Licensed to MSHSL - 2AA Championship Meet Hy-Tek's Meet Manager 5/2/06 09:57 AM
                       2006 Drake Alternative - 4/29/06                        
                           Gustavus Adolphus College                           
                            Saint Peter, Minnesota                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pederson, Jenna              Minnesota             11:54.38  
  2 Ross, Evelyn                 Gustavus              11:55.17  
  3 Eineke, Alexis               Msu Mankato           12:19.68  
  4 Smith, Samantha              Msu Mankato           12:23.80  
  5 Zweber, Sarah                Saint Mary's          12:51.01  
  6 Schmitt, Casey               Msu Mankato           12:58.97  
 
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Polski, Brian                Minnesota              9:44.10  
  2 O'Grady, Logan               St. Thomas             9:53.17  
  3 Westlund, Dan                Gustavus               9:57.26  
  4 Sorenson, James              Alumni                 9:57.86  
  5 Kallemeyn, John              Minnesota             10:12.65  
  6 Hooten, Rorak                St. Thomas            10:17.65  
  7 Roth, Matt                   Unattached            10:18.95  
  8 Kramer, Mike                 Minnesota             10:20.27  
  9 Cogger, Ben                  Minnesota             10:29.36  
 10 Zbikowski, John              Minnesota             10:33.72  
 11 Davis, Ryan                  Wisconsin Su          10:52.39  
 12 Hirsch, Ed                   Wisconsin Su          11:28.91  
 13 Huber, Brennen               Unattached            12:14.71  
 
Event 3  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Getty, Sarah                 St. Cloud St          18:14.03  
  2 Boisjolie, Kate              Saint Mary's          18:49.63  
  3 Zinsmaster, Kristin          Minnesota             18:51.23  
  4 Bahe, Emma                   Minnesota             18:54.06  
  5 Bernhardson, Sarah           Gustavus              18:55.10  
  6 Edlund, Laura                Gustavus              19:07.08  
  7 Inabnit, Heidi               Winona State          19:58.74  
  8 Lander, Rachel               St. Cloud St          20:30.14  
  9 Davis, Ashley                Saint Mary's          20:46.99  
 10 Sanders, Libbie              St. Cloud St          21:21.49  
 11 Fagerstrom, Jill             Gustavus              22:00.42  
 12 Rognrud, Jenny               Winona State          22:58.81  
 
Event 4  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gustavus  'A'                                         50.00  
  2 Bethel  'A'                                           51.87  
  3 Minnesota  'A'                                        54.86  
 
Event 5  Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Saint Mary's  'A'                                     44.05  
  2 Gustavus  'B'                                         44.53  
  3 Bethel  'A'                                           44.95  
  4 Gustavus  'A'                                         45.80  
  5 Minnesota  'A'                                        46.08  
 
Event 6  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lager, Mollie                Gustavus               4:54.22  
  2 Umhoefer, Nikki              Bethel                 4:56.51  
  3 Jelen, Heather               Bethel                 5:05.96  
  4 Berquam, Val                 Gustavus               5:08.27  
  5 Bollig, Tera                 Saint Mary's           5:09.74  
  6 Koecheler, Kim               Saint Mary's           5:11.64  
  7 Palmer, Mary                 Gustavus               5:22.23  
  8 Hartung, Alicia              Saint Mary's           5:28.37  
  9 Halverson, Sara              Msu Mankato            5:35.02  
 10 Ganley, Greta                Minnesota              5:35.27  
 11 Woodstrom, Amanda            Msu Mankato            5:36.75  
 12 MacLeod, Jamie               Msu Mankato            5:39.64  
 13 Kaas, Kassie                 Minnesota              5:45.60  
 14 Taylor, Laura                Winona State           5:46.81  
 15 Koecheler, Tina              Saint Mary's           5:47.09  
 16 Dinneen, Shannon             Saint Mary's           5:54.33  
 17 Clemmings, Andrea            Minnesota              5:55.57  
 18 Trebil, Allissa              Winona State           5:56.51  
 19 Schmitt, Catherine           Wisconsin Su           5:59.11  
 20 Paidosh, Malgorzata          Saint Mary's           6:11.07  
 21 Kistner, anna                Minnesota              6:14.31  
 22 Proehl, Emily                Bethel                 6:35.40  
 
Event 7  Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Borner, David                Bethel                 4:04.59  
  2 Kramer, Matt                 Wisconsin Su           4:04.87  
  3 Takamura, Seijen             Minnesota              4:09.64  
  4 Essler, Jeremy               Unattached             4:14.67  
  5 Gladitsch, Carl              Bethel                 4:15.03  
  6 deLaubenfels, Chris          Gustavus               4:19.93  
  7 Tschetter, Josh              Bethel                 4:23.91  
  8 Barnaby, Tim                 St. Thomas             4:24.15  
  9 Huebsch, Dan                 Minnesota              4:25.41  
 10 Stenzel, Keith               St. Cloud St           4:29.23  
 11 Prieve, Alex                 Gustavus               4:30.60  
 12 Bostrom, Erik                Bethel                 4:33.30  
 13 Reijo, Nick                  Wisconsin Su           4:33.34  
 14 Banks, Mr.                   Alumni                 4:38.07  
 15 Freeman, Dan                 Gustavus               4:38.70  
 16 Rath, Andrew                 Saint Mary's           4:42.16  
 17 Sopcak, John                 Saint Mary's           4:42.71  
 18 Eberhardy, Ed                Minnesota              4:46.94  
 19 Norman, Wayne                Unattached             4:53.83  
 20 Hasselhoff, David            Unattached             4:56.05  
 21 Tweet, Luke                  Alumni                 4:56.68  
 22 Abbott, Kyle                 Bethel                 4:57.47  
 23 Moes, Tim                    St. Cloud St           4:57.48  
 24 Jameson, Jenna               Unattached             5:08.53  
 25 Burgundy, Ron                Unattached             5:20.22  
 
