Licensed to Wayzata Results Inc. - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/14/2015 06:15 PM
               Carleton Meet of Hearts - 2/13/2015 to 2/14/2015                
                            2/13/2015 to 2/14/2015                             
                                    Results                                    
 
Women 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Shafer, Izzy                 Hamline                   7.55   4 
  2 Hove, Alexis                 Luther                    7.66   4 
  3 Pierce, Khadijah             Hamline                   7.83   3 
  4 Meakim, Lillie               St. Olaf                  7.90   4 
  5 Fischer, Hana                Gustavus                  7.93   4 
  6 Kammer, Erin                 Luther                    8.00   4 
  7 Higa, Lolly                  Hamline                  x8.04   4 
  8 Tapp, Addi                   Luther                   x8.09   4 
  9 Britton, Damali              Carleton                  8.11   3 
 10 Canoy, Randi-Kate            Luther                   x8.13   4 
 11 Eckhert, Sarah               Luther                   x8.14   3 
 12 Schloesser, Sara             Luther                   x8.19   3 
 13 Grigsby, Mae                 Gustavus                  8.27   3 
 14 Wettach, Molly               Luther                   x8.29   3 
 15 Joseph, Julia                Luther                   x8.41   3 
 16 Dudek, Kileigh               Luther                   x8.43   3 
 17 Brace, Madison               Luther                   x8.48   2 
 18 Ea, Sarah                    Luther                   x8.52   2 
 19 McHugh, Erin                 St. Olaf                  8.53   1 
 20 Barkley, Makeda              Luther                   x8.56   2 
 21 Robinson, Jesse              Luther                   x8.60   1 
 22 Hinz, Erika                  Luther                   x8.69   1 
 23 Lawrence, Jordan             Luther                   x8.69   2 
 24 Lockwood, Melissa            Luther                   x8.79   2 
 25 Balk, Anna                   Luther                   x8.81   2 
 26 DeMuth, Courtnee             Luther                   x8.82   2 
 27 Mumm, Libby                  Luther                   x9.13   2 
 28 Sandeno, Victoria            Luther                   x9.60   1 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Shafer, Izzy                 Hamline                  26.84   9 
  2 VanWylen, Madison            St. Olaf                 27.12   9 
  3 Elford, Ashley               Gustavus                 27.57   9 
  4 Stets, Abby                  St. Olaf                 27.63   6 
  5 Dellwo, Kristy               Hamline                  27.88   8 
  6 Hove, Alexis                 Luther                   28.17   6 
  7 McKinsey, Kayla              Carleton                 28.32   7 
  8 Meakim, Lillie               St. Olaf                x28.47   8 
  9 Pierce, Khadijah             Hamline                 x28.70   7 
 10 Kemper, Haley                Gustavus                 28.71   5 
 11 Grizhebovskaya, Masha        St. Olaf                x28.93   6 
 12 Matthiesen, Sarah            Luther                   28.94   5 
 13 Mertens, Kristen             Gustavus                x29.13   5 
 14 Canoy, Randi-Kate            Luther                  x29.33   7 
 15 Ingvalson, Kayla             Luther                  x29.37   6 
 16 Pierce, Bre                  Luther                  x29.57   3 
 17 Bransford, Sarah             St. Olaf                x29.79   5 
 18 Joseph, Julia                Luther                  x30.06   2 
 19 Dudek, Kileigh               Luther                  x30.21   2 
 20 Grigsby, Mae                 Gustavus                x30.44   3 
 21 Schloesser, Sara             Luther                  x30.53   1 
 22 Heiser, Elise                Luther                  x30.69   3 
 23 Brace, Madison               Luther                  x30.91   1 
 24 Ea, Sarah                    Luther                  x30.92   2 
 25 Barkley, Makeda              Luther                  x30.95   3 
 26 McHugh, Erin                 St. Olaf                x31.09   8 
 27 Hinz, Erika                  Luther                  x31.51   1 
 28 Henry, Kate                  St. Olaf                x32.00   2 
 29 Balk, Anna                   Luther                  x33.16   1 
 -- Feltes, Megan                Luther                     DNS   1 
 -- Fischer, Hana                Gustavus                   DNS   9 
 -- Kammer, Erin                 Luther                     DNS   8 
 -- Russ, Emma                   Carleton                   DNS   8 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 VanWylen, Madison            St. Olaf               1:01.88   3 
  2 Simon, Reilly                Carleton               1:01.97   2 
  3 Stets, Abby                  St. Olaf               1:02.47   3 
  4 Bembenek, Kaitlin            Gustavus               1:03.33   3 
  5 Russ, Emma                   Carleton               1:03.49   3 
  6 Algren, Mikaela              Gustavus               1:03.82   2 
  7 Mertens, Kristen             Gustavus              x1:04.68   2 
  8 Schurer, Delaney             Luther                 1:04.69   1 
  9 Kemper, Haley                Gustavus              x1:05.26   2 
 10 Dennis, Katie                Luther                 1:05.32   1 
 11 Grizhebovskaya, Masha        St. Olaf              x1:05.59   1 
 12 Ea, Samantha                 Luther                x1:06.99   3 
 13 Hesse, Naomi                 St. Olaf              x1:07.03   1 
 14 McHugh, Erin                 St. Olaf              x1:10.71   2 
 15 Henry, Kate                  St. Olaf              x1:11.83   1 
 
Women 600 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Campbell, Caroline           Carleton               1:43.07   2 
  2 Baker, Brianna               Hamline                1:43.84   2 
  3 Matthiesen, Sarah            Luther                 1:44.05   2 
  4 Haus, Andrea                 Hamline                1:45.28   2 
  5 Hoops, Suzie                 St. Olaf               1:46.28   2 
  6 Bransford, Sarah             St. Olaf               1:49.05   1 
  7 Nash, Alyssa                 Hamline               x1:50.47   1 
  8 Degelau, Brooke              Hamline               x1:51.09   2 
  9 Holten, Anna                 St. Olaf              x1:55.19   1 
 10 Tait, Maddie                 St. Olaf              x1:59.36   1 
 
Women 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Wilson, Ellie                Carleton               2:17.25   2 
  2 Steinke, Ruth                Carleton               2:17.55   2 
  3 Holmes, Megan                St. Olaf               2:22.68   2 
  4 Algren, Mikaela              Gustavus               2:24.62   2 
  5 Rachel, Winona               Carleton              x2:29.43   2 
  6 Holkesvik, Marea             Luther                 2:32.46   2 
  7 Hayes, Lydia                 Gustavus               2:32.52   1 
  8 Hammerstrom, Christina       Luther                 2:41.62   1 
  9 Block, Siri                  St. Olaf               2:42.56   1 
 10 Garriga, Mercy               St. Olaf              x2:43.26   2 
 11 Yangkyi, Choyang             St. Olaf              x2:45.57   1 
 12 Evans, Marra                 St. Olaf              x3:01.98   1 
 
Women 1000 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Lutz, Jordan                 St. Olaf               3:10.93   2 
  2 Coulter, Kelsey              St. Olaf               3:11.15   2 
  3 Eide, Mary                   St. Olaf              x3:11.30   2 
  4 Branch, Courtney             Gustavus               3:14.34   2 
  5 Philippi, Morghen            St. Olaf              x3:15.31   2 
  6 Phillips Longley, Emily      Carleton               3:16.25   2 
  7 Hoornaert, Jamie             St. Olaf              x3:17.08   2 
  8 Dengler, Jenna               Luther                 3:20.79   2 
  9 Gallagher, Mariah            Hamline                3:26.31   1 
 10 Cyr, Abby                    Hamline                3:30.92   1 
 11 Kraus, Tessa                 Luther                 3:38.66   1 
 12 Jensen, Jerlie               St. Olaf              x3:48.39   1 
 13 Behling, Lauren              Hamline               x3:52.93   1 
 
