CSB-SJU Invitational Men

McNeeley Spectrum, Saint John's

Feb. 20, 2016

Last updated Feb. 20, 2016 10:33 PM

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

60 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Justin Terry, Jr, Minnesota Morris 7.16Q 2 Nathan Huss, Jr, Hamline 7.36 3 Jack Blaney, Fr, Gustavus 7.44 4 Ricky Kothenbeutel, So, Minnesota Morris 7.52 Anthony Clarke, Fr, Saint John's DNC Jacob Peterson, Sr, Saint John's DNC Andrew Dosch, Jr, Concordia Moorhead DNC Round 1, Heat 2 1 Ryan Kuester, Jr, Saint John's 7.12Q 2 Clay Wimmer, Jr, Hamline 7.34q 3 Jaimen Hampton, Fr, Hamline 7.40 4 Parker Anderson, Jr, Saint John's 7.49 5 Michael Hensch, Fr, Gustavus 7.51 6 Zach DeClusin, So, Concordia Moorhead 7.61 7 Tory Haglund, Fr, Hamline 7.67 Round 1, Heat 3 1 Tom Larson, Sr, Hamline 7.24Q 2 Jason Montonye, So, Concordia Moorhead 7.33q 3 Sam Yankey, Jr, Hamline 7.57 4 Griffin Spier, Sr, Gustavus 7.61 5 Kevin Marzolf, Fr, Concordia Moorhead 7.82 6 Dan McGuire, Jr, Concordia Moorhead 7.89 Wyatt Lautt, Fr, Concordia Moorhead DNC Round 1, Heat 4 1 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 7.27Q 2 Jordan Lein, So, Hamline 7.30q 3 Brandon Govan, Fr, Gustavus 7.37 4 Daniel Trentacoste, So, Gustavus 7.53 Wyatt Olson, Fr, Concordia Moorhead DNC Rujard Thurmer, Fr, Minnesota Morris DNC Round 1, Heat 5 1 Evan Clark, Fr, Saint John's 7.13Q 2 Sean O'Connell, Jr, Gustavus 7.40 3 Luke Kelvington, Fr, Saint John's 7.45 4 Oluwadurotimi Edu, So, Gustavus 7.50 5 Hunter Mickelson, Fr, Hamline 7.77 6 Syed Shah, Fr, Gustavus 8.64 Albert Danielson, So, Hamline DNC Final 1 Justin Terry, Jr, Minnesota Morris 7.06 2 Evan Clark, Fr, Saint John's 7.13 3 Ryan Kuester, Jr, Saint John's 7.16 4 Clay Wimmer, Jr, Hamline 7.27 5 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 7.32 6 Jason Montonye, So, Concordia Moorhead 7.33 Jordan Lein, So, Hamline DNC Tom Larson, Sr, Hamline DNC
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

200 Meter Dash 1 Justin Terry, Jr, Minnesota Morris 22.96 H1 2 Thane Widmer, So, Hamline 23.08 H1 3 Clay Wimmer, Jr, Hamline 23.56 H3 4 Sean O'Connell, Jr, Gustavus 23.57 H2 5 Nathan Huss, Jr, Hamline 23.66 H2 6 Jason Montonye, So, Concordia Moorhead 23.67 H4 7 Nick Zurn, Sr, Saint John's 24.00 H6 8 Matt Pratt, So, Hamline 24.108 H3 9 Jordan Grier, So, Hamline 24.113 H3 10 Sam Yankey, Jr, Hamline 24.117 H5 11 Jack Blaney, Fr, Gustavus 24.14 H5 12 Logan Davis, Fr, Saint John's 24.19 H6 13 Ben Frederickson, Fr, Saint John's 24.20 H6 14 Ricky Kothenbeutel, So, Minnesota Morris 24.39 H4 15 Brandon Govan, Fr, Gustavus 24.471 H7 16 Daniel Trentacoste, So, Gustavus 24.476 H7 17 Jesse Green, Jr, Hamline 24.50 H2 18 Zach DeClusin, So, Concordia Moorhead 24.53 H6 19 Cole Kvistero, Fr, Minnesota Morris 24.78 H3 20 Martin Moore, Fr, Concordia Moorhead 24.89 H7 21 Tory Haglund, Fr, Hamline 24.96 H4 22 Parker Anderson, Jr, Saint John's 25.023 H5 23 Elijah Chapple, Sr, Minnesota Morris 25.029 H7 24 Albert Danielson, So, Hamline 25.213 H1 25 Oluwadurotimi Edu, So, Gustavus 25.217 H6 26 Nelson Finne, Fr, Gustavus 25.30 H2 27 Dan McGuire, Jr, Concordia Moorhead 25.36 H1 28 Kevin Marzolf, Fr, Concordia Moorhead 25.48 H5 29 Steven Severson, Fr, Minnesota Morris 25.80 H6 30 Rex Gould, Jr, Hamline 26.12 H3 31 Bennet Appel, Fr, Minnesota Morris 26.55 H4 32 Hunter Kraling, Fr, Gustavus 26.66 H7 Wyatt Olson, Fr, Concordia Moorhead DNC H4
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

