2012 MIAC Men's Outdoor Championships

Concordia College, Moorhead

May 11-12, 2012

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +1.9 m/s 1 Blair Riegel, So, Gustavus 11.12Q 2 Jeff Rada, So, St. Thomas 11.16q 3 Kendrick Hall, So, Gustavus 11.27 4 Derrick Mora, Fr, Hamline 11.34 5 Ben Vickstrom, Fr, Concordia Moorhead 11.44 6 Philipp Roye, Jr, Saint John's 11.55 7 Devon Fleck, Fr, Saint John's 11.57 8 Alen Bobaric, Jr, Bethel 11.69 Round 1, Heat 2 Wind = +2.8 m/s (aided) 1 Rick Wolke, Jr, Augsburg 10.87wQ 2 Nate Sayler, Jr, Bethel 10.98wq 3 Phillip Butler, So, Gustavus 11.01wq 4 Kevin Foss, Sr, St. Olaf 11.30w 5 Ryan D'Kae, Fr, Hamline 11.35w 6 Joseph Makeever, Fr, St. Thomas 11.39w 7 Colby Seyferth, Fr, Carleton 11.74w Abajemo Omot, Jr, St. Thomas DNCw Round 1, Heat 3 Wind = +2.1 m/s (aided) 1 Cody Jerabek, So, St. Thomas 10.87wQ 2 Matt Dvorak, Sr, Gustavus 10.88wq 3 Derek Wilson, So, Hamline 11.170wq 4 Jack Elsnes, So, Saint John's 11.180w 5 Taylor King, Fr, Hamline 11.31w 6 Chris Phillips, Sr, Saint John's 11.36w 7 Zack Barringer, So, Bethel 11.40w 8 Travis Sargent, Sr, Saint John's 11.41w Final Wind = +1.9 m/s 1 Cody Jerabek, So, St. Thomas 10.83 2 Matt Dvorak, Sr, Gustavus 10.88 3 Nate Sayler, Jr, Bethel 10.99 4 Phillip Butler, So, Gustavus 11.01 5 Jeff Rada, So, St. Thomas 11.03 6 Derek Wilson, So, Hamline 11.23 7 Blair Riegel, So, Gustavus 11.60 8 Rick Wolke, Jr, Augsburg 20.39
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +3.5 m/s (aided) 1 Rick Wolke, Jr, Augsburg 21.87wQ 2 Jeff Rada, So, St. Thomas 22.10wq 3 Fabien Dubbe, Fr, Augsburg 22.45w 4 Andrew Kincheloe, Sr, St. Thomas 22.74w 5 Kevin Foss, Sr, St. Olaf 22.79w 6 Patrick Means, So, Saint John's 22.83w 7 Andrew Thomas, So, Hamline 23.53w Joseph Makeever, Fr, St. Thomas DNCw Round 1, Heat 2 Wind = +3.7 m/s (aided) 1 Kevin Horton, Jr, Saint John's 22.13wQ 2 Matt Dvorak, Sr, Gustavus 22.14wq 3 Blair Riegel, So, Gustavus 22.18wq 4 Freddy Galloway, Fr, Hamline 22.68w 5 Alex Benzegala, So, Concordia Moorhead 22.84w 6 Colby Seyferth, Fr, Carleton 22.99w 7 Jordan Washam, So, Carleton 23.06w 8 Jordan Butler, Jr, Carleton 23.51w Round 1, Heat 3 Wind = +2.6 m/s (aided) 1 Cody Jerabek, So, St. Thomas 21.74wQ 2 Dustin Britten, So, Concordia Moorhead 22.18wq 3 Dj Weil, Jr, Hamline 22.25wq 4 Gavin Woodland, Jr, Bethel 22.33w 5 Garo Anguiano-Sainz, Fr, Carleton 22.35w 6 Derek Wilson, So, Hamline 22.68w 7 Ryan D'Kae, Fr, Hamline 23.02w 8 James Morrissey, Sr, Carleton 23.04w Final Wind = +2.0 m/s 1 Cody Jerabek, So, St. Thomas 22.01 2 Jeff Rada, So, St. Thomas 22.18 3 Kevin Horton, Jr, Saint John's 22.29 4 Matt Dvorak, Sr, Gustavus 22.30 5 Dj Weil, Jr, Hamline 22.39 6 Dustin Britten, So, Concordia Moorhead 22.46 7 Blair Riegel, So, Gustavus 26.89 8 Rick Wolke, Jr, Augsburg 36.08
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Rob LeMay, Jr, Bethel 49.36Q 2 Doug Thoresen, Fr, St. Thomas 49.58q 3 Christian Willman, Jr, Hamline 50.16q 4 Gavin Woodland, Jr, Bethel 50.30 5 Andrew Leonard, Fr, St. Thomas 50.61 6 Tylor Erickson, Jr, Saint John's 51.23 7 David Johnson, Sr, Gustavus 51.35 8 Cole Bardwell, Fr, Concordia Moorhead 52.01 Round 1, Heat 2 1 Doug Mueller, Fr, St. Thomas 50.10Q 2 Joe Arnold, Sr, Augsburg 50.24q 3 Aaron Koenig, Sr, Saint John's 50.52 4 Nick Harrison, So, St. Thomas 51.07 5 Jordan Butler, Jr, Carleton 51.89 6 Jordon Spronk, Sr, Bethel 52.00 7 Peter Johnson, Jr, St. Olaf 52.51 8 Andrew Thomas, So, Hamline 52.98 Round 1, Heat 3 1 Kevin Horton, Jr, Saint John's 48.97Q 2 Isaac Schrantz, Fr, Carleton 49.15q 3 Zach Schlegel, Sr, Bethel 50.21q 4 Benjamin Yorkovich, Sr, St. Thomas 51.18 5 James Morrissey, Sr, Carleton 51.39 6 Alex Benzegala, So, Concordia Moorhead 51.62 7 Jordan Washam, So, Carleton 52.37 8 Will Warmka, Fr, Hamline 55.10 Final 1 Rob LeMay, Jr, Bethel 48.76 2 Kevin Horton, Jr, Saint John's 48.81 3 Isaac Schrantz, Fr, Carleton 49.572 4 Doug Thoresen, Fr, St. Thomas 49.578 5 Joe Arnold, Sr, Augsburg 49.64 6 Doug Mueller, Fr, St. Thomas 50.14 7 Zach Schlegel, Sr, Bethel 50.67 8 Christian Willman, Jr, Hamline 50.89
