Licensed to Gustavus Adolphus College     Hy-Tek's Meet Manager 5/9/05 04:28 PM
                              4th Annual - 4/9/04                              
                            Lee Krough Invitational                            
                               Gustavus Adolphus                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oostdyk, Tracy               Stout                 11:32.3h  
  2 Schaefer, Renee              Macalester            12:15.8h  
  3 Dahlheimer, Terra            Stout                 12:38.3h  
  4 Blair, Anne                  Macalester            12:46.2h  
  5 Lee, Steph                   Minnesota Du          12:49.1h  
  6 Loebsack, Alice              U W Superior          12:50.3h  
  7 Derby, Rebecca               St. Catherin          12:56.2h  
  8 Mann, Carly                  Stout                 14:07.2h  
 
Event 2  Men 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Winterfeld, Robb             Minnesota Du           9:18.0h  
  2 Polski, Brian                Minnesota Du          10:02.0h  
  3 Olson, Jeremy                U W River Fa          10:03.7h  
  4 Revering, Bill               Minnesota Du          10:10.3h  
  5 Rasmussen, Brett             Minnesota Du          10:23.0h  
  6 Keith, Dylan                 Macalester            10:23.1h  
  7 Poore, Matt                  U W Superior          10:26.0h  
  8 Nordgren, Eric               U W River Fa          10:43.0h  
 
Event 3  Women 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Koranda, Ellen               Saint Mary's          18:15.61  
  2 Pike, Tasha                  Gustavus Ado          18:31.51  
  3 Pike, Tina                   Hope College          18:31.55  
  4 Gordon, Anna                 Macalester            18:47.31  
  5 Streich, Francie             Macalester            18:52.52  
  6 Schuldt, Jan                 Minn State M          18:59.22  
  7 Mullikin, Maureen            Macalester            19:05.24  
  8 Chapman, Kim                 Minnesota Du          19:15.59  
  9 Houck, Star                  U W Superior          19:32.33  
 10 Barnes, Caroline             Macalester            19:36.24  
 11 Harren, Hailey               Gustavus Ado          19:46.34  
 12 Getty, Sarah                 St. Cloud St          20:05.32  
 13 Zirbes, Beth                 Gustavus Ado          20:18.84  
 14 Zinsmaster, Kristin          Minnesota Du          20:19.52  
 15 Frantes, Katie               Minnesota Du          20:20.07  
 16 Fisher, Heidi                Minnesota Du          20:26.93  
 17 Enger, Christine             Stout                 20:30.48  
 18 Martin, Dana                 U W River Fa          20:55.58  
 19 Frey, Sam                    Macalester            22:11.73  
 20 Werner, Becky                Stout                 22:16.23  
 21 Johnson, Adrienne            Minn State M          22:26.25  
 21 Burho, Kristin               U W Superior          22:26.25  
 
Event 4  Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gustavus Adolphus  'A'                                49.23  
  2 Minnesota Duluth  'A'                                 49.75  
  3 Minn State Mankato  'A'                               50.38  
  4 U W Stout  'A'                                        50.95  
  5 U W River Falls  'A'                                  51.12  
  6 St. Catherine  'A'                                    52.79  
 -- Hamline  'A'                                             DQ  
 
Event 5  Men 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gustavus Adolphus  'A'                                42.80   1 
  2 Augsburg  'A'                                         43.26   1 
  3 Macalester  'A'                                       44.02   1 
  4 Hamline  'A'                                          44.31   1 
  5 Hamline  'B'                                          45.77   2 
  6 Minn State Mankato  'A'                               45.97   2 
  7 U W River Falls  'B'                                  45.98   2 
 -- Minnesota Duluth  'A'                                    DQ   1 
 -- U W River Falls  'A'                                     DQ   2 
 
Event 6  Women 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hagen, Koby                  Macalester             4:48.96  
  2 Hoffman, Corrin              Hamline                4:53.72  
  3 Dahlgren, Kelsey             Minnesota Du           4:55.92  
  4 Liddiard, Emily              St. Catherin           4:56.99  
  5 PaStarr, Callie              Macalester             4:57.34  
  6 Schrupp, Lacee               Hamline                4:59.82  
  7 Yaeger, Marlene              U W River Fa           5:02.23  
  8 Christen, Marian             U W River Fa           5:02.72  
  9 Nichols, Stephanie           Stout                  5:06.26  
 10 Hoffert, Amanda              Minnesota Du           5:10.41  
 11 Enger, Lindsay               Stout                  5:10.89  
 12 Berquam, Va                  Gustavus Ado           5:14.11  
 13 Trapp, Emily                 Gustavus Ado           5:15.40  
 14 Conrad, Lindsey              Hamline                5:18.34  
 15 Sandoval, Beth               St. Cloud St           5:20.44  
 16 Brisbois, Havila             St. Catherin           5:21.96  
 17 Carlson, Andrea              Augsburg               5:22.12  
 18 Moreland, Monica             Hamline                5:23.53  
 19 Bronson, Jenny               St. Catherin           5:26.44  
 20 Karaliunas, Leah             Stout                  5:27.48  
 21 Heard, Katie                 Stout                  5:36.24  
 22 Pose, Christy                St. Catherin           5:39.79  
 23 Rau, Amanda                  Stout                  5:41.73  
 24 Lee, Steph                   Minnesota Du           5:44.23  
 25 Warnke, Sara                 Hamline                5:49.56  
 26 Welhoefer, Jodi              Stout                  5:56.79  
 27 Lanin, Jen                   St. Cloud St           6:08.23  
 
