2010 MIAC Men's Outdoor Championships

Saint Mary's University, Winona

May 14, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -2.5 m/s 1 Andy Marnach, Sr, Hamline 11.11Q 2 Leon Clark, So, St. Olaf 11.14q 3 William Totimeh, Fr, St. Olaf 11.16q 4 Justin Horner, Jr, St. Thomas 11.46 5 Colby Citrowske, Jr, Gustavus 11.54 6 Phillip BeardsleySchoon, Fr, St. Olaf 11.56 7 Matt Kenutis, Jr, Bethel 11.63 8 David Schutt, Jr, Gustavus 11.65 9 Nick Murray, Jr, Saint John's 11.72 Round 1, Heat 2 Wind = -1.1 m/s 1 Nick Ward, Jr, Augsburg 11.04Q 2 Matt Dvorak, So, Gustavus 11.16q 3 Josh Wallert, Sr, Saint John's 11.23 4 Kegan Sunderland, Fr, Hamline 11.55 5 Zach Dahl, Sr, Bethel 11.55 6 David England, Fr, St. Thomas 11.57 7 Andrew Kincheloe, So, St. Thomas 11.82 8 Seth Lage, Fr, Concordia Moorhead 11.88 9 Tom Mammen, So, Concordia Moorhead 12.65 Round 1, Heat 3 Wind = -0.8 m/s 1 Xavier Carroll, Sr, Concordia Moorhead 10.93Q 2 Rick Wolke, Fr, Augsburg 11.02q 3 Sam Moen, Sr, St. Thomas 11.04q 4 John Kelly, Jr, Saint Mary's 11.06q 5 Nathan Sayler, Fr, Bethel 11.26 6 Gil Millette, Fr, Augsburg 11.46 7 Dan Holmgren, Jr, Hamline 11.49 8 Orlando Sanchez, Fr, Hamline 11.53 9 Alen Bobaric, Fr, Bethel 28.25 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -0.2 m/s 1 Rick Wolke, Fr, Augsburg 21.75Q NCAA provisional Stadium record Was 21.94; Matt Gordy, UW-La Crosse, 4/17/2009 2 Brent Nelson, Sr, Hamline 22.02q 3 Cole Carlson, Sr, Gustavus 22.05q 4 Zach Dahl, Sr, Bethel 22.32 5 Sam Moen, Sr, St. Thomas 22.63 6 Chris Phillips, So, Saint John's 22.64 7 Gavin Woodland, Fr, Bethel 22.68 8 Andrew Kincheloe, So, St. Thomas 22.95 9 Gil Millette, Fr, Augsburg 22.99 Round 1, Heat 2 Wind = -1.9 m/s 1 Patrick Jager, Sr, St. Thomas 21.92Q 2 Andy Marnach, Sr, Hamline 22.01q 3 John Kelly, Jr, Saint Mary's 22.12q 4 Nick Ward, Jr, Augsburg 22.30 5 Jordan Spronk, So, Bethel 22.41 6 Javan Copley, So, Hamline 22.94 7 Michael Roeller, Fr, Bethel 22.98 8 Justin Horner, Jr, St. Thomas 23.04 9 David Schutt, Jr, Gustavus 23.26 Round 1, Heat 3 Wind = -0.7 m/s 1 Eric Rhode, Sr, Bethel 22.01Q 2 Matt Leeb, Jr, Gustavus 22.16q 3 Dan Monroe, Sr, St. Olaf 22.23q 4 Xavier Carroll, Sr, Concordia Moorhead 22.46 5 Matt Dvorak, So, Gustavus 22.57 6 Josh Wallert, Sr, Saint John's 22.68 7 Mark Stockhowe, Jr, Bethel 22.78 8 Tony Reed, Sr, Gustavus 22.84 9 Matt Kenutis, Jr, Bethel 23.14 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Eric Rhode, Sr, Bethel 49.24Q Stadium record Was 49.67; Chris Kupfer, UW-Eau Clair, 4/17/2009 2 Brent Nelson, Sr, Hamline 49.31q 3 Zach Schlegel, Jr, Bethel 49.74q 4 Isaac Tut, Jr, St. Olaf 49.89q 5 Caleb Schwecke, Sr, Saint John's 50.97 6 Jason Sather, Sr, Concordia Moorhead 51.59 7 Andrew Kincheloe, So, St. Thomas 52.12 8 Troy Henne, Sr, Concordia Moorhead 52.62 9 David Johnson, So, Gustavus 52.90 Round 1, Heat 2 1 Tyson Molitor, Jr, Hamline 