Licensed to Gustavus Adolphus College    Hy-Tek's Meet Manager 4/24/04 04:45 PM
                       Drake Alternative 2004 - 4/24/04                        
                           Gustavus Adolphus College                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Wilson, Katie                St. Cloud St            40.98m     134-05 
  2 Odegard, Kayla               U M - Duluth            38.24m     125-05 
  3 Nelson, Katie                M S U-Mankat            34.10m     111-10 
  4 Carpenter, Talia             U M - Duluth            30.86m     101-03 
  5 Steadman, Michelle           Gustavus                30.20m      99-01 
  6 Van Binsbergen, Angela       Augsburg                27.59m      90-06 
  7 Glau, Cori                   U W-Superior            27.47m      90-01 
  8 LeDell, Nicole               U M - Duluth            27.09m      88-10 
  9 Niemeyer, Sheri              U W-Superior            26.58m      87-02 
 10 Visger, Holly                U W-Superior            26.56m      87-02 
 11 Schroht, Colleen             Gustavus                26.50m      86-11 
 12 Thulien, Josie               Gustavus                26.31m      86-04 
 13 Ratkovich, Kate              U W-Superior            25.96m      85-02 
 14 Miller, Alexis               U M - Duluth            23.94m      78-06 
 
Event 2  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Kovash, Jesse                Minnesota               53.65m     176-00 
  2 Boyle, Brad                  Bethel                  52.16m     171-01 
  3 Williams, Jeremy             Bethel                  47.86m     157-00 
  4 Weyandt, Luke                Gustavus                44.14m     144-10 
  5 Lee, Adam                    St. Cloud St            43.67m     143-03 
  6 Welker, Reid                 U M - Duluth            42.20m     138-05 
  7 Rasmussen, Josh              M S U-Mankat            41.92m     137-06 
  8 Nylander, Kyle               U M - Duluth            40.21m     131-11 
  9 Herbst, James                U W-Superior            38.35m     125-10 
 10 Nelson, Drew                 U M - Duluth            36.33m     119-02 
 11 Feeder, Jeff                 M S U-Mankat            32.42m     106-04 
 12 Mullally, Aaron              U W-Superior            29.08m      95-05 
 
Event 3  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Podominick, Liz              Unattached              14.32m   46-11.75 
  2 Luehmann, Jackie             Gustavus                13.41m   44-00.00 
  3 Sweet, Kami                  M S U-Mankat            12.03m   39-05.75 
  4 Petersen, Kristin            Gustavus                11.85m   38-10.50 
  5 Nelson, Katie                M S U-Mankat            11.65m   38-02.75 
  6 Gruenhagen, Heidi            Gustavus                11.18m   36-08.25 
  7 Tiarks, Katy                 Concordia St            11.00m   36-01.25 
  8 Sparks, Heather              M S U-Mankat           J11.00m   36-01.25 
  9 Odegard, Kayla               U M - Duluth            10.79m   35-05.00 
 10 LeDell, Nicole               U M - Duluth            10.45m   34-03.50 
 11 Gustin, Abby                 U W-Superior             9.96m   32-08.25 
 12 Miller, Samantha             U W-Superior             8.46m   27-09.25 
 
Event 4  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Speltz, Luke                 Unattached              16.78m   55-00.75 
  2 Zins, Travis                 Unattached              15.75m   51-08.25 
  3 Schnaible, Adam              Minnesota               15.50m   50-10.25 
  4 Hanson, Marcus               Unattached              15.47m   50-09.25 
  5 Johnson, TJ                  U M - Duluth            15.27m   50-01.25 
  6 Gunderson, Eric              Unattached              15.20m   49-10.50 
  7 Atkinson, Joe                Gustavus                14.08m   46-02.50 
  8 Miller, Peter                Unattached              14.02m   46-00.00 
  9 Wilmes, Justin               M S U-Mankat            13.57m   44-06.25 
 10 Hudspith, Chris              U M - Duluth            13.45m   44-01.50 
 11 Wolfram, Aaron               St. Cloud St            13.26m   43-06.00 
 12 Mays, Darin                  Gustavus                12.99m   42-07.50 
 13 Weyandt, Luke                Gustavus                12.70m   41-08.00 
 14 Brandstatter, Travis         Minnesota               12.43m   40-09.50 
 15 Lindquist, Tyler             Bethel                  12.00m   39-04.50 
 16 McCormick, Tyrone            Concordia St            11.97m   39-03.25 
 17 Klaers, Andy                 Gustavus                11.79m   38-08.25 
 -- Holubar, Kevin               Unattached                  ND            
 -- Trussell, Brian              Gustavus                    ND            
 
