Recap

Licensed to Univ. of Minnesota Aq. Center - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 12/6/2014 08:15 PM
            2014 Jean Freeman Invitational - 12/5/2014 to 12/6/2014            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                   1:33.71    1:32.10  
       11.38    23.23    11.10    23.14    11.09    22.77    11.01    22.96
  2 Boise State University-SR  'A'                    1:30.72    1:32.35  
       11.64    23.75    11.08    22.95    11.17    23.33    10.73    22.32
  3 University of Minnesota-MN  'B'                   1:35.48    1:34.34  
       11.45    23.65    11.33    23.94    11.04    23.68    10.74    23.07
  4 Boise State University-SR  'B'                    1:32.87    1:36.39  
       11.98    24.13    11.43    23.95    11.49    24.22    11.76    24.09
  4 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:38.39    1:36.39  
       11.67    24.11    11.51    24.22    11.47    24.21    11.26    23.85
  6 University of Minnesota-MN  'C'                   1:39.15    1:36.67  
       11.80    24.43    11.50    24.16    11.29    23.82    11.50    24.26
  7 South Dakota State University-SD  'A'             1:39.30    1:37.60  
       11.93    24.44    11.45    24.38    11.43    24.36    11.35    24.42
  8 South Dakota State University-SD  'B'             1:42.75    1:38.52  
       12.25    25.26    11.63    24.55    11.93    24.79    11.27    23.92
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:40.00    1:40.10  
       12.27    25.08    11.82    25.23    11.74    24.64    11.87    25.15
 10 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:40.50    1:40.19  
       12.71    25.69    11.84    25.06    11.81    24.82    11.60    24.62
 11 St. Olaf College-MN  'A'                          1:40.87    1:40.20  
       12.10    24.64    11.90    24.82    12.71    26.04    11.91    24.70
 12 South Dakota State University-SD  'C'             1:46.87    1:42.27  
       12.83    26.01    11.81    25.10    12.09    25.27    12.43    25.89
 13 Carleton College-MN  'A'                          1:44.49    1:42.59  
       12.61    26.18    12.18    25.66    11.82    24.95    12.23    25.80
 14 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:43.50    1:43.72  
       12.53    25.91    12.19    25.81    12.11    25.58    12.72    26.42
 15 College of Saint Benedict-MN  'A'                 1:44.66    1:43.80  
       12.30    25.11    12.12    25.81    12.24    26.20    12.45    26.68
 16 Carleton College-MN  'B'                          1:47.00    1:44.15  
       12.70    26.06    12.82    26.99    12.23    25.70    12.15    25.40
 17 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:46.00    1:44.49  
       12.58    26.34    12.19    25.58    12.34    26.55    12.11    26.02
 18 University of St. Thomas-MN  'C'                  1:48.50    1:44.76  
       12.91    26.62    12.63    26.60    12.40    25.91    12.10    25.63
 19 Macalester College-MN  'A'                        1:48.23    1:45.09  
       13.30    27.39    12.59    26.04    12.34    25.97    12.38    25.69
 20 University of Minnesota, Morri-MN  'A'            1:46.00    1:46.04  
       13.06    26.34    12.87    26.41    13.26    27.21    12.67    26.08
 21 Augsburg College-MN  'A'                          1:54.21    1:46.27  
       13.46    27.68    12.24    25.93    12.14    25.90    12.86    26.76
 22 College of Saint Benedict-MN  'B'                 1:47.50    1:46.62  
       12.85    26.39    12.82    27.54    12.25    26.16    12.58    26.53
 23 Concordia Cobbers  'A'                            1:54.57    1:48.59  
       13.52    27.47    13.05    27.17    13.06    26.91    13.02    27.04
 24 College of Saint Benedict-MN  'C'                 1:50.50    1:48.87  
       13.66    27.67    13.32    27.59    13.10    26.83    12.94    26.78
 25 Hamline University-MN  'A'                        1:49.58    1:48.90  
       12.78    26.64    12.52    26.33    13.49    28.33    13.14    27.60
 26 Carleton College-MN  'C'                          1:50.00    1:49.10  
       13.13    27.31    13.24    27.32    12.91    27.05    12.96    27.42
 27 Saint Mary's University of Min-MN  'A'            1:50.51    1:49.42  
       13.41    27.63    13.21    27.45    13.60    27.88    12.74    26.46
 28 University of Minnesota, Morri-MN  'B'            1:53.99    1:51.32  
       13.88    28.61    13.22    28.13    12.57    27.41    13.00    27.17
 29 Macalester College-MN  'B'                        1:53.14    1:52.78  
       13.37    27.68    13.89    28.73    13.73    28.52    13.39    27.85
 30 Concordia Cobbers  'B'                            1:58.99    1:53.37  
       13.72    27.83    13.13    26.85    13.49    27.89    14.87    30.80
 31 University of Minnesota, Morri-MN  'C'            1:59.72    1:54.17  
       13.76    28.24    13.68    29.02    13.47    28.75    13.37    28.16
 32 Hamline University-MN  'B'                        1:59.17    1:54.72  
       14.20    28.88    14.26    29.86    13.43    27.79    13.44    28.19
 33 Macalester College-MN  'C'                        1:56.14    1:55.96  
       13.63    28.41    13.78    28.93    14.24    29.47    13.88    29.15
 34 College of Saint Benedict-MN  'D'                 1:57.61    1:58.08  
       13.97    29.10    13.13    28.42    14.75    30.67    13.83    29.89
 35 Augsburg College-MN  'B'                          2:02.80    1:58.89  
       14.26    29.51    14.12    29.47    13.51    28.60    14.95    31.31
 36 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    1:59.40  
       14.99    31.80    14.08    30.74    13.06    28.26    13.57    28.60
 37 Saint Mary's University of Min-MN  'B'            2:09.54    2:02.62  
       13.46    27.99    15.43    32.72    14.71    31.00    14.71    30.91
 -- Saint Mary's University of Min-MN  'C'            2:10.14         DQ  
       15.52    32.24    17.36    36.85    15.41    32.72    15.09    31.90
 -- Augsburg College-MN  'C'                          2:12.00         DQ  
       15.72    33.05             15.10    17.57  1:42.47                  
 
Event 2  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                   1:21.86    1:22.39  
       10.30    20.86     9.49    19.90    10.01    20.83    10.00    20.80
  2 St. Olaf College-MN  'A'                          1:25.63    1:23.27  
       10.25    21.03     9.59    20.33    10.15    21.08     9.76    20.83
  3 University of Minnesota-MN  'B'                   1:24.70    1:24.06  
       10.39    21.24    10.11    21.34    10.21    21.25     9.56    20.23
  4 South Dakota State University-SD  'A'             1:25.18    1:24.44  
       10.87    21.98    10.55    21.72     9.38    19.73    10.06    21.01
  5 Carleton College-MN  'A'                          1:26.94    1:25.89  
       10.24    21.27    10.12    21.44    10.13    21.41    10.36    21.77
  6 University of Minnesota-MN  'C'                   1:28.80    1:26.20  
       10.64    21.47    10.39    21.64    10.66    22.27     9.87    20.82
  7 St. John's University (Mn)-MN  'A'                1:27.89    1:26.64  
       10.90    22.19    10.16    21.47    10.37    22.06     9.72    20.92
  8 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:28.50    1:26.99  
       10.88    22.48    10.05    21.43    10.37    22.00    10.10    21.08
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:29.00    1:27.74  
       10.59    21.80    10.65    22.12    10.50    21.96    10.27    21.86
 10 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:30.50    1:28.85  
       10.92    22.58    10.36    21.93    10.44    22.04    10.39    22.30
 11 St. Olaf College-MN  'B'                          1:28.00    1:29.08  
       10.41    21.98    10.86    23.27    10.68    22.63     9.98    21.20
 12 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:32.50    1:31.47  
       11.24    23.29    10.59    22.37    10.70    22.70    11.02    23.11
 13 St. John's University (Mn)-MN  'B'                1:32.56    1:31.60  
       11.18    22.80    10.81    22.52    11.42    23.44    11.02    22.84
 14 University of St. Thomas-MN  'C'                  1:37.50    1:31.98  
       11.03    22.59    10.78    23.03    11.03    23.27    11.01    23.09
 15 Carleton College-MN  'B'                          1:30.00    1:32.64  
       11.36    23.42    11.00    23.12    11.03    23.23    10.81    22.87
 16 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:34.50    1:32.73  
       11.62    23.90    11.26    23.39    10.91    22.92    10.95    22.52
 17 Hamline University-MN  'A'                        1:32.49    1:33.61  
       11.32    23.13    11.00    23.06    11.47    23.60    11.25    23.82
 18 St. John's University (Mn)-MN  'C'                1:36.05    1:34.06  
       11.02    22.63    11.15    23.44    11.25    23.80    11.56    24.19
 19 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    1:34.23  
       11.32    23.19    11.28    23.43    11.33    23.97    11.20    23.64
 20 Macalester College-MN  'A'                        1:32.79    1:34.59  
       12.25    24.78    11.15    23.29    10.68    22.81    11.33    23.71
 21 Carleton College-MN  'C'                          1:31.00    1:34.77  
       11.53    23.98    10.97    23.00    11.06    23.17    11.71    24.62
 22 Hamline University-MN  'B'                        1:37.82    1:36.97  
       11.89    24.47    11.55    24.08    11.75    25.38    10.83    23.04
 23 Macalester College-MN  'B'                             NT    1:37.52  
       12.30    25.00    11.99    24.85    11.79    24.29    11.42    23.38
 24 St. John's University (Mn)-MN  'D'                1:38.49    1:38.01  
       11.82    23.93    12.85    26.99    11.46    23.62    11.38    23.47
 25 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                      NT    1:38.86  
       12.18    25.18    11.90    25.07    11.52    23.89    11.81    24.72
 26 Saint Mary's University of Min-MN  'A'            1:38.30    1:41.59  
       11.95    24.14    12.74    26.08    12.23    25.32    12.88    26.05
 -- South Dakota State University-SD  'B'             1:29.14         DQ  
       10.94    22.32    10.39    21.69    10.78    22.65    10.39    22.06
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cann, Felicity            19 Boise St-SR          4:59.20    4:56.49  
      27.14   29.68   29.99   29.60   29.98   29.87   30.31   31.11
      29.67   29.14                                                
  2 Zeiger, Blake             21 Minn-MN              5:01.81    4:59.81  
      27.25   30.40   30.36   30.57   30.67   30.38   30.26   30.85
      29.72   29.35                                                
  3 Draney, Amelia            18 Boise St-SR          5:02.53    5:01.28  
      27.92   30.26   30.92   30.87   31.00   30.62   30.48   30.65
      29.72   28.84                                                
  4 Wyer, Isabel              18 Minn-MN              5:06.78    5:06.03  
      27.87   30.57   31.07   31.04   31.34   31.09   31.46   31.17
      30.58   29.84                                                
  5 Frick, Gretchen           18 South Dakota St-SD   5:07.77    5:07.47  
      28.65   30.56   30.90   31.02   30.89   31.02   31.27   31.41
      31.26   30.49                                                
  6 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   5:09.04    5:11.35  
      28.34   31.17   31.55   31.55   31.72   32.13   31.90   32.20
      30.94   29.85                                                
  7 Hinton, Kendra            19 South Dakota St-SD   5:11.59    5:12.31  
      28.65   31.14   31.88   31.76   31.84   31.33   31.94   31.86
      31.79   30.12                                                
  8 Moore, Emri               20 Boise St-SR          5:05.26    5:12.68  
      27.66   30.18   30.96   31.19   31.75   32.18   32.29   32.50
      32.46   31.51                                                
B - Final
  9 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          5:11.77    5:07.10  
      13.60   14.73   15.57   15.20   15.67   15.31   15.84   15.41
      15.72   15.48   15.77   15.39   15.91   15.40   15.85   15.40
      15.82   15.33   15.49   14.21                                
 10 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD   5:12.68    5:08.50  
      13.31   14.63   15.14   15.12   15.21   15.27   15.56   15.30
      10.61   20.78   15.85   15.72   15.43   16.54   16.09   15.95
      10.84   20.65   16.05   14.45                                
 11 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   5:13.19    5:10.27  
      13.84   15.08   15.51   15.31   15.68   15.63   16.00   15.62
      15.72   15.55   15.74   15.40   15.77   15.57   15.98   15.41
      15.84   15.55   15.91   15.16                                
 12 Bloom, Ellen              19 Minn-MN              5:18.62    5:12.75  
      13.99   15.85   15.97   15.83   16.14   16.08   16.15   16.07
      15.88   15.89   15.68   15.67   15.87   15.63   15.69   15.42
      15.34   15.34   15.50   14.76                                
 13 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN              5:16.67    5:16.30  
      13.66   14.98   16.05   15.80   16.12   15.96   16.23   15.79
      16.20   15.73   16.02   15.88   16.16   16.07   16.05   16.08
      16.35   15.93   15.89   15.35                                
 14 Campeau, Michelle         16 Gustavus-MN          5:18.74    5:23.95  
      13.72   15.67   16.47   16.94   16.56   16.67   16.78   16.84
      16.68   16.49   16.85   16.93   16.76   16.22   10.90   20.57
      15.55   15.84   15.94   15.57                                
 15 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN          5:21.96    5:25.62  
      13.73   16.02   16.06   16.79   13.58   19.26   16.40   16.63
      16.42   16.86   16.84   16.71   11.44   21.64   16.50   16.56
      15.91   16.24   15.03   17.00                                
 16 Crump, Hannah             18 South Dakota St-SD   5:20.89    5:27.50  
      13.85   16.33   16.17   16.56   16.16   16.53   16.50   16.27
      15.92   16.80   16.53   16.74   16.57   16.98   16.75   17.34
      16.39   16.71   32.40                                        
 
Event 3  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cann, Felicity            19 Boise St-SR          4:50.04    4:59.20  
      27.54   29.75   29.88   30.58   30.15   30.28   30.47   31.23
      29.77   29.55                                                
  2 Zeiger, Blake             21 Minn-MN              5:05.00    5:01.81  
      27.63   30.48   30.50   30.38   30.59   30.64   31.04   30.99
      30.80   28.76                                                
  3 Balogh, Blake             20 Boise St-SR          4:50.77    5:01.86  
      27.79   29.62   30.44   30.83   31.12   30.36   30.50   30.97
      30.82   29.41                                                
  4 Draney, Amelia            18 Boise St-SR          4:56.50    5:02.53  
      28.18   30.28   30.66   31.05   31.11   31.05   30.85   30.65
      30.04   28.66                                                
  5 Moore, Emri               20 Boise St-SR          4:52.63    5:05.26  
      27.52   30.01   30.77   30.73   31.08   30.90   30.94   31.37
      31.39   30.55                                                
  6 Wyer, Isabel              18 Minn-MN              5:00.01    5:06.78  
      28.05   30.45   31.06   31.06   31.28   31.31   31.16   30.99
      31.11   30.31                                                
  7 Frick, Gretchen           18 South Dakota St-SD   5:24.00    5:07.77  
                              31.04   31.07   31.21   31.21   31.34
      31.13   30.59                                                
  8 Padington, Taylor         20 Boise St-SR          5:00.36    5:08.28  
      28.47   30.46   30.93   31.17   30.96   31.15   31.11   31.16
      31.46   31.41                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   5:19.19    5:09.04  
      27.92   30.74   30.78   31.10   31.55   31.58   31.44   32.10
      31.72   30.11                                                
 10 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD   5:28.25    5:11.26  
      28.42   30.62   31.16   31.20   31.66 2:38.20                
 11 Hinton, Kendra            19 South Dakota St-SD   5:22.80    5:11.59  
      28.50   30.84   32.08   31.80   31.74   31.45   31.78   31.70
      31.43   30.27                                                
 12 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          5:19.45    5:11.77  
      29.27   30.61   31.41   31.79   32.01   32.09   31.83   31.43
      31.34   29.99                                                
 13 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD   5:25.26    5:12.68  
      27.84   30.79   31.56   31.74   31.91   32.03   31.91   32.12
      31.83   30.95                                                
 14 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   5:21.59    5:13.19  
      28.65   30.71   30.98   31.23   31.63   31.59   31.86   32.07
      32.61   31.86                                                
 15 Blasko, Emily             21 Boise St-SR          4:56.21    5:14.43  
      28.46   30.50   31.65   31.76   31.98   31.69   31.98   32.40
      32.07   31.94                                                
 16 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN              5:17.60    5:16.67  
      29.31   31.90   31.89   32.46   31.86   31.77   32.13   31.94
      31.97   31.44                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bloom, Ellen              19 Minn-MN              5:15.00    5:18.62  
      28.11   30.82   31.52   31.73   32.35   32.22   33.07   32.95
      33.35   32.50                                                
 18 Campeau, Michelle         16 Gustavus-MN          5:25.00    5:18.74  
      28.55   31.36   32.04   32.35   32.38   32.07   32.15   32.62
      32.74   32.48                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD        NT    5:19.10  
      13.07   14.80   15.52   15.69   15.80   15.98   16.07   16.06
      16.19   16.17   16.26   16.31   32.77   33.15   32.98   32.28
 20 Crump, Hannah             18 South Dakota St-SD   5:36.68    5:20.89  
                      33.02   32.80   31.79   32.49   32.58   32.53
      31.78   31.34                                                
 21 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN          5:33.11    5:21.96  
      27.72   31.65   32.79   32.58   32.62   32.89   33.36   33.20
      32.88   32.27                                                
 22 Bierman, Steph            20 Saint Benedict-MN    5:28.47    5:22.14  
      28.89   31.45   32.50   32.93   32.79   33.19   33.06   33.11
      32.56   31.66                                                
 23 Tuttle, Megan             21 Gustavus-MN          5:31.50    5:22.49  
      29.21   31.65   32.60   32.64   32.89   32.44   32.62   32.83
      33.25   32.36                                                
 24 Young, Kenzie             18 Saint Benedict-MN    5:29.28    5:24.27  
      28.31   30.66   32.08   32.76   33.00   33.37   33.76   33.65
      33.64   33.04                                                
 25 Muntifering, Jenna        19 Gustavus-MN          5:34.93    5:24.44  
      28.79   32.14                           32.76   33.20   33.15
      33.13   32.19                                                
 26 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD   5:25.99    5:26.25  
      29.35   31.76   32.35   32.68   32.51   33.06   33.50   33.76
      34.05   33.23                                                
 27 Winslow, Amanda           20 Gustavus-MN          5:31.62    5:26.37  
       9.22                   33.01                   33.32   33.11
      33.83   32.30                                                
 28 Jagler, Sammy             18 Gustavus-MN          5:33.93    5:26.46  
      11.52 5:14.94                                                
 29 Boonstra, Megan           18 Gustavus-MN          5:27.96    5:26.61  
                                      33.28                   33.62
      33.00   31.72                                                
 30 Shin, Lexi                18 Carleton-MN          5:37.16    5:27.30  
      29.07   31.16   31.62   32.04   32.73   32.84   33.71   35.17
      35.21   33.75                                                
 31 Larson, Libby             21 Gustavus-MN          5:35.42    5:27.66  
      31.26   32.98   33.54   33.32   33.42   33.49   33.21   32.91
      32.69   30.84                                                
 32 Washenberger, Katelyn     19 St. Thomas-MN        5:31.42    5:28.30  
      29.45   32.29   32.88   33.11   33.34   33.30   33.46   33.74
      33.98   32.75                                                
 33 Guenther, Elise           21 St. Thomas-MN        5:26.50    5:29.24  
      30.38   32.14   32.66   32.91   33.24   33.73   33.77   33.80
      34.00   32.61                                                
 34 Maki, Mackenzie           21 St. Thomas-MN        5:39.50    5:29.33  
      29.73   32.28   33.09   33.38   33.38   33.62   33.77   33.57
      33.84   32.67                                                
 35 Hansen, Stephanie         20 Gustavus-MN          5:43.52    5:32.95  
      29.04   32.14 1:07.19   34.27   34.29                   34.51
      34.62   32.63                                                
 36 Fittipaldi, Annie         21 Gustavus-MN          5:43.04    5:34.01  
      30.42   33.05   33.78   33.87   33.78   33.70   34.13   34.07
      33.89   33.32                                                
 37 Polusny, Grace            19 St. Olaf-MN          5:34.69    5:35.49  
      30.23   32.96   33.59   33.68   33.74   34.02   34.38   34.35
      34.52   34.02                                                
 38 Toulokhonova, Masha       19 Carleton-MN          5:40.00    5:36.49  
      31.43   33.39   33.90   34.01   33.90   33.98   33.95   33.96
      34.20   33.77                                                
 39 Maxwell-Bumann, Alli      19 St. Olaf-MN          5:29.40    5:37.28  
      30.38   33.11   33.97   34.48   34.47   34.64   34.41   34.20
      34.38   33.24                                                
 40 Peichel, Molly            21 St. Thomas-MN        5:35.50    5:39.08  
      31.08   33.72   34.48   34.94   34.67   34.02   34.13   33.91
      34.33   33.80                                                
 41 Skurzewski, Casey         21 Gustavus-MN          6:01.47    5:40.36  
      30.09   32.91   33.56   34.60   35.13   35.30   35.10   34.98
      34.77   33.92                                                
 42 Barlow, Zoe               18 St. Olaf-MN          5:38.12    5:40.86  
      30.67   33.30   32.99   33.75   33.93   34.57   35.50   35.51
      35.60   35.04                                                
 43 Gargulak, Allison         19 St. Thomas-MN        5:35.70    5:41.07  
      31.01   33.92   34.63   34.79   34.91   34.33   34.72   34.58
      34.29   33.89                                                
 44 Chatelaine, Haley         20 Saint Benedict-MN    5:49.08    5:42.89  
      30.42   33.74   34.69   34.60   35.03   35.10   34.95   35.07
      35.26   34.03                                                
 45 McBride, Madison          20 Carleton-MN          5:55.00    5:43.96  
      32.63   35.78   36.42   36.25   35.25   34.51   34.52   33.35
      32.99   32.26                                                
 46 O'Connell, Ann Marie         Cobbers              5:52.90    5:45.26  
      30.38   33.80   35.19   35.43   35.37   35.49   35.56   35.90
      34.75   33.39                                                
 47 Doughty, Robyn            18 St. Olaf-MN          5:44.67    5:45.54  
      30.76   33.84   34.94   35.41   35.39   35.37   35.10   35.19
      35.28   34.26                                                
 48 Aberg, Madeline           19 Gustavus-MN          5:49.88    5:49.95  
      30.17   33.49   35.09   35.51   35.73   35.94   36.15   36.32
      36.05   35.50                                                
 49 Kranitz, Kayla            19 Minnesota-Morris-MN  6:01.08    5:50.44  
      31.03   34.08   35.38   35.59   35.52   35.60   36.57   35.95
      36.67   34.05                                                
 50 Weaver, Jesse             20 Carleton-MN          6:01.98    5:50.71  
    1:40.49                                 1:47.97                
      34.48                                                        
 51 Leahy, Caitlin            21 Gustavus-MN          5:56.44    5:51.17  
      31.27   34.99   35.66   36.35   36.20   34.77   35.59   36.20
      35.19   34.95                                                
 52 Teskey, Katrina              Cobbers              6:15.99    5:51.51  
      14.29   15.60   16.72   16.85   17.31   17.52   17.99   18.05
      18.30   17.92   11.87   24.75   36.31   36.70   35.77   35.56
 53 McGinn, Anna              19 Carleton-MN          6:05.08    5:51.87  
      31.39   34.67   35.79   35.94   35.87   35.98   35.60   35.72
      35.73   35.18                                                
 54 Erickson, Emily           22 Gustavus-MN          5:50.65    5:53.46  
      32.04   34.88   35.86   36.64   36.16   35.87   35.04   35.98
      35.79   35.20                                                
 55 Kittlelson, Andrea           Cobbers              6:20.00    5:54.78  
      14.96   16.68   17.54   17.45   18.24   17.83   18.15   17.78
      18.31   17.93   36.14   36.57   36.09   35.82   35.29        
 56 Lund, Kaia                18 Macalester-MN        5:56.00    5:55.72  
      30.15   33.96   35.17   35.91   36.54   36.50   36.67   37.74
      37.36   35.72                                                
 57 Bonestroo, Hannah         19 Macalester-MN        5:48.46    5:56.76  
      30.78   35.24   36.58   36.60   36.94   36.85   36.59   36.57
      36.67   33.94                                                
 58 Johnson, Lily                Cobbers              6:05.68    5:56.83  
      31.37   35.65   36.26 1:13.62   36.11   36.71   36.55   35.70
      34.86                                                        
 59 Olson, Jordyn                Cobbers              6:01.99    5:56.88  
      32.11   34.61   35.34   36.26   36.72   35.87   36.55   36.53
      36.78   36.11                                                
 60 Dwyer, Jennie             20 Hamline-MN           5:54.43    5:57.48  
              35.12                                                
 61 Finney, Brooke            18 Macalester-MN        5:59.32    5:58.11  
      32.44   35.87   36.34   36.19   36.11   35.88   36.15   36.84
      37.14   35.15                                                
 62 Hickerson, Ivy            19 Gustavus-MN          6:08.19    5:58.81  
      14.70   16.88   17.73   17.91   18.28   18.26   18.51   18.15
      18.58   18.16   36.45   36.48   36.47   36.52   35.73        
 63 Burns, Jillian            19 Minnesota-Morris-MN  6:05.45    5:59.07  
      32.66   35.18   35.92 1:13.34   36.55   36.73   36.93   36.71
      35.05                                                        
 64 Manley, Hannah            18 Saint Benedict-MN    5:57.98    5:59.22  
      31.31   35.63   35.96   36.36   36.99   37.60   37.23   36.50
      36.49   35.15                                                
 65 Kahnk, Courtney           21 Minnesota-Morris-MN  5:45.01    6:00.20  
                                                      38.36   38.10
      37.98   35.06                                                
 66 Bartelt, Tilly            20 Macalester-MN        6:07.51    6:04.96  
      32.30   35.59   36.64   36.97   37.28   37.80   37.54   37.55
      37.79   35.50                                                
 67 Raecker, Anne             22 Saint Mary's MN-MN   6:11.26    6:18.57  
      15.67   17.02   18.44   18.53   19.14   19.23   19.52   19.10
      19.56   19.09   38.74   39.20   38.82   39.17   37.34        
 68 Zobitz, Hannah            19 Saint Benedict-MN    6:26.67    6:19.40  
      15.62   17.55   17.88   18.65   18.58   19.08   18.94   19.08
      19.03   19.67   39.29   39.33   39.42   39.23   38.05        
 69 Feigin, Amanda            19 Macalester-MN        6:27.28    6:26.03  
      15.30   17.07   17.93   18.36   19.08   19.12   19.64   19.49
      18.22   21.27   40.13   40.63   40.71   40.20   38.88        
 70 Emeott, Hannah            19 Saint Mary's MN-MN   6:34.73    6:29.85  
      16.44   18.55   18.90   19.39   19.47   19.85   19.86   19.94
      19.82   20.02   40.33   39.99   39.93   39.39   37.97        
 -- Langanki, Halie           21 Carleton-MN          5:45.17        DFS  
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Redondo, Logan            20 Minn-MN              4:37.99    4:34.78  
      25.43   27.28   27.88   27.91   27.70   27.83   27.79   27.71
      27.71   27.54                                                
  2 Huft, Erick               19 Minn-MN              4:37.50    4:38.41  
      24.01   27.44   27.93   27.92   28.22   28.11   28.54   28.89
      29.26   28.09                                                
  3 Sande, Erick              19 Minn-MN              4:41.82    4:39.08  
      25.75   27.98   28.22   28.51   28.67   28.83   28.20   27.88
      27.69   27.35                                                
  4 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   4:39.31    4:40.83  
      25.66   28.03   28.90   29.00   28.47   28.56   28.36   28.29
      28.29   27.27                                                
  5 Friesch, DJ               22 Minn-MN              4:39.85    4:41.01  
      26.24   27.61   27.84   28.01   28.20   28.17   28.08   28.51
      29.15   29.20                                                
  6 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD   4:43.05    4:41.59  
      25.82   28.11   28.29   28.59   28.80   28.80   28.75   28.93
      28.84   26.66                                                
  7 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          4:42.27    4:43.70  
      25.71   28.13   28.43   29.01   29.36   29.76   28.97   28.50
      28.41   27.42                                                
  8 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD   4:41.20    4:44.15  
      25.66   28.25   28.99   28.75   28.83   28.91   28.79   28.93
      29.15   27.89                                                
B - Final
  9 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          4:52.33    4:51.40  
      25.98   28.90   29.44   29.81   30.00   29.44   30.06   30.41
      29.53   27.83                                                
 10 Weinman, Nathaniel        22 South Dakota St-SD   4:54.46    4:52.34  
      26.34   29.18   29.51   29.81   30.01   29.94   30.00   29.99
      29.24   28.32                                                
 11 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD   4:54.01    4:52.80  
      26.03   28.70   29.37   29.75   29.80   30.13   30.16   30.14
      29.88   28.84                                                
 12 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN          4:52.63    4:53.43  
      26.23   29.12   29.78   29.54   29.75   30.10   30.06   29.98
      29.90   28.97                                                
 13 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN        4:55.02    4:56.30  
      27.15   29.36   30.35   30.29   30.11   29.94   30.55   30.26
      30.13   28.16                                                
 14 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN          4:56.15    4:57.29  
      26.99   29.40   30.15   30.53   30.59   30.66   30.43   29.97
      29.69   28.88                                                
 15 Larson, Ross              22 Gustavus-MN          4:56.79    4:57.76  
      27.23   29.47   29.94   29.80   30.31   29.94   30.17   30.54
      30.52   29.84                                                
 16 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN           4:57.69    5:06.50  
      26.67   29.13   30.09   30.92   31.32   31.69   31.73   31.90
      31.71   31.34                                                
 