Event 7  Men 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beerling, Nate               Minnesota Du           4:01.07  
  2 Klappa, Tony                 Hamline                4:02.68  
  3 Salay, Nick                  Minnesota Du           4:05.24  
  4 Metzdorff, Jeff              Hamline                4:05.53  
  5 Anderson, Sam                Minnesota Du           4:05.69  
  6 Kirmse, Ben                  U W River Fa           4:05.77  
  7 Rydze, Bo                    Macalester             4:06.97  
  8 Conway, Riley                Augsburg               4:08.11  
  9 Ristau, Dan                  Minn State M           4:08.44  
 10 Davis, Ryan                  U W Superior           4:11.23  
 11 Yotter, Chris                Hamline                4:13.4h  
 12 Auguston, David              Macalester             4:14.67  
 13 Vogel, Dan                   Augsburg               4:16.11  
 14 Langsev, Eric                Hamline                4:17.60  
 15 Rutman, Brady                Gustavus Ado           4:19.82  
 16 Kuznia, Peter                Hamline                4:19.88  
 17 Bowden, Mark                 Hamline                4:20.92  
 18 Kienberger, Paul             Gustavus Ado           4:21.45  
 19 Hedin, Frank                 Gustavus Ado           4:22.88  
 20 Twedt, Luke                  Gustavus Ado           4:29.55  
 21 Barten, Nate                 Gustavus Ado           4:33.13  
 22 Kuusisto, Finn               Gustavus Ado           5:05.34  
 
Event 8  Women 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hamilton, Heather            Minnesota Du             16.25   1 
  2 Paulson, Lisa                Minn State M             16.41   1 
  3 Schramm, Kaela               Macalester               16.46   1 
  4 Cordie, Ali                  Gustavus Ado             16.54   2 
  5 Reber, Tiff                  U W River Fa             16.59   1 
  6 Miller, Breanne              Hamline                  16.74   1 
  7 Spiess, Brielle              Minn State M             16.76   2 
  8 Shreve, Johanna              Macalester               16.86   1 
  9 Miller, Samantha             U W Superior             17.18   2 
 10 Luiken, Dana                 Hamline                  17.32   1 
 11 Weber, Melissa               Minnesota Du             17.91   1 
 12 Nelson, Rebekan              Minnesota Du             18.16   2 
 13 Young, Attalia               Stout                    18.76   2 
 
Event 9  Men 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stuart, Adrian               Minn State M             15.06   1 
  2 Ul Masih, Kalim              Minn State M             15.29   1 
  3 Miest, Tanner                Gustavus Ado             15.93   1 
  4 Pickard, Sam                 Minnesota Du             15.94   1 
  5 Wang, Steve                  Minnesota Du             17.13   1 
  6 Eskierka, Adam               Minnesota Du             17.21   1 
  7 Sinnen, Matt                 Gustavus Ado             17.24   2 
  8 Young, Darrin                U W River Fa             17.82   2 
  9 Ecklund, Tyler               Macalester               18.44   2 
 10 Miller, Matt                 Gustavus Ado             19.03   2 
 11 Brosnahan, Dave              Hamline                  19.12   2 
 
Event 10  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vake, Andrea                 Minnesota Du             56.61   1 
  2 Crandall, Jill               U W River Fa             59.21   1 
  3 Cronen, Ashley               Gustavus Ado             59.41   1 
  4 Swanson, Kim                 Gustavus Ado             59.84   1 
  5 Demulling, Abby              Minnesota Du           1:00.76   1 
  6 Bielke, Megan                Minnesota Du           1:01.31   2 
  7 Simondet, Lindsey            Minnesota Du           1:01.34   1 
  8 Slack, Danielle              Augsburg               1:01.79   2 
  9 Waldow, Ellen                Augsburg               1:02.06   2 
 10 St. Louis, Danielle          Hamline                1:02.19   2 
 11 Frame, Amanda                Minn State M           1:02.40   3 
 12 Schofield, Katie             Minnesota Du           1:02.50   1 
 13 Noelke, Jen                  Macalester             1:02.59   2 
 14 Dietrich, Hannah             Augsburg               1:02.86   3 
 15 Ament, Emily                 Hamline                1:03.01   3 
 16 Farbo, Ashley                Gustavus Ado           1:03.88   2 
 17 Hall, Sydney                 U W River Fa           1:04.82   3 
 18 Mackner, Amy                 Augsburg               1:05.79   3 
 19 Eberlein, Katelyn            Minn State M           1:06.55   2 
 20 Monteith, Corey              Macalester             1:09.28   3 
 21 Mitchell, Gwen               St. Catherin           1:09.38   3 
 22 Coffin, Jeannie              Macalester             1:11.55   3 
 
Event 11  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Henkemeyer, Jack             Gustavus Ado             49.17   1 
  2 Utes, Eric                   Minn State M             49.57   1 
  3 DeMaris, Joel                Minn State M             49.98   1 
  4 Ortberg, Ryan                Minn State M             50.25   1 
  5 Zander, Mike                 U W River Fa             50.60   2 
  6 Hellman, Joe                 Minn State M             50.61   2 
  7 Handler, Stephen             Gustavus Ado             51.23   3 
  8 Schulzetenberg, Anthony      Gustavus Ado             51.25   2 
  9 Handler, Robert              Gustavus Ado             52.44   3 
 10 Wittman, Matt                Gustavus Ado             52.50   3 
 11 Smith, Shawn                 Hamline                  52.93   2 
 12 Kluzcewski, Tom              Macalester               53.33   2 
 13 Ammon, Wyatt                 Hamline                  53.42   3 
 14 Kridiotis, Tommy             Macalester               54.17   3 
 15 Khumalo, Tammie              Macalester               55.48   3 
 -- Anderson, Mason              Unattached                  DQ   1 
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carter, Alanna               Augsburg                 12.81   1 
  2 Bittman, Blythe              Gustavus Ado             13.15   1 
  3 Kjolsing, Lindsay            Stout                    13.28   1 
  4 Walsten, Christine           Hamline                  13.30   1 
  5 Vake, Andrea                 Minnesota Du             13.42   1 
  6 Stolp, Maggie                Gustavus Ado             13.46   2 
  7 Becker, Kelsey               Gustavus Ado             13.53   2 
  8 Marson, Joslyn               Minnesota Du             13.76   1 
  9 Juleff, Ashley               Stout                    13.92   2 
 10 Castellano, Janna            Gustavus Ado             14.11   2 
 11 Legato, Ciara                Gustavus Ado             14.22   3 
 12 King, Kristen                Stout                    14.32   2 
 13 Erlandson, Kali              Minn State M             14.36   2 
 14 Pridie, Holly                Minn State M             14.43   2 
 15 Dirkes, Meghan               St. Catherin             14.53   3 
 16 Manion, Sara                 Stout                    14.69   3 
 -- Price, Becca                 Minnesota Du                DQ   1 
 
