Pre-MIAC men

Carleton College

Feb. 25, 2005

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

55 Meter Dash 1 Anthony Schultzetenberg, Gustavus Adolphus 6.68 H4 2 Tucker Ferda, Bethel 6.83 H4 3 Dan Gerber, Saint Mary's 6.84 H4 4 Jon Silva, Bethel 6.86 H3 5 Nara Khou, Carleton 6.87 H4 6 Ssebbaale Sseremba, Macalester 6.87 H4 7 Mitch Anderson, Gustavus Adolphus 6.91 H3 8 Jason Tjosvold, Carleton 6.92 H4 9 Andy Kenutis, Bethel 6.94 H3 10 Leslie Cofie, Carleton 6.97 H3 10 Justin Kamphenkel, Bethel 6.97 H3 12 Nick Honan, Macalester 7.09 H1 13 Nick Jost, Gustavus Adolphus 7.10 H3 14 Ben Todt, Bethel 7.14 H2 15 Xavier Rucker, Bethel 7.16 H2 16 Steve Vilendrer, Carleton 7.21 H1 17 Jordan Ruchotzke, Saint Mary's 7.22 H2 18 Tom Wetzell, Gustavus Adolphus 7.25 H2 19 Jon Pace, Saint Mary's 7.26 H3 20 John Paliferro, Carleton 7.59 H1 21 Jason Dehler, Gustavus Adolphus 8.94 H3 Bill Bade, Saint Mary's DNF H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

200 Meter Dash 1 Alex Wise, Macalester 22.97 H5 2 Jack Henkemeyer, Gustavus Adolphus 22.98 H5 3 Anthony Schultzetenberg, Gustavus Adolphus 23.00 H5 4 Dan Gerber, Saint Mary's 23.70 H5 5 Nara Khou, Carleton 23.87 H5 6 Matt Wittman, Gustavus Adolphus 23.96 H4 7 Andy Kenutis, Bethel 24.17 H4 8 Justin Kamphenkel, Bethel 24.20 H3 9 Mark Fincham, Gustavus Adolphus 24.54 H3 10 Jon Silva, Bethel 24.57 H3 11 Mitch Anderson, Gustavus Adolphus 24.71 H4 12 Carl Doten, Bethel 24.82 H3 13 Steve Vilendrer, Carleton 24.83 H1 14 Andre Schuetz, Macalester 24.98 H2 15 Tim Burns, Macalester 25.03 H2 16 Tommy Kridiotis, Macalester 25.07 H2 17 Tom Wetzell, Gustavus Adolphus 25.28 H2 18 Nick Jost, Gustavus Adolphus 25.39 H4 19 Xavier Rucker, Bethel 25.40 H1 20 Jordan Ruchotzke, Saint Mary's 25.46 H1 21 Sean Dickson, Carleton 25.85 H1 22 Bill Bade, Saint Mary's 26.38 H1 23 John Paliferro, Carleton 26.58 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

400 Meter Dash 1 Jack Henkemeyer, Gustavus Adolphus 51.02 2 Adam Caulfield, Gustavus Adolphus 52.80 3 Matt Wittman, Gustavus Adolphus 53.85 4 Andre Schuetz, Macalester 54.57 5 Sean Dickson, Carleton 56.94
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

600 Yard Dash 1 Josh Otto, Bethel 1:13.92 H2 2 Joel Dischinger, Bethel 1:14.31 H2 3 Aaron Raulin, Saint Mary's 1:16.14 H1 4 Chad Anderson, Bethel 1:16.50 H2 5 Ben Johnson, Bethel 1:17.48 H1 6 John Smith-Ricco, Carleton 1:21.77 H1 7 Dan Lui, Macalester 1:26.51 H1 Matt Mascioli, Carleton DNF H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

800 Meter Run 1 Chris Lundberg, Carleton 2:00.55 2 Josh Springer, Macalester 2:00.95 3 Paul Kienberger, Gustavus Adolphus 2:02.21 4 Alex Chohlas-Wood, Carleton 2:03.55 5 Mark Hall, Gustavus Adolphus 2:04.85 5 Elliot Saltzman, Gustavus Adolphus 2:04.85 7 Eric Olson, Macalester 2:06.01 8 Matt Eggen, Bethel 2:06.97 9 Zack McGuire, Carleton 2:09.19 10 Nick Jones, Bethel 2:14.01
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