Event 4  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Huft, Erick               19 Minn-MN              4:35.86    4:37.50  
      25.61   28.66   28.94   29.20   28.26   28.22   27.90   27.91
      27.08   25.72                                                
  2 Redondo, Logan            20 Minn-MN              4:34.04    4:37.99  
      25.80   27.68   28.16   28.08   27.98   28.24   28.31   28.62
      28.92   26.20                                                
  3 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   4:46.13    4:39.31  
      24.58   27.33   27.82   28.35   28.29   28.50   28.49   28.76
      28.86   28.33                                                
  4 Friesch, DJ               22 Minn-MN              4:44.43    4:39.85  
      26.51   27.60   28.08   27.94   28.22   28.20   27.89   28.40
      28.40   28.61                                                
  5 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD   4:51.28    4:41.20  
      25.48   28.73   28.52   28.07   28.39   28.37   28.75   28.69
      28.67   27.53                                                
  6 Sande, Erick              19 Minn-MN              4:45.02    4:41.82  
      25.94   28.92   28.88   28.86   28.36   28.41   28.10   28.30
      28.57   27.48                                                
  7 Marlow, Garin             21 Minn-MN              4:43.50    4:42.14  
      26.30   28.86   28.82   28.58   28.63   28.31   28.37   28.28
      28.35   27.64                                                
  8 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          4:52.79    4:42.27  
      25.32   27.91   28.65   28.76   28.92   28.82   28.85   28.60
      28.30   28.14                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD   4:48.16    4:43.05  
      25.52   27.51   28.21   28.39   28.86   28.85   29.15   29.38
      29.06   28.12                                                
 10 Orf, Nick                 19 Minn-MN              4:43.60    4:45.49  
      25.43   28.47   29.12   29.18   28.59   28.44   28.95   29.39
      29.42   28.50                                                
 11 Thielen, Jon              19 Minn-MN              4:40.22    4:47.65  
      25.60   28.47   29.18   29.37   29.10   28.93   29.15   29.50
      29.74   28.61                                                
 12 Hansen, Jan               18 Minn-MN              4:53.34    4:49.42  
      25.73   28.90   28.92   29.07   29.44   29.54   29.62   29.78
      29.70   28.72                                                
 13 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          4:59.64    4:52.33  
      25.93   28.46   29.32   29.74   29.95   30.07   29.88   30.38
      29.62   28.98                                                
 14 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN          5:00.00    4:52.63  
      25.84   27.91   28.96   29.28   29.55   29.84   30.05   30.38
      30.97   29.85                                                
 15 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD   4:56.78    4:54.01  
      26.34   29.02   29.46   29.97   29.95   29.91   29.93   30.15
      30.22   29.06                                                
 16 Weinman, Nathaniel        22 South Dakota St-SD   5:02.17    4:54.46  
      27.01   29.40   30.08   29.95   29.75   30.25   30.09   29.75
      29.67   28.51                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN        4:59.50    4:55.02  
      26.98   30.35   30.50   30.04   30.14   29.45   29.69   29.85
      29.81   28.21                                                
 18 Bjoerk, Viktor            22 Minn-MN              4:43.33    4:55.88  
      27.05   29.29   29.91   30.33   29.86   30.18   29.82   29.87
      30.07   29.50                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN          4:57.59    4:56.15  
      24.95   27.65   29.10   29.85   30.55   30.28   30.48   31.38
      31.20   30.71                                                
 20 Larson, Ross              22 Gustavus-MN          5:05.44    4:56.79  
      26.25   28.83   29.39   29.95   29.85   30.04   30.40   30.97
      31.07   30.04                                                
 21 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN           5:01.60    4:57.69  
      25.62   28.11   29.38   29.69   30.21   30.79   31.27   31.62
      31.52   29.48                                                
 22 Stern, Jake               20 Gustavus-MN          5:11.44    5:00.92  
      26.57   29.06   29.63   29.13   29.72   31.26   31.43   31.69
      31.82   30.61                                                
 23 Matthews, Walker             St. Thomas-MN        5:00.50    5:01.70  
      26.82   28.74   29.17   30.14   30.91   31.08   31.15   31.35
      31.65   30.69                                                
 24 Bragg, Will               18 Gustavus-MN          5:16.76    5:02.82  
      25.49   29.43   30.69   30.86   31.44   31.11   31.28   31.08
      31.13   30.31                                                
 25 Danson, Eli               21 Carleton-MN          5:15.00    5:02.94  
      27.18   30.43   30.86   30.92   30.56   30.41   30.46   30.15
      30.97   31.00                                                
 26 Gerick, Josh              18 St. Thomas-MN        5:01.24    5:03.48  
      27.08   29.18   29.91   30.27   30.90   30.63   31.47   31.38
      31.56   31.10                                                
 27 Wallock, Anders           18 Gustavus-MN          5:18.39    5:04.96  
      26.66   29.82   30.36   31.12   31.26   31.57   31.36   31.45
      31.24   30.12                                                
 28 Conners, Jeremy           19 St. Thomas-MN        5:08.67    5:05.28  
      27.54   30.43   30.91   31.06   30.29   30.15   30.34   31.02
      31.80   31.74                                                
 29 Lara, Victor              20 Hamline-MN           5:30.51    5:05.41  
      26.70   30.40   31.05   31.71   31.59   31.24   31.47   30.72
      30.68   29.85                                                
 30 Washenberger, Dane        21 St. Thomas-MN        5:05.69    5:06.34  
      27.83   31.02   31.19   31.39   31.58   31.09   31.06   31.10
      30.79   29.29                                                
 31 Van Laarhoven, Tim        19 St. Thomas-MN        5:10.83    5:07.58  
      27.60   30.64   31.50   31.82   31.64   31.35   31.26   31.16
      30.80   29.81                                                
 32 Azar, Dominic             18 St. Thomas-MN        5:03.54    5:07.99  
      26.74   29.23   30.58   31.34   31.77   31.57   31.73   32.29
      31.78   30.96                                                
 33 Vininski, Dakota          18 Gustavus-MN          5:24.64    5:09.63  
      27.19   30.26   30.96   31.17   31.54   31.92   32.06   31.04
      32.11   31.38                                                
 34 Larocca, Tom              19 St. Thomas-MN        5:15.50    5:11.72  
      27.82   30.81   31.81   32.26   31.71   31.46   31.82   31.34
      31.39   31.30                                                
 35 Claman, Alex              19 Carleton-MN          5:15.55    5:11.94  
      28.21   29.74   31.09   31.36   31.21   31.63   31.87   32.17
      32.68   31.98                                                
 36 Terrien, Grant            19 Carleton-MN          5:25.00    5:12.40  
      27.78   30.42   31.87   31.80   31.53   31.78   31.97   32.25
      32.09   30.91                                                
 37 Myers, Ethan              18 St. Thomas-MN        5:23.47    5:16.21  
      28.17   31.14   32.17   32.33   31.98   32.26   31.89   32.27
      31.96   32.04                                                
 38 Panetti, Tommy            22 Gustavus-MN          5:27.10    5:16.26  
      28.54   31.47   31.55   32.43   32.60   32.48   32.22   31.80
      32.08   31.09                                                
 39 Olson, Andy               20 Gustavus-MN          5:28.74    5:17.23  
      28.40   31.33   32.41   32.83   32.75   32.46   32.37   32.23
      32.20   30.25                                                
 40 Reilly, Connor            20 St. John's-MN        5:20.97    5:17.80  
      27.12   30.32   31.13   31.49   32.68   32.38   33.01   33.54
      33.61   32.52                                                
 41 Brazel, Dave              19 Gustavus-MN          5:35.45    5:18.33  
      13.92   14.93   31.71   32.57   32.83   32.49   32.52   32.58
      32.24   31.97   30.57                                        
 42 Bergstrom, Micah          18 Gustavus-MN          5:25.02    5:20.24  
      27.90   31.51   32.34   32.76   32.78   32.80   32.71   32.67
      33.37   31.40                                                
 43 Sciammas, Eli             19 Gustavus-MN          5:27.27    5:20.45  
      29.00   31.77   32.32   32.66   32.66   32.88   33.03   32.75
      32.53   30.85                                                
 44 Reynolds, Aaron           19 Carleton-MN          5:15.00    5:20.77  
      28.32   31.61   32.57   32.88   32.38   32.97   33.06   32.90
      32.53   31.55                                                
 45 Cely, Andrew              22 Carleton-MN          5:25.00    5:25.68  
      29.51   32.85   33.28   32.99   32.84   33.34   32.60   33.06
      33.31   31.90                                                
 46 Edmonds, Max              18 Macalester-MN        5:30.73    5:31.33  
      29.28   31.98   32.35   33.19   33.25   33.90   33.80   35.27
      34.95   33.36                                                
 47 Benson, Walter            20 Macalester-MN        5:28.83    5:32.00  
      29.05   32.05   33.10   33.81   33.95   33.20   33.92   34.27
      34.41   34.24                                                
 48 Kaylor, Robert            20 Carleton-MN          5:47.87    5:34.91  
      13.82   15.20   13.31   18.45   33.15   33.74   34.26   34.65
      34.44   34.59   34.93   34.37                                
 49 Lange, Isaac              19 Gustavus-MN          5:30.00    5:35.78  
      29.62   32.91   33.65   33.81   34.20   34.56   34.79   34.60
      34.38   33.26                                                
 50 Hiniker, James            20 St. Thomas-MN        5:39.50    5:38.75  
      14.44   15.62   33.50   34.06   34.65   34.17   34.84   35.47
      35.03   34.91   32.06                                        
 51 Simonides, Alex           22 Carleton-MN          6:09.24    5:41.10  
      13.40   15.97   33.20   35.22   35.38   35.63   35.51   35.94
      34.32   33.61   32.92                                        
 52 Tormene, Matteo           18 Macalester-MN        6:02.02    6:00.47  
      14.09   17.04   34.83   36.15   37.05   37.71   38.07   37.44
      37.75   35.67   34.67                                        
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          2:07.61    2:02.93  
      26.35   31.07   35.91   29.60                                
  2 Plant, Jessica            21 Minn-MN              2:06.00    2:04.07  
      26.68   31.01   38.18   28.20                                
  3 Chard, Emma               18 Boise St-SR          2:06.08    2:06.73  
      27.12   33.09   37.63   28.89                                
  4 Nack, Danielle            18 Minn-MN              2:07.37    2:06.98  
      26.28   32.54   39.10   29.06                                
  5 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   2:07.80    2:08.34  
      27.96   32.63   36.02   31.73                                
  6 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   2:09.85    2:08.70  
      26.88   34.27   37.05   30.50                                
  7 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:09.42    2:10.67  
      29.93   31.97   37.38   31.39                                
  8 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   2:09.88    2:11.59  
      28.61   34.69   37.57   30.72                                
B - Final
  9 Holmquist, Katelyn        19 Minn-MN              2:10.49    2:06.97  
      28.34   30.64   39.15   28.84                                
 10 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          2:10.00    2:08.31  
      28.72   33.81   35.76   30.02                                
 11 Schumacher, Allison       19 Minn-MN              2:11.75    2:09.14  
      27.08   34.41   38.82   28.83                                
 12 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN          2:11.21    2:09.28  
      29.34   31.74   38.30   29.90                                
 13 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          2:11.55    2:09.34  
      28.30   31.83   39.33   29.88                                
 14 Harper, Heather           20 Boise St-SR          2:11.67    2:09.48  
      28.76   33.71   36.06   30.95                                
 15 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN          2:11.42    2:11.13  
      28.59   32.70   38.76   31.08                                
 16 Knollmueller, Kelsey      21 Augsburg-MN          2:17.19    2:18.19  
      29.51   36.77   39.01   32.90                                
 
Event 5  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wicks, Sam                20 Boise St-SR          1:58.83    2:03.82  
      26.51   31.09   36.75   29.47                                
  2 Plant, Jessica            21 Minn-MN              2:07.00    2:06.00  
      27.33   32.47   38.32   27.88                                
  3 Chard, Emma               18 Boise St-SR          2:06.99    2:06.08  
      26.87   32.98   37.18   29.05                                
  4 Nack, Danielle            18 Minn-MN              2:12.22    2:07.37  
      26.48   32.66   39.03   29.20                                
  5 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          2:03.01    2:07.61  
      27.38   32.95   37.19   30.09                                
  6 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   2:11.87    2:07.80  
      28.52   32.28   35.53   31.47                                
  7 Johansen, Sydney          21 Boise St-SR          2:02.59    2:08.09  
      28.39   32.28   36.67   30.75                                
  8 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN          2:11.00    2:08.72  
      26.63   34.22   37.52   30.35                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:16.22    2:09.42  
      29.06   31.83   37.66   30.87                                
 10 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   2:13.34    2:09.85  
      27.06   22.94   49.27   30.58                                
 11 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   2:13.72    2:09.88  
      28.01   34.24   36.96   30.67                                
 12 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          2:09.19    2:10.00  
      29.27   33.97   35.96   30.80                                
 13 Holmquist, Katelyn        19 Minn-MN              2:14.44    2:10.49  
      28.38   31.63   40.23   30.25                                
 14 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN          2:15.46    2:11.21  
      28.39   32.51   39.19   31.12                                
 15 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN          2:14.00    2:11.42  
      28.60   32.73   39.32   30.77                                
 16 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          2:11.09    2:11.55  
      28.82   32.29   39.52   30.92                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Harper, Heather           20 Boise St-SR          2:07.22    2:11.67  
      29.10   34.36   36.62   31.59                                
 18 Schumacher, Allison       19 Minn-MN              2:15.55    2:11.75  
      26.93   34.20   40.53   30.09                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Busack, Heidi             22 Minn-MN              2:15.44    2:12.74  
      29.13   35.67   37.10   30.84                                
 20 Myers, Megan              21 Boise St-SR          2:07.46    2:12.75  
      29.08   34.56   38.62   30.49                                
 21 Lorentzen, Brooke         19 Minn-MN              2:09.88    2:13.68  
      28.92   35.18   39.35   30.23                                
 22 Bushman, Theresa          18 Minn-MN              2:12.22    2:13.79  
      30.00   34.36   38.17   31.26                                
 23 Knollmueller, Kelsey      21 Augsburg-MN          2:20.89    2:17.19  
      29.53   37.20   38.95   31.51                                
 24 Clark, Allie              19 Carleton-MN          2:23.79    2:17.36  
      29.86   33.81   41.53   32.16                                
 25 Young, Trina              21 South Dakota St-SD   2:26.31    2:17.46  
      28.19   34.61   42.45   32.21                                
 26 Coogan, Alison            21 Carleton-MN          2:24.08    2:19.22  
      30.89   35.83   40.65   31.85                                
 27 Anderson, Abbie           21 St. Thomas-MN        2:21.09    2:19.47  
      28.86   35.53   42.30   32.78                                
 28 Alfano, Kristi            19 South Dakota St-SD   2:23.67    2:19.83  
      29.59   36.95   40.14   33.15                                
 29 Schlegel, Breanna         21 Gustavus-MN          2:27.29    2:19.85  
      29.72   33.74   42.18   34.21                                
 30 Rizzo, Marina             19 Gustavus-MN          2:27.17    2:20.03  
      30.68   35.32   41.93   32.10                                
 31 Field, Morgan             20 Gustavus-MN          2:25.49    2:22.41  
      29.39   38.52   40.45   34.05                                
 32 Hein, Hannah              19 St. Olaf-MN          2:21.70    2:22.78  
      29.98   36.73   42.77   33.30                                
 33 Gazzola, Gabe             21 Gustavus-MN          2:25.75    2:23.38  
      30.24   37.15   41.49   34.50                                
 34 Normann, Therese          22 Augsburg-MN          2:26.33    2:23.67  
      30.88   37.28   41.95   33.56                                
 35 Baumann, Erin             18 Gustavus-MN          2:33.69    2:23.92  
      31.37   37.67   40.88   34.00                                
 36 Wenman, Beth              20 St. Thomas-MN        2:18.50    2:24.20  
      31.00   36.90   42.88   33.42                                
 37 Falconer, Elizabeth       20 St. Thomas-MN        2:24.50    2:24.59  
      31.71   39.58   38.99   34.31                                
 38 Gastecki, Kayla           21 Minnesota-Morris-MN  2:29.71    2:25.44  
      31.29   38.89   40.45   34.81                                
 39 Sather, Lydia             18 St. Thomas-MN        2:35.50    2:26.25  
      30.92   38.68   41.45   35.20                                
 40 Pohlman, Annika           18 St. Olaf-MN          2:27.06    2:27.27  
      32.51                   36.05                                
 41 Donley, Amanda            18 Minnesota-Morris-MN  2:25.30    2:27.38  
      31.10   36.85   44.11   35.32                                
 42 Levy, Ellie               21 St. Olaf-MN          2:25.00    2:28.87  
      30.60   37.79   45.08   35.40                                
 43 Beauto, Katie             18 Minnesota-Morris-MN  2:32.01    2:29.07  
      29.75   36.75   47.98   34.59                                
 44 O'Connell, Kaylee         19 Saint Benedict-MN    2:27.68    2:29.63  
                      43.33   34.45                                
 45 Maruyama, Emily           18 St. Olaf-MN          2:28.98    2:29.75  
      33.49   37.45   44.60   34.21                                
 46 Hardwick, Libby              Cobbers              2:32.51    2:29.80  
                      47.42   36.34                                
 47 Galewski, Reese           18 Saint Mary's MN-MN   2:27.90    2:30.76  
      30.50   36.36   48.42   35.48                                
 48 Tomsky, Kate              19 Gustavus-MN          2:37.72    2:31.16  
      30.65 2:00.51                                                
 49 Marks, Emily              18 Carleton-MN          2:29.00    2:32.30  
      33.04   39.79   45.62   33.85                                
 50 Van Beest, Grace          19 Saint Mary's MN-MN   2:29.34    2:32.48  
      32.90   41.34   42.55   35.69                                
 51 Bloom, Christina          20 Macalester-MN        2:36.42    2:32.78  
      33.67   41.77   42.10   35.24                                
 52 Miller, Tasha             19 Minnesota-Morris-MN  2:35.97    2:33.07  
      33.15   37.13   43.96   38.83                                
 53 O'Brien, Sara                St. Thomas-MN        2:32.50    2:34.06  
      33.23   40.85   43.59   36.39                                
 54 Brewers, Ellie            18 Saint Benedict-MN    2:29.42    2:34.38  
      32.47   39.33   47.18   35.40                                
 55 Rapp, Maya                19 Hamline-MN           2:33.34    2:34.57  
      32.61   40.16   47.49   34.31                                
 56 Papke-Larson, Alicia      21 Augsburg-MN          2:38.12    2:35.40  
      35.02   41.12   43.02   36.24                                
 57 Gasaway, Hanna            19 Minnesota-Morris-MN  2:36.06    2:36.12  
      32.55   40.72   44.72   38.13                                
 58 Benson, Abbey                Cobbers              2:38.01    2:36.52  
      33.41   38.57   47.57   36.97                                
 59 Wakabayashi, Lauren       20 Macalester-MN        2:37.96    2:38.49  
      36.39   40.33   44.40   37.37                                
 60 Halvorson, Mara           19 Macalester-MN        2:36.14    2:39.77  
      33.35   40.41   49.21   36.80                                
 61 Schwen, Emily             19 Saint Benedict-MN    2:40.16    2:40.93  
      33.69   44.06   45.09   38.09                                
 62 Gregorio, Elizabeth       18 Hamline-MN           2:46.54    2:45.60  
      35.73   40.56   49.54   39.77                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          1:52.28    1:53.75  
      24.26   29.56   33.61   26.32                                
  2 McHugh, Conner            19 Minn-MN              1:55.96    1:54.64  
      24.76   31.51   31.49   26.88                                
  3 Miksch, Ryan              21 Minn-MN              1:55.07    1:55.03  
      24.54   29.80   34.40   26.29                                
  4 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN              1:55.96    1:55.60  
      25.76   31.01   32.15   26.68                                
  5 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD   1:59.26    1:57.66  
      25.19   29.95   35.27   27.25                                
  6 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN          1:57.34    1:58.08  
      26.53   31.15   31.32   29.08                                
  7 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN        1:55.65    1:58.16  
      24.91   32.00   34.61   26.64                                
  8 Mattox, Spencer           19 Minn-MN              1:59.50    1:59.16  
      26.17   30.84   33.05   29.10                                
B - Final
  9 Longhurst, Geoffrey       19 South Dakota St-SD   1:59.50    1:58.73  
      25.36   31.91   34.15   27.31                                
 10 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   2:00.21    1:59.37  
      25.43   32.44   34.12   27.38                                
 11 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          2:02.78    1:59.57  
      25.85   30.72   34.58   28.42                                
 12 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN          2:01.94    2:02.74  
      25.83   30.51   37.34   29.06                                
 13 Brackenbury, Noah         19 Carleton-MN          2:03.26    2:03.22  
      26.84   30.71   35.84   29.83                                
 14 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN        2:00.66    2:03.49  
      25.99   31.57   38.06   27.87                                
 15 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        2:03.18    2:03.50  
      27.02   33.02   34.29   29.17                                
 16 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN        2:05.37    2:09.59  
      27.14   32.72   39.26   30.47                                
 
Event 6  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          1:55.96    1:52.28  
      24.27   29.44   32.69   25.88                                
  2 Harris, Evan              21 Carleton-MN          1:59.37    1:54.55  
      25.67   30.75   31.88   26.25                                
  3 Miksch, Ryan              21 Minn-MN              1:56.59    1:55.07  
      24.53   29.48   34.86   26.20                                
  4 Johnson, Christopher      21 Minn-MN              1:57.69    1:55.53  
      25.66   27.81   35.06   27.00                                
  5 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN        1:55.50    1:55.65  
      24.44   30.40   34.23   26.58                                
  6 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN              1:57.21    1:55.96  
      25.54   30.36   32.80   27.26                                
  6 McHugh, Conner            19 Minn-MN              1:56.07    1:55.96  
      24.78   31.50   31.92   27.76                                
  8 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN          2:01.93    1:57.34  
      26.14   30.46   31.69   29.05                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cisneros, Alex            21 Minn-MN              1:59.99    1:57.60  
      24.60   29.21   35.53   28.26                                
 10 Vennefron, Chase          19 Minn-MN              1:56.99    1:57.71  
      25.75   29.74   34.28   27.94                                
 11 Smith, CJ                 22 Minn-MN              2:00.01    1:59.08  
      25.76   30.90   35.77   26.65                                
 12 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD   2:07.52    1:59.26  
      25.22   29.54   36.29   28.21                                
 13 Longhurst, Geoffrey       19 South Dakota St-SD   2:00.72    1:59.50  
      25.27   32.28   34.59   27.36                                
 13 Mattox, Spencer           19 Minn-MN              1:59.00    1:59.50  
      25.31   31.69   33.14   29.36                                
 15 Taylor, Donovan           20 South Dakota St-SD   1:58.73    1:59.62  
      25.08   29.73   36.19   28.62                                
 16 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD   2:03.11    1:59.97  
      24.55   30.84   37.18   27.40                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   1:59.64    2:00.21  
      25.86   32.45   34.03   27.87                                
 18 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN        2:04.50    2:00.66  
      25.08   30.59   36.58   28.41                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 McLain, Alex              21 South Dakota St-SD   2:08.31    2:00.88  
      25.61   28.99   38.64   27.64                                
 20 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN          2:05.42    2:01.94  
      25.44   30.37   37.54   28.59                                
 21 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          2:03.94    2:02.78  
      26.23   31.07   36.05   29.43                                
 22 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        2:06.50    2:03.18  
      26.80   32.47   34.30   29.61                                
 23 Brackenbury, Noah         19 Carleton-MN          2:02.50    2:03.26  
      26.47   31.13   35.38   30.28                                
 24 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN        2:08.46    2:05.37  
      26.97   32.26   36.64   29.50                                
 25 Thomsen, Jens             21 Gustavus-MN          2:08.62    2:06.27  
      27.09   33.67   35.00   30.51                                
 26 Lau, Colin                18 Carleton-MN          2:05.94    2:06.28  
      25.84   32.22   36.73   31.49                                
 27 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN          2:05.00    2:06.57  
      26.52   30.87   39.61   29.57                                
 28 Solfelt, Mike             20 St. Thomas-MN        2:03.50    2:06.77  
      26.19   32.65   37.76   30.17                                
 29 Kuckler, Matt             19 Gustavus-MN          2:10.43    2:09.78  
      27.90   34.05   38.43   29.40                                
 30 Grass, Josh               20 St. Thomas-MN        2:12.50    2:10.00  
      27.93   36.46   36.84   28.77                                
 31 Ray, Chad                 20 St. Olaf-MN          2:15.00    2:10.95  
      26.78   36.16   36.06   31.95                                
 32 Robb, Alexander           19 St. Thomas-MN        2:08.44    2:11.69  
      27.17   34.50   36.54   33.48                                
 33 Hedman, Nicholas          19 St. John's-MN        2:15.46    2:11.73  
      27.97   34.04   38.03   31.69                                
 34 Isom, Christopher         20 St. Olaf-MN          2:19.03    2:11.80  
      27.86   35.55   36.26   32.13                                
 35 Carmichael, Bryce         19 Gustavus-MN          2:16.77    2:12.07  
      26.54   34.33   40.56   30.64                                
 36 Tonda, Joe                19 Saint Mary's MN-MN   2:18.01    2:12.51  
      28.03   34.37   38.86   31.25                                
 37 Hakes, Brett              20 Gustavus-MN          2:17.19    2:13.10  
      27.15   31.85   40.41   33.69                                
 38 Daniels, Jerry            21 Hamline-MN           2:15.75    2:15.49  
      28.20   36.14   38.55   32.60                                
 39 Darien, Benjamin          19 St. Thomas-MN        2:12.50    2:17.32  
      27.42   38.65   38.52   32.73                                
 40 Campbell, Joe             18 Hamline-MN           2:10.00    2:19.40  
      27.88   34.41   43.84   33.27                                
 41 McCrackin, Dan            19 Gustavus-MN          2:19.00    2:19.89  
      28.84   35.61   43.32   32.12                                
 42 Stoltz, Jack              19 Hamline-MN           2:22.95    2:26.44  
      30.43   36.98   41.53   37.50                                
 -- Benson, Connor            20 Hamline-MN           2:22.00         DQ  
      30.48   41.15   40.32   34.22                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR            23.21      23.17  
      11.39   11.78                                                
  2 Raatz, Abigail            19 Minn-MN                23.72      23.42  
      11.54   11.88                                                
  3 Simenec, Tori             22 Minn-MN                23.84      23.60  
      11.39   12.21                                                
  4 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR            23.50      23.74  
      11.68   12.06                                                
  5 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            23.81      24.04  
      11.71   12.33                                                
  6 Olson, Katie              21 Gustavus-MN            23.98      24.14  
      11.53   12.61                                                
  7 Janzen, Kiera             21 Minn-MN                24.58      24.59  
      12.08   12.51                                                
  8 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD     24.59      24.63  
      11.99   12.64                                                
B - Final
  9 Zenner, Abby              20 South Dakota St-SD     24.68      24.63  
      11.92   12.71                                                
 10 Shallberg, Mckenna        19 South Dakota St-SD     24.64      24.66  
      12.21   12.45                                                
 11 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD     24.84      24.79  
      12.07   12.72                                                
 12 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN            24.76      24.80  
      12.14   12.66                                                
 13 Goosen, Jade              19 South Dakota St-SD     24.88      24.93  
      12.11   12.82                                                
 13 Portela, Chloe            22 Minn-MN                24.81      24.93  
      12.25   12.68                                                
 15 Cook, Katie               20 South Dakota St-SD     25.04      25.21  
      12.25   12.96                                                
 16 Holwerda, Kennedy         18 Gustavus-MN            25.17      25.31  
      12.21   13.10                                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR            22.75      23.21  
  2 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR            23.49      23.50  
  3 Raatz, Abigail            19 Minn-MN                23.68      23.72  
  4 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            24.21      23.81  
  5 Simenec, Tori             22 Minn-MN                23.85      23.84  
  6 Olson, Katie              21 Gustavus-MN            24.61      23.98  
  7 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR            23.39      24.07  
  8 Janzen, Kiera             21 Minn-MN                24.48      24.58  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD     26.04      24.59  
 10 Shallberg, Mckenna        19 South Dakota St-SD     25.42      24.64  
 11 Zenner, Abby              20 South Dakota St-SD     24.85      24.68  
 12 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN            25.30      24.76  
 13 Portela, Chloe            22 Minn-MN                24.59      24.81  
 14 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD     25.05      24.84  
 15 Goosen, Jade              19 South Dakota St-SD     25.34      24.88  
 16 Cook, Katie               20 South Dakota St-SD     26.09      25.04  
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wyer, Isabel              18 Minn-MN                23.90      25.11  
 18 Holwerda, Kennedy         18 Gustavus-MN            26.37      25.17  
-------------------------------------------------------------------------
 19 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN          25.49      25.26  
 20 Iaquinta, Sophia          21 Gustavus-MN            26.01      25.27  
 20 Guy, Alexandra            21 Carleton-MN            26.00      25.27  
 22 Molitor, Tiana            19 St. Thomas-MN          25.49      25.29  
 23 Thomforde, Marla          20 St. Olaf-MN            24.96      25.39  
 24 Nguyen, Katrina           18 Carleton-MN            26.50      25.45  
 25 Georgescu, Smaranda       19 Macalester-MN          25.38      25.56  
 26 Braiedy, Alex             20 Carleton-MN            26.69      25.60  
 27 Harder, Meghan            19 Saint Benedict-MN      25.69      25.73  
 28 Kukielka, Mariann         21 St. Thomas-MN          25.00      25.75  
 29 Lorentzen, Brooke         19 Minn-MN                24.55      25.76  
 30 Kahnk, Courtney           21 Minnesota-Morris-MN    26.32      25.93  
 31 Harding, Sam              20 Minn-MN                25.00      25.99  
 32 Greenwood, Mollie         18 Gustavus-MN            26.63      26.03  
 33 Rasmussen, Sydney         18 South Dakota St-SD     26.91      26.05  
 33 Anderson, Leah            20 Gustavus-MN            26.00      26.05  
 35 Halvorson, Alese          21 Macalester-MN          26.28      26.08  
 36 Lester, Anisa             18 Carleton-MN            26.30      26.12  
 37 Thurin, Jessica           20 Saint Benedict-MN      26.05      26.21  
 37 Rudin, Kristina           18 Saint Benedict-MN      25.97      26.21  
 39 Reynen, Natalie           21 Minnesota-Morris-MN    25.96      26.22  
 39 Heller, Katie             18 Saint Mary's MN-MN     26.27      26.22  
 41 Gaylord, Megan            20 St. Olaf-MN            26.00      26.26  
 42 Chapman, Kaila            19 Macalester-MN          26.21      26.39  
 43 Gardner, Missy            19 Gustavus-MN            27.03      26.41  
 44 Hawker, Hannah            21 Hamline-MN             26.22      26.42  
 45 Lindstrom, Cassie         20 Gustavus-MN            27.84      26.46  
 46 Hendricks, Jessie         20 South Dakota St-SD     26.55      26.47  
 46 Dehnke, Michelle          20 Gustavus-MN            26.80      26.47  
 48 Noel, Lauren              17 Saint Benedict-MN      27.41      26.55  
 49 Robertson, Savannah       18 Hamline-MN             28.67      26.58  
 50 McLarnan, Nina            18 St. Olaf-MN            27.10      26.60  
 51 Brua, Tori                19 Minnesota-Morris-MN    27.30      26.63  
 52 Kieley, Whitney           20 Augsburg-MN            26.77      26.82  
 53 Splinter, Averi           21 St. Thomas-MN          25.50      26.90  
 54 Hesse, Grace              18 Saint Benedict-MN      26.67      26.92  
 55 Rouhandeh, Chloe          20 Carleton-MN            27.21      27.04  
 56 Peterson, Laura           21 Saint Benedict-MN      26.62      27.19  
 57 Brooker, Rachel           18 Augsburg-MN            28.19      27.24  
 58 Berry, Siri                  Cobbers                27.25      27.41  
 59 Glotzer, Magda            18 Carleton-MN            28.21      27.48  
 60 Sanchez, Camille          20 Carleton-MN            28.27      27.55  
 61 Houlihan, Emily           21 Carleton-MN            28.70      27.56  
 62 Culver, Emily             18 Carleton-MN            28.08      27.59  
 63 Swensen, Erin                St. Thomas-MN          27.50      27.64  
 63 Johnson, Leah             18 Gustavus-MN            28.83      27.64  
 65 Erdmann, Kennedy          19 Minnesota-Morris-MN    27.76      27.79  
 66 Wahlquist, Annika         19 St. Thomas-MN          28.63      27.80  
 67 Bonestroo, Hannah         19 Macalester-MN          27.56      27.84  
 68 Magid, Sarah              20 Carleton-MN            28.06      27.93  
 69 Meehan, Ashling           21 Saint Mary's MN-MN     28.66      27.95  
 69 Zugg, Eliza               18 Saint Benedict-MN      28.01      27.95  
 71 Hoff, Lauren              18 Carleton-MN            29.00      27.97  
 72 Brockman, Resa            20 Minnesota-Morris-MN    28.60      28.05  
 73 Weldai, Christina         21 Saint Mary's MN-MN     28.14      28.25  
 74 Joyce, Maggie             21 Macalester-MN          28.44      28.30  
 74 Thurber, Abbie            18 Hamline-MN             28.03      28.30  
 76 Galewski, Reese           18 Saint Mary's MN-MN     27.44      28.32  
 77 Heldt, Meghan             20 Gustavus-MN            30.25      28.51  
 78 Hinrichs, Abby            21 Gustavus-MN            32.07      28.62  
 79 Dorle, Caity              18 Gustavus-MN            28.60      28.70  
 80 Hughes, Natalie           20 Minnesota-Morris-MN    31.38      29.42  
 81 Ewing, Amanda             21 Minnesota-Morris-MN    29.93      29.50  
 82 Stewart, Marissa          18 Augsburg-MN            29.08      29.77  
 83 Lenzen, Hannah            18 Hamline-MN             30.41      30.06  
 84 Goblirsch, Claire         19 Gustavus-MN            31.48      30.23  
 85 Stark, Callie             18 Saint Benedict-MN      30.02      30.54  
 86 Beck, Elika               20 Carleton-MN            30.00      30.59  
 87 Fanning, Sarah            20 Saint Mary's MN-MN     30.35      30.80  
 88 Amini, Ariana             19 Macalester-MN             NT      31.12  
 89 Nycklemoe, Siri           18 St. Olaf-MN            31.26      32.12  
 90 Morrison, Chloe           19 Saint Mary's MN-MN     31.82      32.16  
 91 Robertson, Isabella       18 Gustavus-MN            33.14      32.21  
 92 Judeh, Claire             19 Saint Mary's MN-MN     33.01      32.43  
 93 Greischar, Shauna         21 Augsburg-MN            32.44      33.43  
 94 Silverstein, Karina       18 Hamline-MN             33.25      33.95  
 95 Leif, Elizabeth           19 Saint Mary's MN-MN     35.30      36.47  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                20.36      20.58  
       9.99   10.59                                                
  2 Fair, Paul                20 Minn-MN                20.81      20.77  
      10.19   10.58                                                
  3 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN            21.10      21.10  
      10.24   10.86                                                
  4 Lahr, Evan                19 Carleton-MN            21.23      21.19  
      10.35   10.84                                                
  5 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD     21.32      21.44  
      10.32   11.12                                                
  6 Brinck, Niklas            21 Minn-MN                21.15      21.46  
      10.60   10.86                                                
  7 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN            21.30      21.55  
      10.54   11.01                                                
  8 Gordon, Ian               19 Minn-MN                21.34      21.72  
      10.52   11.20                                                
B - Final
  9 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          21.74      21.53  
      10.45   11.08                                                
 10 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            21.54      21.59  
      10.50   11.09                                                
 11 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN            21.44      21.75  
      10.70   11.05                                                
 12 Knaak, Paul               21 St. John's-MN          21.88      21.90  
      10.57   11.33                                                
 13 Grinich, Stephen          20 Carleton-MN            21.78      21.92  
      10.74   11.18                                                
 14 Money, Erik               21 St. Olaf-MN            22.00      22.03  
      10.52   11.51                                                
 15 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD     21.86      22.14  
      10.62   11.52                                                
 16 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            21.86      22.21  
      10.86   11.35                                                
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                20.48      20.36  
       9.87   10.49                                                
  2 Fair, Paul                20 Minn-MN                20.88      20.81  
      10.30   10.51                                                
  3 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN            21.40      21.10  
      10.27   10.83                                                
  4 Brinck, Niklas            21 Minn-MN                20.99      21.15  
      10.52   10.63                                                
  5 Lahr, Evan                19 Carleton-MN            21.34      21.23  
      10.37   10.86                                                
  6 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN            21.96      21.30  
      10.34   10.96                                                
  7 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD     20.97      21.32  
      10.36   10.96                                                
  8 Gordon, Ian               19 Minn-MN                21.08      21.34  
      10.56   10.78                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN            21.92      21.44  
      10.37   11.07                                                
 10 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            21.73      21.54  
      10.42   11.12                                                
 11 Boston, Bryce             19 Minn-MN                21.59      21.66  
      10.64   11.02                                                
 12 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          22.23      21.74  
      10.42   11.32                                                
 13 Grinich, Stephen          20 Carleton-MN            21.70      21.78  
      10.70   11.08                                                
 14 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD     22.40      21.86  
      10.52   11.34                                                
 14 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            22.50      21.86  
      10.92   10.94                                                
 16 Bublitz, Chase            19 Minn-MN                21.19      21.87  
      10.70   11.17                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Knaak, Paul               21 St. John's-MN          22.45      21.88  
      10.65   11.23                                                
 18 Money, Erik               21 St. Olaf-MN            23.18      22.00  
      10.60   11.40                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bravence, Ben             21 Minn-MN                22.07      22.11  
      10.66   11.45                                                
 20 Voss, Griffin             21 St. Thomas-MN          22.80      22.17  
      10.82   11.35                                                
 21 Schneeman, Luke           19 St. Thomas-MN          21.98      22.24  
      10.73   11.51                                                
 22 Overman, John             21 South Dakota St-SD     22.33      22.43  
      10.80   11.63                                                
 23 Peters, Adam              19 Gustavus-MN            23.00      22.58  
      11.18   11.40                                                
 24 Fuerste, Cole             21 St. Thomas-MN          21.92      22.66  
      11.11   11.55                                                
 25 Magee, Connor             20 St. John's-MN          22.78      22.69  
      11.07   11.62                                                
 26 Tribble, Jack             19 Minn-MN                22.11      22.75  
      11.08   11.67                                                
 27 Huls, Brian                  St. Thomas-MN          22.50      22.85  
      11.09   11.76                                                
 28 Bjoerk, Viktor            22 Minn-MN                22.10      22.93  
      11.19   11.74                                                
 29 Nelson, Josh              19 St. Thomas-MN          22.67      22.94  
      11.24   11.70                                                
 30 Desjardins, Yann          22 South Dakota St-SD     23.25      22.98  
      11.31   11.67                                                
 30 Johnson, Parker           20 Hamline-MN             22.66      22.98  
      11.08   11.90                                                
 32 Cavanaugh, Sam            18 St. Olaf-MN            23.43      22.99  
      11.22   11.77                                                
 33 Anderson, Timothy         20 Gustavus-MN            23.77      23.06  
      11.23   11.83                                                
 34 Kahat, David              21 St. John's-MN          23.59      23.20  
      11.48   11.72                                                
 35 Colucci, Dante            20 Gustavus-MN            23.38      23.24  
      11.12   12.12                                                
 36 Christopherson, Ian       18 St. Thomas-MN          23.23      23.26  
      11.49   11.77                                                
 37 Kalb, Evan                18 St. Thomas-MN          23.50      23.35  
      11.50   11.85                                                
 38 Ross, Ethan               19 Hamline-MN             23.33      23.36  
      11.55   11.81                                                
 39 Mills, Corey              21 Minn-MN                22.33      23.37  
      11.45   11.92                                                
 40 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN          23.50      23.50  
      11.55   11.95                                                
 41 Taylor, Silas             20 Carleton-MN            24.07      23.51  
      11.60   11.91                                                
 42 Culloton, Aidan           17 St. John's-MN          23.11      23.52  
      11.67   11.85                                                
 43 Schares, Henry            21 St. Olaf-MN            24.63      23.54  
      11.26   12.28                                                
 44 Defoe, Nate               19 Gustavus-MN            24.97      23.57  
      11.54   12.03                                                
 45 Bower, Luke               21 Macalester-MN          23.76      23.64  
      11.42   12.22                                                
 46 Gleason, Samuel           18 Macalester-MN          23.78      23.68  
      11.55   12.13                                                
 47 Bertel, Peter             19 Macalester-MN          24.16      23.89  
      11.89   12.00                                                
 48 Lock, Ian                 20 Macalester-MN          24.04      24.00  
      11.89   12.11                                                
 49 Herold, Kyle              21 Gustavus-MN            23.95      24.01  
      11.58   12.43                                                
 50 Noecker, Curtis           18 St. John's-MN          24.22      24.03  
      11.77   12.26                                                
 51 Batkiewicz, Devin         19 St. John's-MN          24.18      24.24  
      11.99   12.25                                                
 51 Kuehl, Erik               18 St. Olaf-MN            24.42      24.24  
      11.68   12.56                                                
 53 McCrackin, Dan            19 Gustavus-MN            25.00      25.18  
      12.27   12.91                                                
 54 Dizon, Jlor               20 Carleton-MN            25.56      25.42  
      12.20   13.22                                                
 55 Menendez, Tyler           18 Gustavus-MN            25.83      25.46  
      12.42   13.04                                                
 56 Lynch, James              21 Saint Mary's MN-MN     26.40      25.65  
      12.75   12.90                                                
 57 Mockler, Brian            19 Saint Mary's MN-MN     25.14      25.66  
      12.13   13.53                                                
 58 Wilson, Issa              18 Carleton-MN            25.50      25.68  
      12.38   13.30                                                
 59 Woolever, Kadin           18 Carleton-MN            26.57      25.70  
      12.68   13.02                                                
 60 Whelan, James             18 Hamline-MN             26.80      26.03  
      12.75   13.28                                                
 61 Moehrke, August           18 Gustavus-MN            26.76      26.07  
      12.85   13.22                                                
 62 Lecy, Evan                19 Saint Mary's MN-MN     27.12      26.22  
      13.13   13.09                                                
 63 Harten, Ben               19 Saint Mary's MN-MN     27.48      27.12  
      13.13   13.99                                                
 64 Perez, Jacob              18 Hamline-MN             27.60      27.15  
      12.87   14.28                                                
 65 Baeck, Nick               20 Carleton-MN            27.13      27.51  
      13.69   13.82                                                
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cannon, Nikki             21 Boise St-SR          2:00.10    1:59.80  
      28.68   30.61   30.61   29.90                                
  2 Wicks, Sam                20 Boise St-SR          2:04.78    2:01.18  
      28.61   31.38   31.10   30.09                                
  3 Wetzel, Maria             19 Carleton-MN          2:03.26    2:03.26  
      29.02   31.10   31.70   31.44                                
  4 Simenec, Tori             22 Minn-MN              2:05.49    2:03.59  
      29.63   31.26   31.46   31.24                                
  5 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD   2:04.27    2:04.03  
      29.12   30.51   31.68   32.72                                
  6 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD   2:08.14    2:06.25  
      29.82   32.08   32.47   31.88                                
  7 Harding, Sam              20 Minn-MN              2:06.15    2:06.35  
      30.45   31.68   32.19   32.03                                
  8 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD   2:06.02    2:07.64  
      29.30   32.20   33.19   32.95                                
B - Final
  9 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR          2:08.87    2:04.47  
      14.47   15.51   15.67   16.01   31.41   31.40                
 10 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:08.51    2:07.19  
      15.08   15.54   16.03   16.01   32.66   31.87                
 11 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          2:08.27    2:08.02  
      15.02   15.48   16.13   16.12   33.11   32.16                
 12 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD   2:08.81    2:08.89  
      14.04   16.09   16.04   16.50   33.34   32.88                
 13 Janzen, Kiera             21 Minn-MN              2:08.27    2:09.73  
      15.21   15.32   16.63   16.18   34.16   32.23                
 14 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              2:12.86    2:10.14  
      15.07   16.14   16.15   16.49   33.52   32.77                
 15 Critchley, Kalen          18 South Dakota St-SD   2:10.03    2:11.55  
      14.91   15.54   16.34   16.66   33.95   34.15                
 16 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN        2:12.25    2:16.20  
      14.79   16.20   16.58   17.40   35.64   35.59                
 
