Gustavus Adolphus College 
                      Gustavus vs. St. Kate's - 1/25/2002                      
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palombi, Robbi            JR Gusties-MN          11:43.60   11:26.82  
      31.03   34.17   34.49   34.69   34.67   34.96   34.80   34.94
      34.59   34.84   34.39   34.26   34.18   33.97   34.27   34.65
      34.79   34.84   34.64   33.65                                
  2 Gustafson, Karin          FR Gusties-MN                NT   11:32.09  
      31.19   35.08   35.24   35.44   35.53   35.56   35.40   35.61
      35.49   35.24   34.83   35.05   34.89   34.73   34.46   34.55
      34.31   34.04   33.50   31.95                                
  3 Thorman, Ranae            SR Gusties-MN                NT   11:53.73  
      31.24   35.56   35.23   35.47   35.64   35.56   35.56   35.70
      36.18   35.87   35.99   36.29   36.62   36.90   36.53   36.40
      36.67   36.38   35.94   34.00                                
  4 Boole, Erin               JR Gusties-MN          11:57.61   12:06.68  
      31.76   35.09   36.04   36.71   37.00   37.05   36.80   37.22
      36.93   36.59   36.13   36.74   36.66   36.52   36.68   36.89
      36.75   36.77   36.54   35.81                                
  5 Richardson, Megan         FR Gusties-MN          12:31.82   12:14.77  
      32.54   36.25   36.78   37.08   37.14   37.33   37.05   37.09
      36.57   36.86   37.56   36.69   37.01   36.77   37.53   37.01
      37.23   37.56   37.55   35.17                                
  6 Chrzanowski, Julie           St. Kate's-MN             NT   12:33.86  
      34.91   37.29   36.94   37.84   39.47   39.32   38.29   39.07
      39.00   38.77   38.09   38.21   38.50   38.31   37.06   36.60
      36.50   36.51   36.48   36.70                                
 
Event 3  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleven, Andrea            SO Gusties-MN                NT    1:58.60  
      27.35   30.14   31.11   30.00                                
  2 Crane, Sarah              SO Gusties-MN           2:02.92    2:01.45  
      28.11   30.44   31.59   31.31                                
  3 Hoyt, Vicky               SO Gusties-MN           2:07.16    2:06.52  
      29.71   32.01   32.55   32.25                                
  4 Hadland, Emily            SR Gusties-MN                NT    2:10.05  
      29.28   32.67   33.98   34.12                                
  5 Hanson, Laura                St. Kate's-MN             NT    2:10.80  
      30.50   32.91   33.97   33.42                                
  6 Lisko, Mary                  St. Kate's-MN             NT    2:35.36  
      36.05   40.36   40.50   38.45                                
  7 Zwolski, Katie               St. Kate's-MN             NT    2:37.71  
      36.19   40.52   40.57   40.43                                
 -- Young, Ellie              SO Gusties-MN           2:06.60   X2:08.80  
      29.20   31.71   33.43   34.46                                
 
Event 4  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLaRosby, Beth           FR Gusties-MN             25.18      24.97  
  2 Brasel, Melissa           FR Gusties-MN             25.43      25.32  
  3 Garvey, Katie             FR Gusties-MN             25.11      25.48  
  4 Engelun, Mary                St. Kate's-MN             NT      25.79  
  5 Brown, Tera               SO Gusties-MN             25.72      25.82  
  6 Moody, Sara                  St. Kate's-MN             NT      28.97  
  7 Kuhn, Maria                  St. Kate's-MN             NT      31.08  
 -- Dassenko, Sara            FR Gusties-MN             28.49        SCR  
 -- Freier, Anne M            SR Gusties-MN             39.84        SCR  
 -- Eid, Natasha              FR Gusties-MN             30.13        SCR  
 -- Decknatel, Laurie         FR Gusties-MN             26.25        SCR  
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Emily               SO Gusties-MN           2:18.65    2:19.36  
      29.12   36.23   41.46   32.55                                
  2 Miller, Eva               FR Gusties-MN           2:20.01    2:20.70  
      29.82   38.49   39.75   32.64                                
  3 Harrod, Krysy             FR Gusties-MN           2:26.10    2:24.03  
      31.50   36.54   42.12   33.87                                
  4 Tjosaas, Alyssa           FR Gusties-MN           2:28.76    2:30.76  
      31.88   39.68   44.16   35.04                                
  5 Johnson, Kelsey              St. Kate's-MN             NT    2:35.52  
      36.50   39.41   44.54   35.07                                
  6 Hanson, Laura                St. Kate's-MN             NT    2:42.71  