400 Meter Dash 1 Ed ReMine, Jr, Gustavus 51.61 H1 2 Sam ReMine, Jr, Gustavus 51.80 H1 3 Jacob Prouty, Fr, Hamline 51.87 H1 4 Sam Gatton, Jr, Hamline 52.00 H2 5 Max Martin, Fr, Saint John's 53.01 H1 6 Ben Frederickson, Fr, Saint John's 53.426 H2 7 Nick Zurn, Sr, Saint John's 53.431 H2 8 Mitch Peck, So, Saint John's 53.61 H3 9 Martin Moore, Fr, Concordia Moorhead 54.16 H3 10 Cole Vlasak, Fr, Concordia Moorhead 54.73 H4 11 Nelson Finne, Fr, Gustavus 54.82 H4 12 Elijah Chapple, Sr, Minnesota Morris 55.23 H3 13 Andrew Cin-Walker, Fr, Hamline 55.38 H4 14 Jimmy Thibault, Fr, Saint John's 55.51 H3 15 Steven Severson, Fr, Minnesota Morris 57.11 H2 16 Hunter Kraling, Fr, Gustavus 57.19 H4 17 Andrew Dosch, Jr, Concordia Moorhead 64.00 H3 Lucas Bakken-Heck, So, Hamline DNC H1 David Anderson, Jr, Gustavus DNC H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

600 Meter Dash 1 David Supinski, Fr, Concordia Moorhead 1:22.85 H1 2 Zach Grieves, Jr, Saint John's 1:26.08 H1 3 Will Zimmerman, Jr, Saint John's 1:26.11 H1 4 Nathaniel Harrison, Sr, Concordia Moorhead 1:30.88 H2 5 Jacob Fritz, So, Saint John's 1:31.39 H1 6 Robert Lawrence, Jr, Saint John's 1:32.77 H2 7 Joseph Wattenhofer, Fr, Saint John's 1:35.71 H2 8 Brendan Klein, Fr, Saint John's 1:36.59 H2 Alex Fredrickson, Jr, Gustavus DNC H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

800 Meter Run 1 Thomas Feichtinger, Sr, Saint John's 1:55.92 2 Nathaniel Jacobson, Fr, Hamline 2:02.12 3 Kyle Becker, Fr, Saint John's 2:05.17 4 Tyler Lerbakken, Jr, Hamline 2:07.88 5 Austin Lick, Sr, Saint John's 2:08.48 6 Max Bauer, Fr, Gustavus 2:09.46 7 Hunter Huntoon, So, Saint John's 2:11.22 8 Otto Marckell II, Jr, Minnesota Morris 2:14.45 9 Mike Okeson, Jr, Minnesota Morris 2:15.77 10 Will Corbett, Sr, Concordia Moorhead 2:22.83 11 Peter Fry, So, Hamline 2:23.76
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