Event 5  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sparks, Holly                M S U-Mankat            46.50m     152-07 
  2 Luehmann, Jackie             Gustavus                45.12m     148-00 
  3 LeDell, Nicole               U M - Duluth            42.95m     140-11 
  4 Sparks, Heather              M S U-Mankat            41.84m     137-03 
  5 Nelson, Katie                M S U-Mankat            40.85m     134-00 
  6 Gustin, Abby                 U W-Superior            40.01m     131-03 
  7 Sweet, Kami                  M S U-Mankat            39.03m     128-01 
  8 Petersen, Kristin            Gustavus                38.28m     125-07 
  9 Thulien, Josie               Gustavus                37.91m     124-04 
 10 Schroht, Colleen             Gustavus                37.00m     121-05 
 11 Laplant, Lindsay             U M - Duluth            36.93m     121-02 
 12 Carpenter, Talia             U M - Duluth            36.72m     120-06 
 13 Brummer, Laura               Unattached              36.42m     119-06 
 14 Niemeyer, Sheri              U W-Superior            36.22m     118-10 
 15 Clemens, Ashley              Gustavus                27.90m      91-06 
 -- Sieben, Heather              Gustavus                    ND            
 
Event 6  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Schnaible, Adam              Minnesota               53.78m     176-05 
  2 King, Chris                  U W-Eau Clai            52.73m     173-00 
  3 Tilstra, Andy                Minnesota               50.94m     167-01 
  4 Speltz, Luke                 Unattached              50.67m     166-03 
  5 Dahlin, Jon                  Augsburg                48.93m     160-06 
  6 Gunderson, Eric              Unattached              48.83m     160-02 
  7 Dark, Josh                   U M - Duluth            47.69m     156-05 
  8 Kestly, Alex                 Gustavus                46.60m     152-11 
  9 Wolfram, Aaron               St. Cloud St            46.56m     152-09 
 10 Hudspith, Chris              U M - Duluth            42.88m     140-08 
 11 Trussell, Brian              Gustavus                42.61m     139-09 
 12 Zins, Travis                 Unattached              42.11m     138-02 
 13 Holubar, Kevin               Unattached              40.42m     132-07 
 14 Klaers, Andy                 Gustavus                39.64m     130-01 
 15 Kroshus, Nick                Gustavus                36.75m     120-07 
 16 Kortuem, Justin              Concordia St            36.72m     120-06 
 -- Lindquist, Tyler             Bethel                      ND            
 -- Brinkman, Mike               Augsburg                    ND            
 -- Gilbertson, Travis           Minnesota                   ND            
 -- Wilmes, Justin               M S U-Mankat                ND            
 -- Brace, Adam                  Unattached                  ND            
 
Event 7  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Aning, Amanda                M S U-Mankat             3.58m   11-09.00 
  2 Tarasewicz, Jodi             St. Cloud St            J3.58m   11-09.00 
  3 Rosborough, Jodi             St. Cloud St            J3.58m   11-09.00 
  4 Schneider, Kristi            Gustavus                 3.43m   11-03.00 
  5 Campbell, Linnea             M S U-Mankat             3.28m   10-09.00 
  6 Martin, Shannon              Gustavus                J3.28m   10-09.00 
  7 Debel, Taylor                Unattached               3.13m   10-03.25 
  8 Stinson, Melissa             M S U-Mankat            J3.13m   10-03.25 
  9 Lencowski, Sarah             St. Cloud St            J3.13m   10-03.25 
 10 Caywood, Brianna             U M - Duluth            J3.13m   10-03.25 
 11 Pridie, Holly                M S U-Mankat             2.98m    9-09.25 
 11 Steffen, Sara                Unattached               2.98m    9-09.25 
 11 Thicke, Beth                 Gustavus                 2.98m    9-09.25 
 14 Zienty, Beth                 U M - Duluth             2.68m    8-09.50 
 -- Farnham, Kate                M S U-Mankat                NH            
 