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Mike Hutton, Sr, St. Thomas 1:59.85Q 2 Tanner Davenport, So, Gustavus 2:00.33Q 3 Sebastian Roemer, Fr, Macalester 2:00.51 4 Scott Anderson, Jr, Concordia Moorhead 2:00.60 5 Christian Folken, So, St. Olaf 2:00.63 6 Samual Bach, Fr, St. Thomas 2:00.86 7 Isaac Winters, Fr, Saint John's 2:01.29 8 Brad McConn, Jr, Concordia Moorhead 2:06.12 Round 1, Heat 2 1 Noah Laack-Veeder, Fr, Carleton 1:54.53Q 2 Eric Jorgenson, So, Gustavus 1:57.04Q 3 Fritz Alt, Fr, St. Thomas 1:57.30q 4 Evan Olson, Jr, St. Olaf 1:57.49q 5 Arnaud Kpachavi, Fr, Carleton 1:57.86 6 Kyle Rossow, Fr, Saint John's 1:57.97 7 Timothy Erickson, So, St. Olaf 1:58.14 8 Eric Steuck, Sr, Concordia Moorhead 1:58.99 Round 1, Heat 3 1 Matt Schafer, Jr, Bethel 1:58.75Q 2 Brian Tomlinson, So, St. Olaf 1:58.92Q 3 Grant Timm, Fr, St. Thomas 1:59.31 4 Joey Frankl, So, Macalester 1:59.77 5 Dan Kremer, Fr, St. Thomas 2:00.04 6 John Buckanaga, Fr, Concordia Moorhead 2:00.09 7 James McLean, So, Saint John's 2:01.38 8 Michael Kuhlman, Jr, Saint John's 2:02.49 Final 1 Mike Hutton, Sr, St. Thomas 1:51.27 Irv Christenson Stadium record Was 1:52.31; Mike Marschel, St. Johnís, 5/10/03 2 Noah Laack-Veeder, Fr, Carleton 1:52.08 Betters old Irv Christenson Stadium record 3 Matt Schafer, Jr, Bethel 1:53.78 4 Brian Tomlinson, So, St. Olaf 1:53.90 5 Eric Jorgenson, So, Gustavus 1:55.51 6 Evan Olson, Jr, St. Olaf 1:57.30 7 Fritz Alt, Fr, St. Thomas 1:57.43 8 Tanner Davenport, So, Gustavus 1:57.50
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Zach Haskins, So, Bethel 4:05.75Q 2 Keaton Wendroth, So, St. Thomas 4:06.22Q 3 Brian Saksa, So, St. Olaf 4:06.25Q 4 Crawford Hubbell, Jr, St. Thomas 4:06.54Q 5 Brad McConn, Jr, Concordia Moorhead 4:06.59Q 6 Chris Reisdorfer, Jr, Hamline 4:07.62 7 Peter Borash, Jr, Saint Mary's 4:08.02 8 Thor Laack-Veeder, Fr, Carleton 4:08.02 9 Willie Versen, So, Saint John's 4:09.02 10 Dan Voss, So, Macalester 4:10.61 11 Josh Campbell, Jr, Carleton 4:11.11 12 Steven Donahue, Fr, Saint John's 4:12.27 13 Leighton Becher, Fr, Gustavus 4:17.09 Connor Jackson, Fr, Carleton DNC Round 1, Heat 2 1 Jack Deichert, Sr, Hamline 4:00.56Q 2 Stefan Lemke, So, St. Olaf 4:01.22Q 3 Alex Schroeder, Jr, St. Thomas 4:01.31Q 4 Reid Gilbertson, Sr, St. Olaf 4:01.55Q 5 Anders Nienstaedt, Jr, St. Olaf 4:01.89Q 6 Grant Wintheiser, Fr, St. Olaf 4:02.72q 7 Kian Flynn, Sr, Carleton 4:05.39q 8 Brendan Ruter, Jr, Hamline 4:06.36 9 Michael Roth, Jr, St. Olaf 4:08.97 10 Andy Keefe, So, Macalester 4:10.68 11 Ryan Sederquist, So, Concordia Moorhead 4:10.75 12 Jake Stunek, Sr, Concordia Moorhead 4:11.55 13 Connor Gjevre, So, Saint John's 4:11.91 14 Ryan Peterson, Fr, Hamline 4:15.98 Final 1 Jack Deichert, Sr, Hamline 3:53.52 2 Stefan Lemke, So, St. Olaf 3:54.72 3 Brian Saksa, So, St. Olaf 3:55.15 4 Grant Wintheiser, Fr, St. Olaf 3:55.78 5 Zach Haskins, So, Bethel 3:55.79 6 Keaton Wendroth, So, St. Thomas 3:57.94 7 Reid Gilbertson, Sr, St. Olaf 3:58.71 8 Alex Schroeder, Jr, St. Thomas 4:00.64 9 Anders Nienstaedt, Jr, St. Olaf 4:01.59 10 Crawford Hubbell, Jr, St. Thomas 4:02.93 11 Kian Flynn, Sr, Carleton 4:02.97 12 Brad McConn, Jr, Concordia Moorhead 4:10.99
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Jack Deichert, Sr, Hamline 15:16.68 2 Ben Sathre, Jr, St. Thomas 15:16.74 3 Devin Monson, Sr, Hamline 15:18.07 4 Ellis Richardson, Sr, Hamline 15:21.14 5 Matt Berens, Fr, Bethel 15:22.52 6 Ruairi Moynihan, Jr, Saint John's 15:23.07 7 John Christian, So, St. Olaf 15:30.26 8 Phillip Meyer, Fr, St. Olaf 15:33.09 9 Bobby Davis, Jr, Carleton 15:37.84 10 Nick Michalak, Sr, St. Thomas 15:40.55 11 Keaton Wendroth, So, St. Thomas 15:48.35 12 Aaron Haley, Fr, Saint Mary's 15:48.56 13 John Subialka, So, Saint John's 15:50.51 14 Ethan Armbruster, So, St. Thomas 15:52.43 15 John Soucheray, So, Saint Mary's 15:52.90 16 Matt Scherber, Jr, Saint John's 