1000 Meter Run 1 Ryan Peterson, Sr, Hamline 2:34.53 H1 2 Matthew Lillehaugen, Sr, Concordia Moorhead 2:35.53 H1 3 Sam Jewson, So, Hamline 2:35.78 H1 4 Chris Lagergren, Sr, Hamline 2:38.26 H1 5 Kevin Lamb, Fr, Saint John's 2:39.17 H1 6 Race Heitkamp, Sr, Concordia Moorhead 2:39.78 H1 7 Nick Solheim, So, Concordia Moorhead 2:41.41 H1 8 Daniel Zoltek, Fr, Saint John's 2:42.59 H1 9 Alex Ozark, Fr, Hamline 2:44.84 H2 10 Alec Dewitz, So, Saint John's 2:44.94 H2 11 Zach Bigaouette, Jr, Saint John's 2:46.28 H2 12 Dan Allen, Fr, Saint John's 2:48.59 H2 13 James Mathison, Unat 2:50.68 H2 14 Michael Collins, Sr, Saint John's 2:51.30 H2 15 Brandon Johnson, Fr, Concordia Moorhead 2:54.51 H2 16 Ryan Turner, Jr, Concordia Moorhead 2:54.57 H2 17 Chase Arens, Fr, Minnesota Morris 2:55.78 H2 18 Gabe Wright, Jr, Concordia Moorhead 2:56.22 H2 19 Zach Freese, So, Concordia Moorhead 3:21.24 H2 Luke Lillehaugen, Fr, Concordia Moorhead DNC H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Mile Run 1 James Logan, Jr, Hamline 4:29.76 H1 2 Lukas Buehler, Jr, Saint John's 4:31.28 H1 3 Kyle Mehrhof, Fr, Hamline 4:37.30 H1 4 Robert Nelson, Fr, Gustavus 4:37.32 H1 5 Nathan Rock, Sr, Hamline 4:37.78 H1 6 Alex Charbonneau, Jr, Saint John's 4:38.90 H1 7 Sean Ahlness, So, Hamline 4:39.40 H1 8 Tyler Sassenberg, Fr, Minnesota Morris 4:43.19 H1 9 David Roanhorse, Fr, Minnesota Morris 4:52.06 H2 10 Mike Okeson, Jr, Minnesota Morris 4:54.08 H2 11 Ryan Turner, Jr, Concordia Moorhead 4:56.81 H1 12 Tony Duchenes, Fr, Hamline 4:57.64 H1 13 Tyler Stordahl, Fr, Gustavus 5:00.32 H2 14 Chase Arens, Fr, Minnesota Morris 5:01.68 H2 15 Otto Marckell II, Jr, Minnesota Morris 5:12.18 H2 16 Cole Konczal, Sr, Hamline 5:18.31 H1 17 Spencer Walton, Jr, Minnesota Morris 5:24.06 H2 18 Samuel Rusch, Fr, Minnesota Morris 5:43.06 H2 19 Ben Mladenich, So, Minnesota Morris 5:49.10 H2 Austin Zollner, Jr, Gustavus DNC H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

3000 Meter Run 1 Ryan Bugler, Jr, Saint John's 8:39.19 2 Thomas Knobbe, Jr, Gustavus 8:40.88 3 Paul Nordquist, Sr, Gustavus 8:46.04 4 Chalmer Combellick, Unat 8:51.19 5 Andrew Hansen, Jr, Saint John's 8:59.02 6 Carston Dammann, Jr, Gustavus 8:59.54 7 Maxwell Kuzara, So, Saint John's 9:04.60 8 Alex Wischnack, Fr, Gustavus 9:07.53 9 Marcus Speca, Sr, Gustavus 9:16.70 10 Sam Renier, Sr, Gustavus 9:24.85 11 Ronnie Stimson, Sr, Hamline 9:32.88 12 David Roanhorse, Fr, Minnesota Morris 9:34.49 13 Iain McCrory, Jr, Gustavus 9:34.97 14 Tommy Rusco, So, Hamline 9:36.26 15 Anthony Paladie, So, Hamline 9:36.37 16 Tyler Sassenberg, Fr, Minnesota Morris 9:37.63 17 Matthew Burgstahler, So, Saint John's 9:47.11 18 Peter Metzdorff, Jr, Saint John's 9:52.50 19 John Miles, Fr, Saint John's 9:59.35 Emmett Haberman, So, Gustavus DNC
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Ted Heikkila, Unat 15:54.16 2 Sam Friesen, Jr, Saint John's 16:17.57 3 Brandon Franta, Jr, Saint John's 16:22.22 4 Emmett Haberman, So, Gustavus 16:48.55 5 Michael Nelson, So, Saint John's 16:57.51 6 Erik Larson, Jr, Concordia Moorhead 17:19.06 7 Nathan Libra, Fr, Saint John's 17:49.23 8 Daniel Stelljes, Jr, Minnesota Morris 18:03.26 9 Gabriel Davila, So, Minnesota Morris 18:38.37 10 Schuyler Moore, So, Minnesota Morris 18:57.62 Ben Nelson, Unat DNC
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