Event 8  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Petricka, Jason              Unattached               4.65m   15-03.00 
  2 Lee, Adam                    St. Cloud St             4.50m   14-09.00 
  3 Mathies, Billy               M S U-Mankat            J4.50m   14-09.00 
  4 Gyrbers, Josh                Unattached               4.35m   14-03.25 
  5 Beutz, Jason                 St. Cloud St            J4.35m   14-03.25 
  6 Aulwes, Mike                 St. Cloud St            J4.35m   14-03.25 
  7 Sorenson, Josh               Gustavus                 4.20m   13-09.25 
  8 Johnson, Adam                U M - Duluth            J4.20m   13-09.25 
  9 Getzke, John                 St. Cloud St             4.05m   13-03.50 
 10 Ties, Tyler                  Gustavus                 3.90m   12-09.50 
 11 Rittenhouse, Mark            U M - Duluth             3.75m   12-03.50 
 11 Fordyce, Matt                Gustavus                 3.75m   12-03.50 
 13 Rasmussen, Josh              M S U-Mankat             3.50m   11-05.75 
 -- Lund, Nate                   Gustavus                    NH            
 -- Welker, Reid                 U M - Duluth                NH            
 -- Nygren, Erik                 U M - Duluth                NH            
 
Event 9  Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Paulson, Lisa                M S U-Mankat             5.07m   16-07.75 
  2 Stinson, Melissa             M S U-Mankat             4.95m   16-03.00 
  3 Schrupp, Kalee               Gustavus                 4.79m   15-08.75 
  4 Bittman, Blythe              Gustavus                 4.77m   15-07.75 
  5 Stolp, Maggie                Gustavus                 4.72m   15-06.00 
  6 Raetz, Lisa                  Gustavus                J4.72m   15-06.00 
  7 Lencowski, Sarah             St. Cloud St             4.59m   15-00.75 
  8 Murray, Liz                  Gustavus                 4.51m   14-09.75 
 
Event 10  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Minor, Tyrone                Chizel T.C.              7.45m   24-05.50 
  2 Lucca, Peter                 Unattached               6.61m   21-08.25 
  3 Wypiszynski, Jordan          St. Cloud St             6.51m   21-04.25 
  4 Gross, Trevor                U W-Superior             6.22m   20-05.00 
  5 Cordes, Adam                 Gustavus                 6.17m   20-03.00 
  6 Mooney, Josh                 Bethel                   5.87m   19-03.25 
  7 Krause, Mike                 Bethel                   5.68m   18-07.75 
 
Event 11  Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stinson, Melissa             M S U-Mankat            10.59m   34-09.00 
  2 Weis, Lindsey                Gustavus                10.31m   33-10.00 
  3 Schrupp, Kalee               Gustavus                10.08m   33-01.00 
  4 Waldow, Ellen                Augsburg                 9.86m   32-04.25 
  5 Murray, Liz                  Gustavus                 9.56m   31-04.50 
  6 Van Binsbergen, Angela       Augsburg                 9.48m   31-01.25 
  7 Zahorsky, Jackie             U M - Duluth             9.38m   30-09.25 
  8 Duggan, Ashley               St. Cloud St             9.10m   29-10.25 
 -- Paulson, Lisa                M S U-Mankat                ND            
 -- Giertych, Kim                U M - Duluth                ND            
 