Women 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Celichowski, Colette         Carleton               5:08.53   3 
  2 Holmes, Megan                St. Olaf               5:08.61   3 
  3 Bierman, Kaia                Luther                 5:13.72   3 
  4 Chavez, Lindsey              Carleton               5:15.90   3 
  5 Hoornaert, Jamie             St. Olaf               5:16.39   3 
  6 Coulter, Kelsey              St. Olaf              x5:18.73   3 
  7 Smyth, Alison                Unattached             5:18.97   3 
  8 Lutz, Jordan                 St. Olaf              x5:21.23   3 
  9 Philippi, Morghen            St. Olaf              x5:22.11   3 
 10 Wilson, Grace                St. Olaf              x5:22.78   3 
 11 Eide, Mary                   St. Olaf              x5:22.88   3 
 12 Glassford, Sophie            Carleton              x5:31.42   2 
 13 Brekke, Josephine            St. Olaf              x5:35.80   2 
 14 Carr, Mallory                Luther                 5:36.62   3 
 15 Rosenow, Olivia              Gustavus               5:39.87   2 
 16 Falk, Sarissa                Hamline                5:41.70   2 
 17 Schmiel, Laura               St. Olaf              x5:42.50   2 
 18 Ryden, Anna                  Luther                x5:43.08   3 
 19 Ellefsen, Erin               Luther                x5:43.37   2 
 20 Vinella-Brusher, Emma        Carleton              x5:44.85   1 
 21 Hovey, Devon                 Luther                x5:47.28   2 
 22 Gehrt, Sydney                Luther                x5:52.05   1 
 23 Kennedy, Brenna              Hamline                5:52.86   1 
 24 Tucker, Jen                  St. Olaf              x5:53.46   1 
 25 Starman, Emily               Luther                x5:53.54   2 
 26 Debroux, Brooke              Luther                x5:54.99   2 
 27 Robinson, Meredith           Luther                x5:56.69   2 
 28 Morrison, Rachel             St. Olaf              x5:57.23   2 
 29 Novak-Klug, Sadie            Gustavus               6:00.46   2 
 30 Ristau, Sophie               Luther                x6:03.98   1 
 31 Lower, Kate                  Luther                x6:05.75   1 
 32 Lahey, Sam                   Luther                x6:06.38   1 
 33 Mitchell, Chloe              St. Olaf              x6:12.07   1 
 34 Johansen, Maija              St. Olaf              x6:13.42   1 
 35 McIntosh, Erin               St. Olaf              x6:15.16   1 
 36 Gau, Alison                  Luther                x6:36.37   1 
 37 Bacon, Claire                Luther                x6:46.97   1 
 -- Moody, Jena                  St. Olaf                   DNS   2 
 
Women 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fermoyle, Caitlin            Gustavus              10:20.79  
  2 Nipper, Nicole               Carleton              10:25.38  
  3 Pierson, Maggie              Unattached            10:34.33  
  4 Banz, Michaela               St. Olaf              10:42.41  
  5 Trujillo, Claire             Carleton              10:43.74  
  6 Kaegi, Emily                 Carleton             x10:44.49  
  7 Carney, Kenzie               Luther                10:47.29  
  8 Wright, Hannah               Luther                10:50.50  
  9 Mordini, Lauren              Luther               x10:51.09  
 10 Janes, Aurora                Carleton             x10:51.95  
 11 Maloney, Kara                Luther               x10:52.67  
 12 Shurson, Lauren              Gustavus              10:53.17  
 13 Hansen, Hailey               Luther               x11:00.62  
 14 Mermel, Kazia                Carleton             x11:03.54  
 15 Simeck, Gabrielle            St. Olaf              11:30.75  
 16 Zeitz-Moskin, Izzy           Carleton             x12:18.72  
 17 Gamble, Maddie               St. Olaf             x12:22.01  
 -- Severson, Emily              Gustavus                   DNS  
 
Women 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Saulsberry, Carolyn          Hamline                   8.75   3 
  2 Eckberg, Megan               Gustavus                  9.18   3 
  3 Grizhebovskaya, Masha        St. Olaf                  9.21   3 
  4 Mele, Gaby                   Hamline                   9.48   3 
  5 Salmanpour, Sophia           Hamline                  x9.71   3 
  6 Schloesser, Sara             Luther                    9.91   2 
  7 Koel, Gabby                  Hamline                  x9.94   1 
  8 DeMuth, Courtnee             Luther                    9.95   2 
  9 Meakim, Lillie               St. Olaf                  9.98   3 
 10 Wettach, Molly               Luther                   x9.99   2 
 11 Hendrickson, Josi            Hamline                 x10.06   2 
 12 Robinson, Jesse              Luther                  x10.08   1 
 13 Krawczyk, Jackie             Luther                  x10.15   2 
 14 Edgar, Jessica               Luther                  x10.20   2 
 15 Cox, Sarah                   Gustavus                 10.21   2 
 16 O'Neill, Kelly               Gustavus                x10.62   3 
 17 Henry, Kate                  St. Olaf                x10.80   1 
 18 Lockwood, Melissa            Luther                  x11.07   1 
 -- Gunderson, Rachel            Gustavus                   DNS   3 
 
Women 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Carleton  'A'                                       1:48.38   2 
     1) Russ, Emma                      2) Simon, Reilly                  
     3) McKinsey, Kayla                 4) Wilson, Ellie                  
  2 St. Olaf  'A'                                       1:49.12   2 
     1) Stets, Abby                     2) VanWylen, Madison              
     3) Meakim, Lillie                  4) Larson, Dani                   
  3 Gustavus  'A'                                       1:50.30   1 
     1) Fischer, Hana                   2) Elford, Ashley                 
     3) Eckberg, Megan                  4) Bembenek, Kaitlin              
  4 Luther  'A'                                         1:52.39   1 
  5 Hamline  'A'                                        1:52.85   2 
     1) Pierce, Khadijah                2) Dellwo, Kristy                 
     3) Higa, Lolly                     4) Rosario, Rebecca               
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Luther  'A'                                         4:11.30   3 
     1) Lampe, Anna                     2) Bierman, Kaia                  
     3) Holkesvik, Marea                4) Broderick, Leah                
  2 Carleton  'A'                                       4:11.64   3 
     1) Simon, Reilly                   2) McKinsey, Kayla                
     3) Steinke, Ruth                   4) Wilson, Ellie                  
  3 Hamline  'A'                                        4:12.57   3 
     1) Baker, Brianna                  2) Shafer, Izzy                   
     3) Dellwo, Kristy                  4) Saulsberry, Carolyn            
  4 Gustavus  'A'                                       4:14.20   3 
     1) Kemper, Haley                   2) Elford, Ashley                 
     3) Algren, Mikaela                 4) Bembenek, Kaitlin              
  5 Hamline  'B'                                       x4:25.15   2 
  6 Carleton  'B'                                      x4:25.87   2 
  7 Luther  'B'                                        x4:26.14   2 
  8 Luther  'C'                                        x4:35.33   1 
  9 Gustavus  'B'                                      x4:39.44   2 
 10 Hamline  'C'                                       x4:43.16   2 
 11 Luther  'D'                                        x4:46.81   1 
 