Event 8  Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Todnem, Kayla                Unattached               16.15  
  2 Bell, Aryn                   Gustavus                 17.38  
  3 Miller, Alexis               Minnesota                18.94  
  4 Sowles, Esther               Bethel                   19.14  
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Miest, Tanner                Gustavus                 15.15   1 
  2 Silovich, Luke               Unattached               15.54   1 
  3 Lipsey, Lawrence             Unattached               15.83   1 
  4 Geyen, Tyler                 Gustavus                 16.04   1 
  5 Urtel, Seth                  Minnesota                16.05   2 
  6 Turner, Zach                 St. Thomas               16.16   2 
  7 Berry, Lem                   St. Thomas               16.62   2 
  8 Colwell, Bob                 St. Cloud St             16.80   2 
  9 Welle, Brian                 St. Thomas               16.83   2 
 10 Holm, Nate                   Bethel                   16.94   3 
 11 Held, Ben                    St. Cloud St             16.96   2 
 12 Peterson, Kyle               Bethel                   17.07   2 
 13 Holman, Joe                  Saint Mary's             18.33   3 
 14 Wagner, Nate                 St. Thomas               18.34   3 
 
Event 10  Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Netland, Sheri               Bethel                   59.04   1 
  2 Cronen, Ashley               Gustavus                 59.48   1 
  3 Luedtke, Adi                 Winona State           1:00.64   1 
  4 Cruse, Krista                Gustavus               1:02.89   2 
  5 Pringle, Elizabeth           Gustavus               1:03.02   1 
  6 Pawelko, Theresa             Winona State           1:03.27   2 
  7 Johnson, Nicci               Winona State           1:03.43   1 
  8 Beich, Anna                  Bethel                 1:03.88   1 
  9 Brathol, Kelly               St. Cloud St           1:05.21   2 
 10 Bittner, Kelly               Minnesota              1:11.02   2 
 
Event 11  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Merritt, Robb                Unattached               49.71   1 
  2 Treichel, Ben                Gustavus                 50.02   1 
  3 Utes, Eric                   Minn State M             51.26   2 
  4 Otto, Josh                   Bethel                   51.36   1 
  5 Caulfield, Adam              Gustavus                 51.78   2 
  6 Lange, Dustin                Unattached               52.05   2 
  7 Weinmann, Joe                Saint Mary's             52.24   2 
  8 Stenberg, Cody               Minnesota                52.39   1 
  9 Mayer, Marc                  Minnesota                52.60   2 
 10 Bastron, Phil                St. Thomas               53.36   2 
 11 Clark, Drew                  Gustavus                 54.10   3 
 12 Atu-Tetuh, Jude              Minnesota                54.27   3 
 13 Glad, Cassidy                St. Thomas               54.30   1 
 14 Bade, Bill                   Saint Mary's             55.43   3 
 15 Ewald, Chris                 St. Thomas               56.58   3 
 16 Blake, Ryan                  St. Thomas               57.33   3 
 17 Duffy, Eric                  Saint Mary's             58.14   3 
 18 Lindsay, Michael             Bethel                   58.18   3 
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Okanla, Funto                Gustavus                 13.05   1 
  2 Moore, Vanessa               Bethel                   13.22   1 
  3 Becker, Kelsey               Gustavus                 13.24   1 
  4 Derby, Lindsey               Winona State             13.27   1 
  5 Jackson, Leah                Bethel                   13.55   2 
  5 Todnem, Kayla                Unattached               13.55   2 
  7 Adkins, Autumn               Bethel                   13.60   2 
  8 Joas, Lindsay                Msu Mankato              13.72   1 
  9 Palmer, Jennae               Bethel                   13.79   2 
 10 McGowen, Nikki               St. Cloud St             13.89   2 
 11 Babcock, Megan               Winona State             13.93   2 
 12 Norris, Ashley               Saint Mary's             14.02   1 
 13 Koval, Kathleen              Bethel                   14.13   3 
 14 Karbowski, Audrey            Wisconsin Su             14.51   3 
 15 Magnuson, Katy               Bethel                   14.91   3 
 16 Deming, Dani                 Wisconsin Su             16.36   3 
 