Event 13  Men 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shannon, Mathew              Augsburg                 11.14   1 
  2 Gross, Trevor                U W Superior             11.56   1 
  3 Cordes, Adam                 Gustavus Ado             11.58   1 
  4 Diercks, Matt                Gustavus Ado             11.61   1 
  5 Ganske, Ben                  Minn State M             11.66   3 
  6 Moulton, Andre               Macalester               11.85   2 
  7 Link, Andy                   Hamline                  11.88   2 
  8 Duncanson, Bryan             Minnesota Du             11.89   2 
  8 Verhulst, Neal               Minnesota Du             11.89   1 
 10 Green, Gregg                 U W River Fa             11.92   1 
 11 Fransen, Micah               Gustavus Ado             11.99   4 
 11 Kruger, David                Macalester               11.99   2 
 13 Stewart, Rick                U W River Fa             12.11   2 
 14 Jordan, Matt                 U W River Fa             12.21   2 
 15 Krueger, Scott               Minnesota Du             12.23   3 
 15 Nelson, Nick                 U W River Fa             12.23   2 
 17 Amarasiri, Ishan             U W Superior             12.29   4 
 17 Ringquist, Tyler             Gustavus Ado             12.29   3 
 19 Miest, Tanner                Gustavus Ado             12.31   4 
 20 Dugas, Mike                  Hamline                  12.43   3 
 21 Sinnen, Matt                 Gustavus Ado             12.58   4 
 22 Brosnahan, Dave              Hamline                  12.59   4 
 23 Miller, Matt                 Gustavus Ado             12.61   4 
 24 Wetzel, Tom                  Gustavus Ado             12.66   4 
 25 Ahsan, Reshad                Macalester               12.70   3 
 26 Thorstenson, Derek           Minn State M             14.17   4 
 
Event 14  Women 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bergeson, Angie              Augsburg               2:17.94   1 
  2 Roberson, Lindsay            Unattached             2:21.36   1 
  3 Hagen, Koby                  Macalester             2:21.38   1 
  4 Shamey, Anna                 Macalester             2:23.09   1 
  5 Dahlgren, Kelsey             Minnesota Du           2:24.39   1 
  6 Buresh, Elissa               Minnesota Du           2:25.72   2 
  7 Cruse, Krista                Gustavus Ado           2:26.44   2 
  8 Nichols, Stephanie           Stout                  2:27.52   2 
  9 Liddiard, Emily              St. Catherin           2:28.12   1 
 10 Rudesill, Sara               U W River Fa           2:28.69   3 
 11 Keefe, Kristin               Minn State M           2:29.38   1 
 12 Enger, Lindsay               Stout                  2:29.71   2 
 13 Woerpel, Allie               Macalester             2:30.77   2 
 14 PaStarr, Callie              Macalester             2:32.27   2 
 15 Oostdyk, Tracy               Stout                  2:32.39   3 
 16 Francis, Melissa             Hamline                2:32.73   3 
 17 Hoffert, Amanda              Minnesota Du           2:33.40   1 
 18 Carlson, Andrea              Augsburg               2:33.95   2 
 19 Berquam, Val                 Gustavus Ado           2:34.35   3 
 20 Brashear, Nathalia           Macalester             2:35.23   3 
 21 Bowen, Molly                 Macalester             2:37.32   4 
 22 Zahorsky, Jackie             Minnesota Du           2:38.96   3 
 23 Frazier, Katie               U W River Fa           2:40.25   3 
 24 Karaliunas, Leah             Stout                  2:41.37   4 
 25 Richardson, Heather          Macalester             2:44.93   4 
 26 Rau, Amanda                  Stout                  2:50.81   4 
 27 Proehl, Emily                Gustavus Ado           2:51.12   4 
 28 Welhoefer, Jodi              Stout                  3:01.67   4 
 
Event 15  Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Lehman, Pat                  Minn State M           1:52.52   1 
  2 Gellerstedt, Adam            Minnesota Du           1:53.65   1 
  3 Ortloff, Jon                 Minn State M           1:53.92   1 
  4 Beerling, Nate               Minnesota Du           1:55.59   1 
  5 Bowser, Bill                 Minn State M           1:57.40   1 
  6 Hargrove, Nathaniel          U W Superior           1:57.42   2 
  7 Teig, Eric                   Minn State M           1:58.93   2 
  8 Reise, Scott                 U W River Fa           1:59.62   2 
  9 Taylor, Ryan                 Gustavus Ado           2:00.45   2 
 10 Hauge, Ben                   Minn State M           2:00.76   1 
 11 Gustafson, Ted               Minn State M           2:00.82   2 
 12 Salay, Nick                  Minnesota Du           2:00.98   2 
 13 Hanson, Erik                 U W River Fa           2:01.56   3 
 14 Booth, Dan                   U W River Fa           2:02.45   3 
 15 Polski, Brian                Minnesota Du           2:03.59   3 
 16 Kienberger, Paul             Gustavus Ado           2:03.67   3 
 17 Wenger, Andy                 Minnesota Du           2:04.08   1 
 18 Magnusson, Brent             Gustavus Ado           2:05.01   2 
 19 Beckman, Ryan                Hamline                2:06.00   4 
 20 Conway, Riley                Augsburg               2:06.15   3 
 21 Vogel, Dan                   Augsburg               2:07.01   3 
 22 Dominguez, Abe               Augsburg               2:08.00   4 
 23 Merhkens, Kyle               Hamline                2:08.43   4 
 24 Ward, Chris                  Gustavus Ado           2:08.75   3 
 25 Dalrymple, Matt              U W River Fa           2:09.99   4 
 26 zmrazak, Josh                U W River Fa           2:10.27   4 
 27 Carriveau, Peter             U W Superior           2:13.98   4 
 28 Proehl, Darrick              Gustavus Ado           2:16.86   4 
 
Event 16  Women 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hamilton, Heather            Minnesota Du           1:02.20   1 
  2 Zwiefel, Shannon             U W River Fa           1:04.43   1 
  3 Verdegan, Laura              Stout                  1:05.29   1 
  4 Cordie, Ali                  Gustavus Ado           1:07.12   2 
  5 Ament, Jill                  St. Catherin           1:07.23   2 
  6 Fristad, Kirsten             Macalester             1:07.30   1 
  7 Hanson, Carlie               Gustavus Ado           1:07.33   2 
  8 Rudh, Meredith               Minn State M           1:11.96   1 
  9 Dudeck, Cassie               Minn State M           1:14.35   1 
 10 Young, Attalia               Stout                  1:21.59   2 
 11 Thompson, Tonya              U W Superior           1:26.01   2 
 