Event 9  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cannon, Nikki             21 Boise St-SR          1:59.59    2:00.10  
      28.36   30.35   30.76   30.63                                
  2 Wetzel, Maria             19 Carleton-MN          2:06.26    2:03.26  
      29.16   31.12   31.67   31.31                                
  3 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD   2:09.77    2:04.27  
      29.21   30.78   31.71   32.57                                
  4 Wicks, Sam                20 Boise St-SR          2:02.49    2:04.78  
      29.79   31.53   31.85   31.61                                
  5 Simenec, Tori             22 Minn-MN              2:06.00    2:05.49  
      29.96   32.24   31.96   31.33                                
  6 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD   2:13.79    2:06.02  
      28.84   31.12   33.01   33.05                                
  7 Harding, Sam              20 Minn-MN              2:06.00    2:06.15  
      30.13   31.40   32.12   32.50                                
  8 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD   2:12.36    2:08.14  
-------------------------------------------------------------------------
  9 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          2:08.46    2:08.27  
      30.44   32.49   32.89   32.45                                
  9 Janzen, Kiera             21 Minn-MN              2:08.62    2:08.27  
      30.86   32.34   32.71   32.36                                
 11 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:11.32    2:08.51  
                              33.31                                
 12 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD   2:19.31    2:08.81  
      29.68   32.63   33.38   33.12                                
 13 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR          2:02.88    2:08.87  
      30.84   32.06   32.76   33.21                                
 14 Critchley, Kalen          18 South Dakota St-SD   2:13.75    2:10.03  
      29.83                   34.14                                
 15 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN        2:15.21    2:12.25  
      30.55   33.62   34.43   33.65                                
 16 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              2:10.11    2:12.86  
      31.40   33.30   34.32   33.84                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Goosen, Jade              19 South Dakota St-SD   2:15.57    2:13.00  
      29.95   32.84   34.68   35.53                                
 18 Coogan, Alison            21 Carleton-MN          2:24.08    2:13.60  
      32.64   34.27   33.87   32.82                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Schlegel, Breanna         21 Gustavus-MN          2:19.43    2:13.68  
      31.65   33.81   34.05   34.17                                
 20 Moore, Emri               20 Boise St-SR          2:02.36    2:14.26  
      30.80   34.12   34.84   34.50                                
 21 Clark, Allie              19 Carleton-MN          2:22.47    2:14.27  
      31.75   34.46   34.90   33.16                                
 22 Humbert, Jenna            20 Saint Benedict-MN    2:20.72    2:14.49  
      31.74   34.57   34.35   33.83                                
 23 Salazar, Brittany         20 Carleton-MN          2:20.00    2:14.71  
      32.00   34.15   34.37   34.19                                
 24 Panka, Cassy              21 St. Thomas-MN        2:14.50    2:15.66  
      32.28   34.17   34.50   34.71                                
 25 Gornall, Lauren           19 Gustavus-MN          2:23.50    2:15.91  
      31.32   34.57   35.18   34.84                                
 26 Donofrio, Angela          20 Gustavus-MN          2:24.73    2:16.64  
      32.73   34.88   35.00   34.03                                
 27 Rizzo, Marina             19 Gustavus-MN          2:23.18    2:16.86  
      33.19   34.64   34.74   34.29                                
 28 Holwerda, Kennedy         18 Gustavus-MN          2:22.00    2:17.19  
      32.46   34.72 1:10.01                                        
 29 Johnson, Madeline            Cobbers              2:21.46    2:18.40  
      31.71   34.35   35.67   36.67                                
 30 Nguyen, Katrina           18 Carleton-MN          2:30.00    2:19.40  
      33.42   35.33   35.85   34.80                                
 31 Boonstra, Megan           18 Gustavus-MN          2:20.00    2:19.87  
      32.61   35.17   36.33   35.76                                
 32 Georgescu, Smaranda       19 Macalester-MN        2:21.40    2:20.76  
      32.62   35.38   36.20   36.56                                
 33 Hardwick, Libby              Cobbers              2:22.06    2:21.39  
      33.39   35.96   36.23   35.81                                
 34 Hutsell, Kayla            21 Gustavus-MN          2:29.12    2:21.54  
      33.51   36.51   36.48   35.04                                
 35 Skurzewski, Casey         21 Gustavus-MN          2:26.13    2:22.10  
      34.65   35.21   35.26   36.98                                
 36 Ridgeway, Emma            18 Saint Benedict-MN    2:28.23    2:22.13  
      32.48   36.08   37.72   35.85                                
 37 Hein, Hannah              19 St. Olaf-MN          2:21.48    2:22.46  
      33.40   35.90   36.67   36.49                                
 38 Hawker, Hannah            21 Hamline-MN           2:16.00    2:22.55  
      32.40   35.48   37.41   37.26                                
 39 Toulokhonova, Masha       19 Carleton-MN          2:29.63    2:22.58  
      34.19   35.46   36.08   36.85                                
 40 Wenman, Beth              20 St. Thomas-MN        2:25.50    2:24.97  
      34.47   36.99   36.91   36.60                                
 41 Hinrichs, Abby            21 Gustavus-MN          2:37.75    2:26.30  
      34.50   37.00   37.93   36.87                                
 42 Beauto, Katie             18 Minnesota-Morris-MN  2:23.50    2:26.32  
      34.14   37.34   37.91   36.93                                
 43 Rouhandeh, Chloe          20 Carleton-MN          2:28.93    2:27.37  
      34.69   37.60   38.39   36.69                                
 44 Brewers, Ellie            18 Saint Benedict-MN    2:29.88    2:27.86  
      34.45   37.50   38.39   37.52                                
 45 Lindstrom, Cassie         20 Gustavus-MN          2:35.00    2:28.83  
      35.88   37.19   38.01   37.75                                
 46 Van Sistine, Kendall      20 Macalester-MN        2:26.14    2:31.07  
      34.69   38.04   39.16   39.18                                
 47 Teskey, Katrina              Cobbers              2:34.66    2:32.14  
      34.03   37.60   40.32   40.19                                
 48 Finney, Brooke            18 Macalester-MN        2:33.40    2:32.79  
      35.76   38.76   39.67   38.60                                
 49 Allee, Kaitlyn            18 Hamline-MN           2:40.00    2:33.13  
      36.19   38.90   38.53   39.51                                
 50 Salathe, Sam              20 Minnesota-Morris-MN  2:32.21    2:34.06  
      37.23   38.63   39.26   38.94                                
 51 Feigin, Amanda            19 Macalester-MN        2:33.14    2:35.24  
      35.90   38.78   40.12   40.44                                
 52 Harte, Lizzy              19 Macalester-MN        2:35.46    2:35.63  
      36.34   39.11   40.33   39.85                                
 53 Donnay, Abby              19 Minnesota-Morris-MN  2:39.70    2:35.64  
      36.38   39.99   40.16   39.11                                
 54 Ewing, Amanda             21 Minnesota-Morris-MN  2:37.36    2:37.03  
      36.03   39.27   40.78   40.95                                
 55 Gregorio, Elizabeth       18 Hamline-MN           2:43.21    2:38.05  
      36.54   39.65   41.36   40.50                                
 56 Amini, Ariana             19 Macalester-MN             NT    2:54.74  
      40.28   43.62   45.98   44.86                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN              1:54.27    1:53.01  
      26.73   29.22   29.28   27.78                                
  2 Jacobson, Dan             19 South Dakota St-SD   1:54.12    1:53.36  
      26.18   28.71   29.74   28.73                                
  3 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN        1:57.63    1:54.34  
      27.18   29.37   29.36   28.43                                
  4 McGinnis, Connor          20 South Dakota St-SD   1:55.50    1:55.44  
      27.24   28.88   29.51   29.81                                
  5 Larson, Garrett           21 Minn-MN              1:58.37    1:57.04  
      27.56   29.15   30.30   30.03                                
  6 McLain, Alex              21 South Dakota St-SD   1:55.05    1:57.53  
      26.72   29.62   29.81   31.38                                
  7 Rafter, Jimmy             22 Minn-MN              1:58.26    1:59.95  
      27.71   30.69   31.68   29.87                                
  8 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN          1:57.77    2:02.93  
      28.41   30.74   32.11   31.67                                
B - Final
  9 Osmolak, Tom              20 St. Thomas-MN        1:59.12    1:58.85  
      27.95   29.96   30.49   30.45                                
 10 Hansen, Jan               18 Minn-MN              1:59.38    2:00.04  
      27.46   30.45   31.21   30.92                                
 11 Youngdahl, Trent          19 Gustavus-MN          2:02.67    2:00.33  
      27.92   30.09   31.57   30.75                                
 12 Larson, Ross              22 Gustavus-MN          2:01.35    2:01.31  
      28.39   30.95   31.61   30.36                                
 13 Colucci, Dante            20 Gustavus-MN          2:04.38    2:02.22  
      27.50   30.61   32.33   31.78                                
 14 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN        2:03.59    2:03.48  
      28.50   31.09   32.22   31.67                                
 15 Miller, Ben               20 Gustavus-MN          2:03.77    2:05.20  
      28.68   31.91   32.54   32.07                                
 16 Galvin, Leo               18 St. Thomas-MN        2:03.99    2:05.77  
      28.57   32.04   33.10   32.06                                
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jacobson, Dan             19 South Dakota St-SD   1:56.38    1:54.12  
      26.73   28.88   29.23   29.28                                
  2 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN              1:53.60    1:54.27  
      27.59   29.06   28.86   28.76                                
  3 McLain, Alex              21 South Dakota St-SD   1:55.97    1:55.05  
      26.58   29.11   29.35   30.01                                
  4 McGinnis, Connor          20 South Dakota St-SD   1:59.34    1:55.50  
      27.29   29.01   29.64   29.56                                
  5 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD   1:58.52    1:56.43  
      27.31   29.39   29.50   30.23                                
  6 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN        1:58.46    1:57.63  
      27.65   30.09   29.96   29.93                                
  7 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN          2:03.51    1:57.77  
      27.98   29.60   29.75   30.44                                
  8 Rafter, Jimmy             22 Minn-MN              1:57.50    1:58.26  
      26.78   30.18   31.28   30.02                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Larson, Garrett           21 Minn-MN              2:01.00    1:58.37  
      27.88   29.65   30.55   30.29                                
 10 Osmolak, Tom              20 St. Thomas-MN        2:00.50    1:59.12  
      28.08   29.78   30.28   30.98                                
 11 Hansen, Jan               18 Minn-MN              1:59.89    1:59.38  
      27.68   29.77   31.16   30.77                                
 12 Larson, Ross              22 Gustavus-MN          2:04.20    2:01.35  
      28.43   30.45   31.52   30.95                                
 13 Youngdahl, Trent          19 Gustavus-MN          2:09.52    2:02.67  
      28.40   30.76   31.89   31.62                                
 14 Weinman, Nathaniel        22 South Dakota St-SD   2:06.92    2:02.81  
      29.50   31.42   31.28   30.61                                
 15 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN        2:04.07    2:03.59  
      28.77   31.01   31.81   32.00                                
 16 Miller, Ben               20 Gustavus-MN          2:07.89    2:03.77  
      28.02   31.69   32.32   31.74                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Griffith, Evan            21 St. Olaf-MN          2:01.41    2:03.86  
      28.61   31.03   32.03   32.19                                
 18 Galvin, Leo               18 St. Thomas-MN        2:04.47    2:03.99  
      28.45   31.20   32.34   32.00                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Colucci, Dante            20 Gustavus-MN          2:00.84    2:04.38  
      28.43   31.32   32.24   32.39                                
 20 Vandevoorde, Michael      19 St. Thomas-MN        2:06.80    2:06.29  
      29.62   31.81   31.83   33.03                                
 21 McCormack, Braden         20 St. John's-MN        2:08.98    2:07.73  
      28.84   31.21   32.68   35.00                                
 22 Hayhurst, Sam             18 St. Thomas-MN        2:12.79    2:10.55  
      30.28   33.86   33.36   33.05                                
 23 Plumber, Cole             20 Hamline-MN           2:15.00    2:10.69  
      29.05   32.76   33.12   35.76                                
 24 Olson, Andy               20 Gustavus-MN          2:13.70    2:11.18  
      30.86   32.99   33.87   33.46                                
 25 Johnson, Parker           20 Hamline-MN           2:10.00    2:12.49  
      29.39   32.89   34.86   35.35                                
 26 Loso, Josh                20 St. John's-MN        2:17.45    2:12.57  
      30.29   33.81   34.16   34.31                                
 27 Stinar, Matt              21 St. John's-MN        2:14.85    2:12.61  
      31.42   34.23   33.76   33.20                                
 28 Reynolds, Aaron           19 Carleton-MN          2:15.31    2:13.14  
      30.88   34.65   34.68   32.93                                
 29 McCormack, Matthew        20 St. John's-MN        2:11.45    2:13.17  
      27.99   31.35   35.57   38.26                                
 30 Hakes, Brett              20 Gustavus-MN          2:15.56    2:15.53  
      30.83   33.27   35.20   36.23                                
 31 Benson, Walter            20 Macalester-MN        2:18.14    2:16.00  
      31.78   34.54   34.77   34.91                                
 32 Menendez, Tyler           18 Gustavus-MN          2:24.47    2:21.76  
      32.41   35.27   37.23   36.85                                
 33 Harten, Ben               19 Saint Mary's MN-MN   2:45.92    2:51.41  
      37.50   42.76   45.59   45.56                                
 
Event 11  Women 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boise State University-SR  'A'                    7:18.39    7:18.58  
       25.88    53.71  1:22.36  1:50.68    25.39    53.28  1:21.43  1:48.60
       25.62    53.55  1:22.06  1:50.10    25.12    52.94  1:21.10  1:49.20
  2 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 8:00.00    7:46.01  
       26.47    55.81  1:25.80  1:55.31    26.43    55.93  1:26.38  1:56.96
       27.02    56.16  1:25.92  1:55.80    27.66    57.79  1:27.88  1:57.94
  3 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 8:16.00    8:01.14  
       27.63    57.96  1:28.98  1:59.65    27.60    57.62  1:28.15  1:58.99
       27.15    57.83  1:29.69  2:00.75    27.47    58.09  1:29.28  2:01.75
  4 Carleton College-MN  'A'                          8:20.00    8:16.16  
       27.54    57.70  1:28.58  1:59.02    28.64    59.71  1:31.40  2:03.76
       28.53  1:00.01  1:31.83  2:03.79    30.78  1:03.68  1:36.71  2:09.59
  4 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 8:30.00    8:16.16  
       28.90    59.97  1:31.82  2:03.53    15.75  1:01.72  1:33.59  2:04.81
       27.18    58.31  1:30.46  2:03.09    27.88  1:00.20  1:32.87  2:04.73
  6 University of St. Thomas-MN  'A'                  8:15.50    8:18.62  
       29.08  1:01.34  1:34.16  2:06.58    28.23    59.54  1:31.66  2:03.67
       28.31  1:00.14  1:33.13  2:05.88    28.09    59.71  1:31.36  2:02.49
  7 College of Saint Benedict-MN  'A'                 8:30.95    8:36.49  
       28.34    59.18  1:30.85  2:02.56    29.11  1:03.13  1:38.43  2:13.42
       28.88  1:02.65  1:38.04  2:12.79    28.35  1:00.70  1:34.07  2:07.72
  8 Macalester College-MN  'A'                        8:16.14    8:39.05  
       29.06  1:01.71  1:34.80  2:07.67    30.72  1:05.28  1:40.28  2:14.39
       28.99  1:02.52  1:37.56  2:11.37    28.37  1:00.13  1:32.81  2:05.62
  9 Carleton College-MN  'B'                          8:32.00    8:39.13  
       29.35  1:01.55  1:34.24  2:06.92    28.98  1:01.19  1:33.30  2:04.42
       28.72  1:01.85  1:35.74  2:08.29    33.02  1:10.56  1:46.26  2:19.50
 10 Concordia Cobbers  'A'                            8:45.73    8:47.62  
       29.80  1:02.90  1:36.79  2:09.87    30.08  1:03.81  1:39.22  2:12.78
       28.97  1:02.13  1:37.06  2:11.52    29.70  1:03.28  1:38.15  2:13.45
 11 University of Minnesota, Morri-MN  'A'            8:41.01    8:48.40  
       30.01  1:03.09  1:37.41  2:11.71    29.18  1:02.99  1:38.50  2:12.65
       30.46  1:05.12  1:40.83  2:15.53    29.61  1:02.97  1:36.66  2:08.51
 12 Macalester College-MN  'B'                             NT    9:03.10  
       28.82  1:02.03  1:36.23  2:09.93    30.55  1:06.21  1:43.36  2:18.09
       30.83  1:06.00  1:41.63  2:16.58    32.24  1:08.12  1:44.53  2:18.50
 13 College of Saint Benedict-MN  'B'                 9:10.50    9:07.01  
       28.74  1:00.25  1:33.43  2:06.91    29.99  1:03.77  1:37.84  2:11.36
       31.74  1:07.62  1:45.28  2:22.98    33.22  1:10.76  2:25.76         
 14 Concordia Cobbers  'B'                            9:00.00    9:12.89  
       31.37  1:05.79  1:41.41  2:16.45    31.05  1:05.66  1:40.43  2:14.39
       32.47  1:08.83  1:46.37  2:23.47    32.23  1:07.84  1:43.45  2:18.58
 15 Hamline University-MN  'A'                        9:02.61    9:17.69  
       31.43  1:07.08  1:44.47  2:21.83    31.88  1:07.12  1:42.58  2:17.58
       32.25  1:08.39  1:46.20  2:23.59    30.62  1:05.05  1:40.06  2:14.69
 16 Macalester College-MN  'C'                             NT    9:31.40  
       31.45  1:07.02  1:44.45  2:22.21    32.28  1:11.88  1:51.68  2:29.67
       31.74  1:08.65  1:46.57  2:23.10    30.39  1:04.92  1:40.72  2:16.42
 -- University of Minnesota, Morri-MN  'B'                 NT         DQ  
       30.36  1:04.01  1:39.03  2:13.07    31.10  1:06.55  1:41.92  2:16.25
       32.15  1:07.61  1:43.70  2:19.31    30.34  1:05.64  1:41.73  2:14.31
 -- South Dakota State University-SD  'A'             8:07.55         DQ  
       27.98    59.58  1:32.08  2:04.21    27.46    57.89  1:29.07  2:00.19
       28.45  1:00.16  1:32.50  2:04.21    28.45  1:00.09  1:33.04  2:05.67
 
Event 12  Men 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 South Dakota State University-SD  'A'             7:05.88    7:05.22  
       24.92    52.27  1:19.54  1:46.30    24.94    53.01  1:21.58  1:49.23
       23.91    51.46  1:18.79  1:46.23    23.28    49.30  1:16.52  1:43.46
  2 Carleton College-MN  'A'                          7:15.00    7:07.27  
       24.26    51.67  1:18.70  1:44.39    15.65    50.66  1:17.61  1:44.37
       25.21    53.78  1:21.91  1:50.23    24.03    51.05  1:19.65  1:48.28
  3 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 7:15.00    7:13.27  
       25.05    52.50  1:20.48  1:47.22    24.83    52.95  1:20.99  1:48.15
       24.55    51.80  1:20.12  1:48.00    23.44    50.82  1:20.26  1:49.90
  4 St. Olaf College-MN  'A'                          7:25.12    7:14.39  
       24.88    52.33  1:20.25  1:47.68    24.48    51.46  1:19.05  1:47.06
       25.15    53.48  1:22.56  1:50.91    24.60    52.64  1:21.02  1:48.74
  5 University of St. Thomas-MN  'A'                  7:20.50    7:19.09  
       25.44    52.71  1:20.63  1:47.54    24.89    53.01  1:21.33  1:49.05
       25.05    53.16  1:21.45  1:49.80    24.72    53.38  1:23.31  1:52.70
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 7:35.00    7:32.85  
       25.74    54.25  1:23.44  1:52.73    25.08    54.43  1:24.68  1:54.32
       27.00    56.44  1:26.12  1:55.05    24.22    52.03  1:21.59  1:50.75
  7 Carleton College-MN  'B'                          7:35.00    7:33.70  
       24.85    53.16  1:22.15  1:49.87    25.28    54.31  1:24.92  1:54.59
       26.24    55.70  1:28.06  1:58.84    25.10    53.07  1:21.95  1:50.40
  8 University of St. Thomas-MN  'B'                  7:46.50    7:34.17  
       24.87    53.54  1:23.74  1:53.95    26.70    55.95  1:24.38  1:54.82
  9 Hamline University-MN  'A'                        7:32.02    7:40.70  
       26.65    56.62  1:27.21  2:00.27    25.16    54.18  1:25.11  1:55.21
       26.01    54.63  1:24.81  1:54.60    24.71    52.96  1:22.07  1:50.62
 10 University of St. Thomas-MN  'C'                  7:53.50    7:46.36  
       26.74    56.09  1:26.30  1:55.07    25.20    54.01  1:23.74  1:52.13
       26.41    56.43  1:27.76  1:59.04    26.82    57.97  1:29.42  2:00.12
 11 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 7:55.00    7:48.28  
       27.34    57.75  1:28.60  1:59.00    25.26    54.57  1:23.65  1:53.89
       26.72    56.60  1:26.98  1:58.58    25.01    55.52  1:26.61  1:56.81
 12 Macalester College-MN  'A'                             NT    7:57.09  
       26.99    56.76  1:28.30  1:58.47    27.32    58.43  1:31.11  2:02.72
       25.11    55.55  1:28.59  2:00.49    25.49    55.04  1:25.03  1:55.41
 13 Carleton College-MN  'C'                          8:05.00    8:01.57  
       26.74    56.43  1:26.46  1:55.19    26.78    57.74  1:29.79  2:01.44
       27.33    58.48  1:30.09  2:01.09    27.43    58.89  1:31.52  2:03.85
 14 Hamline University-MN  'B'                        8:54.68    8:43.04  
       30.23  1:05.77  1:41.20  2:16.80    30.34  1:05.18  1:41.84  2:17.45
       27.96    59.62  1:32.39  2:04.64    27.98    59.85  1:32.35  2:04.15
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Harper, Heather           20 Boise St-SR          1:05.76    1:03.36  
      14.17   16.58   16.06   16.55                                
  2 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   1:03.12    1:03.43  
      13.79   15.94   17.00   16.70                                
  3 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          1:04.42    1:03.56  
      14.09   15.95   16.99   16.53                                
  4 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   1:04.69    1:03.61  
      14.10   16.20   16.79   16.52                                
  5 Chard, Emma               18 Boise St-SR          1:05.65    1:05.66  
      14.33   16.49   17.63   17.21                                
  6 Bullinger, Rae            18 Minn-MN              1:06.31    1:05.80  
      14.16   16.90   17.04   17.70                                
  7 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN              1:06.47    1:06.89  
      14.78   17.05   17.45   17.61                                
  8 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   1:06.65    1:07.08  
      14.18   17.16   17.41   18.33                                
B - Final
  9 Johansen, Sydney          21 Boise St-SR          1:07.49    1:04.51  
      14.31   16.23   17.13   16.84                                
 10 Busack, Heidi             22 Minn-MN              1:07.12    1:06.67  
      14.20   16.60   18.07   17.80                                
 11 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          1:07.64    1:06.92  
      14.94   17.11   17.39   17.48                                
 12 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN          1:07.43    1:07.87  
      14.52   16.77   18.29   18.29                                
 13 Rasmussen, Sydney         18 South Dakota St-SD   1:08.56    1:07.91  
      14.67   17.16   17.63   18.45                                
 14 Grobe, Bridgette          19 Minn-MN              1:08.67    1:08.72  
      14.82   17.36   17.83   18.71                                
 15 Field, Morgan             20 Gustavus-MN          1:09.23    1:08.89  
      14.53   17.60   18.26   18.50                                
 16 Falconer, Elizabeth       20 St. Thomas-MN        1:09.32    1:10.12  
      15.85   17.25   18.02   19.00                                
 
