MIAC Women's Indoor Championships

Tostrud Center, St. Olaf College

Feb. 28-March 2, 2013

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

60 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 7.87Q 2 Morgan Bialke, Fr, Augsburg 8.19q 3 Rochelle Hickerson, Fr, Concordia Moorhead 8.21 4 Diane Beckius, Sr, St. Benedict 8.24 5 Hana Fischer, So, Gustavus 8.25 6 Hayley Schuchard, Fr, St. Thomas 8.35 7 Hope Hertz, Jr, Hamline 8.44 8 Kate Weyenberg, Fr, St. Thomas 8.54 Round 1, Heat 2 1 Erin Sand, Sr, St. Benedict 7.96Q 2 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 8.06q 3 Angela Tipp, So, St. Thomas 8.12q 4 Suzi Adams, Fr, St. Benedict 8.24 5 Molly Allen, So, Augsburg 8.27 6 Christina Ramsdell, So, St. Catherine 8.34 7 Madelin Skaalrud, Jr, St. Catherine 8.35 8 Rachel Tisdale, Jr, Concordia Moorhead 8.49 Round 1, Heat 3 1 Erika Tipp, So, St. Thomas 7.97Q 2 Krista McCright, Sr, Bethel 8.11q 3 Shasta Webb, Sr, Macalester 8.12q 4 Laura Schommer, Fr, Saint Mary's 8.27 5 Britta Olsen, Jr, St. Olaf 8.32 6 Maggie Harris, Jr, St. Thomas 8.40 7 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 8.40 8 Natalie Hoffert, Fr, Hamline 8.62 Final 1 Ashley Carney, Sr, Augsburg 7.84 Tostrud Center record Was 7.86; Erika Tipp, St. Thomas, 2012 2 Erika Tipp, So, St. Thomas 7.89 3 Erin Sand, Sr, St. Benedict 7.96 4 Krista McCright, Sr, Bethel 8.04 5 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 8.07 6 Morgan Bialke, Fr, Augsburg 8.183 7 Shasta Webb, Sr, Macalester 8.192 Angela Tipp, So, St. Thomas DNC
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

200 Meter Dash 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 25.85 H4 2 Ashley Carney, Sr, Augsburg 25.87 H4 3 Erika Tipp, So, St. Thomas 26.31 H3 4 Erin Sand, Sr, St. Benedict 26.44 H3 5 Morgan Bialke, Fr, Augsburg 26.72 H3 6 Molly Allen, So, Augsburg 26.99 H2 7 Emma Russ, Fr, Carleton 27.17 H1 8 Katherine McKinsey, Fr, Carleton 27.20 H1 9 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 27.35 H2 10 Shasta Webb, Sr, Macalester 27.36 H1 11 Suzi Adams, Fr, St. Benedict 27.48 H2 12 Audrey Fricke, So, St. Benedict 27.711 H3 13 Haley Kemper, So, Gustavus 27.713 H1 14 Emily Diener, So, Macalester 27.78 H4 15 Kelsey Eder, Sr, St. Catherine 27.97 H4 16 Laura Schommer, Fr, Saint Mary's 27.99 H2 17 Hope Hertz, Jr, Hamline 28.007 H1 18 Erin McHugh, Fr, St. Olaf 28.009 H2 19 Hayley Schuchard, Fr, St. Thomas 28.038 H2 20 Micayla Westendorf, Fr, St. Benedict 28.044 H3 21 Alyssa Schmidt, So, Concordia Moorhead 28.405 H1 22 Maggie Harris, Jr, St. Thomas 28.414 H4 23 Rachel Tisdale, Jr, Concordia Moorhead 28.56 H3 Angela Tipp, So, St. Thomas DNC H4
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

400 Meter Dash 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 58.58 H3 2 Courtney Fregeau, Jr, Bethel 59.16 H3 3 Dani Larson, So, St. Olaf 59.18 H2 4 Daiga Kravale, Jr, Macalester 59.54 H2 5 Emily Stets, So, St. Olaf 59.63 H1 6 Haley Kemper, So, Gustavus 59.85 H2 7 Irene Gibson, So, Macalester 60.42 H3 8 Lindsey Wales, Jr, St. Benedict 60.88 H1 9 Reilly Simon, Fr, Carleton 61.06 H2 10 Kelsey Eder, Sr, St. Catherine 62.02 H1 11 Laura Schommer, Fr, Saint Mary's 62.47 H1 12 Shaina Rud, Jr, St. Olaf 62.49 H1 13 Anna Fry, Fr, St. Thomas 62.55 H3 14 Ashley Quick, Jr, Bethel 63.09 H3 15 Ellen Hawley, Sr, St. Olaf 63.22 H2 16 Audrey Fricke, So, St. Benedict 63.36 H2 17 Kalyse Engebretson, So, St. Catherine 63.56 H1 Angela Tipp, So, St. Thomas DNC H3
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