49.19Q Stadium record 2 Ben Yorkovich, So, St. Thomas 49.85q 3 Josiah Ryks, Sr, Saint Mary's 50.03q 4 Gavin Woodland, Fr, Bethel 50.95 5 Justin Lund, Jr, Gustavus 51.09 6 Kevin Horton, Fr, Saint John's 51.34 7 Peter Johnson, So, St. Olaf 53.12 8 Jacob Johnston, Fr, Saint John's 53.41 Rob LeMay, Fr, Bethel DNF Round 1, Heat 3 1 Patrick Jager, Sr, St. Thomas 48.56Q Stadium record 2 Cole Carlson, Sr, Gustavus 48.78q 3 Joel Quick, Sr, Bethel 50.42 4 Lucas Boehm, Fr, Saint John's 51.05 5 Tony Reed, Sr, Gustavus 51.72 6 David Beery, So, Concordia Moorhead 52.25 7 Reggie Woods, Fr, St. Olaf 53.05 8 Travis Sargent, So, Saint John's 53.29 9 Brandon Kasper, So, Saint John's 53.77 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Mike Hutton, So, St. Thomas 2:02.05Q 2 Brian Tomlinson, Fr, St. Olaf 2:02.22Q 3 Tyler Etheridge, Sr, Saint John's 2:02.36 4 Cristian Raether, So, Gustavus 2:03.68 5 Matt Lefebvre, So, St. Olaf 2:03.99 6 Adam Mousel, Fr, Concordia Moorhead 2:05.55 7 Peter Schoen, Sr, Saint John's 2:07.50 8 Ethan Gutzmann, So, Augsburg 2:07.85 9 Tanner Quammen, Fr, Gustavus 2:09.19 Round 1, Heat 2 1 Greg Dowe, Sr, St. Thomas 1:56.44Q 2 David Anderson, Sr, St. Olaf 1:56.62Q 3 Dan Varley, Sr, St. Olaf 1:56.92q 4 Matt Neufeld, Jr, Bethel 1:58.50 5 Evan Olson, Fr, St. Olaf 2:00.98 6 Michael Roth, Fr, St. Olaf 2:02.20 7 Ben Ehlers, So, Concordia Moorhead 2:04.93 8 Jake Stunek, So, Concordia Moorhead 2:06.36 9 Jeremy Bock, Sr, Gustavus 2:06.38 Round 1, Heat 3 1 Max Hanson, Sr, Gustavus 1:56.23Q 2 Dennis Meints, Jr, Bethel 1:56.73Q 3 Michael Sanders, Sr, Carleton 1:57.44q 4 Benton Kodet, Jr, Saint Mary's 1:58.09q 5 Scott Anderson, Fr, Concordia Moorhead 2:00.51 6 Ben Jacobson, Fr, Concordia Moorhead 2:03.92 7 Matt McKeever, So, Bethel 2:05.73 8 Tony Fremling, So, Augsburg 2:09.03 Andrew Tilman, Jr, Gustavus DNC Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Matthew Schafer, Fr, Augsburg 4:09.81Q 2 Reid Gilbertson, So, St. Olaf 4:09.82Q 3 Benjamin Wilson, Jr, St. Olaf 4:10.72Q 4 Zach Haskins, Fr, Bethel 4:11.87Q 5 Crawford Hubbell, So, St. Thomas 4:12.27 6 Peter Borash, Fr, Saint Mary's 4:14.30 7 Jimmy Backes, Jr, Saint John's 4:14.62 8 Kian Flynn, So, Carleton 4:14.76 9 Aaron Hirsh, Fr, Carleton 4:15.07 10 Jeremy Kuhn, Jr, Gustavus 4:18.98 11 Matthew Perkovich, So, St. Olaf 4:20.00 12 Brian Hulse, Fr, St. Olaf 4:22.97 13 Michael Jaeger, Sr, Saint John's 4:35.70 John Kennedy, Sr, Gustavus DQ Round 1, Heat 2 1 Dan Greeno, Sr, Bethel 4:04.16Q 2 Devin Monson, So, Hamline 4:05.22Q 3 Tim Lillehaugen, Fr, St. Olaf 4:05.62Q 4 Anders Nienstaedt, So, St. Olaf 4:05.74Q 5 Ruairi Moynihan, So, Saint John's 4:06.10q 6 Anders Bowman, So, Gustavus 4:06.78q 7 Josh Gunderson, Sr, Saint John's 4:08.14q 8 Chris Marshall, Sr, Carleton 4:10.64q 9 George Williams, Sr, St. Thomas 4:11.30 10 Nick Krinkie, Fr, Bethel 4:15.38 11 Andrew Boeddeker, Sr, Bethel 4:16.94 12 Tanner Sakrismo, So, Concordia Moorhead 4:17.35 13 Brian Anderson, Sr, Bethel 4:17.45 14 Josh Campbell, Fr, Carleton 4:20.75 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