60 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Rex Gould, Jr, Hamline 8.96Q 2 Mitch Peck, So, Saint John's 8.96q 3 Ed ReMine, Jr, Gustavus 10.10q Jake Probst, Fr, Concordia Moorhead DNC Round 1, Heat 2 1 Max Martin, Fr, Saint John's 8.76Q 2 Cole Kvistero, Fr, Minnesota Morris 9.16q 3 Bennet Appel, Fr, Minnesota Morris 9.55q 4 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 10.54q Bennet Woltjer, So, Gustavus DNC Final 1 Max Martin, Fr, Saint John's 8.68 Saint John's team record Was 8.68; Nick Theis, 2014 2 Rex Gould, Jr, Hamline 9.00 3 Cole Kvistero, Fr, Minnesota Morris 9.10 4 Mitch Peck, So, Saint John's 9.20 5 Bennet Appel, Fr, Minnesota Morris 9.22 6 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 10.55 Ed ReMine, Jr, Gustavus DNC
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Hamline A 3:27.77 H1 2 Gustavus A 3:29.69 H1 3 Concordia Moorhead (Race Heitkamp, Matthew Lillehaugen, Nick Solheim, David Supinski) 3:34.19 H1 4 Hamline B 3:34.45 H1 5 Gustavus 3:46.63 H2 6 Concordia Moorhead 3:56.81 H2 Concordia Moorhead DNC H2 Hamline DNC H2 Hamline DNC H2 Concordia Moorhead (Dan McGuire, Nathaniel Harrison, Jake Probst, Brandon Johnson) DNC H1 Hamline DNC H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Long Jump 1 Travis Spillum, So, Saint John's 21-2 1/2 (6.46m) (F, 6.30, 6.46, P) 2 Jaimen Hampton, Fr, Hamline 21-0 (6.40m) (F, 6.00, 6.08, 6.40) 3 Colton Peterson, Fr, Saint John's 20-6 1/4 (6.25m) (5.88, 6.25, 6.15, 6.10) 4 Joshua Curtis, Fr, Gustavus 20-4 1/4 (6.20m) (F, F, 5.87, 6.20) 5 Logan Davis, Fr, Saint John's 20-3 (6.17m) (5.96, 6.03, 6.17, F) 6 Drew Schoenbauer, Fr, Saint John's 20-1 1/2 (6.13m) (F, 4.30, 6.13, 6.11) 7 Bakari Jackson, Fr, Hamline 19-8 (5.99m) (5.77, F, 5.99, F) 8 Raymond Twumasi, Jr, Saint John's 19-4 1/4 (5.90m) (5.86, F, 5.86, 5.90) 9 Gabe Wright, Jr, Concordia Moorhead 18-5 3/4 (5.63m) (5.54, 5.46, 5.47, 5.63) 10 Daniel Trentacoste, So, Gustavus 18-2 1/2 (5.55m) (5.51, 5.55, 5.55, F) 11 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 17-9 (5.41m) (5.41, F, 5.32, F) 12 Zach Freese, So, Concordia Moorhead 17-4 3/4 (5.30m) (F, F, F, 5.30) 13 Hunter Kraling, Fr, Gustavus 17-2 (5.23m) (5.23, 4.97, 5.13, 5.03) 14 Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead 16-11 1/4 (5.16m) (4.97, 5.16, 5.14, 5.15)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Triple Jump 1 Billy Visto, Unat 43-5 3/4 (13.25m) (12.92, 13.18, F, 13.25) 2 Nick Anderson, Jr, Concordia Moorhead 43-2 1/4 (13.16m) (13.16, 12.85, 12.74, 