MIAC Outdoor Championships Men

Saint John's University

May 13-14, 2016

Last updated May 14, 2016 7:24 PM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women





100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +2.0 m/s 1 Undre Smith-Brewer, Jr, Augsburg 10.96Q 2 Evan Clark, Fr, Saint John's 11.12q 3 Ryan Kuester, Jr, Saint John's 11.12q 4 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 11.29 5 Logan Weiss, Fr, St. Olaf 11.41 6 Sean Murphy, Sr, St. Thomas 11.50 7 Logan Davis, Fr, Saint John's 11.56 8 Nicholas Spann, Fr, St. Thomas 11.59 Round 1, Heat 2 Wind = +0.1 m/s 1 Drew Schoenbauer, Fr, Saint John's 11.12Q 2 Tom Larson, Sr, Hamline 11.18 3 Cole Boughner, Sr, St. Thomas 11.30 4 Michael Witschen, Jr, St. Thomas 11.33 5 Connor Bednarek, Jr, St. Thomas 11.43 6 James Davis, Fr, Saint Mary's 11.49 7 Aidan Hennen, Jr, Macalester 11.55 8 Desmond Steward, Fr, Saint Mary's 11.82 Round 1, Heat 3 Wind = +0.3 m/s 1 Anthony Ekholm, Fr, St. Thomas 10.92Q 2 Jack Schultenover, So, Macalester 11.05q 3 Daniel Sauro, Jr, St. Thomas 11.09q 4 Anthony Clarke, Fr, Saint John's 11.13q 5 Joel Baeza, Fr, Saint John's 11.38 6 Luke Kelvington, Fr, Saint John's 11.53 7 Conor White, Fr, St. Thomas 11.55 8 Nathan Huss, Jr, Hamline 11.66 Final Wind = +2.6 m/s (aided) 1 Anthony Ekholm, Fr, St. Thomas 10.72w 2 Drew Schoenbauer, Fr, Saint John's 10.93w 3 Daniel Sauro, Jr, St. Thomas 10.95w 4 Undre Smith-Brewer, Jr, Augsburg 10.98w 5 Evan Clark, Fr, Saint John's 11.05w 6 Ryan Kuester, Jr, Saint John's 11.08w 7 Anthony Clarke, Fr, Saint John's 11.28w Jack Schultenover, So, Macalester DNCw
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +2.7 m/s (aided) 1 Karl Olsen, Fr, Bethel 21.96wQ 2 Tom Larson, Sr, Hamline 22.27wq 3 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 22.53w 4 Undre Smith-Brewer, Jr, Augsburg 22.58w 5 Ben Gifford, Fr, St. Thomas 22.85w 6 Michael Witschen, Jr, St. Thomas 22.86w 7 Maurice Hicks, So, Carleton 23.07w 8 Jon Pytlak, Fr, Bethel 23.31w Round 1, Heat 2 Wind = +3.5 m/s (aided) 1 Manni Egbujor, Fr, Augsburg 21.87wQ 2 Daniel Sauro, Jr, St. Thomas 22.13wq 3 Jack Schultenover, So, Macalester 22.28wq 4 Cole Boughner, Sr, St. Thomas 22.43w 5 James Davis, Fr, Saint Mary's 22.64w 6 Morris Dennis, So, Saint Mary's 22.92w 7 Logan Weiss, Fr, St. Olaf 22.93w 8 Nicholas Spann, Fr, St. Thomas 24.03w Round 1, Heat 3 Wind = +2.2 m/s (aided) 1 Drew Schoenbauer, Fr, Saint John's 22.14wQ 2 James McFarlin, Sr, St. Olaf 22.25wq 3 Anthony Ekholm, Fr, St. Thomas 22.32wq 4 Ryan Kuester, Jr, Saint John's 22.73w 5 Barinedum Kordah, Jr, Augsburg 22.77w 6 Anthony Clarke, Fr, Saint John's 22.95w 7 Clay Wimmer, Jr, Hamline 23.27w 8 Keith Vollendorf, So, Bethel 23.45w Final Wind = +1.6 m/s 1 Manni Egbujor, Fr, Augsburg 21.76 2 Drew Schoenbauer, Fr, Saint John's 21.99 3 James McFarlin, Sr, St. Olaf 22.09 4 Karl Olsen, Fr, Bethel 22.16 5 Anthony Ekholm, Fr, St. Thomas 22.23 6 Tom Larson, Sr, Hamline 22.25 7 Daniel Sauro, Jr, St. Thomas 22.33 Jack Schultenover, So, Macalester DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Carl Klamm, Fr, Bethel 49.64Q 2 James McFarlin, Sr, St. Olaf 49.94q 3 Ryan Queenan, Jr, St. Thomas 51.14q 4 Patrick Klamm, Jr, Bethel 51.89 5 Ben Gifford, Fr, St. Thomas 52.32 6 Ben Frederickson, Fr, Saint John's 53.21 7 Jordan Grier, So, Hamline 53.30 8 Eli Knutson, Fr, St. Olaf 53.37 Round 1, Heat 2 1 Manni Egbujor, Fr, Augsburg 49.47Q 2 Brian Jarvey, Sr, St. Thomas 49.50q 3 David Supinski, Fr, Concordia Moorhead 50.84q 4 Thane Widmer, So, Hamline 51.61 5 Chris Mueller, So, St. Thomas 51.82 6 Maurice Hicks, So, Carleton 51.85 7 Zach Grieves, Jr, Saint John's 52.65 8 Brooks Hitt, Sr, Bethel 52.71 Round 1, Heat 3 1 Morris Dennis, So, Saint Mary's 50.01Q 2 Barinedum Kordah, Jr, Augsburg 51.03q 3 Sam ReMine, Jr, Gustavus 51.39 4 Joey Pugh, So, St. Olaf 52.64 5 Austin Redfield, Sr, St. Olaf 52.82 6 Nick Zurn, Sr, Saint John's 53.06 7 Bolu Johnson, So, Carleton 53.53 James Skidmore, Fr, St. Thomas DNC Final 1 Manni Egbujor, Fr, Augsburg 48.72 2 Carl Klamm, Fr, Bethel 49.21 3 James McFarlin, Sr, St. Olaf 49.27 4 Brian Jarvey, Sr, St. Thomas 49.30 5 Morris Dennis, So, Saint Mary's 49.43 6 Barinedum Kordah, Jr, Augsburg 50.25 7 Ryan Queenan, Jr, St. Thomas 50.71 8 David Supinski, Fr, Concordia Moorhead 50.72