1000 Meter Run 1 Nate Crider, Macalester 2:32.30 H2 2 Dan Bucy, Carleton 2:33.90 H2 3 Adam Williamson, Carleton 2:34.57 H2 4 Chris Minor, Bethel 2:35.25 H2 5 Reuben Woodruff, Carleton 2:37.76 H2 6 Adam Erickson, Bethel 2:38.84 H2 7 Brent Magnusson, Gustavus Adolphus 2:39.14 H2 8 Mark Felice, Carleton 2:39.95 H2 9 Bo Ryde, Macalester 2:40.98 H1 10 Eamon Monaghan, Carleton 2:41.75 H2 11 Chris deLaubenfels, Gustavus Adolphus 2:41.99 H1 12 Chris Ward, Gustavus Adolphus 2:42.83 H2 13 Brady Rutman, Gustavus Adolphus 2:43.32 H1 14 Dylan Keith, Macalester 2:45.07 H1 15 Reed Weber, Bethel 2:46.97 H1 16 Lawrence Uricchio, Carleton 2:47.95 H1 17 Pat Polasek, Saint Mary's 2:48.36 H1 18 Derek Loudermilk, Macalester 2:49.86 H2 19 Steve Adams, Saint Mary's 2:53.84 H1 20 Ryan Davis, Bethel 2:55.75 H1 21 Mike Marek, Saint Mary's 3:06.92 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Mile Run 1 Dave Borner, Bethel 4:17.62 H2 2 Bo Rydze, Macalester 4:23.36 H2 3 Alex Zupan, Gustavus Adolphus 4:24.34 H2 4 Quentin Kennedy, Carleton 4:27.67 H2 5 Tim Stendahl, Macalester 4:28.36 H2 6 Dylan Keith, Macalester 4:29.72 H2 7 Matt Wegmann, Macalester 4:29.80 H2 8 John Nowinksi, Carleton 4:31.94 H2 9 David Augustson, Macalester 4:34.78 H2 10 Frank Hedin, Gustavus Adolphus 4:44.93 H1 11 Andy Boisjolie, Saint Mary's 4:45.03 H1 12 Erik Bostrom, Bethel 4:45.39 H1 13 Nick Mascioli, Carleton 4:51.07 H1 14 Nate Barten, Gustavus Adolphus 4:58.21 H1 15 Tyler Mackey, Carleton 4:58.67 H1 16 Joe Mundell, Gustavus Adolphus 4:59.39 H1 17 Dave Sterling, Carleton 5:09.45 H1 18 Tim Fontana, Gustavus Adolphus 5:30.74 H1 19 Leif Devaney, Bethel 5:31.88 H1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

3000 Meter Run 1 James Sorenson, Gustavus Adolphus 9:01.42 2 Josh Tschetter, Bethel 9:15.39 3 Kyle Braam, Macalester 9:15.93 4 Dan Church, Carleton 9:16.06 5 Ryan Martinez, Carleton 9:20.43 6 Robert Nachtsheim, Carleton 9:21.21 7 Noel Stringham, Bethel 9:22.99 8 Tom Hammer, Macalester 9:26.47 9 Said Guled, Macalester 9:35.58 10 Tom Westlund, Gustavus Adolphus 9:41.11 11 Glen Perry, Carleton 9:53.64 12 Jakob Wartman, Macalester 10:01.33 13 Karl Hatteberg, Saint Mary's 10:04.79 14 Kyle Carlson, Gustavus Adolphus 10:06.04 15 Brett Gallagher, Macalester 10:50.22
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

55 Meter Hurdles 1 Rob Friendt, Saint Mary's 8.22 2 B J. Hermerding, Bethel 8.32 3 Tucker Ferda, Bethel 8.35 4 Ryan Davis, Bethel 8.68 5 Carl Doten, Bethel 8.70 6 Tyler Ecklund, Macalester 8.83 7 Matt Miller, Gustavus Adolphus 9.08
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

800 Meter Relay 1 Gustavus Adolphus 1:32.60 2 Bethel 1:34.28 3 Carleton 1:37.31 4 Macalester 1:50.47
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