15:53.29 17 Kian Flynn, Sr, Carleton 15:56.21 18 Dillon Davis, So, St. Olaf 15:58.07 19 Aaron Hirsh, Jr, Carleton 15:58.36 20 Nate Dobbins, Jr, Hamline 16:05.27 21 Adam Lund, Jr, Gustavus 16:05.71 22 Robby Williams, Fr, St. Thomas 16:11.58 23 Brian Farley, Jr, St. Thomas 16:13.00 24 Alex Trujillo, So, Gustavus 16:16.75 25 Joe Gair, Sr, Saint John's 16:18.75 26 Auburn Jimenez, So, Macalester 16:20.17 27 Ben Mayhew, So, Macalester 16:22.83 28 Zach Brintz, So, St. Thomas 16:29.75 29 Chad Claybaugh, So, Gustavus 16:39.57 Zach Haskins, So, Bethel DNC Joe Giamberdino, Fr, Macalester DNF Kellen McMillen, Jr, St. Olaf DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Devin Monson, Sr, Hamline 32:17.13 2 Ben Sathre, Jr, St. Thomas 32:17.54 3 Ellis Richardson, Sr, Hamline 32:23.53 4 Bobby Davis, Jr, Carleton 32:34.59 5 Nick Michalak, Sr, St. Thomas 32:36.04 6 John Subialka, So, Saint John's 32:41.08 7 Mark Bartley, Sr, Gustavus 32:43.17 8 Adam Lund, Jr, Gustavus 32:49.71 9 Matt Scherber, Jr, Saint John's 32:50.34 10 Ben Rascher, Fr, St. Thomas 32:51.60 11 Dillon Emo, Fr, Gustavus 33:36.29 12 Duncan Secor, So, Saint John's 34:22.069 13 Chad Claybaugh, So, Gustavus 34:22.070 14 Nick Peterson, Sr, Saint John's 34:51.11 15 Kellen McMillen, Jr, St. Olaf 35:05.07 16 Eric Klein, Jr, St. Olaf 35:07.62 17 Joseph Renier, So, Gustavus 35:53.721 18 Dan Gerber, Sr, Augsburg 35:53.730 19 Robby McGuire, Sr, Saint Mary's 36:39.76 20 Gus DeMann, Fr, St. Olaf 36:49.72
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +3.3 m/s (aided) 1 Joe Wistrcill, So, St. Thomas 15.22wQ 2 Mark Rice, So, Bethel 15.52wq 3 John Bye, Jr, Concordia Moorhead 15.55wq 4 Andrew Ferguson, So, Hamline 15.62w 5 Jamie Marrier, Fr, Concordia Moorhead 15.74w 6 Ger Schmidt, So, Concordia Moorhead 16.18w 7 Mike Harley, Fr, Augsburg 16.23w 8 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 16.24w Round 1, Heat 2 Wind = +2.4 m/s (aided) 1 Dustin Britten, So, Concordia Moorhead 15.11wQ 2 Adrian Carpenter, So, Carleton 15.15wq 3 Caleb VandeWege, So, Saint John's 15.79w 4 Zach Hansen, Jr, Hamline 16.04w 5 Arthur Moore, Fr, Hamline 16.07w 6 Derek Rausch, Jr, Saint John's 16.12w 7 Nick Thies, Fr, Saint John's 16.15w 8 Matt Flotterud, So, Gustavus 16.77w Round 1, Heat 3 Wind = +3.3 m/s (aided) 1 Steve Groskreutz, Sr, Gustavus 14.97wQ 2 Brandon Berger, Fr, St. Olaf 15.37wq 3 Logan Schwinghammer, Sr, Saint John's 15.45wq 4 Aaron Dunphy, Fr, St. Olaf 15.71w 5 Eric Hanson, Fr, Hamline 15.71w 6 Derek Heussner, So, St. Olaf 15.98w 7 Nate Jans, Jr, Saint John's 16.13w 8 Brad Johnson, Jr, Concordia Moorhead 17.25w Final Wind = +3.3 m/s (aided) 1 Adrian Carpenter, So, Carleton 14.96w 2 Dustin Britten, So, Concordia Moorhead 15.19w 3 Brandon Berger, Fr, St. Olaf 15.24w 4 Joe Wistrcill, So, St. Thomas 15.41w 5 Steve Groskreutz, Sr, Gustavus 15.60w 6 Mark Rice, So, Bethel 15.66w 7 John Bye, Jr, Concordia Moorhead 15.734w 8 Logan Schwinghammer, Sr, Saint John's 15.741w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Adrian Carpenter, So, Carleton 56.78Q 2 Arthur Moore, Fr, Hamline 56.99q 3 Taylor Nauman, So, Saint John's 58.01 4 Anthony Puckett, So, Bethel 58.25 5 Ger Schmidt, So, Concordia Moorhead 58.56 6 Derek Rausch, Jr, Saint John's 61.34 7 Steven Ducatelli, Jr, Hamline 61.56 8 Anton Hesse, Fr, St. Olaf 61.66 Round 1, Heat 2 1 Logan Schwinghammer, Sr, Saint John's 55.96Q 2 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 56.38q 3 John Bye, Jr, Concordia Moorhead 57.30q 4 Jeff Fiebelkorn, Fr, Concordia Moorhead 58.35 5 Andrew Leonard, Fr, St. Thomas 58.37 6 Michael Austin, Jr, Carleton 58.55 7 Logan Carlson, Jr, Concordia Moorhead 59.79 8 Caleb VandeWege, So, Saint John's 60.59 Round 1, Heat 3 1 Steve Groskreutz, Sr, Gustavus 53.70Q 2 Blake Bordson, So, St. Thomas 56.82q 3 Luke Johannessen, Fr, Hamline 57.24q 4 Michael Richter, So, Saint John's 58.22 5 Andrew Ferguson, So, Hamline 58.58 6 Losha Ndemeno-Tegomoh, Fr, St. Thomas 58.93 7 Mark Rice, So, Bethel 61.05 8 Drake Osterhout, So, Saint John's 62.83 Final 1 Steve Groskreutz, Sr, Gustavus 53.51 2 Arthur Moore, Fr, Hamline 55.03 3 John Bye, Jr, Concordia Moorhead 55.08 4 Logan Schwinghammer, Sr, Saint John's 55.21 5 Adrian Carpenter, So, Carleton 55.31 6 Blake Bordson, So, St. Thomas 55.53 7 Luke Johannessen, Fr, Hamline 55.68 8 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 55.78