5000 Meter Run
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Ian Bauer, Sr, Hamline 31:51.43 Stadium record Was 35:16.24; Chas Karch, Carleton, 4/24/2010 2 Dustin Franta, Jr, Saint John's 31:55.23 3 Brent Haglund, Sr, Augsburg 32:01.14 4 Chris Rivers, Sr, St. Olaf 32:02.08 5 Ben Sathre, So, St. Thomas 32:02.85 6 Tom Sederquist, So, Concordia Moorhead 32:19.32 7 Nick Mangigian, Sr, Macalester 32:29.68 8 Jon Lambert, Jr, St. Olaf 33:00.58 9 Ellis Richardson, So, Hamline 33:06.78 10 Mark Hartman, Sr, Gustavus 33:09.91 11 Bobby Davis, Fr, Carleton 33:21.08 12 Victor Sanchez, Sr, Augsburg 33:50.01 13 Nick Ross, Jr, Gustavus 33:52.64 14 Austin Hinrichs, Jr, Bethel 34:00.37 15 Joe Kilkus, Sr, Saint John's 34:08.54 16 Joe Gair, So, Saint John's 34:43.87 17 Adam Lund, Fr, Gustavus 34:51.65 18 Brad McConn, Fr, Concordia Moorhead 35:00.95 19 Carl Biggers, So, Macalester 35:04.75 20 Robby McGuire, So, Saint Mary's 37:04.27
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = -3.7 m/s 1 Taylor Ferda, Sr, Bethel 15.36Q 2 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 16.46 3 Adam Horkey, Sr, Augsburg 16.72 4 Matt Warhol, Jr, Hamline 16.77 5 Dylan Bothun, Jr, Carleton 16.78 6 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 17.19 7 Michael Austin, Fr, Carleton 17.67 8 Derek Rausch, Fr, Saint John's 17.89 9 Caleb Giesen, So, Concordia Moorhead 18.03 Round 1, Heat 2 Wind = -1.1 m/s 1 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 15.28Q 2 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 15.37q 3 John Bye, Fr, Concordia Moorhead 15.99q 4 Joe Concannon, Fr, Carleton 16.38 5 Nate Jans, Fr, Saint John's 16.52 6 Curt Van Asten, Sr, Saint Mary's 16.58 7 Mark Geskermann, Sr, St. Thomas 17.50 8 Dan Maxbauer, Jr, Saint John's 17.64 David Beery, So, Concordia Moorhead DNF Round 1, Heat 3 Wind = +0.0 m/s 1 Ty Martin, Jr, Carleton 15.50Q 2 Gabe Kleinschmidt, So, Bethel 15.63q 3 Matt Reeve, Jr, Saint John's 15.76q 4 Logan Schwinghammer, So, Saint John's 15.84q 5 Mark Stockhowe, Jr, Bethel 16.27q 6 Zach Hansen, Fr, Hamline 16.38 7 David Nestrud, Sr, Augsburg 16.41 8 Grant Rorem, Fr, Gustavus 17.26 9 Matt Illies, Fr, Gustavus 17.58 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Matthew Griswold, Jr, St. Thomas 54.26Q NCAA provisional 2 Ty Martin, Jr, Carleton 55.92q 3 Curt Van Asten, Sr, Saint Mary's 56.57q 4 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 57.79 5 Palmer Fliss, Jr, Macalester 58.33 6 Gabe Kleinschmidt, So, Bethel 59.27 7 David Erlandson, Jr, Gustavus 59.49 8 Grant Rorem, Fr, Gustavus 61.60 9 Ryan Ness, Fr, Gustavus 63.54 Round 1, Heat 2 1 Joe Rohlfing, Sr, St. Thomas 