      37.12   43.44   46.98   35.17                                
  7 Gilbreath, Alison            St. Kate's-MN             NT    2:54.24  
      38.59   45.98   49.18   40.49                                
  8 Leonard, Beth                St. Kate's-MN             NT    3:02.38  
      45.20   49.37   45.32   42.49                                
 -- Hubert, Kristen           FR Gusties-MN           2:33.42        SCR  
 
Event 6  Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Decknatel, Laurie         FR Gusties-MN                NT      25.72  
  2 Hirst, Bethany               Gusties-MN                NT      26.88  
  3 Dassenko, Sara            FR Gusties-MN                NT      28.17  
  4 Freier, Anne M            SR Gusties-MN                NT      28.71  
  5 Ellsworth, Katie             Gusties-MN                NT      29.66  
  6 Eid, Natasha              FR Gusties-MN                NT      29.87  
  7 Lauer, Theresa               Gusties-MN                NT      30.17  
 
Event 7  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crane, Sarah              SO Gusties-MN           2:15.61    2:22.53  
      30.89   35.68   38.18   37.78                                
  2 Hoyt, Vicky               SO Gusties-MN           2:36.24    2:31.79  
      33.53   38.55   39.90   39.81                                
  3 Schleip, Megan            SO Gusties-MN           2:33.66    2:33.31  
      32.87   38.33   40.89   41.22                                
  4 Hubert, Kristen           FR Gusties-MN                NT    2:34.47  
      33.72   40.71   42.05   37.99                                
  5 Chrzanowski, Julie           St. Kate's-MN             NT    2:45.60  
      36.35   42.33   43.75   43.17                                
  6 Hanson, Laura                St. Kate's-MN             NT    2:53.74  
      38.45   45.27   45.49   44.53                                
  7 Currie, Anne M            SR Gusties-MN           2:52.54    2:54.90  
      36.99   44.99   46.63   46.29                                
 
Event 8  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Tera               SO Gusties-MN             56.21      56.05  
      27.14   28.91                                                
  2 Johnson, Kelsey              St. Kate's-MN             NT    1:00.46  
      29.02   31.44                                                
  3 Martinson, Nikki          JR Gusties-MN           1:04.01    1:01.06  
      29.33   31.73                                                
  4 Dassenko, Sara            FR Gusties-MN           1:02.70    1:02.29  
      29.64   32.65                                                
  5 Zwolski, Katie               St. Kate's-MN             NT    1:11.16  
      33.41   37.75                                                
  6 Lisko, Mary                  St. Kate's-MN             NT    1:16.13  
      36.06   40.07                                                
 -- Young, Ellie              SO Gusties-MN             57.77     X58.63  
      28.20   30.43                                                
 -- Thorman, Ranae            SR Gusties-MN             57.39        SCR  
 -- Richardson, Megan         FR Gusties-MN           1:02.36        SCR  
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Engelun, Mary                St. Kate's-MN             NT    2:20.01  
      32.87   34.65   36.59   35.90                                
  2 Miller, Ann Marie         SO Gusties-MN           2:20.17    2:20.14  
      32.65   35.50   36.62   35.37                                
  3 Harrod, Krysy             FR Gusties-MN           2:21.96    2:22.32  
      34.30   36.71   36.87   34.44                                
  4 Decknatel, Laurie         FR Gusties-MN           2:22.38    2:26.89  
      34.18   37.20   38.60   36.91                                
  5 Svehla, Ann               JR Gusties-MN                NT    2:43.60  
      39.17   41.25   41.80   41.38                                
  6 Lisko, Mary                  St. Kate's-MN             NT    3:00.14  
      42.65   46.55   46.66   44.28                                
 
