Volleyball Records

Game-By-Game Results

1980-1989

1980: O'All 16-29-2
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
10 Bethel L 15-3, 2-15, 15-8, 7-15,11-15
ST. MARY'S W 15-8, 15-10, 12-15, 15-6
Tri-State Tournament:
•North Dakota State L 15-13, 5-15, 7-15
•Bemidji State L 6-15, 9-15
•Winona State L 11-15, 10-15
•Augsburg L 12-15, 7-15
•Moorhead State L 13-15, 3-15
St. Benedict W 11-15, 15-7, 15-10, 15-4
CARLETON W 15-2, 15-13, 15-7
Macalester Invitational:
•Moorhead State L 10-15, 15-7, 13-15
•Macalester L 13-15, 12-15
•Bemidji State L 4-15, 8-15
•Southwest State L 15-4, 9-15, 4-15
•St. Catherine L 5-15, 15-12, 13-15
St. Olaf L 20-18, 13-15, 0-15, 4-15
ST. THOMAS W 15-3, 15-11, 15-9
AUGSBURG W 15-2, 15-8, 15-13
DR. MAR. LUTHER W 15-8, 9-15, 15-4, 5-15, 15-10
Mankato State Tourney:
•Concordia W 16-14, 2-15, 15-7
•UW LaCrosse L 1-15, 3-15
•Mankato State L 8-15, 9-15
•Northern Iowa L 7-15, 9-15
Southwest State W 15-9, 13-14, 14-11, 16-18, 15-8
St. Teresa W 15-2, 15-2, 15-5
St. Mary's Tournament:
•Macalester L 11-15, 4-15
•Winona State L 9-15, 4-15
•St. Catherine T 15-4, 6-15
•UM-Duluth L 5-15, 11-15
U of Minnesota L 5-15, 13-15, 7-15
Duluth Tournament:
•Moorhead W 8-15, 15-10, 15-9
•North Dakota State W 15-9, 15-13
•N. Michigan L 11-15, 8-15
•UM-Duluth L 3-13, 11-15
•UM-Morris W 8-15, 15-9, 15-5
•St. Cloud L 3-15, 8-15
•Augsburg L 15-10, 1-15, 8-15
•Carleton W 15-13, 15-5
Mankato State L 10-15, 10-15, 9-15
State Tournament:
•Bethel L 10-15, 11-15
•U. Minnesota-Morris L 9-14, 14-16
•Concordia W 16-14, 15-6
•Dr. Martin Luther W 15-3, 15-8
•St. Catherine T 15-7, 4-15
•St. Olaf W 8-15, 15-9, 15-12
•Macalester L 0-15, 11-15
•St. Catherine L 15-12, 14-16, 12-15
1981: O'All 25-19-2
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/21 Northwestern W 15-6, 14-16, 15-6, 15-13
9/23 ST. BENEDICT W 15-6, 15-5, 15-7
9/25-26 Tri-State Tournament:
Bemidji State L 13-15, 15-12, 9-15
St. Catherine L 6-15, 7-15
Moorhead State L 5-15, 4-15
Concordia W 15-10, 15-8
Moorhead State L 15-6, 7-15, 4-15
9/28 ST. OLAF W 15-12, 15-12, 15-11
9/30 Macalester L 8-15, 9-15, 15-10, 6-15
10/3 St. Catherine's Invitational:
Bemidji State L 6-15, 15-11, 13-15
St. Catherine L 16-14, 8-15, 8-15
UW LaCrosse L 8-15, 10-15
10/5 HAMLINE W 15-9, 15-9, 15-4
10/7 St. Thomas W 15-1, 15-6, 15-12
10/12 AUGSBURG W 15-6, 15-9, 15-13
10/14 Dr. Martin Luther W 15-11, 15-6, 15-4
10/16-17 Mankato State Invitational: 3rd Place
UW Eau Claire W 15-10, 8-15, 15-4
North Dakota State L 4-15, 13-15
U. of North Dakota W 15-3, 7-15, 15-12
