Volleyball 1985 Archive

Overall: 44-13
Conference: 11-0 (1st)

Statistics *Does not include setting statistics

Linn Erickson, Val Flom, Amy LeClaire, and Pat Mickow were named to the All-MIAC team. Val Flom earned First Team All-American honors. Linn Erickson was named to the Second All-American Team.

Roster

  Name YR HT Hometwon/HS
2 Lisa Habedank SO 5'10" Twin Valley, Minn.
3 Deb Jungwirth JR 5'2" Bloomington
Pat Mickow SR
Angie Loose JR Pipestone
Beth Hastings JR Rochester/
John Marshall
9 Val Flom JR 6'0" Kenyon/
Kenyon-Wanamingo
12 Amy LeClaire SR Rochester/
John Marshall
13 Cathy Carlson SO 5'10" Turtle Lake, Wisc.
14 Kathy Kneeland SO 5'9" Crystal
Kelly Grulkowski SO Lewiston
17 Lyn Sorenson SO 5'10" Freeborn, Minn.
18 Linn Erickson JR 6'1" Roseville

Scores and Schedule

Date Opponent Time/Result Games
9/15 Hamline Tournament 1st Place
Northwestern W 2-0 15-4, 15-5
Hamline W 2-0 15-0, 15-10
Carleton W 2-0 15-13, 15-9
Concordia-St. Paul W 2-0 15-12, 15-13
St. Benedict W 2-1 15-5, 10-15, 15-9
9/18 Mankato State L 1-3 9-15, 15-6, 6-15, 7-15
9/19-20 Cougar Invitational 2nd Place
Southwest State W 2-0 17-15, 15-10
Valley City State W 2-0 15-4, 15-4
Carleton W 2-0 15-6, 15-4
Hamline W 2-0 15-10, 15-8
Augsburg W 2-0 15-10, 15-10
Southwest State L 1-2 8-15, 15-1, 11-15
9/23 Martin Luther W 3-1 15-1, 7-15, 15-8 ,15-5
9/25 St. Olaf W 3-0 15-4, 15-12, 15-8
9/27-28 Augustana Invitational
College of St. Mary W 2-0 15-3, 15-8
Morningside L 1-2 9-15, 15-5, 13-15
South Dakota State L 1-2 15-6, 15-17, 11-15
Briar Cliff W 2-0 15-9, 15-6
South Dakota State W 2-0 16-14, 15-10
Augustana L 1-3 6-15, 15-11, 10-15, 14-16
9/30 St. Kate's W 3-0 15-8, 15-9, 15-10
10/2 Hamline W 3-1 17-15, 15-5, 11-15, 15-6
10/5 GAC Bee Ball Tourney 1st Place
Augustana W 2-1 4-15, 15-12, 15-10
UW-Stevens Point W 2-1 11-15, 15-6, 15-7
Southwest State W 2-1 6-15, 15-4, 15-11
Hamline W 2-0 15-7, 15-11
UW-River Falls W 2-1 15-8, 13-15, 15-8
10/9 Carleton W 3-2 11-15, 15-6, 14-16, 15-7, 15-10
10/14 Concordia W 3-0 15-7, 15-7, 15-10
10/16 St. Benedict W 3-0 15-12, 15-10, 15-2
10/18 St. Mary's W 3-0 15-3, 15-3, 15-4
10/19 Winona Tournament
UW-Stout W 2-0 15-2, 15-2
Southwest State L 1-2 9-15, 15-5, 12-15
St. Mary's W 2-0 15-12, 15-2
UM-Morris W 2-0 15-10, 15-9
UW-Milwaukee L 0-2 7-15, 10-15
10/21 Bethel W 3-1 15-6, 12-15, 15-3, 15-5
10/23 St. Thomas W 3-2 11-15, 15-7, 7-15, 15-7, 15-12
10/25-26 UMD Tournament
St. Scholastica W 2-0 15-5, 15-11
Lakehead W 2-0 15-1, 15-7
UM-Morris W 2-0 15-2, 15-8
UW-Parkside L 0-2 2-15, 12-15
Northern Michigan L 0-2 13-15, 11-15
10/28 Augsburg W 3-2 2-15, 10-15, 15-4, 15-6, 15-10
10/30 Macalester W 3-2 15-5, 15-8, 8-15, 6-15, 15-4
11/2 Macalester Tourney 2nd Place
Concordia W 2-0 15-6, 15-1
UW-Whitewater W 2-0 15-12, 15-4
UW-LaCrosse W 2-0 15-9, 16-14
Augsburg W 2-0 15-7, 15-4
UW-LaCrosse L 1-2 18-20, 15-12, 9-15
11/8-9 MIAC Tournament 3rd Place
11/8` Bethel W 2-0 15-4, 15-7
11/8 St. Mary's W 2-0 15-0, 15-6
11/8 St. Thomas L 0-2 12-15, 14-16
11/8 Bethel (Tiebreaker) W 1-0 15-4
11/9 Augsburg W 2-1 15-7, 13-15, 15-6
11/9 Macalester L 1-2 12-15, 16-14, 5-15
11/9 St. Thomas W 2-0 15-12, 15-10
NCAA Tournament
11/23 UW-LaCrosse L 1-3 11-15, 9-15, 15-4, 13-15