13.10) 3 Bakari Jackson, Fr, Hamline 42-9 (13.03m) (12.38, 12.81, 13.00, 13.03) 4 Raymond Twumasi, Jr, Saint John's 42-6 3/4 (12.97m) (F, 12.97, 12.87, 12.86) 5 Colton Peterson, Fr, Saint John's 42-3 1/4 (12.88m) (12.88, F, 12.34, 12.38) 6 Scott Cramer, So, Concordia Moorhead 39-6 3/4 (12.06m) (11.87, 12.06, 11.90, 11.85) 7 Jaimen Hampton, Fr, Hamline 39-6 (12.04m) (F, F, 11.70, 12.04) 8 Shamund Gordon, Fr, Minnesota Morris 38-6 3/4 (11.75m) (F, F, F, 11.75) 9 Griffin Spier, Sr, Gustavus 36-11 3/4 (11.27m) (10.61, 11.27, F, 10.57) Jackson Schepp, So, Concordia Moorhead ND
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 14 Tony Beranek, Jr, Minnesota Morris 38-5 3/4 (11.72m) 17 Tyler Ringdahl, Fr, Concordia Moorhead 37-8 (11.47m) 18 Brian Burroughs, Jr, Saint John's 36-7 (11.14m) 19 Jack Wozniak, Fr, Saint John's 34-7 1/2 (10.54m) 20 Gabe Wright, Jr, Concordia Moorhead 32-3 1/2 (9.83m) 21 Brett Brenden, Fr, Concordia Moorhead 31-5 1/4 (9.57m) 22 Austin Baca, Fr, Minnesota Morris 31-4 (9.54m) 23 Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead 29-2 (8.88m) 24 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 27-10 3/4 (8.49m) Garrett Lee, Fr, Saint John's DNC Jacob Peterson, Sr, Saint John's DNC Round 1, Flight 2 1 Kai Barber, Fr, Saint John's 47-5 3/4 (14.47m)q 2 Pierce Heston, Sr, Hamline 46-7 1/4 (14.20m)q 3 Michael Hensch, Fr, Gustavus 46-5 1/2 (14.16m)q 4 Tony Yost, So, Saint John's 43-7 1/4 (13.29m)q 5 Alec Boike, Jr, Concordia Moorhead 42-11 1/2 (13.09m)q 6 Will Neuenfeldt, Jr, Gustavus 42-6 (12.95m)q 7 Sam Fischer, Sr, Gustavus 41-11 1/4 (12.78m)q 8 Adam Frazier, So, Concordia Moorhead 41-1 3/4 (12.54m)q 9 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 40-8 3/4 (12.41m)q 10 Mike Manikowski, Sr, Saint John's 40-1 1/4 (12.21m) 11 Thomas Hutchinson, Fr, Hamline 39-10 3/4 (12.15m) 12 Keith Maxon, Fr, Gustavus 39-10 1/2 (12.14m) 13 Erik Bye, Jr, Concordia Moorhead 39-5 (12.00m) 15 Ryan Reiter, Fr, Saint John's 38-0 3/4 (11.59m) 16 Zach Brown, Sr, Saint John's 37-8 (11.47m) Idris Dails, Jr, Saint John's DNC Final 1 Kai Barber, Fr, Saint John's 47-7 (14.50m) (13.63, F, 14.47, F, 14.50, 14.29) 2 Pierce Heston, Sr, Hamline 46-7 1/4 (14.20m) (13.68, F, 14.20, F, F, F) 3 Michael Hensch, Fr, Gustavus 46-5 1/2 (14.16m) (13.74, 13.74, 14.16, 13.11, 13.23, F) 4 Alec Boike, Jr, Concordia Moorhead 43-10 3/4 (13.38m) (12.55, 13.09, F, 13.03, 13.38, F) 5 Sam Fischer, Sr, Gustavus 43-9 3/4 (13.35m) (12.78, F, F, 13.35, 13.24, F) 6 Tony Yost, So, Saint John's 