Event 13  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   1:06.31    1:03.12  
      29.72   33.40                                                
  2 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          1:06.67    1:04.42  
      14.10   16.25   16.92   17.15                                
  3 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   1:06.41    1:04.69  
      14.60   16.45   16.64   17.00                                
  4 Chard, Emma               18 Boise St-SR          1:03.79    1:05.65  
  5 Harper, Heather           20 Boise St-SR          1:02.06    1:05.76  
      14.85   16.49   17.32   17.10                                
  6 Bullinger, Rae            18 Minn-MN              1:05.33    1:06.31  
      14.40   16.64   17.82   17.45                                
  7 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN              1:07.00    1:06.47  
      14.91   16.85   17.64   17.07                                
  8 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   1:08.13    1:06.65  
      30.95   35.70                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Busack, Heidi             22 Minn-MN              1:06.97    1:07.12  
      31.29   35.83                                                
 10 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN          1:10.81    1:07.43  
      30.79   36.64                                                
 11 Johansen, Sydney          21 Boise St-SR          1:02.79    1:07.49  
      14.91   17.15   17.94   17.49                                
 12 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          1:05.37    1:07.64  
      15.04   18.04   16.91   17.65                                
 13 Rasmussen, Sydney         18 South Dakota St-SD   1:09.48    1:08.56  
      15.00   17.44   17.84   18.28                                
 14 Grobe, Bridgette          19 Minn-MN              1:07.51    1:08.67  
                      18.14   18.33                                
 15 Field, Morgan             20 Gustavus-MN          1:11.27    1:09.23  
      14.75   17.73   18.24   18.51                                
 16 Falconer, Elizabeth       20 St. Thomas-MN        1:10.50    1:09.32  
      14.87   17.99   18.06   18.40                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Knollmueller, Kelsey      21 Augsburg-MN          1:12.17    1:10.22  
      33.44   36.78                                                
 18 Hendricks, Jessie         20 South Dakota St-SD   1:11.06    1:10.44  
      15.52   17.86   18.18   18.88                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Alfano, Kristi            19 South Dakota St-SD   1:14.01    1:10.63  
      33.13   37.50                                                
 20 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              1:09.89    1:10.68  
      33.58   37.10                                                
 21 Peichel, Molly            21 St. Thomas-MN        1:11.50    1:11.38  
 22 Rose, Aislin              18 Minn-MN              1:11.76    1:11.97  
      15.12   18.59   18.92   19.34                                
 23 Muntifering, Jenna        19 Gustavus-MN          1:15.51    1:12.08  
      34.30   37.78                                                
 24 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN              1:08.78    1:12.30  
      15.60   19.07   18.30   19.33                                
 25 Hesse, Grace              18 Saint Benedict-MN    1:12.14    1:13.01  
      15.34   18.55   19.24   19.88                                
 26 Clarke, Christie          21 Minn-MN              1:09.99    1:13.15  
      16.66   18.75   18.96   18.78                                
 27 Hoff, Lauren              18 Carleton-MN          1:14.94    1:13.25  
      34.92   38.33                                                
 28 Baumann, Erin             18 Gustavus-MN          1:17.85    1:13.86  
      34.35   39.51                                                
 29 Dehnke, Michelle          20 Gustavus-MN          1:14.84    1:14.22  
      35.58   38.64                                                
 30 Sather, Lydia             18 St. Thomas-MN        1:14.50    1:14.37  
      34.38   39.99                                                
 31 Johnson, Leah             18 Gustavus-MN          1:19.38    1:14.44  
      34.98   39.46                                                
 32 Pohlman, Annika           18 St. Olaf-MN          1:13.06    1:14.66  
      35.27   39.39                                                
 33 Miller, Tasha             19 Minnesota-Morris-MN  1:13.82    1:14.68  
      34.53   40.15                                                
 34 Van Beest, Grace          19 Saint Mary's MN-MN   1:14.35    1:14.87  
      35.06   39.81                                                
 35 Bloom, Christina          20 Macalester-MN        1:14.16    1:14.98  
      35.21   39.77                                                
 36 Marks, Emily              18 Carleton-MN          1:15.24    1:15.04  
      34.55   40.49                                                
 37 Normann, Therese          22 Augsburg-MN          1:16.87    1:15.59  
      35.97   39.62                                                
 38 O'Brien, Sara                St. Thomas-MN        1:14.50    1:16.16  
      35.37   40.79                                                
 39 Chapman, Kaila            19 Macalester-MN        1:17.23    1:16.56  
      36.41   40.15                                                
 40 Alviani, Alex             21 Saint Benedict-MN         NT    1:16.66  
 41 O'Connell, Kaylee         19 Saint Benedict-MN    1:15.52    1:17.23  
      36.43   40.80                                                
 42 Heldt, Meghan             20 Gustavus-MN          1:22.49    1:17.26  
      36.19   41.07                                                
 43 Wahlquist, Annika         19 St. Thomas-MN        1:16.11    1:17.61  
      36.34   41.27                                                
 44 Joyce, Maggie             21 Macalester-MN        1:17.24    1:17.80  
      36.63   41.17                                                
 45 Papke-Larson, Alicia      21 Augsburg-MN          1:18.77    1:17.88  
      36.96   40.92                                                
 46 Allee, Kaitlyn            18 Hamline-MN           1:14.22    1:17.89  
      35.99   41.90                                                
 47 Reynen, Natalie           21 Minnesota-Morris-MN  1:16.77    1:18.36  
      37.23   41.13                                                
 48 Gasaway, Hanna            19 Minnesota-Morris-MN  1:17.95    1:19.21  
      37.53   41.68                                                
 49 Wakabayashi, Lauren       20 Macalester-MN        1:19.68    1:20.21  
      38.18   42.03                                                
 50 Kittlelson, Andrea           Cobbers              1:19.35    1:20.28  
      38.45   41.83                                                
 51 Schwen, Emily             19 Saint Benedict-MN    1:21.30    1:20.32  
      37.56   42.76                                                
 52 Wattenhofer, Kelsey       18 Minnesota-Morris-MN  1:19.61    1:20.40  
      37.04   43.36                                                
 53 Brockman, Resa            20 Minnesota-Morris-MN  1:23.95    1:20.41  
 54 Ziegler, Franny           18 Gustavus-MN          1:23.63    1:20.53  
      37.35   43.18                                                
 55 Beck, Elika               20 Carleton-MN          1:20.00    1:21.04  
      38.45   42.59                                                
 56 Thurber, Abbie            18 Hamline-MN           1:22.04    1:21.34  
 57 Elgarten, Taylor          18 Hamline-MN           1:23.80    1:25.01  
 58 Goblirsch, Claire         19 Gustavus-MN          1:23.67    1:25.35  
      39.75   45.60                                                
 59 Hughes, Natalie           20 Minnesota-Morris-MN  1:29.01    1:28.57  
 60 Judeh, Claire             19 Saint Mary's MN-MN   1:27.28    1:29.28  
 61 Robertson, Isabella       18 Gustavus-MN          1:34.12    1:32.91  
 62 Silverstein, Karina       18 Hamline-MN                NT    1:39.81  
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN            57.54      57.33  
      12.44   14.28   15.21   15.40                                
  2 Thielen, Jon              19 Minn-MN                58.17      57.58  
      12.16   14.74   15.09   15.59                                
  3 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN            57.07      57.69  
      12.43   14.49   15.33   15.44                                
  4 Money, Erik               21 St. Olaf-MN            59.02      57.71  
      12.25   14.80   15.44   15.22                                
  5 Harris, Evan              21 Carleton-MN            59.19      58.17  
      12.41   15.11   15.38   15.27                                
  6 Overman, John             21 South Dakota St-SD     58.82      59.03  
      12.42   15.02   15.40   16.19                                
  7 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          58.58      59.13  
      12.22   14.74   15.57   16.60                                
  8 Mutlu, Salih              19 St. Olaf-MN            59.10      59.56  
      12.60   15.39   15.70   15.87                                
B - Final
  9 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN                59.33      59.13  
      13.03   14.97   15.71   15.42                                
 10 Friesch, DJ               22 Minn-MN                59.28      59.22  
      13.06   14.75   15.74   15.67                                
 11 Vennefron, Chase          19 Minn-MN              1:00.51      59.57  
      13.05   14.68   15.92   15.92                                
 12 Ray, Chad                 20 St. Olaf-MN          1:00.72    1:00.19  
      12.86   15.49   15.98   15.86                                
 13 Lagieski, Matt            21 St. Thomas-MN        1:01.17    1:00.34  
      13.11   15.34   16.23   15.66                                
 14 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        1:00.76    1:00.78  
      12.98   15.49   16.00   16.31                                
 15 Stern, Jake               20 Gustavus-MN          1:00.79    1:00.92  
      12.77   15.54   16.29   16.32                                
 16 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   1:01.83    1:01.53  
      13.10   15.67   16.23   16.53                                
 
Event 14  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN            58.69      57.07  
      12.29   14.38   15.21   15.19                                
  2 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN            59.50      57.54  
      12.22   14.37   15.63   15.32                                
  3 Thielen, Jon              19 Minn-MN              1:00.99      58.17  
      12.13   14.73   15.36   15.95                                
  4 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN        1:01.02      58.58  
      12.50   14.73   15.49   15.86                                
  5 Overman, John             21 South Dakota St-SD     58.07      58.82  
      12.48   14.71   15.74   15.89                                
  6 Money, Erik               21 St. Olaf-MN          1:00.78      59.02  
      12.89   14.84   15.64   15.65                                
  7 Mutlu, Salih              19 St. Olaf-MN          1:03.49      59.10  
      12.74   15.10   15.39   15.87                                
  8 Harris, Evan              21 Carleton-MN          1:00.73      59.19  
      13.08   15.15   15.73   15.23                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Friesch, DJ               22 Minn-MN              1:01.05      59.28  
      12.99   14.99   15.51   15.79                                
 10 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN                59.21      59.33  
      13.05   14.83   15.82   15.63                                
 11 Longhurst, Geoffrey       19 South Dakota St-SD   1:04.72      59.69  
      12.67   15.41   15.29   16.32                                
 12 Vennefron, Chase          19 Minn-MN                59.14    1:00.51  
      13.59   15.07   16.26   15.59                                
 13 Ray, Chad                 20 St. Olaf-MN          1:03.68    1:00.72  
      13.11   15.21   16.32   16.08                                
 14 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        1:02.50    1:00.76  
      13.06   15.35   16.50   15.85                                
 15 Stern, Jake               20 Gustavus-MN          1:01.20    1:00.79  
      12.79   15.92   15.66   16.42                                
 16 Lagieski, Matt            21 St. Thomas-MN        1:00.92    1:01.17  
      12.99   15.38   16.01   16.79                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Larson, Garrett           21 Minn-MN              1:01.21    1:01.63  
      13.38   15.44   16.32   16.49                                
 18 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   1:00.82    1:01.83  
      13.35   15.53   16.33   16.62                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Brackenbury, Noah         19 Carleton-MN          1:01.46    1:01.86  
      13.10   15.77   16.10   16.89                                
 20 Wang, Andrew              18 St. Thomas-MN        1:01.88    1:01.89  
      13.09   15.45   16.12   17.23                                
 21 Desjardins, Yann          22 South Dakota St-SD   1:02.79    1:02.52  
      13.37   16.17   16.52   16.46                                
 22 Thomsen, Jens             21 Gustavus-MN          1:04.19    1:02.55  
      13.49   15.80   16.28   16.98                                
 23 Miksch, Ryan              21 Minn-MN              1:02.29    1:02.72  
      13.34   16.02   16.48   16.88                                
 24 Lau, Colin                18 Carleton-MN          1:04.20    1:03.80  
      14.10   16.07   16.67   16.96                                
 25 Robb, Alexander           19 St. Thomas-MN        1:01.78    1:04.00  
      13.32   15.63   17.03   18.02                                
 26 Washenberger, Dane        21 St. Thomas-MN        1:04.19    1:04.06  
      14.34   16.25   16.97   16.50                                
 27 Newenhouse, Carl          21 Minn-MN              1:02.99    1:04.23  
      13.56   15.97   17.13   17.57                                
 28 Terrien, Grant            19 Carleton-MN          1:06.39    1:04.30  
      13.88   16.30   17.06   17.06                                
 29 Isom, Christopher         20 St. Olaf-MN          1:05.79    1:04.38  
      13.77   16.39   16.97   17.25                                
 30 Benson, Connor            20 Hamline-MN           1:05.26    1:05.07  
      13.73   16.28   17.24   17.82                                
 31 Lahr, Evan                19 Carleton-MN          1:04.41    1:05.38  
      13.99   16.86   17.53   17.00                                
 32 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN        1:07.93    1:06.09  
      13.68   17.19   17.65   17.57                                
 33 Bohman, Brian             21 St. John's-MN        1:04.02    1:06.30  
      14.12   16.79   17.75   17.64                                
 34 Magee, Connor             20 St. John's-MN        1:06.25    1:06.31  
      14.86   16.88   17.50   17.07                                
 35 Daniels, Jerry            21 Hamline-MN           1:06.65    1:06.47  
      14.18   16.84   17.46   17.99                                
 36 Huls, Brian                  St. Thomas-MN        1:06.83    1:06.60  
      13.63   17.17   17.22   18.58                                
 37 Schoettmer, Josh          20 St. Thomas-MN        1:08.50    1:06.63  
      14.02   16.52   18.43   17.66                                
 38 Duff, Ted                 18 St. Thomas-MN        1:06.63    1:07.72  
      14.52   17.17   17.66   18.37                                
 39 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN        1:08.87    1:07.87  
      14.43   17.02   18.09   18.33                                
 40 Moehrke, August           18 Gustavus-MN          1:08.95    1:08.13  
      14.21   17.32   17.87   18.73                                
 41 Hedman, Nicholas          19 St. John's-MN        1:08.71    1:09.17  
      14.55   17.72   18.64   18.26                                
 42 Bertel, Peter             19 Macalester-MN        1:09.16    1:09.26  
      14.78   17.73   18.72   18.03                                
 43 Tonda, Joe                19 Saint Mary's MN-MN   1:07.30    1:09.27  
      15.07   17.69   18.23   18.28                                
 44 Mickelson, Clayton        20 Gustavus-MN          1:11.23    1:09.95  
      15.23   17.10   19.31   18.31                                
 45 Darien, Benjamin          19 St. Thomas-MN        1:06.23    1:10.02  
      15.42   17.48   18.52   18.60                                
 46 Gordon, Ian               19 Minn-MN              1:03.39    1:11.32  
      14.74   18.18   18.95   19.45                                
 47 Baeck, Nick               20 Carleton-MN          1:14.29    1:11.47  
      15.91   18.29   18.69   18.58                                
 47 Mockler, Brian            19 Saint Mary's MN-MN   1:09.21    1:11.47  
      15.61   18.05   18.72   19.09                                
 49 Stoltz, Jack              19 Hamline-MN           1:12.07    1:11.93  
      15.72   17.94   19.31   18.96                                
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR          2:01.52    1:59.67  
      27.29   31.00   30.34   31.04                                
  2 Votava, Lauren            21 Minn-MN              2:03.74    2:02.01  
      28.70   31.52   30.96   30.83                                
  3 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR          2:03.79    2:03.62  
      27.66   31.38   32.18   32.40                                
  4 Plant, Jessica            21 Minn-MN              2:07.46    2:05.30  
      28.94   31.51   32.05   32.80                                
  5 Young, Trina              21 South Dakota St-SD   2:10.11    2:09.03  
      28.39   32.10   33.46   35.08                                
  6 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD   2:07.83    2:09.11  
      29.11   32.38   33.37   34.25                                
  7 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN          2:12.97    2:11.98  
      29.65   33.10   33.85   35.38                                
  8 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   2:13.18    2:14.71  
      29.38   33.56   35.23   36.54                                
B - Final
  9 Blasko, Emily             21 Boise St-SR          2:13.51    2:06.07  
      28.31   32.35   32.13   33.28                                
 10 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD   2:13.70    2:11.68  
      29.22   33.27   34.25   34.94                                
 11 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN              2:18.20    2:12.01  
      29.40   34.04   34.61   33.96                                
 12 Hutsell, Kayla            21 Gustavus-MN          2:21.25    2:18.32  
      30.52   34.87   36.01   36.92                                
 13 Fittipaldi, Annie         21 Gustavus-MN          2:21.77    2:18.50  
      30.95   34.85   36.00   36.70                                
 14 Jagler, Sammy             18 Gustavus-MN          2:15.41    2:18.56  
      30.02   34.88   36.56   37.10                                
 15 Braiedy, Alex             20 Carleton-MN          2:18.46    2:20.14  
      30.94   34.98   36.17   38.05                                
 16 Tuttle, Megan             21 Gustavus-MN          2:20.06    2:22.69  
      30.50   35.08   37.97   39.14                                
 
Event 15  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR          2:02.99    2:01.52  
      27.35   32.11   31.17   30.89                                
  2 Votava, Lauren            21 Minn-MN              2:08.00    2:03.74  
      28.92   32.34   31.69   30.79                                
  3 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR          2:00.74    2:03.79  
      27.85   31.36   32.30   32.28                                
  4 Plant, Jessica            21 Minn-MN              2:08.00    2:07.46  
      28.40   32.64   33.04   33.38                                
  5 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD   2:08.99    2:07.83  
      29.38   32.02   32.72   33.71                                
  6 Draney, Amelia            18 Boise St-SR          2:09.50    2:08.51  
      29.76   33.43   33.10   32.22                                
  7 Young, Trina              21 South Dakota St-SD   2:14.16    2:10.11  
      29.22   32.49   33.46   34.94                                
  8 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          2:01.60    2:10.75  
      28.18   32.32   34.39   35.86                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN          2:15.73    2:12.97  
      30.83   33.54   33.73   34.87                                
 10 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   2:17.76    2:13.18  
      29.95   33.26   34.66   35.31                                
 11 Blasko, Emily             21 Boise St-SR          2:08.25    2:13.51  
      29.67   33.58   34.50   35.76                                
 12 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD   2:19.78    2:13.70  
      12.04   17.92   34.09 1:09.65                                
 13 Jagler, Sammy             18 Gustavus-MN          2:16.34    2:15.41  
      30.40   34.69   35.37   34.95                                
 14 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN              2:11.88    2:18.20  
      30.32   35.29   36.13   36.46                                
 15 Braiedy, Alex             20 Carleton-MN          2:21.57    2:18.46  
      29.26   33.47   35.67   40.06                                
 16 Tuttle, Megan             21 Gustavus-MN          2:26.71    2:20.06  
      30.94   34.99   36.09   38.04                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Hutsell, Kayla            21 Gustavus-MN          2:19.52    2:21.25  
      31.67   35.63   36.46   37.49                                
 18 Fittipaldi, Annie         21 Gustavus-MN          2:25.38    2:21.77  
      31.65   36.68   36.22   37.22                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Peterson, Laura           21 Saint Benedict-MN    2:20.15    2:24.20  
      30.26   35.70   38.06   40.18                                
 20 Kukielka, Mariann         21 St. Thomas-MN        2:18.50    2:25.97  
      30.89   36.25   38.54   40.29                                
 21 Gornall, Lauren           19 Gustavus-MN          2:29.94    2:26.48  
      31.63   37.30   38.79   38.76                                
 22 Thurin, Jessica           20 Saint Benedict-MN    2:27.07    2:26.77  
      30.54   36.49   38.21   41.53                                
 23 Shin, Lexi                18 Carleton-MN          2:30.00    2:27.81  
      32.58   37.42   38.69   39.12                                
 24 Levy, Ellie               21 St. Olaf-MN          2:27.62    2:30.49  
      33.04   37.44   39.36   40.65                                
 25 Guenther, Elise           21 St. Thomas-MN        2:26.50    2:32.09  
      33.71   37.74   39.50   41.14                                
 26 Berry, Siri                  Cobbers              2:40.00    2:32.10  
      15.57   18.36   19.63   19.31   20.53   19.59   20.18   18.93
 27 Gazzola, Gabe             21 Gustavus-MN          2:30.96    2:32.29  
      32.26   38.55   40.79   40.69                                
 28 Van Sistine, Kendall      20 Macalester-MN        2:31.97    2:34.77  
      32.64   38.41   41.71   42.01                                
 29 Benson, Abbey                Cobbers              2:40.00    2:37.37  
      16.29   18.78   19.22   19.50   20.13   20.82   20.77   21.86
 30 Kranitz, Kayla            19 Minnesota-Morris-MN  2:38.62    2:39.42  
      33.97   40.05   42.10   43.30                                
 31 Rapp, Maya                19 Hamline-MN           2:36.99    2:40.39  
      36.54   41.65   41.54   40.66                                
 32 Halvorson, Mara           19 Macalester-MN        2:49.54    2:41.79  
      15.27   18.53   20.84   21.24   21.44   21.92   21.37   21.18
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN          1:48.77    1:48.92  
      24.20   27.17   28.39   29.16                                
  2 Bravence, Ben             21 Minn-MN              1:52.68    1:51.53  
      24.52   28.29   28.46   30.26                                
  3 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN        1:53.71    1:53.82  
      24.76   29.10   29.69   30.27                                
  4 Smith, CJ                 22 Minn-MN              1:56.81    1:54.74  
      26.86   29.33   29.49   29.06                                
  5 Redondo, Logan            20 Minn-MN              1:57.47    1:57.04  
      26.09   29.52   30.50   30.93                                
  6 Melton, Warren            18 St. Thomas-MN        2:00.06    1:57.69  
      26.26   29.75   30.71   30.97                                
  7 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD   1:59.30    1:58.49  
      25.70   30.67   31.15   30.97                                
  8 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN          1:57.23    1:59.26  
      26.56   30.18   31.43   31.09                                
B - Final
  9 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN        2:00.95    2:01.55  
      27.16   31.28   32.00   31.11                                
 10 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          2:05.92    2:01.57  
      27.44   31.20   31.82   31.11                                
 11 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN          2:01.20    2:02.43  
      27.30   31.22   32.38   31.53                                
 12 Voss, Griffin             21 St. Thomas-MN        2:01.78    2:03.23  
      27.37   31.88   32.28   31.70                                
 13 Danson, Eli               21 Carleton-MN          2:03.88    2:03.70  
      27.35   31.57   32.14   32.64                                
 14 Ross, Ethan               19 Hamline-MN           2:04.59    2:04.00  
      26.49   31.50   32.86   33.15                                
 15 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN          2:07.26    2:06.92  
      27.88   31.76   33.45   33.83                                
 16 Kromash, Ben              20 Macalester-MN        2:09.09    2:08.99  
      28.12   32.52   33.17   35.18                                
 
Event 16  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN          1:52.71    1:48.77  
      24.82   27.22   28.14   28.59                                
  2 Bravence, Ben             21 Minn-MN              1:51.50    1:52.68  
      24.94   28.75   29.16   29.83                                
  3 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN        1:54.60    1:53.71  
      25.22   29.68   30.01   28.80                                
  4 Johnson, Christopher      21 Minn-MN              1:58.59    1:56.45  
      25.84   29.36   30.05   31.20                                
  5 Smith, CJ                 22 Minn-MN              1:54.71    1:56.81  
      27.50   30.44   29.48   29.39                                
  6 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN          2:00.82    1:57.23  
      26.04   29.77   30.82   30.60                                
  7 Redondo, Logan            20 Minn-MN              1:56.44    1:57.47  
      26.66   29.69   30.32   30.80                                
  8 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN              1:59.88    1:58.93  
      26.65   30.68   30.81   30.79                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD   2:02.80    1:59.30  
      25.98   30.65   31.22   31.45                                
 10 Melton, Warren            18 St. Thomas-MN        2:00.40    2:00.06  
      27.03   30.59   31.02   31.42                                
 11 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN        2:04.42    2:00.95  
      27.35   31.07   31.14   31.39                                
 12 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN          2:03.44    2:01.20  
      26.56   30.56   32.41   31.67                                
 13 Taylor, Donovan           20 South Dakota St-SD   1:59.25    2:01.49  
      26.75   30.81   31.65   32.28                                
 14 Voss, Griffin             21 St. Thomas-MN        2:02.50    2:01.78  
      27.40   31.23   31.27   31.88                                
 15 Danson, Eli               21 Carleton-MN          2:09.07    2:03.88  
      27.55   31.56   31.77   33.00                                
 16 Ross, Ethan               19 Hamline-MN           2:05.68    2:04.59  
      26.62   31.41   32.76   33.80                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          2:10.00    2:05.92  
      27.88   31.95   32.49   33.60                                
 18 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN          2:05.75    2:07.26  
      27.62   32.59   33.77   33.28                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kromash, Ben              20 Macalester-MN        2:16.54    2:09.09  
      27.06   31.03   34.16   36.84                                
 20 Brazel, Dave              19 Gustavus-MN          2:15.94    2:09.95  
      29.73   33.53   33.82   32.87                                
 21 Grass, Josh               20 St. Thomas-MN        2:12.50    2:10.51  
      28.65   32.83   33.76   35.27                                
 22 Miller, Ben               20 Gustavus-MN          2:15.00    2:11.41  
      28.02   33.72   36.37   33.30                                
 23 Plumber, Cole             20 Hamline-MN           2:08.83    2:11.48  
      27.54   33.11   34.76   36.07                                
 24 Carmichael, Bryce         19 Gustavus-MN          2:12.65    2:11.69  
      27.86   33.70   33.96   36.17                                
 25 Kuckler, Matt             19 Gustavus-MN          2:10.11    2:11.79  
      29.34   33.01   34.65   34.79                                
 26 Cely, Andrew              22 Carleton-MN          2:10.88    2:12.78  
      29.34   33.78   34.36   35.30                                
 27 Panetti, Tommy            22 Gustavus-MN          2:20.02    2:14.69  
      30.98   34.92   34.58   34.21                                
 28 Batkiewicz, Devin         19 St. John's-MN        2:14.71    2:15.98  
      30.86   34.43   34.64   36.05                                
 29 Campbell, Joe             18 Hamline-MN           2:20.00    2:19.59  
      31.32   35.24   35.92   37.11                                
 30 Perez, Jacob              18 Hamline-MN           2:40.00    3:06.88  
      36.78   41.40   48.77   59.93                                
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cann, Felicity            19 Boise St-SR          1:52.05    1:50.70  
      25.86   28.20   28.39   28.25                                
  2 Balogh, Blake             20 Boise St-SR          1:53.72    1:51.09  
      26.38   28.34   28.42   27.95                                
  3 Weiland, Becca            21 Minn-MN              1:53.08    1:51.73  
      26.01   28.96   28.29   28.47                                
  4 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD   1:54.17    1:53.25  
      26.45   28.91   28.81   29.08                                
  5 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN          1:53.86    1:53.46  
      26.47   29.10   28.90   28.99                                
  6 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR          1:52.47    1:54.14  
      26.00   28.22   29.71   30.21                                
  7 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD   1:53.89    1:54.27  
      26.65   28.93   29.43   29.26                                
  8 Olson, Katie              21 Gustavus-MN          1:55.05    1:55.94  
      26.81   29.47   29.60   30.06                                
B - Final
  9 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN              1:55.97    1:50.00  
      26.11   27.44   28.22   28.23                                
 10 Myers, Megan              21 Boise St-SR          1:56.37    1:52.67  
      26.41   28.55   29.09   28.62                                
 11 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN              1:55.41    1:54.97  
      26.80   29.40   29.23   29.54                                
 12 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   1:56.15    1:55.01  
      27.07   28.82   29.48   29.64                                
 13 Clarke, Christie          21 Minn-MN              1:56.78    1:57.15  
      27.29   29.56   30.31   29.99                                
 14 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD   1:55.83    1:57.56  
      26.99   29.67   30.55   30.35                                
 15 Anderson, Leah            20 Gustavus-MN          1:59.34    1:57.85  
      27.93   29.49   30.00   30.43                                
 16 Bierman, Steph            20 Saint Benedict-MN    1:57.88    1:58.74  
      27.30   29.26   30.85   31.33                                
 