Women High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Broderick, Leah              Luther                   1.57m  
     1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        O   XO    O   XO  XXX 
  2 Wettach, Molly               Luther                   1.42m  
     1.27 1.32 1.37 1.42 1.47 
        O    O   XO   XO  XXX 
  3 Jensen, Jerlie               St. Olaf                 1.37m  
     1.32 1.37 1.42 
        O    O  XXX 
  3 O'Neill, Kelly               Gustavus                 1.37m  
     1.37 1.42 
        O  XXX 
  5 Lampe, Anna                  Luther                  x1.37m  
     1.37 1.42 
       XO  XXX 
  6 Koel, Gabby                  Hamline                  1.32m  
     1.32 1.37 
        O  XXX 
  6 Mumm, Libby                  Luther                  x1.32m  
     1.27 1.32 1.37 
        O    O  XXX 
  6 Hendrickson, Josi            Hamline                  1.32m  
     1.32 1.37 
        O  XXX 
  9 Grigsby, Mae                 Gustavus                 1.27m  
     1.27 1.32 
       XO  XXX 
 -- Saulsberry, Carolyn          Hamline                    DNS  
 
Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fulton, Emma                 St. Olaf                 3.07m  
     2.77 2.92 3.07 3.22 
       XO    O    O  XXX 
  2 Lenz, Merina                 Hamline                  3.07m  
     2.47 2.77 2.92 3.07 3.22 
      XXO    O    O    O  XXX 
  3 Harms, Kelsey                Gustavus                 2.92m  
     2.77 2.92 3.07 
        O    O  XXX 
  3 Richards, Katie              Carleton                 2.92m  
     2.77 2.92 3.07 
        O    O  XXX 
  5 LaFountaine, Emily           Gustavus                 2.92m  
     2.47 2.77 2.92 3.07 
        O   XO  XXO  XXX 
  6 Lawrence, Jordan             Luther                   2.77m  
     2.17 2.47 2.77 2.92 
        O    O  XXO  XXX 
  7 Johnson, Anna                St. Olaf                 2.47m  
     2.17 2.47 2.77 
        O    O  XXX 
  7 Waddell, Sam                 St. Olaf                x2.47m  
     2.17 2.47 2.77 
        O    O  XXX 
  9 Salazar, Hailey              St. Olaf                x2.47m  
     2.17 2.47 2.77 
        O   XO  XXX 
 10 Hove, Alexis                 Luther                   2.17m  
     1.87 2.17 2.47 
        O    O  XXX 
 10 Bouvagnet, Jenny             St. Olaf                x2.17m  
     2.17 2.47 
        O  XXX 
 12 Wendt, Katya                 St. Olaf                x2.17m  
     1.87 2.17 2.47 
      XXO    O  XXX 
 13 Fulton, Maria                St. Olaf                x2.17m  
     2.17 2.47 
      XXO  XXX 
 14 Edgar, Jessica               Luther                  x1.87m  
     1.87 2.17 
       XO  XXX 
 -- Bembenek, Kaitlin            Gustavus                   DNS  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Britton, Damali              Carleton                 5.24mq 
  2 Zweifelhofer, Danielle       Hamline                  4.89mq 
  3 Eckberg, Megan               Gustavus                 4.87mq 
  4 Korsah, Georgia              Hamline                  4.62mq 
  5 Tapp, Addi                   Luther                   4.52mq 
  6 Edgar, Jessica               Luther                   4.49mq 
  7 Hensch, Mikayla              Hamline                  4.45mq 
  8 Nester, Sara                 Hamline                  4.37mq 
  9 Murphy, Gabrielle            Luther                   4.35mq 
 10 Grizhebovskaya, Masha        St. Olaf                 4.34m  
 11 Kaing, Amanda                St. Olaf                 4.32m  
 12 Hendrickson, Josi            Hamline                  4.30m  
 13 Heiser, Elise                Luther                   4.14m  
 -- Sandeno, Victoria            Luther                    FOUL  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Britton, Damali              Carleton                 5.24m  
      0.69m  5.13m  5.24m  5.08m  4.90m  PASS
  2 Zweifelhofer, Danielle       Hamline                  4.89m  
      4.62m  4.89m  4.65m  4.80m  PASS  PASS
  3 Eckberg, Megan               Gustavus                 4.87m  
      4.52m  4.87m  4.83m  4.81m  PASS  PASS
  4 Nester, Sara                 Hamline                  4.70m  
      FOUL  4.37m  3.97m  FOUL  4.70m  4.27m
  5 Korsah, Georgia              Hamline                 x4.62m  
      FOUL  4.62m  FOUL  4.43m  FOUL  FOUL
  6 Tapp, Addi                   Luther                   4.61m  
      4.52m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  4.61m
  7 Edgar, Jessica               Luther                   4.49m  
      4.49m  FOUL  4.27m  PASS  PASS  PASS
  8 Hensch, Mikayla              Hamline                 x4.45m  
      FOUL  4.45m  FOUL  FOUL  4.40m  4.24m
  9 Murphy, Gabrielle            Luther                  x4.35m  
      4.35m  4.28m  4.09m  4.24m  4.07m  3.80m
 
Women Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Saulsberry, Carolyn          Hamline                 10.59mq 
  2 Britton, Damali              Carleton                10.57mq 
  3 Nester, Sara                 Hamline                 10.54mq 
  4 Peterson, Zoe                Carleton                10.37mq 
  5 Zweifelhofer, Danielle       Hamline                 10.24mq 
  6 Tapp, Addi                   Luther                   9.83mq 
  7 Heiser, Elise                Luther                   9.75mq 
  8 Lenz, Merina                 Hamline                  9.65mq 
  9 Hensch, Mikayla              Hamline                  9.50mq 
 10 Murphy, Gabrielle            Luther                   9.49m  
 11 Korsah, Georgia              Hamline                  9.45m  
 12 Kaing, Amanda                St. Olaf                 9.23m  
 
Women Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Saulsberry, Carolyn          Hamline                 10.75m  
      FOUL  10.57m  10.59m  FOUL  10.75m  PASS
  2 Britton, Damali              Carleton                10.72m  
      10.25m  10.57m  10.38m  10.01m  10.67m  10.72m
  3 Nester, Sara                 Hamline                 10.54m  
      10.10m  10.54m  10.38m  10.34m  9.69m  PASS
  4 Peterson, Zoe                Carleton                10.37m  
      10.07m  10.37m  10.11m           
  5 Zweifelhofer, Danielle       Hamline                x10.24m  
      FOUL  9.83m  10.24m  8.43m  9.74m  PASS
  6 Lenz, Merina                 Hamline                 x9.84m  
      FOUL  FOUL  9.65m  FOUL  9.84m  PASS
  7 Tapp, Addi                   Luther                   9.83m  
      FOUL  9.83m  9.63m  9.55m  9.76m  9.37m
  8 Heiser, Elise                Luther                   9.81m  
      9.64m  9.75m  9.72m  9.48m  9.81m  9.81m
  9 Hensch, Mikayla              Hamline                 x9.74m  
      FOUL  9.42m  9.50m  9.74m  9.44m  PASS
 
Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Putland, Jessica             Hamline                 12.83mq 
  2 Koltveit, Jerri              Hamline                 12.27mq 
  3 Solheim, Hayley              Gustavus                11.97mq 
  4 Swanson, Sarah               Gustavus                11.75mq 
  5 Colter, Rachel               Gustavus                11.35mq 
  6 Broderick, Leah              Luther                  10.94mq 
  7 Helgeson, Kara               Gustavus                10.93mq 
  8 Hoyme, Jackie                Luther                  10.91mq 
  9 Putnam, Paige                Luther                  10.90mq 
 10 Novosad, Katie               Hamline                 10.54m  
 11 Harstad, Jillian             Luther                  10.53m  
 12 Verdugo, Kiana               Hamline                 10.01m  
 13 Ward, Hannah                 Luther                   9.83m  
 14 Hare, Trish                  Carleton                 9.71m  
 15 Burke, Anna                  Luther                   9.41m  
 16 Iverson, Jenna               Luther                   9.40m  
 17 Lashbrook, Stephanie         Luther                   9.27m  
 18 Lampe, Anna                  Luther                   9.19m  
 19 Larson, Dani                 St. Olaf                 8.38m  
 
Women Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Putland, Jessica             Hamline                 13.41m  
      12.66m  12.61m  12.83m  12.56m  12.93m  13.41m
  2 Koltveit, Jerri              Hamline                 12.27m  
      12.27m  12.02m  11.07m  12.07m  12.11m  11.25m
  3 Swanson, Sarah               Gustavus                12.23m  
      11.75m  11.71m  10.76m  12.23m  11.74m  12.01m
  4 Solheim, Hayley              Gustavus                11.97m  
      11.92m  11.72m  11.97m  11.72m  11.76m  11.78m
  5 Broderick, Leah              Luther                  11.62m  
      10.89m  10.21m  10.94m  10.89m  11.62m  10.78m
  6 Hoyme, Jackie                Luther                  11.55m  
      10.91m  FOUL  10.64m  11.40m  11.55m  11.04m
  7 Helgeson, Kara               Gustavus               x11.48m  
      10.14m  10.51m  10.93m  11.16m  11.48m  11.25m
  8 Colter, Rachel               Gustavus               x11.35m  
      11.35m  FOUL  FOUL  10.77m  9.97m  10.91m
  9 Putnam, Paige                Luther                 x10.90m  
      10.52m  10.90m  10.81m  10.71m  10.63m  10.69m
 
Women Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Weiers, Elizabeth            Gustavus                15.30mq 
      14.47m  15.30m  14.95m           
  2 Putland, Jessica             Hamline                 15.22mq 
      FOUL  14.80m  15.22m           
  3 Swanson, Sarah               Gustavus                13.67mq 
      12.33m  13.38m  13.67m           
  4 Bolden, Michaela             St. Olaf                13.47mq 
      13.24m  13.47m  12.07m           
  5 Maxon, Kaylee                Gustavus                12.85mq 
      11.83m  12.85m  12.35m           
  6 Hoyme, Jackie                Luther                  12.60mq 
      FOUL  12.60m  FOUL           
  7 Putnam, Paige                Luther                  11.97mq 
      11.97m  FOUL  11.89m           
  8 Opps, Allyson                Hamline                 11.49mq 
      11.49m  FOUL  10.58m           
  9 Johnson, Avery               Carleton                11.48mq 
      10.18m  11.29m  11.48m           
 10 Verdugo, Kiana               Hamline                 11.23m  
      10.18m  10.90m  11.23m           
 11 Aune, Rachel                 Luther                  10.42m  
      9.42m  10.29m  10.42m           
 12 Roberson, Taylor             Hamline                 10.25m  
      10.25m  9.15m  9.81m           
 13 Lashbrook, Stephanie         Luther                   9.61m  
      9.61m  FOUL  7.96m           
 14 Harstad, Jillian             Luther                   9.54m  
      FOUL  FOUL  9.54m           
 15 Iverson, Jenna               Luther                   9.36m  
      FOUL  FOUL  9.36m           
 16 Ward, Hannah                 Luther                   9.16m  
      7.01m  FOUL  9.16m           
 17 Johnson, Annika              St. Olaf                 8.89m  
      8.57m  8.89m  FOUL           
 -- Urbanowicz, Erin             Hamline                    DNS  
 -- Fitzgerald, Katherine        St. Olaf                   DNS  
 
Women Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Putland, Jessica             Hamline                 15.33m  
      14.69m  15.33m  15.04m           
  2 Weiers, Elizabeth            Gustavus                15.12m  
      13.97m  15.12m  14.72m           
  3 Swanson, Sarah               Gustavus                13.88m  
      13.88m  11.79m  13.09m         
  4 Maxon, Kaylee                Gustavus               x13.82m  
      11.39m  13.82m x             
  5 Bolden, Michaela             St. Olaf                13.47m  
      12.24m  FOUL  FOUL           
  6 Hoyme, Jackie                Luther                  13.43m  
      12.05m  FOUL  13.43m           
  7 Putnam, Paige                Luther                  11.97m  
      FOUL  10.95m  11.86m           
  8 Johnson, Avery               Carleton                11.48m  
      10.32m  9.55m  10.83m           
  9 Opps, Allyson                Hamline                 11.43m  
      10.95m  FOUL  11.43m           
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Dani                 St. Olaf               2:28.33     714
  2 Lampe, Anna                  Luther                 2:30.81     683
  3 Grisanzio, Emma              Carleton               2:31.65     672
  4 Sundstrom, Megan             St. Benedict           2:33.64     648
  5 Broderick, Leah              Luther                 2:34.38     639
  6 Peterson, Zoe                Carleton               2:37.98     596
  7 Kiminski, Maria              St. Benedict           2:38.91     585
  8 Sammons, Morgan              Luther                 2:40.87     563
  9 Ingvalson, Kayla             Luther                 2:43.82     530
 10 Westendorf, Micayla          St. Benedict           2:51.83     445
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 55 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Larson, Dani                 St. Olaf                  9.00   1    773
  2 Westendorf, Micayla          St. Benedict              9.05   2    763
  3 Broderick, Leah              Luther                    9.24   1    723
  4 Grisanzio, Emma              Carleton                  9.24   3    723
  5 Lampe, Anna                  Luther                    9.30   2    712
  6 Sundstrom, Megan             St. Benedict              9.75   2    623
  7 Kiminski, Maria              St. Benedict              9.91   3    594
  8 Peterson, Zoe                Carleton                  9.95   1    587
  9 Sammons, Morgan              Luther                   10.01   3    575
 10 Ingvalson, Kayla             Luther                   11.51   1    332
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Larson, Dani                 St. Olaf                 1.59m     724
     1.56 1.59 1.62 1.65 
       XO   XO  XXO  XXX 
  2 Grisanzio, Emma              Carleton                 1.56m     689
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 
        O    P    P    O   XO   XO   XO  XXX 
  3 Broderick, Leah              Luther                   1.53m     655
     1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 
        O    P    O    P   XO    O  XXX 
  4 Kiminski, Maria              St. Benedict             1.47m     588
     1.23 1.26 1.29 1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 
        O    O    O    O    O    O   XO   XO   XO  XXX 
  5 Westendorf, Micayla          St. Benedict             1.44m     555
     1.29 1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 
        O    O    O   XO   XO   XO  XXX 
  5 Lampe, Anna                  Luther                   1.44m     555
     1.29 1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 
        O    O    O   XO    O   XO  XXX 
  7 Peterson, Zoe                Carleton                 1.38m     491
     1.17 1.20 1.23 1.26 1.29 1.32 1.35 1.38 1.41 
        O    P    O    O    O    O  XXO    O  XXX 
  8 Sundstrom, Megan             St. Benedict             1.35m     460
     1.17 1.20 1.23 1.26 1.29 1.32 1.35 1.38 
        O    P    O    O   XO   XO    O  XXX 
  9 Sammons, Morgan              Luther                   1.29m     399
     1.23 1.26 1.29 1.32 
        O    O    O  XXX 
  9 Ingvalson, Kayla             Luther                   1.29m     399
     1.23 1.26 1.29 1.32 
        O    O    O  XXX 
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broderick, Leah              Luther                   5.24m     626
      5.07m  5.24m  5.13m            
  2 Peterson, Zoe                Carleton                 4.91m     535
      FOUL  4.91m  4.83m            
  2 Lampe, Anna                  Luther                   4.91m     535
      4.88m  4.74m  4.91m            
  4 Larson, Dani                 St. Olaf                 4.88m     527
      4.88m  4.52m  FOUL            
  5 Grisanzio, Emma              Carleton                 4.85m     519
      4.49m  4.85m  4.65m            
  6 Sundstrom, Megan             St. Benedict             4.42m     408
      4.03m  FOUL  4.42m            
  6 Ingvalson, Kayla             Luther                   4.42m     408
      4.42m  FOUL  4.32m            
  8 Kiminski, Maria              St. Benedict             4.35m     391
      4.35m  4.25m  4.07m            
  9 Sammons, Morgan              Luther                   4.21m     357
      FOUL  FOUL  4.21m            
 10 Westendorf, Micayla          St. Benedict             4.12m     336
      FOUL  4.12m  3.94m            
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Broderick, Leah              Luther                  11.12m     603
      11.12m  10.53m  10.94m            
  2 Lampe, Anna                  Luther                   9.42m     492
      8.83m  9.42m  9.10m            
  3 Grisanzio, Emma              Carleton                 8.54m     434
      8.54m  FOUL  7.41m            
  4 Larson, Dani                 St. Olaf                 8.53m     434
      8.53m  8.20m  7.79m            
  5 Westendorf, Micayla          St. Benedict             8.04m     402
      8.04m  7.89m  8.04m            
  6 Ingvalson, Kayla             Luther                   7.88m     392
      7.88m  7.00m  7.80m            
  7 Sammons, Morgan              Luther                   7.53m     369
      7.47m  7.36m  7.53m            
  8 Kiminski, Maria              St. Benedict             6.90m     329
      FOUL  6.79m  6.90m            
  9 Peterson, Zoe                Carleton                 6.89m     328
      6.09m  6.89m  5.89m            
 10 Sundstrom, Megan             St. Benedict             6.46m     301
      6.46m  6.15m  6.01m            
 