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Allen-Michael Burback, Fr, St. Thomas 2:00.31Q 2 Kevin Skrip, Sr, St. Olaf 2:01.06Q 3 Camden Sikes, So, Carleton 2:01.21 4 Alex Fredrickson, Jr, Gustavus 2:03.24 5 Sam Longenbach, Jr, St. Olaf 2:03.58 6 Nick Rethemeier, So, Saint John's 2:03.79 7 Peter Simon, Sr, Concordia Moorhead 2:05.15 8 Kyle Becker, Fr, Saint John's 2:09.52 Round 1, Heat 2 1 Isaac Krause, Jr, Hamline 1:59.80Q 2 Ben Withbroe, Jr, Carleton 1:59.81Q 3 Tyler Krpan, Sr, St. Thomas 1:59.89 4 Sean Bjork, Jr, St. Olaf 2:00.09 5 Ryan Trapp, Jr, St. Thomas 2:02.14 6 Michael Gutierrez, Fr, Macalester 2:02.77 7 Taylor Huffman, So, Bethel 2:06.39 8 Jonathon Lenz, So, St. Olaf 2:07.31 Round 1, Heat 3 1 Brandon Krogman, So, Saint Mary's 1:56.90Q 2 Matthew Lillehaugen, Sr, Concordia Moorhead 1:56.99Q 3 Evan Hatton, Fr, Bethel 1:57.01q 4 Jacob Eggers, Jr, St. Olaf 1:58.59q 5 Bailey LaChance, Fr, St. Thomas 2:02.14 6 Alex Ozark, Fr, Hamline 2:03.16 7 Samuel Karlson, Fr, St. Thomas 2:05.08 8 Ethan Engberg, Fr, Macalester 2:09.26 Final 1 Kevin Skrip, Sr, St. Olaf 1:56.70 2 Ben Withbroe, Jr, Carleton 1:57.02 3 Evan Hatton, Fr, Bethel 1:57.06 4 Allen-Michael Burback, Fr, St. Thomas 1:57.17 5 Isaac Krause, Jr, Hamline 1:57.26 6 Matthew Lillehaugen, Sr, Concordia Moorhead 1:58.17 7 Jacob Eggers, Jr, St. Olaf 1:59.51 8 Brandon Krogman, So, Saint Mary's 2:06.20
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Thomas Feichtinger, Sr, Saint John's 4:15.82Q 2 Chris Boranian, Fr, Macalester 4:16.93Q 3 Jake Campbell, Sr, St. Olaf 4:17.24Q 4 Tayler Aarness, So, St. Olaf 4:17.61Q 5 Keith Ketola, So, St. Olaf 4:17.76Q 6 Justin Furcich, Fr, St. Olaf 4:18.91q 7 Mohamed Mohamed, Sr, Augsburg 4:19.82q 8 Nate Merrill, So, Macalester 4:20.03 9 Grant Suttie, Jr, St. Thomas 4:20.81 10 Casey Halbmaier, Jr, St. Thomas 4:21.71 11 Alex Charbonneau, Jr, Saint John's 4:22.02 12 Kyle Mehrhof, Fr, Hamline 4:22.31 13 Ian Bramstedt, So, St. Thomas 4:22.84 14 David Huffman, So, Bethel 4:25.14 Round 1, Heat 2 1 Ben Hiskes, Sr, Carleton 4:17.82Q 2 Paul Escher, Sr, St. Olaf 4:18.20Q 3 Joe Coffey, Jr, St. Olaf 4:18.31Q 4 William Anderson, Fr, St. Olaf 4:18.50Q 5 Austin Knowlton, Jr, St. Thomas 4:19.13Q 6 Marcus Speca, Sr, Gustavus 4:20.07 7 Nate Webster, Jr, St. Olaf 4:20.54 8 Nicholas Jackson, Sr, St. Thomas 4:21.67 9 Luke Erickson, Sr, Augsburg 4:22.12 10 Justin Brecheisen, Fr, Bethel 4:22.20 11 Lukas Buehler, Jr, Saint John's 4:22.56 12 Ryan Garrett, So, St. Thomas 4:25.51 13 Daniel Zoltek, Fr, Saint John's 4:26.09 14 Sam Renier, Sr, Gustavus 4:26.47 Final 1 Jake Campbell, Sr, St. Olaf 4:07.64 2 Paul Escher, Sr, St. Olaf 4:08.03 3 Joe Coffey, Jr, St. Olaf 4:08.77 4 Thomas Feichtinger, Sr, Saint John's 4:09.74 5 Ben Hiskes, Sr, Carleton 4:13.43 6 William Anderson, Fr, St. Olaf 4:14.48 7 Tayler Aarness, So, St. Olaf 4:15.42 8 Austin Knowlton, Jr, St. Thomas 4:15.75 9 Keith Ketola, So, St. Olaf 4:16.34 10 Chris Boranian, Fr, Macalester 4:18.28 11 Mohamed Mohamed, Sr, Augsburg 4:23.26 12 Justin Furcich, Fr, St. Olaf 4:26.25
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Hart Hornor, Sr, Carleton 14:40.94 Clemens stadium record Was 14:49.99; Ben Sathre, St. Thomas, 2010 2 Jake Campbell, Sr, St. Olaf 15:08.23 3 Joe Coffey, Jr, St. Olaf 15:12.77 4 Jovan Newsum, Jr, Saint Mary's 15:14.77 5 Paul Timm, So, St. Olaf 15:15.88 6 Jacob Gerhartz, Sr, St. Thomas 15:23.25 7 James Logan, Jr, Hamline 15:38.71 8 Tris Dodge, Fr, Carleton 15:40.28 9 Abdullahi Salan, Jr, Augsburg 15:42.48 10 Maxwell Kuzara, So, Saint John's 15:47.88 11 Tom Ritter, Sr, Bethel 15:49.53 12 Andrew Hansen, Jr, Saint John's 15:56.78 13 Seth Glidewell, Fr, St. Thomas 15:59.42 14 Sam Nelson, Fr, Bethel 15:59.73 15 Dylan Baumann, Sr, St. Thomas 16:02.40 16 Michael Hoffert, So, Carleton 16:04.48 17 Alex Berhe, Fr, St. Olaf 16:09.10 18 Brian Klein, Sr, St. Olaf 16:09.35 19 Mike