Lion Logo

Women's Swimming Header
Women's Swimming Navigation Bar










MIAC Championships
Complete Results
Story

Final Team Standings
1. Gustavus......814.5
2. Carleton......749
3. St. Olaf......682
4. St. Benedict..358
5. Hamline.......272
6. St. Thomas....191.5
7. Macalester....185
8. Concordia.....152
9. St. Catherine.138
10. St. Mary's...69

Gustavus Results
|Thursday| |Friday| |Saturday|


Thursday

200 Yard Freestyle Relay:
Beth DeLaRosby, Melissa Brasel
Katie Garvey, Andrea Kleven
1:35.98
(1st Place) 40pts

500 Yard Freestyle
Ann Marie Miller 5:13.67
(2nd Place) 17pts
Sarah Crane 5:19.42
(3rd Place) 16pts
Robbi Palombi 5:25.42
(11th Place) 6pts
Megan Schleip 5:26.42
(12th Place) 5pts
Karin Gustafson 5:27.64 (14th Place) 3pts
Vicky Hoyt 5:33.73 (16th Place) 1pts

200 Yard IM
Andrea Kleven 2:09.79
(1st Place) 20pts
Emily King 2:13.41
(3rd Place) 16pts
Eva Miller 2:13.90
(5th Place) 14pts
Kali Ofstehage 2:17.77
(12th Place) 5pts

50 Yard Freestyle
Beth DeLaRosby 24.18
(3rd Place) 16pts
Melissa Brasel 24.50
(5th Place) 14pts
Katie Garvey 24.56
(6th Place) 13pts
Emily Hadland 25.37
(8th Place) 11pts
Ranae Thorman 24.85 (9th Place) 9pts
Laurie Decknatel 25.40 (13th Place) 4pts
Tera Brown 25.55 (16th Place) 1pt

1 Meter Diving
Anna Felkey 370.55
(2nd place) 17pts

400 Yard Medley Relay
Andrea Kleven, Eva Miller
Emily King, Katie Garvey
4:02.45
(1st Place) 40pts


Friday

200 Yard Medley Relay
Robbi Palombi, Eva Miller
Emily King, Beth DeLaRosby
1:49.73
(1st Place) 40pts

400 Yard IM
Sarah Crane
(5th Place) 14pts

100 Yard Butterfly
Emily King 59.50
(1st Place) 20pts
Megan Schleip 1:00.72
(2nd Place) 17pts
Katie Garvey 1:00.76
(3rd Place) 16pts
Vicky Hoyt 1:03.03
(8th Place) 11pts

200 Yard Freestyle
Ann Marie Miller 1:58.22
(2nd Place) 17pts
Kali Ofstehage 1:59.10
(4th Place) 15pts
Melissa Brasel 2:00.57
(7th Place) 12pts
Beth DeLaRosby 2:01.34
(11th Place) 6pts
Ranae Thorman 2:03.05 (14th Place) 3pts

100 Yard Breaststroke
Eva Miller 1:07.13
(2nd Place) 17pts
Emily Hadland 1:11.42 (8th Place) 11pts
Tera Brown 1:09.31
(8th Place) 9pts

100 Yard Backstroke
Robbi Palombi 1:00.39
(1st Place) 20pts
Andrea Kleven 1:00.50
(2nd Place) 17pts
Karin Gustafson 1:03.07
(9th Place) 9pts
Laurie Decknatel 1:03.40
(10th Place) 7pts

800 Yard Freestyle Relay
Katie Garvey, Ann Marie Miller
Kali Ofstehage, Andrea Kleven
7:53.90
(2nd Place) 34pts


Saturday

1650 Yard Freestyle
Kali Ofstehage 19:05.25
(11th Place) 6pts
Megan Schleip 19:08.90
(12th Place) 5pts
Vicky Hoyt 19:22.73
(16th Place) 1pt

200 Yard Backstroke
Andrea Kleven 2:09.83
(1st Place) 20pts
Robbi Palombi 2:10.66
(2nd Place) 17pts
Karin Gustafson 2:15.24
(6th Place) 13pts

100 Yard Freestyle
Beth DeLaRosby 54.09
(5th Place) 14pts
Katie Garvey 54.31
(6th Place) 13pts
Ranae Thorman 55.58
(t-10th Place) 6.5pts
Laurie Decknatel 55.76
(12th Place) 5pts
Melissa Brasel DQ

200 Yard Breaststroke
Eva Miller 2:27.82
(2nd Place) 17pts
Tera Brown 2:34.34
(6th Place) 13pts

200 Yard Butterfly
Ann Marie Miller 2:11.92
(1st Place) 20pts
Emily King 2:14.02
(2nd Place) 17pts
Sarah Crane 2:17.78
(6th Place) 13pts

3 Mtr Diving
Anna Felkey 424.30
(2nd Place) 17pts
Angela Kissner 348.75
(7th Place) 12pts

400 Yard Freestyle Relay
Katie Garvey, Melissa Brasel,
Beth DeLaRosby, Andrea Kleven
3:36.46
(2nd Place) 34pts

 

Front Page |Schedule | Statistics |Roster | Coaches | Archives | Other Links | Records


3 Crowns Logo Copyright © 2002 Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.Please direct any questions or comments to the Sports Information Director Tim Kennedy at timgasid@gustavus.edu or (507) 933-7647.