Women Indoor Pentathlon
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Broderick, Leah              Luther                    3246  
  2 Larson, Dani                 St. Olaf                  3172  
  3 Grisanzio, Emma              Carleton                  3037  
  4 Lampe, Anna                  Luther                    2977  
  5 Peterson, Zoe                Carleton                  2537  
  6 Westendorf, Micayla          St. Benedict              2501  
  7 Kiminski, Maria              St. Benedict              2487  
  8 Sundstrom, Megan             St. Benedict              2440  
  9 Sammons, Morgan              Luther                    2263  
 10 Ingvalson, Kayla             Luther                    2061  
 
Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 O'Connell, Sean              Gustavus                  6.67   4 
  2 Howard, Evan                 Carleton                  6.72   4 
  3 Hocker, Cole                 Luther                    6.80   4 
  4 Lein, Jordan                 Hamline                   6.81   4 
  5 Trentacoste, Daniel          Gustavus                  6.89   4 
  6 Kane, Elijah                 Luther                    6.93   3 
  7 Krumm, Peter                 Luther                   x6.95   3 
  8 Lee, Dedrick                 Luther                   x6.98   1 
  9 Edu, Oluwadurotimi           Gustavus                 x7.04   3 
 10 Reeves, Ian                  Carleton                  7.05   3 
 11 Trerotola, Jake              Luther                   x7.06   4 
 12 Yankey, Sam                  Hamline                   7.09   3 
 13 Schwichtenberg, Prestin      Gustavus                 x7.12   3 
 14 Larsen, Aidan                Carleton                 x7.12   1 
 15 Shields, Windom              Luther                   x7.17   2 
 16 Mueller, Derek               Luther                   x7.27   2 
 17 Lillibridge, Peter           Luther                   x7.28   2 
 18 Kane, Lucas                  Luther                   x7.31   1 
 19 Olson, Joshua                Luther                   x7.31   2 
 20 Preheim, Grant               Luther                   x7.34   1 
 21 Spier, Griffin               Gustavus                 x7.34   3 
 22 Bestul, William              Luther                   x7.35   1 
 23 Schwartz, Jacob              Luther                   x7.39   1 
 24 Queoff, Erik                 Luther                   x7.52   1 
 25 Busch, Aaron                 Luther                   x7.52   2 
 -- Carlson, Nick                Gustavus                    FS   4 
 -- Jackson, Bryce               Hamline                    DNS   2 
 -- McCarthy, Andrew             Luther                     DNS   2 
 -- Bunge, Jacob                 Luther                     DNS   1 
 -- Nelson, Cooper               Luther                     DNS   4 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 O'Connell, Sean              Gustavus                 22.91   9 
  2 Larson, Tom                  Hamline                  22.94   9 
  3 Galloway, Freddie            Hamline                  23.20   9 
  4 Huss, Nathan                 Hamline                 x23.81   7 
  5 Krumm, Peter                 Luther                   23.86   7 
  6 Jungbauer, Henry             Luther                   24.01   9 
  7 Hocker, Cole                 Luther                  x24.04   6 
  8 Stokes Cerkvenik, Sam        Luther                  x24.04   8 
  9 Trentacoste, Daniel          Gustavus                 24.24   8 
 10 Kpachavi, Arnaud             Carleton                 24.64   7 
 11 Edu, Oluwadurotimi           Gustavus                x24.68   3 
 12 Freund, Caleb                Luther                  x24.82   5 
 13 Carlson, Nick                Gustavus                x24.84   6 
 14 Schwichtenberg, Prestin      Gustavus                x24.93   4 
 15 Kane, Elijah                 Luther                  x24.96   1 
 16 Dawson, Brandon              Luther                  x25.00   1 
 17 Ohlrogge, Erik               Luther                  x25.01   4 
 18 Spier, Griffin               Gustavus                x25.11   4 
 19 Grier, Jordan                Hamline                 x25.12   5 
 20 Mueller, Derek               Luther                  x25.25   3 
 21 Hove, Kyle                   Luther                  x25.26   5 
 22 Schwartz, Jacob              Luther                  x25.61   3 
 23 Gould, Rex                   Hamline                 x25.70   2 
 24 Busch, Aaron                 Luther                  x25.80   2 
 25 Angeroth Franks, Eric        Luther                  x25.97   2 
 26 Boyum, Nils                  Luther                  x26.05   1 
 27 Thonn, Ethan                 Luther                  x26.07   5 
 28 Reeves, Ian                  Carleton                 26.24   2 
 29 Kane, Lucas                  Luther                  x26.29   6 
 30 Bestul, William              Luther                  x26.32   1 
 -- Queoff, Erik                 Luther                     DNS   3 
 -- O'Keefe, Tyler               Carleton                   DNS   4 
 -- Mora, Derrick                Hamline                    DNS   7 
 -- Howard, Evan                 Carleton                   DNS   8 
 -- Shields, Windom              Luther                     DNS   4 
 -- Hanson, Eric                 Hamline                    DNS   5 
 -- Goldman, Robert              Hamline                    DNS   3 
 -- Bunge, Jacob                 Luther                     DNS   7 
 -- Coughlin, Forest             Hamline                    DNS   6 
 -- Nelson, Cooper               Luther                     DNS   6 
 -- McCarthy, Andrew             Luther                     DNS   8 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Seyferth, Colby              Carleton                 49.82   3 
  2 Feeney, Alexa                Carleton                 51.23   3 
  3 ReMine, Sam                  Gustavus                 52.69   3 
  4 Widmer, Thane                Hamline                  52.80   2 
  5 Stokes Cerkvenik, Sam        Luther                   52.85   3 
  6 Hicks, Maurice               Carleton                x53.08   2 
  7 Sims, Raleigh                Luther                   53.17   1 
  8 Larsen, Aidan                Carleton                x53.22   2 
  9 Johnson, Bolu                Carleton                x53.34   2 
 10 Green, Jesse                 Hamline                  53.70   2 
 11 Anderson, David              Gustavus                 53.86   3 
 12 Wimmer, Clay                 Hamline                 x54.64   1 
 13 Hagans, Brandon              Carleton                x56.35   1 
 14 Thonn, Ethan                 Luther                  x57.08   1 
 15 Nelson, Gus                  Luther                x1:00.91   1 
 -- O'Keefe, Tyler               Carleton                   DNS   1 
 
