Student Athlete Advisory Committee

SAAC

SAAC14

SAAC Mission

The Gustavus Adolphus College Student Athlete Advisory Committee (SAAC) strives to enhance the total student-athlete experience by promoting opportunity, protecting student-athlete welfare, and fostering a positive student-athlete image.

SAAC members:

  • Facilitate communication between student-athletes, varsity teams, and the athletic department.
  • Promote athletic events and campus awareness of athletes.
  • Organize and partake in community service activities to network and serve the Gustavus and surrounding communities.
  • Solicit student-athlete response to Gustavus, MIAC, and NCAA legislation.

Organization

SAAC is made up of two student-athletes from each of the 23 sports represented at Gustavus Adolphus College. Members meet twice per month on Thursday nights in Lund Center at 9pm.

SAAC focuses their events and activities on three different areas: team building, community service, and student-athlete welfare. SAAC participants choose to work on various committees based on their individual interests and the needs of the committee.

2017-2018 Executive Board:

Chase Johnson, Chase Miller, Matt Murakami, & Jessica Neslon

2017-2018 Team Representatives

Baseball:

Sam Archer, Junior

Brock Peterson, Junior

Men’s Basketball:

TBA

Women’s Basketball:

Emee Udo, Senior

Men’s Cross Country:

Justin Friedrich, Senior

Ryley Sandberg, Junior

Women’s Cross Country:

Olivia Rosenow, Senior

Football:

Nate Haider, Senior

Matt Berkner, Junior

Men’s Golf:

Blake Heiman

Chris Captain, Senior

Women’s Golf:

Jessica Nelson, Senior

Morgan Bleyhl

Gymnastics:

Kate Schneider, Senior

Jessica Gerczynski, Junior

Men’s Hockey:

Jake McCann, Senior

Chris Amsden, Junior

Van Sullivan, Junior

Women’s Hockey:

Dianna Draayer, Senior

Laine Fischer, Junior

Men’s Soccer:

Matt Murakami, Senior

Matt Ouren, Junior

Women’s Soccer:

Chase Miller, Junior

Maggie Leininger, Sophomore

Softball:

Kim Kurtzweg, Junior

Men’s Swimming and Diving:

TBA

Women’s Swimming and Diving:

Jenna Mutinfering, Senior

Kenney Holwerda, Junior

Men’s Tennis:

Zach Ekstein, Senior

Chase Johnson, Junior

Women’s Tennis:

Katie Aney, Junior

Ally Thorsen, Junior

Men’s Track and Field:

TBA

Women’s Track and Field:

Courtney Erickson, Sophomore

Adonya Gray, Sophomore

Volleyball:

Shaefer Rupar, Junior

Claire Laakso, Junior

Ella Johnson, Sophomore