cramer, Macalester 5:37.67 H2 23 Sara Knoll, Hamline 5:37.87 H2 24 Tessa Pierson, St. Olaf 5:38.46 H2 25 Stacey Nyland, North Central Univ 5:41.82 H2 26 Laura Yudt, Gustavus Adolphus 5:44.66 H2 27 Emily Reynolds, Macalester 5:51.28 H2 28 Laura Glaeser, Macalester 6:02.02 H2 29 Shannon Rogers, North Central Univ 6:28.96 H2
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
3000 Meter Run 1 Laura Bloedorn, Carleton 10:22.86 2 Christine Harper, Minnesota 10:32.68 3 Krista Anderson, Minnesota 10:56.90 4 Laura Graen, Gustavus Adolphus 11:01.82 5 Meg Duhr-Schultz, Macalester 11:09.50 6 Anna Huggenvik, Gustavus Adolphus 11:15.40 7 Jen Maxted, Hamline 11:23.19 8 Britt Carlson, St. Olaf 11:46.30 9 Thea Strand, Hamline 11:54.91 10 Tracy Grefsrude, Gustavus Adolphus 11:59.28 11 Kris Hup, St. Olaf 12:13.48 12 Hilary Doll, Gustavus Adolphus 12:17.01 13 Lisa Wojahn, Hamline 12:22.59 14 Stacey Nyland, North Central Univ 12:35.15 15 Vicki Patrek, St. Olaf 12:37.28
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
5000 Meter Run 1 Allison Mumbleau, Minnesota 18:29.23 2 Anne Sateren, St. Olaf 18:43.69 3 Brigid Franey, St. Olaf 18:55.47 4 Stef Lenz, Gustavus Adolphus 19:15.99 5 Suzanne DePaulo, St. Olaf 19:21.04 6 Katie Moncton, Carleton 19:36.29 7 Suzanne Ray, Unattached 19:49.00 8 Megan Magnall, St. Olaf 19:52.09 9 Mary Reid, St. Olaf 21:17.80
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
60M High Hurdles Round 1, Heat 1 1 Katie Bestul, St. Thomas 9.09Q 2 Carrie Stuart, Carleton 9.41q 3 Emily Menden, St. Thomas 9.41q 4 Elizabeth Woolford, Minnesota 9.43q 5 Kim Davis, Carleton 9.89 6 Rebecca Peterson, St. Olaf 10.01 7 Sarah Paul, Carleton 11.07 8 Lauren Topel, St. Olaf 11.31 Round 1, Heat 2 1 Liz Hajek, Macalester 9.38Q 2 Caese Martine, Minnesota 9.45q 3 Katie Arnes, St. Thomas 9.47q 4 Saree Zweifel, Minnesota 9.87 5 Cori Quade, St. Catherine 10.45 6 Liz Murray, Gustavus Adolphus 10.71 7 Bryn LeVasseur, St. Olaf 10.91 Round 1, Heat 3 1 Julie Antczak, Minnesota 9.15Q 2 Kara Hedin, St. Thomas 9.42q 3 Ellen Graef, Gustavus Adolphus 9.92 4 Stacy Heiling, Hamline 10.05 5 Christy Oishi, Gustavus Adolphus 10.14 6 Becky Seely, Northwestern College 10.44 7 Katie Reynolds, St. Thomas 10.70 Final 1 Julie Antczak, Minnesota 9.18 2 Caese Martine, Minnesota 9.25 3 Elizabeth Woolford, Minnesota 9.28 4 Katie Bestul, St. Thomas 9.30 5 Emily Menden, St. Thomas 9.40 6 Liz Hajek, Macalester 9.41 7 Kara Hedin, St. Thomas 9.42 8 Carrie Stuart, Carleton 9.50 9 Katie Arnes, St. Thomas 9.71
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
800 Meter Relay 1 St. Thomas 1:48.91 2 St. Olaf 1:53.70 3 Gustavus Adolphus 1:55.46
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