Ryan, Jr, St. Thomas 16:12.87 20 Hiroshi Nakajima, So, Carleton 16:13.27 21 Spencer Castillo, Sr, St. Olaf 16:14.85 22 Adam Berkowitz, So, St. Thomas 16:23.94 23 Peter Metzdorff, Jr, Saint John's 16:24.19 24 Tony Duchenes, Fr, Hamline 16:30.35 25 Christian Svennes, Sr, Bethel 16:33.58 26 Ryan Turner, Jr, Concordia Moorhead 16:38.14 27 Sam Friesen, Jr, Saint John's 16:42.24 28 Derek DeBlieck, So, St. Olaf 16:44.09 29 Ricky Peterson, So, St. Thomas 17:01.13 Ryan Peterson, Sr, Hamline DNC Jonah Barry, Sr, Carleton DNF Nathan Rock, Sr, Hamline DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Hart Hornor, Sr, Carleton 32:10.44 2 Jacob Gerhartz, Sr, St. Thomas 32:40.33 3 Maxwell Kuzara, So, Saint John's 32:57.85 4 Andrew Hansen, Jr, Saint John's 32:59.45 5 Tom Ritter, Sr, Bethel 33:06.40 6 Alexander Ropes, Sr, Macalester 33:15.73 7 Adam Wood, Sr, St. Olaf 33:16.38 8 Abdullahi Salan, Jr, Augsburg 33:20.16 9 Nathan Rock, Sr, Hamline 33:27.33 10 Adam Brandt, Jr, St. Thomas 34:12.34 11 Henry Burt, Sr, St. Olaf 34:23.12 12 Ryan Turner, Jr, Concordia Moorhead 34:29.04 13 Sam Friesen, Jr, Saint John's 34:46.12 14 Anthony Paladie, So, Hamline 34:50.32 15 Evan Olawsky, Sr, Carleton 34:51.40 16 Michael Nelson, So, Saint John's 35:29.12 17 Jase Pater, Sr, Saint Mary's 36:09.53 18 Ryan Moore, Fr, Augsburg 36:18.22 Chris Huss, Jr, Augsburg DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +2.8 m/s (aided) 1 Dylan Olson, So, Hamline 15.00wQ 2 Trevor Maxwell, So, Gustavus 15.79wq 3 Nick Hasler, Fr, St. Thomas 15.88wq 4 Colton Syler, So, Bethel 15.96wq 5 Antonio Erskin, Sr, St. Thomas 16.44w 6 Phil Emmerich, Sr, Saint Mary's 16.75w 7 Preston Huddleston, So, St. Thomas 17.39w 8 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 22.30w Round 1, Heat 2 Wind = +2.0 m/s 1 Max Martin, Fr, Saint John's 15.62Q 2 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 15.90q 3 Rex Gould, Jr, Hamline 16.09 4 Kody Michaels, So, Saint Mary's 16.32 5 Jacob Gredvig, Jr, St. Thomas 16.67 6 Jeremiah Thayer, Jr, St. Thomas 18.38 7 Brett Brenden, Fr, Concordia Moorhead 20.06 Phillip Anderson, So, Bethel DNF Round 1, Heat 3 Wind = +1.9 m/s 1 Duncan Dahl, So, St. Thomas 15.46Q 2 Mitch Peck, So, Saint John's 15.89q 3 Matthew Hilliard, So, St. Thomas 15.99 4 Gabe Wright, Sr, Concordia Moorhead 16.21 5 Joseph Gardner, So, Saint Mary's 17.07 6 Sean Adams, Sr, Augsburg 17.22 7 Anders Voss, Sr, Macalester 17.40 8 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 23.10 Final Wind = +3.6 m/s (aided) 1 Dylan Olson, So, Hamline 14.85w 2 Max Martin, Fr, Saint John's 15.36w 3 Duncan Dahl, So, St. Thomas 15.42w 4 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 15.60w 5 Nick Hasler, Fr, St. Thomas 15.71w 6 Mitch Peck, So, Saint John's 15.94w 7 Colton Syler, So, Bethel 16.00w 8 Trevor Maxwell, So, Gustavus 20.01w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Sam Gatton, Jr, Hamline 56.82Q 2 Ed ReMine, Jr, Gustavus 56.92q 3 Robbie Holmes, So, St. Olaf 57.99q 4 Brian Eisner, So, Macalester 59.46 5 Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead 62.67 6 Kody Michaels, So, Saint Mary's 65.06 7 Joseph Gardner, So, Saint Mary's 68.00 Round 1, Heat 2 1 Max Martin, Fr, Saint John's 56.66Q 2 Jacob Gredvig, Jr, St. Thomas 57.23q 3 Jordan O'Reilly, So, St. Thomas 57.38q 4 Phillip Anderson, So, Bethel 58.99 5 Phil Emmerich, Sr, Saint Mary's 60.81 6 Lucas Bakken-Heck, So, Hamline 62.86 7 Anders Voss, Sr, Macalester 65.00 8 Luke Owens, Fr, Concordia Moorhead 67.37 Round 1, Heat 3 1 Duncan Dahl, So, St. Thomas 57.01Q 2 Mitch Peck, So, Saint John's 58.22q 3 Colton Syler, So, Bethel 59.24 4 Antonio Erskin, Sr, St. Thomas 61.11 5 Jack Buckner, So, Carleton 62.03 6 Jeremiah Thayer, Jr, St. Thomas 62.27 7 Levi Atkinson, Fr, Carleton 62.56 Final 1 Mitch Peck, So, Saint John's 55.14 2 Ed ReMine, Jr, Gustavus 55.38 3 Max Martin, Fr, Saint John's 56.19 4 Sam Gatton, Jr, Hamline 56.39 5 Duncan Dahl, So, St. Thomas 56.61 6 Jordan O'Reilly, So, St. Thomas 56.97 7 Robbie Holmes, So, St. Olaf 57.46 8 Jacob Gredvig, Jr, St. Thomas 58.24