Event 17  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cann, Felicity            19 Boise St-SR          1:52.09    1:52.05  
                      28.63   28.05                                
  2 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR          1:50.27    1:52.47  
      25.52   28.53   29.04   29.38                                
  3 Weiland, Becca            21 Minn-MN              1:54.01    1:53.08  
      26.61   29.74   28.29   28.44                                
  4 Morrison, Chloe           19 Saint Mary's MN-MN   2:33.37    1:53.65  
      34.63   38.89   40.13                                        
  5 Balogh, Blake             20 Boise St-SR          1:50.19    1:53.72  
      26.87   28.62   29.07   29.16                                
  6 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN          1:56.42    1:53.86  
                      28.93   28.68                                
  7 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD   1:57.78    1:53.89  
      26.47   28.98   29.24   29.20                                
  8 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD   1:56.74    1:54.17  
      26.64   29.23   28.95   29.35                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Olson, Katie              21 Gustavus-MN          1:58.56    1:55.05  
      27.06   29.04   29.41   29.54                                
 10 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN              1:52.00    1:55.41  
      26.85   29.79   29.71   29.06                                
 11 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD   2:05.62    1:55.83  
      26.56   29.39   30.18   29.70                                
 12 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN              1:52.22    1:55.97  
      27.17   29.44   29.77   29.59                                
 13 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   1:57.42    1:56.15  
                      29.90   30.12                                
 14 Myers, Megan              21 Boise St-SR          1:52.95    1:56.37  
      26.88   29.43   30.35   29.71                                
 15 Clarke, Christie          21 Minn-MN              1:54.44    1:56.78  
      27.44   29.57   30.06   29.71                                
 16 Holmquist, Katelyn        19 Minn-MN              1:56.76    1:57.30  
      28.04   29.67   29.93   29.66                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bushman, Theresa          18 Minn-MN              1:55.00    1:57.54  
      27.92   29.71   30.09   29.82                                
 18 Bierman, Steph            20 Saint Benedict-MN    2:01.30    1:57.88  
      27.26   29.72   30.44   30.46                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Padington, Taylor         20 Boise St-SR          1:55.19    1:58.40  
      27.38   29.78   30.55   30.69                                
 20 Anderson, Leah            20 Gustavus-MN          1:58.55    1:59.34  
       9.80                   30.19                                
 21 Salazar, Brittany         20 Carleton-MN          2:00.21   J1:59.34  
      28.01   30.18   30.52   30.63                                
 22 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN          2:01.19    1:59.45  
      27.53   30.35   30.98   30.59                                
 23 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR          1:56.11    1:59.59  
      28.48   30.18   30.55   30.38                                
 24 Cook, Katie               20 South Dakota St-SD   2:12.84    2:00.12  
      27.43   30.23   31.20   31.26                                
 25 Crump, Hannah             18 South Dakota St-SD   2:04.63    2:00.14  
      27.41   30.12   31.04   31.57                                
 26 Thomforde, Marla          20 St. Olaf-MN          2:04.00    2:01.36  
      27.44   30.94   31.77   31.21                                
 27 Winslow, Amanda           20 Gustavus-MN          2:05.81    2:02.05  
      27.99   30.66   31.76   31.64                                
 28 Panka, Cassy              21 St. Thomas-MN        2:01.50    2:02.16  
      28.56   31.25   31.37   30.98                                
 29 Greenwood, Mollie         18 Gustavus-MN          2:05.00    2:02.73  
      28.15   30.95   31.86   31.77                                
 30 Campeau, Michelle         16 Gustavus-MN          2:03.22    2:03.02  
      27.12   30.42   31.92   33.56                                
 31 Washenberger, Katelyn     19 St. Thomas-MN        2:05.50    2:03.16  
      28.18   31.33   31.86   31.79                                
 32 Molitor, Tiana            19 St. Thomas-MN        2:02.50    2:04.48  
      10.26                   31.85                                
 33 Hansen, Stephanie         20 Gustavus-MN          2:07.57    2:04.54  
                      32.31   31.77                                
 34 Larson, Libby             21 Gustavus-MN          2:07.00    2:04.68  
                      31.65   31.25                                
 35 Maki, Mackenzie           21 St. Thomas-MN        2:05.50    2:05.18  
      29.31   31.49   32.44   31.94                                
 36 Barlow, Zoe               18 St. Olaf-MN          2:03.14    2:05.87  
      29.42   31.68   32.59   32.18                                
 37 Iaquinta, Sophia          21 Gustavus-MN          2:10.00    2:06.11  
      28.76   31.09   32.35   33.91                                
 38 Brua, Tori                19 Minnesota-Morris-MN  2:07.01    2:06.15  
      29.00   32.12   32.83   32.20                                
 39 Maxwell-Bumann, Alli      19 St. Olaf-MN          2:08.00    2:06.87  
      29.45   32.20   32.91   32.31                                
 40 Halvorson, Alese          21 Macalester-MN        2:03.14    2:07.11  
      28.58   31.74   33.21   33.58                                
 41 McBride, Madison          20 Carleton-MN          2:07.94    2:07.12  
      29.98   32.85   32.48   31.81                                
 42 Johnson, Madeline            Cobbers              2:13.51    2:07.50  
      28.79   31.57   33.53   33.61                                
 43 Lund, Kaia                18 Macalester-MN        2:13.05    2:08.53  
      29.01   33.25   33.71   32.56                                
 44 Gargulak, Allison         19 St. Thomas-MN        2:06.88    2:09.26  
      30.24   33.34   33.39   32.29                                
 45 Heller, Katie             18 Saint Mary's MN-MN   2:09.08    2:09.29  
      29.24   32.69   33.50   33.86                                
 46 Doughty, Robyn            18 St. Olaf-MN          2:10.15    2:09.32  
      30.21   33.09   33.71   32.31                                
 47 O'Connell, Ann Marie         Cobbers              2:10.52    2:09.33  
      29.94   33.01   33.84   32.54                                
 48 Gardner, Missy            19 Gustavus-MN          2:09.71    2:09.35  
      29.41   32.65   33.97   33.32                                
 49 Polusny, Grace            19 St. Olaf-MN          2:06.72    2:09.54  
      30.51   33.02   33.50   32.51                                
 50 Magid, Sarah              20 Carleton-MN          2:16.00    2:09.94  
      29.24   32.93   33.96   33.81                                
 51 Chatelaine, Haley         20 Saint Benedict-MN    2:10.31    2:10.30  
      29.80   33.08   33.67   33.75                                
 52 Maruyama, Emily           18 St. Olaf-MN          2:12.00    2:10.52  
      30.93   33.06   33.37   33.16                                
 53 Harder, Meghan            19 Saint Benedict-MN    2:11.83    2:10.92  
      28.92   33.21   34.38   34.41                                
 54 Erickson, Emily           22 Gustavus-MN          2:11.47    2:11.21  
      30.33   33.46   33.81   33.61                                
 55 Aberg, Madeline           19 Gustavus-MN          2:14.37    2:11.34  
      30.43   33.82   33.91   33.18                                
 56 Donley, Amanda            18 Minnesota-Morris-MN  2:10.89    2:11.37  
      30.75   33.52   34.06   33.04                                
 57 Dwyer, Jennie             20 Hamline-MN           2:12.69    2:11.47  
      30.88   33.94   33.79   32.86                                
 58 Weaver, Jesse             20 Carleton-MN          2:14.82    2:11.49  
      31.00   33.20   33.80   33.49                                
 59 Gastecki, Kayla           21 Minnesota-Morris-MN  2:06.01    2:11.82  
      29.40   33.30   34.73   34.39                                
 60 Leahy, Caitlin            21 Gustavus-MN          2:13.86    2:12.19  
      31.26   34.86   33.63   32.44                                
 61 Donofrio, Angela          20 Gustavus-MN          2:15.00    2:12.56  
      30.27   33.77   34.72   33.80                                
 62 Noel, Lauren              17 Saint Benedict-MN         NT    2:13.18  
      29.73   34.04   35.35   34.06                                
 63 McLarnan, Nina            18 St. Olaf-MN          2:12.38    2:13.21  
      30.45   33.70   35.24   33.82                                
 64 Manley, Hannah            18 Saint Benedict-MN    2:12.57    2:13.24  
      29.42   33.69   35.31   34.82                                
 65 McGinn, Anna              19 Carleton-MN          2:16.00    2:13.36  
      30.88   34.08   34.47   33.93                                
 66 Johnson, Lily                Cobbers              2:13.35    2:13.43  
      30.16   33.65   34.72   34.90                                
 67 Culver, Emily             18 Carleton-MN          2:20.00    2:13.81  
      31.48   34.09   34.93   33.31                                
 68 Swensen, Erin                St. Thomas-MN        2:13.50    2:14.90  
      30.57   34.79   35.29   34.25                                
 69 Salathe, Sam              20 Minnesota-Morris-MN  2:12.08    2:14.92  
      30.29   33.55   35.43   35.65                                
 70 Bartelt, Tilly            20 Macalester-MN        2:18.91    2:15.08  
      30.75   34.30   35.32   34.71                                
 71 Ziegler, Franny           18 Gustavus-MN          2:17.23    2:15.45  
      31.59   34.44   35.42   34.00                                
 72 Olson, Jordyn                Cobbers              2:12.99    2:15.96  
      30.86   34.53   35.27   35.30                                
 73 Harte, Lizzy              19 Macalester-MN        2:13.14    2:16.39  
       9.14                   35.08                                
 74 Hickerson, Ivy            19 Gustavus-MN          2:18.34    2:16.70  
      31.74   35.03   35.12   34.81                                
 75 Houlihan, Emily           21 Carleton-MN          2:22.00    2:16.71  
      31.23   33.83   36.43   35.22                                
 76 Glotzer, Magda            18 Carleton-MN          2:21.13    2:17.00  
      29.07   32.35   37.85   37.73                                
 77 Lester, Anisa             18 Carleton-MN          2:20.00    2:17.11  
      31.60   35.60   36.44   33.47                                
 78 Erdmann, Kennedy          19 Minnesota-Morris-MN  2:11.72    2:19.67  
      31.04   34.57   37.24   36.82                                
 79 Dorle, Caity              18 Gustavus-MN          2:20.86    2:19.85  
      31.86   35.29   36.36   36.34                                
 80 Tomsky, Kate              19 Gustavus-MN          2:20.00    2:20.91  
      31.64   35.85   38.11   35.31                                
 81 Zobitz, Hannah            19 Saint Benedict-MN    2:20.59    2:20.98  
      32.33   35.14   36.79   36.72                                
 82 Donnay, Abby              19 Minnesota-Morris-MN  2:19.87    2:21.09  
      32.63   36.40   36.72   35.34                                
 83 Raecker, Anne             22 Saint Mary's MN-MN   2:21.22    2:22.77  
      32.83   36.92   36.75   36.27                                
 84 Elgarten, Taylor          18 Hamline-MN           2:19.50    2:23.88  
      31.91   37.08   37.36   37.53                                
 85 Stark, Callie             18 Saint Benedict-MN    2:20.87    2:24.02  
      33.27   36.91   37.48   36.36                                
 86 Lenzen, Hannah            18 Hamline-MN           2:23.95    2:25.87  
      33.51   37.56   37.73   37.07                                
 87 Wattenhofer, Kelsey       18 Minnesota-Morris-MN  2:20.01    2:29.07  
      33.70   38.16   39.91   37.30                                
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN              1:41.97    1:41.17  
      23.61   26.41   26.10   25.05                                
  2 Fair, Paul                20 Minn-MN              1:41.68    1:41.24  
      23.10   25.99   26.51   25.64                                
  3 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN              1:43.28    1:41.25  
      23.77   25.75   25.97   25.76                                
  4 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          1:41.23    1:41.84  
      23.20   25.90   26.71   26.03                                
  5 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN              1:43.33    1:42.83  
      23.95   26.32   26.35   26.21                                
  6 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD   1:44.56    1:45.76  
      24.31   26.36   27.43   27.66                                
  7 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          1:44.97    1:46.39  
      24.68   26.97   27.47   27.27                                
  8 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD   1:44.97    1:48.86  
      24.48   27.28   28.49   28.61                                
B - Final
  9 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD   1:49.81    1:46.61  
      23.71   26.85   27.95   28.10                                
 10 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN        1:49.42    1:46.87  
      24.96   27.56   27.54   26.81                                
 11 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   1:46.81    1:47.22  
      25.34   27.76   27.48   26.64                                
 12 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          1:49.55    1:49.36  
      25.42   28.56   28.28   27.10                                
 13 Lara, Victor              20 Hamline-MN           1:49.75    1:49.58  
      25.03   27.98   28.96   27.61                                
 14 Bragg, Will               18 Gustavus-MN          1:49.70    1:50.38  
      24.96   28.43   28.77   28.22                                
 15 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN          1:47.76    1:50.53  
      25.52   28.34   28.55   28.12                                
 16 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN           1:49.69    1:53.39  
      25.71   28.70   29.67   29.31                                
 
Event 18  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          1:44.68    1:41.23  
      23.32   25.71   26.33   25.87                                
  2 Fair, Paul                20 Minn-MN              1:40.13    1:41.68  
      23.33   25.84   26.17   26.34                                
  3 Turner, Daryl             19 Minn-MN              1:40.99    1:41.97  
      23.77   26.45   26.71   25.04                                
  4 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN              1:41.61    1:43.28  
      24.10   26.09   26.72   26.37                                
  5 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN              1:41.99    1:43.33  
      23.79   26.13   26.68   26.73                                
  6 Tribble, Jack             19 Minn-MN              1:46.55    1:43.69  
      24.37   26.30   26.75   26.27                                
  7 Jacobson, Dan             19 South Dakota St-SD   1:44.89    1:43.85  
      23.84   26.02   26.78   27.21                                
  8 Busch, Noah               20 Minn-MN              1:41.29    1:44.13  
      23.79   26.51   27.06   26.77                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD   1:45.22    1:44.56  
      23.95   26.34   27.09   27.18                                
 10 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          1:46.80    1:44.97  
      24.26   26.49   27.27   26.95                                
 10 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD   1:45.54    1:44.97  
      24.38   27.31   27.10   26.18                                
 12 McHugh, Conner            19 Minn-MN              1:50.00    1:46.13  
      24.22   27.02   27.10   27.79                                
 13 Marlow, Garin             21 Minn-MN              1:44.44    1:46.51  
      24.43   26.85   27.84   27.39                                
 14 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   1:47.30    1:46.81  
      24.64   27.04   27.96   27.17                                
 15 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD   1:53.68    1:47.01  
      23.56   26.41   28.22   28.82                                
 16 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN          1:51.82    1:47.76  
      24.74   27.50   28.15   27.37                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bublitz, Chase            19 Minn-MN              1:42.91    1:47.79  
      24.47   26.84   27.91   28.57                                
 18 Cisneros, Alex            21 Minn-MN              1:47.88    1:48.14  
      24.90   27.39   28.09   27.76                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN          1:51.69    1:49.25  
      24.58   27.39   28.40   28.88                                
 20 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN        1:50.50    1:49.42  
      25.53   28.51   28.07   27.31                                
 21 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          1:51.00    1:49.55  
      25.02   27.88   28.72   27.93                                
 22 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN           1:51.03    1:49.69  
      25.09   27.57   28.61   28.42                                
 23 Bragg, Will               18 Gustavus-MN          1:54.02    1:49.70  
      24.11   27.08   28.98   29.53                                
 24 Lara, Victor              20 Hamline-MN           1:55.71    1:49.75  
      25.18   28.14   28.41   28.02                                
 25 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD   1:46.14    1:49.81  
      25.01   27.98   28.75   28.07                                
 26 Sande, Erick              19 Minn-MN              1:43.99    1:49.82  
      24.30   27.41   28.75   29.36                                
 27 Mills, Corey              21 Minn-MN              1:49.99    1:49.89  
      25.45   27.83   28.41   28.20                                
 28 Schneeman, Luke           19 St. Thomas-MN        1:50.50    1:50.02  
      26.50   28.83   28.00   26.69                                
 29 Grinich, Stephen          20 Carleton-MN          1:51.00    1:50.03  
      24.90   28.00   29.05   28.08                                
 30 Knaak, Paul               21 St. John's-MN        1:55.24    1:50.14  
      25.15   27.67   28.73   28.59                                
 31 Brinck, Niklas            21 Minn-MN              1:42.29    1:50.31  
      25.01   27.56   29.06   28.68                                
 32 Boston, Bryce             19 Minn-MN              1:45.00    1:50.63  
      25.93   28.32   28.77   27.61                                
 33 Mattox, Spencer           19 Minn-MN              1:49.00    1:51.25  
      25.39   27.89   29.07   28.90                                
 34 Matthews, Walker             St. Thomas-MN        1:51.50    1:51.28  
      26.72   28.05   28.45   28.06                                
 35 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD   1:56.28    1:51.47  
      25.58   28.17   28.90   28.82                                
 36 Reilly, Connor            20 St. John's-MN        1:51.71    1:51.55  
      26.09   28.09   28.45   28.92                                
 37 Conners, Jeremy           19 St. Thomas-MN        1:51.63    1:51.81  
      26.37   27.40   28.24   29.80                                
 38 Nelson, Josh              19 St. Thomas-MN        1:50.50    1:52.00  
      26.26   28.76   28.87   28.11                                
 39 Duff, Ted                 18 St. Thomas-MN        1:52.41    1:52.22  
      26.85   28.78   27.78   28.81                                
 40 Osmolak, Tom              20 St. Thomas-MN        1:52.50    1:52.36  
      27.46   28.77   28.49   27.64                                
 41 Solfelt, Mike             20 St. Thomas-MN        1:50.50    1:52.73  
      26.56   28.65   28.81   28.71                                
 42 Fuerste, Cole             21 St. Thomas-MN        1:49.50    1:52.83  
      25.08   28.59   29.87   29.29                                
 43 Larocca, Tom              19 St. Thomas-MN        1:53.50    1:52.88  
      25.65   28.41   29.59   29.23                                
 44 Cavanaugh, Sam            18 St. Olaf-MN          1:55.00    1:53.52  
      25.43   28.12   29.72   30.25                                
 45 Gerick, Josh              18 St. Thomas-MN        1:55.23    1:53.54  
      25.94   27.84   30.08   29.68                                
 46 Azar, Dominic             18 St. Thomas-MN        1:52.50    1:53.67  
      26.10   28.93   29.83   28.81                                
 47 Vininski, Dakota          18 Gustavus-MN          1:56.75    1:53.93  
      25.84   28.96   29.22   29.91                                
 48 Bergstrom, Micah          18 Gustavus-MN          1:57.42    1:54.80  
      25.89   29.47   30.33   29.11                                
 49 Wallock, Anders           18 Gustavus-MN          1:59.00    1:55.19  
      26.28   29.32   30.06   29.53                                
 50 Lock, Ian                 20 Macalester-MN        1:58.14    1:55.57  
      25.85   28.62   30.27   30.83                                
 51 Claman, Alex              19 Carleton-MN          1:56.99    1:55.89  
      26.10   29.54   30.33   29.92                                
 52 Vandevoorde, Michael      19 St. Thomas-MN        1:55.50    1:56.48  
      27.43   29.73   29.37   29.95                                
 53 Lange, Isaac              19 Gustavus-MN          2:03.36    1:56.97  
      26.63   30.06   29.88   30.40                                
 54 Youngdahl, Trent          19 Gustavus-MN          1:56.00    1:56.99  
      26.78   28.64   30.69   30.88                                
 55 Kahat, David              21 St. John's-MN        1:57.41    1:57.24  
      27.46   30.02   31.20   28.56                                
 56 Galvin, Leo               18 St. Thomas-MN        1:58.50    1:57.36  
      27.28   29.64   30.35   30.09                                
 57 Taylor, Silas             20 Carleton-MN          2:00.00    1:57.53  
      26.66   29.43   30.92   30.52                                
 58 Peters, Adam              19 Gustavus-MN          1:58.00    1:57.65  
      26.63   29.29   31.15   30.58                                
 59 Hayhurst, Sam             18 St. Thomas-MN        1:57.50    1:57.75  
      26.92   29.72   30.24   30.87                                
 60 Kromash, Ben              20 Macalester-MN        1:58.14    1:57.86  
      27.34   29.26   30.26   31.00                                
 61 Myers, Ethan              18 St. Thomas-MN        2:00.61    1:58.23  
      27.39   30.25   30.76   29.83                                
 62 Christopherson, Ian       18 St. Thomas-MN        1:56.50    1:58.38  
      26.15   30.25   31.47   30.51                                
 63 Sciammas, Eli             19 Gustavus-MN          1:59.91    1:59.83  
      27.98   30.55   30.88   30.42                                
 64 Van Laarhoven, Tim        19 St. Thomas-MN        1:53.48    1:59.88  
      25.82   29.82   32.41   31.83                                
 65 Gleason, Samuel           18 Macalester-MN        1:59.14    1:59.97  
      25.81   30.42   32.59   31.15                                
 66 Defoe, Nate               19 Gustavus-MN          2:04.85    2:00.44  
      26.70   30.61   32.17   30.96                                
 67 Hiniker, James            20 St. Thomas-MN        2:00.50    2:00.59  
      27.65   31.21   31.77   29.96                                
 68 Mickelson, Clayton        20 Gustavus-MN          2:03.00    2:01.34  
      27.21   30.36   32.36   31.41                                
 69 Loso, Josh                20 St. John's-MN        2:01.45    2:02.03  
      28.38   31.55   31.93   30.17                                
 69 Kaylor, Robert            20 Carleton-MN          2:07.57    2:02.03  
      27.74   30.37   31.62   32.30                                
 71 Herold, Kyle              21 Gustavus-MN          1:57.59    2:02.24  
      28.33   29.59   32.49   31.83                                
 72 Anderson, Timothy         20 Gustavus-MN          2:05.00    2:02.42  
      25.96   31.29   32.78   32.39                                
 73 Noecker, Curtis           18 St. John's-MN        2:01.54    2:02.55  
      27.95   30.98   32.11   31.51                                
 74 Bower, Luke               21 Macalester-MN        1:59.21    2:03.25  
      27.07   30.79   32.73   32.66                                
 75 Wilson, Issa              18 Carleton-MN          2:05.33    2:03.85  
      27.40   30.98   32.66   32.81                                
 76 Simonides, Alex           22 Carleton-MN          2:10.34    2:04.10  
      28.52   31.83   32.04   31.71                                
 77 Woolever, Kadin           18 Carleton-MN          2:10.00    2:06.34  
      28.47   31.44   33.53   32.90                                
 78 Dizon, Jlor               20 Carleton-MN          2:10.00    2:06.52  
      29.16   32.69   32.71   31.96                                
 79 Tormene, Matteo           18 Macalester-MN        2:12.26    2:09.24  
      29.61   33.10   34.75   31.78                                
 80 Culloton, Aidan           17 St. John's-MN        2:00.36    2:11.09  
      30.04   33.32   34.27   33.46                                
 81 Lynch, James              21 Saint Mary's MN-MN   2:18.92    2:15.75  
      29.65   33.74   36.49   35.87                                
 82 Whelan, James             18 Hamline-MN           2:25.62    2:29.89  
      30.90   37.19   41.60   40.20                                
 
Event 19  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boise State University-SR  'A'                    3:37.99    3:46.13  
       26.73                               26.56    57.73    23.73    49.95
  2 Boise State University-SR  'B'                    3:40.89    3:47.27  
       27.78    56.89    30.25  1:04.40    25.03    53.35    25.21    52.63
  3 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:56.00    3:55.79  
       29.28  1:00.14    30.01  1:05.11    26.87    58.26    24.73    52.28
  4 Boise State University-SR  'C'                    3:43.56    3:58.43  
       28.71    58.90    31.21  1:06.64    27.72    59.70    25.58    53.19
  5 University of St. Thomas-MN  'A'                  4:05.50    4:03.51  
       29.57                               27.24    59.60    25.93    55.02
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 4:06.00    4:03.57  
       30.32  1:03.06    31.47  1:08.71    26.83    57.42    25.95    54.38
  7 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 4:15.00    4:06.30  
       29.72  1:01.85    31.96  1:09.25    28.76  1:01.35    24.88    53.85
  8 Carleton College-MN  'A'                          4:15.05    4:07.85  
       28.44    58.25    33.25  1:12.17    28.85  1:02.40    25.99    55.03
  9 St. Olaf College-MN  'A'                          4:14.92    4:09.04  
       28.67    59.87    33.88  1:13.25    29.02  1:02.96    25.51    52.96
 10 University of St. Thomas-MN  'B'                  4:10.50    4:13.21  
       30.91  1:04.06    32.30  1:11.04    27.44  1:00.21    27.20    57.90
 11 College of Saint Benedict-MN  'A'                 4:14.68    4:18.03  
       30.29  1:02.27    33.65  1:13.38    28.62  1:04.08    15.78    58.30
 12 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    4:18.06  
       30.72  1:04.10    34.08  1:12.74    29.96  1:05.20    26.01    56.02
 13 Carleton College-MN  'C'                          4:21.00    4:18.20  
       30.45  1:01.72    33.80  1:14.40    30.30  1:06.33    26.00    55.75
 14 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                      NT    4:19.54  
       30.86  1:04.12    34.56  1:13.88    29.31  1:03.94    27.18    57.60
 15 College of Saint Benedict-MN  'B'                 4:25.27    4:21.71  
       31.47  1:05.18    15.83                                             
 16 Augsburg College-MN  'A'                          4:31.29    4:22.07  
       31.60  1:06.12    33.41  1:10.83    29.44  1:03.89    29.78  1:01.23
 17 Carleton College-MN  'B'                          4:17.00    4:22.09  
       30.67  1:02.21    34.67  1:14.80    30.72  1:08.20    27.00    56.88
 18 University of Minnesota, Morri-MN  'A'            4:24.01    4:23.34  
       31.75  1:05.95    33.88  1:14.14    29.92  1:04.80    27.03    58.45
 19 Macalester College-MN  'A'                        4:17.14    4:24.92  
       32.28  1:07.07    35.68  1:16.42    28.67  1:02.89    27.71    58.54
 20 Concordia Cobbers  'A'                            4:30.96    4:29.28  
       30.44  1:04.66    36.15  1:17.61    31.27  1:07.73    28.07    59.28
 21 Saint Mary's University of Min-MN  'A'            4:27.81    4:30.95  
       34.33  1:11.90    34.01  1:15.04    29.97  1:04.06    27.68    59.95
 22 Gustavus Adolphus College-MN  'F'                      NT    4:31.87  
       34.12  1:09.22    35.40  1:17.96    29.84  1:04.59    29.17  1:00.10
 23 Hamline University-MN  'A'                        4:17.92    4:32.01  
       32.00  1:06.28    35.97  1:18.20    31.97  1:08.03    28.01    59.50
 24 University of St. Thomas-MN  'C'                  4:23.00    4:32.92  
       31.95  1:06.38    35.50  1:17.36    32.76  1:10.38    27.43    58.80
 25 Macalester College-MN  'B'                             NT    4:33.59  
       33.88  1:10.10    35.78  1:16.14    31.24  1:08.15    28.11    59.20
 26 College of Saint Benedict-MN  'C'                 4:48.04    4:38.35  
       32.82  1:08.06    20.51  1:17.36           1:12.48    28.37  1:00.45
 27 Concordia Cobbers  'B'                                 NT    4:41.51  
       31.78  1:06.31    38.17  1:20.87    33.53  1:13.20    28.74  1:01.13
 28 College of Saint Benedict-MN  'D'                 4:51.03    4:49.02  
       33.39  1:10.34    37.56  1:21.30    32.59  1:12.38    16.14  1:05.00
 29 University of Minnesota, Morri-MN  'B'            4:49.93    4:49.93  
       35.20  1:13.34    37.74  1:23.86    32.21  1:10.47    29.69  1:02.26
 30 Macalester College-MN  'C'                             NT    4:53.60  
       36.86  1:15.80    37.28  1:20.06    32.75  1:13.51    30.42  1:04.23
 31 Hamline University-MN  'B'                        4:56.97    4:54.94  
       35.69  1:13.50    37.61  1:22.41    35.26  1:18.46    28.69  1:00.57
 32 Augsburg College-MN  'B'                               NT    4:55.65  
       35.92  1:17.15    36.09  1:18.04    32.74  1:12.21    32.38  1:08.25
 
Event 20  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:29.69    3:23.95  
       25.36    52.20    26.64    57.37    22.67    49.21    21.40    45.17
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:34.50    3:30.56  
       26.79    54.48    27.58    59.70    22.90    49.43    21.92    46.95
  3 Carleton College-MN  'A'                          3:37.20    3:30.86  
       26.10    53.79    27.05    57.33    24.46    52.81    22.05    46.93
  4 St. Olaf College-MN  'B'                          3:30.00    3:36.35  
       27.69    56.80    27.67    59.45    24.24    52.37    22.74    47.73
  5 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:41.50    3:38.42  
       26.84    55.41    28.07  1:01.22    24.21    52.64    23.08    49.15
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:39.00    3:39.64  
       27.55    56.72    27.57  1:00.26    24.74    54.21    22.56    48.45
  7 Carleton College-MN  'B'                          3:42.00    3:43.17  
       27.49                                                 23.35    49.81
  8 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 3:47.00    3:43.85  
       26.61    55.57    28.67  1:03.19    24.90    55.43    23.47    49.66
  9 University of St. Thomas-MN  'C'                  3:44.50    3:47.09  
       27.74    56.80    28.38  1:01.93    25.32    55.18    25.06    53.18
 10 St. John's University (Mn)-MN  'B'                3:50.16    3:49.80  
       27.81    56.41    30.53  1:05.66    26.79    57.84    23.82    49.89
 11 Hamline University-MN  'A'                        3:44.33    3:50.02  
       29.31  1:01.13    29.59  1:05.20    24.76    54.90    23.38    48.79
 12 Carleton College-MN  'C'                          3:53.00    3:57.50  
       30.10  1:02.48    29.88  1:05.48    26.03    55.55    25.76    53.99
 13 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    3:57.88  
       28.61    59.86    30.21  1:05.80    27.35    59.72    24.96    52.50
 14 Hamline University-MN  'B'                        3:59.06    3:58.91  
       28.73    59.86    30.53  1:06.68    28.06  1:00.55    24.71    51.82
 15 Macalester College-MN  'A'                             NT    4:00.13  
       30.30  1:03.17    31.39  1:08.45    25.92    56.74    24.56    51.77
 16 St. John's University (Mn)-MN  'C'                3:55.78    4:00.25  
       29.53  1:00.93    30.37  1:07.28    26.54    58.08    25.03    53.96
 17 Macalester College-MN  'B'                             NT    4:22.99  
       32.74  1:05.90    39.01  1:24.81    27.75  1:00.12    24.05    52.16
 -- South Dakota State University-SD  'A'             3:33.19         DQ  
       26.00    54.45    28.78  1:02.35    23.96    52.75    22.57    48.26
 -- Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 3:55.00         DQ  
       28.33    59.28    29.92  1:04.28    26.27    58.39    24.34    50.72
 -- St. John's University (Mn)-MN  'A'                3:39.65         DQ  
       26.29    55.83    27.15    59.14    24.79    55.79    23.26    47.90
 
