SJU QUAD 2-20-10

Collegeville

Feb. 20, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Tj Struss, Fr, Minnesota-Duluth 6.79q 2 Brady O'Brien, St John's (Minn ) 6.84q 3 Colby Citrowske, Jr, Gustavus Adolphus 6.85 4 Luke Hvidston, Jr, Concordia-Moorhead 6.94 5 Seth Lage, Fr, Concordia-Moorhead 6.97 6 Joe Dekan, Jr, Minnesota-Duluth 7.10 7 Damiene Stewart, St John's (Minn ) 7.16 8 Eric Mann, St John's (Minn ) 7.37 Round 1, Heat 2 1 Seth Urtel, Sr, Minnesota-Duluth 6.74q 2 Josh Wallert, St John's (Minn ) 6.82q 3 Adam Gentner, St John's (Minn ) 6.92 4 Jason Sather, Sr, Concordia-Moorhead 6.94 5 Dave Schutt, Gustavus Adolphus 6.99 6 David Erlandson, Jr, Gustavus Adolphus 7.41 7 Mike Tews, So, Gustavus Adolphus 8.05 Round 1, Heat 3 1 Matt Dvorak, So, Gustavus Adolphus 6.66q 2 Chris Phillips, St John's (Minn ) 6.84q 3 Philipp Roye, St John's (Minn ) 6.86 4 Nick Murray, St John's (Minn ) 6.96 5 Justin Claiborne, Jr, Minnesota-Duluth 6.99 6 Grant Rorem, Fr, Gustavus Adolphus 7.10 7 Charlie Alvarez, Fr, Concordia-Moorhead 7.38 Round 1, Heat 4 1 Jared Grams, Fr, Minnesota-Duluth 6.77q 2 Kendrick Hall, Fr, Gustavus Adolphus 6.81q 3 Tylor Erickson, St John's (Minn ) 6.88 4 Dominic Haik, St John's (Minn ) 6.91 5 Tyler Spiczka, So, Concordia-Moorhead 7.01 6 Brendan Gorman, St John's (Minn ) 7.18 7 James Flaa, Sr, Concordia-Moorhead 7.49 Final 1 Matt Dvorak, So, Gustavus Adolphus 6.61 2 Seth Urtel, Sr, Minnesota-Duluth 6.64 3 Jared Grams, Fr, Minnesota-Duluth 6.71 4 Tj Struss, Fr, Minnesota-Duluth 6.76 5 Chris Phillips, St John's (Minn ) 6.83 6 Kendrick Hall, Fr, Gustavus Adolphus 6.89 7 Josh Wallert, St John's (Minn ) 6.91 8 Brady O'Brien, St John's (Minn ) 6.92
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 John Knebel, Jr, Minnesota-Duluth 7.85q 2 Marly Simmons, Sr, Concordia-Moorhead 8.29q 3 Dan Maxbauer, St John's (Minn ) 8.41q 4 Evan Taylor, So, Gustavus Adolphus 8.62 5 Jay Gjestvang, Fr, Concordia-Moorhead 9.34 6 Grant Rorem, Fr, Gustavus Adolphus 12.29 Round 1, Heat 2 1 Trevor Jellum, Fr, Minnesota-Duluth 7.95q 2 Jimmy Warmuth, Sr, Minnesota-Duluth 8.23q 3 Logan Schwinghammer, St John's (Minn ) 8.51q 4 Colin Rust, Sr, Gustavus Adolphus 10.89 5 Luke Lagergren, Fr, Concordia-Moorhead 10.91 Round 1, Heat 3 1 Seth Urtel, Sr, Minnesota-Duluth 7.89q 2 Matt Reeve, St John's (Minn ) 8.12q 3 Nate Jans, St John's (Minn ) 8.43q 4 Derek Rausch, St John's (Minn ) 8.57 5 Ryan Ness, Fr, Gustavus Adolphus 9.74 Final 1 John Knebel, Jr, Minnesota-Duluth 7.79 2 Seth Urtel, Sr, Minnesota-Duluth 8.04 3 Trevor Jellum, Fr, Minnesota-Duluth 8.16 4 Jimmy Warmuth, Sr, Minnesota-Duluth 8.26 5 Logan Schwinghammer, St John's (Minn ) 8.44 6 Nate Jans, St John's (Minn ) 8.51 7 Dan Maxbauer, St John's (Minn ) 8.71
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

200 Meter 1 Cole Carlson, Sr, Gustavus Adolphus 22.97 H7 2 Matt Dvorak, So, Gustavus Adolphus 23.01 H7 3 Tj Struss, Fr, Minnesota-Duluth 23.23 H6 4 Jared Grams, Fr, Minnesota-Duluth 23.33 H6 4 Tylor Erickson, St John's (Minn ) 23.33 H7 6 Kendrick Hall, Fr, Gustavus Adolphus 23.41 H5 7 Chris Phillips, St John's (Minn ) 23.48 H6 8 Jason Sather, Sr, Concordia-Moorhead 23.54 H5 9 Caleb Schwecke, St John's (Minn ) 23.57 H4 10 Lucas Boehm, St John's (Minn ) 23.65 H1 11 Louis Hughes, So, Minnesota-Duluth 23.97 H2 12 Luke Hvidston, Jr, Concordia-Moorhead 23.98 H2 13 Josh Wallert, St John's (Minn ) 23.99 H5 14 David Schutt, Sr, Gustavus Adolphus 24.02 H4 15 Matt Leeb, Jr, Gustavus Adolphus 24.03 H3 16 Tony Reed, Sr, Gustavus Adolphus 24.05 H1 17 Tyler Spiczka, So, Concordia-Moorhead 24.30 H7 18 Adam Gentner, St John's (Minn ) 24.35 H3 19 Justin Claiborne, Jr, Minnesota-Duluth 24.43 H1 20 Philipp Roye, St John's (Minn ) 24.50 H7 21 Kevin Horton, St John's (Minn ) 24.56 H6 22 Joe Dekan, Jr, Minnesota-Duluth 24.76 H5 23 Mark Scheer, Sr, Gustavus Adolphus 24.78 H5 24 Jay Gjestvang, Fr, Concordia-Moorhead 25.01 H6 25 Mike Bollin, Sr, Gustavus Adolphus 25.15 H4 26 Eric Mann, St John's (Minn ) 25.19 H2 27 Nick Murray, St John's (Minn ) 25.25 H7 28 Damiene Stewart, St John's (Minn ) 25.42 H3 29 Dominic Haik, St John's (Minn ) 25.45 H4 30 Ryan Ganner, Fr, Minnesota-Duluth 25.59 H1 31 David Johnson, So, Gustavus Adolphus 25.62 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

400 Meter 1 Cole Carlson, Sr, Gustavus Adolphus 49.98 H4 2 Ben Niemann, Fr, Minnesota-Duluth 52.67 H3 3 Caleb Schwecke, St John's (Minn ) 53.03 H4 4 Tyler Traynor, So, Minnesota-Duluth 53.52 H4 5 Lucas Boehm, St John's (Minn ) 53.53 H3 6 Tony Reed, Sr, Gustavus Adolphus 54.36 H3 7 Alexander Julin, Fr, Minnesota-Duluth 54.40 H3 8 Jacob Johnston, St John's (Minn ) 55.26 H2 9 Jay Gjestvang, Fr, Concordia-Moorhead 55.49 H1 10 Brandon Kasper, St John's (Minn ) 55.61 H1 11 Grant Cooper, Gustavus Adolphus 55.67 H2 12 Brent Lundgren, So, Minnesota-Duluth 55.84 H2 13 Grayson Hendrix, Sr, Minnesota-Duluth 55.85 H3 14 David Erlandson, Jr, Gustavus Adolphus 56.06 H1 15 Ryan Ganner, Fr, Minnesota-Duluth 56.16 H2 16 Mac Kendema, So, Minnesota-Duluth 56.56 H1 17 Mike Bollin, Sr, Gustavus Adolphus 56.79 H2 18 David Johnson, So, Gustavus Adolphus 59.00 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

600 Meter 1 Louis Hughes, So, Minnesota-Duluth 1:23.33 H2 2 Tyler Etheridge, St John's (Minn ) 1:25.33 H2 3 Josh Dahl, Jr, Minnesota-Duluth 1:25.67 H1 4 Robbie Jenson, Fr, Minnesota-Duluth 1:25.99 H2 5 Troy Henne, Sr, Concordia-Moorhead 1:26.10 H2 6 David Haugen, Jr, Concordia-Moorhead 1:27.01 H2 7 Collin Hager, St John's (Minn ) 1:27.31 H1 8 John Bye, Fr, Concordia-Moorhead 1:29.45 H2 9 Jesse Kruase, Fr, Minnesota-Duluth 1:30.78 H1 10 Tristan Covington, St John's (Minn ) 1:30.88 H1 11 Ben Weiner, So, Gustavus Adolphus 1:31.59 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

800 Meter 1 Spencer Carlson, Sr, Minnesota-Duluth 1:55.50 H2 2 Mike Finnerty, Sr, Minnesota-Duluth 1:57.80 H2 3 Aaron Gorman, So, Minnesota-Duluth 2:01.95 H2 4 Christian Raether, Gustavus Adolphus 2:04.69 H2 5 Justin Lund, Jr, Gustavus Adolphus 2:04.72 H2 6 Mark Mickow, Fr, Minnesota-Duluth 2:05.96 H2 7 Paul Schoeneberger, St John's (Minn ) 2:06.96 H2 8 Ethan Vogel, So, Concordia-Moorhead 2:08.59 H1 9 Michael Jaeger, St John's (Minn ) 2:08.83 H1 10 Jeremy Bock, Sr, Gustavus Adolphus 2:09.36 H1 11 Ryan Miller, St John's (Minn ) 2:10.51 H2 12 Brad Johnson, Fr, Concordia-Moorhead 2:11.18 H1 13 Isaac Black, Fr, Concordia-Moorhead 2:12.05 H1 14 Luke Lagergren, Fr, Concordia-Moorhead 2:12.32 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1000 Meter 1 Max Hanson, Sr, Gustavus Adolphus 2:31.16 H2 2 John Kennedy, Sr, Gustavus Adolphus 2:34.05 H2 3 Tom Ruttger, Fr, Minnesota-Duluth 2:35.21 H2 4 Erik Escher, Jr, Minnesota-Duluth 2:39.04 H2 5 Scott Anderson, Fr, Concordia-Moorhead 2:42.54 H2 6 Brandon Huether, Sr, Concordia-Moorhead 2:45.04 H1 7 Ben Ehlers, So, Concordia-Moorhead 2:46.93 H1 8 Nick Nygaard, So, Minnesota-Duluth 2:47.09 H2 9 Ryan Eason, Fr, Minnesota-Duluth 2:48.64 H2 10 Brad McConn, Fr, Concordia-Moorhead 2:51.40 H1 11 Tim Lasch, So, Minnesota-Duluth 2:55.57 H1 12 Dan Maxbauer, St John's (Minn ) 2:55.68 H1 13 David Bernardy, St John's (Minn ) 2:56.77 H1 14 Tanner Quammen, Fr, Gustavus Adolphus 2:57.57 H1 15 Jeff Bakke, Sr, Concordia-Moorhead 3:05.46 H1 16 Anders Culver, Fr, Gustavus Adolphus 3:05.68 H1 17 Marly Simmons, Sr, Concordia-Moorhead 3:08.76 H1 18 Derek Rausch, St John's (Minn ) 3:10.98 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Mile 1 Dillon Johnston, Jr, Minnesota-Duluth 4:25.70 H2 2 Erik Escher, Jr, Minnesota-Duluth 4:27.55 H2 3 Nick Nygaard, So, Minnesota-Duluth 4:31.27 H2 4 Ryan Eason, Fr, Minnesota-Duluth 4:31.51 H2 5 Joe Kilkus, St John's (Minn ) 4:34.69 H2 6 Jeremy Kuhn, Jr, Gustavus Adolphus 4:35.31 H2 7 Brad McConn, Fr, Concordia-Moorhead 4:40.22 H2 8 Jordan Fladland, St John's (Minn ) 4:44.67 H2 9 Kyle Larson, So, Minnesota-Duluth 4:45.92 H2 10 Tim Lasch, So, Minnesota-Duluth 4:54.37 H1 11 Mark Petersen, Jr, Gustavus Adolphus 4:55.04 H1 12 Matt Clasen, St John's (Minn ) 5:00.54 H1 13 Matt Mehr, Sr, Concordia-Moorhead 5:02.60 H1 14 Ben Fraase, So, Concordia-Moorhead 5:08.30 H1 15 Kaleb Johnson, St John's (Minn ) 5:18.49 H1 16 Senai Mesfin, St John's (Minn ) 5:20.36 H1 17 Eric Bly, Fr, Gustavus Adolphus 5:23.58 H1 18 Tyler Nelson, Jr, Concordia-Moorhead 5:36.45 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

3000 Meter 1 Ruairi Moynihan, St John's (Minn ) 8:54.68 2 Robert Kostick, Fr, Minnesota-Duluth 9:16.50 3 Mark Bartley, So, Gustavus Adolphus 9:19.49 4 Alex Thornton, So, Gustavus Adolphus 9:23.47 5 Josh Gunderson, St John's (Minn ) 9:25.09 6 Adam Lund, Fr, Gustavus Adolphus 9:40.17 7 Michael Kuhlman, St John's (Minn ) 10:16.34 8 Nick Peterson, St John's (Minn ) 10:27.95 9 Ben Fraase, So, Concordia-Moorhead 10:29.26
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

5000 Meter 1 Dustin Franta, St John's (Minn ) 15:50.15 2 David Forster, St John's (Minn ) 15:52.62 3 John Leef, Unat 16:01.97 4 Nick Ross, Jr, Gustavus Adolphus 16:04.45 5 Mark Hartman, Sr, Gustavus Adolphus 16:21.25 6 Tanner Sakrismo, So, Concordia-Moorhead 16:29.34 7 Matt Harren, St John's (Minn ) 16:32.97 8 Joe Gair, St John's (Minn ) 16:36.93 9 John Collier, St John's (Minn ) 16:40.32 10 Mike Reponen, Sr, Concordia-Moorhead 16:51.95 11 David Ohmann, So, Concordia-Moorhead 17:05.98 12 Luke Merickel, St John's (Minn ) 18:23.22
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Gustavus A 3:23.92 H3 2 Umd A 3:27.05 H3 3 Concordia 4x4a 3:32.46 H3 4 Umd B 3:36.13 H3 5 Saint John's A 3:38.95 H3 6 Gustavus B 3:41.12 H2 7 Umd D 3:41.86 H2 8 Gustavus D 3:43.49 H2 9 Gustavus C 3:47.48 H2 10 Concordia 4x4d 3:48.54 H1 11 Concordia 4x4c 3:49.29 H1 12 Saint John's B 3:49.50 H2 13 Gustavus E 3:49.66 H1 14 Umd E 3:58.08 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Long Jump 1 Rob Floren, St John's (Minn ) 21-4 1/4 (6.51m) 2 Felix Okoth, So, Concordia-Moorhead 21-2 (6.45m) 3 Brendan Gorman, St John's (Minn ) 20-7 (6.27m) 4 Brian Peterson, St John's (Minn ) 20-3 3/4 (6.19m) 5 Joe Deters, Fr, Minnesota-Duluth 20-3 3/4 (6.19m) 6 Colin Rust, Sr, Gustavus Adolphus 20-1 (6.12m) 7 Dan Maxbauer, St John's (Minn ) 19-7 (5.97m) 8 Jake Peymann, Jr, Gustavus Adolphus 19-6 3/4 (5.96m) 9 Tylor Erickson, St John's (Minn ) 19-3 1/2 (5.88m) 10 Tyler Spiczka, So, Concordia-Moorhead 19-3 1/2 (5.88m) 11 Brady O'Brien, St John's (Minn ) 19-3 1/4 (5.87m) 12 Seth Lage, Fr, Concordia-Moorhead 19-2 (5.84m) 13 David Bernardy, St John's (Minn ) 19-0 3/4 (5.81m) 14 Tom Joyce, St John's (Minn ) 18-5 (5.61m) 15 Tyler Martin, St John's (Minn ) 17-11 (5.46m) 16 Mark Scheer, Sr, Gustavus Adolphus 17-10 3/4 (5.45m) 17 John Bye, Fr, Concordia-Moorhead 17-10 1/4 (5.44m) 18 Luke Lagergren, Fr, Concordia-Moorhead 17-8 (5.38m) 19 Bradley Johnson, Concordia-Moorhead 17-4 3/4 (5.30m) 20 Andrew Raske, Sr, Concordia-Moorhead 16-5 1/4 (5.01m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Triple Jump 1 Jimmy Warmuth, Sr, Minnesota-Duluth 44-8 1/4 (13.62m) 2 Trevor Jellum, Fr, Minnesota-Duluth 43-11 1/4 (13.39m) 3 Felix Okoth, So, Concordia-Moorhead 42-3 1/4 (12.88m) 4 Ben Niemann, Fr, Minnesota-Duluth 41-11 1/2 (12.79m) 5 Tyler Martin, St John's (Minn ) 41-7 1/4 (12.68m) 6 Joe Deters, Fr, Minnesota-Duluth 41-1 (12.52m) 7 Brady O'Brien, St John's (Minn ) 40-9 (12.42m) 8 Colin Rust, Sr, Gustavus Adolphus 40-3 1/4 (12.27m) 9 Brian Peterson, St John's (Minn ) 40-3 1/4 (12.27m) 10 Tom Joyce, St John's (Minn ) 39-8 (12.09m) 11 Rob Floren, St John's (Minn ) 39-1 (11.91m) 12 Carl Stenioen, Gustavus Adolphus 38-7 3/4 (11.78m) 13 Jason Sather, Sr, Concordia-Moorhead 38-4 1/4 (11.69m) 14 Nick Tinucci, St John's (Minn ) 37-3 (11.35m) 15 Andrew Raske, Sr, Concordia-Moorhead 35-8 3/4 (10.89m) 16 Mark Scheer, Sr, Gustavus Adolphus 35-4 1/2 (10.78m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

High Jump 1 Jake Peymann, Jr, Gustavus Adolphus 6-0 3/4 (1.85m) 2 Matt Reeve, St John's (Minn ) 5-10 3/4 (1.80m) 3 David Bernardy, Sr, St. John's (Minn ) 5-8 3/4 (1.75m) 4 Andy Heffele, Fr, Minnesota-Duluth 5-8 3/4 (1.75m) 5 Matt Triche, St John's (Minn ) 5-8 3/4 (1.75m) 6 Steve Johnson, St John's (Minn ) 5-7 (1.70m) 7 Marly Simmons, Sr, Concordia-Moorhead 5-5 (1.65m) 8 Bradley Johnson, Concordia-Moorhead 5-1 (1.55m) John Bye, Fr, Concordia-Moorhead NH Derek Rausch, St John's (Minn ) NH Colin Rust, Sr, Gustavus Adolphus NH Ryan Ness, Fr, Gustavus Adolphus NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Pole Vault 1 Jason Beutz, Sr, Minnesota-Duluth 15-1 (4.60m) 2 Andrew Norman, St John's (Minn ) 14-0 3/4 (4.29m) 3 Josh Owens, Fr, Gustavus Adolphus 13-1 (3.99m) 3 Matt Molde, So, Minnesota-Duluth 13-1 (3.99m) 3 Carl Stenioen, Gustavus Adolphus 13-1 (3.99m) 6 Matt Nemec, Fr, Gustavus Adolphus 13-1 (3.99m) 7 Jordan VanDorp, Gustavus Adolphus 12-7 1/4 (3.84m) 8 Brian Watkins, Jr, Concordia-Moorhead 12-7 1/4 (3.84m) 9 Charlie Alvarez, Fr, Concordia-Moorhead 12-0 3/4 (3.68m) 10 Bradley Johnson, Concordia-Moorhead 10-0 3/4 (3.07m) Andrew Raske, Sr, Concordia-Moorhead NH Aaron Laine, St John's (Minn ) NH Darren Rodgers, Sr, Minnesota-Duluth NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Shot Put 1 Wade Powers, St John's (Minn ) 47-11 1/4 (14.61m) 2 Griffin Hayes, St John's (Minn ) 46-6 3/4 (14.19m) 3 Brian Anderson, Sr, Gustavus Adolphus 45-5 1/4 (13.85m) 4 Matt Benson, So, Gustavus Adolphus 42-8 3/4 (13.02m) 5 Tim Juba, St John's (Minn ) 42-8 3/4 (13.02m) 6 Mikhail Saunders, St John's (Minn ) 42-7 (12.98m) 7 Nick Davis, Sr, Gustavus Adolphus 42-2 1/4 (12.86m) 8 Jake Strange, Jr, Minnesota-Duluth 42-2 (12.85m) 9 Scott Ramey, St John's (Minn ) 40-8 3/4 (12.41m) 10 Aaron Thauwald, So, Gustavus Adolphus 40-5 (12.32m) 11 Dane Mellgren, So, Gustavus Adolphus 40-2 3/4 (12.26m) 12 Jacob Lepisto, Fr, Minnesota-Duluth 39-11 1/2 (12.18m) 13 Jack Daggett, St John's (Minn ) 38-9 1/2 (11.82m) 14 Matt Green, Fr, Minnesota-Duluth 38-4 3/4 (11.70m) 15 John Loonan, St John's (Minn ) 38-3 1/4 (11.66m) 16 Erik Bryz-Gornia, Fr, Gustavus Adolphus 38-2 (11.63m) 17 Brandon Randall, Fr, Minnesota-Duluth 37-1 1/4 (11.31m) 18 Garret Peterson, So, Minnesota-Duluth 37-0 1/2 (11.29m) 19 Jeff Bakke, Sr, Concordia-Moorhead 36-7 (11.15m) 20 Travis Wayne, Gustavus Adolphus 35-9 1/4 (10.90m) 21 Kevin Conlon, St John's (Minn ) 35-6 3/4 (10.84m) 22 Marly Simmons, Sr, Concordia-Moorhead 34-10 1/2 (10.63m) 23 Luke Lagergren, Fr, Concordia-Moorhead 29-6 3/4 (9.01m) 24 Tom Ulsby, Gustavus Adolphus 29-5 1/4 (8.97m) 25 Carl Stenioen, Gustavus Adolphus 29-0 (8.84m) 26 Ryan Ness, Fr, Gustavus Adolphus 27-10 3/4 (8.50m) 27 Brad Johnson, Fr, Concordia-Moorhead 27-0 1/2 (8.24m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Weight Throw 1 Tim Juba, St John's (Minn ) 55-2 1/4 (16.82m) 2 Brian Anderson, Sr, Gustavus Adolphus 50-7 1/2 (15.43m) 3 Griffin Hayes, St John's (Minn ) 49-1 3/4 (14.98m) 4 Dan Laughran, Minnesota-Duluth 48-10 1/4 (14.89m) 5 Dan Larson, Jr, Minnesota-Duluth 48-4 1/2 (14.74m) 6 Mark Stice, So, Gustavus Adolphus 46-8 3/4 (14.24m) 7 Wade Powers, St John's (Minn ) 45-6 1/4 (13.87m) 8 Jake Strange, Jr, Minnesota-Duluth 44-2 3/4 (13.48m) 9 Jacob Lepisto, Fr, Minnesota-Duluth 41-3 (12.57m) 10 John Loonan, St John's (Minn ) 41-0 1/4 (12.50m) 11 Mikhail Saunders, St John's (Minn ) 40-8 1/4 (12.40m) 12 Garret Peterson, So, Minnesota-Duluth 40-1 1/2 (12.23m) 13 Travis Wayne, Gustavus Adolphus 38-7 3/4 (11.78m) 14 Brandon Randall, Fr, Minnesota-Duluth 38-4 3/4 (11.70m) 15 Dane Mellgren, So, Gustavus Adolphus 38-3 1/2 (11.67m) 16 Jack Daggett, St John's (Minn ) 34-5 1/2 (10.50m) 17 Matt Green, Fr, Minnesota-Duluth 34-2 (10.41m) 18 Marly Simmons, Sr, Concordia-Moorhead 32-8 1/4 (9.96m) 19 Erik Byz-Gornia, Gustavus Adolphus 31-8 1/2 (9.66m) 20 Will Baer, So, Gustavus Adolphus 27-4 3/4 (8.35m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 9-7-6-5-4-3-2-1 Max 2 scorers per team 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, Mile, 3000 Meter, 5000 Meter, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight Throw 1 Minnesota-Duluth 179.5 2 St John's (Minn ) 171.5 3 Gustavus Adolphus 160.0 4 Concordia-Moorhead 77.0 5 St. John's (Minn ) 6.0
Click here for data on women

Return to home page.