Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/4/2016 09:03 PM
                           Minnesota State Twilight                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Foreman, Brooke           SR Minnesota State        14.40      14.23   0.8 
  2 Almarcha, Irene           SO Augustana              14.16      14.28   0.8 
  3 Brunswig, Calliann        SR Augustana              14.84      14.83   0.8 
  4 Rew, Ellie                FR Augustana              14.94      14.94   0.8 
  5 Wong, Kellie              SO Minnesota State        15.30      16.10   0.8 
  6 Eckberg, Megan            SO Gustavus               15.75      16.46   0.8 
  7 Smedsrud, Kynzie          FR Saint Mary's           17.01      17.37   0.8 
  8 Schwakopf, Jordan         FR Gustavus               17.15      17.40   0.8 
  9 Crowe, Kaija                 Unattached             16.20     X17.43   0.8 
 
Event 2  Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Hunter, Myles             JR Minnesota State        14.60      13.79   1.0  2 
  2 Heuer, Ryan               SR Augustana              14.69      14.76   1.0  2 
  3 Ojika, Ben                   Unattached                       X15.04   3.0  1 
  4 Van't Hof, Dylon          SO Augustana              14.89      15.10   1.0  2 
  5 Hooyer, Derek             FR Sioux Falls            15.54      15.11   1.0  2 
  6 Greenberg, Aaron          SO Sioux Falls            15.38      15.72   1.0  2  15.713
  7 Bristol, Logan            FR Minnesota State        15.53      15.72   1.0  2  15.714
  8 Meloche, Paul             FR Augustana              15.52      15.94   1.0  2 
  9 ReMine, Ed                JR Gustavus               16.93      16.93   3.0  1 
 10 Maxwell, Trevor           JR Gustavus               16.15      16.97   1.0  2 
 11 Gardner, Joseph           SO Saint Mary's           16.48      17.44   1.0  2 
 
Event 3  Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gaines, Gabi              FR Minnesota State        12.15      12.26   0.8 
  2 Malone, Crystal           SO Unattached             12.80     X12.33   0.8 
  3 Gregory, Karlona          SO Minnesota State        12.30      12.54   0.8 
  4 Suber, Jasmyne            FR Minnesota State        12.45      13.01   0.8 
 
Event 4  Men 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Stewart, Kyran            SR Unattached             10.20     X10.59   1.4  2 
  2 Diamond, Reid             FR Minnesota State        10.65      10.90   1.4  2 
  3 Selman, Paul              SO Minnesota State        10.67      10.92   1.4  2 
  4 Bullard, Geno             SO Minnesota State        10.77      10.98   1.4  2 
  5 Lane, Carmono                Unattached             10.70     X10.99   1.4  2 
  6 Hagen, Evan               FR Sioux Falls            10.99      11.15   1.4  2 
  7 Lindsey-Stevens, Kaleb       Unattached             10.81     X11.16   1.4  2 
  8 Davis, James              FR Saint Mary's           11.07      11.29   1.4  2 
  9 Curtis, Josh              FR Gustavus               10.94      11.32   1.4  2 
 10 Scarlett, Xavier          FR Sioux Falls            11.43      11.50  -0.3  1 
 11 Sittig, Tom               JR Augustana              11.34      11.70  -0.3  1 
 12 Allemann, Andrew          FR Saint Mary's           11.51      11.79  -0.3  1 
 13 Blaney, Jack              FR Gustavus               11.45      11.83  -0.3  1 
 14 Spier, Griffin            SR Gustavus               11.60      11.97  -0.3  1 
 
Event 5  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Williams, Altonice        JR Minnesota State        57.50      57.11   2 
  2 Wreh, Kimmy               SO Minnesota State        57.45      58.83   2 
  3 Etrheim, Charissa         SR Augustana              57.96      58.96   2 
  4 Kjos, Amelia              SO Minnesota State        58.80      59.42   2 
  5 DeVos, Brooke             FR Augustana              59.38      59.56   2 
  6 Naatz, Taylor             JR Minnesota State        59.90      60.84   2 
  7 Fixsen, Mary              FR Minnesota State        61.00      61.17   1 
  8 Schmidt, Emma             SO Augustana              60.12      62.47   2 
  9 Algren, Mikaela           JR Gustavus               64.21      63.27   1 
 10 Abraham, Molly            SO Saint Mary's           67.53      68.43   1 
 