Event 17  Men 400 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ul Masih, Kalim              Minn State M             55.47   1 
  2 Caulfield, Adam              Gustavus Ado             56.24   1 
  3 Ekberg, Ross                 Minnesota Du             57.09   1 
  4 Bousu, Caleb                 Gustavus Ado             58.15   1 
  5 Sinnen, Matt                 Gustavus Ado             58.45   2 
  6 Koepke, Paul                 Minnesota Du             58.64   2 
  7 Wang, Steve                  Minnesota Du             59.76   2 
  8 Fincham, Mark                Gustavus Ado             59.81   2 
  9 Miller, Matt                 Gustavus Ado           1:00.21   2 
 10 Miest, Tanner                Gustavus Ado           1:00.40   2 
 11 Young, Darrin                U W River Fa           1:01.00   2 
 
Event 18  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carter, Alanna               Augsburg                 25.88   1 
  2 Farnham, Kate                Minn State M             26.00   1 
  3 Kyte, Camille                Minn State M             26.20   1 
  4 Cronen, Ashley               Gustavus Ado             26.35   1 
  5 Kjolsing, Lindsay            Stout                    26.61   1 
  6 Swanson, Kim                 Gustavus Ado             26.63   2 
  7 Price, Becca                 Minnesota Du             27.03   2 
  8 Mitchell, Katie              U W River Fa             27.14   2 
  9 Marson, Joslyn               Minnesota Du             27.27   1 
 10 Becker, Kelsey               Gustavus Ado             27.36   3 
 10 Stolp, Maggie                Gustavus Ado             27.36   3 
 12 Campbell, Linnea             Minn State M             27.40   2 
 13 Bielke, Megan                Minnesota Du             27.48   2 
 14 Demulling, Abby              Minnesota Du             27.51   2 
 15 Pearson, Heidi               St. Catherin             27.69   3 
 16 Hall, Sydney                 U W River Fa             27.78   4 
 17 Shreve, Johanna              Macalester               27.94   3 
 17 Spiess, Brielle              Minn State M             27.94   3 
 19 Juleff, Ashley               Stout                    28.32   3 
 20 Legato, Ciara                Gustavus Ado             28.56   4 
 21 Castellano, Janna            Gustavus Ado             28.92   4 
 22 Miller, Samantha             U W Superior             29.23   4 
 23 Gustin, Abby                 U W Superior             29.43   4 
 24 King, Kristen                Stout                    29.66   3 
 25 Von Behren, Christa          Macalester               30.19   4 
 26 McGuigan, Rachel             St. Catherin             30.54   4 
 
Event 19  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shannon, Mathew              Augsburg                 21.86   1 
  2 Henkemeyer, Jack             Gustavus Ado             22.00   1 
  3 Whiteis, Dave                Unattached               22.59   1 
  4 DeMaris, Joel                Minn State M             22.88   2 
  5 Hellman, Joe                 Minn State M             23.12   1 
  6 Hayden, Grant                Minn State M             23.15   1 
  7 Schulzetenberg, Anthony      Gustavus Ado             23.27   2 
  8 Edwards, Jason               Augsburg                 23.41   3 
  9 Cordes, Adam                 Gustavus Ado             23.53   4 
 10 Rasmussen, Josh              Minn State M             23.55   2 
 10 Duncanson, Garrett           U W River Fa             23.55   3 
 12 Diercks, Matt                Gustavus Ado             23.59   2 
 13 Gross, Trevor                U W Superior             23.67   4 
 14 Wittman, Matt                Gustavus Ado             23.71   2 
 15 Smith, Aaron                 Hamline                  23.75   5 
 16 Greene, Gregg                U W River Fa             23.88   3 
 17 Duncanson, Bryan             Minnesota Du             23.92   3 
 18 Ringquist, Tyler             Gustavus Ado             23.98   4 
 18 Link, Andy                   Hamline                  23.98   3 
 20 Viele, Brendan               Macalester               24.14   2 
 21 Krueger, Scott               Minnesota Du             24.16   3 
 22 Dugas, Mike                  Hamline                  24.24   3 
 23 Fransen, Micah               Gustavus Ado             24.61   4 
 24 Amarsiri, Ishan              U W Superior             24.68   5 
 25 Wetzel, Tom                  Gustavus Ado             24.72   5 
 26 Ahsan, Reshad                Macalester               25.28   5 
 27 Burns, Tim                   Macalester               25.61   4 
 -- Moulton, Andre               Macalester                 DNF   2 
 
Event 20  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Fiksdal, Scott               Minn State M          15:07.64  
  2 Dauer, Quinn                 Minn State M          15:18.45  
  3 Swanson, Andy                Minn State M          15:49.56  
  4 Revering, Bill               Minnesota Du          15:54.97  
  5 Lutz, Chris                  Hamline               15:55.21  
  6 Selbo, Jordan                Macalester            15:58.19  
  7 Nevin, Ryan                  Augsburg              15:58.89  
  8 Zupan, Alex                  Gustavus Ado          16:01.64  
  9 Olson, Neil                  Minnesota Du          16:03.38  
 10 Quarford, Jason              U W River Fa          16:08.26  
 11 Bocchi, Dan                  Minnesota Du          16:09.29  
 12 Stenzel, Keith               St. Cloud St          16:10.03  
 13 McDonough, Kevin             U W River Fa          16:15.72  
 14 Westlund, Dan                Gustavus Ado          16:22.64  
 15 Bristow, Travis              Hamline               16:32.68  
 16 Olson, Matt                  U W River Fa          16:35.45  
 17 Meierbachtol, Collin         Gustavus Ado          17:00.20  
 18 Hartwig, Mark                U W River Fa          17:07.90  
 19 Johnson, Ben                 Macalester            17:09.11  
 20 Branigan, Ned                Hamline               17:09.81  
 21 Dillon, Pete                 Macalester            17:12.33  
 22 Hanson, Bobby                U W River Fa          17:24.90  
 23 Nichols, Rob                 U W River Fa          17:31.27  
 24 Samons, Jason                U W River Fa          19:17.27  
 