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Ryan Peterson, Sr, Hamline 9:28.34 2 Ryan Bugler, Jr, Saint John's 9:34.70 3 Paul Timm, So, St. Olaf 9:39.72 4 Carston Dammann, Jr, Gustavus 9:41.98 5 Austin O'Hare, So, Saint Mary's 9:43.05 6 Thomas Knobbe, Jr, Gustavus 9:43.14 7 Matthew Burgstahler, So, Saint John's 9:43.17 8 Parker Rosenau, Fr, St. Thomas 9:51.00 9 Ben Long, Sr, St. Thomas 10:01.30 10 Brandon Franta, Jr, Saint John's 10:01.89 11 Tim Van LaarHoven, So, St. Thomas 10:07.66 12 Ronnie Stimson, Sr, Hamline 10:08.17 13 Eric Bakken, So, St. Olaf 10:09.41 14 Anders Rasmussen, Fr, Bethel 10:10.55 15 Thomas Lerdall, Fr, St. Olaf 10:11.82 16 Austin Lick, Sr, Saint John's 10:15.28 17 Dan Buchmeier, So, St. Olaf 10:18.64 18 Luke Wittman, Jr, Saint John's 10:19.61
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 St. Thomas (Nicholas Spann, Cole Boughner, Daniel Sauro, Anthony Ekholm) 42.81Q 2 St. Olaf (Justin Elstad, James McFarlin, Kevin Skrip, Aaron Stets) 42.92q 3 Hamline (Sam Yankey, Nathan Huss, Clay Wimmer, Thane Widmer) 44.00q 4 Macalester (Peace Madimutsa, Aidan Hennen, Brian Eisner, Jack Schultenover) 44.22q Carleton DNC Round 1, Heat 2 1 Saint John's (Ryan Kuester, Anthony Clarke, Evan Clark, Drew Schoenbauer) 42.58Q 2 Bethel (Keith Vollendorf, Karl Olsen, Carl Klamm, Jon Pytlak) 42.75q 3 Gustavus (Jack Blaney, Ed ReMine, Sam ReMine, Joshua Curtis) 43.65q 4 Saint Mary's (James Davis, Andrew Allemann, Phil Emmerich, Desmond Steward) 44.64q 5 Concordia Moorhead (Zach DeClusin, Erik Bye, Dan McGuire, Joe Hendrickson) 46.42 Final 1 St. Thomas (Nicholas Spann, Cole Boughner, Daniel Sauro, Anthony Ekholm) 42.23 2 Saint John's (Ryan Kuester, Anthony Clarke, Evan Clark, Drew Schoenbauer) 42.29 3 Bethel (Keith Vollendorf, Karl Olsen, Carl Klamm, Jon Pytlak) 42.36 4 St. Olaf (Justin Elstad, James McFarlin, Kevin Skrip, Aaron Stets) 42.58 5 Gustavus (Jack Blaney, Ed ReMine, Sam ReMine, Joshua Curtis) 43.55 6 Hamline (Sam Yankey, Nathan Huss, Clay Wimmer, Thane Widmer) 43.93 7 Saint Mary's (James Davis, Andrew Allemann, Phil Emmerich, Desmond Steward) 44.83 8 Macalester (Peace Madimutsa, Aidan Hennen, Brian Eisner, Jack Schultenover) 49.24
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Bethel (Patrick Klamm, Karl Olsen, Dan Wahlstedt, Carl Klamm) 3:18.74 H2 2 St. Olaf (James McFarlin, Joey Pugh, Aaron Stets, Kevin Skrip) 3:19.04 H2 3 Gustavus (Joshua Curtis, Alex Fredrickson, Ed ReMine, Sam ReMine) 3:22.38 H2 4 Hamline (Clay Wimmer, Thane Widmer, Isaac Krause, Sam Gatton) 3:23.07 H2 5 Carleton (Maurice Hicks, Camden Sikes, Bolu Johnson, Ben Withbroe) 3:23.42 H2 6 Saint John's (Nick Zurn, Will Zimmerman, Zach Grieves, Thomas Feichtinger) 3:24.46 H2 7 St. Thomas 3:24.60 H2 8 Augsburg (Manni Egbujor, Mohamed Sharif, Mohamed Mohamed, Barinedum Kordah) 3:24.67 H1 9 Concordia Moorhead (Joe Hendrickson, Luke Lillehaugen, Peter Simon, David Supinski) 3:26.11 H1 10 Saint Mary's (Brandon Krogman, James Davis, Phil Emmerich, Morris Dennis) 3:28.64 H2 Macalester (Peace Madimutsa, Brian Eisner, Jack Reece, Michael Gutierrez) DQ H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 Saint John's (Ryan Bugler, Will Zimmerman, Kevin Lamb, Thomas Feichtinger) 7:56.83 2 Concordia Moorhead (Race Heitkamp, David Supinski, Nick Solheim, Matthew Lillehaugen) 7:58.87 3 Hamline (Chris Lagergren, Isaac Krause, Ryan Peterson, Nathaniel Jacobson) 7:59.74 4 Gustavus (Alex Fredrickson, Ryley Sandberg, Carston Dammann, Thomas Knobbe) 8:03.66 5 Bethel (Connor Haugen, Dan Wahlstedt, Sam Nelson, Evan Hatton) 8:05.22 6 Saint Mary's (Brandon Krogman, Jared Wolt, Jovan Newsum, Austin O'Hare) 8:14.56 7 Carleton (Caleb Flack, Patrick O'Reilly, Frank Spence, Camden Sikes) 8:17.02 8 Macalester (Michael Gutierrez, Nate Merrill, Spencer Grant, Ethan Engberg) 8:22.21 9 St. Olaf (Cal Knickerbocker, Ryan van Mechelen, Andy Rudberg, Sean Bjork) 8:25.53 10 Augsburg (Wilson Musabyimana, Benjamin Erickson, Mohamed Sharif, Yasir Said) 9:04.14 St. Thomas DQ