55.38Q 2 James Strand, Sr, Augsburg 56.21q 3 Logan Schwinghammer, So, Saint John's 57.52 4 Joe Concannon, Fr, Carleton 57.60 5 Jay Gjestvang, Fr, Concordia Moorhead 59.96 6 Zach Hansen, Fr, Hamline 60.06 7 Steven Ducatelli, Fr, Hamline 61.53 8 Dan Maxbauer, Jr, Saint John's 62.01 9 Derek Rausch, Fr, Saint John's 62.33 Round 1, Heat 3 1 Taylor Ferda, Sr, Bethel 54.68Q 2 Ryan Chapman, Sr, St. Thomas 56.13q 3 John Bye, Fr, Concordia Moorhead 56.71q 4 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 56.85q 5 Matt Reeve, Jr, Saint John's 57.93 6 Kyle Burkhardt, Sr, Carleton 58.04 7 Michael Austin, Fr, Carleton 60.67 8 Mark Geskermann, Sr, St. Thomas 60.79 9 Nate Jans, Fr, Saint John's 62.11 Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

3000m Steeplechase
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Augsburg (Gil Millette, James Strand, Rick Wolke, Nick Ward) 41.94Q 2 Saint John's (Caleb Schwecke, Josh Wallert, Chris Phillips, Lucas Boehm) 42.57q 3 Concordia Moorhead (Xavier Carroll, David Beery, Tyler Spiczka, Jason Sather) 42.78q 4 Hamline (Dan Holmgren, Javan Lopley, Kegan Sunderland, Orlando Sanchez) 42.94q Macalester (Brent Campbell, Martin Andersson, Palmer Fliss, Alex Rossell) DNF Round 1, Heat 2 1 St. Thomas (Matthew Griswold, Sam Moen, Joe Rohlfing, Patrick Jager) 41.62Q NCAA provisional 2 Bethel 42.49q 3 Gustavus (David Schutt, Matt Leeb, Colby Citrowske, Matt Dvorak) 42.64q 4 St. Olaf (William Totimeh, Phillip BeardsleySchoon, Dan Monroe, Leon Clark) 42.84q 5 Carleton (James Morrissey, C J. Dale, Kyle Burkhardt, Ezra Velazquez) 44.61q Final
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x400 Meter Relay
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 St. Olaf (Brian Tomlinson, David Anderson, Nathan Swenson, Reid Gilbertson) 7:44.49 2 Saint John's 7:45.72 3 Gustavus (John Kennedy, Justin Lund, Carson Smith, Max Hanson) 7:49.13 4 Bethel (Zach Schlegel, Zach Haskins, Matt Neufeld, Dennis Meints) 7:52.92 5 St. Thomas (Crawford Hubbell, Will Roberson, David Arlt, Greg Dowe) 7:56.45 6 Hamline 8:08.82 7 Concordia Moorhead (Erin Juuen, Brandon Huerher, Mike Reponen, David Haugen) 8:10.61 8 Carleton (Aaron Hirsh, Dylan Cheever, Colin Sinclair, Matt Harrison) 8:13.11 9 Macalester (Joe Schubert, Ollie St. John, Dale Dybvig, Wade Ekstrom) 8:19.21
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Rob Floren, So, Saint John's 20'10.75"[+0.5w] (6.37m)q 2 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 19'10.25"[+0.5w] (6.05m)q 3 Jordan Zimmerman, Jr, Bethel 19'8"w[+2.4w] (5.99m) 4 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 19'4.75"[-1.2w] (5.91m) 5 Sam Kovar, So, St. Thomas 19'2.75"w[+3.4w] (5.86m) 6 Seth Lage, Fr, Concordia Moorhead 19'0"[+0.3w] (5.79m) 7 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead 18'6" (5.64m) 8 Brady O'Brien, Fr, Saint John's 