Event 21  Women 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Minnesota Duluth  'A'                               3:57.97   1 
  2 Gustavus Adolphus  'A'                              4:02.71   1 
  3 Augsburg  'A'                                       4:06.71   1 
  4 U W River Falls  'A'                                4:08.43   1 
  5 Minnesota Duluth  'B'                               4:12.58   1 
  6 Minn State Mankato  'A'                             4:15.33   1 
  7 Macalester  'A'                                     4:18.14   1 
  8 Hamline  'A'                                        4:19.35   2 
  9 U W River Falls  'B'                                4:22.93   2 
 10 Minnesota Duluth  'C'                               4:26.45   1 
 11 Augsburg  'B'                                       4:28.98   2 
 12 Macalester  'B'                                     4:35.33   2 
 13 St. Catherine  'A'                                  4:39.29   2 
 
Event 22  Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gustavus Adolphus  'A'                              3:24.04   1 
  2 U W River Falls  'A'                                3:24.49   1 
  3 Gustavus Adolphus  'B'                              3:29.33   1 
  4 Hamline  'A'                                        3:30.34   1 
  5 Minnesota Duluth  'B'                               3:31.57   2 
  6 Augsburg  'A'                                       3:36.02   1 
  7 Macalester  'A'                                     3:37.96   2 
  8 Gustavus Adolphus  'C'                              3:38.78   2 
  9 U W River Falls  'B'                                3:42.35   2 
 10 Hamline  'B'                                        3:45.61   2 
 11 U W Superior  'A'                                   3:47.65   2 
 12 U W River Falls  'C'                                3:56.18   2 
 
Event 23  Men Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Welker, Reid                 Minnesota Du            47.23m     154-11 
  2 Aakre, Jeremiah              Minnesota Du            45.70m     149-11 
  3 Ruhland, Matt                Hamline                 44.40m     145-08 
  4 Nelson, Drew                 Minnesota Du            43.60m     143-00 
  5 Ellich, John                 Minnesota Du            42.38m     139-00 
  6 Nylander, Kyle               Minnesota Du            41.10m     134-10 
  7 Berry, Brandon               U W River Fa            40.10m     131-07 
  8 Schuh, Justin                U W River Fa            39.40m     129-03 
  9 Feeder, Jeff                 Minn State M            31.50m     103-04 
 10 Mullally, Aaron              U W Superior            28.90m      94-10 
 11 Cardinal, Cary               U W River Fa            24.60m      80-08 
 12 McDonough, Kevin             U W River Fa            24.50m      80-04 
 13 Meinz, Eric                  Hamline                 22.50m      73-10 
 14 Samons, Jason                U W River Fa            22.40m      73-06 
 15 Dalyrmple, Matt              U W River Fa            20.80m      68-03 
 
Event 24  Women Javelin Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Odegard, Kayla               Minnesota Du            38.99m     127-11 
  2 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            34.47m     113-01 
  3 Ostenson, Lisa               Macalester              33.39m     109-06 
  4 Giertych, Kim                Minnesota Du            29.22m      95-10 
  5 Carpenter, Talia             Minnesota Du            28.97m      95-00 
  6 Spannring, Jaymee            St. Catherin            28.89m      94-09 
  7 Nelson, Katie                Minn State M            28.83m      94-07 
  8 Glau, Cori                   U W Superior            27.08m      88-10 
  9 Schroht, Colleen             Gustavus Ado            26.39m      86-07 
 10 Luiken, Dana                 Hamline                 25.78m      84-07 
 11 Thulien, Josie               Gustavus Ado            24.95m      81-10 
 12 Miller, Alexis               Minnesota Du            24.88m      81-07 
 13 LeDell, Nicole               Minnesota Du            24.39m      80-00 
 14 Sieben, Heather              Gustavus Ado            23.41m      76-10 
 15 Bachvarova, Deni             Macalester              22.95m      75-03 
 16 Awantang, Grace              Macalester              22.14m      72-08 
 17 Hemmesch, Joy                U W River Fa            20.48m      67-02 
 18 Miller, Samantha             U W Superior            20.43m      67-00 
 19 Rudesill, Sara               U W River Fa            19.82m      65-00 
 20 Christen, Marian             U W River Fa            16.93m      55-06 
 
Event 25  Men Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Soldner, Dan                 Minnesota Du            16.79m   55-01.00 
  2 Johnson, TJ                  Minnesota Du            14.27m   46-10.00 
  3 Martinsen, James             Minnesota Du            14.26m   46-09.50 
  4 Hudspith, Chris              Minnesota Du            14.07m   46-02.00 
  5 Smith, Ricky                 Minnesota Du            13.70m   44-11.50 
  6 Courrier, Jake               Hamline                 13.47m   44-02.50 
  7 Olson, Erik                  U W River Fa            13.42m   44-00.50 
  8 Klaers, Andy                 Gustavus Ado            12.77m   41-10.75 
  9 Wilmes, Justin               Minn State M            12.67m   41-07.00 
 10 Trussell, Brian              Gustavus Ado            12.34m   40-06.00 
 11 Weyandt, Luke                Gustavus Ado            12.22m   40-01.25 
 12 Mays, Darin                  Gustavus Ado            12.19m   40-00.00 
 13 Robbins, George              Macalester              11.41m   37-05.25 
 14 McCartney-Melsta, Austin     Macalester              10.61m   34-09.75 
 15 Ellich, John                 Minnesota Du             9.38m   30-09.25 
 16 Sonnek, Eric                 Saint Mary's             9.07m   29-09.25 
 17 Chick, Will                  Macalester               8.92m   29-03.25 
 18 Brinkman, Mike               Augsburg                 8.31m   27-03.25 
 