Event 12  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Chau, John                   St. Cloud St            12.88m   42-03.25 
  2 Sanft, Paul                  Augsburg                12.35m   40-06.25 
  3 Mooney, Josh                 Bethel                  12.30m   40-04.25 
  4 Diercks, Matt                Gustavus                12.16m   39-10.75 
  5 Dark, Josh                   U M - Duluth            12.05m   39-06.50 
  6 Schmidt, Mike                Gustavus                11.81m   38-09.00 
  7 Todt, Ben                    Bethel                  11.57m   37-11.50 
  8 Sydejko, Jason               U M - Duluth            11.38m   37-04.00 
 
Event 13  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Erlandson, Kali              M S U-Mankat             1.58m    5-02.25 
  2 Burggraff, Krystal           M S U-Mankat            J1.58m    5-02.25 
  3 Olthafer, Alaine             M S U-Mankat            J1.58m    5-02.25 
  4 Weis, Lindsey                Gustavus                J1.58m    5-02.25 
  5 Miller, Samantha             U W-Superior             1.53m    5-00.25 
  6 Steadman, Michelle           Gustavus                 1.43m    4-08.25 
  7 Faulkner, Amanda             St. Cloud St             1.38m    4-06.25 
 
Event 14  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dilling, Jim                 M S U-Mankat             2.03m    6-08.00 
  2 Sydejko, Jason               U M - Duluth            J2.03m    6-08.00 
  3 Norton, Andrew               M S U-Mankat             1.88m    6-02.00 
  4 Ladwig, Matt                 Gustavus                J1.88m    6-02.00 
  5 Nylander, Kyle               U M - Duluth            J1.88m    6-02.00 
  6 Schmidt, Mike                Gustavus                 1.83m    6-00.00 
  7 David, Andy                  M S U-Mankat             1.78m    5-10.00 
 -- Peterson, Kyle               Bethel                      NH            
 
Event 15  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Podominick, Liz              Unattached              47.74m     156-07 
  2 Sweet, Kami                  M S U-Mankat            45.08m     147-11 
  3 Petersen, Kristin            Gustavus                44.14m     144-10 
  4 Stephan, Jessica             Unattached              43.44m     142-06 
  5 Sparks, Heather              M S U-Mankat            40.52m     132-11 
  6 Luehmann, Jackie             Gustavus                38.66m     126-10 
  7 Nelson, Katie                M S U-Mankat            36.96m     121-03 
  8 Laplant, Lindsay             U M - Duluth            36.06m     118-04 
  9 Carpenter, Talia             U M - Duluth            34.06m     111-09 
 10 Sparks, Holly                M S U-Mankat            33.12m     108-08 
 11 Odegard, Kayle               U M - Duluth            32.68m     107-03 
 12 Ratkovich, Kate              U W-Superior            31.82m     104-05 
 13 Clemens, Ashley              Gustavus                31.76m     104-02 
 13 Thulien, Josie               Gustavus                31.76m     104-02 
 15 Gustin, Abby                 U W-Superior            29.96m      98-03 
 16 Niemeyer, Sheri              U W-Superior            29.86m      97-11 
 17 Visger, Holly                U W-Superior            29.04m      95-03 
 18 Tiarks, Katy                 Concordia St            28.34m      93-00 
 
Event 16  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Speltz, Luke                 Unattached              48.06m     157-08 
  2 Tilstra, Andy                Minnesota               47.22m     154-11 
  3 Johnson, TJ                  U M - Duluth            45.72m     150-00 
  4 Klaers, Andy                 Gustavus                45.10m     147-11 
  5 Zins, Travis                 Unattached              44.86m     147-02 
  6 Kestly, Alex                 Gustavus                43.88m     143-11 
  7 Brace, Adam                  Unattached              43.30m     142-01 
  8 Kortuem, Justin              Concordia St            43.22m     141-09 
  9 Holubar, Kevin               Unattached              42.02m     137-10 
 10 Wolfram, Aaron               St. Cloud St            41.58m     136-05 
 11 Mays, Darin                  Gustavus                40.74m     133-08 
 12 McCormick, Tyrone            Concordia St            40.08m     131-06 
 13 Tice, Brent                  U W-Eau Clai            39.74m     130-04 
 14 Perlberg, Dan                U M - Duluth            38.90m     127-07 
 15 Brandstatter, Travis         Minnesota               37.66m     123-07 
 16 Miller, Peter                Unattached              37.48m     122-11 
 17 Atkinson, Joe                Gustavus                37.38m     122-08 
 18 Weyandt, Luke                Gustavus                36.98m     121-04 
 19 Gunderson, Eric              Unattached              36.62m     120-02 
 20 Hudspith, Chris              U M - Duluth            36.00m     118-01 
 21 Feeder, Jeff                 M S U-Mankat            35.26m     115-08 
 22 Wilmes, Justin               M S U-Mankat            32.30m     106-00 
 23 Rasmussen, Josh              M S U-Mankat            25.15m      82-06 
 -- Brinkman, Mike               Augsburg                    ND            
 