Event 13  Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Meissner, Mike               Wisconsin Ri             11.31   1 
  2 Washington, Jerry            Unattached               11.33   1 
  3 Kenutis, Andy                Bethel                   11.68   2 
  4 Arlt, Chad                   Gustavus                 11.80   2 
  5 Mattke, Scott                St. Thomas               11.85   2 
  6 Onken, Shawn                 St. Cloud St             11.86   1 
  7 Jones, Dave                  Wisconsin Ri             11.95   2 
  8 Bailey, Jason                Bethel                   11.98   1 
  9 Barr, Adarian                Unattached               12.00   2 
 10 Casey, Jake                  St. Thomas               12.04   2 
 11 Whitcomb, Ryan               Minnesota                12.20   2 
 12 Morey, Ryan                  Bethel                   12.21   3 
 12 Wilson, Ray                  Gustavus                 12.21   3 
 14 Burkett, Steve               St. Thomas               12.25   3 
 15 Kamphenkel, Justin           Bethel                   12.28   3 
 16 St. Martin, Ryan             St. Thomas               12.29   3 
 17 Atu-Tetuh, Juvitus           Minnesota                12.30   3 
 18 Thorp, Matt                  St. Thomas               12.32   4 
 18 Todt, Ben                    Bethel                   12.32   3 
 20 Engrav, Thomas               St. Thomas               12.42   3 
 21 Rohrman, Chase               Bethel                   13.31   4 
 
Event 14  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Madsen, Sam                  Gustavus               2:26.65  
  2 Winans, Emily                St. Cloud St           2:27.70  
  3 Smith, Samantha              Msu Mankato            2:32.63  
  4 Carlson, Hannah              Bethel                 2:34.79  
  5 Bollig, Tera                 Saint Mary's           2:37.72  
  6 Wagner, Megan                Saint Mary's           2:43.12  
  7 Nelson, Kelly                St. Cloud St           2:44.46  
  8 Revering, Katie              Msu Mankato            2:49.19  
  9 Zweber, Sarah                Saint Mary's           2:55.37  
 10 Broccard, Delphine           Gustavus               3:09.42  
 
Event 15  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kramer, Matt                 Wisconsin Su           1:58.18  
  2 Borner, David                Bethel                 1:59.15  
  3 DeMarais, Nick               Minn State M           2:01.44  
  4 Schwartz, Evan               St. Thomas             2:01.77  
  5 Strom, Steven                Bethel                 2:02.25  
  6 Turman, Jake                 Wisconsin Su           2:02.29  
  7 Hall, Mark                   Gustavus               2:02.86  
  8 Gamble, John                 Gustavus               2:03.60  
  9 Ward, Chris                  Gustavus               2:04.52  
 10 Hinrichs, Tyler              Bethel                 2:04.73  
 11 Anderson, Chad               Bethel                 2:04.94  
 12 Brownell, Ryan               Gustavus               2:05.36  
 13 Barten, Nate                 Gustavus               2:06.67  
 14 Howard, Marty                Saint Mary's           2:06.93  
 15 Baertsch, Jerod              Saint Mary's           2:07.21  
 16 Rutman, Brady                Gustavus               2:07.57  
 17 Gladitsch, Carl              Bethel                 2:07.66  
 18 Baumgartner, Eric            St. Thomas             2:08.06  
 19 Costley, Andrew              Bethel                 2:09.47  
 20 Uher-Kock, Brian             Gustavus               2:11.09  
 21 Sherman, Brendan             St. Thomas             2:11.19  
 22 Pedersen, Luca               St. Cloud St           2:14.10  
 23 deLaubenfels, Chris          Gustavus               2:17.54  
 24 Eberhardy, Ed                Minnesota              2:20.44  
 
Event 16  Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hanson, Carlie               Gustavus               1:05.22  
  2 Keefe, Ashley                Bethel                 1:09.31  
  3 Meyer, Lisa                  Winona State           1:10.97  
  4 Flavin, Jenny                Minnesota              1:13.11  
  5 Smook, Traci                 Unattached             1:16.70  
 
Event 17  Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Linnemann, Mike              Minnesota                55.19   1 
  2 Silovich, Luke               Unattached               56.02   1 
  3 Lipsey, Lawrence             Unattached               56.17   1 
  4 Urtel, Seth                  Minnesota                57.35   1 
  5 Welle, Brian                 St. Thomas               58.46   2 
  6 Rice, Andrew                 Bethel                   58.64   2 
  7 Hogen, Dave                  Unattached             1:00.16   1 
  8 Anderson, Eric               Gustavus               1:00.24   2 
  9 Holm, Nate                   Bethel                 1:01.02   3 
 10 Johnson, Ben                 Bethel                 1:01.12   3 
 11 Holman, Joe                  Saint Mary's           1:02.01   2 
 12 Holmgren, Alex               Unattached             1:02.70   1 
 13 Wagner, Nate                 St. Thomas             1:04.01   3 
 14 Tschetter, Josh              Bethel                 1:04.92   3 
 15 Bostrom, Erik                Bethel                 1:07.82   3 
 