Event 26  Women Shot Put
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Luehmann, Jackie             Gustavus Ado            13.20m   43-03.75 
  2 Dura, Stephanie              U W River Fa            12.28m   40-03.50 
  3 Sweet, Kami                  Minn State M            12.06m   39-07.00 
  4 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            11.83m   38-09.75 
  5 Lonning, Nicole              Winona State            11.81m   38-09.00 
  6 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            11.75m   38-06.75 
  7 Nelson, Katie                Minn State M            11.18m   36-08.25 
  8 Sparks, Heather              Minn State M            11.13m   36-06.25 
  9 Petersen, Kristin            Gustavus Ado            11.03m   36-02.25 
 10 Leis, Jen                    U W River Fa            10.75m   35-03.25 
 11 Gruenhagen, Heidi            Gustavus Ado            10.53m   34-06.75 
 12 LeDell, Nicole               Minnesota Du            10.10m   33-01.75 
 12 Odegard, Kayla               Minnesota Du            10.10m   33-01.75 
 14 Koziolek, Sarah              St. Catherin             9.94m   32-07.50 
 15 Ostenson, Lisa               Macalester               9.79m   32-01.50 
 16 Sublet, Heather              Hamline                  9.47m   31-01.00 
 17 Sherlock, Kate               St. Catherin             9.25m   30-04.25 
 18 Thulien, Josie               Gustavus Ado             9.15m   30-00.25 
 19 Brouwers, Jen                St. Catherin             9.13m   29-11.50 
 20 Gustin, Abby                 U W Superior             9.12m   29-11.25 
 21 Ament, Jill                  St. Catherin             8.99m   29-06.00 
 22 Spannring, Jaymee            St. Catherin             8.70m   28-06.50 
 23 Awantang, Grace              Macalester               8.68m   28-05.75 
 24 Miller, Alexix               Minnesota Du             8.59m   28-02.25 
 25 Johnson, Angie               St. Catherin             6.11m   20-00.50 
 
Event 27  Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Soldner, Dan                 Minnesota Du            54.51m     178-10 
  2 Dark, Josh                   Minnesota Du            50.06m     164-03 
  3 Dahlin, Jon                  Augsburg                47.74m     156-07 
  4 Kestly, Alex                 Gustavus Ado            46.46m     152-05 
  5 Hudspith, Chris              Minnesota Du            42.56m     139-07 
  6 Trussell, Brian              Gustavus Ado            42.19m     138-05 
  7 Berg, Steve                  U W River Fa            40.59m     133-02 
  8 Oliva, Rob                   Hamline                 39.81m     130-07 
  9 Courrier, Jake               Hamline                 39.63m     130-00 
 10 Rosario, Ralph               Hamline                 39.11m     128-04 
 11 Kroshus, Nick                Gustavus Ado            37.55m     123-02 
 12 Brinkman, Mike               Augsburg                35.27m     115-08 
 13 Jones, Drew                  Hamline                 34.53m     113-03 
 14 Olson, Erik                  U W River Fa            31.68m     103-11 
 15 Chick, Will                  Macalester              26.89m      88-03 
 16 Meinz, Eric                  Hamline                 26.70m      87-07 
 -- Wilmes, Justin               Minn State M              FOUL            
 -- Klaers, Andy                 Gustavus Ado              FOUL            
 -- McCartney-Melsta, Austin     Macalester                FOUL            
 
Event 28  Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Leis, Jen                    U W River Fa            47.76m     156-08 
  2 Sparks, Holly                Minn State M            45.70m     149-11 
  3 Sparks, Heather              Minn State M            44.32m     145-05 
  4 Luehmann, Jackie             Gustavus Ado            41.85m     137-04 
  5 Nelson, Katie                Minn State M            41.68m     136-09 
  6 Sieben, Heather              Gustavus Ado            39.50m     129-07 
  7 LeDell, Nicole               Minnesota Du            38.80m     127-03 
  8 Koziolek, Sarah              St. Catherin            37.91m     124-04 
  9 Dura, Stephanie              U W River Fa            37.90m     124-04 
 10 Carlson, Brita               Macalester              37.71m     123-09 
 11 Brouwers, Jen                St. Catherin            37.60m     123-04 
 12 Sublet, Heather              Hamline                 37.49m     123-00 
 13 Petersen, Kristin            Gustavus Ado            37.32m     122-05 
 14 Sherlock, Kate               St. Catherin            36.08m     118-04 
 15 Lonning, Missy               Winona State            35.86m     117-08 
 16 Schroht, Colleen             Gustavus Ado            35.60m     116-09 
 17 Lonning, Nicole              Winona State            35.41m     116-02 
 18 Gustin, Abby                 U W Superior            35.40m     116-02 
 19 Otterson, Kristin            St. Cloud St            34.91m     114-06 
 20 Hall, Haylee                 U W River Fa            34.56m     113-05 
 21 Carpenter, Talia             Minnesota Du            33.99m     111-06 
 22 Thulien, Josie               Gustavus Ado            33.87m     111-01 
 23 LaPlant, Lindsay             Minnesota Du            31.70m     104-00 
 24 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            31.39m     103-00 
 25 Clemen, Ashley               Gustavus Ado            30.45m      99-11 
 26 Ostenson, Lisa               Macalester              28.97m      95-00 
 27 Johnson, Angie               St. Catherin            24.54m      80-06 
 
Event 29  Men Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 white, steve                 Unattached               4.90m   16-00.75 
  2 Petricka, Jason              Unattached               4.64m   15-02.75 
  3 Wise, Alex                   Macalester               4.19m   13-09.00 
  4 Johnson, Adam                Minnesota Du             4.04m   13-03.00 
  4 Welker, Reid                 Minnesota Du             4.04m   13-03.00 
  4 Kruger, Jake                 Hamline                  4.04m   13-03.00 
  7 Fordyce, Matt                Gustavus Ado             3.89m   12-09.00 
  8 Jonas, Justin                Gustavus Ado             3.74m   12-03.25 
  8 Rittenhouse, Mark            Minnesota Du             3.74m   12-03.25 
 -- Sorenson, Josh               Gustavus Ado                NH            
 -- Mathies, Billy               Minn State M                NH            
 -- Nygren, Erik                 Minnesota Du                NH            
 