Event 6  Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Greenway, Justin          SR Augustana              48.50      49.10   2 
  2 Pitchford, Isaiah         SO St. Cloud State                   49.13   2 
  3 Brice, Javontee           SO Minnesota State        48.99      49.48   2 
  4 Kong, Khor                SR Augustana              50.18      50.45   2 
  5 ReMine, Sam               JR Gustavus               50.12      50.79   2 
  6 Sharpe, Chris             SO Augustana              51.13      52.14   2 
  7 Stiles, Ryan              FR Augustana              51.97      53.13   2 
  8 Finne, Nelson             FR Gustavus               53.40      53.85   2 
  9 Avila, Luis               FR Saint Mary's           54.91      54.65   1 
 10 Johnson, Tyler            FR Gustavus               55.16      55.06   1 
 11 Kraling, Hunter           FR Gustavus               56.77      58.56   1 
 
Event 7  Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mescher, Kayla            SR Augustana              60.54      62.46  
  2 Glover, Taylor            JR Minnesota State        63.47      64.93  
  3 Simonson, Sophie          JR Minnesota State        64.20      65.72  
  4 Siska, Clare              SR Saint Mary's           68.95      73.63  
  5 Schwakopf, Jordan         FR Gustavus               76.30      78.89  
 
Event 8  Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Barrows, Josh             FR Augustana              54.14      53.54  
  2 Van't Hof, Dylon          SO Augustana              55.42      55.51  
  3 Jones, Zach               SR Augustana              55.29      56.87  
  4 Martinson, Kevin          SR Minnesota State        56.50      62.36  
 
Event 9  Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Minnesota State                                     46.60      47.24  
     1) Williams, Altonice JR           2) Adah, Afure FR                 
     3) Beals, Mackenzie SR             4) Thomas, Ariel JR               
  2 Minnesota State  'B'                                           49.41  
 
Event 10  Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Minnesota State                                     40.60      41.35  
     1) Bullard, Geno SO                2) Wilhite, Richard SR            
     3) Diamond, Reid FR                4) Selman, Paul SO                
  2 Augustana                                           41.39      42.28  
     1) Heuer, Ryan SR                  2) Greenway, Justin SR            
     3) Greenway, Jason SR              4) Kong, Khor SR                  
  3 St. Cloud State University                                     42.37  
     1) Barnes, Vance FR                2) Welk, Marcus SO                
     3) Turner, Wezley FR               4) Deshay, Desmond FR             
  4 University of Sioux Falls                           43.50      43.29  
     1) Scarlett, Xavier FR             2) Hagen, Evan FR                 
     3) Hooyer, Derek FR                4) Schaffer, Austin JR            
 
Event 11  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kruger, Haley             JR Minnesota State      2:09.94    2:15.55  
  2 Allen, Megan              SO Minnesota State      2:14.00    2:16.85  
  3 Boespflug, Jessica        FR Minnesota State      2:17.16    2:21.40  
  4 Hayes, Lydia              SO Gustavus             2:19.56    2:22.03  
  5 Schnabel, Abigail         FR Gustavus             2:24.55    2:23.74  
  6 Patrick, Bobbi            FR Minnesota State      2:18.00    2:26.76  
  7 Branch, Courtney          SR Gustavus             2:24.00    2:26.99  
  8 Roelike, Kaylee           JR St. Cloud State      2:30.00    2:33.04  
  9 Ohotto, Becca             SO Minnesota State      2:26.34    2:35.79  
 
