Men's Track & Field Honors

MIAC Honor Roll

Year Player Major
1990 Craig Miller Communications Studies
1991 Craig Miller Communications Studies
1992 Bob Klindworth  
1999 Richard Bartell Math/Finance
1999 Mike Christopherson Communications Studies
1999 Steffan Freeman Biology/Environmental Studies
1999 Scott Harman Philosophy/Psychology
1999 Mike Henderson Psychology/Health Fitness
1999 Aaron Prinsen  
1999 Ben Sandin  
1999 Joe Thompson Political Science/History
1999 Eric Thorne  
1999 Elliot Wright Philosophy/History
*Prior to the fall of 1997, this honor had different requirements and was called the MIAC All-Academic Team. No distinction is made between Indoor and Outdoor Track and Field.

CoSIDA Academic All-Americans

Year Player
2006 Jack Henkemeyer (3rd team)
2008 Drew Hood (2nd team)
2014 Cameron Clause (2nd team)
2017 Carston Dammann (2nd team)

Indoor All-Americans

Year
Player Event Finish
1995 Brett Gross Shot Put 6th
1996 Brett Gross Shot Put 6th
1997 Aaron Smith Shot Put 6th
2002 Luke Speltz Weight Throw 4th
2003 Luke Speltz Weight Throw 2nd
  Luke Speltz Shot Put 2nd
  Ryan Hoag 55m 4th
  Jerry Washington 55m 7th
2007 Andy Klaers Weight Throw 4th
2009 Tyler Geyen 55 Hurdles 4th
2010 Max Hanson 800m 5th
2013 Josh Owens Pole Vault 4th
  Cameron Clause Heptathlon 5th
2014 Cameron Clause Heptathlon 4th
2018 Michael Hensch Shot Put 6th
2018 Taylor Rooney 60 Hurdles 7th

Outdoor All-Americans

Year
  Player Event Finish
1984   C.J. Foster Shot Put 6th
1985   C.J. Foster Shot Put 3rd
1993   Bob Klindworth 5000m 7th
1994   J. McClelland Steeplechase 5th
1995   Brett Gross Shot Put 5th
1996   Brett Gross Shot Put 6th
1997   John Powers Discus 5th
1997   Aaron Smith Shot Put 6th
1998   Aaron Smith Hammer 4th
1999   Aaron Smith Hammer 1st
1999   Aaron Smith Shot Put 4th
1999   Aaron Smith Discus 8th
2001   Jerry Washington 100m 8th
2002   Jerry Washington 100m 6th
2002   Ryan Hoag 100m 3rd
2002   Luke Speltz Discus 5th
2002   Adam Cortes 400m relay  
2002   Ryan Hoag 400m relay  
2002   Stephen Handler 400m relay  
2002   Jerry Washington 400m relay  
2003   Luke Speltz Discus 3rd
2003   Luke Speltz Hammer 5th
2003   Luke Speltz Shot Put 5th
2003   Josh Gysbers Pole Vault 7th
2003   Jerry Washington 100m 7th
2006   Tanner Miest 110m Hurdles 8th
2009   Tyler Geyen 110m Hurdles 4th
2009   Tyler Geyen 4x400m Relay 5th
    Cole Carlson    
    Colby Citrowske    
    Matt Leeb    
2010   Max Hanson 800m 1st
2010   Matt Leeb 4x400m Relay 2nd
    Cole Carlson    
    Colby Citrowske    
    Max Hanson    
2013   Josh Owens Pole Vault 3rd
2019   Michael Hensch Discus 8th
2019   Michael Hensch Shot Put 7th
2019   Michael Hensch Hammer 3rd
2021   Taylor Rooney 110m Hurdles 1st
2021   Steven Orzolek Shot Put 6th