2008 MIAC Men's Outdoor Championships

Hamline University, St. Paul

May 9-10, 2008

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -1.2 m/s 1 Nick Ward, Fr, Augsburg 11.06Q 2 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 11.23q 3 D J. Wendell, Jr, Augsburg 11.29q 4 Jason Sather, So, Concordia Moorhead 11.51 5 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 11.52 6 Shaun Kober, Fr, Saint John's 11.53 7 Justin Horner, Fr, St. Thomas 11.56 8 Drew Ziller, Jr, Carleton 11.67 James Ewer, Jr, St. Thomas DQ Round 1, Heat 2 Wind = -1.6 m/s 1 Sam Moen, So, St. Thomas 11.27Q 2 Joe DeFrance, Jr, St. Thomas 11.34q 3 Dan Monroe, So, St. Olaf 11.35 4 Perry Patterson, So, Concordia Moorhead 11.38 5 Drew Goede, Jr, Saint John's 11.39 6 Nick Cesarek, Jr, Carleton 11.45 7 Troy Clintsman, Fr, Saint John's 11.59 8 Kevin Williams, Jr, Macalester 12.53 Aaron Gibson, So, Gustavus DNC Round 1, Heat 3 Wind = -0.5 m/s 1 Xavier Carroll, So, Concordia Moorhead 11.18Q 2 Clarence Suttle, Fr, Hamline 11.23q 3 Chris Bradford, So, St. Thomas 11.28q 4 Colby Citrowske, Fr, Gustavus 11.29q 5 Chris Bergstrom, Jr, Saint John's 11.41 6 Jeremy Crowley, Jr, Saint John's 11.51 7 Adrian Hawkins, Fr, St. Olaf 11.52 8 Nick Murray, Fr, Saint John's 11.62 9 Cortez Galmore, Sr, Concordia Moorhead 11.94 Final Wind = +0.6 m/s 1 Nick Ward, Fr, Augsburg 10.97 2 Sam Moen, So, St. Thomas 11.04 3 Chris Bradford, So, St. Thomas 11.11 4 D J. Wendell, Jr, Augsburg 11.14 5 Joe DeFrance, Jr, St. Thomas 11.16 6 Clarence Suttle, Fr, Hamline 11.17 7 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 11.19 8 Colby Citrowske, Fr, Gustavus 11.22 9 Xavier Carroll, So, Concordia Moorhead 11.24
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +0.0 m/s 1 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 22.31Q 2 James Strand, So, Augsburg 22.44q 3 Kyle Hamblett, Fr, Macalester 22.62q 4 Chris Bradford, So, St. Thomas 22.75 5 Perry Patterson, So, Concordia Moorhead 22.86 6 Jason Sather, So, Concordia Moorhead 23.03 7 Chris Bergstrom, Jr, Saint John's 23.30 8 Jonathan Kramer, So, Augsburg 23.83 James Ewer, Jr, St. Thomas DNC Round 1, Heat 2 Wind = +0.0 m/s 1 Pat Jager, Jr, St. Thomas 21.94Q 2 Javan Copley, Fr, Hamline 22.15q 3 Nick Cesarek, Jr, Carleton 22.44q 4 Xavier Carroll, So, Concordia Moorhead 22.45q 5 Clarence Suttle, Fr, Hamline 22.72 6 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 22.88 7 Tom Marti, Jr, St. Olaf 23.23 8 Jeremy Sunderland, So, Hamline 23.56 Aaron Gibson, So, Gustavus DNC Round 1, Heat 3 Wind = -1.5 m/s 1 Dan Monroe, So, St. Olaf 22.26Q 2 Nick Ward, Fr, Augsburg 22.48q 3 Cole Carlson, So, Gustavus 22.64 4 Justin Horner, Fr, St. Thomas 22.99 5 Ryan Sunderland, Fr, Hamline 23.02 6 Zach Dahl, So, St. Olaf 23.09 7 Adrian Hawkins, Fr, St. Olaf 23.21 8 Zach Schlegel, Fr, Bethel 23.48 9 Shaun Kober, Fr, Saint John's 23.49 Final Wind = -0.5 m/s 1 Pat Jager, Jr, St. Thomas 22.28 2 Dan Monroe, So, St. Olaf 22.38 3 Javan Copley, Fr, Hamline 22.43 4 Xavier Carroll, So, Concordia Moorhead 22.77 5 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 22.81 6 Kyle Hamblett, Fr, Macalester 22.87 7 Nick Cesarek, Jr, Carleton 22.90 8 Nick Ward, Fr, Augsburg 22.94 9 James Strand, So, Augsburg 23.12
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Tyson Molitor, Fr, Hamline 49.27Q 2 Cole Carlson, So, Gustavus 49.34q 3 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 50.50q 4 Zach Schlegel, Fr, Bethel 51.01 5 Ryan Vidrine, Sr, Saint John's 51.14 6 Lem Berry, Sr, St. Thomas 52.69 7 Zach Dahl, So, St. Olaf 53.45 8 Kyle Vanselow, Sr, Saint John's 54.15 John Kelly, Fr, Saint Mary's DNC Round 1, Heat 2 1 Tom Ballinger, Jr, Carleton 49.31Q 2 Eric Rhode, So, Bethel 49.54q 3 Joe Rohlfing, So, St. Thomas 50.89 4 Justin Jurek, Fr, Saint John's 51.04 5 Isaac Tut, Fr, St. Olaf 51.54 6 Tyler Etheridge, So, Saint John's 51.90 7 Jeremy Sunderland, So, Hamline 52.40 8 Ben Kitt, Jr, Saint John's 52.81 9 Adam Solyst, Sr, St. Olaf 54.60 Round 1, Heat 3 1 Josh Otto, Sr, Bethel 48.55Q MIAC season's best 2 Pat Jager, Jr, St. Thomas 49.30q 3 James Strand, So, Augsburg 49.68q 4 Josh Smith, Sr, Concordia Moorhead 50.69q 5 Matt Leeb, Fr, Gustavus 50.87 6 Tom Marti, Jr, St. Olaf 51.14 7 David Haugen, Fr, Concordia Moorhead 52.34 8 Paris Richardson, So, Hamline 53.22 9 Josh Barsness, Fr, Augsburg 55.66 Final 1 Josh Otto, Sr, Bethel 48.49 NCAA provisional MIAC season's best 2 Eric Rhode, So, Bethel 48.72 MIAC season's best 3 Pat Jager, Jr, St. Thomas 48.74 4 Tom Ballinger, Jr, Carleton 48.75 5 Josh Smith, Sr, Concordia Moorhead 48.87 6 James Strand, So, Augsburg 49.46 7 Tyson Molitor, Fr, Hamline 49.57 8 Cole Carlson, So, Gustavus 49.85 9 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 50.26
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Mitch Gesell, Jr, Saint John's 1:54.43Q 2 Greg Dowe, Jr, St. Thomas 1:54.89Q 3 Jack Delehanty, Jr, Carleton 1:55.12q 4 Michael Sanders, So, Carleton 1:55.83q 5 Matt Neufeld, Fr, Bethel 1:59.80 6 Jeremy Bock, So, Gustavus 2:00.20 7 Jake Zander, Fr, Saint John's 2:00.74 8 Dustin Weege, Sr, Concordia Moorhead 2:02.65 9 Benton Kodet, Fr, Saint Mary's 2:03.86 Round 1, Heat 2 1 Brian Sames, Jr, St. Thomas 1:54.85Q 2 Tom Hoffman, Fr, Saint John's 1:54.97Q 3 Will Kennedy, Sr, Macalester 1:57.04 4 David Anderson, So, St. Olaf 1:58.28 5 Brent Fenhaus, Sr, Saint John's 1:59.00 6 Brian Burseth, Jr, St. Olaf 2:01.13 7 Nathan Swenson, So, St. Olaf 2:01.84 8 Ben Wilson, Fr, St. Olaf 2:05.34 9 Javier Rios, Fr, Hamline 2:06.52 Round 1, Heat 3 1 Cullen O'Neill, Jr, St. Olaf 1:54.62Q 2 Ian Campbell, Fr, Hamline 1:55.06Q 3 Dennis Meints, Fr, Bethel 1:55.28q 4 Tony Hanf, Sr, Bethel 1:57.36 5 Steven Strom, Jr, Bethel 1:58.52 6 Marty Howard, Jr, Saint Mary's 1:59.94 7 Peter Schoen, So, Saint John's 2:00.54 8 Eric Baumgartner, Sr, St. Thomas 2:01.01 9 Matt Roe, So, St. Olaf 2:02.25 Final 1 Brian Sames, Jr, St. Thomas 1:53.17 NCAA provisional 2 Mitch Gesell, Jr, Saint John's 1:53.66 3 Cullen O'Neill, Jr, St. Olaf 1:54.65 4 Ian Campbell, Fr, Hamline 1:54.83 5 Dennis Meints, Fr, Bethel 1:55.22 6 Tom Hoffman, Fr, Saint John's 1:55.24 7 Jack Delehanty, Jr, Carleton 1:55.72 8 Greg Dowe, Jr, St. Thomas 1:56.50 9 Michael Sanders, So, Carleton 1:58.81
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Brandon Gleason, Sr, Hamline 4:03.28Q 2 Kyle Brandon, Jr, St. Thomas 4:03.37Q 3 Neil Atzinger, Sr, St. Thomas 4:03.43Q 4 Carl Gladitsch, Jr, Bethel 4:03.53Q 5 Dan Greeno, So, Bethel 4:03.65q 6 Jimmy Backes, Fr, Saint John's 4:06.03q 7 Dale Dybvig, Fr, Macalester 4:11.43 8 Mike Jaeger, So, Saint John's 4:12.24 9 Josh Gunderson, So, Saint John's 4:13.61 10 Joe Schubert, Fr, Macalester 4:14.14 11 David Rice, Sr, Saint John's 4:14.97 12 Steve Babcock, Sr, Saint John's 4:15.32 13 Shane Wyborny, So, Augsburg 4:16.92 14 Paul Schoeneberger, Fr, Saint John's 4:19.63 Round 1, Heat 2 1 Doboul Ruon, Fr, St. Olaf 4:05.85Q 2 David Green, Jr, St. Olaf 4:05.93Q 3 Wade Eckstrom, So, Macalester 4:06.09Q 4 Tyler Hinrichs, Jr, Bethel 4:06.25Q 5 Evan Schwartz, Jr, St. Thomas 4:06.40q 6 Nicholas George, So, St. Thomas 4:07.55q 7 Jared Brandenburg, Fr, Saint Mary's 4:08.71 8 Tim Barnaby, Sr, St. Thomas 4:09.24 9 Ben Wilson, Fr, St. Olaf 4:10.18 10 Andrew Johnson, Fr, Hamline 4:11.31 11 Tom Brenner, Jr, Carleton 4:11.74 12 Adrian Swanson, Fr, St. Olaf 4:19.30 13 Andrew Boeddeker, So, Bethel 4:20.26 14 Colin Sinclair, Fr, Carleton 4:21.40 Final 1 Brandon Gleason, Sr, Hamline 3:55.48 NCAA provisional 2 Doboul Ruon, Fr, St. Olaf 3:55.84 3 Kyle Brandon, Jr, St. Thomas 3:56.21 4 Neil Atzinger, Sr, St. Thomas 3:56.72 5 David Green, Jr, St. Olaf 3:59.05 6 Dan Greeno, So, Bethel 3:59.22 7 Wade Eckstrom, So, Macalester 3:59.33 8 Evan Schwartz, Jr, St. Thomas 4:00.31 9 Tyler Hinrichs, Jr, Bethel 4:01.24 10 Carl Gladitsch, Jr, Bethel 4:05.84 11 Nicholas George, So, St. Thomas 4:07.97 12 Jimmy Backes, Fr, Saint John's 4:08.05
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Chris Erichsen, Sr, Saint John's 14:52.72 2 Matt Boumeester, Jr, St. Thomas 14:59.14 3 Brandon Gleason, Sr, Hamline 15:04.28 4 Joe Sepe, Sr, Carleton 15:05.32 5 Kelly Fermoyle, Sr, Saint John's 15:09.11 6 Charlie Gamble, So, Carleton 15:12.35 7 David Swanson, Sr, St. Olaf 15:15.18 8 Darren Larsen, Sr, Saint John's 15:16.18 9 Ian Bauer, So, Hamline 15:16.72 10 Carl Gladitsch, Jr, Bethel 15:21.10 11 Brent Haglund, So, Augsburg 15:21.50 12 Jonathan Lambert, Fr, St. Olaf 15:27.75 13 Zach Hunter, Jr, Saint John's 15:32.44 14 John Leaf, Jr, Gustavus 15:33.73 15 Doboul Ruon, Fr, St. Olaf 15:38.83 16 Kevin Groh, Jr, Hamline 15:46.98 17 Eamon Monaghan, Sr, Carleton 15:51.27 18 Mark Felice, Sr, Carleton 15:55.63 19 John Vallez, So, Saint Mary's 16:02.31 20 Andrew Nussbaum, So, St. Olaf 16:12.09 21 Patrick Lowder, So, Saint John's 16:14.31 22 Eric Hofmann, Jr, Carleton 16:20.51
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Kelly Fermoyle, Sr, Saint John's 30:37.95 NCAA provisional MIAC season's best 2 Chris Erichsen, Sr, Saint John's 30:58.25 NCAA provisional 3 David Swanson, Sr, St. Olaf 31:02.37 NCAA provisional 4 Joe Sepe, Sr, Carleton 31:09.21 5 Ian Bauer, So, Hamline 31:43.62 6 Dan Foley, Jr, Gustavus 31:45.75 7 Brent Haglund, So, Augsburg 31:57.35 8 Jacob Marotz, So, St. Olaf 32:04.12 9 Quentin Kennedy, Sr, Carleton 32:18.18 10 Zach Hunter, Jr, Saint John's 32:18.75 11 Mark Hartman, So, Gustavus 32:35.54 12 Cam Green, Sr, Saint John's 32:47.35 13 Adam Lippold, Sr, Hamline 33:04.30 14 Kyle Braam, Sr, Macalester 33:15.35 15 Jason Mansur, Jr, St. Thomas 33:23.29 16 Andy Jahn, Sr, Carleton 33:55.60 17 Victor Sanchez, So, Augsburg 34:05.42 18 Scott Smith, Jr, St. Thomas 34:29.75 19 George Williams, So, St. Thomas 34:44.05 Meeks Brucker, Jr, Carleton DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = -1.5 m/s 1 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 14.96Q 2 Matt Reeve, Fr, Saint John's 15.62q 3 James Peterson, Sr, Saint John's 15.92q 4 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 16.03 5 Eric Atherton, So, Bethel 17.00 6 Ben Saunders, So, Concordia Moorhead 17.08 7 Dan Maxbauer, Fr, Saint John's 17.14 8 Anthony Kelly, So, St. Thomas 18.55 Dylan Bothun, Fr, Carleton DNF Round 1, Heat 2 Wind = +0.6 m/s 1 Taylor Ferda, So, Bethel 14.81Q NCAA provisional 2 Perry Patterson, So, Concordia Moorhead 15.59q 3 Lem Berry, Sr, St. Thomas 15.87q 4 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 16.05 5 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 16.05 6 Ty Martin, Fr, Carleton 16.10 7 Cody Allen, Fr, St. Olaf 17.19 8 Kyle Burkhardt, So, Carleton 17.76 9 Paul Shol, Jr, Concordia Moorhead 18.16 Round 1, Heat 3 Wind = -0.6 m/s 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 15.27Q 2 Tom Ballinger, Jr, Carleton 15.51q 3 Adam Horkey, So, Augsburg 15.94q 4 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 15.95 5 David Nestrud, So, Augsburg 16.07 6 Brian Welle, Sr, St. Thomas 16.58 7 Mark Stockhowe, Fr, Bethel 16.60 8 Ryan Doyle, Jr, St. Olaf 16.93 9 Chris Hartman, Jr, Saint John's 17.33 Final Wind = +2.5 m/s (aided) 1 Taylor Ferda, So, Bethel 14.51w 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 14.66w 3 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 14.76w 4 Tom Ballinger, Jr, Carleton 15.63w 5 Adam Horkey, So, Augsburg 15.78w 6 James Peterson, Sr, Saint John's 15.91w 7 Perry Patterson, So, Concordia Moorhead 16.25w Matt Reeve, Fr, Saint John's DQw Lem Berry, Sr, St. Thomas DQw
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Taylor Ferda, So, Bethel 54.15Q NCAA provisional 2 Mike Leither, Sr, Saint John's 54.64q 3 Ted Leonard, Sr, Saint John's 55.97q 4 Jake Kurczek, Jr, St. Olaf 57.23 5 Andrew Rice, Jr, Bethel 57.50 6 Franz Meyer, Jr, Macalester 58.61 7 Dave Erlandson, Fr, Gustavus 59.48 8 Josiah Powell, Fr, St. Olaf 60.08 Chris Hartman, Jr, Saint John's DQ Round 1, Heat 2 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 53.44Q NCAA provisional 2 Ryan Chapman, Jr, St. Thomas 55.74q 3 Ben Johnson, Sr, Bethel 56.66q 4 Andrew Yokom, Jr, Macalester 57.85 5 Kyle Burkhardt, So, Carleton 58.41 6 Ty Martin, Fr, Carleton 59.35 7 Brian Welle, Sr, St. Thomas 59.74 8 James Peterson, Sr, Saint John's 59.86 9 Palmer Fliss, Fr, Macalester 59.93 Round 1, Heat 3 1 Tom Ballinger, Jr, Carleton 52.64Q NCAA provisional NCAA automatic MIAC season's best 2 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 55.34q 3 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 55.40q 4 Matt Reeve, Fr, Saint John's 57.66 5 Paul Shol, Jr, Concordia Moorhead 57.71 6 Curtis Van Asten, So, Saint Mary's 58.19 7 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 58.42 8 Brant Luehman, Jr, Hamline 58.52 9 Mark Stockhowe, Fr, Bethel 60.93 Final 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 52.63 NCAA provisional NCAA automatic MIAC season's best 2 Tom Ballinger, Jr, Carleton 53.20 NCAA provisional MIAC season's best 3 Taylor Ferda, So, Bethel 53.61 NCAA provisional 4 Mike Leither, Sr, Saint John's 54.00 NCAA provisional 5 Ryan Chapman, Jr, St. Thomas 55.39 6 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 55.98 7 Matt Griswold, Fr, St. Thomas 56.00 8 Ben Johnson, Sr, Bethel 56.71 9 Ted Leonard, Sr, Saint John's 57.51
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Chris Erichsen, Sr, Saint John's 9:29.82 2 Quentin Kennedy, Sr, Carleton 9:32.16 3 Patrick Lowder, So, Saint John's 9:34.92 4 Andrew Johnson, Fr, Hamline 9:39.96 5 Ryan Noack, So, Saint John's 9:40.87 6 John Davis, Fr, Carleton 9:42.10 7 Mike Connell, So, St. Thomas 9:43.28 8 Brady King, Sr, Saint John's 9:43.30 9 Andrew Stevens, So, Saint John's 9:44.78 10 Mark Felice, Sr, Carleton 9:44.79 11 Rorak Hooten, Jr, St. Thomas 9:49.75 12 Adrian Swanson, Fr, St. Olaf 9:51.31 13 Eamon Monaghan, Sr, Carleton 9:52.13 14 Erik Bostrom, Sr, Bethel 9:57.23 15 Rocky Jantzen, Sr, Concordia Moorhead 9:58.35 16 Matt Wegmann, Sr, Macalester 10:06.73 17 Josh Gunderson, So, Saint John's 10:13.85 18 David Forster, Fr, Saint John's 10:14.17
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 St. Thomas (Chris Bradford, Sam Moen, Phil Bastron, James Ewer) 42.53Q 2 Concordia Moorhead (Jason Sather, Perry Patterson, Jeff Bakke, Xavier Carroll) 42.79q 3 Saint John's (Troy Clintsman, Ryan Vidrine, Jeremy Crowley, Drew Goede) 42.99q 4 Carleton (Drew Ziller, Nick Cesarek, Kane Bechstein, Michael Sanders) 43.17q Gustavus (Matt Leeb, Aaron Gibson, Colby Citrowske, Cole Carlson) DNF Round 1, Heat 2 1 Hamline (Clarence Suttle, Ryan Sunderland, Dan Sullivan, Javan Copley) 43.13Q 2 Augsburg (D J. Wendell, James Strand, David Nestrud, Nick Ward) 43.34q 3 Macalester (Kevin Williams, Kyle Hamblett, Martin Andersson, Andrew Yokom) 43.37q 4 St. Olaf (Adrian Hawkins, Dan Monroe, Tom Marti, Zach Dahl) 43.54q 5 Bethel (Mark Stockhowe, Josh Otto, Eric Rhode, Joel Quick) 43.69q Final 1 St. Thomas (Chris Bradford, Sam Moen, Phil Bastron, Pj Theisen) 42.18 2 Concordia Moorhead (Jason Sather, Perry Patterson, Thomas Flynn, Xavier Carroll) 42.43 3 Hamline (Clarence Suttle, Ryan Sunderland, Dan Sullivan, Javan Copley) 42.51 4 Augsburg (D J. Wendell, James Strand, David Nestrud, Nick Ward) 42.72 5 Saint John's (Troy Clintsman, Ryan Vidrine, Jeremy Crowley, Drew Goede) 43.02 6 Macalester (Kevin Williams, Kyle Hamblett, Martin Andersson, Andrew Yokom) 43.53 7 St. Olaf (Adrian Hawkins, Dan Monroe, Tom Marti, Zach Dahl) 43.60 8 Carleton (Drew Ziller, Nick Cesarek, Kane Bechstein, Michael Sanders) 44.02 9 Bethel (Mark Stockhowe, Josh Otto, Eric Rhode, Matt Kenutis) 44.28
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Bethel (Taylor Ferda, Zach Schlegel, Eric Rhode, Josh Otto) 3:17.26 H2 2 St. Thomas (Pj Theisen, Phil Bastron, Brian Sames, Pat Jager) 3:19.23 H2 3 Saint John's (Mike Leither, Tom Hoffman, Jeremy Sutton, Mitch Gesell) 3:19.79 H2 4 Gustavus (Colby Citrowske, Tyler Geyen, Matt Leeb, Cole Carlson) 3:19.84 H2 5 Carleton (Nick Cesarek, Michael Sanders, Jack Delehanty, Tom Ballinger) 3:20.01 H2 6 Concordia Moorhead (Paul Westmark, Michael Dunn, Dusten Olejnicak, Josh Smith) 3:20.44 H2 7 St. Olaf (Dan Monroe, Ryan Doyle, Isaac Tut, Adrian Hawkins) 3:22.62 H2 8 Macalester (Martin Andersson, Andrew Yokom, Josh Springer, Kyle Hamblett) 3:23.42 H1 9 Hamline (Javan Copley, Brant Luehman, Jeremy Sunderland, Tyson Molitor) 3:24.37 H2 10 Augsburg (Josh Barsness, David Nestrud, Jonathan Kramer, Nick Ward) 3:31.16 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 St. Thomas (Neil Atzinger, Greg Dowe, Matt Boumeester, Brian Sames) 7:36.41 Meet record Was 7:38.11; St. Thomas (Harris, Langer, Kollmann, Kath), 1998 MIAC season's best 2 Saint John's (Sam Husted, Andrew Stevens, Jeremy Sutton, Mitch Gesell) 7:40.83 3 Hamline (Jamison Hull, Ian Campbell, Kevin Groh, Brandon Gleason) 7:42.10 4 Macalester (Tyson Morgan, Will Kennedy, Josh Springer, Wade Eckstrom) 7:44.22 5 St. Olaf (Dan Varley, Tim Drahn, David Green, Cullen O'Neill) 7:51.61 6 Bethel (Tyler Hinrichs, Tony Hanf, Dan Greeno, Dennis Meints) 7:55.11 7 Concordia Moorhead (Justin Shobe, Rocky Jantzen, Paul Lillehaugen, Dustin Weege) 8:00.35 8 Carleton (Mark Felice, Chris Marshall, Eamon Monaghan, Charlie Gamble) 8:03.01 9 Gustavus (Jeremy Bock, Carson Smith, Justin Lund, Ben Treichel) 8:11.60
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 23-7 1/2w[+2.1w] (7.20m)q 2 Erik Diley, Sr, Saint John's 22-9 3/4[+1.4w] (6.95m)q 3 Nick Ward, Fr, Augsburg 21-11[+1.5w] (6.68m)q 4 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 21-8 3/4[+1.7w] (6.62m)q 5 Tom Menman, Jr, St. Thomas 21-0 3/4[+0.4w] (6.42m)q 6 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 20-9 (6.32m)q 7 Nate Wleczyk, Fr, St. Thomas 20-1[+1.7w] (6.12m) 8 Martin Andersson, So, Macalester 20-0 1/2[+1.4w] (6.11m) James Ewer, Jr, St. Thomas ND Round 1, Flight 2 1 Eric Buss, Jr, Saint John's 21-10[+0.5w] (6.65m)q 2 Bradner Bond, Fr, St. Olaf 21-2 1/2[+1.3w] (6.46m)q 3 Kevin Williams, Jr, Macalester 20-7 3/4[+1.8w] (6.29m)q 4 Orea Wright, Jr, Concordia Moorhead 20-6 1/2[+0.8w] (6.26m) 5 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 19-11 3/4[+1.3w] (6.09m) 6 James Peterson, Sr, Saint John's 19-1 1/2[+1.1w] (5.83m) 7 Adam Horkey, So, Augsburg 18-6[+1.8w] (5.64m) 8 Sam Moen, So, St. Thomas 17-10 3/4[+1.6w] (5.45m) 9 Phil Bastron, Jr, St. Thomas 17-8 1/4[+1.2w] (5.39m) Final 1 Erik Diley, Sr, Saint John's 23-11 1/2[+1.5w] (7.30m) (6.88, 6.92, 6.95, 7.30, 7.04, 7.16) NCAA provisional NCAA automatic MIAC season's best 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 23-8[+1.6w] (7.21m) (6.88, 7.04, 7.20, 6.98, 7.15, 7.21) NCAA provisional MIAC season's best 3 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 22-9 3/4[+1.5w] (6.95m) (6.19, 6.34, 6.62, 6.60, 6.52, 6.95) 4 Eric Buss, Jr, Saint John's 22-5[+0.9w] (6.83m) (6.65, 6.57, 6.58, 6.47, 6.64, 6.83) 5 Dusten Olejnicak, Sr, Concordia Moorhead 22-0 3/4[+0.8w] (6.72m) (6.32, F, F, F, F, 6.72) 6 Nick Ward, Fr, Augsburg 21-11[+1.5w] (6.68m) (6.49, 5.32, 6.68, 6.48, 6.51, 5.95) 7 Bradner Bond, Fr, St. Olaf 21-10[+0.8w] (6.65m) (6.46, 6.11, F, F, F, 6.65) 8 Tom Menman, Jr, St. Thomas 21-6[+1.0w] (6.55m) (6.42, 5.71, F, 6.13, 6.55, F) 9 Kevin Williams, Jr, Macalester 20-7 3/4[+1.8w] (6.29m) (6.24, 5.82, 6.29, 5.97, 5.50, 6.17)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Erik Diley, Sr, Saint John's 46-2 1/2[+1.5w] (14.08m)q NCAA provisional 2 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 45-0 1/2[+1.9w] (13.73m)q 3 Bobby Anderson, Sr, St. Olaf 43-8 3/4[+0.9w] (13.33m)q 4 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 42-11 3/4[+0.5w] (13.10m)q 5 Bradner Bond, Fr, St. Olaf 40-7 1/2[+1.3w] (12.38m) 6 Jameson Siegert, Fr, Carleton 40-0 3/4 (12.21m) 7 Tom Joyce, Fr, Saint John's 39-8[+1.7w] (12.09m) 8 Shane Pantila, Fr, Augsburg 38-6[+0.1w] (11.73m) 9 Sean Cooke, Jr, Macalester 38-2 3/4[+0.5w] (11.65m) Round 1, Flight 2 1 Eric Buss, Jr, Saint John's 45-8 1/2[+1.4w] (13.93m)q 2 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 45-7[+1.4w] (13.89m)q 3 Kevin Haglund, Sr, Augsburg 45-6 1/4[+0.8w] (13.87m)q 4 Tyler Etheridge, So, Saint John's 43-6[+1.1w] (13.26m)q 5 R J Strand, So, St. Thomas 42-9 3/4 (13.05m)q 6 Darnell Clark, Fr, St. Thomas 42-2w[+2.1w] (12.85m) 7 Jason Sather, So, Concordia Moorhead 41-7 (12.67m) 8 Dan Johnson, Fr, Hamline 40-7 3/4 (12.39m) 9 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 39-6 1/2 (12.05m) Final 1 Eric Buss, Jr, Saint John's 47-0 1/4 (14.33m) (13.81, 13.71, 13.93, 13.50, 14.31, 14.33) NCAA provisional MIAC season's best 2 Erik Diley, Sr, Saint John's 46-2 1/2[+1.5w] (14.08m) (13.96, 13.79, 14.08, F, 13.80, 13.85) NCAA provisional 3 Pj Theisen, Sr, St. Thomas 45-10 3/4 (13.99m) (13.55, F, 13.89, 13.99, F, 13.71) 4 Kevin Haglund, Sr, Augsburg 45-6 1/4[+0.8w] (13.87m) (13.85, 13.87, F, 13.62, 13.52, F) 5 Chris Fisette, Jr, Saint Mary's 45-0 1/2[+1.9w] (13.73m) (12.73, 13.43, 13.73, 13.21, 13.06, 13.15) 6 Bobby Anderson, Sr, St. Olaf 43-8 3/4[+0.9w] (13.33m) (13.21, 13.33, 13.27, F, 13.02, 13.11) 7 Tyler Etheridge, So, Saint John's 43-6[+1.1w] (13.26m) (13.05, 13.26, 12.60, F, 12.71, 12.51) 8 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 42-11 3/4[+0.5w] (13.10m) (12.77, 13.10, 11.91, P, P, P) 9 R J Strand, So, St. Thomas 42-9 3/4 (13.05m) (12.88, 12.84, 13.05, F, 12.70, 12.85)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Derek Peterson, So, Hamline 52-3 1/2 (15.93m)q NCAA provisional MIAC season's best 2 John Schantzen, So, St. Olaf 51-11 1/2 (15.83m)q NCAA provisional 5 Derek Marks, Sr, St. Thomas 43-5 3/4 (13.25m) 6 Joey Twigg, Sr, Concordia Moorhead 42-4 3/4 (12.92m) 7 Derek Wherley, So, Saint Mary's 42-2 3/4 (12.87m) 7 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 47-11 (14.60m)q 8 Blake Springman, Fr, Hamline 41-7 1/4 (12.68m) 9 Brian Anderson, So, Gustavus 40-5 1/2 (12.33m) 9 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 44-2 3/4 (13.48m)q Round 1, Flight 2 3 Derall King, Fr, Hamline 51-0 (15.54m)q 4 William Oehlers, Jr, Concordia Moorhead 49-8 1/4 (15.14m)q 5 Drew Jones, Sr, Hamline 49-3 1/2 (15.02m)q 6 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 49-3 1/2 (15.02m)q 6 Tim Juba, Fr, Saint John's 43-0 1/2 (13.12m) 7 Evan Mitchell, Sr, Macalester 41-10 3/4 (12.77m) 8 Nate Bell, So, Hamline 45-3 (13.79m)q 8 Giles Henry, Fr, Concordia Moorhead 38-3 1/2 (11.67m) 9 Nick Davis, So, Gustavus 38-0 1/4 (11.59m) Final 1 Derek Peterson, So, Hamline 52-3 1/4 (15.93m) (15.43, 15.93, F, F, F, F) NCAA provisional MIAC season's best 2 John Schantzen, So, St. Olaf 51-11 1/4 (15.83m) (15.83, F, F, 15.60, 15.41, F) NCAA provisional 3 Derall King, Fr, Hamline 51-4 1/2 (15.66m) (15.04, 15.54, 14.88, 15.46, 14.88, 15.66) NCAA provisional 4 Drew Jones, Sr, Hamline 51-1 (15.57m) (14.92, 15.01, 15.02, 14.62, F, 15.57) NCAA provisional 5 William Oehlers, Jr, Concordia Moorhead 49-8 1/4 (15.14m) (14.61, 15.14, 14.99, 14.92, 14.78, 15.05) 6 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 49-3 1/2 (15.02m) (14.33, 14.58, 15.02, F, 14.38, F) 7 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 48-9 (14.86m) (14.39, 14.60, F, 14.26, F, 14.86) 8 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 46-0 (14.02m) (13.43, F, 13.48, F, 14.02, 13.68) 9 Nate Bell, So, Hamline 45-10 (13.97m) (13.79, F, F, 13.44, 13.97, 13.61)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Derek Marks, Sr, St. Thomas 165-7 (50.47m)q NCAA provisional 2 Giles Henry, Fr, Concordia Moorhead 147-2 (44.84m)q 5 Derek Peterson, So, Hamline 137-3 (41.84m)q 6 Griffin Hayes, Fr, Saint John's 126-6 (38.56m) 6 Andy Norman, Fr, Hamline 133-6 (40.68m)q 7 Lucas Blodgett, Jr, Bethel 124-9 (38.03m) 7 Kevin Hein, So, Saint Mary's 131-0 (39.92m)q 8 Derall King, Fr, Hamline 122-5 (37.31m) 9 Blake Springman, Fr, Hamline 118-4 (36.06m) Round 1, Flight 2 3 Jon Helm, So, Hamline 144-10 (44.15m)q 4 Tim Juba, Fr, Saint John's 140-1 (42.70m)q 5 Kyle Gilbert, Fr, Saint Mary's 125-2 (38.17m) 6 Nick Davis, So, Gustavus 124-9 (38.03m) 7 William Oehlers, Jr, Concordia Moorhead 124-9 (38.02m) 8 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 130-5 (39.76m)q 8 Derek Wherley, So, Saint Mary's 124-5 (37.93m) 9 Zeke Heydenreich, Jr, St. Olaf 122-0 (37.18m) 9 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 130-4 (39.72m)q Final 1 Derek Marks, Sr, St. Thomas 165-7 (50.47m) (47.87, 50.47, F, 48.89, 46.67, 49.61) NCAA provisional 2 Giles Henry, Fr, Concordia Moorhead 147-1 (44.84m) (42.03, F, 44.84, F, F, 41.08) 3 Jon Helm, So, Hamline 144-10 (44.15m) (F, F, 44.15, F, 43.10, F) 4 Tim Juba, Fr, Saint John's 144-7 (44.08m) (38.54, 42.70, 36.65, 39.62, 38.11, 44.08) 5 Derek Peterson, So, Hamline 141-10 (43.24m) (35.40, 41.09, 41.84, F, 40.27, 43.24) 6 Andy Norman, Fr, Hamline 136-9 (41.69m) (F, F, 40.68, 36.64, F, 41.69) 7 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 134-5 (40.97m) (37.21, 39.72, 39.18, 39.14, 40.97, 40.04) 8 Kevin Hein, So, Saint Mary's 131-0 (39.92m) (39.92, 39.22, F, F, F, F) 9 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 130-5 (39.76m) (38.21, F, 39.76, F, 39.12, 38.06)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Evan Mitchell, Sr, Macalester 154-11 (47.22m)q 2 Derek Marks, Sr, St. Thomas 151-3 (46.10m)q 3 Aaron Wilkerson, So, Hamline 150-1 (45.74m)q 4 Drew Jones, Sr, Hamline 149-9 (45.65m)q 5 Nate Bell, So, Hamline 146-3 (44.58m)q 6 Brian Anderson, So, Gustavus 138-5 (42.19m) 7 Zeke Heydenreich, Jr, St. Olaf 134-9 (41.07m) 8 Shane Pantila, Fr, Augsburg 128-10 (39.27m) Andrew Salvato, Sr, Saint John's ND Round 1, Flight 2 1 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 178-5 (54.38m)q NCAA provisional MIAC season's best 2 Lucas Blodgett, Jr, Bethel 161-8 (49.28m)q 3 Patrick Mitambo, Sr, Hamline 160-2 (48.83m)q 4 Derek Peterson, So, Hamline 153-0 (46.64m)q 5 Andy Norman, Fr, Hamline 142-9 (43.51m) 6 Nick Gunderson, Jr, Saint John's 142-5 (43.42m) 7 Josh Groll, So, Augsburg 142-2 (43.35m) 8 Tim Juba, Fr, Saint John's 140-7 (42.85m) 9 Tom Nickerson, Sr, St. Olaf 133-3 (40.63m) Final 1 Mark O'Connell, Sr, St. Thomas 178-8 (54.47m) (52.07, 54.38, 52.26, 52.95, 54.47, F) NCAA provisional MIAC season's best 2 Lucas Blodgett, Jr, Bethel 166-0 (50.61m) (43.57, 48.46, 49.28, 48.90, 50.61, 47.63) 3 Derek Marks, Sr, St. Thomas 163-5 (49.81m) (42.64, 46.10, F, F, 47.65, 49.81) 4 Patrick Mitambo, Sr, Hamline 160-2 (48.83m) (44.10, 43.64, 48.83, F, F, F) 5 Derek Peterson, So, Hamline 157-3 (47.94m) (43.69, F, 46.64, 46.01, 47.94, 46.79) 6 Evan Mitchell, Sr, Macalester 154-11 (47.22m) (44.40, 47.22, F, 44.40, 44.88, 43.88) 7 Aaron Wilkerson, So, Hamline 150-1 (45.74m) (44.19, 45.74, 45.34, 43.72, 41.19, F) 8 Drew Jones, Sr, Hamline 149-9 (45.65m) (44.67, 43.90, 45.65, 43.49, 44.62, 43.69) 9 Nate Bell, So, Hamline 146-3 (44.58m) (42.26, 42.32, 44.58, F, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 166-10 (50.86m)q 2 Kane Bechstein, Jr, Carleton 166-9 (50.82m)q 3 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 161-7 (49.27m)q 4 Justin Wilkes, Sr, Saint John's 155-6 (47.40m) 5 David Young, Fr, Gustavus 154-10 (47.20m) 6 Ryan Wockenfus, Fr, Saint Mary's 154-6 (47.11m) 7 Paul Shol, Jr, Concordia Moorhead 144-7 (44.06m) 8 Rob Monson, Jr, Hamline 132-3 (40.31m) Ac Clouthier, So, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Evan Mitchell, Sr, Macalester 194-0 (59.13m)q NCAA provisional MIAC season's best 2 Thomas Flynn, Jr, Concordia Moorhead 175-1 (53.37m)q 3 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 166-7 (50.79m)q 4 Peter Usset, Fr, Hamline 163-10 (49.95m)q 5 Chase Burtis, Fr, Saint John's 162-1 (49.40m)q 6 Dan Sullivan, Sr, Hamline 161-1 (49.10m)q 7 Nick Cesarek, Jr, Carleton 155-8 (47.46m) 8 Mike Kern, Jr, Carleton 142-5 (43.41m) 9 Dusty Clintsman, Jr, Saint John's 140-11 (42.95m) Final 1 Evan Mitchell, Sr, Macalester 194-0 (59.13m) (59.13, 54.69, 57.25, F, 52.75, 53.77) NCAA provisional MIAC season's best 2 Thomas Flynn, Jr, Concordia Moorhead 175-1 (53.37m) (53.37, 51.68, 52.07, 51.56, 52.34, 49.46) 3 Peter Usset, Fr, Hamline 171-6 (52.29m) (45.49, 48.70, 49.95, F, 45.20, 52.29) 4 Tyler Geyen, Jr, Gustavus 166-10 (50.86m) (49.94, 50.80, 50.86, 49.87, 49.24, 46.69) 5 Kane Bechstein, Jr, Carleton 166-9 (50.82m) (50.59, 50.82, 49.70, 0.00, 0.00, 41.03) 6 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 166-7 (50.79m) (50.79, F, 49.57, 44.99, 44.20, 46.27) 7 Nick Birchem, Jr, Concordia Moorhead 162-4 (49.49m) (48.60, 49.27, 47.69, F, 49.49, 44.69) 8 Chase Burtis, Fr, Saint John's 162-1 (49.40m) (47.19, 39.90, 49.40, 42.08, 37.53, F) 9 Dan Sullivan, Sr, Hamline 161-1 (49.10m) (49.10, F, 45.96, 44.99, F, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

High Jump 1 Jay Quick, Fr, Bethel 6-4 3/4 (1.95m) 2 Eric Atherton, So, Bethel 6-4 3/4 (1.95m) 3 Devin Swanberg, Jr, Hamline 6-3 1/2 (1.92m) (1.82, 1.87[2], 1.92[3]) 4 Ryan Doyle, Jr, St. Olaf 6-1 1/2 (1.87m) (1.82, 1.87) 4 Eric Buss, Jr, Saint John's 6-1 1/2 (1.87m) (1.82, 1.87) 4 Jonah Shermer, Jr, St. Thomas 6-1 1/2 (1.87m) (1.82, 1.87) 7 Brian Pink, Jr, St. Thomas 6-1 1/2 (1.87m) (1.82, 1.87[2]) 8 Bobby Anderson, Sr, St. Olaf 6-1 1/2 (1.87m) (1.82[2], 1.87[3]) 9 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 5-11 1/2 (1.82m) (1.82) 10 Jameson Siegert, Fr, Carleton 5-11 1/2 (1.82m) (1.82[2]) 11 Mike Fredrickson, So, Bethel 5-9 3/4 (1.77m) 12 Turner Tracy, Fr, Saint John's 5-9 3/4 (1.77m) 13 Joe Rohlfing, So, St. Thomas 5-9 3/4 (1.77m) 13 Carl Hipp, Fr, Hamline 5-9 3/4 (1.77m) James Peterson, Sr, Saint John's NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Pole Vault 1 Drew Hood, Sr, Gustavus 14-9 (4.50m) (4.40, 4.50) 2 Andrew Norman, Fr, Saint John's 14-9 (4.50m) (4.10, 4.25, 4.40[3], 4.50) 3 Chris Victor, So, St. Thomas 14-9 (4.50m) (3.95[3], 4.10, 4.25, 4.40[2], 4.50[2]) 4 Brayden Wagner, Jr, Saint John's 14-5 1/4 (4.40m) (4.25, 4.40) 5 Kane Bechstein, Jr, Carleton 14-5 1/4 (4.40m) (3.95, 4.10, 4.25[2], 4.40[2]) 6 Joe Lofboom, Jr, Saint John's 13-11 1/4 (4.25m) (4.25) 6 Matt Kovisto, Fr, Hamline 13-11 1/4 (4.25m) (4.25) 8 Anthony Kelly, So, St. Thomas 13-11 1/4 (4.25m) (3.80[3], 3.95, 4.10, 4.25[2]) 9 Ben Michel, So, St. Thomas 13-11 1/4 (4.25m) (3.95, 4.10[2], 4.25[3]) 10 Thomas Hillebrand, So, St. Thomas 13-5 1/4 (4.10m) (3.80, 3.95, 4.10) 11 Evan Franco, So, Carleton 13-5 1/4 (4.10m) (3.80[2], 3.95[2], 4.10[3]) 12 Aaron Laine, Fr, Saint John's 12-11 1/2 (3.95m) (3.80, 3.95[2]) 13 Dave Thomas, Fr, St. Thomas 12-11 1/2 (3.95m) (3.80[2], 3.95[2]) 14 Ryan Blake, Jr, St. Thomas 12-5 1/2 (3.80m) (3.80) Brandon Johnson, Sr, Bethel NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

Decathlon 1 Paul Westmark, Jr, Concordia Moorhead 6010 (6.16, 10.33, 1.75, 28.97, 3.50, 36.09, 4:31.40) NCAA provisional 2 Ryan Doyle, Jr, St. Olaf 5926 (6.07, 9.77, 1.87, 29.49, 3.60, 33.86, 4:42.85) 3 Paul Shol, Jr, Concordia Moorhead 5899 (6.05, 11.33, 1.69, 26.17, 3.80, 42.10, 4:31.85) 4 Braydon Wagner, Jr, Saint John's 5782 (5.70, 9.95, 1.69, 29.94, 4.30, 41.10, 4:42.74) 5 Kane Bechstein, Jr, Carleton 5577 (5.66, 10.20, 1.54, 27.83, 4.20, 42.09, 5:07.60) 6 James Peterson, Sr, Saint John's 5543 (6.43, 9.87, 1.81, 28.26, 3.10, 22.45, 4:46.07) 7 Marly Simmons, So, Concordia Moorhead 5485 (5.92, 10.61, 1.51, 33.16, 3.30, 38.62, 5:05.08) 8 Lem Berry, Sr, St. Thomas 5228 (5.30, 11.26, 1.54, 29.58, 3.20, 31.45, 4:58.75) 9 Martin Andersson, So, Macalester 5160 (6.22, 8.18, 1.66, 25.35, 3.70, 28.95, 5:11.29) 10 Jeff Bakke, So, Concordia Moorhead 5142 (6.01, 10.56, 1.48, 30.02, 3.00, 39.27, 5:18.51) 11 Joe Rohlfing, So, St. Thomas 5063 (5.50, 8.65, 1.81, 24.39, 2.90, 29.69, 4:54.13) 12 Cameron Roemhildt, So, St. Thomas 5042 (6.10, 9.97, 1.81, 27.19, 2.70, 29.64, 5:36.65) 13 Ben Millmann, Jr, St. Thomas 4845 (5.09, 11.41, 1.66, 30.07, 3.60, 28.16, 5:14.18) 14 Chris Hartman, Jr, Saint John's 4789 (5.53, 9.15, 1.54, 27.50, 2.80, 30.34, 4:57.53) 15 Anthony Kelly, So, St. Thomas 4711 (5.48, 9.09, 1.66, 25.39, 4.20, 31.79, 5:50.02) 16 Ryan Maciej, So, St. Thomas 4413 (5.85, 9.25, 1.66, 28.21, 3.00, 35.63, 5:04.95)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | DEC | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 110 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Decathlon 1 St. Thomas 183.0 2 Saint John's 161.5 3 Hamline 113.5 4 Bethel 81.0 5 Concordia Moorhead 78.0 6 St. Olaf 69.0 7 Carleton 64.0 8 Augsburg 38.0 9 Gustavus 31.0 10 Macalester 27.0 11 Saint Mary's 11.0
Click here for data on women

Return to home page. -----------------------------7d82903aed0308 Content-Disposition: form-data; name="Item.Attachment.unused" 0