Event 12  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schoneberger, Alexander   SR Minnesota State      1:57.00    1:56.94  
  2 Schuster, John            FR Minnesota State      1:57.00    2:00.32  
  3 Sandberg, Ryley           SO Gustavus             2:00.46    2:02.23  
  4 Stocker, Matthew          SR Minnesota State      1:55.50    2:04.40  
  5 Wolt, Jared               SO Saint Mary's         2:05.75    2:08.42  
  6 Bauer, Max                FR Gustavus             2:08.04    2:09.58  
  7 Zollner, Austin           JR Gustavus             2:10.00    2:12.06  
  8 Schugel, Jack             FR Gustavus             2:14.49    2:17.55  
 
Event 14  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dammann, Carston          JR Gustavus             9:50.92    9:42.46  
  2 Hoff, Michael             SO Minnesota State      9:55.00   10:03.70  
 
Event 15  Women 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Beals, Mackenzie          SR Minnesota State        24.49      24.61   1.6  3 
  2 Adah, Afure               FR Minnesota State        24.85      24.71   1.6  3 
  3 Hofmeister, Carina           Unattached             24.65     X24.72   1.6  3 
  4 Gregory, Karlona          SO Minnesota State        25.05      24.95   1.6  3 
  5 Gaines, Gabi              FR Minnesota State        25.15      25.38   1.6  3 
  6 Holt, Bri                 SO Minnesota State        25.20      25.62   1.6  3 
  7 Bembenek, Kaitlin         SR Gustavus               26.52      25.83   0.6  2 
  8 Mescher, Kayla            SR Augustana                         26.16   0.6  2 
  9 DeVos, Brooke             FR Augustana              26.73      26.37   0.6  2 
 10 Stowell, McKayla          FR Gustavus               26.82      26.81   0.6  2 
 11 Butchko, Mallory          FR Gustavus               26.98      26.86   0.6  2 
 12 Suber, Jasmyne            FR Minnesota State        25.96      26.92   1.6  3 
 13 Anderson, Jalia           FR Gustavus               27.76      27.70   0.6  2 
 14 Singh, Prabhjot           FR Gustavus               28.60      28.16   1.0  1 
 15 Abraham, Molly            SO Saint Mary's           31.50      31.32   1.0  1 
 
Event 16  Men 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Stewart, Kyran            SR Unattached             20.83     X21.00   0.7  3 
  2 Lane, Carmono                Unattached             21.65     X21.84   0.7  3 
  3 Immeker, Ryan             FR Minnesota State        21.99      21.89   0.7  3 
  4 Dixon, Emmanuel           JR Minnesota State        21.99      21.95   0.7  3 
  5 Barnes, Vance             FR St. Cloud State        22.40      22.06   0.7  3 
  6 Davis, James              FR Saint Mary's           22.56      22.16   1.8  2 
  7 Sittig, Tom               JR Augustana              22.57      22.80   1.8  2 
  8 Dennis, Morris            SO Saint Mary's           22.46      22.96   0.7  3 
  9 Allemann, Andrew          FR Saint Mary's           23.57      23.14   1.8  2 
 10 Blaney, Jack              FR Gustavus                          23.21   1.8  2 
 11 Meloche, Paul             FR Augustana              23.03      23.30   1.8  2 
 12 Spier, Griffin            SR Gustavus               23.67      24.05   1.8  2 
 13 Vasilj, Matt              FR Saint Mary's           25.11      24.68   0.4  1 
 14 Kraling, Hunter           FR Gustavus               25.00      25.34   0.4  1 
 