Event 17  Women 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Houck, Star                  U W-Superior          40:15.95  
  2 Getty, Sarah                 St. Cloud St          40:37.24  
  3 Chapman, Kim                 U M - Duluth          40:56.00  
  4 Zinsmaster, Kristin          U M - Duluth          43:04.76  
  5 Lynch, Kim                   U M - Duluth          44:04.02  
  6 Carlson, Andrea              Augsburg              44:12.24  
 -- Frantes, Katie               U M - Duluth               DNF  
 
Event 18  Men 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bocchi, Dan                  U M - Duluth          34:10.05  
 -- Slocum, Evan                 U M - Duluth               DNF  
 -- Stringham, Noel              Bethel                     DNF  
 
Event 19  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dombrovski, Amy              Unattached            11:53.2h  
  2 Dietrich, Hannah             Augsburg              11:56.4h  
  3 Sandoval, Beth               St. Cloud St          12:16.9h  
  4 Hoffert, Amanda              U M - Duluth          12:21.8h  
  5 Berquam, Val                 Gustavus              12:23.5h  
  6 Welle, Becky                 Augsburg              12:39.9h  
  7 Loebsack, Alice              U W-Superior          12:40.2h  
  8 Farbo, Ashley                Gustavus              12:51.9h  
 
Event 20  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Poore, Matt                  U W-Superior          10:07.2h  
  2 Tschetter, Josh              Bethel                10:14.7h  
  3 Scanlan, Drew                Gustavus              10:32.7h  
  4 Meierbachtol, Collin         Gustavus              10:44.3h  
  5 Tavernier, Dan               Bethel                11:00.8h  
  6 Proehl, Darrick              Gustavus              12:18.3h  
 
Event 21  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pike, Tasha                  Gustavus              18:43.40  
  2 Sullivan, Jill               U M - Duluth          19:47.97  
  3 Harren, Hailey               Gustavus              19:58.71  
  4 Zirbes, Beth                 Gustavus              20:07.63  
  5 Sanders, Courtney            U M - Duluth          20:12.17  
  6 Lee, Steph                   U M - Duluth          21:20.14  
  7 Johnson, Adrienne            M S U-Mankat          23:44.42  
 
Event 22  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustavus  'A'                                         51.47  
  2 St. Cloud State  'A'                                  53.81  
 
Event 23  Men 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustavus  'A'                                         42.92  
 -- Bethel  'A'                                             DNF  
 
Event 24  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bergeson, Angie              Augsburg               4:46.30  
  2 Petsch, Jamie                Unattached             5:12.16  
  3 Trapp, Emily                 Gustavus               5:15.20  
  4 Bulfer, Stacie               Gustavus               5:17.20  
  5 Hanson, Molly                St. Cloud St           5:20.45  
  6 Bulfer, Heidi                Gustavus               5:27.10  
  7 Olson, Tami                  U M - Duluth           5:28.42  
  8 Lanin, Jen                   St. Cloud St           5:58.59  
  9 Proehl, Emily                Gustavus               6:10.62  
 10 Rheingans, Sarah             St. Cloud St           6:21.58  
 