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Marcus Huderle, So, Carleton 9:11.16 2 Anders Bowman, Sr, Gustavus 9:26.99 3 Nate Dobbins, Jr, Hamline 9:28.01 4 Tyler Iverson, Sr, St. Thomas 9:30.15 5 Andy Clasen, Sr, Saint John's 9:31.04 6 Jake Traxler, Jr, Saint Mary's 9:31.26 7 Brian Spisiak, Jr, Carleton 9:35.42 8 Brian Anderson, So, St. Thomas 9:42.07 9 Paul Berg, So, St. Olaf 9:45.67 10 Nate Engel, So, Saint John's 9:51.74 11 Matthew Perkovich, Jr, St. Olaf 10:05.25 12 Joel McDougall, Sr, Bethel 10:10.61 13 Dylan Cheever, Jr, Carleton 10:13.72 14 Bob Gerten, Jr, Saint John's 10:18.80 15 Nicholas Johnson, Jr, St. Thomas 10:25.28 16 Daniel Bakken, So, St. Olaf 10:27.63 17 Chas Karch, Jr, Carleton 10:34.16 18 Colin Charpentier, Fr, Saint John's 10:36.20
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 St. Thomas (Abajemo Omot, Jeff Rada, Joseph Makeever, Cody Jerabek) 42.42Q 2 Augsburg (Alex Obanor, Joe Arnold, Fabien Dubbe, Rick Wolke) 43.03q 3 Saint John's (Jack Elsnes, Kevin Horton, Travis Sargent, Philipp Roye) 43.11q 4 Concordia Moorhead (Seth Lage, John Bye, Logan Carlson, Dustin Britten) 43.27q St. Olaf (Kevin Foss, Peter Johnson, Brandon Berger, Cameron Smith) DNF Round 1, Heat 2 1 Gustavus (Matt Dvorak, Phillip Butler, Kendrick Hall, Blair Riegel) 42.26Q 2 Hamline (Derrick Mora, Dj Weil, Derek Wilson, Taylor King) 42.37q 3 Bethel (Alen Bobaric, Gavin Woodland, Nate Sayler, Zack Barringer) 43.31q 4 Carleton (James Morrissey, Garo Anguiano-Sainz, Jordan Butler, Jordan Washam) 44.16q 5 Macalester (Brent Campbell, Mason Kriegel, Mike Adams, Sebastian Roemer) 44.98 Final 1 Gustavus (Matt Dvorak, Phillip Butler, Kendrick Hall, Blair Riegel) 42.05 2 St. Thomas (Abajemo Omot, Jeff Rada, Joseph Makeever, Cody Jerabek) 42.17 3 Hamline (Derrick Mora, Dj Weil, Derek Wilson, Taylor King) 42.32 4 Saint John's (Jack Elsnes, Kevin Horton, Travis Sargent, Chris Phillips) 42.78 5 Bethel (Alen Bobaric, Gavin Woodland, Nate Sayler, Zack Barringer) 42.83 6 Concordia Moorhead (Seth Lage, John Bye, Alex Benzegala, Dustin Britten) 43.25 7 Carleton (James Morrissey, Garo Anguiano-Sainz, Jordan Butler, Jordan Washam) 43.84 8 Augsburg (Alex Obanor, Joe Arnold, Fabien Dubbe, Rick Wolke) 44.55
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Doug Thoresen, Cody Jerabek, Doug Mueller, Mike Hutton) 3:16.39 H2 Irv Christenson Stadium record Was 3:16.72; Jamestown (Stoudt, Massey, Strait, Makoutz), 4/18/06 2 Bethel (Gavin Woodland, Zach Schlegel, Matt Davis, Rob LeMay) 3:18.50 H2 3 Saint John's (Aaron Koenig, Taylor Nauman, Collin Hager, Kevin Horton) 3:18.72 H2 4 Carleton (Isaac Schrantz, James Morrissey, Arnaud Kpachavi, Noah Laack-Veeder) 3:20.19 H2 5 Concordia Moorhead (Alex Benzegala, John Buckanaga, Logan Carlson, John Bye) 3:21.94 H2 6 Gustavus (Steve Groskreutz, David Johnson, Tanner Davenport, Eric Jorgenson) 3:22.20 H2 7 Augsburg (Fabien Dubbe, Mike Harley, Luke Iverson, Joe Arnold) 3:23.84 H2 8 Hamline (Freddy Galloway, Christian Willman, Arthur Moore, Luke Johannessen) 3:24.42 H2 9 St. Olaf (Peter Johnson, Jb Tut, Brandon Berger, Kevin Foss) 3:25.37 H1 10 Macalester (Ben Faulkner, Joey Frankl, Dan Voss, Sebastian Roemer) 3:31.11 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 St. Thomas (Doug Thoresen, Grant Timm, Doug Mueller, Mike Hutton) 7:40.64 Irv Christenson Stadium record Was 7:48.39; St. Johnís (Lahr, Duffy, Yeager, Mathews), 5/09/03 2 St. Olaf (Grant Wintheiser, Anders Nienstaedt, Brian Tomlinson, Brian Saksa) 7:43.08 Betters old Irv Christenson Stadium record 3 Bethel (Zach Haskins, Spencer Hinseth, Matt Berens, Matt