Event 17  Women 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Paul, Marina              SR Minnesota State      5:10.00    4:55.47  
  2 Algren, Mikaela           JR Gustavus             5:08.00    4:56.77  
  3 Novak-Klug, Sadie         SO Gustavus             4:58.91    4:59.73  
  4 Serratore, Megan          FR Minnesota State      5:00.00    5:03.09  
  5 Daines, Allyson           FR Minnesota State      5:09.00    5:06.92  
  6 Paul, Lily                FR Minnesota State      5:10.00    5:09.04  
  7 Betzler, Mariah           SO Minnesota State      5:06.16    5:09.83  
  8 Thiel, Allie              SR Saint Mary's         5:13.72    5:14.50  
  9 Rosenow, Olivia           SO Gustavus             5:20.00    5:17.86  
 10 Terenteva, Dasha          SR Gustavus             5:24.27    5:23.17  
 11 Berkenes, Alicia          SO Saint Mary's         5:12.58    5:24.76  
 12 Hofer, MaKena             SR Gustavus             5:22.97    5:27.26  
 13 Crocker, Olivia           JR Gustavus             5:27.25    5:41.87  
 14 Swanson, Hillary          FR Minnesota State      5:40.00    5:48.85  
 15 Sheehy, Ellyn             JR Gustavus             6:11.39    6:03.20  
 
Event 18  Men 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Newsum, Jovan             JR Saint Mary's         4:00.76    4:02.65  
  2 Gessner, Brendan          SO Minnesota State      4:02.00    4:04.01  
  3 Burke, Caleb              FR Minnesota State      4:08.30    4:06.98  
  4 Erredge, Steven           FR Minnesota State      4:08.50    4:10.38  
  5 Longen, Matthew           SR Minnesota State      4:10.50    4:12.37  
  6 O'Hare, Austin            SO Saint Mary's         4:05.37    4:14.77  
  7 Renier, Sam               SR Gustavus             4:19.31    4:17.04  
  8 Cruz, Derek               FR Minnesota State      4:01.50    4:17.92  
  9 Nelson, Robert            FR Gustavus             4:20.39    4:19.85  
 10 Moga, Sherman             JR Saint Mary's         4:21.94    4:28.18  
 11 Stordahl, Tyler           FR Gustavus             4:40.73    4:34.79  
 12 Sandok, Connor            FR Gustavus             4:47.30    4:51.04  
 
Event 19  Women 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sonnesyn, Marit           SR Gustavus            18:16.12   18:37.48  
  2 Agre, Mata                SR Gustavus            19:26.67   18:57.72  
  3 Shurson, Lauren           SR Gustavus            18:36.99   19:10.74  
  4 Thiel, Erica              FR Saint Mary's        20:13.88   19:50.49  
  5 Weaver, Megan             FR Gustavus            20:46.89   20:47.04  
 
Event 20  Men 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schiltz, TJ                  Unattached          15:35.00  X15:34.36  
  2 Stoltman, Jonathan           Unattached          15:50.00  X16:13.08  
 
Event 23  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hollingsworth, Khadiya    FR Minnesota State        1.75m      1.72m    5-07.75 
  2 Crowe, Kaija                 Unattached             1.72m     X1.69m    5-06.50 
  3 Lindell, Kayla            SR Minnesota State        1.70m      1.61m    5-03.25 
  4 Ziolkowski, Brianna       JR Minnesota State        1.60m      1.61m    5-03.25 
  5 Campbell, Christine       JR Augustana              1.64m      1.56m    5-01.25 
  6 Rogers, Eden              SO Minnesota State        1.56m      1.56m    5-01.25 
  7 Somerville, Paige         FR Minnesota State        1.58m      1.51m    4-11.50 
 
Event 24  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Veldman, Frank            JR Minnesota State        2.10m      2.04m    6-08.25 
  2 DeCock, Jeff              FR Minnesota State        2.16m      2.01m    6-07.00 
  3 Ojika, Ben                   Unattached                       X1.91m    6-03.25 
  4 Schulte, Tanner           FR Augustana                         1.86m    6-01.25 
  5 Bristol, Logan            FR Minnesota State                   1.81m    5-11.25 
  6 Kirkebak, Joseph          FR Sioux Falls            1.85m      1.81m    5-11.25 
  7 Finne, Nelson             FR Gustavus               1.77m      1.76m    5-09.25 
  8 Woltjer, Bennet           JR Gustavus               1.87m      1.71m    5-07.25 
  9 Vasilj, Matt              FR Saint Mary's           1.65m      1.61m    5-03.25 
 
