Men's Track & Field Honors

Outdoor All-Conference

Year
Name Event Place
1925 Henry Goeken Discus 1st
Henry Goeken Shot Put 2nd
Cliff Linne Pole Vault
Harry Oestreich 100 1st
Harry Oestreich 440 1st
Harry Oestreich 880 1st
Harry Oestreich 1 Mile 2nd
Harry Oestreich Broad Jump 2nd
Harry Oestreich Mile Relay 2nd
Evan Davis Mile Relay 2nd
Carl Lund Mile Relay 2nd
Carl Moberg Mile Relay 2nd
1926 Earl Ecklund Javelin 1st
Folke Johnson Shot Put 1st
Harry Oestreich 100 1st
Harry Oestreich 440 1st
Harry Oestreich 1/2 Mile 1st
Helmer Nelson Javelin 2nd
Helmer Nelson High Jump 2nd
Ray Chelberg Javelin 3rd
Conrad Holmberg 220 LH 3rd
Cliff Linne Pole Vault 3rd
Swen Swenson 2 Mile 2nd
Rudolf Berghult 1/2 Mile 3rd
Carl Moberg 220 3rd
Carl Moberg Mile Relay 2nd
Anton Chell Mile Relay 2nd
P. Johnson Mile Relay 2nd
Carl Lund Mile Relay 2nd
1927 Harry Oestreich 100 1st
Harry Oestreich 220 1st
Harry Oestreich 440 1st
Harry Oestreich Broad Jump 1st
Harry Oestreich Mile Relay 1st
Oscar Lund Mile Relay 1st
Anton Chell Mile Relay 1st
Wallace Stone Mile Relay 1st
1928 Jelmer Anderson 2 Mile 1st
Harry Oestreich 440 1st
Harry Oestreich 220 1st
Harry Oestreich Low Hurdles 1st
Harry Oestreich Broad Jump 1st
Racey Peterson 1 Mile 1st
A. Thro 880 2nd
1929 Jelmer Anderson 2 Mile 1st
Jelmer Anderson 1 Mile 2nd
Harold LeVander Pole Vault 1st
Racey Peterson 1 Mile 1st
Racey Peterson 2 Mile 2nd
1930 Myron Fahlberg Pole Vault 1st
Myron Fahlberg High Jump 1st
Harold LeVander High Hurdles 1st
Harold LeVander Low Hurdles
Harold LeVander Pole Vault 3rd
Norm Eckroth 220 2nd
Cliff Dahlin 880 2nd
Cliff Lichteneger Javelin 2nd
1932 Harold LeVander High Hurdles 1st
Harold LeVander Pole Vault 3rd
Harold LeVander Low Hurdles 3rd
Don Steward 880 2nd
Floyd Schomberg High Hurdles 3rd
Tiny Nelson Decathalon 3rd
1933 Leroy Anderson Discus 1st
Leroy Anderson Shot Put 2nd
John Goff 220 1st
John Goff 100 2nd
Floyd Schomberg High Hurdles 3rd
1934 John Goff 220 2nd
John Goff Low Hurdles 3rd
Floyd Schomberg High Hurdles 3rd
1935 John Goff Low Hurdles 1st
Seely Eastman High Hurdles 2nd
Seely Eastman High Jump 2nd
Stan Gabrielson 2 Mile 2nd
1936 Seely Eastman High Jump 1st
Seely Eastman Discus 1st
1939 Oscar Rolander Pole Vault 1st
1940 Oscar Rolander
1944 Ralph Ferrin 880 1st
Jim Oberg Shot Put 1st
Ross Bloomquist 220 2nd
Ross Bloomquist 100 3rd
Bruce James 440 2nd
Dick Tossell High Hurdles 2nd
Norm Gingler 2 Mile 3rd
1946 Ken Person