15'3.25"[-0.3w] (4.65m) David Beery, So, Concordia Moorhead ND Round 1, Flight 2 1 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 22'3.5"[-2.2w] (6.79m)q Stadium record Was 21-8 1/4 (6.61m); Clark Lundquist, UW-La Crosse, 4/17/2009 2 Nick Ward, Jr, Augsburg 21'1.5"[-3.4w] (6.44m)q 3 Sam Moen, Sr, St. Thomas 20'9.75"[-1.2w] (6.34m)q 4 Tyler Spiczka, So, Concordia Moorhead 20'7.25"[-0.2w] (6.28m)q 5 Felix Okoth, So, Concordia Moorhead 20'0.5"[-2.8w] (6.11m)q 6 Martin Andersson, Sr, Macalester 19'11" (6.07m)q 7 Dan Johnson, Jr, Hamline 19'9.5"[-0.2w] (6.03m)q 8 Andrew Million, Fr, Saint John's 19'4"[-1.6w] (5.89m) Brian Peterson, Fr, Saint John's ND Final 1 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 22'3.5"[-2.2w] (6.79m) (6.79, 6.59, F, 4.99, 4.66, F) Stadium record 2 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 21'4"[+0.2w] (6.50m) (6.04, 6.05, F, 6.50, F, 5.88) 3 Nick Ward, Jr, Augsburg 21'1.5"[-3.4w] (6.44m) (F, 6.44, 5.16, P, F, F) 4 Rob Floren, So, Saint John's 21'0"w[+3.1w] (6.40m) (6.25, 6.37, 6.21, 5.82, 6.40, F) 5 Martin Andersson, Sr, Macalester 20'10.75"w[+3.4w] (6.37m) (F, F, 6.07, 6.00, 6.06, 6.37) 6 Sam Moen, Sr, St. Thomas 20'9.75"[-1.2w] (6.34m) (6.34, 6.23, 6.15, P, P, F) 7 Tyler Spiczka, So, Concordia Moorhead 20'7.25"[-0.2w] (6.28m) (6.28, F, 6.09, 6.27, F, 6.10) 8 Felix Okoth, So, Concordia Moorhead 20'6.25"[+0.4w] (6.25m) (5.57, 6.11, 5.92, 5.90, 5.99, 6.25) 9 Dan Johnson, Jr, Hamline 19'10.25"[+1.0w] (6.05m) (5.84, 5.85, 6.03, 6.01, 6.05, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Triple Jump
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Derall King, Jr, Hamline 56'0" (17.07m)q NCAA provisional NCAA automatic 2 Brennan McKeag, So, Hamline 54'6.75" (16.63m)q NCAA provisional 3 Brian Anderson, Sr, Gustavus 50'7.25" (15.42m)q 4 Josh Blaschko, Sr, Hamline 49'11.25" (15.22m)q 5 Wade Powers, So, Saint John's 49'5" (15.06m)q 6 Matt Benson, So, Gustavus 45'10" (13.97m)q 7 Blake Springman, Jr, Hamline 45'8.5" (13.93m)q 8 Mitch Elliott, So, Bethel 44'6.25" (13.57m) Griffin Hayes, Jr, Saint John's ND Round 1, Flight 2 1 John Schantzen, Sr, St. Olaf 54'4" (16.56m)q NCAA provisional 2 Nate Bell, Sr, Hamline 48'6.75" (14.80m)q 3 Nick Davis, Sr, Gustavus 45'7.25" (13.90m) 4 Devin Dirth, So, St. Thomas 45'5.75" (13.86m) 5 Bucky Dixon, Fr, Bethel 45'1" (13.74m) 6 Tim Juba, Jr, Saint John's 44'2.5" (13.47m) 7 Ben Dvorak, Fr, Hamline 42'11.75" (13.10m) 8 Giles Henry, Jr, Concordia Moorhead 42'2" (12.85m) Mikhail Saunders, Fr, Saint John's ND Final 1 John Schantzen, Sr, St. Olaf 56'2.75" (17.14m) (16.47, F, 16.56, 16.56, 17.14, 16.85) NCAA provisional NCAA automatic 2 Derall King, Jr, Hamline 56'0" (17.07m) (17.07, 16.32, 16.01, 16.50, 16.25, F) NCAA provisional NCAA automatic 3 Brennan McKeag, So, Hamline 54'6.75" (16.63m) (16.63, F, 15.82, F, 15.98, F) NCAA provisional 4 Brian Anderson, Sr, Gustavus 50'11" (15.52m) (13.92, 15.42, F, 15.11, 15.52, F) NCAA provisional 5 Josh Blaschko, Sr, Hamline 49'11.25" (15.22m) (14.14, 15.22, 14.51, 14.23, F, F) 6 Wade Powers, So, Saint John's 49'5" (15.06m) (15.06, F, F, F, F, F) 7 Nate Bell, Sr, Hamline 48'6.75" (14.80m) (14.22, F, 14.80, F, F, F) 8 Blake Springman, Jr, Hamline 46'4.25" (14.13m) (12.55, 13.93, F, 13.75, 14.13, F) 9 Matt Benson, So, Gustavus 45'10" (13.97m) (12.38, 13.37, 13.97, F, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Discus Throw
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Hammer Throw
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 John Yates, Fr, Hamline 186'0" (56.70m)q Stadium record Was 161-1 (49.10m); Ryan Wockenfus, St. Mary's U, 4/24/2010 2 Ryan Wockenfus, Jr, Saint Mary's 174'4" (53.15m)q 3 Trevor Davis, So, Hamline 169'3" (51.60m)q 4 David Young, Jr, Gustavus 162'10" (49.65m)q 5 Devin Dirth, So, St. Thomas 147'11" (45.08m)q 6 Jason Sather, Sr, Concordia Moorhead 139'0" (42.36m) 7 Caleb Giesen, So, Concordia Moorhead 135'8" (41.35m) 8 Mitch Elliott, So, Bethel 129'7" (39.50m) Derek Notch, Jr, Gustavus DNC Round 1, Flight 2 1 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead 160'7" (48.96m)q 2 Robert Wakeley, So, Carleton 153'5" (46.76m)q 3 Andrew Raske, Sr, Concordia Moorhead 149'4" (45.52m)q 4 Seth Lage, Fr, Concordia Moorhead 145'11" (44.49m)q 5 Scott Woodside, Fr, St. Olaf 144'10" (44.14m) 6 Mark Skoglund, So, Carleton 141'6" (43.14m) 7 Bucky Dixon, Fr, Bethel 141'5" (43.11m) 8 Chase Burtis, Fr, St. Thomas 134'7" (41.03m) 9 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 124'8" (38.01m) Final 1 John Yates, Fr, Hamline 186'0" (56.70m) (56.14, 54.27, 56.70, 48.52, 48.14, 45.78) Stadium record 2 Ryan Wockenfus, Jr, Saint Mary's 174'4" (53.15m) (53.15, 49.59, 52.80, 49.95, 50.51, 51.10) 3 Trevor Davis, So, Hamline 171'9" (52.36m) (50.71, F, 51.60, 52.36, 45.70, 49.73) 4 David Young, Jr, Gustavus 162'10" (49.65m) (49.65, F, 49.64, F, F, F) 5 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead 161'6" (49.22m) (F, 48.96, 46.12, 49.22, 47.12, 48.44) 6 Robert Wakeley, So, Carleton 153'5" (46.76m) (46.64, 44.52, 46.76, 44.12, 45.07, 45.69) 7 Andrew Raske, Sr, Concordia Moorhead 149'4" (45.52m) (F, 45.52, 45.32, 44.23, 44.97, 44.03) 8 Devin Dirth, So, St. Thomas 147'11" (45.08m) (45.08, F, 41.49, F, F, 43.72) 9 Seth Lage, Fr, Concordia Moorhead 145'11" (44.49m) (40.24, F, 44.49, 43.27, 38.28, 42.92)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

High Jump 1 Jay Quick, Jr, Bethel 6'8.75" (2.05m) (1.88, 1.93[3], 1.96[2], 1.99[2], 2.02[3], 2.05[2]) NCAA provisional Stadium record Was 6-6 3/4 (2.00m); Clai Catto, UW-River Falls, 4/24/2010 2 Eyo Ekpo, Fr, St. Thomas 6'7.5" (2.02m) (1.83, 1.88[2], 1.93[3], 1.96[2], 1.99, 2.02[3]) NCAA provisional 3 Eric Atherton, Sr, Bethel 6'6.25" (1.99m) (1.78, 1.83, 1.88[2], 1.93, 1.96, 1.99) 4 Joe Rohlfing, Sr, St. Thomas 6'5" (1.96m) (1.78, 1.88, 1.93[2], 1.96[2]) 5 Jake Peymann, Jr, Gustavus 6'4" (1.93m) (1.78, 1.83, 1.88, 1.93[2]) 6 Jake Murphy, Jr, Bethel 6'4" (1.93m) (1.78, 1.83, 1.88, 1.93[3]) 7 Kegan Sunderland, Fr, Hamline 6'2" (1.88m) (1.78, 1.83, 1.88) 8 Pat Ecklund, Fr, St. Thomas 6'2" (1.88m) (1.78, 1.83[2], 1.88[2]) 8 Dylan Cheever, Fr, Carleton 6'2" (1.88m) (1.78, 1.83[2], 1.88[2]) 10 Cameron Roemhildt, Sr, St. Thomas 6'0" (1.83m) (1.78, 1.83[2]) 10 Ben Bursaw, So, Bethel 6'0" (1.83m) (1.78, 1.83[2]) 10 Siqi Zheng, Fr, Macalester 6'0" (1.83m) (1.78, 1.83[2]) 13 Jameson Siegert, Jr, Carleton 5'10" (1.78m) (1.78) 14 Ryan Landberg, Fr, Bethel 5'10" (1.78m) (1.78[2]) 15 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 5'10" (1.78m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Pole Vault
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Decathlon 1 Devin Dirth, So, St. Thomas 5838 (11.84, 5.96, 14.03, 1.83, 55.76, 18.73, 39.67, 3.52, 41.62, 5:00.55) 2 Marly Simmons, Sr, Concordia Moorhead 5771 (11.68, 6.18, 11.28, 1.65, 53.00, 15.60, 23.67, 3.72, 42.39, 5:02.96) 3 Caleb Giesen, So, Concordia Moorhead 5557 (12.14, 5.77, 10.51, 1.71, 53.03, 17.01, 28.17, 3.62, 40.69, 4:48.14) 4 Jeff Bakke, Sr, Concordia Moorhead 5535 (11.61, 5.56, 10.44, 1.59, 54.12, 17.08, 30.55, 3.42, 51.85, 5:03.72) 5 Gavin Yseth, Fr, St. Thomas 5518 (11.69, 6.17, 10.43, 1.80, 52.69, 16.75, 20.56, 3.22, 38.24, 4:55.64) 6 Dan Maxbauer, Jr, Saint John's 5382 (11.97, 5.97, 9.88, 1.77, 55.75, 16.94, 24.77, 3.82, 37.31, 5:05.01) 7 Brad Johnson, Fr, Concordia Moorhead 4819 (12.02, 5.88, 8.61, 1.56, 55.15, 18.84, 23.65, 3.42, 32.23, 4:53.14) 8 Matt Johnson, So, St. Olaf 4716 (12.22, 5.16, 11.01, 1.53, 56.46, 20.05, 31.81, 3.02, 40.51, 5:03.46) 9 Derek Rausch, Fr, Saint John's 4550 (11.96, 5.33, 9.01, 1.56, 56.66, 17.20, 20.94, 3.02, 29.89, 5:11.42) 10 Colin Rust, Sr, Gustavus 4493 (12.07, 5.75, 9.69, 1.53, 56.92, 20.43, 24.49, 2.92, 37.79, 5:10.57) 11 Jay May, Fr, St. Thomas 4463 (12.31, 4.73, 8.44, 1.56, 55.70, 20.50, 22.47, 4.02, 32.03, 4:59.57) 12 Ryan Ness, Fr, Gustavus 4389 (12.66, 5.36, 8.86, 1.65, 58.81, 19.80, 22.87, 3.22, 37.37, 5:05.79) 13 Andrew Raske, Sr, Concordia Moorhead 4014 (12.65, 5.30, 9.87, 1.53, 58.09, 21.21, 3.12, 44.37, 5:06.45) 14 Luke Lagergren, Fr, Concordia Moorhead 3764 (12.94, 5.12, 9.13, 1.53, 57.05, 21.57, 16.05, 2.12, 29.81, 4:49.39)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 10000 Meter Run, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Shot Put, Javelin Throw, High Jump, Decathlon 1 St. Thomas 57.5 2 Hamline 52.0 3 Concordia Moorhead 35.0 4= St. Olaf 27.0 4= Saint John's 27.0 6 Bethel 24.0 7 Gustavus 20.0 8 Augsburg 12.0 9 Saint Mary's 8.0 10 Macalester 6.0 11 Carleton 4.5
Click here for data on women

Return to home page.