Event 25  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Wirkus, Faryn             SR Minnesota State        4.11m      3.75m   12-03.50 
  2 Keding, Grady             JR Minnesota State        3.43m      3.60m   11-09.75 
  3 Missurelli, Maria         SO Saint Mary's           3.50m      3.45m   11-03.75 
  3 Butchko, Mallory          FR Gustavus               3.24m      3.45m   11-03.75 
  5 Harms, Kelsey             SR Gustavus               2.94m      3.30m   10-10.00 
  5 Voss, Tessa               FR Minnesota State        3.23m      3.30m   10-10.00 
  7 Anderson, Jalia           FR Gustavus               3.10m      3.15m   10-04.00 
  7 Noble, Lily               FR Augustana              3.36m      3.15m   10-04.00 
  9 Singh, Prabhjot           FR Gustavus               2.95m      3.00m    9-10.00 
  9 Walsh, Shelby             SR Gustavus               3.09m      3.00m    9-10.00 
 
Event 26  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Kemper, David             FR Saint Mary's           4.00m      4.40m   14-05.25 
  2 Huntley, Derek            JR Gustavus               4.30m      4.25m   13-11.25 
  3 Heinz, Jonathan              Unattached             4.60m     X4.25m   13-11.25 
  4 Jorenson, Brody           SO Augustana              4.15m      4.10m   13-05.25 
  5 Woltjer, Bennet           JR Gustavus               4.30m      3.95m   12-11.50 
  6 Schabelski, David         SO Gustavus               3.70m      3.95m   12-11.50 
  7 Paulman, Gordy            SO Saint Mary's           4.00m      3.80m   12-05.50 
  7 Yenser, Nick                 Unattached                       X3.80m   12-05.50 
 -- Buchmeier, Ryan           SO Saint Mary's           3.35m         NH            
 -- Hoien, David              JR Gustavus               4.30m         NH            
 -- Hollingsworth, Troy       FR Augustana              4.00m         NH            
 -- Valli, Mitchell              Unattached             5.10m        XNH            
 
Event 27  Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Carr, Jada                SO Sioux Falls            5.68m      5.81m   3.8  19-00.75 
  2 Brunswig, Calliann        SR Augustana              5.65m      5.80m   4.1  19-00.50 
  3 Rauh, Maggie              SO Sioux Falls            5.31m      5.06m   3.6  16-07.25 
  4 Eckberg, Megan            SO Gustavus               4.98m      5.06m   2.4  16-07.25 
  5 Neeser, Anna              FR Gustavus               4.96m      4.96m   2.8  16-03.25 
 
Event 28  Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Lindsey-Stevens, Kaleb       Unattached             7.09m     X6.84m   2.9  22-05.25 
  1 Deshay, Desmond           FR St. Cloud State        6.90m      6.84m   3.1  22-05.25 
  3 Bullard, Geno             SO Minnesota State        7.12m      6.80m   1.6  22-03.75 
  4 Scarlett, Xavier          FR Sioux Falls            6.73m      6.72m   3.9  22-00.75 
  5 Hagen, Evan               FR Sioux Falls            6.97m      6.65m   2.3  21-10.00 
  6 Curtis, Josh              FR Gustavus               6.56m      6.62m   4.1  21-08.75 
  7 Veldman, Frank            JR Minnesota State        6.50m      6.55m   2.5  21-06.00 
  8 Hagen Erickson, Jacob     SO Saint Mary's           6.56m      6.21m   1.7  20-04.50 
  8 Avila, Luis               FR Saint Mary's           6.29m      6.21m   2.8  20-04.50 
 10 Steward, Desmond          FR Saint Mary's           6.24m      5.94m   2.9  19-06.00 
 