Event 21  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boise State University-SR  'B'                    1:42.07    1:42.56  
       12.46    24.93    13.57    29.25    11.25    24.66    11.43    23.72
  2 Boise State University-SR  'A'                    1:39.07    1:43.39  
       13.27    26.37    13.55    29.75    11.04    24.06    11.04    23.21
  3 University of Minnesota-MN  'A'                   1:43.14    1:43.51  
       13.24    26.72    13.17    29.54    10.66    24.19    11.06    23.06
  4 South Dakota State University-SD  'A'             1:50.03    1:45.62  
       13.22    26.63    13.61    29.35    11.48    25.32    11.71    24.32
  5 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:48.53    1:46.14  
       14.01    28.14    13.06    29.08    11.37    25.37    11.15    23.55
  6 University of Minnesota-MN  'C'                   1:48.04    1:48.27  
       14.38    28.34    13.34    30.10    12.00    26.35    11.25    23.48
  7 South Dakota State University-SD  'B'             1:52.08    1:48.48  
       14.19    28.14    13.60    29.63    11.46    24.94    12.38    25.77
  8 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:49.50    1:49.44  
       13.88    28.13    12.95    29.66    11.91    26.73    11.65    24.92
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:52.00    1:51.30  
       14.44    28.86    13.87    30.67    12.76    27.45    11.66    24.32
 10 St. Olaf College-MN  'A'                          1:55.95    1:52.63  
       13.94    28.12    14.19    31.84    13.02    28.00    11.75    24.67
 11 South Dakota State University-SD  'C'             1:54.42    1:53.07  
       14.61    29.32    14.36    31.14    12.43    26.80    12.28    25.81
 12 Carleton College-MN  'A'                          1:55.83    1:54.60  
       13.77    27.91    15.44    34.07    12.55    27.93    11.69    24.69
 13 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:56.50    1:54.70  
       15.10    29.94    14.37    31.76    12.94    28.09    12.02    24.91
 14 College of Saint Benedict-MN  'A'                 1:55.54    1:55.34  
       14.62    29.05    15.30    33.78    12.30    27.90    11.82    24.61
 15 Carleton College-MN  'B'                          1:57.00    1:55.46  
       14.98    29.35    15.05    32.72    12.78    27.90    12.26    25.49
 16 University of Minnesota, Morri-MN  'A'            1:57.77    1:57.53  
       14.95    30.25    14.92    33.24    12.78    28.00    12.20    26.04
 16 College of Saint Benedict-MN  'B'                 1:57.54    1:57.53  
       15.04    29.92    15.85    34.66    12.71    27.30    12.33    25.65
 18 Augsburg College-MN  'A'                          2:01.90    1:57.55  
       15.50    30.69    15.03    32.59    13.11    27.93    12.84    26.34
 19 University of St. Thomas-MN  'C'                  2:00.50    1:57.81  
       15.37    31.08    14.60    32.50    12.66    27.81    12.67    26.42
 20 Macalester College-MN  'A'                        1:57.62    1:58.36  
       15.09    30.27    16.07    34.87    12.49    27.28    12.58    25.94
 21 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    1:58.43  
       14.69    29.27    15.26    34.31    12.62    27.75    12.82    27.10
 22 Carleton College-MN  'C'                          2:02.00    2:01.80  
       14.99    29.78    16.36    35.99    13.97    30.68    12.06    25.35
 23 Saint Mary's University of Min-MN  'A'            2:00.58    2:02.22  
       16.62    33.65    15.42    34.30    12.82    27.86    12.45    26.41
 24 College of Saint Benedict-MN  'C'                 2:02.85    2:03.35  
       15.88    31.97    15.70    34.84    13.85    29.82    12.78    26.72
 25 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                      NT    2:04.74  
       16.53    33.80    16.00    34.96    12.99    28.56    13.13    27.42
 26 Hamline University-MN  'A'                        1:59.96    2:05.51  
       16.27    32.73    16.22    35.33    13.91    30.69    12.50    26.76
 27 Macalester College-MN  'B'                             NT    2:07.10  
       16.63    33.58    16.70    35.87    13.62    30.07    13.38    27.58
 28 College of Saint Benedict-MN  'D'                 2:08.14    2:09.49  
       16.10    32.67    16.64    37.09    14.22    31.65    13.60    28.08
 29 Gustavus Adolphus College-MN  'F'                      NT    2:10.08  
       16.68    34.31    16.81    36.94    14.85    33.10    12.03    25.73
 30 University of Minnesota, Morri-MN  'B'            2:12.33    2:10.29  
       17.14    34.12    16.93    37.13    13.89    30.68    13.36    28.36
 31 Macalester College-MN  'C'                             NT    2:12.46  
       17.16    33.92    16.56    36.33    14.31    32.17    14.72    30.04
 32 Augsburg College-MN  'B'                               NT    2:14.40  
       17.60    35.96    15.90    35.59    14.85    31.70    15.19    31.15
 33 Saint Mary's University of Min-MN  'B'            2:08.14    2:19.65  
       18.75    37.73    18.63    41.22    13.78    31.14    14.04    29.56
 34 Hamline University-MN  'B'                        2:11.03    2:22.05  
       16.50    33.19    18.84    41.53    15.58    32.84    16.15    34.49
 -- Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:55.50         DQ  
       14.17    28.72    13.94    31.07    12.44    27.95    10.98    23.81
 -- University of Minnesota, Morri-MN  'C'            2:15.79         DQ  
       16.99    34.50    17.30    37.16    13.22    30.18    13.94    29.18
 -- University of Minnesota-MN  'B'                   1:46.16         DQ  
       13.28    26.67    13.24    29.59    11.33    25.30    10.81    22.58
 
Event 22  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of Minnesota-MN  'A'                   1:30.23    1:30.96  
       11.40    22.80    11.73    25.74     9.83    22.06     9.68    20.36
  2 St. Olaf College-MN  'A'                          1:36.05    1:32.35  
       12.17    24.45    11.25    25.48     9.94    21.91     9.77    20.51
  3 University of Minnesota-MN  'B'                   1:34.99    1:35.94  
       12.17    24.27    11.88    26.16    10.79    23.71    10.44    21.80
  4 University of Minnesota-MN  'C'                   1:35.98    1:36.16  
       12.29    24.67    11.85    26.63    10.70    23.65    10.05    21.21
  5 South Dakota State University-SD  'B'             1:35.79    1:36.85  
       12.24    24.72    12.06    27.04    10.48    23.59    10.39    21.50
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:38.84    1:37.22  
       12.82    25.62    12.02    26.67    10.73    23.74    10.10    21.19
  7 Carleton College-MN  'A'                          1:37.93    1:37.60  
       12.74    25.27    12.73    27.26    10.44    23.86     9.96    21.21
  8 University of St. Thomas-MN  'A'                  1:39.50    1:39.16  
       13.12    26.11    12.16    27.22    10.65    23.72    10.40    22.11
  9 St. Olaf College-MN  'B'                          1:38.00    1:39.37  
       13.70    27.07    11.69    25.46    10.62    23.40    11.07    23.44
 10 St. Olaf College-MN  'C'                          1:40.00    1:40.12  
       13.46    26.26    12.21    26.80    11.10    24.10    11.13    22.96
 11 St. John's University (Mn)-MN  'B'                1:42.56    1:40.96  
       12.90    25.74    13.11    29.13    11.02    24.17    10.44    21.92
 12 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:42.00    1:41.48  
       13.28    26.87    12.87    28.62    10.62    23.86    10.47    22.13
 13 Carleton College-MN  'B'                          1:41.00    1:41.71  
       13.80    27.52    12.44    27.92    11.14    24.54    10.27    21.73
 14 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:46.00    1:42.06  
       13.15    26.64    12.66    27.85    11.78    25.51    10.63    22.06
 15 University of St. Thomas-MN  'B'                  1:40.50    1:42.11  
       13.39    27.12    12.35    27.66    11.07    24.59    10.79    22.74
 16 University of St. Thomas-MN  'C'                  1:44.50    1:43.25  
       13.69    27.32    12.85    28.32    11.53    25.42    10.83    22.19
 17 Hamline University-MN  'A'                        1:45.81    1:43.65  
       13.89    27.22    12.91    28.47    11.41    24.74    11.15    23.22
 18 St. John's University (Mn)-MN  'C'                1:47.85    1:45.18  
       14.23    28.18    12.93    28.98    11.34    25.03    10.97    22.99
 19 St. John's University (Mn)-MN  'D'                1:50.24    1:45.93  
       13.42    26.87    13.26    29.84    11.65    25.48    11.57    23.74
 20 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                      NT    1:47.86  
       14.49    28.65    13.33    29.42    11.67    26.21    11.14    23.58
 21 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    1:49.12  
       14.63    29.60    14.02    31.56    11.52    25.57    10.49    22.39
 22 Macalester College-MN  'A'                        1:49.59    1:49.30  
       14.86    29.89    14.06    31.45    11.53    25.10    10.85    22.86
 23 Hamline University-MN  'B'                        1:52.26    1:51.90  
       15.21    29.93    15.37    33.09    11.48    25.16    11.45    23.72
 24 Macalester College-MN  'B'                             NT    1:55.90  
       15.09    30.99    15.52    35.65    11.83    25.70    11.67    23.56
 25 Saint Mary's University of Min-MN  'A'            1:50.31    1:57.26  
       16.72    33.68    13.57    29.99    12.71    27.80    12.82    25.79
 -- South Dakota State University-SD  'A'             1:34.45         DQ  
       12.31    24.75    11.69    26.14    10.40    23.05     9.78    21.00
 -- St. John's University (Mn)-MN  'A'                1:37.87         DQ  
       12.27    25.12    11.88    26.76    10.51    24.16     9.96    21.16
 -- Carleton College-MN  'C'                          1:47.00         DQ  
       13.43    26.89    14.80    31.90    12.27    27.19    11.46    24.63
 
Event 23  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              4:27.62    4:15.31  
      27.64   31.34   32.29   32.02   36.35   36.64   30.19   28.84
  2 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          4:31.79    4:21.57  
      29.33   33.03   35.00   33.46   35.61   36.08   30.28   28.78
  3 Hoch, Madeline            19 Minn-MN              4:23.06    4:22.30  
      27.83   30.79   33.95   33.09   38.48   38.98   30.26   28.92
  4 Simenec, Tori             22 Minn-MN              4:28.18    4:23.59  
      28.31   31.30   34.06   34.15   38.67   38.96   29.61   28.53
  5 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          4:26.98    4:24.59  
      27.47   31.69   35.04   34.28   37.00   37.83   31.12   30.16
  6 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   4:34.06    4:32.40  
      29.09   33.87   35.24   34.31   39.93   39.47   30.92   29.57
  7 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN              4:31.65    4:33.51  
      27.72   32.18   35.28   35.01   40.65   41.50   31.24   29.93
  8 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          4:37.51    4:36.33  
      29.30   33.12   36.05   35.85   38.96   38.74   33.11   31.20
B - Final
  9 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          4:37.75    4:36.83  
      29.59   34.80   34.24   34.43   40.26   40.52   31.95   31.04
 10 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   4:41.51    4:41.04  
      30.68   37.34   35.42   34.16   39.23   39.49   33.39   31.33
 11 Frick, Gretchen           18 South Dakota St-SD   4:38.22    4:42.00  
      29.64   34.15   36.13   35.46   41.50   42.08   31.85   31.19
 12 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD   4:45.10    4:43.15  
      29.30   32.92   36.15   35.13   42.08   42.54   32.81   32.22
 13 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   4:47.23    4:47.91  
      29.29   33.96   39.27   38.69   40.86   41.58   33.08   31.18
 14 Muntifering, Jenna        19 Gustavus-MN          4:50.76    4:49.91  
      31.22   35.86   37.75   37.60   41.35   41.23   33.15   31.75
 15 Washenberger, Katelyn     19 St. Thomas-MN        4:49.52    4:51.32  
      31.26   35.87   38.52   36.74   41.82   41.17   33.63   32.31
 16 Boonstra, Megan           18 Gustavus-MN          4:49.61    4:52.07  
      31.57   37.23   35.90   34.85   43.36   43.92   32.97   32.27
 
Event 23  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Hoch, Madeline            19 Minn-MN              4:30.00    4:23.06  
      28.29   31.48   33.84   32.91   38.85   38.94   30.02   28.73
  2 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          4:18.83    4:26.98  
      27.44   32.09   34.79   34.42   37.17   38.38   31.93   30.76
  3 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              4:22.44    4:27.62  
      29.43   33.41   34.62   33.47   37.69   38.08   30.98   29.94
  4 Simenec, Tori             22 Minn-MN              4:28.88    4:28.18  
      28.49   31.68   35.31   34.65   38.95   39.32   30.00   29.78
  5 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN              4:28.88    4:31.65  
      27.90   31.92   35.68   34.59   39.31   40.33   31.55   30.37
  6 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          4:29.10    4:31.79  
      30.11   33.99   36.34   35.06   36.30   36.91   31.92   31.16
  7 Bodnaruk, Julia           19 South Dakota St-SD   4:40.57    4:34.06  
      28.94   33.66   35.19   34.81   39.68   39.59   32.06   30.13
  8 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          4:40.00    4:37.51  
      30.60   34.08   36.59   36.79   37.98   38.56   32.52   30.39
-------------------------------------------------------------------------
  9 Myers, Megan              21 Boise St-SR          4:26.42    4:37.61  
      29.72   33.55   36.27   36.46   39.69   40.27   31.52   30.13
 10 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          4:43.58    4:37.75  
      29.38   34.42   34.37   34.57   40.24   40.93   32.31   31.53
 11 Frick, Gretchen           18 South Dakota St-SD   4:52.04    4:38.22  
      28.80   34.04   35.64   35.53   40.53   41.36   31.65   30.67
 12 Bushman, Theresa          18 Minn-MN              4:39.14    4:39.78  
      30.28   34.33   36.32   36.51   39.12   39.79   32.69   30.74
 13 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   4:48.58    4:41.51  
      30.33   36.60   34.03   33.82   38.36   40.03   35.07   33.27
 14 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN          4:50.00    4:44.84  
      30.36   33.55   36.11   35.61   39.71   41.68   34.47   33.35
 15 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD   4:45.15    4:45.10  
      29.56   33.11   36.70   35.29   42.24   42.30   33.25   32.65
 16 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   4:42.59    4:47.23  
      29.30   33.58   39.30   37.75   41.60   41.51   33.20   30.99
-------------------------------------------------------------------------
 17 Washenberger, Katelyn     19 St. Thomas-MN        5:08.50    4:49.52  
      31.53   35.41   38.13   36.95   40.89   40.40   33.49   32.72
 18 Boonstra, Megan           18 Gustavus-MN          4:52.00    4:49.61  
      31.40   36.97   36.12   34.91   42.91   42.96   32.41   31.93
-------------------------------------------------------------------------
 19 Muntifering, Jenna        19 Gustavus-MN          5:03.16    4:50.76  
      30.86   35.67   37.96   36.83   41.32   41.46   33.98   32.68
 20 Knollmueller, Kelsey      21 Augsburg-MN          4:50.97    4:51.02  
      30.33   35.35   40.44   38.07   39.72   40.98   34.64   31.49
 21 Herrli, Nicole            19 St. Thomas-MN        5:03.34    4:51.66  
      31.01   36.03   37.66   36.55   40.60   41.47   35.90   32.44
 22 Tuttle, Megan             21 Gustavus-MN          5:02.15    4:55.36  
      30.95   36.06   38.26   36.67   44.09   44.36   32.92   32.05
 23 Young, Kenzie             18 Saint Benedict-MN         NT    4:55.49  
      31.29   35.57   38.49   37.97   42.33   43.52   33.73   32.59
 24 Coogan, Alison            21 Carleton-MN          5:10.00    4:55.79  
      32.74   39.12   37.49   35.99   42.22   42.05   34.10   32.08
 25 Rizzo, Marina             19 Gustavus-MN          5:09.74    4:55.86  
      31.99   36.61   38.01   37.30   43.14   43.59   33.48   31.74
 26 Fittipaldi, Annie         21 Gustavus-MN          5:10.00    4:59.91  
      31.84   36.47   39.58   38.90   43.31   42.99   33.80   33.02
 27 Larson, Libby             21 Gustavus-MN          5:09.72    5:00.14  
      32.62   35.61   38.98   37.67   46.04   45.38   32.82   31.02
 28 Maxwell-Bumann, Alli      19 St. Olaf-MN          5:05.36    5:04.06  
      32.51   36.29   37.90   36.99   47.05   46.62   33.91   32.79
 29 Shin, Lexi                18 Carleton-MN          5:30.00    5:06.33  
      32.26   38.04   41.61   40.55   45.63   44.58   32.25   31.41
 30 Gornall, Lauren           19 Gustavus-MN          5:06.45    5:06.48  
      30.93   36.63   38.92   37.66   46.13   45.74   35.30   35.17
 31 Wenman, Beth              20 St. Thomas-MN        5:03.50    5:07.62  
      33.03   38.05   40.45   38.75   44.55   43.19   35.17   34.43
 32 Baumann, Erin             18 Gustavus-MN          5:19.50    5:07.87  
      32.60   39.49   40.64   39.97   41.87   42.41   36.74   34.15
 33 Gastecki, Kayla           21 Minnesota-Morris-MN  5:13.61    5:08.93  
      31.73   37.97   40.74   40.16   42.06   43.70   37.03   35.54
 34 Iverson, Hannah           22 Saint Benedict-MN         NT    5:11.88  
      32.31   38.45   38.01   38.45   46.02   47.25   35.63   35.76
 35 O'Connell, Ann Marie         Cobbers              5:26.66    5:12.73  
      31.87   37.74   43.29   41.15   45.71   44.90   35.04   33.03
 36 Donley, Amanda            18 Minnesota-Morris-MN  5:25.01    5:13.03  
      31.82   37.03   40.17   39.96   45.84   46.96   36.70   34.55
 37 Johnson, Carly               St. Thomas-MN        5:12.50    5:19.01  
      33.12   40.44   39.08   37.71   46.87   47.53   37.61   36.65
 38 Doughty, Robyn            18 St. Olaf-MN          5:28.11    5:19.78  
      33.71   38.69   40.75   39.70   48.99   49.07   35.22   33.65
 39 Kittlelson, Andrea           Cobbers              5:22.50    5:24.11  
      34.69   41.61   43.81   43.78   45.83   46.11   34.87   33.41
 40 Maruyama, Emily           18 St. Olaf-MN          5:24.20    5:24.60  
      34.33   40.46   42.50   42.20   44.62   46.30   38.00   36.19
 41 Olson, Jordyn                Cobbers              5:29.28    5:26.10  
      36.26   43.61   40.97   40.39   45.86   46.76   36.81   35.44
 42 Brewers, Ellie            18 Saint Benedict-MN         NT    5:29.12  
      32.70   38.64   41.30   40.57   50.95   51.34   37.78   35.84
 43 Kranitz, Kayla            19 Minnesota-Morris-MN  5:23.68    5:29.91  
      33.31   39.32   43.57   43.98   47.70   48.90   36.80   36.33
 44 Hickerson, Ivy            19 Gustavus-MN          5:30.00    5:31.99  
      35.93   41.84   42.92   41.76   48.87   48.98   36.58   35.11
 45 Benson, Abbey                Cobbers              5:33.81    5:35.81  
      34.93   42.09   41.07   40.11   49.75   49.79   39.64   38.43
 46 Rapp, Maya                19 Hamline-MN           5:25.79    5:36.36  
      36.42   41.85   44.06   42.60   49.52   48.68   36.95   36.28
 47 Wakabayashi, Lauren       20 Macalester-MN        5:32.14    5:36.38  
      36.13   43.04   43.75   43.30   45.38   46.16   40.54   38.08
 48 Halvorson, Mara           19 Macalester-MN        5:35.94    5:38.73  
      33.99   42.47   42.37   42.92   49.93   50.03   39.70   37.32
 49 Gasaway, Hanna            19 Minnesota-Morris-MN  5:31.50    5:41.65  
      34.99   40.86   43.78   43.15   48.12   49.98   41.23   39.54
 50 Rudin, Danielle           20 Saint Benedict-MN         NT    5:42.44  
      35.57   41.61   44.85   42.85   52.18   50.56   38.50   36.32
 
Event 24  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cisneros, Alex            21 Minn-MN              4:07.34    4:00.83  
      24.86   28.59   30.77   30.31   35.53   35.81   28.14   26.82
  2 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN              4:07.50    4:01.94  
      26.68   30.31   32.11   31.39   33.25   33.38   27.65   27.17
  3 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          4:04.87    4:02.42  
      25.38   30.71   31.63   31.70   34.44   34.64   27.40   26.52
  4 Smith, CJ                 22 Minn-MN              4:05.89    4:05.72  
      26.79   30.05   32.30   31.40   35.52   36.10   27.35   26.21
  5 Redondo, Logan            20 Minn-MN              4:06.64    4:08.77  
      26.46   29.57   31.33   30.90   38.06   38.25   27.43   26.77
  6 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   4:12.57    4:10.65  
      26.38   30.22   32.96   32.71   34.48   36.12   29.14   28.64
  7 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          4:17.06    4:18.24  
      27.17   31.39   32.33   32.28   36.73   38.06   30.78   29.50
  8 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   4:15.22    4:22.19  
      26.74   31.44   35.29   34.70   37.16   37.29   30.27   29.30
B - Final
  9 Melton, Warren            18 St. Thomas-MN        4:23.51    4:15.30  
      26.60   31.23   34.25   32.24   37.28   37.09   28.94   27.67
 10 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD   4:18.28    4:16.10  
      26.62   30.74   31.41   31.59   38.17   39.74   30.69   27.14
 11 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          4:20.76    4:19.96  
      27.34   32.36   32.97   32.71   37.82   37.85   30.15   28.76
 12 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN        4:17.79    4:21.45  
      26.37   30.11   33.73   33.74   37.83   38.75   31.22   29.70
 13 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          4:22.14    4:23.70  
      27.28   32.24   34.96   33.82   38.76   39.06   30.23   27.35
 14 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD   4:25.25    4:25.79  
      27.73   32.93   36.62   35.14   37.25   36.93   30.44   28.75
 15 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN        4:26.52    4:28.67  
      28.01   33.25   35.88   34.66   38.16   39.24   29.89   29.58
 16 Kuckler, Matt             19 Gustavus-MN          4:31.52    4:33.95  
      28.79   33.62   37.04   34.91   39.15   39.19   31.34   29.91
 
Event 24  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Roe, Tanner               21 St. Olaf-MN          4:19.56    4:04.87  
      25.78   30.88   31.93   31.62   35.15   35.47   27.14   26.90
  2 Smith, CJ                 22 Minn-MN              4:04.44    4:05.89  
      26.93   30.74   32.71   30.70   35.06   35.80   27.66   26.29
  3 Redondo, Logan            20 Minn-MN              4:06.20    4:06.64  
      26.28   29.80   31.08   30.56   37.10   38.00   27.38   26.44
  4 Cisneros, Alex            21 Minn-MN              4:02.78    4:07.34  
      25.57   29.66   32.33   31.29   36.04   37.07   28.29   27.09
  5 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN              4:09.78    4:07.50  
      26.57   30.53   32.20   31.76   34.05   33.87   29.62   28.90
  6 Marlow, Garin             21 Minn-MN              4:09.55    4:10.83  
      27.52   30.62   33.65   32.57   36.31   35.85   27.38   26.93
  7 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   4:16.51    4:12.57  
      26.58   30.86   33.34   32.76   34.69   35.72   29.46   29.16
  8 Bjoerk, Viktor            22 Minn-MN              4:13.33    4:14.38  
      26.13   30.62   33.29   32.99   35.93   36.49   30.13   28.80
-------------------------------------------------------------------------
  9 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD   4:24.05    4:15.22  
      26.19   29.92   34.90   34.42   36.18   36.57   29.22   27.82
 10 Taylor, Donovan           20 South Dakota St-SD   4:18.59    4:16.80  
      26.13   31.06   32.40   32.03   37.43   37.83   29.96   29.96
 11 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          4:25.00    4:17.06  
      26.92   31.36   33.00   32.42   36.22   37.26   30.60   29.28
 12 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN        4:20.50    4:17.79  
      26.35   30.42   33.84   33.75   36.20   37.42   30.33   29.48
 13 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD   4:22.37    4:18.28  
      26.54   31.03   31.26   31.83   38.38   39.80   30.31   29.13
 14 McGinnis, Connor          20 South Dakota St-SD   4:26.10    4:19.02  
      26.60   31.06   31.67   31.09   40.08   40.03   29.55   28.94
 15 Mathson, Alex             20 Carleton-MN          4:25.00    4:20.76  
      27.58   32.35   32.91   33.91   36.60   37.86   30.08   29.47
 16 Solis, Zac                21 Gustavus-MN          4:23.79    4:22.14  
      27.71   31.45   33.98   32.66   39.61   37.86   30.51   28.36
-------------------------------------------------------------------------
 17 Melton, Warren            18 St. Thomas-MN        4:37.50    4:23.51  
      27.28   31.58   33.89   33.16   37.88   39.31   31.01   29.40
 18 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD   4:27.99    4:25.25  
      28.42   32.51   36.73   34.31   36.11   37.39   30.48   29.30
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN        4:38.56    4:26.52  
      27.90   31.98   34.50   33.63   37.80   39.08   30.87   30.76
 20 Matthews, Walker             St. Thomas-MN        4:29.50    4:30.18  
      28.30   32.66   35.50   34.24   38.07   39.86   31.41   30.14
 21 Kuckler, Matt             19 Gustavus-MN          4:40.05    4:31.52  
      28.51   32.79   35.68   34.83   39.21   39.21   31.46   29.83
 22 Wallock, Anders           18 Gustavus-MN          4:45.00    4:32.91  
      29.44   34.54   35.06   33.67   38.97   39.35   31.75   30.13
 23 Lau, Colin                18 Carleton-MN          4:25.00    4:33.34  
      26.44   30.84   35.45   35.40   38.58   39.61   34.14   32.88
 24 Lagieski, Matt            21 St. Thomas-MN        4:32.50    4:34.62  
      27.79   32.34   38.13   37.74   36.70   38.79   32.54   30.59
 25 Thomsen, Jens             21 Gustavus-MN          4:45.00    4:35.09  
      29.21   32.80   35.63   35.01   37.53   39.12   32.83   32.96
 26 Grass, Josh               20 St. Thomas-MN        4:40.50    4:37.31  
      28.16   32.36   37.51   36.84   38.48   38.62   33.07   32.27
 27 Brazel, Dave              19 Gustavus-MN          5:01.78    4:39.78  
      29.96   33.53   38.83   38.13   39.28   38.34   31.54   30.17
 28 Olson, Andy               20 Gustavus-MN          4:44.15    4:41.21  
      29.07   33.19   35.33   35.11   41.79   41.20   33.68   31.84
 29 Panetti, Tommy            22 Gustavus-MN          5:00.45    4:42.22  
      30.05   32.37   38.01   36.11   41.39   40.90   33.05   30.34
 30 Carmichael, Bryce         19 Gustavus-MN          4:40.00    4:48.06  
      29.09   34.25   37.76   36.71   41.96   42.38   33.50   32.41
 31 Hedman, Nicholas          19 St. John's-MN        4:57.69    4:49.16  
      28.93   34.45   37.11   37.95   39.42   40.71   36.57   34.02
 32 Cely, Andrew              22 Carleton-MN          5:00.00    4:50.49  
      29.40   33.49   37.10   35.82   43.36   44.46   34.37   32.49
 33 Campbell, Joe             18 Hamline-MN           5:01.68    4:59.69  
      30.89   34.56   38.80   38.23   45.53   44.62   34.39   32.67
 34 Stoltz, Jack              19 Hamline-MN           5:25.00    5:18.32  
      32.26   39.09   39.73   40.77   43.66   44.10   40.26   38.45
 -- Griffith, Evan            21 St. Olaf-MN          4:35.60        DFS  
 -- Croan, Connor             18 Minn-MN              4:05.61        DFS  
 