Event 25  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant, Luke                 Unattached             4:03.67  
  2 Revering, Bill               U M - Duluth           4:10.04  
  3 Gustafson, Ted               M S U-Mankat           4:10.13  
  4 Dauer, Quinn                 M S U-Mankat           4:11.38  
  5 Davis, Ryan                  U W-Superior           4:12.86  
  6 Conway, Riley                Augsburg               4:13.32  
  7 Erickson, Adam               Bethel                 4:16.15  
  8 Magnusson, Brent             Gustavus               4:19.89  
  9 Hedin, Frank                 Gustavus               4:23.46  
 10 Lundberg, Erik               Augsburg               4:26.56  
 11 Barten, Nate                 Gustavus               4:26.92  
 12 Twedt, Luke                  Gustavus               4:26.93  
 13 Lawrey, John                 Bethel                 4:28.83  
 14 Lenthe, Micah                Augsburg               4:30.42  
 15 Weber, Reed                  Bethel                 4:33.90  
 16 Pfeffley, Josh               Bethel                 4:35.60  
 17 Dominguez, Abe               Augsburg               4:38.21  
 18 Werven, Gerry                Unattached             4:41.68  
 19 Carriveau, Peter             U W-Superior           4:52.81  
 20 Kuusisto, Finn               Gustavus               5:01.35  
 21 Fontana, Tim                 Gustavus               5:12.50  
 22 Overholser, Peter            Gustavus               5:36.64  
 
Event 26  Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Paulson, Lisa                M S U-Mankat             15.68  
  2 Todnem, Kayla                St. Cloud St             15.77  
  3 Cordie, Ali                  Gustavus                 16.35  
  4 Spiess, Brielle              M S U-Mankat             16.48  
  5 Miller, Samantha             U W-Superior             16.70  
  6 Webber, Melissa              U M - Duluth             17.51  
 
Event 27  Men 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamson, Steve            Minnesota                15.01   1 
  2 Ul Masih, Kalim              M S U-Mankat             15.08   1 
  3 Lazer, Jared                 Unattached               15.32   1 
  4 Wang, Steve                  U M - Duluth             16.10   2 
  5 Sinnen, Matt                 Gustavus                 16.38   2 
  6 Miller, Matt                 Gustavus                 17.24   2 
 -- Miest, Tanner                Gustavus                   DNF   1 
 
Event 28  Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cronen, Ashley               Gustavus                 59.06  
  2 Swanson, Kim                 Gustavus                 59.83  
  3 Dombrovski, Holly            St. Cloud St           1:01.17  
  4 Slack, Danielle              Augsburg               1:02.15  
  5 Legato, Ciara                Gustavus               1:04.36  
  6 Eberlein, Katelyn            M S U-Mankat           1:06.23  
  7 Hoffert, Amanda              U M - Duluth           1:06.92  
 
Event 29  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cline, Keita                 Unattached               48.29   1 
  2 Henkemeyer, Jack             Gustavus                 48.87   1 
  3 Erickson, Jason              Unattached               49.88   2 
  4 Edwards, Jason               Augsburg                 51.16   1 
  5 Williams, Jeremy             Bethel                   51.52   1 
  6 Yard, Mike                   Unattached               51.95   2 
  7 Wittman, Matt                Gustavus                 52.26   2 
  8 Handler, Robert              Gustavus                 52.51   1 
  9 Sanft, Paul                  Augsburg                 53.06   2 
 10 Solie, Chris                 Bethel                   54.54   2 
 11 Schwab, Greg                 Chizel T.C.              56.14   2 
 
Event 30  Women 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carter, Alanna               Augsburg                 12.49   1 
  2 Sandoval, Anna               St. Cloud St             12.59   1 
  3 Bittman, Blythe              Gustavus                 12.75   1 
  4 Meurer, Josey                Unattached               13.06   1 
  5 Stolp, Maggie                Gustavus                 13.08   1 
  6 Becker, Kelsey               Gustavus                 13.15   2 
  7 Castellano, Janna            Gustavus                 13.68   2 
  8 Hanson, Carlie               Gustavus                 13.98   2 
  9 Pridie, Holly                M S U-Mankat             14.22   2 
 10 Erlandson, Kali              M S U-Mankat             14.52   2 
 