43-7 1/4 (13.29m) (13.06, 13.29, 12.67, 13.17, F, 12.93) 7 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 43-5 (13.23m) (12.41, 12.11, F, 12.47, 13.23, 13.11) 8 Will Neuenfeldt, Jr, Gustavus 42-6 (12.95m) (12.54, 12.95, 12.80, 12.82, 12.92, F) 9 Adam Frazier, So, Concordia Moorhead 41-7 (12.67m) (F, 12.34, 12.49, F, 12.39, 12.67)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 11 Anthony Tyler, Jr, Hamline 42-6 1/4 (12.96m) 13 TaSawn Burton, Jr, Hamline 40-5 1/2 (12.33m) 14 Mack Ferguson, Jr, Minnesota Morris 40-5 1/2 (12.33m) 15 Keith Maxon, Fr, Gustavus 39-9 3/4 (12.13m) 16 Mike Manikowski, Sr, Saint John's 39-8 3/4 (12.11m) 17 Jared Zemlin, Sr, Hamline 39-7 3/4 (12.08m) 18 Brian Burroughs, Jr, Saint John's 39-1 3/4 (11.93m) 19 Noah Weiers, Fr, Gustavus 39-1 1/4 (11.92m) 21 Zach Brown, Sr, Saint John's 38-5 1/2 (11.71m) 22 Hunter McFall, Sr, Minnesota Morris 36-0 (10.96m) 24 Jack Wozniak, Fr, Saint John's 34-3 1/2 (10.44m) 25 Tyler Ringdahl, Fr, Concordia Moorhead 33-7 1/2 (10.24m) Thomas Hutchinson, Fr, Hamline ND Round 1, Flight 2 1 Sam Fischer, Sr, Gustavus 53-4 (16.25m)q 2 Travis Jacobson, So, Hamline 52-8 3/4 (16.07m)q 3 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 50-0 1/2 (15.25m)q 4 Ray Culp, So, Hamline 47-6 1/2 (14.49m)q 5 Eric Dols, Fr, Hamline 46-10 (14.27m)q 6 Erik Bye, Jr, Concordia Moorhead 45-10 1/2 (13.98m)q 7 Will Neuenfeldt, Jr, Gustavus 45-4 1/4 (13.82m)q 8 Mitchell Maday, Fr, Hamline 44-0 (13.41m)q 9 Michael Hensch, Fr, Gustavus 43-8 1/2 (13.32m)q 10 Jacob Skarhus, Sr, Hamline 42-11 3/4 (13.10m) 12 Kai Barber, Fr, Saint John's 42-4 1/4 (12.91m) 20 Tony Beranek, Jr, Minnesota Morris 38-7 (11.75m) 23 Ryan Reiter, Fr, Saint John's 34-4 1/4 (10.46m) Tony Yost, So, Saint John's ND Final 1 Travis Jacobson, So, Hamline 54-6 (16.61m) (F, 15.67, 16.07, 16.22, 16.43, 16.61) 2 Sam Fischer, Sr, Gustavus 54-2 1/2 (16.52m) (15.39, 16.25, F, 15.42, 16.52, F) 3 Peyton Thiry, Jr, Saint John's 51-11 1/4 (15.83m) (15.25, F, F, F, 15.83, F) 4 Eric Dols, Fr, Hamline 50-4 (15.34m) (14.15, F, 14.27, 14.61, F, 15.34) 5 Ray Culp, So, Hamline 48-10 (14.88m) (14.49, F, 14.34, 14.88, F, P) 6 Erik Bye, Jr, Concordia Moorhead 45-10 1/2 (13.98m) (13.98, 13.84, 13.82, F, 13.70, F) 7 Will Neuenfeldt, Jr, Gustavus 45-4 1/4 (13.82m) (13.57, 13.82, F, F, F, F) 8 Mitchell Maday, Fr, Hamline 44-0 (13.41m) (13.39, F, 13.41, F, F, 12.11) 9 Michael Hensch, Fr, Gustavus 43-8 1/2 (13.32m) (13.32, 13.29, 13.20, F, F, F)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