Event 18  Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Netland, Sheri               Bethel                   27.23   1 
  2 Johnson, Nicci               Winona State             27.92   1 
  3 Kanne, Linda                 Gustavus                 28.00   1 
  4 Palmer, Jennae               Bethel                   28.49   2 
  5 Moore, Vanessa               Bethel                   28.51   1 
  6 Beich, Anna                  Bethel                   28.54   2 
  7 Adkins, Autumn               Bethel                   29.02   3 
  8 Jackson, Leah                Bethel                   29.10   3 
  9 Babcock, Megan               Winona State             29.63   3 
 10 Sowles, Esther               Bethel                   29.80   3 
 11 Brathol, Kelly               St. Cloud St             29.87   3 
 12 Koval, Kathleen              Bethel                   30.13   3 
 13 Karbowski, Audrey            Wisconsin Su             30.40   2 
 14 Kay, Jessica                 Minnesota                30.52   3 
 15 Deming, Dani                 Wisconsin Su             33.89   3 
 
Event 19  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Merritt, Robb                Unattached               22.65   5 
  2 Gerber, Dan                  Saint Mary's             23.47   1 
  3 Treichel, Ben                Gustavus                 23.61   1 
  4 Bastron, Phil                St. Thomas               24.04   2 
  4 Jones, Dave                  Wisconsin Ri             24.04   2 
  6 Otto, Josh                   Bethel                   24.07   2 
  7 Kenutis, Andy                Bethel                   24.13   2 
  8 Mattke, Scott                St. Thomas               24.25   3 
  9 Weinmann, Joe                Saint Mary's             24.28   2 
 10 Fisette, Chriss              Saint Mary's             24.29   1 
 11 Wittman, Matt                Gustavus                 24.36   2 
 12 Edwards, George              Unattached               24.38   2 
 13 Marti, Dan                   Gustavus                 24.43   3 
 14 Arlt, Chad                   Gustavus                 24.50   3 
 15 Hildebrand, Lewis            St. Thomas               24.51   3 
 16 Utes, Eric                   Minn State M             24.60   2 
 17 Onken, Shawn                 St. Cloud St             24.83   2 
 18 Kamphenkel, Justin           Bethel                   24.94   3 
 19 Atu-Tetuh, Juvitus           Minnesota                25.01   4 
 20 Wilson, Ray                  Gustavus                 25.06   3 
 21 Lindsay, Michael             Bethel                   25.14   3 
 22 Schmidt, Mike                Gustavus                 25.22   4 
 23 Engrav, Thomas               St. Thomas               25.75   4 
 24 Bade, Bill                   Saint Mary's             26.10   4 
 25 Duffy, Eric                  Saint Mary's             27.56   5 
 
Event 20  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ristau, Dan                  Minn State M          15:39.27  
  2 Stuckenbroker, Jeff          Unattached            15:48.01  
  3 Olson, Neil                  Minnesota             15:55.94  
  4 Foley, Dan                   Gustavus              15:57.41  
  5 Anderson, Brian              Bethel                15:58.22  
  6 Stringham, Noel              Bethel                16:30.35  
  7 Rishavy, Andy                Gustavus              16:38.92  
  8 Mansur, Jason                St. Thomas            16:53.05  
  9 Smith, Scott                 St. Thomas            16:54.73  
 10 Groh, Jordan                 Bethel                16:59.37  
 11 Nelson, Josh                 Bethel                17:05.24  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Gustavus  'A'                                       4:08.25  
  2 Gustavus  'B'                                       4:22.34  
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Gustavus  'B'                                       3:26.25   2 
  2 Bethel  'B'                                         3:33.35   2 
  3 Gustavus  'A'                                       3:34.55   2 
  4 Unattached  'B'                                     3:37.42   2 
  5 Minnesota  'A'                                      3:45.41   2 
  6 Gustavus  'C'                                       3:49.22   2 
 
Event 23  Women 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Bethel  'A'                                        10:04.80  
  2 Gustavus  'A'                                      10:22.28  
  3 Winona State  'A'                                  10:41.59  
 
Event 24  Men 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                     7:58.05  
  2 Gustavus  'A'                                       8:19.88  
  3 Minnesota  'A'                                      8:27.89  
  4 Bethel  'A'                                         9:01.03  
 
Event 25  Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Brown, Lisa                  Gustavus                36.12m     118-06 
  2 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            35.33m     115-11 
  3 Bittman, Blythe              Gustavus                31.03m     101-10 
  4 Knobloch, Angela             St. Cloud St            30.27m      99-04 
  5 Mooney, Angie                Bethel                  29.66m      97-04 
  6 Morse, Amy                   Wisconsin Ea            28.81m      94-06 
  7 Crossland, Davyion           Winona State            28.68m      94-01 
  8 LeDell, Nicole               Minnesota               27.38m      89-10 
  9 Todnem, Kayla                Unattached              25.71m      84-04 
 10 Glau, Cori                   Wisconsin Su            24.14m      79-02 
 11 Olson, Dana                  Winona State            23.28m      76-04 
 12 Smook, Traci                 Unattached              21.64m      71-00 
 13 MacLeod, Courtney            Winona State            21.45m      70-04 
 14 McCall, Ashley               Msu Mankato             21.21m      69-07 
 15 Owen, Therese                Bethel                  20.28m      66-06 
 16 Mays, Kendra                 Gustavus                18.23m      59-10 
 17 Peterson, Kristine           Winona State            17.36m      56-11 
 18 Moe, Cassandra               St. Cloud St            16.84m      55-03 
 -- Spinler, Sam                 Msu Mankato                 ND            
 -- Odegard, Kayla               Minnesota                   ND            
 -- Carpenter, Talia             Minnesota                   ND            
 -- Berens, Heidi                Msu Mankato                 ND            
 -- TeBrake, Lindsey             Gustavus                    ND            
 