600 Meter Dash 1 Emily Stets, So, St. Olaf 1:36.09 H2 2 Kayla Goeman, So, St. Thomas 1:36.98 H3 3 Morgan Christian, Jr, Concordia Moorhead 1:37.40 H3 4 Irene Gibson, So, Macalester 1:37.67 H3 5 Amanda Iverson, Sr, Gustavus 1:39.21 H2 6 Aimee Junget, Fr, St. Thomas 1:39.69 H3 7 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 1:39.85 H3 8 Marta LeFevre-Levy, Jr, Macalester 1:40.30 H2 9 Lindsey Wales, Jr, St. Benedict 1:40.38 H3 10 Rebecca Wesley, So, Bethel 1:40.63 H2 11 Megan Holmes, So, St. Olaf 1:41.62 H2 12 Emily Brown-Phillips, Jr, Hamline 1:41.72 H1 13 Caroline Campbell, Fr, Carleton 1:41.99 H1 14 Mary Klecker, Fr, Augsburg 1:42.04 H2 15 Kayti Helm, Jr, St. Benedict 1:42.25 H1 16 Summer Ellefson, Fr, St. Thomas 1:42.29 H1 17 Robin Stramp, Jr, St. Olaf 1:42.71 H1 18 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 1:42.93 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Run 1 Kayla Goeman, So, St. Thomas 2:16.47 H3 2 Morgan Christian, Jr, Concordia Moorhead 2:16.59 H3 3 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:16.93 H3 4 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 2:18.40 H3 5 Anna Williams, Sr, St. Benedict 2:19.06 H3 6 Rebecca Wesley, So, Bethel 2:20.63 H2 7 Megan Terukina, Fr, St. Thomas 2:20.97 H3 8 Abby Engelhart, Jr, St. Olaf 2:21.08 H2 9 Megan Holmes, So, St. Olaf 2:21.66 H2 10 Emily Gapinski, Fr, St. Thomas 2:23.59 H3 11 Sophie Glassford, Fr, Carleton 2:25.43 H2 12 Haley Lynch, So, St. Benedict 2:26.86 H2 13 Sarah Howe, Jr, St. Catherine 2:30.48 H1 14 Emma Vinella-Brusher, Fr, Carleton 2:32.57 H1 15 Nora Christensen, Fr, Gustavus 2:32.99 H2 16 Nicole Ball, Jr, Gustavus 2:33.24 H1 17 Greta Hanson, Jr, St. Olaf 2:33.93 H1 18 Rachel Kaiser, So, St. Benedict 2:34.50 H2 19 Anna Staudenmaier, Fr, Macalester 2:34.99 H1 20 Casey Johnson, Fr, Hamline 2:35.09 H1 21 Mackenzie Randklev, Fr, Concordia Moorhead 2:36.20 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

1000 Meter Run 1 Taylor Berg, Sr, St. Thomas 2:52.37 H3 Meet record Was 2:54.28; Megan Daymont, St. Olaf, 2003 Tostrud Center record Was 2:54.28; Megan Daymont, St. Olaf, 2003 2 Haley Johnson, Jr, Carleton 2:55.13 H3 3 Moriah Novacinski, Jr, St. Olaf 2:56.72 H3 4 Mollie Gillberg, So, Bethel 2:58.32 H3 5 Anna Williams, Sr, St. Benedict 2:58.71 H3 6 Abby Engelhart, Jr, St. Olaf 3:00.88 H3 7 Maria Theisen, Jr, Hamline 3:03.93 H2 8 Emily Gapinski, Fr, St. Thomas 3:04.70 H2 9 Kayla Roberge, So, Augsburg 3:04.90 H2 10 Kelsie Larson, Jr, St. Benedict 3:05.83 H2 11 Sarah Trautman, Jr, Carleton 3:06.10 H3 12 Amanda Leone, Jr, St. Olaf 3:06.61 H1 13 Annie Keller, Jr, St. Thomas 3:06.72 H1 14 Paige Rygg, Jr, Concordia Moorhead 3:06.82 H1 15 Lyndsi Schwichtenberg, Jr, Gustavus 3:07.60 H1 16 Jenna O'Donnell, So, St. Benedict 3:07.66 H2 17 Manon Gammon-Deering, So, St. Benedict 3:08.55 H2 18 Andi Gomoll, Sr, St. Olaf 3:08.92 H2 19 Haley Lynch, So, St. Benedict 3:09.54 H1 20 Courtney Branch, Fr, Gustavus 3:10.55 H2 21 Amy Waananen, So, St. Olaf 3:10.86 H1 22 Tera Hereid, Jr, Bethel 3:12.90 H1 23 Michelle Tellez, So, Bethel 3:15.84 H1 Megan Terukina, Fr, St. Thomas DNC H3
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Mile Run 1 Taylor Berg, Sr, St. Thomas 4:55.60 H3 Tostrud Center record Was 4:55.90; Marcia Taddy, Wisc. Platteville , 2006 2 Colette Celichowski, So, Carleton 5:09.12 H3 3 Ruth Steinke, Fr, Carleton 5:09.92 H3 4 Mollie Gillberg, So, Bethel 5:09.94 H3 5 Maria Theisen, Jr, Hamline 5:10.76 H3 6 Kelsie Larson, Jr, St. Benedict 5:12.73 H3 7 Jenna O'Donnell, So, St. Benedict 5:12.79 H3 8 Sarah Trautman, Jr, Carleton 5:15.50 H3 9 Andi Gomoll, Sr, St. Olaf 5:22.85 H3 10 Melissa Engstrom, So, St. Thomas 5:25.73 H2 11 Katie Stolz, So, Saint Mary's 5:25.77 H2 12 Kristen Nelson, Sr, St. Olaf 5:27.85 H2 13 Kristie Mueller, Sr, St. Benedict 5:29.93 H2 14 Amanda Leone, Jr, St. Olaf 5:32.94 H2 15 Gina Luke, Sr, St. Benedict 5:34.95 H2 16 Kelsey Coulter, So, St. Olaf 5:35.65 H2 17 Rachel Roth, Fr, St. Thomas 5:36.63 H1 18 Laura Schmiel, Fr, St. Olaf 5:38.50 H2 19 Mary Swiggum, Sr, St. Olaf 5:42.65 H1 20 Jenna McElroy, So, St. Catherine 5:43.52 H1 21 Clare Siska, Fr, Saint Mary's 5:44.26 H1 22 Adrienne Bruder, Fr, Carleton 5:46.35 H1 23 Amy Spitzmueller, Jr, Saint Mary's 5:47.37 H1 24 Allie Thiel, Fr, Saint Mary's 5:49.53 H2 25 Madeline Bland, Fr, Bethel 5:49.55 H1 26 Jocelyn Moreno, Fr, Saint Mary's 5:51.65 H1 27 Anna Sneltjes, So, Concordia Moorhead 5:57.95 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

3000 Meter Run 1 Erin Statz, Jr, St. Thomas 10:19.01 H2 2 Rebecca Hare, So, Gustavus 10:25.30 H2 3 Ruth Steinke, Fr, Carleton 10:28.08 H2 4 Gabrielle Pepin, Fr, St. Thomas 10:33.90 H2 5 Colette Celichowski, So, Carleton 10:34.99 H2 6 Meggie Exner, Jr, St. Olaf 10:35.07 H2 7 Caitlin Fermoyle, So, Gustavus 10:36.67 H2 8 Beth Hauer, Sr, Gustavus 10:40.01 H2 9 Shira Kaufman, Fr, Carleton 10:44.29 H2 10 Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict 10:44.32 H2 11 Rachel Gunsalus, Sr, Macalester 10:45.83 H2 12 Megan Smith, Sr, St. Benedict 10:48.14 H1 13 Sophie Pietrick, Sr, St. Olaf 10:48.56 H2 14 Lauren Carlson, Sr, St. Olaf 10:48.63 H1 15 Morghen Philippi, Fr, St. Olaf 10:49.72 H1 16 Sally Donovan, Fr, Carleton 10:50.95 H1 17 Annie Bodeau, Sr, St. Olaf 10:53.90 H1 18 Nara Nelson, Sr, St. Thomas 10:59.23 H1 19 Kathryn Keller-Miller, So, St. Benedict 10:59.54 H1 20 Aly Wisekal, So, Carleton 11:01.78 H1 21 Hannah Knickerbocker, Jr, Concordia Moorhead 11:03.50 H2 22 Kathryn Stalnaker, Jr, Concordia Moorhead 11:07.57 H1 23 Cassie Ernst, Jr, Hamline 11:07.96 H2 24 Annie Joslyn, Fr, St. Thomas 11:08.42 H1 25 Lauren Shurson, Fr, Gustavus 11:08.78 H1 26 Elisabeth Hanson, Sr, Concordia Moorhead 11:09.47 H1 27 Melody Walton, So, Bethel 11:09.73 H1 28 Nicole Woinarowicz, Jr, Concordia Moorhead 11:09.85 H1 29 Kate Mares, Fr, St. Thomas 11:23.39 H1 Lauren Rice, Jr, Augsburg DNC H2
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

5000 Meter Run 1 Emma Lee, Sr, St. Olaf 17:14.31 2 Gabrielle Pepin, Fr, St. Thomas 18:07.81 3 Rebecca Hare, So, Gustavus 18:17.63 4 Beth Hauer, Sr, Gustavus 18:21.93 5 Sophie Pietrick, Sr, St. Olaf 18:25.04 6 Caitlin Goodman, Sr, St. Benedict 18:36.61 7 Aurora Janes, So, Carleton 18:47.35 8 Megan Smith, Sr, St. Benedict 18:52.17 9 Rachel Dean, Sr, St. Olaf 19:01.42 10 Kiley Green, Fr, St. Benedict 19:07.40 11 Cathleen Gross, Fr, St. Benedict 19:09.09 12 Nicole Woinarowicz, Jr, Concordia Moorhead 19:12.20 13 Cassie Ernst, Jr, Hamline 19:12.270 14 Kristina Poss, Jr, St. Catherine 19:12.280 15 Hannah Knickerbocker, Jr, Concordia Moorhead 19:21.18 16 Ariel Johnson, Sr, St. Catherine 19:39.89 17 Nicola Franta, Sr, St. Benedict 19:45.87 Kathryn Stalnaker, Jr, Concordia Moorhead DNF
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

60 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Ameila Campbell, Fr, Carleton 9.18Q Tostrud Center record Was 9.22; Mallory Burnham, St. Thomass, 2013 2 Katie Ryan, Sr, St. Thomas 9.40q 3 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 9.47q 4 Micayla Westendorf, Fr, St. Benedict 9.61 5 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 9.91 6 Judy Syrkin-Nikolau, So, Macalester 10.06 7 Anna Cich, Fr, Carleton 10.12 8 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 10.19 Round 1, Heat 2 1 Kai Mason, Fr, Augsburg 9.51Q 2 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 9.52q 3 Dani Larson, So, St. Olaf 9.57 4 Meredith Rothstein, Sr, St. Thomas 9.72 5 Marolyn Saulsberry, Fr, Hamline 9.76 6 Sophia Salmanpour, So, Hamline 9.92 7 Melissa Sorensen, Fr, Gustavus 10.18 8 Abby Furlong, Sr, Bethel 10.48 Round 1, Heat 3 1 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 9.19Q 2 Rachel Kalk, Jr, Bethel 9.39q 3 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 9.54q 4 Brittany Moore, Fr, St. Catherine 9.62 5 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 9.76 6 Zoe Hansen, Fr, St. Olaf 9.87 7 Abby Baier, Jr, St. Thomas 9.89 8 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 10.09 Final 1 Mallory Burnham, Jr, St. Thomas 9.15 Tostrud Center record 2 Ameila Campbell, Fr, Carleton 9.18 3 Rachel Kalk, Jr, Bethel 9.30 4 Katie Ryan, Sr, St. Thomas 9.48 5 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 9.560 6 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 9.566 7 Kai Mason, Fr, Augsburg 9.66 8 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 12.28
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

800 Meter Relay 1 Augsburg (Molly Allen, Kai Mason, Morgan Bialke, Ashley Carney) 1:45.311 H3 2 Macalester (Shasta Webb, Erin Ortiz, Daiga Kravale, Ana Armitage) 1:45.315 H2 3 St. Thomas (Mallory Burnham, Hayley Schuchard, Anna Fry, Angela Tipp) 1:46.40 H3 4 Bethel (Krista McCright, Courtney Fregeau, Ashley Quick, Rachel Kalk) 1:46.73 H3 5 St. Benedict (Suzi Adams, Micayla Westendorf, Audrey Fricke, Erin Sand) 1:46.75 H2 6 Carleton (Katherine McKinsey, Anna Cich, Reilly Simon, Ameila Campbell) 1:47.21 H3 7 Gustavus (Hana Fischer, Haley Kemper, Leah Brossoit, Kaitlin Bembenek) 1:48.54 H2 8 Hamline (Natalie Hoffert, Hope Hertz, Sophia Salmanpour, Brenna Kennedy) 1:48.95 H2 9 St. Olaf (Julia Wolter, Madison VanWylen, Erin McHugh, Britta Olsen) 1:50.10 H1 10 Concordia Moorhead (Madeline Phillips, Alyssa Schmidt, Rachel Tisdale, Rochelle Hickerson) 1:50.79 H1 St. Catherine (Kelsey Eder, Kalyse Engebretson, Madelin Skaalrud, Erin Coughlin) DQ H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Erika Tipp, Aimee Junget, Emily Van Heel, Kayla Goeman) 3:57.87 H2 2 Macalester (Daiga Kravale, Marta LeFevre-Levy, Ana Armitage, Irene Gibson) 4:01.56 H2 3 St. Olaf (Emily Stets, Shaina Rud, Moriah Novacinski, Dani Larson) 4:02.32 H2 4 Bethel (Courtney Fregeau, Ashley Quick, Krista McCright, Mollie Gillberg) 4:02.68 H2 5 St. Benedict (Mandy Witschen, Anna Williams, Lindsey Wales, Erin Sand) 4:03.47 H2 6 Carleton (Reilly Simon, Anna Cich, Haley Johnson, Emma Russ) 4:05.15 H2 7 Gustavus (Haley Kemper, Kaitlin Bembenek, Jenny Hendricks, Amanda Iverson) 4:06.53 H1 8 Concordia Moorhead (Morgan Christian, Paige Rygg, Madeline Phillips, Kaari Jensen) 4:07.39 H1 9 Hamline (Sophia Salmanpour, Brenna Kennedy, Emily Brown-Phillips, Carolyn Saulsberry) 4:07.60 H1 10 St. Catherine (Kelsey Eder, Kalyse Engebretson, Makayla Skluzacek, Erin Coughlin) 4:13.49 H1 11 Augsburg (Molly Allen, Mary Klecker, Morgan Bialke, Kayla Roberge) 4:15.03 H1
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Distance Medley Relay 1 St. Thomas (Annie Joslyn, Aimee Junget, Annie Keller, Erin Statz) 12:26.08 2 Carleton (Ruth Steinke, Emma Russ, Sarah Trautman, Colette Celichowski) 12:31.07 3 St. Olaf (Andi Gomoll, Dani Larson, Robin Stramp, Meggie Exner) 12:33.15 4 St. Benedict (Kelsie Larson, Lindsey Wales, Jenna O'Donnell, Manon Gammon-Deering) 12:44.26 5 Gustavus (Courtney Branch, Haley Kemper, Jenny Hendricks, Lyndsi Schwichtenberg) 12:53.74 6 Augsburg (Mary Klecker, Molly Allen, Shayla Fulford, Kayla Roberge) 12:59.01 7 Bethel (Tera Hereid, Paige Thielen, Michelle Tellez, Melody Walton) 13:07.38 8 Hamline (Hannah Toedter, Brenna Kennedy, Emily Brown-Phillips, Heather Hollinger) 13:07.79 9 Concordia Moorhead (Elisabeth Hanson, Madeline Phillips, Paige Rygg, Kathryn Stalnaker) 13:19.24 St. Catherine DNC Macalester (Kelsey Coia, Emily Diener, Ellen Brady, Rachel Gunsalus) DQ
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 16-10 (5.13m)q 2 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 16-6 (5.03m)q 3 Leah Brossoit, So, Gustavus 16-3 (4.95m)q 4 Clare Murn, Sr, St. Benedict 16-1 3/4 (4.92m)q 5 Rachel Kalk, Jr, Bethel 16-1 1/2 (4.91m)q 6 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 16-0 1/2 (4.89m) 7 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 15-9 1/2 (4.81m) 8 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 15-8 3/4 (4.79m) 9 Sarah Fanning, Fr, Saint Mary's 15-1 1/4 (4.60m) 10 Sara Nester, So, Hamline 14-5 1/4 (4.40m) Round 1, Flight 2 1 Kate Rochat, Sr, Macalester 16-10 (5.13m)q 2 Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead 16-9 (5.10m)q 3 Dani Larson, So, St. Olaf 16-4 1/2 (4.99m)q 4 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 16-2 1/4 (4.93m)q 5 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 16-1 (4.90m) 6 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 15-10 1/2 (4.84m) 7 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 15-7 (4.75m) 8 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 15-5 1/2 (4.71m) 9 Keelie Sorensen, Jr, Hamline 15-2 (4.62m) Audrey Fricke, So, St. Benedict ND Final 1 Kate Rochat, Sr, Macalester 17-2 (5.23m) (5.09, F, 5.13, 5.06, 5.12, 5.23) 2 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 16-10 (5.13m) (4.79, 4.92, 5.13, 5.03, 5.10, 5.13) 3 Katrina Gerzema, Sr, Concordia Moorhead 16-8 3/4 (5.10m) (5.10, 4.81, 4.82, F, 4.63, 4.99) 4 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 16-6 (5.03m) (5.03, F, 4.94, 4.52, 4.78, 4.79) 5 Dani Larson, So, St. Olaf 16-4 1/2 (4.99m) (4.99, F, F, F, F, 4.76) 6 Leah Brossoit, So, Gustavus 16-3 (4.95m) (4.95, F, 4.77, 4.95, 4.89, 4.90) 7 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 16-2 1/4 (4.93m) (4.62, 4.93, 4.83, F, 4.87, 4.87) 8 Clare Murn, Sr, St. Benedict 16-1 3/4 (4.92m) (4.89, 4.64, 4.92, F, 4.88, F) 9 Rachel Kalk, Jr, Bethel 16-1 1/2 (4.91m) (4.91, 4.78, 4.85, F, F, F)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 36-5 1/2 (11.11m)q 2 Kristie Miller, Jr, St. Thomas 34-10 1/2 (10.63m)q 3 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 34-8 1/2 (10.58m)q 4 Leah Brossoit, So, Gustavus 34-7 (10.54m)q 5 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 34-4 (10.46m)q 6 Anna Gay, So, Bethel 34-3 (10.44m) 7 Samantha VanErp, Fr, St. Benedict 33-10 (10.31m) 8 Sara Nester, So, Hamline 33-3 3/4 (10.15m) 9 Kendra Coleman, Jr, St. Benedict 33-1 3/4 (10.10m) 10 Colie Sabol, Fr, Concordia Moorhead 32-7 (9.93m) Round 1, Flight 2 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 37-3 1/4 (11.36m)q 2 Kate Rochat, Sr, Macalester 35-6 (10.82m)q 3 Rachel Kalk, Jr, Bethel 34-11 1/2 (10.65m)q 4 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 34-4 (10.46m)q 5 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 34-1 1/2 (10.40m) 6 Keelie Sorensen, Jr, Hamline 33-1 3/4 (10.10m) 7 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 32-11 1/4 (10.04m) 8 Erin Daugherty, Jr, St. Thomas 32-7 (9.93m) 9 Anna McDevitt, Jr, Gustavus 32-2 (9.80m) 10 Siri Waldow, Fr, St. Olaf 30-9 1/4 (9.38m) Final 1 Emily Van Heel, Jr, St. Thomas 37-3 1/4 (11.36m) (F, 11.36, 10.98, 11.11, 11.00, F) 2 Hilary Thompson, Jr, Concordia Moorhead 36-10 1/2 (11.24m) (F, 11.11, 11.07, 10.82, 11.11, 11.24) 3 Kate Rochat, Sr, Macalester 35-8 1/2 (10.88m) (F, F, 10.82, 10.51, 10.88, 10.53) 4 Lauren Rothschiller, Sr, Gustavus 35-4 (10.77m) (F, 10.58, 10.55, F, 10.69, 10.77) 5 Rachel Kalk, Jr, Bethel 35-3 (10.74m) (10.65, 9.26, F, 10.73, 10.74, P) 6 Sarah Schmitt, Sr, St. Benedict 34-11 3/4 (10.66m) (10.46, 10.43, 10.31, F, 10.66, 10.60) 7 Kristie Miller, Jr, St. Thomas 34-10 1/2 (10.63m) (F, 10.63, F, 10.26, F, 9.98) 8 Leah Brossoit, So, Gustavus 34-7 (10.54m) (10.17, 10.28, 10.54, F, F, 10.28) 9 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 34-4 (10.46m) (10.20, 10.46, 10.33, 9.95, 10.01, 9.94)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 44-11 (13.69m)q 2 Hayley Solheim, Fr, Gustavus 40-9 (12.42m)q 3 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 38-5 (11.71m)q 4 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 36-4 1/4 (11.08m) 5 Hannah Volkman, Jr, St. Thomas 36-2 3/4 (11.04m) 6 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 36-2 3/4 (11.04m) 7 Maya Booker, So, Saint Mary's 35-10 1/2 (10.93m) 8 Kathy Porter, Jr, St. Olaf 34-9 1/2 (10.60m) 9 Brittany Sorgenfrie, Fr, St. Benedict 34-7 1/2 (10.55m) 10 Stephanie Goei, So, Macalester 34-2 1/4 (10.42m) Round 1, Flight 2 1 Becky Culp, Sr, Hamline 47-3 1/2 (14.41m)q Meet record Was 46-6 1/4 (14.18m); Misty Bahr, Hamline, 1998 2 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 41-5 3/4 (12.64m)q 3 Coco Booker, Sr, Saint Mary's 41-2 1/2 (12.56m)q 4 Jessica Putland, So, Hamline 39-8 3/4 (12.11m)q 5 Jerri Koltveit, So, Hamline 39-3 (11.96m)q 6 Rachel Colter, So, Gustavus 38-11 3/4 (11.88m)q 7 Emily Ford, Fr, Gustavus 38-2 (11.63m) 8 Hillary Birchem, So, Concordia Moorhead 35-9 1/2 (10.91m) 9 Kara Helgeson, Fr, Gustavus 35-4 3/4 (10.79m) 10 Allie Voigt, Fr, St. Thomas 31-10 3/4 (9.72m) Final 1 Becky Culp, Sr, Hamline 47-3 1/2 (14.41m) (14.41, 14.04, 13.86, F, 13.28, F) Betters old Meet record 2 Cherae Reeves, So, Concordia Moorhead 44-11 (13.69m) (13.39, 13.69, 13.34, 13.37, 13.46, F) 3 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 42-4 3/4 (12.92m) (12.64, 12.27, 12.35, 11.99, 12.19, 12.92) 4 Coco Booker, Sr, Saint Mary's 41-2 1/2 (12.56m) (12.56, F, 11.81, F, 11.65, 12.41) 5 Hayley Solheim, Fr, Gustavus 40-9 (12.42m) (12.42, 12.01, 11.39, 12.05, 11.62, F) 6 Jessica Putland, So, Hamline 39-8 3/4 (12.11m) (11.91, 11.51, 12.11, 12.09, 11.74, 11.80) 7 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 39-5 (12.01m) (11.67, 11.71, 10.42, 11.42, 11.42, 12.01) 8 Jerri Koltveit, So, Hamline 39-3 (11.96m) (11.96, 11.00, 11.39, 11.81, F, 11.78) 9 Rachel Colter, So, Gustavus 38-11 3/4 (11.88m) (11.69, 11.88, 11.21, F, 10.95, 11.44)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Becky Culp, Sr, Hamline 54-0 1/2 (16.47m)q 2 Maya Booker, So, Saint Mary's 46-6 1/4 (14.18m)q 3 Alyssa Solberg, So, Bethel 45-4 1/2 (13.83m)q 4 Elizabeth Weiers, So, Gustavus 45-3 3/4 (13.81m)q 5 Jessica Putland, So, Hamline 44-1 1/4 (13.44m) 6 Sam Imholte, Jr, St. Benedict 43-10 3/4 (13.38m) 7 Abby Osborne, So, Saint Mary's 43-4 1/2 (13.22m) 8 Kathy Porter, Jr, St. Olaf 43-3 3/4 (13.20m) 9 Jerri Koltveit, So, Hamline 42-4 1/4 (12.91m) 10 Michaela Bolden, Fr, St. Olaf 41-7 3/4 (12.69m) Round 1, Flight 2 1 Shawny Kramer, So, Hamline 56-2 (17.12m)q 2 Hannah Volkman, Jr, St. Thomas 48-8 1/4 (14.84m)q 3 Stephanie Goei, So, Macalester 48-4 (14.73m)q 4 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 46-11 3/4 (14.32m)q 5 Alana Profit, Jr, Hamline 45-5 1/4 (13.85m)q 6 Emily Ford, Fr, Gustavus 45-1 3/4 (13.76m) 7 Love Odetola, Jr, St. Olaf 43-7 (13.28m) 8 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 42-8 (13.00m) 9 Christina Ramsdell, So, St. Catherine 40-1 1/4 (12.22m) 10 Clare Foley, Jr, St. Benedict 39-9 1/4 (12.12m) Final 1 Shawny Kramer, So, Hamline 56-2 (17.12m) (17.11, F, 17.12, 16.82, 16.78, 16.80) 2 Becky Culp, Sr, Hamline 54-0 1/2 (16.47m) (15.92, 15.90, 16.47, F, F, 15.15) 3 Hannah Volkman, Jr, St. Thomas 49-9 1/4 (15.17m) (14.84, F, F, 14.63, 14.63, 15.17) 4 Stephanie Goei, So, Macalester 48-4 (14.73m) (14.73, 14.06, F, F, 14.18, 14.33) 5 Haley Zajac, Jr, St. Thomas 48-1 1/4 (14.66m) (13.62, 14.32, 14.11, 13.33, F, 14.66) 6 Alyssa Solberg, So, Bethel 46-10 3/4 (14.29m) (13.83, 13.70, F, 14.29, F, F) 7 Maya Booker, So, Saint Mary's 46-6 1/4 (14.18m) (14.18, F, 13.73, 14.02, F, F) 8 Alana Profit, Jr, Hamline 45-8 (13.92m) (12.96, 13.85, 13.32, 13.29, 13.39, 13.92) 9 Elizabeth Weiers, So, Gustavus 45-3 3/4 (13.81m) (13.81, 13.10, 13.74, F, 12.84, F)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

High Jump 1 Stephanie Skoog, Jr, Bethel 5-4 1/4 (1.63m) (1.50, 1.55, 1.60, 1.63) 2 Chelsea Klemetson, So, Concordia Moorhead 5-4 1/4 (1.63m) (1.55, 1.60, 1.63[3]) 3 Dani Larson, So, St. Olaf 5-3 (1.60m) (1.50, 1.55, 1.60[2]) 4 Elise Raney, Jr, St. Olaf 5-3 (1.60m) (1.45, 1.50[3], 1.55, 1.60[2]) 5 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 5-1 (1.55m) (1.50, 1.55) 5 Nevada Wendlandt, Jr, Gustavus 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 5 Lauren West, Sr, Bethel 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55) 8 Alexis Good, Fr, St. Benedict 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[2]) 9 Ann Govig, Fr, St. Olaf 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[3]) 9 Sarah Mong, So, St. Catherine 5-1 (1.55m) (1.45, 1.50, 1.55[3]) 11 Ameila Campbell, Fr, Carleton 5-1 (1.55m) (1.45[2], 1.50, 1.55[3]) 12 Madison VanWylen, Fr, St. Olaf 4-11 (1.50m) (1.45, 1.50) 12 Anna Skow-Anderson, Fr, Concordia Moorhead 4-11 (1.50m) (1.45, 1.50) 14 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 4-11 (1.50m) (1.45[2], 1.50) 14 Alicia Evenson, Fr, St. Benedict 4-11 (1.50m) (1.45[2], 1.50) 16 Anna Wagner, Fr, St. Benedict 4-11 (1.50m) (1.45[2], 1.50[2]) 17 Olivia Decker, Jr, Concordia Moorhead 4-9 (1.45m) (1.45[3]) Kelly O'Neill, So, Gustavus NH
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pole Vault 1 Allyson Voss, Sr, Gustavus 12-4 1/2 (3.77m) (3.41, 3.51, 3.63[2], 3.71[3], 3.77) Meet record Was 12-2 (3.71m); Janna Castellano, Gustavus, 2007 2 Nevada Wendlandt, Jr, Gustavus 11-2 1/4 (3.41m) (3.06, 3.21, 3.31, 3.41) 3 Carly Braun, So, Hamline 10-10 1/4 (3.31m) (3.21, 3.31) 4 KelliAnne O'Leary, So, Bethel 10-10 1/4 (3.31m) (3.06, 3.21, 3.31[2]) 5 Abby Baier, Jr, St. Thomas 10-6 1/4 (3.21m) (2.91, 3.06[2], 3.21[2]) 6 Stephanie Jenkins, Sr, Hamline 10-0 1/2 (3.06m) 6 Kelsey Harms, Fr, Gustavus 10-0 1/2 (3.06m) (3.06) 6 Brittany Tuberg, Sr, Augsburg 10-0 1/2 (3.06m) (3.06) 9 Haley Tsuji, Jr, St. Catherine 10-0 1/2 (3.06m) (3.06) 10 Allison Bratberg, So, St. Benedict 10-0 1/2 (3.06m) (2.91[3], 3.06) 11 Ann Govig, Fr, St. Olaf 9-6 1/2 (2.91m) (2.91[3]) 12 Macaela Karnick, Jr, St. Benedict 9-6 1/2 (2.91m) (2.91[2]) 13 Shelbie Walsh, Fr, Gustavus 9-0 1/2 (2.76m) 13 Emma Fulton, Fr, St. Olaf 9-0 1/2 (2.76m) 13 Katie Richards, So, Carleton 9-0 1/2 (2.76m) Angela Substad, So, Bethel NH
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

Pentathlon 1 Kaari Jensen, Sr, Concordia Moorhead 3352 (9.38, 1.57, 10.37, 5.01, 2:29.19) Tostrud Center record Was 3233; Ashley Dingels, St. Marys, 2003 2 Ameila Campbell, Fr, Carleton 3261 (9.33, 1.54, 10.97, 4.70, 2:30.93) 3 Mandy Witschen, Jr, St. Benedict 3143 (10.03, 1.54, 8.22, 5.12, 2:24.41) 4 Clare Murn, Sr, St. Benedict 3051 (9.70, 1.42, 9.06, 5.01, 2:27.99) 5 Ann Govig, Fr, St. Olaf 2967 (10.32, 1.60, 9.17, 4.64, 2:34.40) 6 Bailey Cook, Fr, St. Thomas 2718 (9.48, 1.57, 7.94, 4.46, 2:57.19) 7 Keelie Sorensen, Jr, Hamline 2706 (9.88, 1.30, 8.65, 4.67, 2:33.59) 8 Kayti Helm, Jr, St. Benedict 2659 (10.22, 1.39, 7.60, 4.36, 2:28.00) 9 Carolyn Saulsberry, Fr, Hamline 2565 (9.78, 1.36, 5.61, 4.89, 2:40.77) 10 Hannah Fordahl, Fr, Concordia Moorhead 2547 (10.70, 1.33, 10.67, 4.39, 2:42.29) 11 Abby Baier, Jr, St. Thomas 2413 (9.87, 1.27, 8.23, 4.13, 2:42.47) 12 Morgan Lyons, Fr, St. Thomas 2409 (11.01, 1.36, 8.75, 4.00, 2:33.61) 13 Jule Muegge, So, St. Catherine 2358 (10.71, 1.51, 7.63, 3.88, 2:47.99) 14 Brandi Bollig, Fr, St. Benedict 2331 (10.17, 1.30, 7.86, 4.26, 2:48.28) 15 Makayla Skluzacek, So, St. Catherine 2330 (10.94, 1.42, 8.09, 4.12, 2:45.73) 16 Anna McDevitt, Jr, Gustavus 2259 (10.87, 1.30, 8.53, 4.16, 2:45.31) 17 Kelly O'Neill, So, Gustavus 2025 (10.84, 1.45, 8.08, 4.02, 3:23.34) 18 Sarah Swanson, Fr, Gustavus 2002 (11.39, 1.33, 11.87, 3.56, 3:16.88)
60 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 | 60H 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | PEN Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 60 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 600 Meter Dash, 800 Meter Run, 1000 Meter Run, Mile Run, 3000 Meter Run, 5000 Meter Run, 60 Meter Hurdles, 800 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Weight Throw, High Jump, Pole Vault, Pentathlon 1 St. Thomas 180.0 2 St. Olaf 83.0 3 St. Benedict 81.0 4 Gustavus 75.0 5 Carleton 74.0 6 Bethel 73.0 7 Concordia Moorhead 58.0 8 Macalester 52.0 9 Hamline 51.0 10 Augsburg 45.0 11 Saint Mary's 7.0
Click here for data on men

Return to home page.