Schafer) 7:46.44 Betters old Irv Christenson Stadium record 4 Saint John's (Jordan Fladland, Chris Mergens, Ruairi Moynihan, Collin Hager) 7:47.78 Betters old Irv Christenson Stadium record 5 Gustavus (Tanner Davenport, Anders Bowman, Kevin Chan, Eric Jorgenson) 7:49.31 6 Carleton (Marcus Huderle, Thor Laack-Veeder, Dylan Cheever, Arnaud Kpachavi) 7:50.87 7 Hamline (Brendan Ruter, Ryan Peterson, Chris Reisdorfer, Jack Deichert) 8:02.17 8 Concordia Moorhead (Eric Steuck, Scott Anderson, Luke Lagergren, John Buckanaga) 8:03.77 9 Macalester (Dan Voss, Sebastian Roemer, Ross Boehm, Joey Frankl) 8:15.97
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Rob Floren, Sr, Saint John's 22-4 1/2[+2.0w] (6.82m)q 2 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 21-6[+1.5w] (6.55m)q 3 Cameron Clause, So, Gustavus 21-4[+0.8w] (6.50m) 4 Nicholas Braunig, So, St. Thomas 20-9 3/4w[+2.7w] (6.34m) 5 Nick Thies, Fr, Saint John's 20-1 3/4[+2.0w] (6.14m) 6 Logan Carlson, Jr, Concordia Moorhead 19-0w[+3.7w] (5.79m) Brian Peterson, Jr, Saint John's NDw[+2.2w] Round 1, Flight 2 1 Chase Myhran, Fr, Saint John's 22-9 3/4[+1.4w] (6.95m)q 2 Blair Riegel, So, Gustavus 22-5 3/4[+1.9w] (6.85m)q 3 Cj Dale, Jr, Carleton 21-6 1/4[+2.0w] (6.56m)q 4 Brad Dana, Fr, Bethel 21-5 1/4w[+4.6w] (6.53m)q 5 Cameron Smith, So, St. Olaf 20-7[+1.6w] (6.27m) 6 Simon Erlandson, Jr, Concordia Moorhead 20-2 1/2[+0.1w] (6.16m) 7 Ben Johnson, Sr, Hamline 19-11w[+2.2w] (6.07m) Round 1, Flight 3 1 Derrick Mora, Fr, Hamline 22-2 1/4[+1.3w] (6.76m)q 2 Eyo Ekpo, Jr, St. Thomas 22-1[+1.5w] (6.73m)q 3 Travis Latzke, So, Hamline 21-5 1/2w[+2.7w] (6.54m)q 4 Maxwell Dunne, So, St. Thomas 20-7 3/4w[+2.1w] (6.29m) 5 Seth Lage, Jr, Concordia Moorhead 19-11 1/2[+0.1w] (6.08m) 6 Christian Kibler, Jr, Hamline 19-8 1/4[+2.0w] (6.00m) 7 Patrick Ecklund, Jr, St. Thomas 19-4w[+2.2w] (5.89m) Final 1 Blair Riegel, So, Gustavus 22-10 1/2[+2.0w] (6.97m) (6.71, 6.81, 6.85, 6.70, 6.97, 6.81) 2 Chase Myhran, Fr, Saint John's 22-9 3/4[+1.4w] (6.95m) (F, 6.88, 6.95, F, F, F) 3 Eyo Ekpo, Jr, St. Thomas 22-4 1/2[+1.8w] (6.82m) (F, 6.73, 6.63, F, 6.82, F) 4 Rob Floren, Sr, Saint John's 22-4 1/2[+2.0w] (6.82m) (F, F, 6.82, 6.46, 6.24, 6.27) 5 Derrick Mora, Fr, Hamline 22-2 1/4[+1.3w] (6.76m) (6.76, 6.58, F, F, 6.61, F) 6 Cj Dale, Jr, Carleton 21-6 1/4[+2.0w] (6.56m) (F, 6.24, 6.56, 6.52, 6.49, 6.36) 7 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 21-6[+1.5w] (6.55m) (F, F, 6.55, 6.28, F, 6.38) 8 Travis Latzke, So, Hamline 21-5 1/2w[+2.7w] (6.54m) (6.54, F, F, 6.42, F, F) 9 Brad Dana, Fr, Bethel 21-5 1/4w[+4.6w] (6.53m) (6.27, 6.30, 6.53, F, 6.16, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Ben Johnson, Sr, Hamline 46-3 1/2w[+2.9w] (14.11m)q 2 Blair Riegel, So, Gustavus 45-9 3/4w[+2.1w] (13.96m)q 3 Amani Lee, So, Hamline 45-0 1/4w[+3.2w] (13.72m)q 4 Brandon Berger, Fr, St. Olaf 44-7 1/4w[+2.8w] (13.59m)q 5 Christian Kibler, Jr, Hamline 43-2 1/4w[+2.7w] (13.16m)q 6 Michael Kroll, Fr, Saint John's 40-4 3/4[+1.9w] (12.31m) 7 Todd Gleason, Sr, St. Thomas 39-10 1/2w[+2.4w] (12.15m) Matt Wasland, Jr, Bethel ND[+1.6w] Round 1, Flight 2 1 Brady O'Brien, Jr, Saint John's 43-0 1/2[+1.7w] (13.12m)q 2 Travis Latzke, So, Hamline 43-0 1/4[+0.3w] (13.11m)q 3 Brian Peterson, Jr, Saint John's 42-7[+1.9w] (12.98m)q 4 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 42-7w[+2.6w] (12.98m)q 5 Rob Floren, Sr, Saint John's 42-5 1/4[+1.8w] (12.93m) 6 Cj Dale, Jr, Carleton 42-0w[+3.0w] (12.80m) 7 Nick Tinucci, Jr, Saint John's 41-11 1/2[+2.0w] (12.79m) 8 Chase Myhran, Fr, Saint John's 41-9 3/4w[+2.3w] (12.74m) 9 Nathan Parsons, Fr, St. Thomas 37-8[+0.9w] (11.48m) Eyo Ekpo, Jr, St. Thomas NDw[+2.1w] Final 1 Ben Johnson, Sr, Hamline 46-3 1/2w[+2.9w] (14.11m) (14.11, 13.99, 13.91, F, 13.80, 13.91) 2 Blair Riegel, So, Gustavus 46-0 1/2w[+3.4w] (14.03m) (13.67, 13.96, 13.93, 13.78, 14.03, 13.96) 3 Amani Lee, So, Hamline 45-0 1/4w[+3.2w] (13.72m) (13.02, 13.49, 13.72, 13.34, 13.64, 13.60) 4 