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 2 Michael Witschen, Jr, St. Thomas 21-11[+1.6w] (6.68m)q 3 Evan Cross, Jr, St. Thomas 21-9 1/2[-0.5w] (6.64m)q 5 Preston Huddleston, So, St. Thomas 21-8w[+4.2w] (6.60m)q 6 Nicholas Spann, Fr, St. Thomas 21-8[+1.0w] (6.60m)q 7 Conor White, Fr, St. Thomas 21-6 3/4[+1.9w] (6.57m)q 9 Jon Pytlak, Fr, Bethel 21-1 1/2[+1.3w] (6.44m)q 11 Grant Bullert, Fr, Bethel 20-10[+1.7w] (6.35m) 14 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 20-9[+0.1w] (6.32m) 15 Daniel Bruckbauer, Fr, Saint John's 20-7 3/4w[+4.0w] (6.29m) Colton Peterson, Fr, Saint John's ND Round 1, Flight 2 1 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 21-11 1/2w[+2.8w] (6.69m)q 4 Barinedum Kordah, Jr, Augsburg 21-8 3/4[+0.8w] (6.62m)q 8 Bryan Ortman, Sr, Saint Mary's 21-4[+1.6w] (6.50m)q 10 Travis Spillum, So, Saint John's 21-1 1/4[+1.9w] (6.43m) 12 Jackson Schepp, So, Concordia Moorhead 20-9 3/4[+1.0w] (6.34m) 13 Dwight Alexander, So, Carleton 20-9 1/4[+1.2w] (6.33m) 16 Raymond Twumasi, Jr, Saint John's 20-7 1/4w[+3.3w] (6.28m) 17 Jacob Hagen Erickson, So, Saint Mary's 20-1 3/4 (6.14m) 18 Trevor Stewart, So, St. Olaf 20-1 1/2[+0.8w] (6.13m) 19 Jaimen Hampton, Fr, Hamline 19-10 3/4w[+3.2w] (6.06m) Final 1 Barinedum Kordah, Jr, Augsburg 22-4 1/2w[+3.2w] (6.82m) (6.62, 6.55, 6.37, 6.82, 6.45, 6.38) 2 Preston Huddleston, So, St. Thomas 22-2 1/2w[+2.9w] (6.77m) (6.60, 6.48, F, 6.75, 6.55, 6.77) 3 Evan Cross, Jr, St. Thomas 22-2 1/4[+1.5w] (6.76m) (6.47, 6.53, 6.64, F, F, 6.76) 4 Nicholas Spann, Fr, St. Thomas 22-0 1/4[+1.1w] (6.71m) (F, 6.60, F, F, 6.71, F) 5 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 21-11 1/2w[+2.8w] (6.69m) (6.36, 6.69, 6.29, 6.54, 6.47, 6.47) 6 Michael Witschen, Jr, St. Thomas 21-11[+1.6w] (6.68m) (6.68, 6.07, 6.43, F, 6.67, F) 7 Conor White, Fr, St. Thomas 21-10[+1.9w] (6.65m) (6.54, F, 6.57, 6.65, F, F) 8 Bryan Ortman, Sr, Saint Mary's 21-6[-2.7w] (6.55m) (6.36, 6.50, 5.74, 6.55, 5.99, 6.39) 9 Jon Pytlak, Fr, Bethel 21-1 1/2[+1.3w] (6.44m) (6.27, 6.44, 6.30, F, F, 6.44)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Bakari Jackson, Fr, Hamline 46-5 1/4w[+2.1w] (14.15m)q 2 Raymond Twumasi, Jr, Saint John's 46-1 1/4[+0.7w] (14.05m)q 4 Nick Anderson, Jr, Concordia Moorhead 43-5 1/4[+0.2w] (13.24m)q 6 Desmond Steward, Fr, Saint Mary's 42-6[+1.4w] (12.95m)q 13 Dwight Alexander, So, Carleton 41-2 1/2[+1.8w] (12.56m) 15 Luke VanZuilen, So, St. Thomas 40-9w[+3.4w] (12.42m) 16 Sean Adams, Sr, Augsburg 40-3 1/2w[+2.9w] (12.28m) 17 Grant Bullert, Fr, Bethel 40-3 1/4w[+2.3w] (12.27m) 18 Ryan Buchmeier, So, Saint Mary's 39-1 3/4[+1.3w] (11.93m) 20 Colton Peterson, Fr, Saint John's 37-5[+1.8w] (11.40m) Round 1, Flight 2 3 Bryan Ortman, Sr, Saint Mary's 44-5 1/4[+1.7w] (13.54m)q 5 Evan Cross, Jr, St. Thomas 43-5 1/4[+0.8w] (13.24m)q 7 Jacob Buhl, Fr, St. Thomas 42-4 1/4w[+3.9w] (12.91m)q 8 Miles Keys McKay, So, Macalester 42-3 1/4w[+2.7w] (12.88m)q 9 Daniel Bruckbauer, Fr, Saint John's 42-2[+0.4w] (12.85m)q 10 Jackson Schepp, So, Concordia Moorhead 41-9 1/4[+1.0w] (12.73m) 11 John Klun, Fr, St. Thomas 41-6[+1.9w] (12.65m) 12 Nicholas Spann, Fr, St. Thomas 41-4 1/4[+1.0w] (12.60m) 14 Troy Ektnitphong, Fr, Gustavus 40-9[+0.8w] (12.42m) 19 Jacob Hagen Erickson, So, Saint Mary's 38-9 3/4 (11.83m) Final 1 Bakari Jackson, Fr, Hamline 46-9 1/2[+1.0w] (14.26m) (14.11, 14.15, 13.45, 14.03, 13.86, 14.26) 2 Raymond Twumasi, Jr, Saint John's 46-3 1/4[-2.2w] (14.10m) (14.05, F, F, 14.10, F, 14.07) 3 Daniel Bruckbauer, Fr, Saint John's 45-6 1/2[+0.3w] (13.88m) (F, F, 12.85, 13.53, 13.88, 13.29) 4 Bryan Ortman, Sr, Saint Mary's 44-11 1/2[+0.1w] (13.70m) (F, 13.54, 13.40, F, 12.15, 13.70) 5 Nick Anderson, Jr, Concordia Moorhead 43-5 1/4[+0.2w] (13.24m) (12.95, 13.24, 12.00, F, F, 13.15) 6 Evan Cross, Jr, St. Thomas 43-5 1/4[+0.8w] (13.24m) (F, 13.24, F, F, F, 13.09) 7 Desmond Steward, Fr, Saint Mary's 42-7 1/2[+1.0w] (12.99m) (12.46, F, 12.95, F, F, 12.99) 8 Jacob Buhl, Fr, St. Thomas 42-4 1/4w[+3.9w] (12.91m) (12.91, 12.80, 12.80, 12.47, 12.42, F) 9 Miles Keys McKay, So, Macalester 42-3 1/4w[+2.7w] (12.88m) (F, F, 12.88, F, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 2 Chase Duwenhoegger, So, Hamline 53-7 