Event 25  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR            51.29      50.76  
      11.65   12.56   13.44   13.11                                
  2 Janzen, Kiera             21 Minn-MN                51.80      51.36  
      12.09   12.84   13.49   12.94                                
  3 Olson, Katie              21 Gustavus-MN            52.13      51.78  
      11.78   13.10   13.53   13.37                                
  4 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR            52.96      52.05  
      11.68   13.36   13.73   13.28                                
  4 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD     52.30      52.05  
      12.07   13.11   13.35   13.52                                
  6 Cann, Felicity            19 Boise St-SR            52.27      52.86  
      12.22   13.52   13.81   13.31                                
  7 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            52.25      52.92  
      11.99   13.45   13.98   13.50                                
  8 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN            52.92      53.05  
      12.09   13.44   13.84   13.68                                
B - Final
  9 Holmquist, Katelyn        19 Minn-MN                52.97      52.36  
      25.52   26.84                                                
 10 Bloom, Ellen              19 Minn-MN                53.26      52.77  
      25.56   27.21                                                
 11 Shallberg, Mckenna        19 South Dakota St-SD     53.42      53.16  
      25.33   27.83                                                
 12 Bierman, Steph            20 Saint Benedict-MN      53.75      53.53  
      26.37   27.16                                                
 13 Campeau, Michelle         16 Gustavus-MN            53.95      53.59  
      25.49   28.10                                                
 14 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN                53.54      54.00  
      26.54   27.46                                                
 15 Schnaith, Abbey           20 St. Olaf-MN            53.33      54.07  
      25.83   28.24                                                
 16 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN            53.84      54.15  
      25.65   28.50                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR            51.26      51.29  
      11.83   12.70   13.40   13.36                                
  2 Janzen, Kiera             21 Minn-MN                51.60      51.80  
      12.13   12.92   13.63   13.12                                
  3 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR            49.33      51.87  
      12.27   12.99   13.57   13.04                                
  4 Wicks, Sam                20 Boise St-SR            49.68      51.98  
      12.06   13.12   13.72   13.08                                
  5 Olson, Katie              21 Gustavus-MN            53.98      52.13  
      11.80   13.18   13.62   13.53                                
  6 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            53.28      52.25  
      11.81   13.35   13.68   13.41                                
  7 Cann, Felicity            19 Boise St-SR            51.49      52.27  
      12.39   13.06   13.66   13.16                                
  8 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD     53.60      52.30  
      12.06   13.14   13.55   13.55                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Chard, Emma               18 Boise St-SR            49.98      52.42  
      12.22   13.02   14.09   13.09                                
 10 Lee, Maddie               20 St. Olaf-MN            54.42      52.92  
      12.16   13.36   13.62   13.78                                
 11 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR            50.86      52.96  
      12.08   13.42   13.82   13.64                                
 12 Holmquist, Katelyn        19 Minn-MN                52.65      52.97  
      12.28   13.30   13.78   13.61                                
 13 Bloom, Ellen              19 Minn-MN                56.11      53.26  
      12.27   13.70   13.66   13.63                                
 14 Schnaith, Abbey           20 St. Olaf-MN            54.80      53.33  
      11.94   13.35   13.81   14.23                                
 15 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD     57.47      53.41  
      12.06   13.58   13.98   13.79                                
 16 Shallberg, Mckenna        19 South Dakota St-SD     55.27      53.42  
      12.11   13.29   13.90   14.12                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Draney, Amelia            18 Boise St-SR            52.09      53.50  
      12.65   13.59   13.90   13.36                                
 18 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN                51.00      53.54  
      12.72   13.42   14.08   13.32                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Bierman, Steph            20 Saint Benedict-MN      56.00      53.75  
      12.31   13.72   13.96   13.76                                
 20 Balogh, Blake             20 Boise St-SR            53.90      53.81  
      12.28   13.68   14.01   13.84                                
 21 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN            55.87      53.84  
      12.14   13.53   14.14   14.03                                
 22 Wyer, Isabel              18 Minn-MN                51.11      53.94  
      12.61   13.35   14.22   13.76                                
 23 Campeau, Michelle         16 Gustavus-MN            55.85      53.95  
      12.29   13.53   14.13   14.00                                
 24 Critchley, Kalen          18 South Dakota St-SD     56.15      54.28  
      12.55   13.48   14.34   13.91                                
 25 Anderson, Leah            20 Gustavus-MN            55.09      54.30  
      12.48   13.56   13.94   14.32                                
 26 Zenner, Abby              20 South Dakota St-SD     56.17      54.37  
      12.27   13.53   14.25   14.32                                
 27 Goosen, Jade              19 South Dakota St-SD     54.84      54.57  
      12.28   13.78   14.15   14.36                                
 27 Bullinger, Rae            18 Minn-MN                58.88      54.57  
      12.30   13.70   14.43   14.14                                
 29 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN            55.73      55.00  
      12.29   13.54   14.68   14.49                                
 30 Jagler, Sammy             18 Gustavus-MN            57.30      55.09  
      12.67   13.98   14.35   14.09                                
 31 Molitor, Tiana            19 St. Thomas-MN          55.74      55.30  
      12.77   13.80   14.54   14.19                                
 32 Cook, Katie               20 South Dakota St-SD     57.99      55.45  
      12.43   13.81   14.82   14.39                                
 33 Punyko, Emily             22 St. Thomas-MN          54.69      55.46  
      12.07   14.02   14.48   14.89                                
 34 Crump, Hannah             18 South Dakota St-SD     57.16      55.48  
      12.72   13.93   14.61   14.22                                
 35 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN                55.44      55.49  
      12.68   13.66   14.74   14.41                                
 36 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD     59.81      55.51  
      12.80   13.95   14.79   13.97                                
 37 Salazar, Brittany         20 Carleton-MN            56.82      55.66  
      12.59   14.06   14.41   14.60                                
 38 Georgescu, Smaranda       19 Macalester-MN          55.03      55.69  
      12.72   14.07   14.47   14.43                                
 39 Thomforde, Marla          20 St. Olaf-MN            54.69      55.76  
      12.48   14.25   14.66   14.37                                
 40 Anderson, Abbie           21 St. Thomas-MN          56.20      55.94  
      12.73   13.79   14.78   14.64                                
 41 Panka, Cassy              21 St. Thomas-MN          55.90      55.95  
      12.96   14.07   14.67   14.25                                
 42 Iaquinta, Sophia          21 Gustavus-MN            58.32      55.96  
      12.75   13.78   14.56   14.87                                
 43 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN          57.50      56.13  
      12.68   13.89   14.91   14.65                                
 44 Blasko, Emily             21 Boise St-SR            52.99      56.18  
      12.78   14.08   14.64   14.68                                
 45 Braiedy, Alex             20 Carleton-MN            57.00      56.28  
      12.85   14.29   14.76   14.38                                
 46 Grunewald, Courtney          St. Thomas-MN          57.50      56.40  
      12.85   13.95   14.84   14.76                                
 47 McBride, Madison          20 Carleton-MN            57.12      56.41  
      13.21   13.95   14.85   14.40                                
 48 Guy, Alexandra            21 Carleton-MN            57.00      56.43  
      12.66   14.41   14.81   14.55                                
 49 Barlow, Zoe               18 St. Olaf-MN            57.00      56.46  
      13.16   14.07   14.89   14.34                                
 50 Alfano, Kristi            19 South Dakota St-SD     59.06      56.50  
      12.71   14.38   14.62   14.79                                
 51 Holwerda, Kennedy         18 Gustavus-MN            58.65      56.58  
      12.60   14.36   14.82   14.80                                
 52 Gardner, Missy            19 Gustavus-MN            59.28      56.71  
      12.82   14.26   14.83   14.80                                
 53 Larson, Claire            20 St. Thomas-MN          57.50      56.72  
      12.81   14.16   15.23   14.52                                
 54 Nguyen, Katrina           18 Carleton-MN            58.03      56.89  
                      14.56   14.70                                
 55 Hendricks, Jessie         20 South Dakota St-SD     58.49      56.90  
      12.72   14.17   15.03   14.98                                
 56 Greenwood, Mollie         18 Gustavus-MN            57.84      57.00  
      12.85   14.25   14.68   15.22                                
 57 Lund, Kaia                18 Macalester-MN          57.19      57.26  
      13.12   14.31   15.00   14.83                                
 58 Halvorson, Alese          21 Macalester-MN          56.55      57.28  
      13.04   14.25   15.20   14.79                                
 59 Brua, Tori                19 Minnesota-Morris-MN    59.56      57.37  
      13.34   14.53   14.81   14.69                                
 60 Peichel, Molly            21 St. Thomas-MN        1:00.50      57.38  
      13.01   14.29   14.92   15.16                                
 61 Rudin, Kristina           18 Saint Benedict-MN      56.86      57.49  
      12.91   14.18   15.21   15.19                                
 62 Harder, Meghan            19 Saint Benedict-MN      57.14      57.71  
      12.85   14.15   15.49   15.22                                
 63 Hansen, Stephanie         20 Gustavus-MN            59.18      57.79  
      13.37   14.58   15.14   14.70                                
 64 Thurow, Emily             18 St. Thomas-MN          58.83      58.08  
      13.12   14.15   15.52   15.29                                
 65 Reynen, Natalie           21 Minnesota-Morris-MN    58.47      58.12  
                      15.14   15.21                                
 66 Kahnk, Courtney           21 Minnesota-Morris-MN    57.23      58.54  
      12.95   14.44   15.74   15.41                                
 67 Heller, Katie             18 Saint Mary's MN-MN     58.24      58.72  
      13.19   14.24   15.71   15.58                                
 68 McLarnan, Nina            18 St. Olaf-MN          1:00.22      58.77  
      13.24   14.74   15.31   15.48                                
 68 Splinter, Averi           21 St. Thomas-MN          59.50      58.77  
      13.14   14.67   15.61   15.35                                
 70 Shea, Maura                  St. Thomas-MN          58.37      58.78  
      13.44   14.70   15.50   15.14                                
 71 Polusny, Grace            19 St. Olaf-MN            58.85      58.79  
      13.97   14.50   15.49   14.83                                
 72 Berry, Siri                  Cobbers              1:02.51      58.84  
      13.91   14.87   15.41   14.65                                
 73 Lester, Anisa             18 Carleton-MN            59.27      58.91  
      13.27   15.16   15.84   14.64                                
 74 Noel, Lauren              17 Saint Benedict-MN      59.93      59.03  
      13.49   14.70   15.71   15.13                                
 75 Tomsky, Kate              19 Gustavus-MN          1:02.62      59.11  
      13.34   14.77   15.70   15.30                                
 76 Culver, Emily             18 Carleton-MN          1:01.01      59.16  
      13.73   14.48   16.08   14.87                                
 77 Houlihan, Emily           21 Carleton-MN          1:03.72      59.23  
      13.51   14.96   15.35   15.41                                
 78 Manley, Hannah            18 Saint Benedict-MN      59.02      59.34  
      13.57   15.14   15.40   15.23                                
 79 Glotzer, Magda            18 Carleton-MN          1:01.20      59.51  
      13.68   14.88   15.65   15.30                                
 80 Salathe, Sam              20 Minnesota-Morris-MN    58.98      59.55  
      13.44   14.76   15.36   15.99                                
 81 Chapman, Kaila            19 Macalester-MN          59.59      59.57  
      13.39   15.05   15.54   15.59                                
 82 Johnson, Madeline            Cobbers              1:00.04      59.68  
      13.64   14.39   15.96   15.69                                
 83 Magid, Sarah              20 Carleton-MN          1:02.22      59.73  
      13.90   14.42   15.90   15.51                                
 84 Lindstrom, Cassie         20 Gustavus-MN            58.74      59.76  
      13.12   15.33   15.75   15.56                                
 85 Ziegler, Franny           18 Gustavus-MN          1:02.07      59.78  
      13.31   15.25   15.73   15.49                                
 86 Teskey, Katrina              Cobbers              1:01.07      59.82  
      13.64   14.72   15.87   15.59                                
 87 Kolansinski, Jillian      18 St. Thomas-MN        1:00.07      59.83  
      13.15   15.11   15.94   15.63                                
 88 Hawker, Hannah            21 Hamline-MN             57.62    1:00.03  
      13.18   14.97   15.96   15.92                                
 89 Marks, Emily              18 Carleton-MN            58.50    1:00.04  
      13.22   15.30   15.86   15.66                                
 90 Swensen, Erin                St. Thomas-MN        1:00.50    1:00.14  
                      15.81   15.81                                
 91 Gilliland, Caitlin        20 St. Olaf-MN            57.50    1:00.36  
      13.75   15.01   16.20   15.40                                
 92 Miller, Tasha             19 Minnesota-Morris-MN    59.67    1:01.00  
      13.42   15.36   16.10   16.12                                
 93 Rouhandeh, Chloe          20 Carleton-MN          1:02.36    1:01.09  
      13.46   15.32   16.28   16.03                                
 94 Sanchez, Camille          20 Carleton-MN          1:04.49    1:01.24  
      13.85   16.11   15.72   15.56                                
 95 Bonestroo, Hannah         19 Macalester-MN          59.45    1:01.26  
      13.35   14.92   16.34   16.65                                
 96 Hoff, Lauren              18 Carleton-MN          1:01.00    1:01.40  
      14.01   15.37   16.48   15.54                                
 97 Elgarten, Taylor          18 Hamline-MN           1:02.07    1:01.64  
      13.93   15.41   16.13   16.17                                
 98 Brockman, Resa            20 Minnesota-Morris-MN  1:03.27    1:01.70  
      13.68   15.28   16.26   16.48                                
 99 Wahlquist, Annika         19 St. Thomas-MN        1:02.66    1:01.81  
      13.58   15.71   16.31   16.21                                
100 Erickson, Emily           22 Gustavus-MN          1:01.29    1:02.07  
      13.73   15.68   16.31   16.35                                
101 Meehan, Ashling           21 Saint Mary's MN-MN   1:03.40    1:02.25  
      14.56   15.34   16.46   15.89                                
102 Weaver, Jesse             20 Carleton-MN          1:02.12    1:02.44  
                      16.10   15.60                                
103 Dorle, Caity              18 Gustavus-MN            58.90    1:02.60  
      14.03   15.77   16.50   16.30                                
104 Hinrichs, Abby            21 Gustavus-MN          1:10.09    1:02.76  
      14.14   15.53   17.09   16.00                                
105 Weldai, Christina         21 Saint Mary's MN-MN   1:04.03    1:03.12  
                      16.81   16.01                                
106 Harte, Lizzy              19 Macalester-MN        1:02.90    1:03.23  
      14.16   15.52   16.50   17.05                                
107 Bloom, Christina          20 Macalester-MN        1:03.39    1:03.30  
      14.51   15.80   16.84   16.15                                
108 Erdmann, Kennedy          19 Minnesota-Morris-MN  1:03.44    1:03.65  
      14.29   15.91   16.87   16.58                                
109 Stewart, Marissa          18 Augsburg-MN          1:05.11    1:03.88  
      14.14   15.73   17.03   16.98                                
110 Heldt, Meghan             20 Gustavus-MN          1:08.84    1:04.16  
      14.42   16.41   16.91   16.42                                
111 McGinn, Anna              19 Carleton-MN          1:03.75    1:04.22  
      14.57   16.11   16.97   16.57                                
112 Zobitz, Hannah            19 Saint Benedict-MN    1:06.55    1:04.45  
      14.77   16.21   16.77   16.70                                
113 Feigin, Amanda            19 Macalester-MN        1:06.98    1:04.48  
      14.61   15.99   16.84   17.04                                
114 Bartelt, Tilly            20 Macalester-MN        1:05.29    1:04.97  
      14.84   16.36   17.05   16.72                                
115 Raecker, Anne             22 Saint Mary's MN-MN   1:05.02    1:05.52  
      15.38   16.08   17.28   16.78                                
116 Ewing, Amanda             21 Minnesota-Morris-MN  1:07.01    1:06.13  
      14.28   16.46   17.66   17.73                                
117 Donnay, Abby              19 Minnesota-Morris-MN  1:05.01    1:06.32  
      15.23   16.00   17.53   17.56                                
118 Fanning, Sarah            20 Saint Mary's MN-MN   1:06.85    1:06.44  
      15.20   16.80   17.61   16.83                                
119 Nycklemoe, Siri           18 St. Olaf-MN          1:06.67    1:06.82  
      15.45   16.56   17.58   17.23                                
120 Lenzen, Hannah            18 Hamline-MN           1:06.08    1:07.02  
      14.81   17.12   17.54   17.55                                
121 Gregorio, Elizabeth       18 Hamline-MN           1:08.76    1:07.24  
      15.04   16.70   17.88   17.62                                
122 Hughes, Natalie           20 Minnesota-Morris-MN  1:07.71    1:07.26  
      14.68   16.60   17.94   18.04                                
123 Stark, Callie             18 Saint Benedict-MN    1:05.48    1:07.48  
      15.51   17.25   17.40   17.32                                
124 Goblirsch, Claire         19 Gustavus-MN          1:08.00    1:08.77  
      15.00   17.48   18.24   18.05                                
125 Beck, Elika               20 Carleton-MN          1:05.00    1:09.71  
      16.12   17.05   18.51   18.03                                
126 Christianson, Marit       19 Saint Mary's MN-MN   1:10.42    1:09.92  
                      42.86   17.65                                
127 Robertson, Isabella       18 Gustavus-MN          1:03.40    1:10.19  
      16.05   17.85   18.76   17.53                                
128 Morrison, Chloe           19 Saint Mary's MN-MN   1:10.64    1:10.36  
      16.14   17.79   18.55   17.88                                
129 Amini, Ariana             19 Macalester-MN        1:14.29    1:13.50  
      16.37   18.77   19.49   18.87                                
130 Greischar, Shauna         21 Augsburg-MN          1:15.26    1:17.88  
      15.98   19.28   20.77   21.85                                
131 Silverstein, Karina       18 Hamline-MN           1:15.87    1:18.87  
      16.54   20.12   21.11   21.10                                
132 Leif, Elizabeth           19 Saint Mary's MN-MN   1:21.33    1:22.47  
      18.32   20.55   22.55   21.05                                
 
Event 26  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Thielen, Jon              19 Minn-MN                46.42      46.03  
      10.67   11.61   12.17   11.58                                
  2 Miksch, Ryan              21 Minn-MN                46.63      46.18  
      10.62   11.71   12.13   11.72                                
  3 Jacobson, Dan             19 South Dakota St-SD     45.90      46.26  
      10.68   11.39   12.32   11.87                                
  4 Huft, Erick               19 Minn-MN                46.99      46.78  
      10.95   11.88   12.10   11.85                                
  5 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN          46.86      46.93  
      10.91   11.90   12.30   11.82                                
  6 Brinck, Niklas            21 Minn-MN                47.12      47.73  
      10.87   12.08   12.51   12.27                                
  7 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            47.18      47.86  
      10.98   12.23   12.39   12.26                                
  8 Knaak, Paul               21 St. John's-MN          47.44      47.90  
      10.75   11.98   12.42   12.75                                
B - Final
  9 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            48.19      47.87  
      11.11   12.36   12.40   12.00                                
 10 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          47.54      47.91  
      10.89   11.92   12.73   12.37                                
 11 Lahr, Evan                19 Carleton-MN            47.89      48.00  
      11.08   12.13   12.86   11.93                                
 12 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD     48.29      48.06  
      11.10   12.09   12.54   12.33                                
 13 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD     48.04      48.10  
      11.11   12.10   12.37   12.52                                
 14 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD     47.87      48.29  
      11.11   12.44   12.58   12.16                                
 15 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN            47.93      48.32  
      10.91   12.25   12.76   12.40                                
 16 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN          48.27      48.35  
      11.05   12.35   12.64   12.31                                
 
Event 26  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Jacobson, Dan             19 South Dakota St-SD     46.72      45.90  
      10.43   11.32   12.12   12.03                                
  2 Thielen, Jon              19 Minn-MN                47.69      46.42  
      10.53   11.82   12.04   12.03                                
  3 Miksch, Ryan              21 Minn-MN                46.04      46.63  
      10.59   11.77   12.26   12.01                                
  4 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN          47.50      46.86  
      10.88   11.71   12.17   12.10                                
  5 Huft, Erick               19 Minn-MN                47.08      46.99  
      10.91   11.63   12.22   12.23                                
  6 Brinck, Niklas            21 Minn-MN                46.99      47.12  
      10.96   12.04   12.27   11.85                                
  7 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            47.65      47.18  
      11.15   11.91   12.13   11.99                                
  8 Bravence, Ben             21 Minn-MN                47.77      47.26  
      10.73   11.85   12.18   12.50                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hansen, Jan               18 Minn-MN                48.34      47.35  
      10.76   11.93   12.42   12.24                                
 10 Gordon, Ian               19 Minn-MN                47.42      47.42  
      10.48   11.70   12.54   12.70                                
 11 Knaak, Paul               21 St. John's-MN          49.86      47.44  
      10.75   12.04   12.27   12.38                                
 12 Newenhouse, Carl          21 Minn-MN                45.89      47.52  
      11.04   11.81   12.49   12.18                                
 13 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          49.12      47.54  
      10.70   11.95   12.33   12.56                                
 14 Bublitz, Chase            19 Minn-MN                47.31      47.62  
      10.84   11.93   12.60   12.25                                
 15 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN            49.00      47.69  
      11.00   12.20   12.41   12.08                                
 16 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD     48.22      47.78  
      10.91   12.02   12.45   12.40                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bolinske, Ben             21 South Dakota St-SD     47.33      47.87  
      10.55   12.12   12.57   12.63                                
 18 Lahr, Evan                19 Carleton-MN            47.92      47.89  
      10.85   11.95   12.62   12.47                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN            48.30      47.93  
      10.87   12.02   12.62   12.42                                
 20 Friesch, DJ               22 Minn-MN                48.11      47.99  
      11.49   12.00   12.38   12.12                                
 21 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD     48.68      48.04  
      11.13   11.90   12.64   12.37                                
 22 McHugh, Conner            19 Minn-MN                47.72      48.17  
      10.99   12.07   12.54   12.57                                
 23 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            49.00      48.19  
      11.23   12.26   12.49   12.21                                
 24 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN          47.51      48.27  
      11.07   11.74   12.69   12.77                                
 25 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD     48.30      48.29  
      10.92   12.15   12.49   12.73                                
 25 Boston, Bryce             19 Minn-MN                46.99      48.29  
      11.17   12.18   12.73   12.21                                
 27 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN            49.91      48.33  
      11.01   12.09   12.68   12.55                                
 28 Bergman, Kenny            19 St. John's-MN          48.52      48.36  
      11.42   12.73   12.25   11.96                                
 29 Orf, Nick                 19 Minn-MN                48.88      48.46  
      11.19   12.46   12.51   12.30                                
 30 Schneeman, Luke           19 St. Thomas-MN          49.50      48.49  
      11.06   12.41   12.43   12.59                                
 31 Sande, Erick              19 Minn-MN                50.98      48.68  
      11.12   12.30   12.68   12.58                                
 32 Smith, CJ                 22 Minn-MN                47.99      48.80  
      11.09   12.07   12.84   12.80                                
 33 Longhurst, Geoffrey       19 South Dakota St-SD     52.40      48.97  
      11.02   12.58   12.80   12.57                                
 34 Mattox, Spencer           19 Minn-MN                48.88      49.13  
      11.22   12.35   12.99   12.57                                
 35 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN            49.84      49.18  
      10.86   12.12   13.20   13.00                                
 36 Magee, Connor             20 St. John's-MN          50.45      49.21  
      11.28   12.16   12.95   12.82                                
 37 Bragg, Will               18 Gustavus-MN            50.79      49.40  
      11.19   12.50   12.71   13.00                                
 38 Fuerste, Cole             21 St. Thomas-MN          49.50      49.41  
      11.24   12.14   13.06   12.97                                
 39 Solfelt, Mike             20 St. Thomas-MN          49.50      49.59  
      11.35   12.49   12.81   12.94                                
 40 Lara, Victor              20 Hamline-MN             50.87      49.66  
      11.35   12.34   13.23   12.74                                
 41 Larocca, Tom              19 St. Thomas-MN          50.50      49.69  
      11.22   12.55   12.90   13.02                                
 41 Urness, Andrew            20 St. John's-MN          49.46      49.69  
      11.20   12.62   12.76   13.11                                
 43 Reilly, Connor            20 St. John's-MN          50.75      49.89  
      11.62   12.54   13.09   12.64                                
 44 Grinich, Stephen          20 Carleton-MN            48.29      49.90  
      11.35   12.41   13.03   13.11                                
 45 Mills, Corey              21 Minn-MN                50.27      50.04  
      11.60   12.53   13.14   12.77                                
 46 Eklund, Evan              21 St. Thomas-MN          52.40      50.08  
      11.47   12.39   13.10   13.12                                
 47 Peters, Adam              19 Gustavus-MN            51.17      50.28  
      11.88   12.96   13.10   12.34                                
 48 Kahat, David              21 St. John's-MN          51.92      50.33  
      11.44   12.35   13.20   13.34                                
 49 Bergstrom, Micah          18 Gustavus-MN            52.60      50.40  
      11.57   12.80   13.12   12.91                                
 50 Danson, Eli               21 Carleton-MN            52.50      50.44  
      11.59   12.56   13.00   13.29                                
 51 Conners, Jeremy           19 St. Thomas-MN          51.50      50.49  
      11.86   12.60   13.06   12.97                                
 52 Johnson, Parker           20 Hamline-MN             55.12      50.64  
      11.46   12.71   13.42   13.05                                
 53 Cavanaugh, Sam            18 St. Olaf-MN            52.18      50.83  
      11.48   12.48   13.38   13.49                                
 54 Kalb, Evan                18 St. Thomas-MN          52.50      50.85  
      11.66   12.86   13.43   12.90                                
 54 Konsor, Sam               19 St. John's-MN          50.01      50.85  
      11.24   12.65   13.01   13.95                                
 56 Stern, Jake               20 Gustavus-MN            51.50      50.89  
      11.71   12.83   13.40   12.95                                
 57 Huls, Brian                  St. Thomas-MN          51.50      50.94  
      11.49   12.91   13.28   13.26                                
 58 Moren, Thomas             18 Gustavus-MN            51.94      51.19  
      11.18   12.63   13.38   14.00                                
 59 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN             51.29      51.29  
      11.55   12.72   13.59   13.43                                
 60 Duff, Ted                 18 St. Thomas-MN          51.71      51.38  
      11.84   13.04   13.35   13.15                                
 61 Lock, Ian                 20 Macalester-MN          51.85      51.47  
      11.99   12.82   13.33   13.33                                
 62 Ross, Ethan               19 Hamline-MN             54.30      51.60  
      11.87   13.05   13.65   13.03                                
 63 Anderson, Timothy         20 Gustavus-MN            54.37      51.69  
      11.54   12.70   13.25   14.20                                
 64 Schoettmer, Josh          20 St. Thomas-MN          52.50      51.73  
      11.62   12.93   13.41   13.77                                
 65 Hayhurst, Sam             18 St. Thomas-MN          52.43      51.99  
      11.72   12.82   13.67   13.78                                
 66 Christopherson, Ian       18 St. Thomas-MN          51.51      52.04  
      11.58   13.07   13.73   13.66                                
 67 Bower, Luke               21 Macalester-MN          52.07      52.20  
      11.82   12.99   13.79   13.60                                
 68 Smith, Ryan               21 St. Thomas-MN          54.40      52.25  
      11.88   13.13   13.71   13.53                                
 68 Terrien, Grant            19 Carleton-MN            54.12      52.25  
      11.89   13.24   13.56   13.56                                
 70 Hamilton, Maxwell         20 St. Thomas-MN          52.88      52.32  
      11.76   13.22   14.05   13.29                                
 71 Lange, Isaac              19 Gustavus-MN            53.30      52.38  
      12.09   13.09   13.72   13.48                                
 72 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN          52.50      52.63  
      11.87   13.38   13.76   13.62                                
 73 Robb, Alexander           19 St. Thomas-MN          53.50      52.86  
      11.82   13.41   13.77   13.86                                
 74 Nault-Mauer, Benj         20 St. John's-MN          52.21      52.97  
      12.05   13.31   14.07   13.54                                
 75 Vininski, Dakota          18 Gustavus-MN            53.28      52.99  
      11.93   13.38   13.88   13.80                                
 76 Noecker, Curtis           18 St. John's-MN          53.37      53.01  
      12.14   13.42   13.69   13.76                                
 77 Claman, Alex              19 Carleton-MN            54.13      53.06  
      12.30   13.22   14.13   13.41                                
 78 Azar, Dominic             18 St. Thomas-MN          51.50      53.11  
      11.95   13.34   14.00   13.82                                
 79 Tonda, Joe                19 Saint Mary's MN-MN     53.65      53.21  
      11.94   13.22   13.98   14.07                                
 80 Culloton, Aidan           17 St. John's-MN          53.11      53.22  
      11.75   13.02   14.41   14.04                                
 81 Defoe, Nate               19 Gustavus-MN            55.17      53.27  
      11.72   13.27   14.28   14.00                                
 82 Batkiewicz, Devin         19 St. John's-MN          53.71      53.31  
      12.08   13.33   14.20   13.70                                
 83 Hiniker, James            20 St. Thomas-MN          56.50      53.34  
      12.34   13.49   14.06   13.45                                
 84 Mickelson, Clayton        20 Gustavus-MN            55.14      53.44  
      12.45   13.37   13.94   13.68                                
 85 Schares, Henry            21 St. Olaf-MN            56.57      53.52  
      11.87   13.35   14.15   14.15                                
 86 Gleason, Samuel           18 Macalester-MN          53.45      53.72  
      11.78   13.48   14.29   14.17                                
 87 Daniels, Jerry            21 Hamline-MN             54.50      54.11  
      12.26   13.38   14.30   14.17                                
 88 Benson, Walter            20 Macalester-MN          54.14      54.19  
      12.07   13.55   14.10   14.47                                
 89 Echelard, Hudson          18 St. John's-MN          54.73      54.41  
      12.22   13.35   14.57   14.27                                
 90 Bertel, Peter             19 Macalester-MN          54.60      54.57  
      12.35   13.62   14.35   14.25                                
 91 Kuehl, Erik               18 St. Olaf-MN            55.74      54.94  
      11.96   13.70   14.69   14.59                                
 92 Fuerste, Wade             21 St. Thomas-MN          56.50      55.05  
      12.28   14.11   14.14   14.52                                
 93 Tormene, Matteo           18 Macalester-MN        1:00.26      55.23  
      26.27   14.54   14.42                                        
 94 Dizon, Jlor               20 Carleton-MN            56.71      55.41  
      12.88   13.85   14.42   14.26                                
 95 Cancino, Christian        18 St. John's-MN          54.52      55.50  
      12.94   13.80   14.63   14.13                                
 96 McCrackin, Dan            19 Gustavus-MN            55.00      55.53  
      12.27   13.96   14.72   14.58                                
 97 Pietrowski, Aaron            St. Thomas-MN          56.58      55.91  
      13.07   14.14   14.72   13.98                                
 98 Wilson, Issa              18 Carleton-MN            55.00      56.38  
      12.67   14.19   14.95   14.57                                
 99 Mockler, Brian            19 Saint Mary's MN-MN     57.22      56.41  
      12.72   14.40   14.75   14.54                                
100 Simonides, Alex           22 Carleton-MN            59.26      57.17  
      13.04   14.49   14.72   14.92                                
101 Woolever, Kadin           18 Carleton-MN            58.21      57.51  
      12.88   14.44   14.86   15.33                                
102 Lynch, James              21 Saint Mary's MN-MN     59.98      58.06  
      26.99   15.51   15.56                                        
103 Knutson, Tommy            20 St. Thomas-MN          57.50      58.67  
      12.54   14.08   15.62   16.43                                
104 Benson, Connor            20 Hamline-MN             58.75      58.74  
      12.87   14.70   15.56   15.61                                
105 Moehrke, August           18 Gustavus-MN            59.94      59.38  
      27.44   15.85   16.09                                        
106 Lecy, Evan                19 Saint Mary's MN-MN   1:01.20      59.75  
      28.64   15.77   15.34                                        
107 Perez, Jacob              18 Hamline-MN           1:02.03    1:00.38  
      28.72   15.39   16.27                                        
108 Harten, Ben               19 Saint Mary's MN-MN   1:02.77    1:01.30  
      28.57   16.60   16.13                                        
109 Baeck, Nick               20 Carleton-MN          1:07.81    1:05.26  
      29.68   16.86   18.72                                        
 -- Whelan, James             18 Hamline-MN             59.73         DQ  
      13.31   14.73   15.71   16.05                                
 -- Kromash, Ben              20 Macalester-MN          53.42         DQ  
 -- Finkelstein, Zac          18 Saint Mary's MN-MN     51.14        DFS  
 -- Van Laarhoven, Tim        19 St. Thomas-MN          52.35        DFS  
 -- Herold, Kyle              21 Gustavus-MN            52.57        DFS  
 -- Voss, Griffin             21 St. Thomas-MN          49.50        DFS  
 -- Darien, Benjamin          19 St. Thomas-MN          54.98        DFS  
 -- Desjardins, Yann          22 South Dakota St-SD     50.45        DFS  
 -- Heller, P.J.              20 Saint Mary's MN-MN     55.02        DFS  
 -- Menendez, Tyler           18 Gustavus-MN            56.42        DFS  
 
Event 27  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Cannon, Nikki             21 Boise St-SR            58.34      55.73  
      13.30   13.96   14.48   13.99                                
  2 Plant, Jessica            21 Minn-MN                57.75      57.31  
      13.85   14.10   14.90   14.46                                
  3 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD     58.00      57.43  
      13.90   13.96   14.97   14.60                                
  4 Weiland, Becca            21 Minn-MN                58.21      57.78  
      13.96   14.45   14.81   14.56                                
  5 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD     58.73      57.98  
      13.40   14.56   14.99   15.03                                
  6 Wetzel, Maria             19 Carleton-MN            58.72      58.25  
      13.74   14.50   14.91   15.10                                
  7 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD     58.35      58.48  
      14.08   14.60   15.02   14.78                                
  8 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD     58.01      59.70  
      13.59   14.66   15.89   15.56                                
B - Final
  9 Johansen, Sydney          21 Boise St-SR            59.10      58.19  
      14.17   14.41   15.14   14.47                                
 10 Nack, Danielle            18 Minn-MN                59.05      58.61  
      14.00   14.47   15.47   14.67                                
 11 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN            59.70      58.91  
      14.22   14.52   15.30   14.87                                
 12 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD     58.80      59.46  
      14.30   14.71   15.53   14.92                                
 13 Portela, Chloe            22 Minn-MN                59.75    1:00.07  
      14.17   15.12   15.28   15.50                                
 14 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR          1:00.70    1:00.47  
      14.53   15.20   15.50   15.24                                
 15 Critchley, Kalen          18 South Dakota St-SD   1:00.87    1:01.21  
      14.25   15.23   15.64   16.09                                
 16 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN        1:00.16    1:02.06  
      14.32   15.50   16.08   16.16                                
 