Christian Kibler, Jr, Hamline 44-10 1/4w[+2.1w] (13.67m) (12.81, 13.16, 13.15, 13.37, 12.27, 13.67) 5 Brandon Berger, Fr, St. Olaf 44-7w[+2.8w] (13.59m) (13.32, 13.59, F, 13.17, F, F) 6 Travis Latzke, So, Hamline 43-10w[+4.0w] (13.36m) (F, 13.11, F, 13.20, 13.25, 13.36) 7 Brady O'Brien, Jr, Saint John's 43-7 1/4w[+3.1w] (13.29m) (12.02, 13.12, 13.11, 13.27, 13.26, 13.29) 8 Brian Peterson, Jr, Saint John's 43-7[+1.9w] (13.28m) (11.76, 12.98, 12.81, 12.08, 12.79, 13.28) 9 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 42-7w[+2.6w] (12.98m) (12.47, 12.98, 12.62, F, F, 12.59)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Joe Morelli, So, Hamline 48-10 (14.88m)q 2 Ben Dvorak, So, Hamline 46-3 1/4 (14.10m)q 3 Wade Powers, Sr, Saint John's 46-1 3/4 (14.06m)q 4 Joe Donner, Jr, Saint John's 44-11 1/2 (13.70m)q 5 Brian Vargason, So, Saint John's 43-7 (13.28m) 6 Jack Hedlund, Jr, Saint John's 42-8 1/4 (13.01m) 7 Pat Tracy, So, Gustavus 42-5 1/4 (12.93m) 8 Joe Ryan, So, St. Thomas 42-1 1/4 (12.83m) 9 Rob Sybrant, So, Saint John's 41-7 (12.67m) Abajemo Omot, Jr, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Bryan Thell, So, St. Thomas 51-1 1/2 (15.58m)q 2 Brennan McKeag, Sr, Hamline 50-1 (15.26m)q 3 Ben Kuhr, Fr, Saint John's 47-2 1/4 (14.38m)q 4 Ryan Obele, So, Gustavus 45-5 3/4 (13.86m)q 5 John Bennett, So, St. Olaf 45-5 3/4 (13.86m)q 6 Joey Grussing, Fr, Hamline 43-2 1/2 (13.17m) 7 Kevin Battis, So, Saint John's 42-6 3/4 (12.97m) 8 Gus Wiggert, So, Saint Mary's 41-2 1/4 (12.55m) 9 Jesse Scheiterlein, Fr, Gustavus 40-9 (12.42m) 10 Derek Vonnahme, Fr, St. Thomas 40-4 1/4 (12.30m) Final 1 Brennan McKeag, Sr, Hamline 52-5 1/2 (15.99m) (15.26, F, F, 14.97, 15.77, 15.99) 2 Bryan Thell, So, St. Thomas 51-1 1/2 (15.58m) (14.83, 15.23, 15.58, 14.47, 14.79, F) 3 Joe Morelli, So, Hamline 49-9 (15.16m) (14.73, 14.88, F, 14.81, 15.16, 15.08) 4 Wade Powers, Sr, Saint John's 48-0 1/2 (14.64m) (13.50, 14.06, F, 14.64, F, 14.20) 5 Ben Kuhr, Fr, Saint John's 47-2 1/4 (14.38m) (14.14, 14.15, 14.38, F, 14.14, 14.18) 6 Ben Dvorak, So, Hamline 46-3 1/4 (14.10m) (13.75, 14.10, 13.39, 13.68, 13.51, 13.44) 7 Ryan Obele, So, Gustavus 45-5 3/4 (13.86m) (13.86, 13.71, 13.38, 13.04, 13.56, 13.60) 8 John Bennett, So, St. Olaf 45-5 3/4 (13.86m) (13.86, 13.01, 12.48, 13.63, F, 13.45) 9 Joe Donner, Jr, Saint John's 44-11 1/2 (13.70m) (13.70, F, F, F, F, 13.24)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Brian Vargason, So, Saint John's 146-2 (44.57m)q 2 Bucky Dixon, Jr, Bethel 144-8 (44.10m)q 3 Ben Kuhr, Fr, Saint John's 142-1 (43.32m)q 4 Ben Langfeldt, Sr, Carleton 136-0 (41.45m)q 5 Brennan McKeag, Sr, Hamline 133-1 (40.56m) 6 Jesse Scheiterlein, Fr, Gustavus 132-6 (40.38m) 7 Andrew Schlichting, Sr, Hamline 130-2 (39.68m) 8 John Bennett, So, St. Olaf 129-6 (39.48m) 9 Joey Grussing, Fr, Hamline 118-11 (36.24m) Abajemo Omot, Jr, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Wade Powers, Sr, Saint John's 153-7 (46.82m)q 2 Ryan Obele, So, Gustavus 145-2 (44.26m)q 3 Joe Morelli, So, Hamline 142-3 (43.36m)q 4 Nik Hawley, Sr, Hamline 141-7 (43.17m)q 5 Will Christiansen, Jr, Bethel 136-6 (41.61m)q 6 John Loonan, Jr, Saint John's 129-8 (39.53m) 7 Ben Rossini, Fr, Saint John's 128-7 (39.19m) 8 Ben Dvorak, So, Hamline 125-6 (38.25m) 9 Kyle Gronbeck, So, Saint John's 123-3 (37.57m) 10 Peter Scheerer, So, St. Thomas 118-9 (36.21m) Final 1 Wade Powers, Sr, Saint John's 153-7 (46.82m) (F, F, 46.82, F, F, F) 2 Bucky Dixon, Jr, Bethel 148-11 (45.41m) (44.10, 43.56, 43.34, F, 45.34, 45.41) 3 Nik Hawley, Sr, Hamline 146-4 (44.60m) (F, 43.17, F, 41.60, F, 44.60) 4 Ben Kuhr, Fr, Saint John's 146-3 (44.58m) (F, F, 43.32, 39.13, 44.58, F) 5 Brian Vargason, So, Saint John's 146-2 (44.57m) (F, 44.57, F, 44.19, 43.88, F) 6 Ryan Obele, So, Gustavus 145-2 (44.26m) (F, 41.85, 44.26, F, F, F) 7 Joe Morelli, So, Hamline 142-5 (43.40m) (43.36, 41.78, F, F, F, 43.40) 8 Will Christiansen, Jr, Bethel 136-6 (41.61m) (41.35, 41.61, F, F, 38.42, F) 9 Ben