Event 26  Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Kovash, Jesse                Minnesota               49.70m     163-01 
  2 Mauch, Andrew                North Dakota            46.49m     152-06 
  3 Berkenes, Chad               Minn State M            43.09m     141-04 
  4 Bingner, Drew                Wisconsin Ea            43.04m     141-02 
  5 Weyandt, Luke                Gustavus                41.00m     134-06 
  6 Geyen, Tyler                 Gustavus                40.17m     131-09 
  7 Howard, Steve                Gustavus                39.87m     130-10 
  8 Hale, Jay                    Wisconsin Ea            38.97m     127-10 
  9 Berry, Lem                   St. Thomas              37.22m     122-01 
 10 Lexen, Gesta                 Bethel                  35.26m     115-08 
 11 Bentele, Mike                Minnesota               34.92m     114-07 
 12 Stadther, Joe                St. Thomas              34.64m     113-08 
 13 Albertson, John              Gustavus                34.48m     113-01 
 14 Hanson, Jeff                 Unattached              33.16m     108-09 
 15 Paul, Andy                   Wisconsin Su            31.37m     102-11 
 16 Blake, Ryan                  St. Thomas              29.53m      96-10 
 17 St. Martin, Ryan             St. Thomas              28.21m      92-07 
 18 Meyer, Carl                  Wisconsin Su            26.80m      87-11 
 -- Freeman, Dan                 Gustavus                    ND            
 
Event 27  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            12.78m   41-11.25 
  2 Kunkel, Amanda               St. Cloud St            12.65m   41-06.00 
  3 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            12.13m   39-09.75 
  4 Swanson, Maria               Minnesota               11.83m   38-09.75 
  5 Lonning, Nicole              Winona State            11.65m   38-02.75 
  6 Cleveland, Beth              Saint Mary's            10.87m   35-08.00 
  7 Bauman, Liz                  Winona State            10.85m   35-07.25 
  8 Gruenhagen, Heidi            Gustavus                10.80m   35-05.25 
  9 Peterson, Vicki              Gustavus                10.71m   35-01.75 
 10 Crossfield, Paula            Wisconsin Ea            10.70m   35-01.25 
 11 Goddard, Kellie              Wisconsin Su            10.66m   34-11.75 
 12 Anderson, Ember              Saint Mary's            10.56m   34-07.75 
 13 Brown, Lisa                  Gustavus                10.10m   33-01.75 
 14 Morse, Amy                   Wisconsin Ea             9.98m   32-09.00 
 15 Stavem, Emily                Bethel                   9.92m   32-06.50 
 16 Corrigan, Cassie             Minnesota                9.88m   32-05.00 
 17 Mooney, Angie                Bethel                   9.68m   31-09.25 
 18 Bourget, Alicia              Wisconsin Su             9.64m   31-07.50 
 19 Mickolichek, Chelsey         Minnesota                9.31m   30-06.50 
 20 Todnem, Kayla                Unattached               8.94m   29-04.00 
 
Event 28  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Netland, Jerry               Minnesota               14.43m   47-04.25 
  2 Martinsen, James             Minnesota               14.17m   46-06.00 
  3 Atkinson, Joe                Gustavus                14.00m   45-11.25 
  4 Tice, Brent                  Wisconsin Ea            13.99m   45-10.75 
  5 Dircks, Joel                 Minn State M            13.61m   44-08.00 
  6 Truebenbach, Jacob           Wisconsin Ea            13.49m   44-03.25 
  7 Kleffman, Matt               Minnesota               13.37m   43-10.50 
  8 Soldner, Tom                 Minnesota               13.29m   43-07.25 
  9 Mays, Darin                  Gustavus                13.16m   43-02.25 
 10 O'Connell, Mark              St. Thomas              13.00m   42-08.00 
 11 Maday, Sam                   Wisconsin Su            12.91m   42-04.25 
 12 Weyandt, Luke                Gustavus                12.67m   41-07.00 
 13 Johnson, Sam                 Wisconsin Ea            12.49m   40-11.75 
 14 Olsen, Matt                  St. Cloud St            11.91m   39-01.00 
 15 Lindgren, Ian                Gustavus                11.87m   38-11.50 
 16 Jones, Bob                   Unattached              11.85m   38-10.50 
 17 Blodgett, Lucas              Bethel                  11.12m   36-05.75 
 18 Levenhagen, Jeff             Wisconsin Su            10.45m   34-03.50 
 19 Millmann, Ben                St. Thomas              10.16m   33-04.00 
 20 Donnelly, David              Bethel                   9.41m   30-10.50 
 21 Hokenson, Jered              Gustavus                 9.29m   30-05.75 
 22 Fischer, Will                Wisconsin Su             8.38m   27-06.00 
 -- DeLeon, Michael              Unattached                  ND            
 
Event 29  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lonning, Nicole              Winona State            48.04m     157-07 
  2 LeDell, Nicole               Minnesota               43.83m     143-09 
  3 Girolamo, Marissa            Winona State            43.34m     142-02 
  4 Niemeyer, Sheri              Wisconsin Su            43.08m     141-04 
  5 Cleveland, Beth              Saint Mary's            41.34m     135-07 
  6 Otterson, Kristin            St. Cloud St            41.24m     135-04 
  7 Kunkel, Amanda               St. Cloud St            41.06m     134-08 
  8 Crossfield, Paula            Wisconsin Ea            40.03m     131-04 
  9 Odegard, Kayla               Minnesota               39.94m     131-00 
 10 Corrigan, Cassie             Minnesota               39.28m     128-10 
 11 Carpenter, Talia             Minnesota               38.59m     126-07 
 12 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            38.04m     124-10 
 13 Bauman, Liz                  Winona State            37.92m     124-05 
 14 Bourget, Alicia              Wisconsin Su            37.58m     123-03 
 15 Swanson, Maria               Minnesota               36.49m     119-09 
 16 Clemen, Ashley               Gustavus                35.80m     117-05 
 17 Hoye, Lindsey                Gustavus                34.64m     113-08 
 18 Owen, Therese                Bethel                  32.93m     108-00 
 19 Froelich, Justina            Minnesota               32.21m     105-08 
 20 Anderson, Ember              Saint Mary's            32.09m     105-03 
 21 Thelemann, Jen               Gustavus                31.92m     104-09 
 22 Goddard, Kellie              Wisconsin Su            29.55m      96-11 
 -- Warren, Tiera                Msu Mankato                 ND            
 -- King, Emily                  Winona State                ND            
 
Event 30  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Oleson, Al                   Wisconsin Ea            52.41m     171-11 
  2 Rosholt, Peter               St. Thomas              51.47m     168-10 
  3 Hudspith, Chris              Minnesota               51.29m     168-03 
  4 Brohmer, Ryan                Wisconsin Ea            50.52m     165-09 
  5 Blodgett, Lucas              Bethel                  47.59m     156-02 
  6 O'Connell, Mark              St. Thomas              46.71m     153-03 
  7 Klaers, Andy                 Gustavus                45.71m     150-00 
  8 Berg, Steve                  Unattached              45.07m     147-10 
  9 Smith, Matt                  Wisconsin Ea            44.97m     147-06 
 10 Bingner, Drew                Wisconsin Ea            43.90m     144-00 
 11 Kestly, Alex                 Unattached              42.94m     140-10 
 12 Kleffman, Matt               Minnesota               42.23m     138-06 
 13 Johnson, Sam                 Wisconsin Ea            42.12m     138-02 
 14 Olson, Eric                  Wisconsin Ri            41.52m     136-03 
 15 Brinkman, Mike               Augsburg                41.15m     135-00 
 16 Jolicoeur, Dustin            Wisconsin Ri            40.88m     134-01 
 17 Jones, Bob                   Unattached              40.32m     132-03 
 18 Maday, Sam                   Wisconsin Su            40.11m     131-07 
 19 Soldner, Tom                 Minnesota               39.02m     128-00 
 20 Lindquist, Tyler             Bethel                  37.95m     124-06 
 21 Kroshus, Nick                Gustavus                37.31m     122-05 
 22 Olsen, Matt                  St. Cloud St            34.21m     112-03 
 23 Howard, Steve                Gustavus                32.47m     106-06 
 24 Millmann, Ben                St. Thomas              30.60m     100-05 
 25 DeLeon, Michael              Unattached              28.83m      94-07 
 -- Gibson, Dan                  Wisconsin Ea                ND            
 -- Martinsen, James             Minnesota                   ND            
 -- Donnelly, David              Bethel                      ND            
 
Event 31  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Frame, Amanda                Unattached               3.75m   12-03.50 
  2 Magnuson, Bria               Winona State            J3.75m   12-03.50 
  3 Dawson, Shanna               Gustavus                 3.45m   11-03.75 
  4 Campbell, Linnea             Msu Mankato             J3.45m   11-03.75 
  5 Stinson, Melissa             Msu Mankato              3.30m   10-10.00 
  6 Jodarski, Nicky              Minnesota               J3.30m   10-10.00 
  7 Larson, Danielle             St. Cloud St             3.15m   10-04.00 
  8 Johnston, Julie              Minnesota                3.00m    9-10.00 
  9 Kay, Jessica                 Minnesota                2.85m    9-04.25 
  9 Blomquist, Alicia            Gustavus                 2.85m    9-04.25 
  9 Moore, Vanessa               Bethel                   2.85m    9-04.25 
  9 Andrewski, Denise            Msu Mankato              2.85m    9-04.25 
 13 Hale, Heidi                  Minnesota                2.70m    8-10.25 
 13 Koval, Kathleen              Bethel                   2.70m    8-10.25 
 15 Balcer, Shelley              Wisconsin Su             2.55m    8-04.25 
 15 Swanson, Becca               Gustavus                 2.55m    8-04.25 
 -- Martinucci, Caitlin          Saint Mary's                NH            
 -- Karbowski, Audrey            Wisconsin Su                NH            
 -- Swaggert, Hadley             Saint Mary's                NH            
 -- Fujan, Laura                 Winona State                NH            
 -- Affias, Anna                 Minnesota                   NH            
 -- Kanne, Linda                 Gustavus                    NH            
 -- Castellano, Janna            Gustavus                    NH            
 
