Licensed to Gustavus Adolphus College Hy-Tek's Meet Manager 11/12/2007 02:18 PM
                           Gac vsStolaf - 11/9/2007                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Olaf  'A'                                         1:54.90         11  
     1) Rorem, Amanda FR                2) Grinde, Kjersten FR            
     3) Kolen, Aleta FR                 4) Gibbons, Jessie SO             
       29.91    31.40    28.02    25.57                                    
  2 Gustavus-MN  'A'                                      1:55.27          4  
     1) O'Conner, Christi SO            2) Koepp, Sarah SO                
     3) Espel, Emma JR                  4) Piehl, Janae SO                
       30.76    31.46    27.16    25.89                                    
  3 Gustavus-MN  'B'                                      1:55.86          2  
     1) Pfau, Sara SR                   2) Erickson, Anika FR             
     3) Gooch, Alecia SR                4) Amundsen, Emily JR             
       30.47    31.85    27.54    26.00                                    
  4 Gustavus-MN  'C'                                     x2:01.23        
     1) Reed, Kari SR                   2) Hansvick, Maggie SO            
     3) Nelson, Britta JR               4) Eid, Madi FR                   
       31.97    33.44    29.80    26.02                                    
  5 St. Olaf  'B'                                         2:02.12        
     1) Gatzlaff, Annie SR              2) Maus, Celeste FR               
     3) Janzen, Aly SR                  4) Thole, Heidi FR                
       30.79    35.92    29.79    25.62                                    
  6 Gustavus-MN  'D'                                     x2:02.43        
     1) Faciszewski, Adria FR           2) Anderson, Rachel SO            
     3) Manthey, Britney JR             4) Hewitt, Briana JR              
       32.52    33.46    29.13    27.32                                    
  7 St. Olaf  'C'                                        x2:05.88        
     1) Hickman, Lindsey FR             2) Beiersdorf, Jenny SR           
     3) Heiberg, Carrie SO              4) Cotter, Tess FR                
       31.00    36.46    29.17    29.25                                    
  8 St. Olaf  'D'                                        x2:09.53        
     1) Mangan, Katie FR                2) Varley, Bridgid FR             
     3)                                 4) McLachlin, Mariella FR         
       32.21    37.03    31.17    29.12                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 St. Olaf  'A'                                         1:36.92         11  
     1) Meyer, Adam JR                  2) Bentley, Nate SO               
     3) Westby, Nelson JR               4) Edwards, Brock SO              
       25.00    27.77    22.16    21.99                                    
  2 Gustavus-MN  'A'                                      1:38.39          4  
     1) Kirihara, Paul FR               2) Winter, Jonah SR               
     3) Ziegler, Connor SR              4) Auyeung, Clement JR            
       25.87    27.85    22.93    21.74                                    
  3 St. Olaf  'B'                                         1:40.01          2  
     1) Moe-Lobeda, Leif JR             2) Manley, David SR               
     3) Witzel, Erik JR                 4) Murrell, Luke FR               
       26.02    28.34    24.02    21.63                                    
  4 Gustavus-MN  'B'                                      1:41.86        
     1) Goldstein, David SR             2) Wakefield, Tyler JR            
     3) Cuevas, Billy JR                4) Pearson, Dave JR               
       26.93    28.63    24.27    22.03                                    
  5 Gustavus-MN  'C'                                     x1:44.47        
     1) Nordquist, Craig FR             2) Elenkiwich, Ross SO            
     3) Horn, Kevin JR                  4) DeFranco, Sam FR               
       27.31    28.69    25.46    23.01                                    
  6 Gustavus-MN  'D'                                     x1:46.09        
     1) Mikkelson, Dan SR               2) Paquin, Luke SO                
     3) Erickson, Jeff JR               4) Auyeung, Siu On SO             
       26.98    30.90    24.81    23.40                                    
  7 St. Olaf  'C'                                        x1:50.70        
     1) Docken, Steffen FR              2) Plotz, Evan FR                 
     3) Kluver, Robby SR                4) Klein, Charlie FR              
       30.30    30.17    25.40    24.83                                    
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gunderson, Carrie   SO Gusties-MN                    10:55.63          9  
      29.16   32.00   32.58   32.80   32.86   33.30   33.34   33.24
      32.82   33.13   33.41   33.44   33.37   33.36   33.22   33.26
      33.04   33.05   32.89   31.36                                
  2 Marzolf, Jen        SR STO                           11:02.88          4  
      29.54   32.15   32.78   33.22   32.92   33.27   33.38   33.23
      33.44   33.47   33.67   33.85   33.59   33.67   34.02   33.95
      34.02   33.83   33.24   31.64                                
  3 Davis, Larkin       SR Gusties-MN                    11:03.33          3  
      30.13   32.40   33.38   33.44   33.56   33.77   33.58   33.49
      33.50   33.54   33.28   33.47   33.56   33.63   33.70   33.69
      33.76   33.47   33.18   30.80                                
  4 Fredeen, Jamie      SO STO                           11:03.69          2  
      29.04   31.84   32.76   33.09   32.42   33.30   33.48   33.64
      32.93   33.43   33.68   33.73   34.04   33.74   34.15   34.04
      33.97   34.18   33.72   32.51                                
  5 Bruno, Christine    FR STO                           11:21.91          1  
      30.72   33.18   33.17   33.15   33.79   33.62   33.87   33.91
      33.66   34.07   34.02   34.74   34.87   34.92   35.07   35.17
      35.39   35.33   34.93   34.33                                