Langfeldt, Sr, Carleton 136-0 (41.45m) (38.43, 41.45, 36.21, 39.52, 34.96, 38.69)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Andrew Schlichting, Sr, Hamline 178-3 (54.32m)q 2 Wade Powers, Sr, Saint John's 165-4 (50.40m)q 3 John Bennett, So, St. Olaf 153-2 (46.68m)q 4 Ethan Smith, Jr, St. Olaf 151-6 (46.19m)q 5 Tyler Kircher, Fr, Gustavus 148-7 (45.28m) 6 Jack Hedlund, Jr, Saint John's 146-4 (44.60m) 7 John Loonan, Jr, Saint John's 145-9 (44.43m) 8 Dan Anderson, Sr, Gustavus 138-2 (42.11m) 9 Josh Olson, Fr, Gustavus 129-3 (39.40m) Abajemo Omot, Jr, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Bryan Thell, So, St. Thomas 175-5 (53.47m)q 2 Mark Stice, Sr, Gustavus 171-5 (52.26m)q 3 Drew Eid, Sr, St. Olaf 163-0 (49.68m)q 4 Bucky Dixon, Jr, Bethel 156-6 (47.70m)q 5 Will Christiansen, Jr, Bethel 148-8 (45.32m)q 6 Travis Wayne, Jr, Gustavus 147-8 (45.02m) 7 Ryan Obele, So, Gustavus 146-4 (44.60m) 8 Joey Grussing, Fr, Hamline 136-10 (41.72m) Brennan McKeag, Sr, Hamline ND Brian Vargason, So, Saint John's ND Final 1 Andrew Schlichting, Sr, Hamline 178-2 (54.32m) (52.78, 54.32, F, 54.32, 53.56, F) 2 Bryan Thell, So, St. Thomas 175-5 (53.47m) (F, 53.20, 53.47, 48.50, 53.05, 53.43) 3 Mark Stice, Sr, Gustavus 173-8 (52.93m) (49.99, 49.10, 52.26, 52.93, 52.86, 51.83) 4 Wade Powers, Sr, Saint John's 165-4 (50.40m) (50.28, 50.40, 47.98, F, 47.86, 50.15) 5 Bucky Dixon, Jr, Bethel 165-0 (50.29m) (F, 47.70, F, 47.34, 50.29, 47.14) 6 Drew Eid, Sr, St. Olaf 163-0 (49.68m) (46.48, 45.76, 49.68, 48.35, F, 46.14) 7 John Bennett, So, St. Olaf 153-2 (46.68m) (46.00, 46.68, 45.28, F, F, F) 8 Ethan Smith, Jr, St. Olaf 151-6 (46.19m) (F, 45.02, 46.19, 42.66, F, 44.77) 9 Will Christiansen, Jr, Bethel 148-8 (45.32m) (43.99, 43.72, 45.32, F, 43.54, 44.10)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 178-11 (54.53m)q 2 Robert Wakeley, Sr, Carleton 154-4 (47.04m)q 3 Ryan Ness, Jr, Gustavus 153-0 (46.65m)q 4 Alex Polk, Fr, Carleton 147-10 (45.07m)q 5 Maxwell Dunne, So, St. Thomas 146-4 (44.60m) 6 Nicholas Hodge, Fr, Gustavus 142-0 (43.28m) 7 Ben Anderson, Jr, Gustavus 137-10 (42.01m) 8 Conner Sathre, Sr, Gustavus 131-8 (40.15m) 9 Colby Seyferth, Fr, Carleton 126-6 (38.56m) 10 Tyler Kircher, Fr, Gustavus 114-8 (34.95m) Round 1, Flight 2 1 Andrew Calascione, Jr, Gustavus 159-8 (48.67m)q 2 Caleb Giesen, Sr, Concordia Moorhead 158-1 (48.19m)q 3 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 156-6 (47.70m)q 4 Seth Lage, Jr, Concordia Moorhead 150-9 (45.95m)q 5 Blake Bordson, So, St. Thomas 149-5 (45.54m)q 6 Kyler Eid, So, Gustavus 145-8 (44.40m) 7 Scott Woodside, So, Gustavus 143-8 (43.79m) 8 Matt Johnson, Jr, St. Olaf 140-8 (42.88m) 9 John Spray, Fr, Gustavus 125-11 (38.39m) 10 Matt Flotterud, So, Gustavus 122-0 (37.18m) Final 1 Connor Johnson, Fr, Concordia Moorhead 178-11 (54.53m) (42.11, 50.79, 54.53, F, 48.62, F) 2 Ryan Ness, Jr, Gustavus 166-11 (50.89m) (F, 46.64, 46.65, 46.82, 44.89, 50.89) 3 Andrew Calascione, Jr, Gustavus 159-8 (48.67m) (F, 48.67, 47.88, 43.43, 44.25, 46.16) 4 Blake Bordson, So, St. Thomas 158-8 (48.37m) (45.54, 43.46, 44.79, 43.57, 40.82, 48.37) 5 Caleb Giesen, Sr, Concordia Moorhead 158-1 (48.19m) (45.55, F, 48.19, 44.59, 43.81, 45.66) 6 Seth Lage, Jr, Concordia Moorhead 157-6 (48.02m) (45.28, 45.95, 40.37, F, 46.19, 48.02) 7 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 157-5 (47.99m) (40.75, 40.01, 47.70, 47.99, 41.89, F) 8 Robert Wakeley, Sr, Carleton 154-4 (47.04m) (41.68, 41.98, 47.04, 42.66, 43.17, 42.94) 9 Alex Polk, Fr, Carleton 151-2 (46.08m) (41.49, 41.92, 45.07, 40.18, 46.08, 41.76)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