Event 32  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Graham, Ben                  Minnesota                4.75m   15-07.00 
  2 Mauch, Ben                   Minn State M            J4.75m   15-07.00 
  3 Schroeder, Matt              St. Thomas               4.60m   15-01.00 
  4 Johnson, Brandon             Bethel                   4.45m   14-07.25 
  5 Morey, Ryan                  Bethel                  J4.45m   14-07.25 
  6 Hood, Drew                   Gustavus                J4.45m   14-07.25 
  7 Rohrman, Chase               Bethel                  J4.45m   14-07.25 
  8 Hansen, Brad                 St. Thomas               4.30m   14-01.25 
  9 Schmidt, Zach                Minnesota                4.15m   13-07.25 
 10 Fuller, Isaiah               St. Cloud St             4.00m   13-01.50 
 10 Johnson, Tim                 Minnesota                4.00m   13-01.50 
 10 Dauer, Andy                  St. Thomas               4.00m   13-01.50 
 10 Fordyce, Matt                Gustavus                 4.00m   13-01.50 
 14 Tatinger, Rob                Wisconsin Su             3.85m   12-07.50 
 14 Todt, Ben                    Bethel                   3.85m   12-07.50 
 16 Blake, Ryan                  St. Thomas               3.55m   11-07.75 
 -- Nygren, Erik                 Minnesota                   NH            
 
Event 33  Women Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lindeman, Sari               Gustavus                 5.22m   17-01.50 
  2 Palmer, Jennae               Bethel                   5.13m   16-10.00 
  3 Todnem, Kayla                Unattached              J5.13m   16-10.00 
  4 Trost, Amanda                Msu Mankato              5.08m   16-08.00 
  5 Dawson, Shanna               Gustavus                 5.02m   16-05.75 
  6 Sowles, Esther               Bethel                   4.98m   16-04.25 
  7 Gilbert, Be                  Minnesota                4.87m   15-11.75 
  8 Schrupp, Kalee               Gustavus                 4.68m   15-04.25 
  9 Lynch, Laura                 Gustavus                 4.65m   15-03.25 
 10 Pirkl, Athena                Minnesota                4.57m   15-00.00 
 11 Mays, Kendra                 Gustavus                 4.30m   14-01.25 
 12 Chorley, Ali                 Gustavus                 4.23m   13-10.50 
 13 Johnson, Shannon             Gustavus                 4.08m   13-04.75 
 14 Magnuson, Katy               Bethel                   3.95m   12-11.50 
 15 Merdasa, Hawine              Gustavus                 3.78m   12-05.00 
 16 Flattir, Fatima              Gustavus                 3.22m   10-06.75 
 
Event 34  Men Long Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Blackledge, Raymond          Unattached               6.74m   22-01.50 
  2 Todt, Ben                    Bethel                   6.38m   20-11.25 
  3 Magnuson, Kyle               Wisconsin Su             6.25m   20-06.25 
  4 Liebelt, Scott               Wisconsin Ea             6.20m   20-04.25 
  5 Wilshusen, Chad              Gustavus                 5.95m   19-06.25 
  6 Hood, Drew                   Gustavus                 5.81m   19-00.75 
  7 Kamphenkel, Justin           Bethel                   5.77m   18-11.25 
  8 Bastron, Phil                St. Thomas               5.28m   17-04.00 
  9 Whitcomb, Ryan               Minnesota                5.24m   17-02.25 
 -- Retka, John                  Gustavus                    ND            
 
Event 35  Women Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Lindeman, Sari               Gustavus                10.81m   35-05.75 
  2 Palmer, Jennae               Bethel                  10.58m   34-08.50 
  3 Trost, Amanda                Msu Mankato             10.15m   33-03.75 
  4 Lynch, Laura                 Gustavus                 9.69m   31-09.50 
  5 Todnem, Kayla                Unattached               9.44m   30-11.75 
  6 Johnson, Shannon             Gustavus                 9.37m   30-09.00 
  7 TeBrake, Lindsey             Gustavus                 9.21m   30-02.75 
 
Event 36  Men Triple Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Fisette, Chriss              Saint Mary's            12.72m   41-08.75 
  2 Magnuson, Kyle               Wisconsin Su            12.56m   41-02.50 
  3 Bastron, Phil                St. Thomas              11.28m   37-00.25 
 