  6 Luke, Marnie        FR Gusties-MN                    11:26.66        
      30.45   32.51   33.22   34.05   33.86   33.81   34.22   34.03
      34.35   34.70   34.78   34.88   35.02   35.34   35.24   35.49
      35.53   35.30   35.31   34.57                                
  7 Sonnabend, Sunny    SR Gusties-MN                   x12:12.12        
      32.26   35.92   36.73   36.72   37.27   36.87   37.35   36.98
      37.50   37.40   37.08   37.17   36.98   36.89   37.18   36.75
      37.35   36.32   36.76   34.64                                
  8 Schaplowshy, Chris  SR STO                          x12:34.17        
      31.93   35.63   37.25   37.06   37.51   37.65   37.92   38.51
      38.32   38.51   38.43   38.81   38.48   38.38   38.57   38.52
      38.32   38.78   38.00   37.59                                
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Skylar       SO Gusties-MN                     9:46.34          9  
      25.83   28.02   28.66   28.96   29.04   29.53   29.46   29.46
      29.90   29.78   29.58   29.92   30.29   30.05   30.14   29.90
      29.53   29.81   29.80   28.68                                
  2 Davis, Whitaker     FR Gusties-MN                     9:51.32          4  
      26.15   28.54   29.08   29.37   29.46   29.96   29.97   29.63
      29.85   29.55   29.83   29.97   29.77   30.16   30.19   30.48
      30.58   30.35   30.06   28.37                                
  3 Bateman, Chris      FR STO                           10:07.01          3  
      25.96   28.37   29.13   29.65   29.89   29.89   30.43   30.33
      30.97   30.56   30.99   31.27   31.06   31.32   31.81   31.31
      31.43   31.48   31.12   30.04                                
  4 Tvedt, Eric         SR STO                           10:15.68          2  
      26.54   29.26   30.06   30.54   30.90   30.66   30.75   31.17
      31.35   31.30   31.38   31.38   31.61   31.47   31.42   31.60
      31.22   31.43   31.15   30.49                                
  5 Rice, John          FR Gusties-MN                    10:41.56          1  
      27.72   30.62   31.52   32.07   32.29   32.10   32.29   32.20
      32.31   32.27   32.44   32.52   32.63   32.61   32.60   32.66
      32.77   32.88   33.04   32.02                                
  6 Seebart, Lando C    SO STO                           10:50.82        
      27.87   30.86   31.60   32.28   32.82   32.77   32.96   33.15
      33.81   33.73   33.19   33.24   33.31   33.31   33.38   33.31
      33.08   32.46   31.84   31.85                                
  7 Enevoldsen, Casey   SO Gusties-MN                   x11:10.55        
      28.23   31.39   32.26   33.11   33.92   33.89   34.16   33.91
      34.65   34.21   34.35   34.18   34.14   34.40   34.55   34.45
      34.12   34.01   34.07   32.55                                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Christina  SR STO                            2:02.60          9  
      27.90   30.58   31.58   32.54                                
  2 Gibbons, Jessie     SO STO                            2:04.71          4  
      59.86   32.26   32.59                                        
  3 Berry, Jonna        SO Gusties-MN                     2:06.14          3  
      28.56   31.84   33.12   32.62                                
  4 Piehl, Janae        SO Gusties-MN                     2:08.42          2  
      28.81   31.89   33.81   33.91                                
  5 Gooch, Alecia       SR Gusties-MN                     2:11.05          1  
      29.15   33.22   34.71   33.97                                
  6 O'Neil, Carly       FR STO                            2:12.63        
      29.89   33.31   34.62   34.81                                
 -- Espel, Emma         JR Gusties-MN                          DQ        
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Matt       JR Gusties-MN                     1:44.35          9  
      24.51   26.84   27.07   25.93                                
  2 Koch, Jake          JR STO                            1:44.96          4  
      24.69   26.98   26.95   26.34                                
  3 Hanson, Ben         SR Gusties-MN                     1:45.07          3  
      24.78   27.39   27.16   25.74                                
  4 Davis, Whitaker     FR Gusties-MN                     1:48.29          2  
      25.22   27.82   28.12   27.13                                
  5 O'Keefe, Danny      FR STO                            1:49.26          1  
      25.75   27.75   27.95   27.81                                
  6 Biesecker, Kyle     FR STO                            1:49.66        
      25.68   27.87   28.08   28.03                                
  7 Jones, Wes          FR Gusties-MN                    x1:51.88        
      25.35   28.00   28.99   29.54                                
  8 Berry, Ryan         FR STO                           x1:53.79        
      25.32   28.40   29.66   30.41                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beardsley, Alli     FR STO                            1:02.09          9  
      30.08   32.01                                                
  2 Pfau, Sara          SR Gusties-MN                     1:04.51          4  
      31.90   32.61                                                
  3 Rorem, Amanda       FR STO                            1:04.61          3  
      31.03   33.58                                                
  4 O'Conner, Christi   SO Gusties-MN                     1:05.19          2  
      31.43   33.76                                                
  5 Hickman, Lindsey    FR STO                            1:05.45          1  
      32.15   33.30                                                
  6 Gatzlaff, Annie     SR STO                           x1:05.57        
      31.83   33.74                                                
  7 Reed, Kari          SR Gusties-MN                     1:07.01        
      32.85   34.16                                                
  8 Koenen, Krista      JR Gusties-MN                    x1:07.44        
      32.44   35.00                                                
 
Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam         JR STO                              53.29          9  
      25.83   27.46                                                
  2 Moe-Lobeda, Leif    JR STO                              55.53          4  
      27.68   27.85                                                
  3 Kirihara, Paul      FR Gusties-MN                       55.65          3  
      26.83   28.82                                                
  4 Murrell, Luke       FR STO                              56.12          2  
      27.56   28.56                                                
  5 Nordquist, Craig    FR Gusties-MN                       57.02          1  
      27.73   29.29                                                
  6 Kirhara, Tom        JR STO                             x57.12        
      27.34   29.78                                                
  7 Mikkelson, Dan      SR Gusties-MN                       58.66        
      28.32   30.34                                                
  8 Horn, Kevin         JR Gusties-MN                      x58.73        
      28.57   30.16                                                
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koepp, Sarah        SO Gusties-MN                     1:08.99          9  
      32.35   36.64                                                
  2 Grinde, Kjersten    FR STO                            1:10.13          4  
      32.55   37.58                                                
  3 Erickson, Anika     FR Gusties-MN                     1:10.43          3  
      33.48   36.95                                                
  4 Hansvick, Maggie    SO Gusties-MN                     1:13.42          2  
      34.37   39.05                                                
  5 Amundsen, Emily     JR Gusties-MN                    x1:13.82        
      34.45   39.37                                                
  6 Kolen, Aleta        FR STO                            1:15.22          1  
      35.25   39.97                                                
  7 Beiersdorf, Jenny   SR STO                            1:24.07        
      38.66   45.41                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Nate       SO STO                            1:01.63          9  
      28.96   32.67                                                
  2 Reinhart, Jacob     FR STO                            1:02.60          4  
      29.61   32.99                                                
  3 Manley, David       SR STO                            1:03.68          3  
      29.93   33.75                                                
  4 Winter, Jonah       SR Gusties-MN                     1:04.17          2  
      30.31   33.86                                                
  5 Elenkiwich, Ross    SO Gusties-MN                     1:04.56          1  
      29.44   35.12                                                
  6 Wakefield, Tyler    JR Gusties-MN                     1:04.60        
      30.09   34.51                                                
  7 Pearson, Dave       JR Gusties-MN                    x1:04.78        
      30.63   34.15                                                
  8 Plotz, Evan         FR STO                           x1:08.71        
      31.49   37.22                                                
 
Event 11  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marzolf, Jen        SR STO                            2:18.86          9  
      31.60   35.16   36.68   35.42                                
  2 Luke, Maggie        SR Gusties-MN                     2:19.49          4  
      30.52   34.99   36.28   37.70                                
  3 Nelson, Britta      JR Gusties-MN                     2:21.64          3  
      31.44   35.63   37.18   37.39                                
  4 Janzen, Aly         SR STO                            2:22.55          2  
      31.33   35.20   37.48   38.54                                
  5 Hickey, Erica       JR Gusties-MN                     2:23.47          1  
      31.20   35.00   37.99   39.28                                
  6 Heiberg, Carrie     SO STO                            2:26.30        
      31.47   36.25   38.34   40.24                                
  7 Maus, Celeste       FR STO                           x2:35.99        
      33.83   38.24   40.92   43.00                                
 
Event 12  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ziegler, Connor     SR Gusties-MN                     1:58.99          9  
      25.90   30.38   30.18   32.53                                
  2 Cuevas, Billy       JR Gusties-MN                     2:02.48          4  
      26.41   30.47   31.71   33.89                                
  3 Pokorski, Greg      SR Gusties-MN                     2:05.52          3  
      27.75   31.99   32.53   33.25                                
  4 Witzel, Erik        JR STO                            2:05.85          2  
      26.80   31.94   32.74   34.37                                
  5 Money, Luke         FR STO                            2:06.41          1  
      27.78   32.60   34.08   31.95                                
  6 Michelson, Andrew   SO Gusties-MN                    x2:10.23        
      27.29   32.03   34.64   36.27                                
  7 Docken, Steffen     FR STO                            2:18.35        
      30.50   34.98   36.69   36.18                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
 -- Eid, Madi           FR Gusties-MN                      X26.38        
 -- Manthey, Britney    JR Gusties-MN                      X26.52        
 -- Stasi, Courtney     FR Gusties-MN                      X27.32        
 -- Hewitt, Briana      JR Gusties-MN                      X27.95        
 -- Lang, Katie         FR Gusties-MN                      X28.62        
 -- Sheldrew, Allyson   SR Gusties-MN                      X28.73        
 -- Brooks, Charlene    JR Gusties-MN                      X29.00        
 -- Hannemann, Nissa    SR Gusties-MN                      X29.36        
 -- Garth, Brenna       FR Gusties-MN                      X31.50        
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
 -- Goldstein, David    SR Gusties-MN                      X23.55        
 -- Auyeung, Siu On     SO Gusties-MN                      X23.63        
 -- VanDorp, Jordon     SO Gusties-MN                      X24.02        
 -- Fitts, Eric         FR Gusties-MN                      X24.69        
 -- McDougall, Tim      JR Gusties-MN                      X25.35        
 -- Wood, Matt          SO Gusties-MN                      X25.44        
 -- Anderson, Brian     SO Gusties-MN                      X25.45        
 
Event 15  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Espel, Emma         JR Gusties-MN                       25.84          9  
  2 Rorem, Amanda       FR STO                              25.97          4  
  3 Thole, Heidi        FR STO                              26.37          3  
  4 Roberts, Christina  SR STO                              26.53          2  
  5 Berry, Jonna        SO Gusties-MN                       26.57          1  
  6 Kawczynski, Kathry  FR STO                             x26.97        
  7 Koepp, Sarah        SO Gusties-MN                       27.03        
  8 Koenen, Krista      JR Gusties-MN                      x27.29        
 
Event 16  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson      JR STO                              21.52          9  
  2 Koch, Jake          JR STO                              21.77          4  
  3 Stewart, Matt       JR Gusties-MN                       21.87          3  
  4 Auyeung, Clement    JR Gusties-MN                       22.36          2  
  5 Edwards, Brock      SO STO                              22.86          1  
  6 Murrell, Luke       FR STO                             x22.93        
  7 Winter, Jonah       SR Gusties-MN                       23.23        
  8 DeFranco, Sam       FR Gusties-MN                      x23.49        
 
Event 17  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Germeroth, Alyssa      STO                             220.65          9  
  2 Freund, Maria          Gusties-MN                      201.50          4  
  3 Eggebroten, Millie     STO                             177.15          3  
  4 Henkel, Alyssa         Gusties-MN                      161.45          2  
  5 Shuck, Amanda          STO                             156.20          1  
  6 Matzke, Brittani       Gusties-MN                      149.80        
  7 Reller, Darcy          Gusties-MN                     x143.35        
  8 Phillips, Amy          STO                            x120.70        
 
Event 18  Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Trostrud, Ryan         STO                             184.65          9  
  2 Larson, Mark           Gusties-MN                      167.75          4  
  3 Howard, Steve          Gusties-MN                      166.50          3  
  4 Hanson, Peter          STO                             134.15          2  
  5 Klein, Bill            Gusties-MN                      125.70          1  
 
Event 19  Mixed 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auyeung, Siu On     SO Gusties-MN                       51.81        
      24.95   26.86                                                
  2 VanDorp, Jordon     SO Gusties-MN                       52.37        
      25.25   27.12                                                
  3 DeFranco, Sam       FR Gusties-MN                       52.59        
      24.76   27.83                                                
  4 Goldstein, David    SR Gusties-MN                      x53.19        
      25.58   27.61                                                
  5 Hedlund, Drew       FR Gusties-MN                      x53.54        
      24.49   29.05                                                
  6 Enevoldsen, Casey   SO Gusties-MN                      x54.34        
      25.64   28.70                                                
  7 Fitts, Eric         FR Gusties-MN                      x55.67        
      26.43   29.24                                                
  8 Erickson, Jeff      JR Gusties-MN                      x59.29        
      27.52   31.77                                                
  9 Stasi, Courtney     FR Gusties-MN                      x59.90        
      28.53   31.37                                                
 10 Jacobson, Josh      FR Gusties-MN                    x1:00.02        
      26.70   33.32                                                
 11 Anderson, Brian     SO Gusties-MN                    x1:00.89        
      27.89   33.00                                                
 12 Hewitt, Briana      JR Gusties-MN                    x1:01.00        
      28.85   32.15                                                
 13 Brooks, Charlene    JR Gusties-MN                    x1:04.03        
      29.70   34.33                                                
 14 Allex, Emily        SO Gusties-MN                    x1:04.25        
      30.96   33.29                                                
 15 Maddux, Sarah       FR Gusties-MN                    x1:04.75        
      31.35   33.40                                                
 16 McDougall, Tim      JR Gusties-MN                    x1:04.80        
      31.02   33.78                                                
 17 Hannemann, Nissa    SR Gusties-MN                    x1:05.62        
      31.62   34.00                                                
 18 Ernst, Carly        JR Gusties-MN                    x1:06.34        
      31.90   34.44                                                
 19 Garth, Brenna       FR Gusties-MN                    x1:07.08        
      31.35   35.73                                                
 20 Wood, Matt          SO Gusties-MN                    x1:07.46        
      30.27   37.19                                                
 21 Faciszewski, Adria  FR Gusties-MN                    x1:12.26        
      34.37   37.89                                                
 22 Lang, Katie         FR Gusties-MN                    x1:14.55        
      33.65   40.90                                                
 23 Anderson, Rachel    SO Gusties-MN                    x1:17.15        
      35.70   41.45                                                
 