1/2 (16.34m)q 5 Eric Dols, Fr, Hamline 50-4 (15.34m)q 6 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 49-7 (15.11m)q 8 Nathan Kurtz-Enko, Fr, St. Olaf 47-11 (14.60m)q 11 Michael Hensch, Fr, Gustavus 44-4 1/4 (13.52m) 12 Alec Boike, Jr, Concordia Moorhead 44-3 1/2 (13.50m) 13 Tony Yost, So, Saint John's 44-1 1/4 (13.44m) 14 Austin Jochum, So, St. Thomas 43-10 3/4 (13.38m) 19 Bryce DeBoer, Jr, Bethel 42-6 1/4 (12.96m) 20 Will Neuenfeldt, Jr, Gustavus 42-0 3/4 (12.82m) Round 1, Flight 2 1 Travis Jacobson, So, Hamline 53-8 1/4 (16.36m)q 3 Matt Schauer, Jr, St. Thomas 53-2 3/4 (16.22m)q 4 Kai Barber, Fr, Saint John's 50-4 1/2 (15.35m)q 7 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 48-1 1/4 (14.66m)q 9 Ethan Lunning, Sr, St. Olaf 46-5 1/4 (14.15m)q 10 Pierce Heston, Sr, Hamline 45-1 1/2 (13.75m) 15 Ryan Reiter, Fr, Saint John's 43-9 3/4 (13.35m) 16 Michael Greene, Fr, St. Thomas 43-9 (13.33m) 17 Mitchell Maday, Fr, Hamline 43-8 1/2 (13.32m) 18 Nick Woods, Jr, St. Olaf 43-1 3/4 (13.15m) Final 1 Travis Jacobson, So, Hamline 55-9 1/4 (17.00m) (16.36, 16.24, 15.78, 15.94, 17.00, 17.00) 2 Matt Schauer, Jr, St. Thomas 54-4 1/2 (16.57m) (F, 16.10, 16.22, 15.96, F, 16.57) 3 Chase Duwenhoegger, So, Hamline 53-8 1/2 (16.37m) (16.02, 16.34, 15.73, 16.37, 16.30, 16.07) 4 Kai Barber, Fr, Saint John's 50-4 1/2 (15.35m) (14.48, 15.35, 14.53, F, 14.88, 15.01) 5 Eric Dols, Fr, Hamline 50-4 (15.34m) (15.21, 15.29, 15.34, 14.28, F, 14.05) 6 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 49-7 (15.11m) (F, 14.92, 15.11, F, F, F) 7 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 48-1 1/4 (14.66m) (13.62, 13.90, 14.66, 13.68, 13.89, 13.80) 8 Nathan Kurtz-Enko, Fr, St. Olaf 47-11 3/4 (14.62m) (14.60, 14.17, 13.93, 14.62, 14.48, 14.07) 9 Ethan Lunning, Sr, St. Olaf 46-5 1/4 (14.15m) (13.41, 14.15, 13.50, F, 13.49, 13.56)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 3 Mitchell Maday, Fr, Hamline 145-1 (44.22m)q 4 Alex Logan, Sr, Gustavus 143-6 (43.74m)q 5 Anthony Tyler, Jr, Hamline 142-2 (43.34m)q 7 Keith Maxon, Fr, Gustavus 139-3 (42.45m)q 10 Ethan Lunning, Sr, St. Olaf 137-7 (41.95m) 11 Tony Yost, So, Saint John's 136-1 (41.49m) 16 Jesse Kuusisto, Jr, Augsburg 129-9 (39.54m) 18 Logan Klaers, Jr, St. Thomas 127-3 (38.78m) Thomas Hutchinson, Fr, Hamline ND Peyton Thiry, Jr, Saint John's ND Round 1, Flight 2 1 Chase Duwenhoegger, So, Hamline 153-5 (46.77m)q 2 Kai Barber, Fr, Saint John's 150-3 (45.81m)q 6 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 142-1 (43.30m)q 8 Pierce Heston, Sr, Hamline 138-6 (42.22m)q 9 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 138-0 (42.06m)q 12 Andrew Puett, Fr, Gustavus 134-4 (40.94m) 13 Zach Hauser, Sr, Macalester 132-7 (40.42m) 14 Ryan Reiter, Fr, Saint John's 130-9 (39.86m) 15 Sam Diaz de Leone, So, Carleton 130-5 (39.75m) 17 Michael Kantor, Jr, Augsburg 129-6 (39.47m) Final 1 Chase Duwenhoegger, So, Hamline 153-5 (46.77m) (41.88, 46.77, 45.37, 45.34, 44.41, 45.88) 2 Anthony Tyler, Jr, Hamline 153-1 (46.66m) (43.34, 43.21, F, 42.58, 46.66, 43.16) 3 Kai Barber, Fr, Saint John's 150-3 (45.81m) (43.17, 45.81, 44.81, 44.63, F, F) 4 Mitchell Maday, Fr, Hamline 145-1 (44.22m) (40.94, 44.22, F, F, F, F) 5 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 144-9 (44.12m) (43.23, 43.04, 43.30, 44.12, 43.58, 43.35) 6 Alex Logan, Sr, Gustavus 143-6 (43.74m) (42.93, 43.74, 43.26, 41.59, 41.72, 43.72) 7 Pierce Heston, Sr, Hamline 140-0 (42.68m) (42.04, 42.22, 39.37, 42.68, F, 40.03) 8 Keith Maxon, Fr, Gustavus 139-3 (42.45m) (40.44, 39.49, 42.45, 36.93, 38.38, 39.70) 9 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 138-0 (42.06m) (F, 42.06, 36.96, 38.75, 39.88, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 2 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 165-9 (50.53m)q 4 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 164-6 (50.14m)q 6 Ethan Lunning, Sr, St. Olaf 158-10 (48.43m)q 8 Michael Hensch, Fr, Gustavus 157-7 (48.03m)q 10 Travis Jacobson, So, Hamline 152-11 (46.61m) 11 Eric Dols, Fr, Hamline 151-8 (46.22m) 12 David Danhauer, Fr, St. Thomas 