1947 Ken Person 1 Mile 1st
Ken Person 2 Mile 2nd
Chuck Stevens Low Hurdles 1st
1948 Ken Person 1 Mile 1st
Chuck Stevens Low Hurdles 1st
1950 Chuck Stevens High Hurdles 1st
Haldo Norman Discus 2nd
1952 Jim Anderson 440 1st
Dick Harris Pole Vault 1st
Clint Perkins High Hurdles 1st
Clint Perkins Low Hurdles 2nd
Gary Gustafson 100 2nd
Gary Gustafson 220 2nd
????? Mile Relay 1st
1953 ????? Mile Relay 1st
1954 Jim Anderson 440 1st
Homer Russ 100 1st
Homer Russ 220 1st
1959 Jerry Springston High Jump 1st
1960 John Lager Pole Vault 1st
1961 Ned Larson High Hurdles 1st
Ron Severson High Jump 2nd
Ken Abram High Jump 3rd
1962 Don Severson High Jump 1st
Daryl Schreiber Discus 2nd
Mike Jerabek Pole Vault 3rd
1963 Phil Rogosheske High Jump 1st
Leon Lentz 2 Mile 1st
1964 Dennie Aguiar 880 1st
Jeff Haines 220 1st
Leon Lentz 2 Mile 2nd
Carl Lund 440 1st
Phil Rogosheske High Jump 1st
????? Mile Relay 1st
1965 Gary Wenschlag Shot Put 1st
Gary Wenschlag Discus 3rd
Phil Rogosheske High Jump 2nd
Jeff Haines 100 3rd
Jeff Haines 220 2nd
Jim Skoog High Hurdles 3rd
Jim Skoog Inter. Hurdles 3rd
1966 Mike Nielson Inter. Hurdles 1st
Phil Rogosheske High Jump 1st
Jim Skoog High Hurdles 1st
Gary Wenschlag Shot Put 1st
1967 Mike Nielson High Hurdles 1st
Gary Wenschlag Shot Put 1st
Carl Lund 440 2nd
1968 Mike Nielson Low Hurdles 1st
Jim Skoog High Hurdles 1st
1969 Chuck Saxton 440 3rd
Chris Thiem 880 2nd
1970 Bruce Monke High Jump 1st
1971 Bruce Monke High Jump 1st
Criag Thauwald Low Hurdles 3rd
John Vollum Pole Vault 3rd
1972 John Feldmann Pole Vault 1st
John Feldmann Long Jump 1st
1973 John Feldmann Long Jump 1st
John Feldmann Triple Jump 1st
John Feldmann Pole Vault 1st
Chuck Holsworth Discus
1974 Rog Dragsten Steeplechase 1st
Craig Thauwald High Hurdles 3rd
1975 John Okoh 100 3rd
John Okoh 220 2nd
1976 John Okoh 100 1st
John Okoh 220 1st
Don Shields High Hurdles 3rd
1977 John Okoh 100 1st
John Okoh 220 1st
John Okoh 440 Relay 1st
Al Sletten 440 Relay 1st
Bob Nickelby 440 Relay 1st
Roger Rogotske 440 Relay 1st
Don Shields High Hurdles 1st
Gary Johnson 3 Mile 1st
1978 Mark Pope Long Jump 3rd
1980 Dave Najarian Discus 3rd
1981 John Gutierrez 100 3rd
1982 Brad Emch 400 Hurdles 2nd
1983 Brad Emch 400 Hurdles 2nd
1984 C.J. Foster Shot Put 2nd
1985 C.J. Foster Shot Put 2nd
1986 Marty Johnson Discus 1st
Mark Lundquist 400 Hurdles 3rd
Greg Luhman Javelin 3rd
1989 Tom Durell Long Jump 1st
Tom Durell Triple Jump 3rd