Winona State L 14-16, 9-15
Mankato State W 12-15, 16-14, 15-6
10/20 St. Teresa W 15-2, 15-8, 15-2
10/23 CONCORDIA W 15-6, 15-8, 15-9
10/24 BETHEL W 15-7, 15-11, 15-11
10/26 Carleton L 11-15, 13-15, 11-15
10/28 St. Mary's W 15-9, 15-4, 15-8
10/30-31 University of Duluth Tournament:
Mankato State W 15-5, 15-5
U Minnesota-Duluth L 3-15, 7-15
Bemidji State W 15-8, 15-11
St. Catherine L 11-15, 11-15
Macalester L 13-15, 11-15
11/4 MANKATO ST. W 15-5, 15-9, 15-17, 3-15, 15-10
11/6-7 MAIAW Div. III Tournament: 3rd Place
St. Scholastica L 7-15, 12-15
Dr. Martin Luther W 15-9, 15-6
St. Thomas W 15-6, 15-0
Carleton W 15-13, 9-15
Macalester T 7-15, 15-6
Augsburg W 15-12, 3-15, 16-14
St. Catherine L 15-12, 9-15, 7-15
Dr. Martin Luther W 15-9, 15-9
11/19-21 AIAW Region 6 Div. III Tourney:
Evangel W 15-11, 15-13
Macalester L 9-15, 1-15
Mt. Marty W 15-8, 15-1
Concordia, NE L 5-15, 15-13, 5-15
Iowa Wesleyan W 15-7, 16-14
Nebraska Wesleyan L 11-15, 14-16
1982: O'All 23-16
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/20 N.WESTERN W 15-0, 20-18, 15-1
9/22 St. Olaf W 15-8. 15-7, 14-16, 15-11
9/24-25 Tri-College Tournament:
Concordia W 15-10, 15-9
Bemidji State L 11-15, 10-15
Moorhead State L 10-15, 12-15
Winona State W 15-5, 15-6
Augsburg L 15-6, 11-15, 12-15
9/28 MACALESTER L 7-15, 5-15, 1-15
10/2 Carleton Quadrangular: 1st Place
St. Catherine W 9-15, 15-13, 15-9
Luther W 15-6, 15-5
Carleton W 15-6, 3-15, 15-9
10/4 Hamline W 15-9, 15-10, 15-8
10/6 ST. THOMAS W 15-12, 15-5, 8-15, 15-6
10/9 DR. MAR. LUTHER W 15-11, 15-0, 15-4
10/11 Augsburg L 15-17, 12-15, 9-15
10/13 CARLETON W 15-4, 15-9, 7-15, 15-8
10/15-16 Mankato Tournament:
Macalester L 12-15, 15-9, 12-15
Bemidji State L 6-15, 15-8, 11-15
North Dakota State L 4-15, 13-15
U Minnesota-Duluth L 1-15, 1-15
10/18 BETHEL W 15-1, 15-3, 15-3
10/20 ST. CATHERINE W 6-15, 15-9, 15-4, 15-8
10/23 Winona Tournament:
Southwest State L 5-15, 15-17
St. Catherine L 7-15, 9-15
UW Eau Claire W 15-0, 15-1
St. Mary's W 9-15, 15-3, 15-5
10/28 ST. MARY'S W 15-9, 15-3, 15-3
10/29-30 Duluth Tournament:
Moorhead State L 14-16, 8-15
North Dakota State L 8-15, 14-16
Lakehead W 15-0, 15-1
UW Superior L 4-15, 12-15
11/3 Mankato State L 10-15, 15-10, 14-16, 11-15
11/5-6 MIACW Tournament: 1st Place
Hamline W 15-0, 15-9
Carleton W 15-10, 15-9
St. Olaf W 15-6, 15-11
Augsburg L 1-15, 6-15
Concordia W 15-7, 15-8
Macalester W 15-10, 15-12
Augsburg W 12-15, 15-10, 15-9
1983: O'All 38-15-3
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/17 Hamline Tournament:
St. Benedict W 7-15, 16-14, 15-5
Northwestern W 15-12, 12-15, 15-8
Carleton W 15-6, 7-15, 15-4
Willmar JCC L 13-15, 15-17
9/20 Macalester W 15-9, 15-4
Bethel W 15-12, 22-20
9/22 ST. MARY'S W 13-15, 15-7, 15-7, 16-14
9/24 U. Minnesota-Morris Tournament: 1st Place
Hamline W 15-7, 15-1
Dr. Martin Luther W 15-7, 15-9
Winona State W 10-15, 15-2, 15-2
U. Minnesota Morris W 10-15, 17-115, 15-6
9/26 CARLETON W 15-8, 15-11, 15-4
9/28 Macalester W 15-6, 15-12, 15-11
9/30 Superior Tournament: 3rd Place
Scholastica L 6-15, 15-17
UW Superior W 12-15, 15-4, 13-8
UW River Falls W 15-7, 15-2
Bemidji State W 11-15, 16-14, 13-3
UW LaCrosse W 9-15, 15-10, 13-5
10/3 ST. OLAF W 15-6, 15-6, 14-16, 15-10
10/5 Augsburg L 15-10. 7-15, 5-15, 11-15
10/8 Carleton Tournament: 1st Place
UW River Falls W 15-5, 15-9
St. Olaf W 15-9, 10-15, 15-3
Bethel W 15-8, 16-14
Carleton W 15-11, 14-16, 11-15
Dr. Martin Luther W 15-9, 16-4
10/10 St. Thomas W 15-10, 15-12, 10-15, 15-9
10/12 ST. CATHERINE L 1-15, 10-15, 15-12, 10-15
10/14 Concordia L 12-15, 14-16, 15-4, 16-4, 4-15
10/15 North Dakota State L 8-15, 4-15, 11-15
10/15 Golden Valley W 15-6, 15-3, 15-6
10/17 Hamline W 15-5, 15-5, 15-8
10/19 BETHEL W 15-9, 15-13, 6-15, 15-9
10/21 Mankato State Tournament:
St. Cloud L 5-15, 9-15
Mankato State W 16-14, 15-9
South Dakota State T 10-15, 16-14
NE Missouri W 15-10, 15-13
U. Minnesota-Duluth L 15-6, 15-7
U. of North Dakota W 15-3, 8-15, 15-4
NE Missouri L 6-15, 4-15
Mankato State L 15-13, 14-16, 12-15, 0-15
10/27 UM Duluth Tournament: 4th Place
Mankato State W 15-17, 15-7, 15-7
North Dakota State L 4-15, 9-15
10/28 Alaska W 13-15, 15-10, 15-10
Augsburg W 15-7, 15-10
10/29 N. Michigan W 6-15, 15-7, 15-9
U Minnesota-Duluth L 7-15, 8-15
St. Cloud L 6-15, 11-15
11/2 Dr. Martin Luther W 15-6, 15-10, 15-10
11/4 Conference Tournament: 4th Place
Carleton W 15-7, 15-13
Macalester W 16-14, 15-2
St. Thomas T 15-12, 11-15
11/5 St. Olaf W 15-2, 15-4
Bethel T 15-11, 11-15
Concordia W 15-5, 15-8
Augsburg L 5-15, 8-15
St. Thomas L 6-15, 15-11, 3-15
11/18 Regionals:
Ill. Benedictine L 13-15, 5-15, 10-15
1984: O'All 45-8, MIAC 10-0 1st Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/15 Hamline Tournament: 1st Place
Northwestern W 13-15, 15-7, 15-3
Hamline W 11-15, 15-11, 15-4
Carleton W 15-7, 15-11
Concordia W 15-2, 11-15, 15-10
Central, IA W 4-15, 15-13, 15-8
9/19 Mankato State W 15-4, 15-8, 16-18, 15-12
9/22 UM-Morris Invitational: 1st Place
Augsburg W 15-4, 16-14
Dr. Martin Luther W 15-5, 15-5
Southwest State W 15-12, 15-5
Hamline W 15-4, 15-7
U. Minnesota-Morris W 15-5, 15-10
St. Mary's W 15-10, 15-4
9/26 Carleton W 15-5, 15-9, 15-5
9/28-29 UW Superior Tournament: 1st Place
Lake Superior St. W 15-2, 15-7
Lakehead, Can. W 15-5, 15-5
Bemidji State W 15-5, 15-9
Mount Senario W 15-4, 15-3
UW -Superior W 16-14, 15-13
10/1 MACALESTER W 15-13, 15-8, 10-15, 15-3
10/3 St. Olaf W 15-8, 10-15, 15-9, 15-10
10/6 River Falls Tournament:
Bethel L 13-15, 9-15
UW River Falls W 8-15, 15-3, 17-15
Winona State W 15-3, 15-5
10/8 AUGSBURG W 15-10, 15-11, 2-15, 15-9
10/10 ST. THOMAS W 15-5, 15-6, 15-5
10/15 St. Catherine W 16-14, 15-10, 15-12
10/17 HAMLINE W 15-8, 15-10, 15-7
10/18-20 Mankato State Invitational: 4th Place
U. of North Dakota W 15-12, 15-8
North Dakota State L 12-15, 7-15
Augustana, SD W 15-13, 11-15, 15-11
St. Cloud State L 8-15, 7-15
10/22 Bethel W 15-8, 15-7, 16-18, 15-7
10/24 St. Mary's W 15-7, 15-6, 15-2
10/26-27 University of Minnesota Duluth Tournament:
U. Minnesota-Morris W 15-1, 15-9
UW Stevens Point W 11-15, 15-3, 15-12
St. Thomas W 12-15, 15-13, 15-13
Alaska Fairbanks L 5-15, 4-15
Mankato State W 15-4, 15-9
UW Parkside L 8-15, 8-15
U. Minnesota-Duluth L 8-15, 9-15
10/29 CONCORDIA W 15-0, 15-12, 15-8
10/31 DR. MAR. LUTHER W 15-1, 15-2, 15-3
11/2-3 South Dakota State Tournament: 2nd Place
U. of South Dakota W 15-6, 16-14
UW Whitewater W 15-4, 15-6
South Dakota State W 19-17, 3-15, 15-13
Augustana, SD L 15-12, 13-15, 10-15
U. of North Dakota W 15-8, 13-15, 15-2
11/9-10 MIAC Tournament: 1st Place
Concordia W 15-13, 15-7, 15-10
Macalester W 15-7, 14-16, 15-12, 15-10
St. Thomas W 15-6, 15-9
Augsburg W 16-14, 8-15, 15-10
11/17 NCAA Div. II National Tournament:
St. Catherine W 15-9, 17-15, 9-15, 11-15, 15-7
11/30 UC San Diego L 6-15, 7-15, 3-15
1985: O'All 44-12, MIAC 11-0 1st Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/15 Hamline Tournament: 1st Place
Northwestern W 15-4, 15-5
Hamline W 15-0, 15-10
Carleton W 15-13, 15-9
Concordia W 15-12, 15-12
St. Benedict W 15-5, 10-15, 15-9
9/18 MANKATO ST. L 9-15, 15-6, 6-15, 7-15
9/21 Cougar Invitational: 2nd Place
Southwest State W 17-15, 15-10
Valley City W 15-4, 15-4
Carleton W 15-6, 15-4
Hamline W 15-10, 15-8
Augsburg W 15-10, 15-10
Southwest State L 8-15, 15-1, 11-15
9/23 Dr. Martin Luther W 15-1, 7-15, 15-8, 15-5
9/25 St. Olaf W 15-4, 15-12, 15-8
9/27-28 Augustana Invitational: 2nd Place
St. Mary, NE W 15-3, 15-8
Morningside L 9-15, 15-5, 13-15
South Dakota State L 15-6, 15-17, 11-15
Briar Cliff W 15-9, 15-6
South Dakota State W 16-14, 15-10
Augustana L 6-15, 15-11, 10-15, 14-16
9/30 ST. CATHERINE W 15-8, 15-9, 15-10
10/2 Hamline W 17-125, 15-5, 11-15, 15-6
10/5 BEE BALL TOURNAMENT: 1st Place
AUGUSTANA W 4-15, 15-12, 15-10
STEVENS POINT W 11-15, 15-6, 15-7
SOUTHWEST ST. W 6-15, 15-4, 15-11
ST. MARY'S W 15-12, 15-2
HAMLINE W 15-7, 15-11
UW RIVER FALLS W 15-8, 13-15, 15-8
10/9 CARLETON W 11-15, 15-6, 14-16, 15-7, 15-10
10/14 Concordia W 15-7, 15-7, 15-10
10/16 St. Benedict W 15-12, 15-10, 15-2
10/18 St. Mary's W 15-3, 15-3, 15-4
10/19 Winona Tournament:
UW Stout W 15-2, 15-2
Southwest State L 9-15, 15-5, 12-15
St. Mary's W 15-12, 15-2
U. Minnesota-Morris W 15-10, 15-9
UW Milwaukee L 7-15, 10-15
10/21 BETHEL W 15-6, 12-15, 15-3, 15-5
10/23 ST. THOMAS W 11-15, 15-7, 7-15, 15-7, 15-12
10/25-26 University of Minnesota Duluth Invitational:
St. Scholastica W 15-5, 15-11
Lakehead, Can. W 15-1, 15-7
U. Minnesota-Morris W 15-2, 14-8
UW Parkside L 2-15, 12-15
N. Michigan L 13-15, 11-15
10/28 AUGSBURG W 11-15, 15-7, 7-15, 15-7, 15-12
10/30 Macalester W 15-5, 15-8, 8-15, 6-15, 15-4
11/2 Macalester Invitational: 2nd Place
Concordia W 15-6, 15-1
UW Whitewater W 15012, 15-4
UW LaCrosse W 15-9, 16-14
Augsburg W 15-7, 15-4
UW LaCrosse L 18-20, 15-12, 9-15
11/8-9 MIAC Tournament: 3rd Place
Bethel W 15-4, 15-7
St. Mary's W 15-0, 15-6
St.Thomas L 12-15, 14-16
Bethel W 15-4 (pool tibreaker)
Augsburg W 15-7, 13-15, 15-6
Macalester L 12-15, 16-14, 5-15
St. Thomas W 15-12, 15-10
11/23 NCAA Regional Playoffs:
UW LaCrosse L 11-15, 9-15, 15-4, 13-15
1986: O'All 39-13, MIAC 10-1 1st Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/13 Hamline Tournament: 1st Place
Hamline W 15-4, 15-5
N.western-Roseville W 15-3, 15-8
Concordia W 15-17, 15-6, 15-2
Carleton W 15-6, 15-8
Carleton W 15-9, 15-6
9/15 Dr. Martin Luther W 15-2, 15-5, 15-7
9/17 Mankato State L 15-10, 4-15, 14-16, 9-15
9/19-20 UW LaCrosse Tournament:
UW Parkside L 13-15, 15-17
Macalester W 6-15, 15-7, 15-10
UW Superior W 15-8, 15-2
UW Milwaukee L 10-15, 10-15
9/24 ST. OLAF W 17-15, 15-9, 15-9
9/26-27 Augustana Invitational:
Briar Cliff W 15-8, 15-13
South Dakota State L 15-12, 13-15, 4-15
U. of North Dakota L 2-15, 15-6, 12-15
Dordt L 15-11, 11-15, 15-17
9/29 St. Catherine W 125-7, 15-1, 15-11
10/1 HAMLINE W 15-3, 15-0, 15-10
10/4 BEEBALL TOURNEY: 1st Place
SDSU W 15-2, 15-10
MOORHEAD W 15-10, 15-11
MORNINGSIDE W 15-12, 15-12
UW RIVER FALLS L 15-1, 13-15, 10-15
AUGUSTANA W 15-7, 15-15, 15-7
10/6 ST. MARY'S W 15-2, 15-1, 15-11
10/8 Carleton W 15-8, 15-8, 15-10
10/10 CONCORDIA W 15-4, 15-3, 15-12
10/15 ST. BENEDICT W 8-15, 15-12, 11-15, 15-3, 15-7
10/17-18 UW Stevens Point Tournament:
St. Norbert W 15-8, 16-14
