Lion Logo
Women's Swimming Header
Women's Swimming Navigation Bar
Arrow










Gusties Defeat St. Benedict

January 22, 2000

Gustavus 144, St. Ben's 90

Meet Notes - The Gustavus women’s swimming defeated St. Ben’s 144-90 at home on Saturday afternoon to improve its MIAC dual meet record to 5-2. The Gusties were led by a quartet of double winners including Anna Felkey (FY, Minnetonka) in the one and three meter diving, Emily Glenn (FY, Evanston, Ill.) in the 1000 freestyle (11:29.17) and the 200 butterfly (2:20.64), Robbi Palombi (FY, Ely, Minn.) in the 200 freestyle (2:06.90) and 200 backstroke (2:16.14) and Kali Ofstehage (FY, Shorewood, Minn.) in the 200 individual medley (2:21.00) and the 100 freestyle (57.57). Palombi’s time of 2:16.14 in the 200 backstroke was a Lund Pool Record and Glenn’s time of 2:20.64 in the 200 butterfly was a new school record. The Gusties 400 free relay team of Emily Hadland (SO, Baxter, Minn.), Emily Glenn, Jessica Wagner (JR, Oshkosh, Wisc.) and Kali Ofstehage also took top honors with a time of (3:54.59).

St. Ben’s picked up seven three first place finishes in the meet including the 400 medley relay team of Remes, Kuhlman, Melsen and Niemi (4:15.10), Kristi Kragseth in the 500 freestyle (5:47.46),and Katie Kuhlman in the 200 breastroke (2:35.79).

Gustavus will compete in a MIAC dual meet at St. Catherine on January 25 and then finish up the regular season at the University of Minnesota Challenge on February 5.

400 Medley Relay
1. St. Ben's (Remes, Kuhlman, Melsen, Niemi) 4:15.10
2. Gustavus (Palombi, Young, Busch, Hadlnad) 4:17.20
3. Gustavus (Martinson, Nordstrom, Herolt, Lee) 4:36.49

1000 Freestyle
1. Glenn (GA) 11:29.17
2. Kragseth (SB) 11:52.59
3. Boole (GA) 12:14.23

200 Freestyle
1. Palombi (GA) 2:06.90
2. Niemi (SB) 2:10.48
3. Martinson (GA) 2:14.86
4. Runk (SB) 2:16.50
5. Currie (GA) 2:19.25
6. Ahman (SB) 2:20.97

50 Freestyle
1. Hadland (GA) 24.07
2. Remes (SB) 26.36
3. Wagner (GA) 26.77
4. Melsen (SB) 27.33
5. Nerland (GA) 27.73
6. Rueter (SB) 28.16
7. Lee (GA) 28.21
8. Schlichting (SB) 29.79

200 IM
1. Ofstehage (GA) 2:21.00
2. Kuhlman (SB) 2:25.73
3. Herolt (GA) 2:33.26
4. Green (SB) 2:35.98
5. Freier (GA) 2:36.21

One Meter Diving
1. Falkey (GA)
2. Johnson (SB)
3. Kelly (SB)
4. Harkess (SB)

200 Butterfly
1. Glenn (GA) 2:20.64
2. Herolt (GA) 2:38.79
3. Busch (GA) 2:39.09

100 Freestyle
1. Ofstehage (GA) 57.57
2. Niemi (SB) 58.21
3. Wagner (GA) 58.64
4. Rueter (SB) 1:01.38
5. Nielsen (GA) 1:03.43

200 Backstroke
1. Palombi (GA) 2:16.14
2. Remes (SB) 2:29.80
3. Nerland (GA) 2:32.42
4. Ahmann (SB) 2:32.58
5. Martinson (GA) 2:35.28
6. Schlichting (SB)
7. Green (SB) 2:40.91

500 Freestyle
1. Kragseth (SB) 5:47.46
2. Boole (GA) 5:56.56
3. Freier (GA) 6:01.66
4. Currie (GA) 6:11.51

Three Meter Diving
1. Felker (GA)
2. Johnson (SB)
3. Kelly (SB)
4. Harkess (SB)

200 Breastroke
1. Kuhlman (SB)
2. Nordstrom (GA) 2:42.29
3. Rueter (SB)
4. Runk (SB)
5. Nerland (GA) 2:49.13
6. Nielsen (GA) 2:54.88

400 Freestyle Relay
1. Gustavus (Hadland, Glenn, Wagner, Ofstehage) 3:54.59
2. St. Benedict (Melsen, Ahmann, Green, Kragseth) 4:03.03
3. Gustavus (Busch, Boole, Currie, Lee) 4:06.07



 

Front Page |Schedule | Statistics |Roster | Coaches | Archives | Other Links | Records


3 Crowns Logo Copyright © 1999 Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.Please direct any questions or comments to the Sports Information Director Tim Kennedy at timgasid@gustavus.edu or (507) 933-7647.