Volleyball 1986 Archive

Overall: 39-13
Conference: 10-1 (1st)

Statistics

Linn Erickson and Val Flom were named First Team All-MIAC. They also picked up First Team All-American honors, along with Deb Jungwirth, who earned Second Team All-American status.

Roster

  Name YR HT Hometwon/HS
2 Lisa Habedank JR 5'10" Twin Valley, Minn.
3 Deb Jungwirth SR 5'2" Bloomington
5 Jodi Erickson FY 5'6" Rochester
6 Sue Courrier SR 5'9" Deer River
9 Val Flom SR 6'0" Kenyon/
Kenyon-Wanamingo
10 Molly Zrust JR 5'10" Buffalo
12 Monica Lehner FY 5'8" Cedar Rapids, Iowa
13 Cathy Carlson JR 5'10" Turtle Lake, Wisc.
14 Kathy Kneeland JR 5'9" Crystal
15 Carrie Olstad FY 5'10" Mound
17 Lyn Sorenson JR 5'10" Freeborn, Minn.
18 Linn Erickson SR 6'1" Roseville

Scores and Schedule

Date Opponent Time/Result Games
9/13 Hamline Tournament 1st Place
Hamline W 2-0 15-4, 15-5
Northwestern-Roseville W 2-0 15-3, 15-8
Concordia-Moorhead W 2-1 15-17, 15-6, 15-2
Carleton W 2-0 15-6, 15-8
Carleton W 2-0 15-9, 15-6
9/15 Martin Luther W 3-0 15-2, 15-5, 15-7
9/17 Mankato State L 1-3 15-10, 4-15, 14-16, 9-15
9/19-20 UW-LaCrosse Tournament
UW-Parkside L 0-2 13-15, 15-17
Macalester W 2-1 6-15, 15-7, 15-10
UW-Superior W 2-0 15-8, 15-2
UW-Milwaukee L 0-2 10-15, 10-15
9/24 St. Olaf W 3-0 17-15, 15-9, 15-9
9/26-27 Augustana Invitational
Briar Cliff W 2-0 15-8, 15-13
South Dakota State L 1-2 15-12, 13-15, 4-15
North Dakota L 1-2 2-15, 15-6, 12-15
Dordt L 1-2 15-11, 11-15, 15-17
9/29 St. Kate's W 3-0 15-7, 15-1, 15-11
10/1 Hamline W 3-0 15-3, 15-0, 15-10
10/4 GAC Bee Ball Tourney 1st Place
South Dakota State W 2-0 15-2, 15-10
Moorhead State W 2-0 15-10, 15-11
Morningside W 2-0 15-12, 15-13
UW-River Falls L 1-2 15-1, 13-15, 10-15
Augustana W 2-1 15-7, 5-15, 15-7
10/6 St. Mary's W 3-0 15-3, 15-1, 15-4
10/8 Carleton W 3-0 15-8, 15-8, 15-10
10/10 Concordia W 3-0 15-4, 15-3, 15-12
10/15 St. Benedict W 3-2 8-15, 15-12, 11-15, 15-3, 15-7
10/17-18 UW-Stevens Point Tourney 2nd Place
St. Norbert W 2-0 15-8, 16-14
UW-Superior W 2-0 15-6, 15-6
UW-Platteville W 2-0 15-8, 15-5
UW-Stevens Point L 1-2 15-9, 10-15, 3-15
10/20 Bethel W 3-1 17-15, 15-3, 13-15, 15-11
10/22 St. Thomas W 3-1 15-10, 13-15, 15-5, 15-9
10/24-25 UMD Tournament
UW-Superior W 2-1 10-15, 15-10, 15-1
Augustana L 1-2 15-13, 5-15, 10-15
St. Scholastica W 2-0 15-3, 15-5
Moorhead State W 2-0 15-8, 17-15
Winona State W 2-0 15-7, 15-9
10/27 Augsburg L 1-3 16-14, 12-15, 8-15, 8-15
10/29 Macalester W 3-0 15-10, 15-3, 15-13
11/1 Macalester Tourney 2nd Place
UW-Stevens Point W 2-0 15-4, 15-8
St. Benedict W 2-0 15-8, 15-12
Macalester W 2-1 14-16, 15-9, 15-11
UW-LaCrosse L 0-2 13-15, 13-15
11/7-8 MIAC Tournament
11/7 St. Kate's W 2-0 15-4, 15-8
11/7 St. Mary's W 2-0 16-14, 15-11
11/7 Carleton W 2-0 15-8, 15-2
11/8 St. Olaf W 2-0 15-2, 15-4
11/8 Carleton W 2-1 11-15, 15-4, 15-6
NCAA Tournament
11/13 St. Benedict W 3-0 15-10, 15-4, 15-6
11/14 Elmhurst L 0-3 10-15, 7-15, 14-16