UW Superior W 15-6, 15-6
UW Platteville W 15-8, 15-5
UW Stevens L 15-9, 10-15, 3-15
10/20 Bethel W 17-15, 15-3, 13-15, 15-11
10/22 St. Thomas W 15-10, 13-15, 15-5, 15-9
10/24-25 UM Duluth Tournament:
UW Superior W 10-15, 15-10, 15-1
Augustana L 15-13, 5-15, 10-15
St. Scholastica W 15-3, 15-5
Moorhead State W 15-8, 17-15
Winona State W 15-7, 15-9
U. of North Dakota L 6-15, 6-15
10/27 Augsburg L 16-14, 12-15, 8-15, 8-15
10/29 MACALESTER W 15-10, 15-3, 15-13
11/1 Macalester Tournament:
UW Stevens Pt. W 15-4, 15-8
St. Benedict W 15-8, 15-12
Macalester W 14-16, 15-9, 15-11
UW LaCrosse L 13-15, 13-15
11/7-8 MIAC Tournament: 1st Place
St. Catherine W 15-4, 15-8
St. Mary's W 16-14, 15-11
Carleton W 15-8, 15-2
St. Olaf W 15-2, 15-4
Carleton W 11-15, 15-4, 15-6
11/13 NCAA Regionals:
St. Benedict W 15-10, 15-4, 15-6
11/14 Elmhurst, IL L 10-15, 7-15, 14-16
1987: O'All 21-29, MIAC 5-6 7th Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/11-12 Grinnell Tournament:
W
W
W
W
W
9/16 MANKATO ST. L 9-15, 6-15, 15-11, 8-15
9/18-19 UW LaCrosse Tournament:
9/23 Carleton W 15-6, 15-3, 5-15, 15-13
9/26 Carleton Tournament:
9/28 ST. OLAF L 13-15, 3-15, 12-15
9/30 St. Mary's W 15-10, 15-12, 15-11
10/3 BEE BALL TOURNEY:
10/5 St. Benedict L 9-15, 15-11, 4-15, 14-16
10/7 MACALESTER W 15-17, 7-15, 15-12, 15-13, 15-4
10/12 CONCORDIA L 15-9, 7-15, 11-15, 10-15
10/14 St. Thomas L 14-16, 3-15, 15-12, 7-15
10/16-17 Mankato Tournament:
10/19 St. Catherine L 15-13, 12-15, 5-15, 4-15
10/21 BETHEL L 14-16, 8-15, 15-11, 9-15
10/23-24 University of Minnesota-Duluth Tournament:
10/26 Hamline W 15-13, 15-12, 15-5
10/28 AUGSBURG W 15-5, 15-12, 15-11
10/31 Macalester Tournament:
11/6-7 MIAC Tournament:
11/14 Regionals:
11/20-21 NCAA Final Four:
1988: O'All 20-19, MIAC 15-6 6th Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/13 Dr. Martin Luther L 14-16, 9-15, 7-15
9/16 Mankato State L 8-15, 3-15, 7-15
9/17 University of Minnesota-Morris Tournament:
Augsburg W 15-11, 16-14
U. Minnesota-Morris W 15-11, 16-14
U. Minnesota-Morris W 16-14, 15-8
Valley City, ND L 15-11, 15-3
9/21 CARLETON L 15-1, 8-15, 11-15, 11-15
9/23-24 UW Superior Tournament:
Northwestern W 15-1, 15-10
Lakehead L 8-15, 15-9, 15-12
St. Catherine W 15-4, 15-13
Northland W 15-11, 9-15, 15-6
St. Scholastica L 16-14, 15-7
9/26 St. Olaf L 15-10, 10-15, 4-15, 15-12, 9-15
9/28 ST. MARY'S L 15-4, 15-13, 7-15, 9-15, 13-15
10/1 BEE BALL TOURNAMENT:
SOUTHWEST ST. L 15-8, 15-6
U. MINN.-MORRIS L 15-13, 7-15, 15-9
MORNINGSIDE L 8-15, 15-13, 15-11
SOUTHWEST ST. L 12-15, 15-7, 15-7