Event 27  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Plant, Jessica            21 Minn-MN                57.13      57.75  
      13.84   14.12   15.14   14.65                                
  2 Hendricks, Cassie         18 South Dakota St-SD     59.44      58.00  
      13.84   14.27   14.95   14.94                                
  3 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD     58.44      58.01  
      13.56   14.03   15.09   15.33                                
  4 Weiland, Becca            21 Minn-MN                58.20      58.21  
      14.23   14.60   14.88   14.50                                
  5 Cannon, Nikki             21 Boise St-SR            55.64      58.34  
      14.02   14.34   15.53   14.45                                
  6 Vakshteyn, Katya          18 South Dakota St-SD   1:01.37      58.35  
      13.95   14.52   14.94   14.94                                
  7 Wetzel, Maria             19 Carleton-MN            59.44      58.72  
      13.94   14.50   15.21   15.07                                
  8 Overhue, Hadlie           20 South Dakota St-SD   1:00.36      58.73  
      13.59   14.77   15.29   15.08                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD   1:02.19      58.80  
      13.96   14.79   15.14   14.91                                
 10 Nack, Danielle            18 Minn-MN                59.97      59.05  
      13.95   14.79   15.30   15.01                                
 11 Johansen, Sydney          21 Boise St-SR            56.80      59.10  
      14.36   14.65   15.42   14.67                                
 12 Booher, Hayley            19 Gustavus-MN          1:00.03      59.70  
      14.39   14.79   15.30   15.22                                
 13 Portela, Chloe            22 Minn-MN              1:00.11      59.75  
      14.14   14.88   15.30   15.43                                
 14 Zeiger, Blake             21 Minn-MN                59.08      59.89  
      14.12   14.86   15.77   15.14                                
 15 Glassbrenner, Alix        19 St. Thomas-MN        1:01.51    1:00.16  
      14.08   14.97   15.57   15.54                                
 16 Cann, Felicity            19 Boise St-SR            58.13    1:00.47  
      14.43   15.03   15.89   15.12                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Votava, Lauren            21 Minn-MN              1:00.00    1:00.61  
      14.99   15.03   15.38   15.21                                
 18 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR            58.49    1:00.70  
      14.72   15.00   15.77   15.21                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Critchley, Kalen          18 South Dakota St-SD   1:02.03    1:00.87  
      14.59   15.20   15.56   15.52                                
 20 Clark, Allie              19 Carleton-MN          1:04.31    1:01.27  
      14.58   15.19   15.95   15.55                                
 21 Schlegel, Breanna         21 Gustavus-MN          1:05.12    1:01.59  
      14.51   15.15   15.89   16.04                                
 22 Schumacher, Allison       19 Minn-MN                59.99    1:01.61  
      14.31   15.60   16.01   15.69                                
 23 Janzen, Kiera             21 Minn-MN                58.99    1:01.65  
      15.32   15.38   15.86   15.09                                
 24 Humbert, Jenna            20 Saint Benedict-MN    1:04.02    1:01.79  
      14.84   15.23   15.89   15.83                                
 25 Coogan, Alison            21 Carleton-MN          1:05.76    1:01.90  
      15.26   15.32   16.11   15.21                                
 26 Moore, Emri               20 Boise St-SR            57.50    1:02.33  
      14.93   15.12   16.47   15.81                                
 27 Goosen, Jade              19 South Dakota St-SD   1:02.50    1:02.44  
      14.40   15.87   16.16   16.01                                
 28 Donofrio, Angela          20 Gustavus-MN          1:05.74    1:02.70  
      14.76   15.42   16.11   16.41                                
 29 Anderson, Leah            20 Gustavus-MN          1:04.00    1:02.73  
      15.07   15.86   16.03   15.77                                
 30 Ste Marie, Devin          21 Minn-MN                59.97    1:02.81  
      14.73   15.78   16.33   15.97                                
 31 Hutsell, Kayla            21 Gustavus-MN          1:06.87    1:02.96  
      15.20   15.84   16.33   15.59                                
 32 Panka, Cassy              21 St. Thomas-MN        1:03.94    1:02.99  
      15.40   15.77   16.16   15.66                                
 33 Holwerda, Kennedy         18 Gustavus-MN          1:04.39    1:03.17  
      15.54   15.76   16.42   15.45                                
 34 Molitor, Tiana            19 St. Thomas-MN        1:03.29    1:03.33  
      15.02   15.69   16.53   16.09                                
 35 Johnson, Madeline            Cobbers              1:07.60    1:03.63  
      15.28   15.51   16.67   16.17                                
 36 Talbot, Meghan            21 St. Thomas-MN        1:03.50    1:03.64  
      15.18   15.65   16.64   16.17                                
 37 Hardwick, Libby              Cobbers              1:04.06    1:03.96  
      14.98   16.30   16.34   16.34                                
 38 Ridgeway, Emma            18 Saint Benedict-MN    1:07.21    1:04.01  
      15.26   15.71   17.08   15.96                                
 39 Dorheim, Kalyn            20 St. Olaf-MN          1:02.97    1:04.08  
      15.25   15.51   16.92   16.40                                
 40 Greenwood, Mollie         18 Gustavus-MN          1:07.95    1:04.21  
      15.47   15.98   16.61   16.15                                
 41 Nguyen, Katrina           18 Carleton-MN          1:07.50    1:04.39  
      15.80   15.70   16.72   16.17                                
 41 Salazar, Brittany         20 Carleton-MN          1:05.00    1:04.39  
      15.56   16.45   16.45   15.93                                
 43 Kieley, Whitney           20 Augsburg-MN          1:05.78    1:04.83  
      15.21   15.84   17.01   16.77                                
 44 Anderson, Abbie           21 St. Thomas-MN        1:04.50    1:04.85  
      15.29   16.20   16.79   16.57                                
 45 Hein, Hannah              19 St. Olaf-MN          1:04.39    1:04.91  
      15.38   15.97   16.92   16.64                                
 46 Rizzo, Marina             19 Gustavus-MN          1:06.47    1:05.18  
      15.79   16.18   17.03   16.18                                
 47 Georgescu, Smaranda       19 Macalester-MN        1:07.97    1:05.66  
      15.38   16.50   17.05   16.73                                
 48 Beauto, Katie             18 Minnesota-Morris-MN  1:06.95    1:05.81  
      15.37   16.54   17.05   16.85                                
 49 Gardner, Missy            19 Gustavus-MN          1:08.82    1:05.90  
      15.54   16.44   17.02   16.90                                
 50 Skurzewski, Casey         21 Gustavus-MN               NT    1:06.14  
      16.13   16.35   16.98   16.68                                
 51 Galewski, Reese           18 Saint Mary's MN-MN   1:07.03    1:06.49  
      15.69   16.93   17.00   16.87                                
 52 Toulokhonova, Masha       19 Carleton-MN          1:07.00    1:06.84  
      16.26   16.72   16.86   17.00                                
 53 Rouhandeh, Chloe          20 Carleton-MN          1:07.10    1:07.09  
      16.20   17.26   17.11   16.52                                
 54 Magid, Sarah              20 Carleton-MN          1:09.50    1:07.29  
      16.13   16.64   17.71   16.81                                
 55 Johnson, Carly               St. Thomas-MN        1:04.08    1:07.33  
      15.86   16.32   17.93   17.22                                
 56 Hawker, Hannah            21 Hamline-MN           1:03.74    1:07.75  
      15.84   16.73   17.93   17.25                                
 57 Leahy, Caitlin            21 Gustavus-MN          1:11.12    1:08.29  
      16.26   16.87   17.64   17.52                                
 58 Brua, Tori                19 Minnesota-Morris-MN  1:09.91    1:09.03  
      16.82   17.12   17.86   17.23                                
 59 Hinrichs, Abby            21 Gustavus-MN          1:13.75    1:09.07  
      16.21   17.51   17.86   17.49                                
 60 Aberg, Madeline           19 Gustavus-MN          1:08.00    1:09.50  
      16.15   17.52   17.82   18.01                                
 61 Lindstrom, Cassie         20 Gustavus-MN          1:12.02    1:09.54  
      17.09   17.20   18.15   17.10                                
 62 Allee, Kaitlyn            18 Hamline-MN           1:11.66    1:09.69  
      16.56   17.35   18.47   17.31                                
 63 Zugg, Eliza               18 Saint Benedict-MN         NT    1:09.83  
      16.45   17.08   18.56   17.74                                
 64 Dwyer, Jennie             20 Hamline-MN           1:10.63    1:10.19  
      16.69   17.55   17.95   18.00                                
 65 Van Sistine, Kendall      20 Macalester-MN        1:09.28    1:11.11  
      16.43   17.62   18.52   18.54                                
 65 Finney, Brooke            18 Macalester-MN        1:11.31    1:11.11  
      16.44   17.86   18.41   18.40                                
 67 Johnson, Lily                Cobbers              1:09.99    1:11.18  
      16.73   17.49   18.92   18.04                                
 68 Teskey, Katrina              Cobbers              1:09.56    1:11.19  
      17.14   17.40   18.78   17.87                                
 69 Burns, Jillian            19 Minnesota-Morris-MN  1:10.01    1:12.21  
      17.52   17.86   18.64   18.19                                
 70 Gregorio, Elizabeth       18 Hamline-MN           1:14.47    1:12.35  
      17.33   17.50   18.87   18.65                                
 71 Meehan, Ashling           21 Saint Mary's MN-MN   1:13.44    1:12.97  
      16.97   17.94   19.00   19.06                                
 72 Ewing, Amanda             21 Minnesota-Morris-MN  1:13.06    1:13.26  
      17.33   18.07   18.87   18.99                                
 73 Salathe, Sam              20 Minnesota-Morris-MN  1:12.18    1:13.53  
      18.40   18.13   18.80   18.20                                
 74 Feigin, Amanda            19 Macalester-MN        1:13.14    1:13.84  
      17.46   18.40   18.96   19.02                                
 75 Donnay, Abby              19 Minnesota-Morris-MN  1:13.29    1:14.45  
      17.83   18.65   18.92   19.05                                
 76 Harte, Lizzy              19 Macalester-MN        1:14.89    1:15.27  
      18.45   19.02   19.50   18.30                                
 77 Hughes, Natalie           20 Minnesota-Morris-MN  1:14.14    1:16.19  
      17.67   18.77   20.25   19.50                                
 78 Dorle, Caity              18 Gustavus-MN          1:14.00    1:17.35  
      18.65   18.59   21.27   18.84                                
 79 Wattenhofer, Kelsey       18 Minnesota-Morris-MN  1:19.01    1:18.63  
      18.52   19.91   20.02   20.18                                
 80 Lenzen, Hannah            18 Hamline-MN           1:18.02    1:19.69  
      19.12   19.53   20.53   20.51                                
 81 Amini, Ariana             19 Macalester-MN        1:18.69    1:20.83  
      19.39   20.83   20.78   19.83                                
 82 Erdmann, Kennedy          19 Minnesota-Morris-MN  1:15.83    1:21.27  
      19.60   20.71   20.58   20.38                                
 83 Silverstein, Karina       18 Hamline-MN           1:25.00    1:44.16  
      24.47   25.81   28.21   25.67                                
 
Event 28  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                48.69      49.14  
      11.52   12.03   12.86   12.73                                
  2 Busch, Noah               20 Minn-MN                51.80      51.20  
      12.02   12.79   13.24   13.15                                
  3 Tribble, Jack             19 Minn-MN                51.57      51.84  
      12.48   13.05   13.48   12.83                                
  4 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN                51.28      51.90  
      12.42   12.79   13.64   13.05                                
  5 McLain, Alex              21 South Dakota St-SD     52.88      53.54  
      12.36   13.35   13.89   13.94                                
  6 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN            53.18      53.63  
      12.88   13.40   13.74   13.61                                
  7 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN            54.40      53.81  
      13.16   13.51   13.74   13.40                                
  8 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD     54.24      54.81  
      12.71   13.56   14.40   14.14                                
B - Final
  9 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN          55.32      54.00  
      12.93   13.54   13.93   13.60                                
 10 Miller, Ben               20 Gustavus-MN            55.14      54.72  
      12.75   13.58   14.47   13.92                                
 11 McGinnis, Connor          20 South Dakota St-SD     55.16      54.74  
      13.14   13.36   14.18   14.06                                
 12 McCormack, Braden         20 St. John's-MN          55.69      54.79  
      12.41   13.32   14.20   14.86                                
 13 Osmolak, Tom              20 St. Thomas-MN          54.91      54.90  
      13.35   13.41   14.18   13.96                                
 14 Larson, Ross              22 Gustavus-MN            55.82      55.58  
      12.97   13.94   14.30   14.37                                
 15 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN          55.82      56.28  
      13.25   13.94   14.70   14.39                                
 16 Ingulsrud, Alex           20 St. John's-MN          55.70      56.33  
      13.25   13.65   14.84   14.59                                
 
Event 28  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                48.54      48.69  
      11.27   11.97   12.85   12.60                                
  2 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN                51.43      51.28  
      12.21   12.65   13.42   13.00                                
  3 Tribble, Jack             19 Minn-MN                51.64      51.57  
      12.37   12.84   13.40   12.96                                
  4 Busch, Noah               20 Minn-MN                52.07      51.80  
      12.10   12.94   13.23   13.53                                
  5 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN                51.89      52.14  
      12.43   12.91   13.70   13.10                                
  6 McLain, Alex              21 South Dakota St-SD     52.00      52.88  
      12.28   13.01   13.95   13.64                                
  7 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN            54.64      53.18  
      12.85   13.17   13.85   13.31                                
  8 Orf, Nick                 19 Minn-MN                53.99      53.22  
      12.61   13.37   13.85   13.39                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Rafter, Jimmy             22 Minn-MN                53.36      53.26  
      11.89   13.24   14.28   13.85                                
 10 Larson, Garrett           21 Minn-MN                54.90      54.21  
      12.94   13.48   14.08   13.71                                
 11 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD   1:03.06      54.24  
      12.75   13.31   14.25   13.93                                
 12 Redondo, Logan            20 Minn-MN                54.44      54.28  
      13.33   13.34   13.94   13.67                                
 13 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN            55.92      54.40  
      13.31   13.92   13.82   13.35                                
 14 Hansen, Jan               18 Minn-MN                52.99      54.64  
      12.91   13.63   14.23   13.87                                
 15 Osmolak, Tom              20 St. Thomas-MN          55.50      54.91  
      13.20   13.57   14.15   13.99                                
 16 Miller, Ben               20 Gustavus-MN            57.17      55.14  
      12.90   13.39   14.50   14.35                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 McGinnis, Connor          20 South Dakota St-SD     55.71      55.16  
      13.15   13.67   14.08   14.26                                
 18 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN          55.14      55.32  
      13.20   13.77   14.25   14.10                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 McCormack, Braden         20 St. John's-MN          55.58      55.69  
      12.92   13.83   14.58   14.36                                
 20 Ingulsrud, Alex           20 St. John's-MN          54.60      55.70  
      13.51   13.80   14.42   13.97                                
 21 Larson, Ross              22 Gustavus-MN            55.94      55.82  
      12.80   13.95   14.41   14.66                                
 21 Kearney, Matthew          18 St. Thomas-MN          56.16      55.82  
      13.38   13.99   14.52   13.93                                
 23 Youngdahl, Trent          19 Gustavus-MN            58.22      55.92  
      13.31   13.53   14.65   14.43                                
 24 Schwab, Aaron             19 Carleton-MN            57.00      56.66  
      13.38   13.96   14.68   14.64                                
 25 Galvin, Leo               18 St. Thomas-MN          56.45      56.82  
      13.31   14.18   14.56   14.77                                
 26 Weinman, Nathaniel        22 South Dakota St-SD   1:00.41      57.12  
      13.66   14.31   15.03   14.12                                
 26 Colucci, Dante            20 Gustavus-MN            55.08      57.12  
      13.41   13.81   14.66   15.24                                
 28 Vandevoorde, Michael      19 St. Thomas-MN          57.92      57.81  
      13.39   13.93   15.08   15.41                                
 29 Hakes, Brett              20 Gustavus-MN          1:01.10      58.20  
      13.57   14.46   15.02   15.15                                
 30 Taylor, Silas             20 Carleton-MN            58.83      58.33  
      13.71   14.36   15.35   14.91                                
 31 Hayhurst, Sam             18 St. Thomas-MN          59.57      58.49  
      13.77   14.74   15.13   14.85                                
 32 Nelson, Josh              19 St. Thomas-MN          57.49      58.54  
      13.80   14.42   15.10   15.22                                
 33 Plumber, Cole             20 Hamline-MN           1:02.39      59.01  
      13.84   14.79   15.21   15.17                                
 34 Loso, Josh                20 St. John's-MN          59.16      59.13  
      13.95   14.59   15.38   15.21                                
 35 Johnson, Parker           20 Hamline-MN             59.93      59.61  
      14.16   14.54   15.60   15.31                                
 36 Stinar, Matt              21 St. John's-MN          58.57      59.81  
      13.78   15.24   15.47   15.32                                
 37 Peters, Adam              19 Gustavus-MN          1:01.61    1:01.19  
      14.19   15.43   15.92   15.65                                
 38 Reynolds, Aaron           19 Carleton-MN          1:01.61    1:03.39  
      14.83   15.69   16.67   16.20                                
 39 Benson, Walter            20 Macalester-MN        1:04.43    1:04.21  
      14.89   15.77   17.06   16.49                                
 40 Kaylor, Robert            20 Carleton-MN          1:06.00    1:06.24  
      15.91   16.57   17.35   16.41                                
 41 Woolever, Kadin           18 Carleton-MN          1:09.38    1:07.45  
      16.34   16.90   17.09   17.12                                
 42 Wilson, Issa              18 Carleton-MN          1:10.00    1:08.19  
      16.73   17.36   17.39   16.71                                
 43 Bower, Luke               21 Macalester-MN        1:07.83    1:09.46  
      16.95   17.43   17.82   17.26                                
 44 Harten, Ben               19 Saint Mary's MN-MN   1:13.27    1:14.73  
      17.32   19.01   18.98   19.42                                
 -- Menendez, Tyler           18 Gustavus-MN          1:05.13        DFS  
 -- Herold, Kyle              21 Gustavus-MN          1:00.22        DFS  
 -- Griffith, Evan            21 St. Olaf-MN            55.67        DFS  
 
Event 29  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Harper, Heather           20 Boise St-SR          2:21.69    2:13.77  
      30.82   34.19   33.93   34.83                                
  2 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   2:16.46    2:14.42  
      30.44   34.59   34.60   34.79                                
  3 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          2:18.39    2:17.00  
      31.66   34.73   35.37   35.24                                
  4 Chard, Emma               18 Boise St-SR          2:23.53    2:18.29  
      31.30   35.37   35.73   35.89                                
  5 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          2:21.37    2:18.88  
      31.49   35.29   35.88   36.22                                
  6 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   2:21.41    2:19.02  
      31.54   35.11   36.15   36.22                                
  7 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          2:23.07    2:21.07  
      32.36   35.64   36.70   36.37                                
  8 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   2:24.17    2:25.75  
      32.42   37.00   37.62   38.71                                
B - Final
  9 Harding, Sam              20 Minn-MN              2:26.06    2:23.74  
      32.85   36.26   37.09   37.54                                
 10 Busack, Heidi             22 Minn-MN              2:26.42    2:23.81  
      31.27   36.66   37.99   37.89                                
 11 Hinton, Kendra            19 South Dakota St-SD   2:25.69    2:25.88  
      33.65   36.91   37.75   37.57                                
 12 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:26.26    2:25.89  
      33.46   37.27   37.70   37.46                                
 13 Bushman, Theresa          18 Minn-MN              2:26.29    2:27.09  
      33.05   36.88   38.23   38.93                                
 14 Hendricks, Jessie         20 South Dakota St-SD   2:28.55    2:27.32  
      33.89   37.06   38.09   38.28                                
 15 Grobe, Bridgette          19 Minn-MN              2:30.21    2:28.23  
      33.21   37.38   38.22   39.42                                
 16 Rasmussen, Sydney         18 South Dakota St-SD   2:29.48    2:31.90  
      33.95   38.75   40.45   38.75                                
 
Event 29  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Campbell, Emily           22 South Dakota St-SD   2:22.90    2:16.46  
      31.01   34.90   35.14   35.41                                
  2 Mathis, Emily             17 Boise St-SR          2:16.55    2:18.39  
      32.42   35.34   35.27   35.36                                
  3 Jorgensen, Whitney        19 Boise St-SR          2:19.84    2:21.37  
      32.73   36.16   36.17   36.31                                
  4 Erf, Kristin              18 South Dakota St-SD   2:25.47    2:21.41  
      32.27   35.83   36.47   36.84                                
  5 Harper, Heather           20 Boise St-SR          2:14.30    2:21.69  
      33.07   36.38   36.07   36.17                                
  6 Strom, Jenny              21 Gustavus-MN          2:24.22    2:23.07  
      32.96   36.06   37.12   36.93                                
  7 Chard, Emma               18 Boise St-SR          2:18.99    2:23.53  
      33.24   37.17   36.95   36.17                                
  8 Smith, Kayce              20 South Dakota St-SD   2:31.41    2:24.17  
      32.26   36.26   37.13   38.52                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hinton, Kendra            19 South Dakota St-SD   2:34.22    2:25.69  
      33.21   37.14   37.49   37.85                                
 10 Harding, Sam              20 Minn-MN              2:24.00    2:26.06  
      33.32   37.46   38.10   37.18                                
 11 Bartel, Olivia            18 South Dakota St-SD   2:30.99    2:26.26  
      33.12   37.38   37.85   37.91                                
 12 Bushman, Theresa          18 Minn-MN              2:27.49    2:26.29  
      33.65   37.41   37.71   37.52                                
 13 Busack, Heidi             22 Minn-MN              2:26.05    2:26.42  
      32.17   37.18   38.71   38.36                                
 14 Siwicki, Breanne          19 Minn-MN              2:26.91    2:27.36  
      34.37   37.72   37.72   37.55                                
 15 Hendricks, Jessie         20 South Dakota St-SD   2:31.12    2:28.55  
      33.65   37.42   38.14   39.34                                
 16 Rasmussen, Sydney         18 South Dakota St-SD   2:36.54    2:29.48  
      34.05   39.15   38.99   37.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Grobe, Bridgette          19 Minn-MN              2:30.29    2:30.21  
      34.06   37.55   38.72   39.88                                
 18 Punyko, Emily             22 St. Thomas-MN        2:29.50    2:30.67  
      35.42   37.93   38.00   39.32                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Field, Morgan             20 Gustavus-MN          2:35.92    2:31.41  
      34.40   38.81   39.06   39.14                                
 20 Knollmueller, Kelsey      21 Augsburg-MN          2:29.89    2:31.51  
      34.80   38.82   39.44   38.45                                
 21 Herrli, Nicole            19 St. Thomas-MN        2:30.35    2:31.82  
      35.00   39.21   38.82   38.79                                
 22 Muntifering, Jenna        19 Gustavus-MN          2:41.37    2:32.55  
      34.86   38.64   39.34   39.71                                
 23 Anding, Tarin             20 Gustavus-MN          2:34.51    2:33.50  
      33.27   37.98   39.98   42.27                                
 24 Lorentzen, Brooke         19 Minn-MN              2:29.99    2:34.06  
                      40.04   40.15                                
 25 Falconer, Elizabeth       20 St. Thomas-MN        2:36.50    2:35.19  
      34.18   38.25   40.18   42.58                                
 26 Rose, Aislin              18 Minn-MN              2:38.00    2:38.35  
      34.76   40.00   41.59   42.00                                
 27 Dehnke, Michelle          20 Gustavus-MN          2:44.63    2:38.80  
      36.66   40.07   40.70   41.37                                
 28 Gastecki, Kayla           21 Minnesota-Morris-MN  2:40.19    2:38.94  
      35.30   40.69   42.02   40.93                                
 29 Peichel, Molly            21 St. Thomas-MN        2:38.50    2:39.75  
      36.50   40.48   41.14   41.63                                
 30 Sather, Lydia             18 St. Thomas-MN        2:42.50    2:40.08  
      35.06   40.79   41.95   42.28                                
 31 Normann, Therese          22 Augsburg-MN          2:44.12    2:40.43  
      36.30   40.58   41.41   42.14                                
 32 Baumann, Erin             18 Gustavus-MN          2:47.27    2:40.64  
      36.72   41.70   41.46   40.76                                
 33 Van Beest, Grace          19 Saint Mary's MN-MN   2:42.07    2:42.40  
      36.42   41.73   42.86   41.39                                
 34 Hesse, Grace              18 Saint Benedict-MN    2:44.81    2:43.08  
      35.43   41.20   42.53   43.92                                
 35 Hoff, Lauren              18 Carleton-MN          2:44.88    2:43.32  
      36.14   41.95   43.55   41.68                                
 36 Gilliland, Caitlin        20 St. Olaf-MN          2:45.00    2:43.37  
      37.14   41.89   41.16   43.18                                
 37 Pohlman, Annika           18 St. Olaf-MN          2:40.47    2:43.78  
      36.27   40.42   42.75   44.34                                
 38 Bloom, Christina          20 Macalester-MN        2:47.16    2:43.94  
      37.36   41.77   42.12   42.69                                
 39 Allee, Kaitlyn            18 Hamline-MN           2:44.73    2:44.33  
      36.89   41.76   42.93   42.75                                
 40 Marks, Emily              18 Carleton-MN          2:47.43    2:44.86  
      38.30   43.55   43.27   39.74                                
 41 O'Connell, Kaylee         19 Saint Benedict-MN    2:43.73    2:45.48  
      37.48   42.74   42.78   42.48                                
 42 Papke-Larson, Alicia      21 Augsburg-MN          2:47.86    2:45.50  
      37.56   41.54   42.64   43.76                                
 43 Miller, Tasha             19 Minnesota-Morris-MN  2:45.36    2:46.42  
      37.52   42.40   43.81   42.69                                
 44 Kolansinski, Jillian      18 St. Thomas-MN        2:46.42    2:46.62  
      35.97   41.93   44.49   44.23                                
 45 Joyce, Maggie             21 Macalester-MN        2:53.44    2:47.76  
      37.40   42.59   43.86   43.91                                
 46 Heldt, Meghan             20 Gustavus-MN          2:55.49    2:48.29  
      37.22   43.56   44.31   43.20                                
 47 Alviani, Alex             21 Saint Benedict-MN         NT    2:48.41  
      36.74   42.47   44.10   45.10                                
 48 O'Brien, Sara                St. Thomas-MN        2:47.50    2:50.04  
      36.84   42.37   44.63   46.20                                
 49 Wahlquist, Annika         19 St. Thomas-MN        2:49.06    2:50.98  
      37.61   42.46   45.13   45.78                                
 50 Kittlelson, Andrea           Cobbers              2:45.00    2:55.01  
      40.14   45.27   45.08   44.52                                
 51 Ziegler, Franny           18 Gustavus-MN          3:05.00    2:56.09  
      39.28   45.72   45.58   45.51                                
 52 Beck, Elika               20 Carleton-MN          3:00.00    3:02.01  
      41.26   46.91   46.76   47.08                                
 53 Christianson, Marit       19 Saint Mary's MN-MN   3:02.80    3:05.19  
      42.11   48.45   48.37   46.26                                
 54 Elgarten, Taylor          18 Hamline-MN           2:55.00    3:05.76  
      41.48   46.53   49.44   48.31                                
 55 Goblirsch, Claire         19 Gustavus-MN          3:02.71    3:06.01  
      41.20   47.27   49.60   47.94                                
 56 Wattenhofer, Kelsey       18 Minnesota-Morris-MN  3:10.45    3:09.07  
      40.09   47.34   50.13   51.51                                
 57 Robertson, Isabella       18 Gustavus-MN          3:13.00    3:22.49  
      46.26   51.97   53.12   51.14                                
 
Event 30  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN          2:03.89    2:05.04  
      27.75   31.77   32.27   33.25                                
  2 Harris, Evan              21 Carleton-MN          2:05.85    2:06.80  
      28.91   32.74   32.45   32.70                                
  3 Money, Erik               21 St. Olaf-MN          2:06.87    2:09.01  
      28.35   33.70   33.59   33.37                                
  4 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN          2:08.07    2:09.19  
      29.05   33.62   33.54   32.98                                
  5 Vennefron, Chase          19 Minn-MN              2:11.51    2:11.08  
      28.36   32.97   34.67   35.08                                
  6 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   2:14.58    2:13.80  
      30.05   33.50   34.80   35.45                                
  7 Mutlu, Salih              19 St. Olaf-MN          2:13.74    2:14.14  
      29.48   34.60   35.26   34.80                                
  8 Overman, John             21 South Dakota St-SD   2:15.02    2:14.29  
      29.97   34.91   35.50   33.91                                
B - Final
  9 Stern, Jake               20 Gustavus-MN          2:16.34    2:14.59  
      29.16   34.60   35.22   35.61                                
 10 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        2:15.04    2:15.17  
      31.28   34.75   34.91   34.23                                
 11 Ray, Chad                 20 St. Olaf-MN          2:15.48    2:16.00  
      29.84   35.01   35.24   35.91                                
 12 Brackenbury, Noah         19 Carleton-MN          2:15.79    2:16.15  
      29.69   34.68   35.97   35.81                                
 13 Hamilton, Maxwell         20 St. Thomas-MN        2:15.35    2:16.59  
      30.77   34.69   36.54   34.59                                
 14 Lau, Colin                18 Carleton-MN          2:18.92    2:18.23  
      30.70   34.38   36.14   37.01                                
 15 Washenberger, Dane        21 St. Thomas-MN        2:18.78    2:19.28  
      31.58   35.85   36.00   35.85                                
 16 Isom, Christopher         20 St. Olaf-MN          2:18.36    2:19.68  
      30.91   35.07   36.76   36.94                                
 
Event 30  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Wilkerson, Nicholas       19 St. Olaf-MN          2:10.42    2:03.89  
      28.02   31.13   31.85   32.89                                
  2 Harris, Evan              21 Carleton-MN          2:12.82    2:05.85  
      28.84   31.73   32.03   33.25                                
  3 Money, Erik               21 St. Olaf-MN          2:20.53    2:06.87  
      28.62   32.19   32.93   33.13                                
  4 France, Nathaniel         21 St. Olaf-MN          2:18.90    2:08.07  
      27.77   31.69   33.51   35.10                                
  5 Vennefron, Chase          19 Minn-MN              2:12.24    2:11.51  
      29.58   33.43   34.04   34.46                                
  6 Mutlu, Salih              19 St. Olaf-MN          2:28.94    2:13.74  
      29.95   34.37   34.84   34.58                                
  7 Dedina, Josh              19 South Dakota St-SD   2:13.15    2:14.58  
      30.51   33.98   34.98   35.11                                
  8 Overman, John             21 South Dakota St-SD   2:17.26    2:15.02  
      30.83   35.74   35.73   32.72                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Schuld, Eric                 St. Thomas-MN        2:17.50    2:15.04  
      30.02   34.09   34.83   36.10                                
 10 Hamilton, Maxwell         20 St. Thomas-MN        2:15.50    2:15.35  
      29.63   34.99   35.51   35.22                                
 11 Ray, Chad                 20 St. Olaf-MN          2:24.14    2:15.48  
      30.34   34.91   34.50   35.73                                
 12 Brackenbury, Noah         19 Carleton-MN          2:16.00    2:15.79  
      29.56   34.26   35.76   36.21                                
 13 Stern, Jake               20 Gustavus-MN          2:16.41    2:16.34  
      29.33   33.56   35.79   37.66                                
 14 Isom, Christopher         20 St. Olaf-MN          2:27.00    2:18.36  
      30.79   34.56   36.09   36.92                                
 15 Washenberger, Dane        21 St. Thomas-MN        2:20.50    2:18.78  
      31.61   35.10   36.07   36.00                                
 16 Lau, Colin                18 Carleton-MN          2:20.09    2:18.92  
      30.53   34.92   36.27   37.20                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Robb, Alexander           19 St. Thomas-MN        2:20.92    2:19.00  
      30.08   34.69   36.29   37.94                                
 18 Downing, Graham           19 St. Olaf-MN          2:22.25    2:19.32  
      31.47   35.36   36.57   35.92                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Reilly, Connor            20 St. John's-MN        2:25.78    2:20.59  
      31.94   34.99   36.12   37.54                                
 20 Thomsen, Jens             21 Gustavus-MN          2:20.92    2:22.66  
      31.19   35.99   37.42   38.06                                
 21 Wang, Andrew              18 St. Thomas-MN        2:20.50    2:23.17  
      29.96   35.60   37.90   39.71                                
 22 Terrien, Grant            19 Carleton-MN          2:30.17    2:26.43  
      32.18   37.20   38.28   38.77                                
 23 Bohman, Brian             21 St. John's-MN        2:17.68    2:26.44  
      32.10   36.41   38.44   39.49                                
 24 Schoettmer, Josh          20 St. Thomas-MN        2:36.50    2:28.71  
      14.83   17.36   38.20   38.92   39.40                        
 25 Daniels, Jerry            21 Hamline-MN           2:28.71    2:28.92  
      33.26   37.65   39.38   38.63                                
 26 Tonda, Joe                19 Saint Mary's MN-MN   2:36.22    2:29.78  
      33.06   37.96   39.17   39.59                                
 27 Benson, Connor            20 Hamline-MN           2:26.03    2:30.29  
      33.26   37.43   40.10   39.50                                
 28 Duff, Ted                 18 St. Thomas-MN        2:25.50    2:30.82  
      34.33   38.49   38.84   39.16                                
 29 Hedman, Nicholas          19 St. John's-MN        2:32.02    2:31.47  
      33.38   38.74   39.91   39.44                                
 30 Bertel, Peter             19 Macalester-MN        2:38.88    2:32.48  
      14.83   18.47   39.70   39.86   39.62                        
 31 Hanson, Brandon           21 St. John's-MN        2:29.51    2:32.90  
      33.01   38.61   40.35   40.93                                
 32 Mockler, Brian            19 Saint Mary's MN-MN   2:34.54    2:34.84  
      34.04   39.71   39.70   41.39                                
 33 Moehrke, August           18 Gustavus-MN          2:34.09    2:37.31  
      33.66   40.12   41.40   42.13                                
 34 Stoltz, Jack              19 Hamline-MN           2:36.76    2:37.34  
      15.79   19.04   39.60   40.81   42.10                        
 35 Hamilton, Joseph          18 St. John's-MN        2:54.57    2:43.27  
      17.21   20.25   42.19   42.14   41.48                        
 -- Desjardins, Yann          22 South Dakota St-SD   2:17.44        DFS  
 
Event 31  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR            54.72      53.56  
      11.60   13.59   14.13   14.24                                
  2 Wicks, Sam                20 Boise St-SR            57.35      54.57  
      11.76   14.18   14.20   14.43                                
  3 Votava, Lauren            21 Minn-MN                56.37      55.53  
      12.43   14.31   14.85   13.94                                
  4 Nack, Danielle            18 Minn-MN                56.07      55.87  
      11.76   14.04   14.88   15.19                                
  5 Hoch, Madeline            19 Minn-MN                56.61      56.50  
      12.55   14.05   14.89   15.01                                
  6 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD     57.52      57.72  
      12.16   14.75   14.80   16.01                                
  7 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            57.58      58.97  
      11.95   14.82   15.81   16.39                                
  8 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN                57.33      59.60  
      13.42   15.10   15.40   15.68                                
B - