SJU QUAD

Collegeville, MN

Feb. 21, 2009

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Tyler Traynor, Um-Duluth 6.81q 2 Chris Phillips, Saint Johnís 6.90q 3 Chris Bergstrom, Saint Johnís 6.93 4 Aaron Stolte, Saint Johnís 6.95 5 Justin Claiborne, Um-Duluth 6.98 6 Caleb Schwecke, Saint Johnís 7.11 7 David Johnson, Gustavus 7.27 Round 1, Heat 2 1 Matt Dvorak, Gustavus 6.68q 2 Joe Dekan, Um-Duluth 6.92q 2 David Schutt, Gustavus 6.92q 4 Mike Bollin, Gustavus 7.14 5 Cory Kober, Saint Johnís 7.16 Round 1, Heat 3 1 Colby Citrowske, Gustavus 6.79q 2 Josh Wallert, Saint Johnís 6.87q 3 Nick Murray, Saint Johnís 6.88q 4 Shaun Kober, Saint Johnís 6.90q 5 Jeremy Crowley, Saint Johnís 6.92q 6 Wayne Felton, Gustavus 7.12 7 Dusty Clintsman, Saint Johnís 7.17 Final 1 Matt Dvorak, Gustavus 6.64 2 Colby Citrowske, Gustavus 6.70 3 Tyler Traynor, Um-Duluth 6.77 4 Nick Murray, Saint Johnís 6.82 5 Shaun Kober, Saint Johnís 6.89 6 Joe Dekan, Um-Duluth 6.91 7 Chris Phillips, Saint Johnís 6.92 8 Josh Wallert, Saint Johnís 6.97
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Tyler Geyen, Gustavus 7.77Q 2 Paul Westmark, Concordia 8.04q 3 Brent Lundgren, Um-Duluth 8.69 4 Chris Hartman, Saint Johnís 8.77 5 Matt Molde, Um-Duluth 8.85 6 Jeremy Crowley, Saint Johnís 9.87 Round 1, Heat 2 1 Jimmy Warmuth, Um-Duluth 8.02Q 2 Paul Shol, Concordia 8.49q 3 David Beery, Concordia 8.56q 4 Tanner Anderson, Concordia 8.82 5 Evan Taylor, Gustavus 9.19 Round 1, Heat 3 1 Matt Reeve, Saint Johnís 8.03Q 2 Forrest Randall, Um-Duluth 8.08q 3 Mike Schoenberger, Um-Duluth 8.46q 4 Caleb Giesen, Concordia 8.97 5 David Erlandson, Gustavus 9.27 Final 1 Tyler Geyen, Gustavus 7.63 2 Matt Reeve, Saint Johnís 7.95 3 Jimmy Warmuth, Um-Duluth 8.11 4 Paul Westmark, Concordia 8.22 5 Paul Shol, Concordia 8.45 6 Mike Schoenberger, Um-Duluth 8.50
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

200 Meter 1 Brian Ott, Um-Duluth 22.59 H8 2 Matt Dvorak, Gustavus 23.21 H7 2 Tyler Geyen, Gustavus 23.21 H8 4 Cole Carlson, Gustavus 23.26 H7 5 Matt Leeb, Gustavus 23.44 H6 6 Tyler Traynor, Um-Duluth 23.47 H6 7 Jeremy Crowley, Saint Johnís 23.54 H6 8 David Schutt, Gustavus 23.79 H5 9 Chris Phillips, Saint Johnís 23.86 H7 10 Justin Claiborne, Um-Duluth 23.97 H4 11 Mike Bollin, Gustavus 23.98 H2 12 Joe Bruenjes, Concordia 23.99 H3 13 Ben Kitt, Saint Johnís 24.00 H1 14 Shaun Kober, Saint Johnís 24.02 H2 15 Chris Golv, Gustavus 24.03 H1 16 David Beery, Concordia 24.08 H5 17 Nick Murray, Saint Johnís 24.18 H3 18 Tony Reed, Gustavus 24.25 H1 19 Tyler Spiczka, Concordia 24.30 H4 20 Tanner Anderson, Concordia 24.33 H3 21 Aaron Stolte, Saint Johnís 24.48 H2 22 Tom Mammen, Concordia 24.57 H8 23 Brandon Kasper, Saint Johnís 24.60 H4 24 Calvin Miller, Concordia 24.69 H5 25 David Erlandson, Gustavus 24.70 H6 26 Chris Bergstrom, Saint Johnís 24.85 H7 27 Mike Tews, Gustavus 24.88 H7 28 Caleb Schwecke, Saint Johnís 24.92 H6 29 Felix Okoth, Concordia 24.97 H4 30 Cory Kober, Saint Johnís 25.04 H5 31 Alex Carpenter, Gustavus 25.08 H1 32 Wayne Felton, Gustavus 25.12 H2 33 Andrew Overson, Concordia 25.24 H4 34 Corey Nelson, Concordia 25.44 H3 35 Mark Scheer, Gustavus 25.65 H2 36 Anton Goss, Concordia 25.92 H3 37 Pat Homan, Um-Duluth 25.95 H2 38 Chris Anderson, Um-Duluth 25.97 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

400 Meter 1 Cole Carlson, Gustavus 51.08 H3 2 Josh Dahl, Um-Duluth 52.52 H3 3 Paul Shol, Concordia 52.80 H3 4 Forrest Randall, Um-Duluth 53.18 H3 5 Ben Kitt, Saint Johnís 53.20 H2 5 Tyler Etheridge, Saint Johnís 53.20 H3 7 Corey Vollinger, Saint Johnís 53.37 H2 8 Josh Wallert, Saint Johnís 54.30 H2 9 Travis Sargent, Saint Johnís 54.33 H2 10 Brandon Kasper, Saint Johnís 54.71 H1 11 Corey Nelson, Concordia 54.75 H1 12 Jason Ek, Gustavus 56.24 H2 13 Mike Schoenberger, Um-Duluth 57.47 H1 14 Pat Homan, Um-Duluth 57.92 H1 15 Ben Obernolte, Concordia 61.51 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

600 Meter 1 Max Hanson, Gustavus 1:24.28 H2 2 Spenscer Carlson, Um-Duluth 1:24.74 H2 3 Paul Westmark, Concordia 1:25.05 H2 4 Michael Dunn, Concordia 1:25.32 H2 5 Justin Jurek, Saint Johnís 1:26.22 H2 6 Justin Lund, Gustavus 1:26.55 H1 7 Carson Smith, Gustavus 1:26.69 H2 8 David Haugen, Concordia 1:27.28 H1 9 Thearon Helgeson, Um-Duluth 1:27.68 H1 10 Eric Juven, Concordia 1:27.83 H1 11 Joah Schwecke, Saint Johnís 1:32.20 H1 12 Scott Twelves, Saint Johnís 1:33.61 H1 13 James Flaa, Concordia 1:39.63 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

800 Meter 1 Mitch Gesell, Saint Johnís 1:57.40 H2 2 Mike Finnerty, Um-Duluth 1:57.68 H2 3 Louis Hughes, Um-Duluth 1:58.43 H2 4 Andrew Stevens, Saint Johnís 1:58.48 H2 5 Ruairi Moynihan, Saint Johnís 2:00.85 H1 6 Jimmy Backes, Saint Johnís 2:01.12 H1 7 Steve Murat, Um-Duluth 2:02.84 H2 8 Jordan Fladland, Saint Johnís 2:03.96 H1 9 Cristian Raether, Gustavus 2:05.68 H1 10 Jeremy Bock, Gustavus 2:07.67 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1000 Meter 1 Eric Atkinson, Um-Duluth 2:38.60 H2 2 Alex Prieve, Gustavus 2:42.39 H2 3 Adam Fitzgerald, Concordia 2:43.91 H2 4 Ethan Vogel, Concordia 2:49.11 H2 5 Chris Hartman, Saint Johnís 2:50.57 H2 6 Tanner Sakrismo, Concordia 2:53.79 H1 7 Ben Ehlers, Concordia 2:54.31 H1 8 Matt Mehr, Concordia 2:59.18 H1 9 Jeff Bakke, Concordia 3:04.25 H1 10 Ben Loonan, Saint Johnís 3:05.52 H1 11 Ben Fraase, Concordia 3:07.59 H1 12 Dave Rynda, Saint Johnís 3:23.36 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Mile 1 Jordan Bjorhus, Um-Duluth 4:25.93 H2 2 Tyler Bjorhus, Um-Duluth 4:27.47 H2 3 Patrick Lowder, Saint Johnís 4:30.74 H2 4 John Kennedy, Gustavus 4:30.85 H2 5 Zach Varty, Um-Duluth 4:31.60 H2 6 David Forster, Saint Johnís 4:35.99 H2 7 Joe Kilkus, Saint Johnís 4:42.22 H1 8 Andy Clasen, Saint Johnís 4:42.23 H2 9 Peter Schoen, Saint Johnís 4:42.37 H2 10 Alex Thornton, Gustavus 4:44.56 H1 11 Mike Reponen, Concordia 4:44.78 H1 12 Tanner Sakrismo, Concordia 4:45.62 H1 13 Nate Anderson, Um-Duluth 4:46.79 H2 14 Paul Schoeneberger, Saint Johnís 4:51.21 H1 15 Kurt Prieve, Gustavus 4:51.25 H2 16 Kyle Larson, Um-Duluth 4:53.30 H1 17 Ryan Miller, Saint Johnís 4:53.40 H1 18 John Zbikowski, Um-Duluth 4:53.50 H1 19 Matt Mehr, Concordia 4:57.89 H1 20 Nick Peterson, Saint Johnís 5:03.17 H1 21 Steve Lubner, Saint Johnís 5:06.39 H1 22 Ben Fraase, Concordia 5:12.23 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

3000 Meter 1 Mike Kramer, Um-Duluth 9:06.75 2 Josh Gunderson, Saint Johnís 9:24.34 3 Alex Thornton, Gustavus 9:25.54 4 Joe Gair, Saint Johnís 9:39.17 5 Mark Petersen, Gustavus 10:02.85 6 Todd Alle, Saint Johnís 10:23.32
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

5000 Meter 1 Dan Foley, Gustavus 15:24.92 2 Ryan Noack, Saint Johnís 15:28.07 3 Tom Sederquist, Concordia 15:28.86 4 Chris DeLaubenfels, Unat 15:39.87 5 Zach Hunter, Saint Johnís 15:42.65 6 John Leaf, Gustavus 15:48.39 7 Nick Ross, Gustavus 16:13.94 8 Mark Bartley, Gustavus 16:28.67 9 Matt Venaas, Um-Duluth 16:41.30 10 Nate Korf, Concordia 17:59.84
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Gustavus A 3:25.29 H3 2 Umd A 3:26.73 H3 3 Concordia A 3:27.17 H3 4 Sju A 3:31.12 H3 5 Umd D 3:37.90 H2 6 Sju C 3:39.20 H2 7 Gustavus D 3:39.43 H1 8 Gustavus C 3:39.69 H1 9 Concordia B 3:40.97 H3 10 Gustavus B 3:43.09 H2 11 Concordia F 3:45.88 H1 12 Sju B 3:51.70 H2 13 Concordia D 3:52.37 H1 14 Concordia E 3:52.99 H1 15 Concordia C 3:53.62 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Long Jump 1 Joe Bruenjes, Concordia 20-9 1/4 (6.33m) 2 Eric Buss, Saint Johnís 20-4 1/4 (6.20m) 3 Steve Milkovich, Um-Duluth 20-4 1/4 (6.20m) 4 Jeff Bakke, Concordia 20-1 3/4 (6.14m) 5 Rob Floren, Saint Johnís 19-11 1/2 (6.08m) 6 Adam Schneider, Um-Duluth 19-9 3/4 (6.04m) 7 Brendan Gorman, Saint Johnís 19-9 3/4 (6.04m) 8 Alex Carpenter, Gustavus 19-9 3/4 (6.04m) 9 Felix Okoth, Concordia 19-9 1/2 (6.03m) 10 Chris Golv, Gustavus 19-0 (5.79m) 11 Caleb Giesen, Concordia 18-10 3/4 (5.76m) 12 Colin Rust, Gustavus 18-8 1/2 (5.70m) 13 Paul Shol, Concordia 18-8 (5.69m) 14 David Rynda, Saint Johnís 18-7 (5.66m) 15 Chris Anderson, Um-Duluth 18-6 (5.64m) 16 Tyler Spiczka, Concordia 18-5 (5.61m) 17 Matt Dvorak, Gustavus 18-4 1/4 (5.59m) 18 Chris Hartman, Saint Johnís 18-3 3/4 (5.58m) 19 Tanner Anderson, Concordia 18-3 1/4 (5.57m) 20 Ben Loonan, Saint Johnís 17-11 3/4 (5.48m) 21 Thomas Joyce, Saint Johnís 17-7 (5.36m) 22 Mark Scheer, Gustavus 16-8 (5.08m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Triple Jump 1 Eric Buss, Saint Johnís 45-7 3/4 (13.91m) 2 Steve Milkovich, Um-Duluth 43-6 (13.26m) 3 Jimmy Warmuth, Um-Duluth 43-3 1/4 (13.19m) 4 Adam Schneider, Um-Duluth 42-1 1/4 (12.83m) 5 Felix Okoth, Concordia 42-1 1/4 (12.83m) 6 Joe Bruenjes, Concordia 41-8 1/2 (12.71m) 7 Tyler Etheridge, Saint Johnís 41-3 1/4 (12.58m) 8 Colin Rust, Gustavus 40-2 3/4 (12.26m) 9 Carl Stenoien, Gustavus 39-9 1/4 (12.12m) 10 Alex Carpenter, Gustavus 39-4 (11.99m) 11 Aaron Stolte, Saint Johnís 38-3 1/4 (11.66m) 12 Thomas Joyce, Saint Johnís 37-6 1/2 (11.44m) 13 Wayne Felton, Gustavus 34-8 1/2 (10.58m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

High Jump 1 Brent Lundgren, Um-Duluth 5-10 (1.78m) 1 Turner Tracy, Saint Johnís 5-10 (1.78m) 3 Jake Peymann, Gustavus 5-10 (1.78m) 4 Chris Golv, Gustavus 5-8 (1.73m) 5 Dan Thorson, Concordia 5-8 (1.73m) 6 David Beery, Concordia 5-8 (1.73m) 7 Stephen Johnson, Saint Johnís 5-6 (1.68m) 8 Caleb Giesen, Concordia 5-4 1/4 (1.63m) Felix Okoth, Concordia NH Jeff Bakke, Concordia NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Pole Vault 1 Brayden Wagner, Saint Johnís 15-9 (4.80m) 2 Paul Westmark, Concordia 13-10 1/2 (4.23m) 3 Tim Johnson, Um-Duluth 13-10 1/2 (4.23m) 4 Andrew Norman, Saint Johnís 13-4 1/2 (4.08m) 5 Jordan Vandorp, Gustavus 13-4 1/2 (4.08m) 6 Dan Thorson, Concordia 13-4 1/2 (4.08m) 7 Darren Rodgers, Um-Duluth 12-10 3/4 (3.93m) 8 Matt Molde, Um-Duluth 12-10 3/4 (3.93m) 9 Aaron Laine, Saint Johnís 12-4 3/4 (3.78m) 10 Carl Stenoien, Gustavus 12-4 3/4 (3.78m) Paul Shol, Concordia NH Andrew Overson, Concordia NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Shot Put 1 Billy Oehlers, Concordia 51-1 1/2 (15.58m) 2 Tom Soldner, Um-Duluth 49-4 1/4 (15.04m) 3 Brian Anderson, Gustavus 48-11 (14.91m) 4 Nick Birchem, Concordia 46-3 1/2 (14.11m) 5 Wade Powers, Saint Johnís 44-11 3/4 (13.71m) 6 Giles Henry, Concordia 44-5 1/2 (13.55m) 7 Tim Juba, Saint Johnís 43-5 (13.23m) 8 Nick Davis, Gustavus 43-2 1/4 (13.16m) 9 Griffin Hayes, Saint Johnís 41-4 1/2 (12.61m) 10 Jake Strange, Um-Duluth 37-10 (11.53m) 11 Aaron Thauwald, Gustavus 37-5 1/4 (11.41m) 12 Dane Mellgren, Gustavus 36-8 1/2 (11.19m) 13 Kevin Conlon, Saint Johnís 34-10 1/4 (10.62m) 14 Andrew Raske, Concordia 32-7 3/4 (9.95m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Weight Throw 1 Tom Soldner, Um-Duluth 54-4 3/4 (16.58m) 2 Tim Juba, Saint Johnís 51-8 1/4 (15.75m) 3 Griffin Hayes, Saint Johnís 46-1 1/4 (14.05m) 4 Brian Anderson, Gustavus 45-5 1/4 (13.85m) 5 Ben Martinsen, Um-Duluth 45-5 1/4 (13.85m) 6 Wade Powers, Saint Johnís 41-5 3/4 (12.64m) 7 Jake Strange, Um-Duluth 38-10 1/2 (11.85m) 8 Dane Mellgren, Gustavus 37-0 1/2 (11.29m) 9 Aaron Thauwald, Gustavus 35-10 3/4 (10.94m) 10 Mark Stice, Gustavus 35-3 3/4 (10.76m) 11 Matt Benson, Gustavus 35-0 1/2 (10.68m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 1600 RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 9-7-6-5-4-3-2-1 Max 2 scorers per team 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, Mile, 3000 Meter, 5000 Meter, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight Throw 1 Um-Duluth 169.0 2 Saint Johnís 162.0 3 Gustavus 152.0 4 Concordia 113.0
Return to home page.