Event 30  Women Pole Vault
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Frame, Amanda                Minn State M             3.73m   12-02.75 
  2 Aning, Amanda                Minn State M            J3.73m   12-02.75 
  3 Schneider, Kristi            Gustavus Ado             3.28m   10-09.00 
  4 Martin, Shannon              Gustavus Ado             3.13m   10-03.25 
  5 Stinson, Melissa             Minn State M            J3.13m   10-03.25 
  6 Anderson, Gina               U W River Fa            J3.13m   10-03.25 
  7 Campbell, Linnea             Minn State M            J3.13m   10-03.25 
  8 Wilkes, Maria                St. Benedict             2.98m    9-09.25 
  9 Pridie, Holly                Minn State M            J2.98m    9-09.25 
 10 Frisch, Liana                Stout                   J2.98m    9-09.25 
 11 Kromray, Holly               U W River Fa             2.83m    9-03.25 
 11 Von Behren, Christa          Macalester               2.83m    9-03.25 
 11 Hemmesch, Joy                U W River Fa             2.83m    9-03.25 
 11 Zienty, Beth                 Minnesota Du             2.83m    9-03.25 
 11 Thicke, Beth                 Gustavus Ado             2.83m    9-03.25 
 16 Arnold, Aryn                 Hamline                  2.68m    8-09.50 
 17 Kregsbach, Angie             Hamline                  2.53m    8-03.50 
 17 Klinger, Molly               Stout                    2.53m    8-03.50 
 19 Coffin, Jeannie              Macalester               2.08m    6-09.75 
 -- Debel, Taylor                Unattached                  NH            
 -- Caywood, Breanna             Minnesota Du                NH            
 -- Farnham, Kate                Minn State M                NH            
 
Event 31  Men Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cordes, Adam                 Gustavus Ado             6.43m   21-01.25 
  2 Christy, Clint               U W River Fa             6.37m   20-10.75 
  3 Diercks, Matt                Gustavus Ado             6.34m   20-09.75 
  4 Eskierka, Adam               Minnesota Du             6.24m   20-05.75 
  5 Gross, Trevor                U W Superior             6.17m   20-03.00 
  6 Viele, Brendan               Macalester               6.16m   20-02.50 
  7 Green, Gregg                 U W River Fa             6.06m   19-10.75 
  8 Nelson, Nick                 U W River Fa            J6.06m   19-10.75 
  9 Burns, Tim                   Macalester               5.96m   19-06.75 
 10 Jordan, Matt                 U W River Fa             5.95m   19-06.25 
 11 Stewart, Rick                U W River Fa             5.92m   19-05.25 
 12 Houston, Chris               U W River Fa             5.78m   18-11.75 
 13 Ellich, John                 Minnesota Du             5.64m   18-06.00 
 14 Davis, Jermaine              Hamline                  5.51m   18-01.00 
 15 Kruger, Jake                 Hamline                  5.47m   17-11.50 
 16 Harris, Marzel               Augsburg                 5.45m   17-10.75 
 
Event 32  Women Long Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Verdegan, Laura              Stout                    5.40m   17-08.75 
  2 Roberts, Wendy               Minnesota Du             5.29m   17-04.25 
  3 Paulson, Lisa                Minn State M             4.95m   16-03.00 
  4 Bittman, Blythe              Gustavus Ado             4.89m   16-00.50 
  5 Stolp, Maggie                Gustavus Ado             4.85m   15-11.00 
  6 Shreve, Johanna              Macalester               4.77m   15-07.75 
  7 Stinson, Melissa             Minn State M             4.75m   15-07.00 
  8 Schrupp, Kaylee              Gustavus Ado             4.67m   15-04.00 
  9 Flavin, Jenny                Minnesota Du             4.65m   15-03.25 
 10 Raetz, Lisa                  Gustavus Ado             4.54m   14-10.75 
 11 Duggan, Ashley               St. Cloud St             4.48m   14-08.50 
 12 Miller, Samantha             U W Superior             4.40m   14-05.25 
 13 Murray, Liz                  Gustavus Ado             4.34m   14-03.00 
 14 Nelson, Rebekah              Minnesota Du             4.33m   14-02.50 
 15 Von Behren, Christa          Macalester               4.23m   13-10.50 
 -- Schramm, Kaela               Macalester                FOUL            
 
Event 33  Men Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Smith, Aaron                 Hamline                 12.64m   41-05.75 
  2 Christy, Clint               U W River Fa           J12.64m   41-05.75 
  3 Diercks, Matt                Gustavus Ado            12.49m   40-11.75 
  4 Montgomery, Ryan             Hamline                 12.25m   40-02.25 
  5 Stewart, Rick                U W River Fa            12.19m   40-00.00 
  6 Burns, Tim                   Macalester              12.18m   39-11.50 
  7 Sanft, Paul                  Augsburg                12.16m   39-10.75 
  8 Sydejko, Jason               Minnesota Du            12.04m   39-06.00 
  9 Aakre, Jeremiah              Minnesota Du            10.98m   36-00.25 
 
Event 34  Women Triple Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Verdegan, Laura              Stout                   11.45m   37-06.75 
  2 Paulson, Lisa                Minn State M            11.18m   36-08.25 
  3 Walsten, Christine           Hamline                 10.97m   36-00.00 
  4 Roberts, Wendy               Minnesota Du            10.87m   35-08.00 
  5 Brown, Susan                 Macalester              10.84m   35-06.75 
  6 Weis, Lindsey                Gustavus Ado            10.55m   34-07.50 
  7 Waldow, Ellen                Augsburg                10.21m   33-06.00 
  8 Schoenbauer, Jamie           St. Catherin            10.18m   33-04.75 
  9 Flavin, Jenny                Minnesota Du            10.13m   33-03.00 
 10 Stinson, Melissa             Minn State M             9.99m   32-09.50 
 11 Hall, Sydney                 U W River Fa             9.87m   32-04.75 
 12 Giertych, Kim                Minnesota Du             9.84m   32-03.50 
 13 Van Binsbergen, Angela       Augsburg                 9.72m   31-10.75 
 14 Schrupp, Kaylee              Gustavus Ado             9.67m   31-08.75 
 15 Murray, Liz                  Gustavus Ado             9.23m   30-03.50 
 16 Zahorsky, Jackie             Minnesota Du             9.22m   30-03.00 
 17 Duggan, Ashley               St. Cloud St             9.15m   30-00.25 
 18 Ewert, Jodi                  U W River Fa             9.11m   29-10.75 
 19 McGuigan, Rachel             St. Catherin             8.96m   29-04.75 
 
