Men's Swimming Honors

MIAC Honor Roll

Year Name Major
1990-91 Jeff Johnon  
1990-91 Tim Quady  
1990-91 Eric Schmid  
1991-92 Eric Schmid  
1998-99 Justin Gathercoal Elementary Education
1998-99 Marshall Lichty Communication Studies/Religion
1998-99 Casey McGovern Communication Studies
1998-99 Josh Salzman Athletic Training
*Prior to the fall of 1997, this honor had different requirements and was called the All-MIAC Academic Team.

CoSIDA Academic All-Americans

Year Name
2007-08 Connor Ziegler

All-Americans

Year
Name Event
Finish
1963 Dave Baumann 400 Medley Relay  
  Jo Campe    
  Dell Hall    
  John Martens    
1997 Andrew Hagen 200 Free Relay
8th
  Courtney Tussing    
  Marshall Lichty    
  Kevin O'Laughlin    
1999 Kevin O'Laughlin 50 Freestyle
8th
2001 Nick Brase 200 Free Relay
8th
  Sam Wigersma    
  Nick Early    
  Nate Liddle    
2004 Will Sutor 400 Free Relay
5th
  Brian Amundson    
  Seth Weidmann    
  Scott Hagemeyer    
2004 Scott Hagemeyer 200 Free Relay
5th
  Brian Amundson    
  Will Sutor    
  Evan Christanson    
2004 Mike Maynard 400 Medley Relay
8th
  Will Sutor    
  Marc Maynard    
  Scott Hagemeyer    
2004 Scott Hagemeyer 50 Freestyle
5th
2005 Brian Amundson 200 Free Relay
2nd
  Evan Christianson    
  Scott Hagemeyer    
  Will Sutor    
2005 Brian Amundson 400 Free Relay
3rd
  Evan Christianson    
  Scott Hagemeyer    
  Will Sutor    
2005 Brian Amundson 400 Medley Relay
7th
  Scott Hagemeyer    
  Brad Hammer    
  Will Sutor    
2005 Brian Amundson 200 Medley Relay
4th
  Scott Hagemeyer    
  Brad Hammer    
  Will Sutor    
2005 Brian Amundson 800 Free Relay
8th
  Ben Hanson    
  Greg Pokorski    
  Will Sutor    
2005 Will Sutor 100 Butterfly
2nd
2006 Ben Hanson 1650 Freestyle
8th
2006 Scott Hagemeyer 400 Free Relay
6th
  Tyler Wakefield    
  Brian Amundson    
  Matt Stewart    
2006 Scott Hagemeyer 200 Free Relay
8th
  Tyler Wakefield    
  Brian Amundson    
  Clement Auyeung    
2007 Brian Amundson 200 Free Relay
6th
  Scott Hagemeyer    
  Ben Hanson    
  Matt Stewart    
2007 Matt Stewart 500 Freestyle
3rd
2007 Brian Amundson 50 Freestyle
6th
2007 Matt Stewart 200 Freestyle
2nd
2007 Scott Hagemeyer 100 Backstroke
7th
2007 Matt Stewart 800 Free Relay
6th
  Billy Cuevas    
  Brian Amundson    
  Ben Hanson    
2007 Skylar Davis 1650 Freestyle
6th
2007 Brian Amundson 100 Freestyle
8th
2007 Matt Stewart 200 Butterfly
5th
2007 Matt Stewart 400 Free Relay
3rd
  Ben Hanson    
  Brian Amundson    
  Scott Hagemeyer    
2008 Matt Stewart 500 Freestyle
3rd
2008 Matt Stewart 200 Freestyle
6th
2008 Matt Stewart 800 Free Relay
6th
  Dave Pearson    
  Skylar Davis    
  Ben Hanson    
2008 Skylar Davis 1650 Freestlye
7th
2009 Matt Stewart 500 Freestyle
7th
2009 Matt Stewart 200 Freestyle
6th
2009 Matt Stewart 800 Free Relay
8th
  Dave Pearson    
  Skylar Davis    
  Whitaker Davis    
2009 Skylar Davis 1650 Freestyle
8th
2010 Skylar Davis 1650 Freestyle
3rd
2010 Whitaker Davis 1650 Freestyle
7th
2011 Whitaker Davis 1650 Freestyle
6th
2011 Whitaker Davis 500 Freestyle
7th
2017 Tanner Sonnek 100 Breaststroke
7th
  Tanner Sonnek 200 Breaststroke
5th
2018 Tanner Sonnek 100 Breaststroke
7th
2019 Tanner Sonnek 100 Breaststroke
4th
  Tanner Sonnek 200 Breaststroke
3rd
2020 Nolan Larson 200 Freestyle
12th
2020 800 Free Relay Erik Small
12th
    Matt Allison
 
    Josh Muntifering
 
    Nolan Larson
 
2020 400 Free Relay Nolan Larson
13th
    Dutch Franko-Dynes
 
    Andrew Becker  
    Matt Allison  
2021

200 Free Relay 400 Free Relay

Matt Allison  
 

50 Free 100 Free 200 Free Relay 400 Free Relay 

Andrew Becker  
  200 Free Relay 400 Free Relay 200 Butterfly 400 IM Nolan Larson  
  400 IM Peyton Richardson  
  200 Free Relay 400 Free Relay Kieran Ripken