Men 600 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Warmka, Will                 Hamline                1:21.93  
  2 Withbroe, Ben                Carleton               1:23.13  
  3 Sikes, Camden                Carleton               1:24.21  
  4 Laack-Veeder, Noah           Carleton              x1:24.23  
  5 Fredrickson, Kyle            Gustavus               1:27.51  
  6 Lerbakken, Tyler             Hamline                1:27.73  
  7 Ohlrogge, Erik               Luther                 1:27.83  
 
Men 800 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cook-Gallardo, Donson        Carleton               1:53.87   2 
  2 Hiskes, Ben                  Carleton               2:00.10   1 
  3 Beard, Parker                Luther                 2:02.66   2 
  4 Sandberg, Ryley              Gustavus               2:03.26   2 
  5 Flack, Caleb                 Carleton              x2:03.31   1 
  6 Akinlabi, Arafat             Carleton              x2:03.68   2 
  7 Speca, Marcus                Gustavus               2:03.96   1 
  8 Johnson, Andrew              Luther                 2:04.55   2 
  9 Jones, Evan                  Gustavus              x2:04.88   2 
 10 Bieber, Jake                 Luther                x2:06.05   1 
 11 Etteldorf, Andrew            Carleton              x2:10.52   1 
 12 Overvig, Kellen              Hamline                2:10.99   1 
 -- Donovan, John                Luther                     DNS   2 
 -- Scott, Greg                  Luther                     DNS   2 
 
Men 1000 Meter Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Laack-Veeder, Thor           Carleton               2:33.66   2 
  2 Haase, Joe                   Carleton               2:35.25   2 
  3 Surber, John                 Gustavus               2:39.03   2 
  4 Jewson, Sam                  Hamline                2:39.55   2 
  5 Dammann, Carston             Gustavus               2:42.04   2 
  6 Ruvkun, Andrew               Carleton              x2:45.84   1 
  7 Stenoien, Mitchell           Luther                 2:47.70   1 
  8 Peterson, Zachary            Hamline                2:48.35   1 
  9 Rock, Nathan                 Hamline               x2:48.89   2 
 10 Paladie, Anthony             Hamline               x2:49.05   2 
 11 Liu, Alexander               Hamline               x2:52.49   2 
 12 Zollner, Austin              Gustavus              x2:52.62   1 
 -- Edstrom, Walter              Carleton                   DNS   2 
 
Men 1 Mile Run
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Barry, Jonah                 Carleton               4:19.12   3 
  2 Konczal, Cole                Hamline                4:32.04   3 
  3 Sandberg, Ryley              Gustavus               4:33.24   3 
  4 Rock, Nathan                 Hamline                4:34.80   3 
  5 Gill, Chris                  Hamline               x4:35.17   3 
  6 Lumbar, Luke                 Luther                 4:37.59   3 
  7 Welch, Andrew                Luther                 4:38.30   3 
  8 Polania-Gonzale, Ernesto     Carleton               4:38.52   3 
  9 Jones, Evan                  Gustavus               4:38.97   3 
 10 Weckwerth, Aaron             Luther                x4:39.34   3 
 11 Velzke, Justin               Luther                x4:39.75   3 
 12 Lagergren, Chris             Hamline               x4:40.21   2 
 13 Jackson, Connor              Carleton              x4:40.33   2 
 14 Hefty, Bryce                 Luther                x4:41.55   2 
 15 Westby, John                 Luther                x4:43.82   2 
 16 McKinley, David              Carleton              x4:43.93   1 
 17 Powers, Bret                 Luther                x4:44.08   2 
 18 Levy, Ben                    Carleton              x4:46.98   2 
 19 Finnegan, Patrick            Luther                x4:49.84   2 
 20 Edinburgh, Zach              Carleton              x4:50.35   2 
 21 Zollner, Austin              Gustavus              x4:51.80   2 
 22 Hadish, Johnny               Luther                x4:52.24   1 
 23 Herber, Peter                Luther                x4:54.28   1 
 24 Semmen, Tim                  Luther                x4:56.79   2 
 25 Gausmann, Matthew            Luther                x4:57.65   1 
 26 Rusco, Tommy                 Hamline               x5:03.73   2 
 27 O'Leary, Shane               Luther                x5:06.05   1 
 28 Punke, Ian                   Luther                x5:08.47   1 
 29 Hoffert, Michael             Carleton              x5:08.79   1 
 30 Selcke, Ben                  Luther                x5:13.33   1 
 31 Lynch, Hunter                Luther                x5:17.34   1 
 32 Fry, Peter                   Hamline               x5:37.55   1 
 -- Peterson, Ryan               Hamline                    DNS   3 
 -- Renier, Sam                  Gustavus                   DNS   2 
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Logan, James                 Hamline                8:56.91  
  2 Magnuson, Andy               Hamline                8:57.05  
  3 Knobbe, Thomas               Gustavus               8:57.10  
  4 Jensen, Isaac                Luther                 9:00.89  
  5 Brandt, Clare                Luther                 9:09.54  
  6 Carlson, Matt                Gustavus               9:14.30  
  7 Becher, Leighton             Gustavus              x9:16.08  
  8 Houle, Travis                Luther                x9:24.62  
  9 Stimson, Ronnie              Hamline               x9:32.13  
 10 Benson, John                 Gustavus              x9:46.56  
 -- McCrory, Iain                Gustavus                   DNS  
 
Men 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Clarke, Joel                 Luther                    8.01   3 
  2 Hanson, Eric                 Hamline                   8.12   3 
  3 Sigrist, Nick                Luther                    8.61   1 
  4 McNeil, Evan                 Carleton                  8.69   1 
  5 Bestul, William              Luther                   x8.71   3 
  6 ReMine, Ed                   Gustavus                  8.76   3 
  7 Gould, Rex                   Hamline                   8.90   3 
  8 Lillibridge, Peter           Luther                   x9.14   2 
  9 Hagans, Brandon              Carleton                  9.31   3 
 10 Nelson, Gus                  Luther                   x9.34   2 
 11 Freund, Caleb                Luther                   x9.42   3 
 12 Gatton, Sam                  Hamline                  x9.73   2 
 13 Bakken-Heck, Lucas           Hamline                  x9.80   2 
 14 Buckner, Jack                Carleton                x10.27   1 
 15 Boyum, Nils                  Luther                  x12.05   2 
 -- Bunge, Jacob                 Luther                     DNS   3 
 -- Jungbauer, Henry             Luther                     DNS   2 
 
Men 4x200 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Hamline  'A'                                        1:32.62   2 
     1) Galloway, Freddie               2) Huss, Nathan                   
     3) Prokott, Derek                  4) Larson, Tom                    
  2 Gustavus  'A'                                       1:33.84   1 
     1) Trentacoste, Daniel             2) O'Connell, Sean                
     3) Carlson, Nick                   4) ReMine, Ed                     
  3 Hamline  'B'                                       x1:35.22   1 
     1) Lein, Jordan                    2) Widmer, Thane                  
     3) Yankey, Sam                     4) Jackson, Bryce                 
 -- Luther  'A'                                              DQ   2  Lane Violation
 -- Carleton  'A'                                           DNS   2 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Carleton  'A'                                       3:24.61   3 
     1) Feeney, Alexa                   2) Cook-Gallardo, Donson          
     3) Kpachavi, Arnaud                4) Seyferth, Colby                
  2 Gustavus  'A'                                       3:28.03   3 
     1) Anderson, David                 2) ReMine, Sam                    
     3) ReMine, Ed                      4) Fredrickson, Kyle              
  3 Hamline  'A'                                        3:28.44   3 
     1) Widmer, Thane                   2) Warmka, Will                   
     3) Pratt, Matt                     4) Pederson, Jacob                
  4 Carleton  'B'                                      x3:32.33   2 
  5 Luther  'A'                                         3:35.44   3 
     1) Sims, Raleigh                   2) Stokes Cerkvenik, Sam          
     3) Weckwerth, Aaron                4) Clarke, Joel                   
  6 Luther  'B'                                        x3:38.73   2 
  7 Gustavus  'B'                                      x3:40.18   2 
  8 Hamline  'B'                                       x3:40.35   2 
  9 Luther  'C'                                        x3:48.48   2 
 10 Luther  'D'                                        x3:49.90   1 
 -- Luther  'E'                                             DNF   1 
 -- Carleton  'C'                                           DNS   1 
 -- Carleton  'D'                                           DNS   1 
 -- Hamline  'C'                                            DNS   2 
 
Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Steward, Jordan              Hamline                  1.93m  
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
       XO    O    O   XO  XXX 
  2 Seyferth, Colby              Carleton                 1.93m  
     1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 
       XO    O  XXO  XXO  XXX 
  3 Buckner, Jack                Carleton                 1.83m  
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 
        O    O    O    O  XXX 
  4 Schwartz, Peter              Gustavus                 1.78m  
     1.68 1.73 1.78 1.83 
        O   XO   XO  XXX 
  5 Dawson, Brandon              Luther                   1.73m  
     1.68 1.73 1.78 
      XXO    O  XXX 
  6 Freund, Caleb                Luther                   1.68m  
     1.58 1.63 1.68 1.73 
        O    O   XO  XXX 
  6 Jungbauer, Henry             Luther                  x1.68m  
     1.58 1.63 1.68 1.73 
        O    O   XO  XXX 
  6 Gatton, Sam                  Hamline                  1.68m  
     1.68 1.73 
       XO  XXX 
 -- Sigrist, Nick                Luther                      NH  
     1.58 
      XXX 
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Volker, Mark                 Hamline                  4.60m   Jump Off
     4.27 4.42 4.58 4.60 4.72 
        O    O    O    O  XXX 
  2 McNeil, Evan                 Carleton                 4.58m  
     4.12 4.27 4.42 4.58 4.72 
        O    O    O    O  XXX 
  3 Huntley, Derek               Gustavus                 4.12m  
     3.97 4.12 4.27 
        O   XO  XXX 
  3 Matheson, Joey               Hamline                  4.12m  
     4.12 4.27 
       XO  XXX 
  5 Hoien, David                 Gustavus                 4.12m  
     3.37 3.67 3.82 3.97 4.12 4.27 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  6 Queoff, Erik                 Luther                   4.12m  
     3.82 3.97 4.12 4.27 
       XO  XXO  XXO  XXX 
  7 Shields, Windom              Luther                   3.97m  
     3.07 3.37 3.67 3.82 3.97 4.12 
        O   XO  XXO    O    O  XXX 
  8 Schultz-Sanchez, Kristia     Hamline                 x3.82m  
     3.67 3.82 3.97 
        O   XO  XXX 
  9 Prokott, Derek               Hamline                 x3.82m  
     3.67 3.82 3.97 
       XO   XO  XXX 
 10 Sigrist, Nick                Luther                  x3.82m  
     3.37 3.67 3.82 3.97 
        O   XO  XXO  XXX 
 11 Schabelski, David            Gustavus                x3.67m  
     3.37 3.67 3.82 
        O   XO  XXX 
 12 Mueller, Derek               Luther                  x3.37m  
     3.37 3.67 
        O  XXX 
 12 Boyum, Nils                  Luther                  x3.37m  
     3.37 3.67 
        O  XXX 
 14 Buckner, Jack                Carleton                 3.07m  
     2.47 2.77 3.07 3.37 
        O  XXO   XO  XXX 
 -- Zingsheim, Steve             Hamline                     NH  
     3.82 
      XXX 
 -- Seyferth, Colby              Carleton                   DNS  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Lee, Dedrick                 Luther                   6.41mq 
  2 Pederson, Jacob              Hamline                  6.31mq 
  3 Kormah, Emmanuel             Hamline                  6.27mq 
  4 O'Connell, Sean              Gustavus                 6.24mq 
  5 Hove, Kyle                   Luther                   6.18mq 
  6 Alexander, Dwight            Carleton                 6.10mq 
  7 Dawson, Brandon              Luther                   6.08mq 
  8 Preheim, Grant               Luther                   5.96mq 
  9 Freund, Caleb                Luther                   5.93mq 
 10 McNeil, Evan                 Carleton                 5.87m  
 11 Buckner, Jack                Carleton                 5.69m  
 12 Widmer, Thane                Hamline                  5.54m  
 -- Mora, Derrick                Hamline                   FOUL  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lee, Dedrick                 Luther                   6.49m  
      6.13m  FOUL  6.41m  FOUL  6.25m  6.49m
  2 Dawson, Brandon              Luther                   6.44m  
      6.02m  6.08m  FOUL  6.30m  6.22m  6.44m
  3 Alexander, Dwight            Carleton                 6.39m  
      5.85m  FOUL  6.10m  FOUL  FOUL  6.39m
  4 Pederson, Jacob              Hamline                  6.31m  
      FOUL  6.02m  6.31m  PASS  PASS  PASS
  5 Kormah, Emmanuel             Hamline                  6.27m  
      FOUL  5.83m  6.27m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 O'Connell, Sean              Gustavus                 6.24m  
      5.76m  5.60m  6.24m  6.07m  5.93m  5.88m
  7 Hove, Kyle                   Luther                  x6.18m  
      FOUL  6.18m  FOUL  FOUL  6.00m  FOUL
  8 Freund, Caleb                Luther                  x6.01m  
      5.89m  5.93m  5.91m  FOUL  5.73m  6.01m
  9 Preheim, Grant               Luther                  x5.96m  
      5.40m  5.96m  5.60m  5.85m  5.83m  5.92m
 
Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Pederson, Jacob              Hamline                 12.65mq 
  2 Preheim, Grant               Luther                  12.61mq 
  3 Steward, Jordan              Hamline                 12.26mq 
      12.26m    x             
  4 Olson, Joshua                Luther                  12.16mq 
  5 Hicks, Maurice               Carleton                12.00mq 
  5 Kormah, Emmanuel             Hamline                 12.00mq 
  7 Alexander, Dwight            Carleton                11.52mq 
 -- Lee, Dedrick                 Luther                    FOUL  
      FOUL    x             
 
Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Pederson, Jacob              Hamline                 12.65m  
      FOUL  12.54m  12.65m  PASS  PASS  PASS
  2 Preheim, Grant               Luther                  12.61m  
      FOUL  12.61m  12.43m  12.57m  12.60m  FOUL
  3 Olson, Joshua                Luther                  12.33m  
      12.16m  12.07m  11.68m  12.15m  12.33m  12.16m
  4 Hicks, Maurice               Carleton                12.32m  
      11.93m  12.00m  11.96m  11.89m  12.32m  FOUL
  5 Steward, Jordan              Hamline                 12.26m  
      FOUL  12.11m  12.26m  PASS  PASS  PASS
  6 Kormah, Emmanuel             Hamline                x12.00m  
      FOUL  12.00m  FOUL  11.82m  PASS  PASS
  7 Alexander, Dwight            Carleton                11.52m  
      FOUL  11.52m  PASS  PASS  PASS  PASS
 
Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Duwenhoegger, Chase          Hamline                 13.60mq 
      13.48m  13.00m  13.60m  13.35m  13.48m  13.73m
  2 Grussing, Joey               Hamline                 13.06mq 
      12.99m  12.77m  13.06m  13.48m  13.04m  13.40m
  3 Heston, Pierce               Hamline                 13.00mq 
      13.00m  FOUL  12.71m  13.45m  12.99m  12.60m
  4 Arnold, Nick                 Luther                  11.96mq 
      10.47m  11.63m  11.96m  10.70m  11.44m  10.84m
  5 Burton, TaSawn               Hamline                 11.65mq 
      11.02m  10.89m  11.65m  FOUL  FOUL  11.48m
  5 Thonn, Ethan                 Luther                  11.65mq 
      11.65m  11.41m  10.60m  11.36m  11.14m  11.00m
  7 Neuenfeldt, Will             Gustavus                11.45mq 
      11.45m  11.41m  11.13m  11.51m  12.00m  11.88m
  8 Cheng, Jiatao                Carleton                11.05mq 
      FOUL  11.03m  11.05m  FOUL  11.12m  11.62m
  9 McNeil, Evan                 Carleton                10.66mq 
      9.57m  10.25m  10.67m  FOUL  10.73m  9.82m
 -- Jacobson, Travis             Hamline                    DNS  
 
Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Duwenhoegger, Chase          Hamline                 13.73m  
      13.48m  13.00m  13.60m  13.35m  13.48m  13.73m
  2 Grussing, Joey               Hamline                 13.48m  
      12.99m  12.77m  13.06m  13.48m  13.04m  13.40m
  3 Heston, Pierce               Hamline                x13.45m  
      13.00m  FOUL  12.71m  13.45m  12.99m  12.50m
  4 Neuenfeldt, Will             Gustavus                12.00m  
      11.45m  11.41m  11.13m  11.51m  12.00m  11.88m
  5 Arnold, Nick                 Luther                  11.96m  
      10.47m  11.63m  11.96m  10.70m  11.44m  10.84m
  6 Thonn, Ethan                 Luther                  11.65m  
      11.65m  11.41m  10.60m  11.36m  11.14m  11.00m
  6 Burton, TaSawn               Hamline                x11.65m  
      11.02m  10.89m  11.65m  FOUL  FOUL  11.48m
  8 Cheng, Jiatao                Carleton                11.62m  
      FOUL  11.03m  11.05m  FOUL  11.12m  11.62m
  9 McNeil, Evan                 Carleton                10.73m  
      9.57m  10.25m  10.67m  FOUL  10.73m  9.82m
 
Men Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Grussing, Joey               Hamline                 15.84mq 
      15.75m  FOUL  15.84m           
  2 Scheiterlein, Jesse          Gustavus                14.77mq 
      FOUL  14.23m  14.77m           
  3 Neuenfeldt, Will             Gustavus                13.56mq 
      13.09m  13.56m  12.86m           
  4 Cheng, Jiatao                Carleton                13.32mq 
      FOUL  13.17m  13.32m           
  5 Heston, Pierce               Hamline                 13.27mq 
      13.00m  13.18m  13.27m           
  6 Tyler, Anthony               Hamline                 12.80mq 
      FOUL  11.65m  12.80m           
  7 Skarhus, Jacob               Hamline                 12.41mq 
      11.83m  12.41m  12.26m           
  8 Arnold, Nick                 Luther                  12.08mq 
      12.08m  FOUL  11.79m           
  9 Zemlin, Jared                Hamline                 11.62mq 
      11.09m  11.62m  11.36m           
 10 Culp, Ray                    Hamline                 11.60m  
      FOUL  10.33m  11.60m           
 11 Arevalo, Angel               Hamline                 10.54m  
      10.54m  9.74m  10.10m           
 11 Burton, TaSawn               Hamline                 10.54m  
      FOUL  9.21m  10.54m           
 -- Duwenhoegger, Chase          Hamline                    DNS  
 -- Jacobson, Travis             Hamline                    DNS  
 
Men Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Grussing, Joey               Hamline                 15.84m  
      14.49m  15.23m  14.39m           
  2 Scheiterlein, Jesse          Gustavus                14.87m  
      14.64m  13.83m  14.87m           
  3 Heston, Pierce               Hamline                 14.10m  
      14.10m  14.07m  FOUL           
  4 Neuenfeldt, Will             Gustavus                13.56m  
      12.69m  13.10m  12.68m           
  5 Cheng, Jiatao                Carleton                13.32m  
      13.29m  12.27m  12.63m           
  6 Tyler, Anthony               Hamline                x13.21m  
      13.05m  12.53m  13.21m           
  7 Arnold, Nick                 Luther                  11.87m  
      11.87m  FOUL  FOUL           
  8 Skarhus, Jacob               Hamline                x11.77m  
      11.07m  11.59m  11.77m           
  9 Zemlin, Jared                Hamline                x11.76m  
      FOUL  11.76m  FOUL           
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hamline                    130        2) Carleton                  119   
    3) St. Olaf                   114        4) Gustavus                   94   
    5) Luther                      89        6) St. Benedict                1   
 
                    Men - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Hamline                    179        2) Carleton                  144   
    3) Luther                     126.50     4) Gustavus                  125.50