Event 29  Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Thomas, Ariel             JR Minnesota State       11.93m     11.95m   2.6  39-02.50 
  2 Vietor, Maddie            SO Sioux Falls           11.01m     11.31m   2.6  37-01.25 
  3 Popham, Samantha          FR Sioux Falls           11.45m     10.98m   2.9  36-00.25 
  4 Stoller, Coley            SO Augustana             11.44m     10.88m   2.6  35-08.50 
  5 Calkins, Allison          SO Minnesota State       10.56m     10.59m   2.3  34-09.00 
 
Event 30  Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Campbell, Alex            JR Minnesota State       15.02m     14.59m   3.3  47-10.50 
  2 Ortman, Bryan             SR Saint Mary's          13.66m     13.57m   3.3  44-06.25 
  3 Lindsey-Stevens, Kaleb       Unattached            13.40m    X13.41m   4.1  44-00.00 
  4 Steward, Desmond          FR Saint Mary's          13.04m     13.40m   3.6  43-11.75 
  5 Ektnitphong, Troy         FR Gustavus              12.25m     12.20m   2.7  40-00.50 
  6 Hagen Erickson, Jacob     SO Saint Mary's          12.30m     11.99m   3.8  39-04.00 
  7 Kohl, Jacob               SR Gustavus              12.11m     11.69m   3.8  38-04.25 
 -- Revis, Dominique             Unattached            14.50m      XFOUL   NWI           
 -- Spier, Griffin            SR Gustavus              11.61m       FOUL                 
 -- Buchmeier, Ryan           SO Saint Mary's          11.82m       FOUL                 
 
Event 31  Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rausch, Alissa               Unattached            55.92m    X54.69m     179-05 
  2 Clankie, Heather          SR St. Cloud State       46.00m     44.68m     146-07 
  3 Platz, Lexi               FR Minnesota State       39.35m     41.93m     137-07 
  4 Kalkhoff, Sarah           FR Minnesota State       41.38m     40.82m     133-11 
  5 Cardinal, Cassie          JR St. Cloud State       38.00m     39.33m     129-00 
  6 Reynolds, Lexi            FR Minnesota State       37.20m     39.18m     128-06 
  7 Carlson, Casie            FR Gustavus              33.98m     38.66m     126-10 
  8 Edelen, Emma              JR Minnesota State       40.25m     36.64m     120-02 
  9 Hoglin, Katherine         FR Gustavus              31.92m     34.59m     113-06 
 10 Solheim, Hayley           JR Gustavus              34.94m     33.77m     110-09 
 
Event 32  Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Luer, Grant                  Unattached            61.50m    X53.62m     175-11 
  2 Johnson, Ryan             SR St. Cloud State       49.00m     52.42m     172-00 
  3 Huber, Anthony            JR Augustana             48.34m     50.21m     164-09 
  4 Anderson, Quinn           JR St. Cloud State       50.00m     49.93m     163-10 
  5 Saez, Rafael              SR St. Cloud State       51.00m     47.73m     156-07 
  6 Behning, Josh             FR Southwest Minn        48.92m     47.31m     155-02 
  7 Puett, Andrew             FR Gustavus              41.39m     45.72m     150-00 
  8 Udermann, Samuel          SO Minnesota State       46.49m     45.43m     149-00 
  9 Gill, Dustin              FR Minnesota State       42.38m     45.18m     148-03 
 10 Logan, Alex               SR Gustavus              44.44m     44.87m     147-02 
 11 Rose, Will                SO Southwest Minn        44.89m     44.01m     144-05 
 12 Maxon, Keith              FR Gustavus              40.26m     39.73m     130-04 
 13 Neuenfeldt, Will          JR Gustavus              35.01m     37.77m     123-11 
 14 Weiers, Noah              FR Gustavus              31.49m     36.18m     118-08 
 15 Johnson, Eric             FR St. Cloud State       35.00m     34.33m     112-07 
 16 Nicholas, Connor          SO Saint Mary's          32.05m     33.57m     110-02 
 -- Payne, Ashanti            SO Southwest Minn        42.04m       FOUL            
 
