Men's Tennis Archives

Gustavus MIAC Championship
Results

May 4-5 @ St. Thomas

TEAM SCORES(Tourney-Dual--Total):
1. Gustavus.......61.5-90--151.5pts
2. St. Olaf.........50-80--130
3. St. Thomas.......70-40--110
4. Macalester.....11.5-60--71.5
5. St. John's.......24-40--64
6. Hamline..........17-40--57
7. Concordia........14-40--54
8. Carleton.......11.5-20--31.5
9. Bethel..........7.5-20--27.5
10.St. Mary's.......5.5-0--5.5

Match-by-Match Results

Eric Butorac........1st Place (#1 Singles)
Nick Crossley:......1st Place (#2 Singles)
Kevin Whipple:......1st Place (#3 Singles)
Josh Heiden:........1st Place (#4 Singles)
Tommy Valentini.....1st Place (#5 Singles)
Brandon Dunigan.....1st Place (#6 Singles)

Daryn Collins/Mike Hom:.........1st Place (#1 Doubles)
Isaac McBroom/Mike O'Brien:.....Lost in Semis (#2 Doubles)
Kyle Anderson/Philip Johnson:...Cons. Champ.(#3 Doubles)

#1 SINGLES
Eric Butorac (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Ivan Guarin (HAM) 6-1, 6-0
-->Semifinals: Def #4 Johan Fryklund (MAC) 6-2, 6-0
-->Finals: Def. #2 Matt Kramer (UST) 6-2, 6-1

#2 SINGLES
Nick Crossley (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Mark Tuchscherer (CONC) 6-1, 6-1
-->Semifinals: Def Troy Kleven (HAM) 6-0, 6-1
-->Finals: Def. #2 Karl Wilbur (STO) 6-2, 6-3

#3 SINGLES
Kevin Whipple (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Mike Ottum (CARL) 6-1, 6-0
-->Semifinals: Def #3 Dan Lattier (UST) 6-0, 6-1
-->Finals: Def. #2 Peder Thoen (STO) 6-0, 6-0

#4 SINGLES
Josh Heiden (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Joe Amsberry (CONC) 6-1, 6-2
-->Semifinals: Def #4 Jeff Falk (MAC) 6-1, 6-3
-->Finals: Def. Brandon Hall (STO) 6-0, 6-1

#5 SINGLES
Tommy Valentini (Seeded 2nd)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Sean Borg (SJU) 6-0, 6-2
-->Semifinals: Def #4 Chris Palm (MAC) 6-0, 6-2
-->Finals: Def. #1 Ted Nagel (STO) 6-2, 6-2

#6 SINGLES
Brandon Dunigan (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Joe Houghton (SJU) 6-0, 6-0
-->Semifinals: Def #4 Andy Horton (UST) 6-4, 6-3
-->Finals: Def. #3 Tom Nagel (STO) 6-4, 7-5

#1 DOUBLES
Daryn Collins/Mike Hom (Seeded 1st)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Ivan Guarin/Troy Kleven (HAM) 3-6, 6-3, 6-1
-->Semifinals: Def. #3 Andy Horton/Derek Johnsen (UST) 6-4, 7-5
-->Finals: Def. #2 Pete Nau/Karl Wilbur (STO) 6-1, 6-1

#2 DOUBLES
Isaac McBroom/Mike O'Brien (Seeded 4th)
-->First Round: Bye
-->Quarterfinals: Def. Ian Harmon/Richard Laukitis (MAC) 6-2, 2-6, 6-4
-->Semifinals: Lost to #1 Matt Kramer/John Ryan (UST) 1-6, 4-6

#3 DOUBLES
Kyle Anderson/Philip Johnson (Seeded 4th)
-->Quarterfinals: Lost to Evan Houston/Nat Lemke (CAR) 6-4, 5-7, 6-7
-->Consolation Semifinals: Def. Anthony Branitski/Craig Hinson (BET) 6-3, 6-1
-->Consolation Finals: Def. Eric Giga/Todd Scearcy (CON) 6-2, 6-4