150-2 (45.77m) 13 Austin Jochum, So, St. Thomas 148-8 (45.32m) 16 Jesse Kuusisto, Jr, Augsburg 144-11 (44.18m) 19 Logan Klaers, Jr, St. Thomas 141-7 (43.16m) Round 1, Flight 2 1 Sam Fischer, Sr, Gustavus 169-2 (51.57m)q 3 Bryce DeBoer, Jr, Bethel 165-4 (50.41m)q 5 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 160-1 (48.80m)q 7 Mitchell Maday, Fr, Hamline 157-8 (48.07m)q 9 Matt Schauer, Jr, St. Thomas 154-6 (47.11m)q 14 Ray Culp, So, Hamline 147-9 (45.05m) 15 David McNichols, So, Macalester 145-7 (44.37m) 17 Gunnar Melin, Fr, Augsburg 144-8 (44.10m) 18 TaSawn Burton, Jr, Hamline 141-11 (43.27m) 20 Michael Kantor, Jr, Augsburg 137-0 (41.77m) Final 1 Sam Fischer, Sr, Gustavus 176-6 (53.80m) (48.81, 51.57, 50.99, 50.60, 53.80, F) 2 Bryce DeBoer, Jr, Bethel 168-5 (51.35m) (49.08, 49.86, 50.41, 51.35, F, 50.98) 3 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 165-9 (50.53m) (50.53, 48.24, 47.21, 48.59, 50.19, F) 4 Micah Hausman, Jr, St. Thomas 164-6 (50.14m) (41.54, 49.12, 50.14, 48.73, F, F) 5 Craig Murtha, Jr, St. Thomas 160-1 (48.80m) (48.69, 48.80, 47.33, F, F, 44.66) 6 Ethan Lunning, Sr, St. Olaf 158-10 (48.43m) (F, 47.22, 48.43, 45.58, F, F) 7 Mitchell Maday, Fr, Hamline 157-8 (48.07m) (F, 48.07, F, F, 47.64, F) 8 Michael Hensch, Fr, Gustavus 157-7 (48.03m) (47.83, 46.79, 48.03, F, 46.68, F) 9 Matt Schauer, Jr, St. Thomas 156-1 (47.58m) (F, F, 47.11, 45.73, 47.58, 44.60)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 2 Michael Hensch, Fr, Gustavus 174-2 (53.08m)q 4 Jack Buckner, So, Carleton 166-11 (50.89m)q 5 Josh Murrey, Jr, Concordia Moorhead 161-9 (49.31m)q 7 Christopher Peterson, Jr, St. Thomas 156-2 (47.61m)q 8 Jeremiah Thayer, Jr, St. Thomas 155-8 (47.46m)q 9 Michael Kantor, Jr, Augsburg 152-11 (46.61m)q 12 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 146-10 (44.76m) 15 Christian Zaytoun, Fr, Carleton 137-5 (41.89m) 16 Cole Howard, Fr, Saint John's 136-7 (41.63m) 17 William Woodward, So, St. Thomas 135-11 (41.43m) Round 1, Flight 2 1 Randy Perez, Fr, Saint John's 187-10 (57.26m)q 3 Sean Hayes, So, Macalester 171-7 (52.30m)q 6 Cole Boughner, Sr, St. Thomas 159-5 (48.61m)q 10 Ross Kinderman, So, Saint Mary's 150-1 (45.76m) 11 Luke VanZuilen, So, St. Thomas 149-10 (45.66m) 13 Michael Witschen, Jr, St. Thomas 143-4 (43.70m) 14 Tyler Rea, So, Augsburg 140-5 (42.81m) 18 Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead 134-6 (41.00m) 19 Parker Anderson, Jr, Saint John's 130-0 (39.63m) 20 Erik Bye, Jr, Concordia Moorhead 129-3 (39.41m) Final 1 Randy Perez, Fr, Saint John's 187-10 (57.26m) (51.26, 57.26, 54.15, F, 48.28, 55.05) 2 Michael Hensch, Fr, Gustavus 174-2 (53.08m) (53.08, 48.75, 46.95, 52.26, 47.99, F) 3 Sean Hayes, So, Macalester 171-7 (52.30m) (51.44, 51.69, 52.30, 49.12, 46.96, 48.70) 4 Jack Buckner, So, Carleton 166-11 (50.89m) (48.72, 50.04, 50.89, 47.96, 47.16, 42.53) 5 Josh Murrey, Jr, Concordia Moorhead 161-9 (49.31m) (39.75, 45.85, 49.31, F, 48.81, 49.30) 6 Cole Boughner, Sr, St. Thomas 159-5 (48.61m) (40.67, 48.61, 45.82, P, P, P) 7 Jeremiah Thayer, Jr, St. Thomas 157-11 (48.14m) (F, 47.46, F, 48.03, 48.14, 46.26) 8 Christopher Peterson, Jr, St. Thomas 156-2 (47.61m) (F, F, 47.61, 43.27, 43.82, 42.57) 9 Michael Kantor, Jr, Augsburg 152-11 (46.61m) (45.33, 43.48, 46.61, 41.45, F, 39.79)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

High Jump 1 Logan Hovie, Sr, Macalester 6-7 (2.01m) (1.96, 2.01) 2 Pete Dehkes, So, Carleton 6-5 (1.96m) (1.81, 1.86, 1.91, 1.96[2]) 2 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 6-5 (1.96m) (1.91, 1.96[2]) 4 Gabe Wright, Sr, Concordia Moorhead 6-5 (1.96m) (1.81, 1.86[2], 1.91, 1.96[3]) 5 Jackson Schepp, So, Concordia Moorhead 6-3 1/4 (1.91m) (1.86[2], 1.91[2]) 6 Nick Anderson, Jr, Concordia Moorhead 6-3 1/4 (1.91m) (1.86, 1.91[3]) 7 Evan Cross, Jr, St. Thomas 6-1 1/4 (1.86m) (1.86) 8 Sam Gatton, Jr, Hamline 6-1 1/4 (1.86m) (1.76[2], 1.81, 1.86[2]) 9 Travis Spillum, So, Saint John's 5-11 1/4 (1.81m) (1.76, 1.81) 10 Bennet Woltjer, So, Gustavus 5-11 1/4 (1.81m) (1.71[2], 1.76, 1.81) 11 Conor White, Fr, St. Thomas 