Event 33  Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Stampley, Morgan          JR Minnesota State       54.98m     58.12m     190-08 
  2 Knutson, Sarah            SO Minnesota State       47.55m     50.66m     166-02 
  3 Edelen, Emma              JR Minnesota State       44.05m     42.21m     138-06 
  4 Van Den Heuvel, Bailey    FR Gustavus              39.25m     41.59m     136-05 
  5 Reynolds, Lexi            FR Minnesota State       37.20m     40.75m     133-08 
  6 Kalkhoff, Sarah           FR Minnesota State       34.33m     39.04m     128-01 
  7 Sears, Rhiannon           SO Southwest Minn        39.17m     38.60m     126-08 
  8 Prokosch, Angela          SO Southwest Minn        38.74m     38.23m     125-05 
  9 King, Natalie             SO Saint Mary's          38.10m     38.10m     125-00 
 10 Kostueck, Olivia          FR Saint Mary's          29.00m     30.81m     101-01 
 11 Van der Schans, Cathy        Unattached            24.57m    X22.62m      74-02 
 
Event 34  Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Johnson, Ryan             SR St. Cloud State       58.00m     60.81m     199-06 
  2 Udermann, Samuel          SO Minnesota State       51.99m     52.77m     173-01 
  3 Caffin, Bryan             JR Minnesota State       52.47m     52.53m     172-04 
  4 Huber, Anthony            JR Augustana             47.64m     52.37m     171-10 
  5 Flinn, Jordan             SO Southwest Minn        51.86m     49.64m     162-10 
  6 Neuenfeldt, Will          JR Gustavus              43.36m     44.58m     146-03 
  7 Maxon, Keith              FR Gustavus              45.22m     40.92m     134-03 
  8 Johnson, Eric             FR St. Cloud State       37.00m     35.84m     117-07 
  9 Nicholas, Connor          SO Saint Mary's          35.66m     34.48m     113-01 
 10 Weiers, Noah              FR Gustavus              34.04m     31.87m     104-07 
 
Event 35  Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Platz, Lexi               FR Minnesota State       34.33m     33.65m     110-05 
  2 Van Den Heuvel, Bailey    FR Gustavus              27.08m     29.33m      96-03 
  3 Eggermont, Madison        SO Minnesota State       24.32m     26.45m      86-09 
  4 Sizer, Calli              FR Gustavus              24.68m     20.64m      67-08 
 
Event 36  Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rosenfeld, Jace           JR Saint Mary's          33.00m     36.40m     119-05 
  2 Moga, Sherman             JR Saint Mary's          35.00m     32.42m     106-04 
 -- Weiers, Noah              FR Gustavus              36.46m       FOUL            
 
Event 37  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Cardinal, Cassie          JR St. Cloud State       13.00m     13.19m   43-03.25 
  2 Solheim, Hayley           JR Gustavus              12.07m     12.41m   40-08.75 
  3 Knutson, Sarah            SO Minnesota State       11.93m     12.37m   40-07.00 
  4 Edelen, Emma              JR Minnesota State       11.59m     11.80m   38-08.75 
  5 Kalkhoff, Sarah           FR Minnesota State                  10.99m   36-00.75 
  6 Carlson, Casie            FR Gustavus              11.50m     10.75m   35-03.25 
 
Event 38  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Caffin, Bryan             JR Minnesota State       15.32m     15.68m   51-05.50 
  2 Saez, Rafael              SR St. Cloud State       15.00m     15.07m   49-05.50 
  3 Gill, Dustin              FR Minnesota State       14.36m     14.27m   46-10.00 
  4 Neuenfeldt, Will          JR Gustavus              13.37m     13.62m   44-08.25 
  5 Behning, Josh             FR Southwest Minn        13.96m     13.61m   44-08.00 
  6 Puett, Andrew             FR Gustavus              12.65m     12.34m   40-06.00 
  7 Flinn, Jordan             SO Southwest Minn        11.91m     11.38m   37-04.00 
  8 Johnson, Eric             FR St. Cloud State       11.00m     11.18m   36-08.25 
 -- Rose, Will                SO Southwest Minn        13.71m       FOUL