10/3 ST. BENEDICT L 7-15, 9-15, 12-15
10/5 Macalester College W 15-15, 15-5, 15-13
10/10 Concordia L 5-15, 15-8, 13-15, 15-2, 12-15
10/12 ST. THOMAS L 10-15, 9-15, 5-15
10/17 ST. CATHERINE W 4-15, 15-8, 15-2, 15-8
10/19 Bethel W 4-15, 15-6, 15-10, 15-12
10/21-22 Augsburg-St. Thomas Tournament:
Augsburg W 15-7, 17-15
Moorhead W 12-15, 15-11, 15-6
UW Parkside L 15-13, 15-13
Macalester W 15-12, 15-11
Lakehead, Can. W 15-11, 10-15, 15-10
10/24 HAMLINE W 15-9, 15-10, 15-5
10/26 Augsburg W 15-8, 15-1, 15-13
10/29 UW River Falls Tournament:
UW River Falls W 15-8, 13-15, 15-3
UW Eau Claire L 15-3, 11-15, 15-5
Hamline W 18-16, 15-5
11/4-5 MIAC Tournament: 5th Place
St. Catherine W 10-15, 15-8, 15-8
Hamline W 14-16, 15-8, 15-3
Concordia L 15-9, 15-13
St. Olaf L 15-12, 15-13
St. Mary's W 15-13, 16-14
1989: O'All 23-15, MIAC 7-4 3rd Place
Coach: Gretchen Koehler
Date Opponent W/L Match Scores
9/12 DMLC W 15-4, 15-13, 12-15, 15-10
9/13 MANKATO L 4-15, 1-15, 15-12, 13-15
9/15-16 LaCrosse Tournament:
UW Superior L 15-8, 13-15, 12-15
UW LaCrosse L 3-15, 15-13, 13-15
Simpson W 15-12, 15-6
St. Olaf W 15-2, 15-13
St. Catherine W 15-4, 6-15, 15-8
9/20 St. Mary's W 15-5, 15-7, 15-7
9/22-23 Superior Tournament:
UW Superior W 15-12, 12-15, 15-6
Northland L 12-15, 15-13, 8-15
UW Stout W 10-15, 15-4, 15-7
St. Scholastica L 16-18, 13-15
9/25 CONCORDIA L 16-18, 15-10, 14-16, 11-15
9/27 Carleton W 15-12, 15-12, 11-15, 15-6
9/29-30 Eau Claire Tournament:
Carleton W 15-7, 15-5
St. Olaf L 15-10, 13-15, 14-16
U. Minnesota-Morris W 15-9, 15-13
Central L 15-10, 9-15, 11-15
10/2 St. Benedict L 4-15, 6-15, 11-15
10/4 MACALESTER W 15-3, 15-8, 15-9
10/7 BEE BALL TOURNAMENT:
HAMLINE T 17-15, 15-0
DMLC W 15-7, 16-14
UW STOUT W 15-12, 17-15
ST. SCHOLASTICA W 15-10, 9-15, 15-9
10/9 ST. OLAF W 13-15, 15-12, 15-4, 14-16, 15-6
10/11 Bethel L 12-15, 16-14, 2-15, 10-15
10/16 St. Catherine W 15-11, 15-13, 9-15, 13-15, 15-5
10/18 Hamline W 15-3, 15-9, 15-5
10/20-21 Augsburg-St. Thomas Tournament:
Parkside L 5-15, 15-5, 11-15, 9-15
Winona L 7-15, 8-15, 15-12, 8-15
Augsburg W 15-5, 15-3
St. Catherine L 15-10, 9-15, 13-15
10/23 St. Thomas L 15-13, 10-15, 11-15, 15-12, 13-15
10/25 AUGSBURG W 15-9, 15-7, 15-6
10/27-28 UW-River Falls Tournament:
Hamline W 15-3, 15-6, 15-13
UW River Falls W 15-2, 15-7, 15-10
UW Eau Claire L 11-15, 12-15, 9-15
Bethel W 15-4, 15-12, 15-13
11/3-4 MIAC Tournament:
Augsburg W 15-10, 15-6
Hamline W 15-12, 15-10
Concordia W 15-9, 10-15, 15-3
St. Catherine W 12-15, 15-8, 15-9
St. Thomas L 11-15, 8-15
Carleton W 15-8, 15-11