Craig Miller 5000 3rd
Craig Miller 10000 2nd
Kirkpatrick Williams 400 1st
John Berg Shot Put 3rd
1990 Darin Zielsdorf 400 3rd
Craig Miller 5000 1st
Craig Miller 10000 2nd
Darin Luehrs Javelin 3rd
Dave Jeffers Pole Vault 2nd
Matt Redding Pole Vault 3rd
John Berg Shot Put 2nd
Trent Steel Shot Put 3rd
Tom Durell Triple Jump 2nd
1991 Craig Miller 5000 1st
Craig Miller 10000 1st
Keith Pilgrim 5000 2nd
Ryan Steffenhagen 110 Hurdles 3rd
Dave Jeffers Pole Vault 1st
1992 John Berg Shot Put 3rd
Jon Huseth Hammer 2nd
Bob Klindworth 10000 1st
Bob Klindworth Steeplechase 2nd
Mike Mason 800 3rd
1993 Dave Jeffers Pole Vault 2nd
Bob Klindworth 10000 1st
Dave Berg Shot Put 3rd
Brett Gross Shot Put 2nd
1994 Dave Berg Discus 1st
Jason Meek Decathlon 3rd
Jason Meek 100 3rd
Brett Gross Shot Put 2nd
Brett Gross Discus 3rd
J. McClelland Steeplechase 1st
Dimitri Drekonja 10000 2nd
Rauha Rahkola 5000 2nd
1995 Kirk Carlson Javelin 2nd
Mark Ohlmann 110 Hurdles 2nd
Mark Ohlmann 400 Hurdles 1st
Mark Ohlmann 1600 Relay 3rd
Jason Jacobs 1600 Relay 3rd
Brett Gross Shot Put 2nd
Dave Berg Shot Put 3rd
Kyle Skiermont 1600 Relay 3rd
Dimitri Drekonja Steeplechase 2nd
Dimitri Drekonja 10000 2nd
Mike Mason 1600 Relay 3rd
1996 Rauha Rahkola 1500 2nd
Dimitri Drekonja 10000 2nd
Dimitri Drekonja Steeplechase 3rd
Mark Ohlmann 110 Hurdles 2nd
Mark Ohlmann 400 Hurdles 1st
Mark Ohlmann 400 Relay 3rd
Omar Payne 400 Relay 3rd
Lance Ahlers 400 Relay 3rd
Kyle Skiermont 400 Relay 3rd
Brett Gross Shot Put 3rd
John Powers Discus 3rd
Mike Johnson Javelin 2nd
1997 Sedge Freeman Steeplechase 3rd
Aaron Smith Shot Put 1st
Aaron Smith Hammer 1st
John Powers Discus 1st
Mike Johnson Javelin 2nd
1998 Sedge Freeman 10000 2nd
Sedge Freeman Steeplechase 2nd
Aaron Smith Shot Put 1st
Aaron Smith Hammer 1st
Aaron Smith Discus 2nd
1999 John Person 400 1st
Aaron Smith Shot Put 2nd
Aaron Smith Discus 2nd
Aaron Smith Hammer 1st
Jesse Harvey Discus 3rd
2000 Jerry Washington 100 2nd
Jerry Washington 200 3rd
Luke Speltz Shot Put 1st
Luke Speltz Discus 2nd
Jesse Harvey Discus 3rd
Jesse Harvey Hammer 1st
2001 Jerry Washington 100 1st
Jerry Washington 200 1st
Adam Cordes 4x100 3rd
Ryan Hoag 4x100 3rd
Stephen Handler 4x100 3rd
Jerry Washington 4x100 3rd
Luke Speltz Shot Put 1st
Luke Speltz Discus 1st
Luke Speltz Hammer 2nd
Josh Gysbers Pole Vault 3rd
2002 Jerry Washington 100 1st
Ryan Hoag 100 2nd
Jerry Washington 200 1st
Stephen Handler 4x400 2nd