4X400 Meter Relay 1 Minnesota 4:05.80 H1 2 Wisconsin River Falls 4:08.27 H1 3 St. Thomas 4:08.99 H1 4 4:16.00 H1 5 Hamline 4:16.40 H1 6 Carleton 4:27.95 H1 7 St. Olaf 4:31.18 H3 8 Northwestern College 4:33.56 H3 9 Carleton 4:36.53 H3 10 St. Olaf 4:51.01 H3
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Distance Medley Relay 1 Bethel 12:46.66 2 Gustavus Adolphus 13:22.23 3 Augsburg 13:26.09 4 St. Olaf 13:33.52 5 Northwestern College 13:33.63
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Long Jump 1 Tahesia Harrigan, Minnesota 18-3 3/4 (5.58m) 2 Shani Marks, Minnesota 17-9 (5.41m) 3 Shannaine Osbourne, Minnesota 17-5 1/2 (5.32m) 4 Nicole Pronschinske, Wisconsin River Falls 17-3 1/4 (5.26m) 5 Saree Zweifel, Minnesota 16-10 (5.13m) 6 Heidi Vogel, St. Thomas 16-7 1/4 (5.06m) 7 Carrie Stuart, Carleton 16-3 (4.95m) 8 Julie Antczak, Minnesota 15-11 3/4 (4.87m) 9 Katie Patterson, St. Thomas 15-7 1/2 (4.76m) 10 Sarah Paul, Carleton 15-4 3/4 (4.69m) 11 Sarah Thull, Wisconsin River Falls 15-3 1/2 (4.66m) 12 Katie Checkalski, Wisconsin River Falls 15-1 1/4 (4.60m) 13 Kerby Carlson, St. Thomas 14-8 (4.47m) 14 Katie Christenson, Macalester 14-7 (4.44m) 15 Kate Krueger, Gustavus Adolphus 14-3 1/4 (4.35m) 16 Erin Davidson, St. Olaf 14-2 1/4 (4.32m) 17 Sarah Beggs, St. Olaf 14-1 3/4 (4.31m) 18 Summer Barnes, Hamline 14-0 1/2 (4.28m) 19 Jana Berglund, Northwestern College 13-11 1/2 (4.25m) 20 Kristy Gloe, St. Olaf 12-7 3/4 (3.85m)
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Triple Jump 1 Shani Marks, Minnesota 39-10 3/4 (12.16m) 2 Tahesia Harrigan, Minnesota 36-9 3/4 (11.22m) 3 Shannaine Osbourne, Minnesota 36-5 (11.10m) 4 Lindsey Weis, Gustavus Adolphus 35-2 (10.72m) 5 Nicole Pronschinske, Wisconsin River Falls 34-6 1/4 (10.52m) 6 Kara Hedin, St. Thomas 34-6 1/4 (10.52m) 7 Jessica Mittelstadt, Minnesota 34-0 (10.36m) 8 Gretta Schutte, Bethel 33-3 3/4 (10.15m) 9 Heidi Vogel, St. Thomas 32-9 (9.98m) 10 Sarah Beggs, St. Olaf 32-0 (9.75m) 11 Liz Murray, Gustavus Adolphus 31-3 1/4 (9.53m) 12 Cori Quade, St. Catherine 31-0 1/2 (9.46m) 13 Jennfier Levenhagen, St. Olaf 31-0 (9.45m) 14 Kerby Carlson, St. Thomas 30-11 1/4 (9.43m) 15 Katie Patterson, St. Thomas 30-10 1/2 (9.41m) 16 Sarah Margoles, Carleton 30-2 (9.19m) 17 Lara Stanislaw, St. Catherine 29-7 1/4 (9.02m) 18 Summer Barnes, Hamline 29-4 (8.94m) 19 Erin Ranta, St. Thomas 28-11 (8.81m)
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Shot Put Round 1, Flight 1 1 Crystal Baloun, St. Thomas 33-2 (10.11m) 2 Rhianna Johnson, St. Catherine 30-9 3/4 (9.39m) 3 Lara Stanislaw, St. Catherine 29-2 1/2 (8.90m) 4 Reina Dee, St. Thomas 27-8 3/4 (8.45m) 5 Sara Folsted, Hamline 26-3 (8.00m) 6 Julie Antczak, Minnesota 25-6 (7.77m) 7 Kate Krueger, Gustavus Adolphus 22-9 (6.93m) 8 Frances Bell, St. Thomas 20-2 1/4 (6.15m) 9 Melissa Benson, St. Olaf 19-5 1/2 (5.93m) 10 Yolanda