Event 37  Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Moore, Vanessa               Bethel                   1.63m    5-04.25 
  2 Seifert, Melissa             Msu Mankato              1.58m    5-02.25 
  3 Nelson, Rebekah              Minnesota               J1.58m    5-02.25 
  4 Faulkner, Amanda             St. Cloud St             1.53m    5-00.25 
  5 Smook, Traci                 Unattached               1.48m    4-10.25 
  6 Bittman, Blythe              Gustavus                J1.48m    4-10.25 
  7 Adkins, Autumn               Bethel                   1.43m    4-08.25 
  7 TeBrake, Lindsey             Gustavus                 1.43m    4-08.25 
  9 Schrupp, Kalee               Gustavus                J1.43m    4-08.25 
 -- Ricksham, Kayla              Gustavus                    NH            
 -- Netland, Sheri               Bethel                      NH            
 
Event 38  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Robinson, Parker             Minnesota                2.03m    6-08.00 
  2 Hokenson, Jered              Gustavus                 1.98m    6-06.00 
  3 Olson, Phil                  Minn State M            J1.98m    6-06.00 
  4 Retka, John                  Gustavus                 1.93m    6-04.00 
  5 Draxton, Mike                St. Thomas               1.88m    6-02.00 
  6 Wilshusen, Chad              Gustavus                 1.83m    6-00.00 
  7 Schmidt, Mike                Gustavus                 1.78m    5-10.00 
  8 Pink, Brian                  St. Thomas              J1.78m    5-10.00 
  9 Magnuson, Kyle               Wisconsin Su            J1.78m    5-10.00 
 10 Oldsberg, Ryan               Saint Mary's             1.73m    5-08.00 
 -- Todt, Ben                    Bethel                      NH            
 
Event 39  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Sweet, Kami                  Unattached              41.99m     137-09 
  2 Bauman, Liz                  Winona State            39.93m     131-00 
  3 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            37.13m     121-10 
  4 Clemen, Ashley               Gustavus                36.99m     121-04 
  5 Bourget, Alicia              Wisconsin Su            35.39m     116-01 
  6 Girolamo, Marissa            Winona State            34.74m     114-00 
  7 Rankin, Erin                 Minnesota               34.63m     113-07 
  8 Morse, Amy                   Wisconsin Ea            34.55m     113-04 
  9 Thelemann, Jen               Gustavus                34.22m     112-03 
 10 Peterson, Vicki              Gustavus                33.59m     110-02 
 11 Anderson, Ember              Saint Mary's            32.35m     106-02 
 12 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            31.43m     103-01 
 13 Hoye, Lindsey                Gustavus                31.37m     102-11 
 14 Brown, Lisa                  Gustavus                31.11m     102-01 
 15 McCall, Ashley               Msu Mankato             30.58m     100-04 
 16 Stavem, Emily                Bethel                  30.13m      98-10 
 17 Cleveland, Beth              Saint Mary's            29.00m      95-02 
 18 Froelich, Justina            Minnesota               27.91m      91-07 
 19 Goddard, Kellie              Wisconsin Su            27.90m      91-06 
 20 Spinler, Sam                 Msu Mankato             25.59m      83-11 
 21 Mickolichek, Chelsey         Minnesota               22.84m      74-11 
 -- Crossfield, Paula            Wisconsin Ea                ND            
 -- Otterson, Kristin            St. Cloud St                ND            
 
Event 40  Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marks, Derek                 St. Thomas              48.92m     160-06 
  2 Klaers, Andy                 Gustavus                42.46m     139-04 
  3 Soldner, Tom                 Minnesota               41.44m     135-11 
  4 Smith, Matt                  Wisconsin Ea            40.68m     133-05 
  5 Schwalbach, Will             St. Thomas              39.54m     129-09 
  6 Mays, Darin                  Gustavus                38.78m     127-03 
  7 Tice, Brent                  Wisconsin Ea            38.73m     127-01 
  8 Atkinson, Joe                Gustavus                37.90m     124-04 
  9 Blodgett, Lucas              Bethel                  37.68m     123-07 
 10 Weyandt, Luke                Gustavus                37.40m     122-08 
 11 Jones, Bob                   Unattached              36.33m     119-02 
 12 Bingner, Drew                Wisconsin Ea            36.25m     118-11 
 13 Kestly, Alex                 Unattached              36.22m     118-10 
 14 Olsen, Matt                  St. Cloud St            34.19m     112-02 
 15 Johnson, Sam                 Wisconsin Ea            34.14m     112-00 
 16 Hanson, Jeff                 Unattached              33.72m     110-07 
 17 Bentele, Mike                Minnesota               33.51m     109-11 
 18 O'Connell, Mark              St. Thomas              33.50m     109-11 
 19 Lindgren, Ian                Gustavus                33.24m     109-01 
 20 Levenhagen, Jeff             Wisconsin Su            30.47m     100-00 
 21 Fischer, Will                Wisconsin Su            29.73m      97-06 
 22 Lexen, Gesta                 Bethel                  27.89m      91-06 
 23 Donnelly, David              Bethel                  26.54m      87-01 
 24 Hokenson, Jered              Gustavus                26.18m      85-11 
 25 DeLeon, Michael              Unattached              24.60m      80-08 
 26 Meyer, Carl                  Wisconsin Su            23.19m      76-01 
 -- Olson, Eric                  Wisconsin Ri                ND