5-11 1/4 (1.81m) (1.71, 1.76, 1.81[3]) 12 Nick Hasler, Fr, St. Thomas 5-9 1/4 (1.76m) (1.71, 1.76) 12 Preston Huddleston, So, St. Thomas 5-9 1/4 (1.76m) (1.71, 1.76) 12 Nelson Finne, Fr, Gustavus 5-9 1/4 (1.76m) (1.71, 1.76) 15 Matthew Anderson, Sr, St. Thomas 5-9 1/4 (1.76m) (1.71[2], 1.76) 16 Jack Buckner, So, Carleton 5-9 1/4 (1.76m) (1.71, 1.76[2]) 17 James Moyer, So, Bethel 5-7 1/4 (1.71m) (1.71[3]) Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Pole Vault 1 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 15-9 1/4 (4.81m) (4.61, 4.71[2], 4.81) 2 Maxwell Olson, Jr, Saint John's 15-5 1/2 (4.71m) (4.16, 4.31[2], 4.46, 4.61, 4.71[3]) 3 Matt Devery, Sr, Saint John's 14-7 1/2 (4.46m) (4.01, 4.16, 4.31, 4.46[2]) 4 Eli Beachy, So, Concordia Moorhead 14-7 1/2 (4.46m) (4.01[2], 4.16, 4.31, 4.46[3]) 5 Lucas Cronin, Fr, St. Thomas 14-1 3/4 (4.31m) (4.01, 4.16, 4.31) 6 Jordan Theisen, Fr, Saint John's 14-1 3/4 (4.31m) (4.01, 4.16, 4.31[2]) 6 Joe Matheson, Sr, Hamline 14-1 3/4 (4.31m) (4.31[2]) 8 James Moyer, So, Bethel 14-1 3/4 (4.31m) (4.01[2], 4.16[2], 4.31[2]) 9 Josh Murrey, Jr, Concordia Moorhead 13-7 3/4 (4.16m) (4.16) 9 Evan Keil, Jr, St. Thomas 13-7 3/4 (4.16m) (4.16) 9 David Hoien, Jr, Gustavus 13-7 3/4 (4.16m) (4.01, 4.16) 12 Sam Haley, Fr, Concordia Moorhead 13-7 3/4 (4.16m) (4.01[3], 4.16) 12 Jacob Gursky, Fr, St. Olaf 13-7 3/4 (4.16m) (4.01[3], 4.16) 14 Eddie Clifton, So, Concordia Moorhead 13-7 3/4 (4.16m) (4.16[2]) 14 Derek Huntley, Jr, Gustavus 13-7 3/4 (4.16m) (4.16[2]) 14 Steve Zingsheim, Sr, Hamline 13-7 3/4 (4.16m) (4.16[2]) 17 Bennet Woltjer, So, Gustavus 13-7 3/4 (4.16m) (4.01, 4.16[3]) David Kemper, Fr, Saint Mary's NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Decathlon 1 Jack Buckner, So, Carleton 6344 (11.69, 6.50, 10.49, 1.83, 51.39, 16.91, 34.86, 3.50, 54.61, 4:39.99) 2 Connor O'Neill, Jr, St. Thomas 6340 (11.59, 6.41, 10.67, 2.01, 54.10, 15.91, 29.86, 4.70, 43.78, 5:23.07) 3 Preston Huddleston, So, St. Thomas 6170 (11.48, 6.57, 11.04, 1.83, 50.90, 16.84, 30.04, 4.00, 41.50, 5:03.84) 4 Jackson Schepp, So, Concordia Moorhead 6155 (11.69, 6.42, 10.44, 2.01, 51.61, 16.68, 27.65, 3.80, 40.41, 4:51.46) 5 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 5987 (11.70, 5.89, 11.55, 1.68, 52.45, 15.57, 33.40, 3.40, 43.50, 4:46.94) 6 James Moyer, So, Bethel 5887 (11.67, 6.00, 9.82, 1.71, 52.55, 16.24, 26.82, 4.10, 40.90, 4:45.32) 7 Gabe Wright, Sr, Concordia Moorhead 5878 (12.13, 5.81, 9.92, 1.89, 53.39, 16.26, 30.98, 3.90, 39.06, 4:45.17) 8 Eric Udermann, Fr, St. Thomas 5773 (12.02, 5.70, 10.56, 1.68, 52.91, 17.23, 37.04, 3.60, 43.58, 4:42.72) 9 Phil Emmerich, Sr, Saint Mary's 5494 (11.81, 5.82, 10.61, 1.65, 51.76, 16.80, 25.60, 3.60, 39.58, 5:05.76) 10 Eli Knutson, Fr, St. Olaf 5469 (12.00, 5.75, 10.36, 1.65, 51.32, 17.13, 26.53, 3.60, 38.82, 4:57.02) 11 Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead 5377 (12.31, 5.53, 9.44, 1.74, 54.90, 17.73, 31.76, 3.70, 40.82, 4:48.36) 12 Lucas Cronin, Fr, St. Thomas 5122 (12.14, 5.21, 10.85, 1.62, 54.11, 19.15, 30.21, 4.10, 39.62, 5:19.36) 13 Sean Adams, Sr, Augsburg 4906 (12.03, 6.06, 11.44, 1.59, 56.03, 17.02, 28.82, 2.90, 38.86, 6:03.09) 14 Christopher Peterson, Jr, St. Thomas 4861 (12.05, 5.38, 9.37, 1.59, 55.42, 19.27, 24.41, 4.00, 45.53, 5:35.76) 15 Brett Brenden, Fr, Concordia Moorhead 4405 (12.57, 5.77, 9.99, 1.71, 57.29, 18.04, 24.26, NM, 34.72, 5:03.68) 16 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 4335 (12.30, 5.48, 7.89, 1.68, 55.89, 20.77, 17.96, 2.90, 34.44, 4:54.25) 17 Kyle Stichman, Fr, Bethel 3768 (12.10, 5.02, 7.98, 1.50, 55.18, 20.25, 20.92, NM, 27.54, 5:06.86) Chris Frick, Fr, St. Olaf ND (11.82, 6.21, 9.87, 1.68, 52.82, DQ, DNC, DNC, DNC)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 110 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Decathlon 1 St. Thomas 184.0 2 Saint John's 156.5 3 Hamline 108.5 4 St. Olaf 98.0 5 Carleton 61.0 6 Bethel 57.0 7 Gustavus 55.0 8 Concordia Moorhead 48.0 9 Augsburg 40.0 10 Saint Mary's 27.0 11 Macalester 21.0
Click here for data on women

Return to home page.