Event 20  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gunderson, Carrie   SO Gusties-MN                       56.26          9  
      27.45   28.81                                                
  2 Roberts, Christina  SR STO                              56.58          4  
      27.24   29.34                                                
  3 Gibbons, Jessie     SO STO                              57.60          3  
      27.72   29.88                                                
  4 Manthey, Britney    JR Gusties-MN                       57.79          2  
      27.62   30.17                                                
  5 Thole, Heidi        FR STO                              58.43          1  
      27.76   30.67                                                
  6 Berry, Jonna        SO Gusties-MN                       58.49        
      28.05   30.44                                                
  7 Piehl, Janae        SO Gusties-MN                      x58.50        
      28.06   30.44                                                
 
Event 21  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Matt       JR Gusties-MN                       47.42          9  
      23.03   24.39                                                
  2 Koch, Jake          JR STO                              47.51          4  
      22.84   24.67                                                
  3 Hanson, Ben         SR Gusties-MN                       48.48          3  
      23.50   24.98                                                
  4 Auyeung, Clement    JR Gusties-MN                       49.51          2  
      23.80   25.71                                                
  5 Edwards, Brock      SO STO                              49.68          1  
      23.98   25.70                                                
  6 Biesecker, Kyle     FR STO                              49.89        
      23.88   26.01                                                
  7 Recher, Kaegan      JR STO                             x50.99        
      24.46   26.53                                                
  8 Roth, Peter         SO Gusties-MN                      x52.38        
      24.62   27.76                                                
 
Event 22  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beardsley, Alli     FR STO                            2:14.66          9  
      31.87   34.40   34.74   33.65                                
  2 O'Conner, Christi   SO Gusties-MN                     2:15.06          4  
      31.92   33.89   34.55   34.70                                
  3 Gatzlaff, Annie     SR STO                            2:17.52          3  
      32.80   34.19   35.45   35.08                                
  4 Hickman, Lindsey    FR STO                            2:19.87          2  
      32.74   35.72   36.43   34.98                                
  5 Pfau, Sara          SR Gusties-MN                     2:19.90          1  
      33.55   35.30   35.96   35.09                                
  6 Reed, Kari          SR Gusties-MN                     2:24.50        
      33.11   36.02   37.31   38.06                                
  7 Heiberg, Carrie     SO STO                           x2:25.07        
      33.70   36.54   37.57   37.26                                
  8 Sheldrew, Allyson   SR Gusties-MN                    x2:31.97        
      36.07   38.96   39.36   37.58                                
 
Event 23  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam         JR STO                            1:57.55          9  
      26.50   28.91   30.63   31.51                                
  2 Moe-Lobeda, Leif    JR STO                            2:01.32          4  
      28.56   31.36   31.58   29.82                                
  3 Kirihara, Paul      FR Gusties-MN                     2:01.75          3  
      28.22   31.46   31.76   30.31                                
  4 Pokorski, Greg      SR Gusties-MN                     2:02.54          2  
      29.15   30.90   31.33   31.16                                
  5 Kirhara, Tom        JR STO                            2:03.82          1  
      28.91   31.09   32.07   31.75                                
  6 Nordquist, Craig    FR Gusties-MN                     2:06.64        
      29.06   31.85   32.87   32.86                                
  7 Horn, Kevin         JR Gusties-MN                    x2:07.84        
      29.40   31.70   33.02   33.72                                
  8 Plotz, Evan         FR STO                           x2:12.39        
      30.14   33.05   34.64   34.56                                
 