4X400 Meter Relay 1 Bethel 3:27.96 H2 2 Gustavus Adolphus 3:33.98 H1 3 Macalester 3:35.98 H2 4 Bethel 3:39.55 H1 5 Gustavus Adolphus 3:45.15 H1 6 Carleton 3:47.72 H2 7 Macalester 3:54.31 H1 8 Gustavus Adolphus 3:57.51 H1 Gustavus Adolphus DNF H2
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Ssebbaal Sseremba, Macalester 20-9 1/4 (6.33m)q 2 Ben Todt, Bethel 19-6 (5.94m)q 3 Jamie Nass, Bethel 18-7 (5.66m)q 4 Josh Mooney, Bethel 18-3 3/4 (5.58m)q 5 Brad Johnson, Gustavus Adolphus 17-8 3/4 (5.40m) 6 Justin McCoy, Bethel 17-5 1/2 (5.32m) Round 1, Flight 2 1 Rob Friendt, Saint Mary's 21-8 1/4 (6.61m)q 2 Tim Burns, Macalester 21-1 1/4 (6.43m)q 3 Jordan Ruchotzke, Saint Mary's 19-0 (5.79m)q 4 Tyler Ecklund, Macalester 17-10 1/4 (5.44m)q 5 Jon Pace, Saint Mary's 16-9 3/4 (5.12m) Final 1 Rob Friendt, Saint Mary's 21-8 1/4 (6.61m) 2 Tim Burns, Macalester 21-1 1/4 (6.43m) 3 Ssebbaal Sseremba, Macalester 20-9 1/4 (6.33m) 4 Ben Todt, Bethel 19-6 (5.94m) 5 Jordan Ruchotzke, Saint Mary's 19-0 (5.79m) 6 Jamie Nass, Bethel 18-7 (5.66m) 7 Josh Mooney, Bethel 18-3 3/4 (5.58m) 8 Tyler Ecklund, Macalester 17-10 1/4 (5.44m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Triple Jump 1 Josh Mooney, Bethel 41-11 1/2 (12.79m) 2 Steve Zaffke(Aug), 41-8 (12.70m) 3 Mike Schmidt, Gustavus Adolphus 39-11 1/2 (12.18m) 4 Ashton Troia, Macalester 39-7 1/4 (12.07m) 5 Leslie Cofie, Carleton 38-9 (11.81m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Darrin Mays, Gustavus Adolphus 41-6 (12.65m)q 2 George Robbins, Macalester 41-4 1/2 (12.61m)q 3 Andy Klaers, Gustavus Adolphus 38-11 (11.86m)q 4 Israel Burns, Saint Mary's 37-8 (11.48m)q 5 Evan Mitchell, Macalester 36-7 (11.15m) 6 Max Greene, Carleton 36-5 1/2 (11.11m) 7 Ryan Davis, Bethel 35-4 1/2 (10.78m) 8 Eric Sonnek, Saint Mary's 35-3 1/4 (10.75m) Round 1, Flight 2 1 Doug Lind, Carleton 46-0 1/2 (14.03m)q 2 Luke Weyandt, Gustavus Adolphus 45-6 1/2 (13.88m)q 3 Andrew Roberts, Carleton 38-10 1/4 (11.84m)q 4 Tom Schwarze, Carleton 38-3 1/4 (11.66m)q 5 Trevor Mendel, Macalester 33-8 3/4 (10.28m) 6 Will Chick, Macalester 32-8 1/4 (9.96m) Final 1 Doug Lind, Carleton 46-0 1/2 (14.03m) 2 Luke Weyandt, Gustavus Adolphus 45-6 1/2 (13.88m) 3 Darrin Mays, Gustavus Adolphus 42-6 (12.95m) 4 George Robbins, Macalester 41-4 1/2 (12.61m) 5 Andrew Roberts, Carleton 40-9 1/2 (12.43m) 6 Israel Burns, Saint Mary's 39-0 1/4 (11.89m) 7 Andy Klaers, Gustavus Adolphus 38-11 (11.86m) 8 Tom Schwarze, Carleton 38-6 3/4 (11.75m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Weight Throw 1 Andy Klaers, Gustavus Adolphus 50-2 3/4 (15.31m) 2 Alex Kestly, Gustavus Adolphus 49-2 1/4 (14.99m) 3 Doug Lind, Carleton 49-0 3/4 (14.95m) 4 Israel Burns, Saint Mary's 41-7 1/4 (12.68m) 5 Nick Kroshus, Gustavus Adolphus 34-5 3/4 (10.51m) 6 Will Chick, Macalester 31-0 (9.45m) 7 Eric Sonnek, Saint Mary's 28-9 (8.76m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

High Jump 1 Ben Todt, Bethel 6-1 1/2 (1.87m) 2 Mike Schmidt, Gustavus Adolphus 5-11 1/2 (1.82m) 3 Alex Fiksdal, Carleton 5-9 3/4 (1.77m) 4 Jamie Nass, Bethel 5-7 3/4 (1.72m) 5 Ryan Davis, Bethel 5-7 3/4 (1.72m) 6 Tyler Ecklund, Macalester 5-2 1/2 (1.59m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H | 800 RELAY
4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | Top

Pole Vault 1 Drew Hood, Gustavus Adolphus 14-9 (4.50m) 2 Rob Friendt, Saint Mary's 14-9 (4.50m) 3 Ryan Morey, Bethel 14-3 1/4 (4.35m) 4 Tyler Ties, Gustavus Adolphus 13-9 1/4 (4.20m) 5 Nick Honan, Macalester 13-3 1/2 (4.05m) 6 Brandon Johnson, Bethel 13-3 1/2 (4.05m) 7 Jon Pace, Saint Mary's 12-3 1/2 (3.75m) 8 Eric Olson, Macalester 12-3 1/2 (3.75m) 9 Ben Todt, Bethel 11-9 3/4 (3.60m) 10 Tyler Ecklund, Macalester 7-10 1/2 (2.40m)
Return to home page.