High Jump 1 Eyo Ekpo, Jr, St. Thomas 6-10 3/4 (2.10m) (1.93, 1.96, 1.99, 2.02[2], 2.05, 2.07[2], 2.10[2]) Irv Christenson Stadium record Was 6-10 1/4 (2.09m); Brad Deis, NDSU, & Rod St. Michel, MSU- Moorhead, 4/16/88, Don Brophy, NDSU, 2 Ben Bursaw, Sr, Bethel 6-6 1/4 (1.99m) (1.88, 1.93, 1.96[2], 1.99) 3 Jb Tut, So, St. Olaf 6-6 1/4 (1.99m) (1.88, 1.93, 1.96, 1.99[2]) 4 Mike Harley, Fr, Augsburg 6-5 (1.96m) (1.88, 1.93, 1.96) 5 Simon Erlandson, Jr, Concordia Moorhead 6-5 (1.96m) (1.78, 1.83, 1.88[2], 1.93, 1.96[2]) 6 Mark Goss, Fr, Concordia Moorhead 6-4 (1.93m) (1.83, 1.88, 1.93) 7 Dylan Cheever, Jr, Carleton 6-4 (1.93m) (1.78, 1.83[2], 1.88[2], 1.93[3]) 8 Amani Lee, So, Hamline 6-4 (1.93m) (1.83[3], 1.88[2], 1.93[3]) 9 Lobo James, So, Carleton 6-2 (1.88m) (1.78[2], 1.83, 1.88) 9 Naga Rumicho, So, Gustavus 6-2 (1.88m) (1.78, 1.83[2], 1.88) 11 Patrick Ecklund, Jr, St. Thomas 6-2 (1.88m) (1.83, 1.88[2]) 12 Chase Myhran, Fr, Saint John's 6-2 (1.88m) (1.78, 1.83[2], 1.88[3]) 13 Jordan Steward, Fr, Hamline 6-0 (1.83m) (1.78, 1.83) 14 Siqi Zheng, Jr, Macalester 6-0 (1.83m) (1.78, 1.83[2]) 15 Theo Betting, Fr, Concordia Moorhead 5-10 (1.78m) (1.78) Gavin Yseth, Jr, St. Thomas NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Pole Vault 1 Gabe Hymer, Sr, Bethel 15-5 (4.70m) (4.50[3], 4.60[2], 4.70[2]) 2 Josh Owens, Jr, Gustavus 15-1 (4.60m) (4.60[3]) 3 Mark Volker, Fr, Hamline 14-9 (4.50m) (4.20, 4.35, 4.50) 4 Thomas Foote, So, St. Thomas 14-9 (4.50m) (4.35, 4.50[3]) 5 Mason Kriegel, Fr, Macalester 14-9 (4.50m) (4.05[2], 4.20, 4.35[2], 4.50[3]) 6 Levi Bachmeier, So, Concordia Moorhead 14-3 1/4 (4.35m) (4.20, 4.35) 7 Josh Hendricks, Jr, Bethel 14-3 1/4 (4.35m) (4.05, 4.20[2], 4.35) 8 Erik Olson, Jr, Concordia Moorhead 14-3 1/4 (4.35m) (4.20[3], 4.35) 9 Andy Edmunds, Jr, St. Thomas 14-3 1/4 (4.35m) (4.35[2]) 10 Brian Davies, Sr, Bethel 14-3 1/4 (4.35m) (4.05, 4.20[2], 4.35[2]) 10 Cameron Clause, So, Gustavus 14-3 1/4 (4.35m) (4.20[2], 4.35[2]) 12 Aaron Shinn, Fr, St. Olaf 14-3 1/4 (4.35m) (4.05[3], 4.20[2], 4.35[2]) 13 Jeffrey Dubose, So, Gustavus 14-3 1/4 (4.35m) (4.05, 4.20, 4.35[3]) 14 Jay May, Jr, St. Thomas 13-9 1/4 (4.20m) (4.20) 15 Patrick Hayden, So, Saint John's 13-9 1/4 (4.20m) (4.05, 4.20[2]) Anthony Puckett, So, Bethel DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Decathlon 1 Maxwell Dunne, So, St. Thomas 6201 (11.44, 6.13, 9.57, 1.60, DNC) 2 Gavin Yseth, Jr, St. Thomas 6151 (11.49, 6.25, 11.08, 1.81, 53.08, 16.45, 31.11, 4.20, 44.07, 4:53.68) 3 Patrick Ecklund, Jr, St. Thomas 5868 (11.44, 6.44, 10.16, 1.66, 51.95, 16.57, 26.90, 3.20, 35.18, 4:35.16) 4 Cj Dale, Jr, Carleton 5747 (12.08, 6.18, 11.06, 1.87, 52.50, 15.96, 30.33, 3.60, 48.38, 4:41.76) 5 Matt Flotterud, So, Gustavus 5605 (11.63, 6.19, 9.93, 1.90, 53.32, 16.83, 29.13, 3.70, 40.19, 4:55.99) 6 Dylan Cheever, Jr, Carleton 5593 (11.37, 5.48, 11.30, 1.75, 51.15, 17.60, 30.82, 2.70, 41.23, 4:50.97) 7 Colby Seyferth, Fr, Carleton 5571 (12.09, 5.80, 7.88, 1.90, 53.19, 16.96, 25.99, 3.30, 37.37, 4:18.66) 8 Brad Johnson, Jr, Concordia Moorhead 5493 (11.79, 5.62, 8.19, NM) 9 Matt Johnson, Jr, St. Olaf 5385 (11.95, 5.83, 10.75, 1.63, 53.26, 16.74, 27.07, 3.60, 33.85, 4:41.68) 10 Evan McNeil, Fr, Carleton 5366 (11.92, 6.32, 8.34, 1.66, 54.13, 16.49, 19.88, 3.70, 27.51, 4:55.80) 11 Andrew Ferguson, So, Hamline 5293 (12.42, 5.67, 11.37, 1.81, 56.02, 15.84, 33.60, 3.50, 40.68, 5:04.28) 12 Derek Rausch, Jr, Saint John's 5226 (12.36, 5.90, 10.93, 1.63, 54.70, DQ, 36.95, 3.70, 48.51, 4:47.54) 13 Nick Thies, Fr, Saint John's 5188 (11.96, 5.63, 10.07, 1.63, 54.65, 15.89, 34.34, 3.00, 31.90, 5:00.54) 14 Caleb Giesen, Sr, Concordia Moorhead 5127 (11.85, 5.25, 10.54, 1.60, 54.47, 15.78, 28.47, 3.00, 40.44, 5:07.87) 15 Tamas Peterson, Fr, St. Olaf 5087 (11.69, 5.99, 10.72, 1.66, 54.30, 17.90, 30.19, 3.80, 30.57, 5:05.26) 16 Nikolaj Hagen, Fr, Concordia Moorhead 4060 (12.35, 5.47, 11.91, 1.69, 55.84, 18.16, 33.91, 3.30, 50.67, 5:02.84)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 110 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Decathlon 1 St. Thomas 187.0 2 Hamline 153.0 3 Gustavus 124.0 4 Saint John's 95.0 5 Bethel 86.0 6 Carleton 71.0 7 St. Olaf 63.0 8 Concordia Moorhead 58.0 9 Augsburg 14.0 10 Macalester 4.0 11 Saint Mary's 3.0
Click here for data on women

Return to home page.