Event 24  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Anika     FR Gusties-MN                     2:30.20          9  
      33.35   37.18   39.35   40.32                                
  2 Koepp, Sarah        SO Gusties-MN                     2:33.07          4  
      34.32   39.29   39.41   40.05                                
  3 Fredeen, Jamie      SO STO                            2:33.54          3  
      34.93   39.55   39.73   39.33                                
  4 Grinde, Kjersten    FR STO                            2:36.04          2  
      34.04   39.71   40.73   41.56                                
  5 Hansvick, Maggie    SO Gusties-MN                     2:38.96          1  
      35.11   40.21   41.29   42.35                                
  6 Meyer, Helena       SR Gusties-MN                    x2:43.30        
      35.31   40.70   43.17   44.12                                
  7 Schaplowshy, Chris  SR STO                            2:57.40        
      38.90   44.70   46.21   47.59                                
 
Event 25  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reinhart, Jacob     FR STO                            2:14.68          9  
      30.64   34.26   35.16   34.62                                
  2 Bentley, Nate       SO STO                            2:15.66          4  
      30.42   34.33   35.40   35.51                                
  3 Pearson, Dave       JR Gusties-MN                     2:20.44          3  
      31.77   35.32   36.39   36.96                                
  4 Manley, David       SR STO                            2:22.59          2  
      31.97   35.98   37.33   37.31                                
  5 Seebart, Lando C    SO STO                           x2:23.35        
      32.21   36.64   36.92   37.58                                
  6 Mikkelson, Dan      SR Gusties-MN                     2:24.80          1  
      32.17   37.08   37.29   38.26                                
  7 Wakefield, Tyler    JR Gusties-MN                     2:27.16        
      31.97   37.40   38.92   38.87                                
  8 Paquin, Luke        SO Gusties-MN                    x2:37.39        
      34.30   39.61   41.25   42.23                                
 
Event 26  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gunderson, Carrie   SO Gusties-MN                     5:24.02          9  
      29.19   32.50   32.51   33.49   33.51   33.36   32.68   32.57
      32.45   31.76                                                
  2 Davis, Larkin       SR Gusties-MN                     5:25.65          4  
      29.87   31.88   32.57   33.08   33.05   32.79   32.79   33.42
      33.44   32.76                                                
  3 Janzen, Aly         SR STO                            5:28.71          3  
      29.53   32.08   32.74   33.19   33.52   33.61   33.56   33.82
      33.57   33.09                                                
  4 Bruno, Christine    FR STO                            5:32.77          2  
      29.97   32.00   32.86   33.31   33.53   34.39   34.58   34.46
      34.47   33.20                                                
  5 Luke, Marnie        FR Gusties-MN                     5:34.72          1  
      30.70   33.07   33.46   34.11   34.48   34.31   34.21   33.91
      33.85   32.62                                                
  6 Nelson, Britta      JR Gusties-MN                    x5:47.64        
      31.66   33.47   34.84   35.41   35.22   35.32   35.48   35.42
      35.84   34.98                                                
  7 Maus, Celeste       FR STO                            5:58.61        
      31.40   34.90   35.48   36.27   36.60   36.47   37.08   37.41
      37.03   35.97                                                
 
Event 27  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis, Whitaker     FR Gusties-MN                     4:43.55          9  
      25.78   28.32   28.69   28.78   28.90   28.76   28.92   28.93
      28.94   27.53                                                
  2 Davis, Skylar       SO Gusties-MN                     4:45.65          4  
      25.74   27.93   28.98   29.44   29.28   29.45   28.17   28.82
      29.29   28.55                                                
  3 Hanson, Ben         SR Gusties-MN                     4:47.55          3  
      26.32   28.46   28.98   29.19   29.59   29.54   29.78   29.07
      29.25   27.37                                                
  4 Bateman, Chris      FR STO                            4:48.41          2  
      25.74   27.83   28.86   29.26   29.40   29.54   29.55   29.88
      29.88   28.47                                                
  5 O'Keefe, Danny      FR STO                            4:56.82          1  
      27.30   29.31   29.65   29.77   29.93   29.98   30.19   30.61
      30.67   29.41                                                
  6 Tvedt, Eric         SR STO                            5:00.92        
      26.62   29.13   30.06   30.88   30.86   30.98   31.02   30.98
      30.49   29.90                                                
  7 Rice, John          FR Gusties-MN                    x5:08.55        
      27.10   29.85   30.79   31.10   31.36   31.35   31.54   32.09
      32.08   31.29                                                
  8 Berry, Ryan         FR STO                           x5:15.22        
      26.82   30.16   31.65   32.15   32.68   32.35   31.99   32.37
      32.94   32.11                                                
 