Ryan Hoag 4x400 2nd
Robert Handler 4x400 2nd
Jerry Washington 4x400 2nd
Adam Cordes Long Jump 2nd
Eric Wirta Triple Jump 3rd
Luke Speltz Shot Put 1st
Luke Speltz Discus 2nd
Alex Kestly Discus 3rd
Luke Speltz Hammer 1st
Jesse Harvey Hammer 2nd
Josh Gysbers Pole Vault 1st
John Dahl Pole Vault 3rd
2003 James Sorenson 3000 Steeplechase 2nd
Matt Diercks Long Jump 3rd
Luke Speltz Shot Put 1st
Jon Tripp Discus 1st
Luke Speltz Discus 2nd
Luke Speltz Hammer 1st
Josh Gysbers Pole Vault 1st
John Dahl Pole Vault 3rd
2004 Andy Klaers Discus 1st
Alex Kestly Discus 2nd
Joe Atkinson Shot Put 3rd
Tanner Miest 110 Hurdles 2nd
Jack Henkemeyer 400 2nd
2005 Tanner Miest 110 Hurdles 1st
James Sorenson 3000 Steeplechase 2nd
Alex Kestly Discus 2nd
Alex Kestly Hammer 3rd
Jered Hokenson High Jump 1st
2006 Tanner Miest 110 Hurdles 1st
Ben Treichel 4x100 1st
Adam Caulfield 4x100 1st
Matt Wittmer 4x100 1st
Chad Arlt 4x100 1st
Ben Treichel 400 2nd
Jered Hokenson Decathlon 2nd
Andy Klaers Discus 2nd
Andy Klaers Hammer 3rd
John Retka Long Jump 3rd
Drew Hood Pole Vault 3rd
2007 Cole Carlson 400 3rd
Tanner Miest 110 Hurdles 1st
Tyler Geyen 110 Hurdles 2nd
Alex Zupan 3000 Steeplechase 1st
Andy Klaers Discus 2nd
Andy Klaers Hammer 1st
Drew Hood Pole Vault 1st
2008 Drew Hood Pole Vault 1st
Tyler Geyen 110 Hurdles 3rd
2009 Cole Carlson 400 1st
Tyler Geyen 110 Hurdles 2nd
Tyler Geyen 4x400 2nd
Cole Carlson 4x400 2nd
Matt Leeb 4x400 2nd
Colby Citrowske 4x400 2nd
Chad Arlt Javelin 3rd
2010 Max Hanson 800m 1st
Max Hanson 3000 Steeplechase 1st
John Kennedy 4x800m Relay 3rd
Justin Lund 4x800m Relay 3rd
Carson Smith 4x800m Relay 3rd
Max Hanson 4x800m Relay 3rd
2011 Blair Riegel 100m 1st
Blair Riegel Long Jump 1st
Matt Leeb 400m 2nd
Steve Groskereutz 400 Hurdles 2nd
Matt Dvorak 4x100m Relay 2nd
Matt Leeb 4x100m Relay 2nd
Kendrick Hall 4x100m Relay 2nd
Blair Riegel 4x100m Relay 2nd
David Young Javelin 2nd
Josh Owens Pole Vault 2nd
Carl Stenoien Decathlon 3rd
2012 Steve Groskreutz 400 Hurdles 1st
Matt Dvorak 4x100m Relay 1st
Phillip Butler 4x100m Relay 1st
Kendrick Hall 4x100m Relay 1st
Blair Riegel 4x100m Relay 1st
Blair Riegel Long Jump 1st
Matt Dvorak 100m 2nd
Anders Bowman Steeplechase 2nd
Blair Riegel Triple Jump 2nd
Josh Owens Pole Vault 2nd
Ryan Ness Javelin 2nd
Mark Stice Hammer Throw 3rd
2013 Matt Flotterud 110 Hurdles 2nd
Ryan Obele Hammer 3rd
Ryan Ness Javelin 1st
Brody Ziegler High Jump 3rd
Josh Owens Pole Vault 1st