Event 10  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustafson, Karin          FR Gusties-MN           5:37.41    5:32.42  
      28.84   32.97   34.04   34.18   34.02   34.30   33.92   34.09
      33.92   32.14                                                
  2 Palombi, Robbi            JR Gusties-MN           5:37.91    5:32.85  
      30.45   32.86   33.68   33.81   34.00   34.14   34.03   33.98
      33.66   32.24                                                
  3 Miller, Eva               FR Gusties-MN                NT    5:37.37  
      29.25   32.92   33.93   33.87   33.95   34.93   35.13   35.18
      34.61   33.60                                                
  4 Freier, Anne M            SR Gusties-MN           6:02.75    5:57.88  
      31.78   35.23   36.11   36.92   36.60   36.61   36.56   36.86
      36.77   34.44                                                
  5 Busch, Nikki              JR Gusties-MN           5:55.28    5:59.20  
      31.32   34.90   36.28   36.91   37.13   36.41   36.97   36.92
      36.83   35.53                                                
  6 Gilbreath, Alison            St. Kate's-MN             NT    6:45.20  
      36.35   40.50   41.51   41.35   41.19   41.42   41.38   41.12
      40.63   39.75                                                
 
Event 11  Women 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Boole, Erin               JR Gusties-MN                NT    1:01.36  
      29.07   32.29                                                
  2 Ellsworth, Katie             Gusties-MN                NT    1:06.28  
      31.28   35.00                                                
  3 Thorman, Ranae            SR Gusties-MN                NT    1:08.17  
      31.90   36.27                                                
  4 Hirst, Bethany               Gusties-MN                NT    1:08.52  
      32.53   35.99                                                
  5 Tjosaas, Alyssa           FR Gusties-MN                NT    1:12.34  
      31.86   40.48                                                
  6 Richardson, Megan         FR Gusties-MN                NT    1:20.87  
      37.49   43.38                                                
 
Event 12  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Tera               SO Gusties-MN           2:40.78    2:38.80  
      36.24   40.45   40.74   41.37                                
  2 Eid, Natasha              FR Gusties-MN           2:42.46    2:41.95  
      36.12   41.30   41.89   42.64                                
  3 Hubert, Kristen           FR Gusties-MN           2:42.49    2:42.78  
      35.86   41.03   42.92   42.97                                
  4 Richardson, Megan         FR Gusties-MN           2:58.87    2:56.68  
      39.19   45.77   45.64   46.08                                
  5 Leonard, Beth                St. Kate's-MN             NT    3:01.46  
      41.86   46.37   46.74   46.49                                
  6 Moody, Sara                  St. Kate's-MN             NT    3:05.56  
      41.53   47.46   48.80   47.77                                
  7 Kuhn, Maria                  St. Kate's-MN             NT    3:05.81  
      42.04   47.97   48.54   47.26                                
  8 Gilbreath, Alison            St. Kate's-MN             NT    3:14.47  
      44.47   50.40   50.82   48.78                                
 
Event 13  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                       NT    3:43.42  
     1) Garvey, Katie FR                2) DeLaRosby, Beth FR             
     3) Miller, Ann Marie SO            4) Kleven, Andrea SO              
      27.14   28.66   26.57   29.38   27.28   29.64   26.09   28.66
  2 Gustavus-MN  'C'                                       NT    3:50.36  
     1) Decknatel, Laurie FR            2) Crane, Sarah SO                
     3) Gustafson, Karin FR             4) King, Emily SO                 
      27.37   30.11   28.23   30.32   26.84   30.02   27.08   30.39
  3 Gustavus-MN  'B'                                       NT    3:51.03  
     1) Brasel, Melissa FR              2) Hadland, Emily SR              
     3) Thorman, Ranae SR               4) Schleip, Megan SO              
      27.32   29.33   27.57   30.67   27.90   30.46   27.55   30.23
  4 Gustavus-MN  'D'                                       NT    4:02.98  
     1) Palombi, Robbi JR               2) Young, Ellie SO                
     3) Busch, Nikki JR                 4) Martinson, Nikki JR            
      28.63   30.69   27.52   30.78   29.13   33.05   29.50   33.68
  5 Gustavus-MN  'E'                                       NT    4:22.12  
     1) Currie, Anne M SR               2) Svehla, Ann JR                 
     3) Dassenko, Sara FR               4) Freier, Anne M SR              
      32.27   36.97   31.79   34.79   29.50   33.03   16.60   47.17
  6 St. Catherine's-MN  'A'                                NT    4:39.31  
      31.19   34.59   33.59   36.90   33.96   38.27   33.39   37.42