Event 28  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Espel, Emma         JR Gusties-MN                     1:02.77          9  
      29.34   33.43                                                
  2 Gooch, Alecia       SR Gusties-MN                     1:03.14          4  
      29.39   33.75                                                
  3 Luke, Maggie        SR Gusties-MN                     1:03.25          3  
      29.74   33.51                                                
  4 Kolen, Aleta        FR STO                            1:03.39          2  
      29.85   33.54                                                
  5 Hickey, Erica       JR Gusties-MN                    x1:03.45        
      29.91   33.54                                                
  6 Marzolf, Jen        SR STO                            1:03.92          0.5
      30.03   33.89                                                
  6 Rorem, Amanda       FR STO                            1:03.92          0.5
      29.12   34.80                                                
  8 Thomas, Anna        JR STO                           x1:12.40        
      32.56   39.84                                                
 
Event 29  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson      JR STO                              50.96          9  
      23.77   27.19                                                
  2 Ziegler, Connor     SR Gusties-MN                       51.82          4  
      23.75   28.07                                                
  3 Cuevas, Billy       JR Gusties-MN                       54.05          3  
      25.19   28.86                                                
  4 Meyer, Adam         JR STO                              54.16          2  
      25.78   28.38                                                
  5 Witzel, Erik        JR STO                              54.99          1  
      25.25   29.74                                                
  6 Elenkiwich, Ross    SO Gusties-MN                       55.07        
      25.45   29.62                                                
  7 Money, Luke         FR STO                             x55.10        
      25.22   29.88                                                
  8 Hall, Christopher   FR Gusties-MN                      x57.36        
      26.12   31.24                                                
 
Event 30  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Germeroth, Alyssa      STO                             221.60          9  
  2 Eggebroten, Millie     STO                             195.65          4  
  3 Matzke, Brittani       Gusties-MN                      167.85          3  
  4 Henkel, Alyssa         Gusties-MN                      166.50          2  
  5 Freund, Maria          Gusties-MN                      159.25          1  
  6 Shuck, Amanda          STO                             149.75        
  7 Reller, Darcy          Gusties-MN                     x143.40        
  8 Phillips, Amy          STO                            x133.35        
 
Event 31  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larson, Mark           Gusties-MN                      191.25          9  
  2 Trostrud, Ryan         STO                             181.60          4  
  3 Klein, Bill            Gusties-MN                      148.25          3  
  4 Howard, Steve          Gusties-MN                      139.70          2  
  5 Hanson, Peter          STO                             112.20          1  
 
Event 32  Mixed 200 Yard
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
 -- Horn, Kevin         JR Gusties-MN                          x         
 -- Erickson, Jeff      JR Gusties-MN                          x         
 -- Paquin, Luke        SO Gusties-MN                          x         
 -- Michelson, Andrew   SO Gusties-MN                          x         
 -- Jacobson, Josh      FR Gusties-MN                          x         
 -- Allex, Emily        SO Gusties-MN                    X2:19.46        
      31.96   35.60   36.62   35.28                                
 -- Ernst, Carly        JR Gusties-MN                    X2:19.87        
      32.10   35.31   36.14   36.32                                
 -- Sonnabend, Sunny    SR Gusties-MN                    X2:20.58        
      32.08   35.93   36.96   35.61                                
 -- Faciszewski, Adria  FR Gusties-MN                    X2:34.98        
      35.88   38.98   40.68   39.44                                
 -- Meyer, Helena       SR Gusties-MN                    X2:37.05        
      33.70   43.03   42.58   37.74                                
 -- Maddux, Sarah       FR Gusties-MN                    X2:44.26        
      37.00   41.70   42.96   42.60                                
 -- Anderson, Rachel    SO Gusties-MN                    X2:45.79        
      37.46   42.51   43.13   42.69                                
 
Event 33  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Beardsley, Alli     FR STO                            2:18.51          9  
      30.07   34.78   40.80   32.86                                
  2 Fredeen, Jamie      SO STO                            2:19.48          4  
      31.19   36.02   40.46   31.81                                
  3 Davis, Larkin       SR Gusties-MN                     2:21.51          3  
      30.52   37.51   41.23   32.25                                
  4 Luke, Marnie        FR Gusties-MN                     2:21.92          2  
      29.93   36.59   42.17   33.23                                
  5 Gatzlaff, Annie     SR STO                            2:22.03          1  
      30.82   35.40   43.35   32.46                                
  6 Luke, Maggie        SR Gusties-MN                     2:22.73        
      30.66   36.77   41.72   33.58                                
  7 Hickey, Erica       JR Gusties-MN                    x2:23.07        
      30.11   37.30   42.81   32.85                                
  8 Kolen, Aleta        FR STO                           x2:25.76        
      30.27   38.80   41.96   34.73                                
 
Event 34  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson      JR STO                            1:57.43          9  
      23.73   30.50   33.91   29.29                                
  2 Bentley, Nate       SO STO                            1:59.26          4  
      25.67   30.60   34.92   28.07                                
  3 Pearson, Dave       JR Gusties-MN                     2:02.31          3  
      26.87   30.63   36.37   28.44                                
  4 Davis, Skylar       SO Gusties-MN                     2:03.35          2  
      27.17   32.51   34.85   28.82                                
  5 Reinhart, Jacob     FR STO                            2:03.75          1  
      26.80   33.23   34.60   29.12                                
  6 Pokorski, Greg      SR Gusties-MN                     2:05.00        
      26.81   31.75   37.81   28.63                                
  7 Mikkelson, Dan      SR Gusties-MN                    x2:10.70        
      27.90   33.04   38.04   31.72                                
 