Event 31  Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Minor, Tyrone                Chizel T.C.              10.76   1 
  2 Taylor, Ben                  Minnesota                10.97   1 
  3 Bailey, Jason                Bethel                   11.33   2 
  4 Cordes, Adam                 Gustavus                 11.36   2 
  5 Ganske, Ben                  M S U-Mankat             11.42   1 
  6 Gross, Trevor                U W-Superior             11.56   2 
  7 Williamson, Steve            Minnesota                11.60   1 
  7 Caulfield, Adam              Gustavus                 11.60   2 
  9 Kenutis, Andy                Bethel                   11.63   3 
 10 Hayden, Grant                M S U-Mankat             11.71   4 
 11 Lissarrugue, Aaron           Bethel                   11.75   3 
 12 Kamphenkel, Justin           Bethel                   11.77   2 
 13 Fransen, Micah               Gustavus                 11.80   4 
 14 Harris, Marzel               Augsburg                 11.82   4 
 15 Ringquist, Tyler             Gustavus                 11.89   3 
 16 Aulwes, Mike                 St. Cloud St             11.93   2 
 17 Miest, Tanner                Gustavus                 12.10   4 
 18 Wetzel, Tom                  Gustavus                 12.14   4 
 19 Krause, Mike                 Bethel                   12.23   3 
 20 Sinnen, Matt                 Gustavus                 12.36   4 
 
Event 32  Women 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Struffert, Jessi             St. Cloud St           2:19.45   1 
  2 Waldow, Ellen                Augsburg               2:21.62   1 
  3 Cruse, Krista                Gustavus               2:22.97   1 
  4 Lager, Mollie                Gustavus               2:31.83   1 
  5 Mackner, Amy                 Augsburg               2:33.16   2 
  6 Simondet, Lindsey            U M - Duluth           2:34.32   2 
  7 Zahorshy, Jackie             U M - Duluth           2:39.76   2 
  8 Lee, Steph                   U M - Duluth           2:50.76   2 
 
Event 33  Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Henkels, Toby                Usa Minnesota          1:51.39  
  2 Hargrove, Nathaniel          U W-Superior           1:56.72  
  3 Dischinger, Joel             Bethel                 1:57.84  
  4 Overby, Andy                 St. Cloud St           1:59.26  
  5 Johnson, Todd                Unattached             1:59.75  
  6 Taylor, Ryan                 Gustavus               1:59.89  
  7 Jones, Nick                  Bethel                 2:00.52  
  8 Minor, Chris                 Bethel                 2:00.58  
  9 Revering, Bill               U M - Duluth           2:00.93  
 10 Buck, Adam                   U M - Duluth           2:01.73  
 11 Kienberger, Paul             Gustavus               2:01.94  
 12 Rutman, Brady                Gustavus               2:03.01  
 13 Eggen, Matt                  Bethel                 2:04.21  
 14 Dauer, Quinn                 M S U-Mankat           2:05.79  
 15 Conway, Riley                Augsburg               2:06.15  
 16 Ward, Chris                  Gustavus               2:06.44  
 17 Dominguez, Abe               Augsburg               2:10.61  
 18 Lenthe, Micah                Augsburg               2:15.14  
 19 Werven, Gerry                Unattached             2:15.53  
 
Event 34  Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cordie, Ali                  Gustavus               1:07.68  
  2 Hanson, Carlie               Gustavus               1:09.62  
  3 Thompson, Tonya              U W-Superior           1:23.62  
 -- Dudeck, Cassie               M S U-Mankat               DNF  
 
Event 35  Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Williamson, Steve            Minnesota                55.97   1 
  2 Caulfield, Adam              Gustavus                 56.01   1 
  3 Sinnen, Matt                 Gustavus                 57.76   2 
  4 Bousu, Caleb                 Gustavus                 57.77   1 
  5 Koepke, Paul                 U M - Duluth             57.85   2 
  6 Kirkpatrick, Winstead        Bethel                   58.61   1 
  7 Fincham, Mark                Gustavus                 58.93   2 
  8 Miest, Tanner                Gustavus                 59.07   2 
  9 Wang, Steve                  U M - Duluth             59.99   2 
 10 Miller, Matt                 Gustavus               1:02.16   2 
 