Rainford, St. Olaf 16-4 1/4 (4.98m) Round 1, Flight 2 1 Jeanna Spannring, St. Catherine 36-2 1/4 (11.03m) 2 Colleen Wiley, St. Catherine 35-10 1/2 (10.93m) 3 Robin Schuette, Hamline 35-7 3/4 (10.86m) 4 Kelsie Carlson Unatt, Northwestern College 34-9 1/2 (10.60m) 5 Nancy Eichten, St. Catherine 33-4 1/2 (10.17m) 6 Katie Hoeschen, Gustavus Adolphus 33-1 1/4 (10.09m) 7 Renae Isakson, Northwestern College 33-1 (10.08m) 8 Saree Zweifel, Minnesota 32-9 1/2 (9.99m) 9 Melissa Logan, Carleton 32-0 3/4 (9.77m) 10 Kim Davis, Carleton 31-3 1/4 (9.53m) 11 Jennifer Levenhagen, St. Olaf 31-1 3/4 (9.49m) 12 Tara Robillard, St. Thomas 24-1 (7.34m) Round 1, Flight 3 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 50-6 1/4 (15.40m)q NCAA Div I provisional 2 Nicole Chimko, Minnesota 46-6 3/4 (14.19m)q 3 Beth Howard, Minnesota 44-9 (13.64m)q 4 Alean Frawley, Minnesota 41-1 (12.52m)q 5 Jackie Luehmann, Gustavus Adolphus 41-0 1/2 (12.51m)q 6 Sarah Thull, Wisconsin River Falls 39-10 (12.14m)q 7 Kristin Petersen, Gustavus Adolphus 39-2 1/4 (11.94m)q 8 Amy Buran, Gustavus Adolphus 38-6 (11.73m)q 9 Jasmine Lund, Bethel 36-10 1/2 (11.24m)q 10 Becky Martinson, Hamline 36-3 (11.05m) 11 Ali Taylor, Hamline 35-3 3/4 (10.76m) 12 Anne Poduska, Macalester 35-0 1/4 (10.67m) Final 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 50-6 1/4 (15.40m) NCAA Div I provisional 2 Nicole Chimko, Minnesota 46-6 3/4 (14.19m) 3 Beth Howard, Minnesota 45-7 3/4 (13.91m) 4 Jackie Luehmann, Gustavus Adolphus 42-3 1/2 (12.89m) 5 Alean Frawley, Minnesota 41-1 (12.52m) 6 Sarah Thull, Wisconsin River Falls 39-10 (12.14m) 7 Kristin Petersen, Gustavus Adolphus 39-2 1/4 (11.94m) 8 Amy Buran, Gustavus Adolphus 38-6 (11.73m) 9 Jasmine Lund, Bethel 37-4 1/2 (11.39m)
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Robin Schuette, Hamline 35-8 1/2 (10.88m) 2 Jennifer Eckman, Augsburg 34-4 1/4 (10.47m) 3 Colleen Wiley, St. Catherine 32-9 3/4 (10.00m) 4 Sara Folsted, Hamline 29-9 1/2 (9.08m) 5 Amanda Jacobson, St. Olaf 25-7 1/2 (7.81m) 6 Melissa Benson, St. Olaf 17-7 (5.36m) Round 1, Flight 2 1 Tona Schmidtke, Gustavus Adolphus 41-7 3/4 (12.69m)q 2 Becky Martinson, Hamline 39-3 3/4 (11.98m)q 3 Jackie Luehmann, Gustavus Adolphus 37-9 1/4 (11.51m) 4 Kristin Petersen, Gustavus Adolphus 37-0 1/4 (11.28m) 5 Julie Mareck, St. Catherine 36-7 3/4 (11.17m) 6 Nancy Eichten, St. Catherine 34-7 3/4 (10.56m) 7 Reina Dee, St. Thomas 33-7 1/2 (10.25m) 8 Crystal Baloun, St. Thomas 33-4 1/2 (10.17m) 9 Renae Isakson, Northwestern College 31-2 1/2 (9.51m) Round 1, Flight 3 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 62-5 1/4 (19.03m)q NCAA Div I provisional 2 Beth Howard, Minnesota 58-5 3/4 (17.82m)q NCAA Div I provisional 3 Brenda Meyer, Minnesota 51-6 1/2 (15.71m)q 4 Angie Hill, Minnesota 48-10 3/4 (14.90m)q 5 Amy Buran, Gustavus Adolphus 46-10 (14.27m)q 6 Alean Frawley, Minnesota 43-0 1/2 (13.12m)q 7 Anne Poduska, Macalester 42-0 (12.80m)q 8 Kelsie Carlson, Northwestern College 37-4 (11.38m) Final 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 62-5 1/4 (19.03m) NCAA Div I provisional 2 Beth Howard, Minnesota 58-5 3/4 (17.82m) NCAA Div I provisional 3 Brenda Meyer, Minnesota 51-6 1/2 (15.71m) 4 Angie Hill, Minnesota 50-0 1/2 (15.25m) 5 Amy Buran, Gustavus Adolphus 47-2 1/2 (14.39m) 6 Alean Frawley, Minnesota 46-7 1/2 (14.21m) 7 Anne Poduska, Macalester 42-0 (12.80m) 8 Tona Schmidtke, Gustavus Adolphus 41-7 3/4 (12.69m) 9 Becky Martinson, Hamline 39-3 3/4 (11.98m)
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
High Jump 1 Amanda Sullivan, Minnesota 5-3 (1.60m) 2 Katie Arnes, St. Thomas 5-3 (1.60m) 3 Kady Kleven, Wisconsin River Falls 5-1 (1.55m) 3 Lindsey Weis, Gustavus Adolphus 5-1 (1.55m) 5 Leah Dvorak, St. Olaf 4-11 (1.50m) 6 Ellie Lewis, Macalester 4-11 (1.50m) 7 Gretta Schutte, Bethel 4-9 (1.45m) 7 Nicole Terlouw, Minnesota 4-9 (1.45m) 9 Chrisie Thames, St. Thomas 4-9 (1.45m) 10 Katie Bestul, St. Thomas 4-9 (1.45m) 11 Saree Zweifel, Minnesota 4-7 (1.40m) 11 Shannon Verley, Gustavus Adolphus 4-7 (1.40m) 13 Karolien Bastiaens, St. Thomas 4-7 (1.40m) 14 Cora Monahan, Carleton 4-7 (1.40m) 14 Katie Checkalski, Wisconsin River Falls 4-7 (1.40m) 16 Kim Davis, Carleton 4-5 (1.35m) 16 Lauren Topel, St. Olaf 4-5 (1.35m) 16 Julie Antczak, Minnesota 4-5 (1.35m) 19 Katie Reynolds, St. Thomas 4-5 (1.35m)
60 | 200 | 300 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 60H | 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV Top
Pole Vault 1 Erica Findlay, Minnesota 12-0 1/4 (3.66m) 2 Monica Shearns, Minnesota 10-10 1/4 (3.31m) 3 Kate Farnham, Minn State Mankato 10-5 1/4 (3.18m) 3 Janet Hengel, St. Olaf 10-5 1/4 (3.18m) 5 Dalee Wilkinson, Minnesota 10-5 1/4 (3.18m) 6 Karolien Bastiaens, St. Thomas 10-0 (3.05m) 7 Shannon Martin, Gustavus Adolphus 9-6 1/2 (2.91m) 8 Tamra Thayer, Carleton 9-6 1/2 (2.91m) 9 Anne Sikorra, St. Catherine 9-0 1/2 (2.76m) 10 Holly McMichael, St. Thomas 9-0 1/2 (2.76m) 11 Katie Joyce, St. Thomas 8-6 (2.59m) 11 Jenny Novak, Minn State Mankato 8-6 (2.59m) 11 Christie Thames, St. Thomas 8-6 (2.59m) 14 Sarah Margoles, Carleton 8-6 (2.59m) 15 Kara Nelson, Gustavus Adolphus 8-6 (2.59m) 16 Tera Kazek, Bethel 8-6 (2.59m) 17 Jess Rosenblatt, Carleton 8-0 (2.44m) 18 Tara Robillard, St. Thomas 7-6 (2.29m) 19 Jennifer Nimps, Gustavus Adolphus 7-6 (2.29m) 20 Becca Skelly, Bethel 7-6 (2.29m) 21 Emily Erickson, St. Olaf 6-6 (1.98m) 22 Nora Connors, Macalester 6-6 (1.98m) Heather Moor, Carleton DNC Nicole Meidl, St. Thomas NH Amanda Jacobson, St. Olaf NH Lisa Tracy, St. Thomas DNC Angie Skwira, Minn State Mankato NH