Event 35  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                      3:45.09         11  
     1) Manthey, Britney JR             2) O'Conner, Christi SO           
     3) Pfau, Sara SR                   4) Gunderson, Carrie SO           
       27.57    57.71    26.71    56.00    26.75    56.09    26.10    55.29
  2 St. Olaf  'A'                                         3:46.95          4  
     1) Beardsley, Alli FR              2) Gibbons, Jessie SO             
     3) Grinde, Kjersten FR             4) Roberts, Christina SR          
       27.80    57.45    26.31    56.02    27.07    57.76    26.29    55.72
  3 Gustavus-MN  'B'                                      3:51.82          2  
     1) Amundsen, Emily JR              2) Erickson, Anika FR             
     3) Piehl, Janae SO                 4) Berry, Jonna SO                
       27.52    58.64    27.19    58.06    27.47    58.36    26.93    56.76
  4 St. Olaf  'B'                                         3:53.12        
     1) Hickman, Lindsey FR             2) Janzen, Aly SR                 
     3) Marzolf, Jen SR                 4) Thole, Heidi FR                
       27.61    58.13    27.34    57.44    27.96    58.68    28.00    58.87
  5 Gustavus-MN  'C'                                     x3:57.86        
     1) Stasi, Courtney FR              2) Koenen, Krista JR              
     3) Eid, Madi FR                    4) Reed, Kari SR                  
       28.47    59.39    27.57    59.05    28.48    59.57    27.55    59.85
  6 St. Olaf  'C'                                        x4:04.65        
     1) Bruno, Christine FR             2) Kawczynski, Kathryn FR         
     3) Mangan, Katie FR                4) O'Neil, Carly FR               
       28.90    59.95    28.04  1:01.30    28.95  1:01.70    29.14  1:01.70
  7 St. Olaf  'D'                                        x4:17.30        
     1) Cotter, Tess FR                 2) McLachlin, Mariella FR         
     3) Schaplowshy, Christine SR       4) Maus, Celeste FR               
       30.18  1:04.41    29.83  1:04.68    30.15  1:06.20    28.99  1:02.01
  8 Gustavus-MN  'D'                                     x4:20.50        
     1) Brooks, Charlene JR             2) Grodecki, Ashley FR            
     3) Hannemann, Nissa SR             4) Lang, Katie FR                 
       30.69  1:06.00    16.29    31.81    34.41  1:05.36    34.91  1:37.33
 
Event 36  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                      3:13.81          7.5
     1) Davis, Whitaker FR              2) Ziegler, Connor SR             
     3) Cuevas, Billy JR                4) Stewart, Matt JR               
       24.15    49.39    22.46    48.19    23.52    49.81    22.00    46.42
  1 St. Olaf  'A'                                         3:13.81          7.5
     1) Biesecker, Kyle FR              2) Edwards, Brock SO              
     3) Koch, Jake JR                   4) Murrell, Luke FR               
       24.34    50.06    22.65    48.67    22.64    48.11    22.29    46.97
  3 Gustavus-MN  'B'                                      3:15.43          2  
     1) Winter, Jonah SR                2) Auyeung, Clement JR            
     3) Wakefield, Tyler JR             4) Hanson, Ben SR                 
       24.20    50.49    22.77    48.80    22.59    48.49    22.50    47.65
  4 Gustavus-MN  'C'                                     x3:26.12        
     1) Jones, Wes FR                   2) Enevoldsen, Casey SO           
     3) Nordquist, Craig FR             4) Auyeung, Siu On SO             
       24.79    52.07    24.91    53.23    23.50    49.88    24.26    50.94
  5 St. Olaf  'B'                                         3:26.74        
     1) Bateman, Chris FR               2) Berry, Ryan FR                 
     3) O'Keefe, Danny FR               4) Recher, Kaegan JR              
       26.07    54.79    24.02    50.71    23.70    50.09    24.11    51.15
  6 Gustavus-MN  'D'                                     x3:40.89        
     1) Jacobson, Josh FR               2) Wood, Matt SO                  
     3) Johnsrud, Kyle SO               4) Fitts, Eric FR                 
       26.22    56.67    26.18    56.50    24.81    53.46    25.19    54.26
 -- St. Olaf  'C'                                              DQ        
     1) Docken, Steffen FR              2) Klein, Charlie FR              
     3) Kluver, Robby SR                4) Seebart, Lando C SO            
       26.07    56.19    25.36    55.72    25.10    54.54    24.43    52.42