Event 36  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bittman, Blythe              Gustavus                 26.16   1 
  2 Carter, Alanna               Augsburg                 26.52   1 
  3 Farnham, Kate                M S U-Mankat             26.53   1 
  4 Swanson, Kim                 Gustavus                 26.90   1 
  5 Becker, Kelsey               Gustavus                 27.11   1 
  6 Stolp, Maggie                Gustavus                 27.32   1 
  7 Meurer, Josey                Unattached               27.34   1 
  8 Dombrovski, Holly            St. Cloud St             28.32   2 
  9 Legato, Ciara                Gustavus                 28.56   2 
 10 Spiess, Brielle              M S U-Mankat             28.75   1 
 11 Castellano, Janna            Gustavus                 28.95   2 
 12 Gustin, Abby                 U W-Superior             30.06   2 
 
Event 37  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cline, Keita                 Unattached               21.74   1 
  2 Erickson, Jason              Unattached               22.21   1 
  3 Handler, Stephen             Gustavus                 22.91   2 
  4 Hayden, Grant                M S U-Mankat             23.31   1 
  5 Swenson, Doug                Minnesota                23.43   1 
  6 Diercks, Matt                Gustavus                 23.45   2 
  7 Schulzetenberg, Anthony      Gustavus                 23.48   2 
  8 Kenutis, Andy                Bethel                   23.61   3 
  9 Kamphenkel, Justin           Bethel                   23.62   3 
 10 Sanft, Paul                  Augsburg                 23.67   4 
 11 Lissarrugue, Aaron           Bethel                   23.73   2 
 12 Edwards, Jason               Augsburg                 23.74   2 
 13 Wittman, Matt                Gustavus                 23.81   2 
 14 Harris, Marzel               Augsburg                 24.07   4 
 15 Handler, Robert              Gustavus                 24.16   2 
 16 Ringquist, Tyler             Gustavus                 24.47   4 
 17 Fransen, Micah               Gustavus                 24.52   4 
 18 Wetzel, Tom                  Gustavus                 24.57   4 
 19 Krause, Mike                 Bethel                   24.63   3 
 20 Schwab, Greg                 Chizel T.C.              24.65   4 
 21 Mullally, Aaron              U W-Superior             26.96   4 
 
Event 38  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Polski, Brian                U M - Duluth          15:42.17  
  2 Olson, Neil                  U M - Duluth          15:45.81  
  3 Landgraff, Todd              Unattached            15:54.15  
  4 Nevin, Ryan                  Augsburg              15:54.75  
  5 Vogel, Dan                   Augsburg              16:01.57  
  6 Westlund, Dan                Gustavus              16:10.30  
  7 Stenzel, Keith               St. Cloud St          16:27.74  
  8 Storey, Dan                  Bethel                16:50.80  
  9 Rasmussen, Brett             U M - Duluth          17:00.12  
 -- Scanlan, Drew                Gustavus                   DNF  
 
Event 39  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustavus  'A'                                       4:01.56  
  2 Augsburg  'A'                                       4:06.93  
  3 Gustavus  'B'                                       4:16.30  
  4 M S U-Mankato  'A'                                  4:25.31  
 -- St. Cloud State  'A'                                    DNF  
 
Event 40  Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustavus  'A'                                       3:21.23  
  2 Bethel  'A'                                         3:26.92  
  3 Gustavus  'C'                                       3:31.99  
  4 Gustavus  'B'                                       3:32.40  
  5 U M - Duluth  'A'                                   3:36.41  
  6 Bethel  'B'                                         3:37.83  
 
Event 41  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 U M - Duluth  'A'                                  10:42.76  
  2 Gustavus  'A'                                      10:51.16  
  3 U W-Superior  'A'                                  11:25.18  
 
Event 42  Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 U W-Superior  'A'                                   8:43.47  
  2 Gustavus  'A'                                       8:45.99