High Jump 1 Jordan Theisen, Fr, Saint John's 5-7 3/4 (1.72m) (1.52, 1.57[2], 1.67[2], 1.72) 2 Brett Brenden, Fr, Concordia Moorhead 5-5 3/4 (1.67m) (1.62, 1.67) 3 Nelson Finne, Fr, Gustavus 5-5 3/4 (1.67m) (1.62, 1.67[2]) 4 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 5-3 3/4 (1.62m) (1.57[3], 1.62[2]) Zach Freese, So, Concordia Moorhead NH
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

Pole Vault 1 Joe Matheson, Sr, Hamline 15-1 3/4 (4.62m) (4.16, 4.32, 4.47, 4.62) 2 Maxwell Olson, Jr, Saint John's 15-1 3/4 (4.62m) (4.01, 4.16, 4.32, 4.47, 4.62[3]) 3 Josh Murrey, Jr, Concordia Moorhead 14-2 (4.32m) (4.01, 4.16[2], 4.32[2]) 4 David Hoien, Jr, Gustavus 14-2 (4.32m) (4.01, 4.16[3], 4.32[2]) 5 Matt Devery, Sr, Saint John's 14-2 (4.32m) (4.01, 4.16[3], 4.32[3]) 6 Derek Huntley, Jr, Gustavus 13-7 3/4 (4.16m) (4.16) 7 Eli Beachy, So, Concordia Moorhead 13-7 3/4 (4.16m) (3.71, 4.01, 4.16[2]) 7 Steve Zingsheim, Sr, Hamline 13-7 3/4 (4.16m) (4.16[2]) 9 Jordan Theisen, Fr, Saint John's 13-1 3/4 (4.01m) (3.71[2], 3.86, 4.01[2]) 10 Sam Haley, Fr, Concordia Moorhead 12-8 (3.86m) (3.53, 3.71, 3.86) 11 Jesse Womack, So, Gustavus 12-8 (3.86m) (3.71[2], 3.86) 12 Justin Chute, So, Minnesota Morris 10-11 3/4 (3.35m) (3.05, 3.35) 13 Austin Burley, Fr, Hamline 10-11 3/4 (3.35m) (3.35[2]) 14 Josh Olson, Fr, Saint John's 10-0 (3.05m) (2.74, 3.05) 15 Joe Hendrickson, So, Concordia Moorhead 10-0 (3.05m) (3.05[3]) 16 Nate Hendrickson, Fr, Saint John's 8-11 3/4 (2.74m) (2.44[2], 2.74) 17 Zach Freese, So, Concordia Moorhead 8-11 3/4 (2.74m) (2.74[2]) 18 Wyatt Entinger, Fr, Minnesota Morris 8-11 3/4 (2.74m) (2.74[3]) 19 Jake Nepstad, Fr, Concordia Moorhead 8-0 (2.44m) (2.44[2]) Bennet Woltjer, So, Gustavus DNC Alex VanBemmelen, So, Concordia Moorhead NH (2.44[XXP]) Kristia Schultz-Sanchez, So, Hamline NH Eddie Clifton, So, Concordia Moorhead DNC Hans-Kristof Nelson, Jr, Concordia Moorhead NH (2.44[XXP])
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

800 Meter Relay 1 Gustavus 1:34.08 2 Saint John's 1:35.63 Concordia Moorhead (Zach DeClusin, Wyatt Olson, Martin Moore, Jason Montonye) DQ
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 4X200 | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-4-2-1 Max 2 scorers per team 60 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 60 Meter Hurdles, 4x400 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, 800 Meter Relay 1 Saint John's 170.0 2 Hamline 139.0 3 Gustavus 99.0 4 Concordia Moorhead 76.0 5 Minnesota Morris 32.0
Click here for data on women

Return to home page.