Event 35  Men High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Dilling, Jim                 Minn State M             1.98m    6-06.00 
  2 Norton, Andrew               Minn State M             1.93m    6-04.00 
  3 Sydejko, Jason               Minnesota Du            J1.93m    6-04.00 
  4 Rasmussen, Josh              Minn State M             1.88m    6-02.00 
  5 Ellich, John                 Minnesota Du            J1.88m    6-02.00 
  6 Ladwig, Matt                 Gustavus Ado             1.83m    6-00.00 
  7 Wiersma, Lance               U W River Fa            J1.83m    6-00.00 
  8 Schmidt, Mike                Gustavus Ado             1.78m    5-10.00 
  9 Sitek, Jay                   Unattached              J1.78m    5-10.00 
  9 Nylander, Kyle               Minnesota Du            J1.78m    5-10.00 
  9 Diercks, Matt                Gustavus Ado            J1.78m    5-10.00 
 12 Harder, Dean                 U W River Fa             1.73m    5-08.00 
 
Event 36  Women High Jump
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Crandal, Jill                U W River Fa             1.68m    5-06.00 
  2 Roberts, Wendy               Minnesota Du             1.63m    5-04.25 
  3 Burggraff, Krystal           Minn State M            J1.63m    5-04.25 
  4 Erlandson, Kali              Minn State M             1.58m    5-02.25 
  5 St. Louis, Danielle          Hamline                 J1.58m    5-02.25 
  5 Weis, Lindsey                Gustavus Ado            J1.58m    5-02.25 
  7 Verdegan, Laura              Stout                    1.53m    5-00.25 
  8 Olthafer, Alaine             Minn State M            J1.53m    5-00.25 
  9 Dingels, Ashley              Saint Mary's            J1.53m    5-00.25 
  9 Petersen, Carrie             Stout                   J1.53m    5-00.25 
  9 Miller, Breanne              Hamline                 J1.53m    5-00.25 
  9 Brown, Susan                 Macalester              J1.53m    5-00.25 
 13 Nelson, Rebekah              Minnesota Du             1.48m    4-10.25 
 14 Meyer, Camelle               Stout                    1.43m    4-08.25 
 14 Monyhan, Becky               Stout                    1.43m    4-08.25 
 14 Steadman, Michelle           Gustavus Ado             1.43m    4-08.25 
 17 Faulkner, Amanda             St. Cloud St             1.38m    4-06.25 
 -- Entgelmeier, Sara            Macalester                  NH            
 -- Mitchell, Gwen               St. Catherin                NH            
 
Event 37  Men Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Soldner, Dan                 Minnesota Du            52.64m     172-08 
  2 Kestly, Alex                 Gustavus Ado            45.32m     148-08 
  3 Johnson, TJ                  Minnesota Du            44.96m     147-06 
  4 Rosario, Ralph               Hamline                 43.80m     143-08 
  5 Hudspith, Chris              Minnesota Du            43.36m     142-03 
  6 Olson, Erik                  U W River Fa            43.28m     142-00 
  7 Klaers, Andy                 Gustavus Ado            43.04m     141-02 
  8 Mays, Darin                  Gustavus Ado            42.60m     139-09 
  9 Courrier, Jake               Hamline                 40.20m     131-11 
 10 Smith, Ricky                 Minnesota Du            39.86m     130-09 
 11 Martinsen, James             Minnesota Du            39.72m     130-04 
 12 Oliva, Rob                   Hamline                 37.64m     123-06 
 13 Weyandt, Luke                Gustavus Ado            36.92m     121-01 
 14 Schuh, Justin                U W River Fa            36.84m     120-10 
 15 Berg, Steve                  U W River Fa            34.50m     113-02 
 16 Feeder, Jeff                 Minn State M            33.86m     111-01 
 17 Wilmes, Justin               Minn State M            33.30m     109-03 
 18 Jones, Drew                  Hamline                 32.64m     107-01 
 19 Robbins, George              Macalester              31.82m     104-05 
 20 Dahlin, Jon                  Augsburg                28.64m      93-11 
 21 Brinkman, Mike               Augsburg                21.68m      71-01 
 
Event 38  Women Discus Throw
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Sweet, Kami                  Minn State M            45.52m     149-04 
  2 Petersen, Kristin            Gustavus Ado            42.94m     140-10 
  3 Leis, Jen                    U W River Fa            42.76m     140-03 
  4 Hall, Haylee                 U W River Fa            41.00m     134-06 
  5 Dura, Stepanie               U W River Fa            40.96m     134-04 
  6 Sparks, Heather              Minn State M            40.08m     131-06 
  7 Luehmann, Jackie             Gustavus Ado            39.00m     127-11 
  8 Sherlock, Kate               St. Catherin            37.48m     122-11 
  9 Nelson, Katie                Minn State M            37.36m     122-07 
 10 Lonning, Nicole              Winona State            37.08m     121-08 
 11 Sublet, Heather              Hamline                 36.44m     119-07 
 12 Sparks, Holly                Minn State M            36.16m     118-08 
 13 Gustin, Abby                 U W Superior            34.48m     113-01 
 14 Odegard, Kayla               Minnesota Du            34.10m     111-10 
 15 Clemen, Ashley               Gustavus Ado            32.92m     108-00 
 16 Carpenter, Talia             Minnesota Du            32.50m     106-07 
 17 Thulien, Josie               Gustavus Ado            32.38m     106-03 
 18 Koziolek, Sarah              St. Catherin            32.30m     106-00 
 19 Luehmann, Ashley             Saint Mary's            32.22m     105-08 
 20 LaPlant, Lindsay             Minnesota Du            32.04m     105-01 
 21 Brouwers, Jen                St. Catherin            31.64m     103-10 
 22 Weinmann, Amanda             Saint Mary's            31.60m     103-08 
 23 Awantang, Grace              Macalester              30.84m     101-02 
 24 Otterson, Kristin            St. Cloud St            30.36m      99-07 
 25 Gruenhagen, Heidi            Gustavus Ado            28.88m      94-09 
 26 Giertych, Kim                Minnesota Du            28.58m      93-09 
 27 Lonning, Missy               Winona State            24.14m      79-02 
 28 Johnson, Angie               St. Catherin            23.84m      78-02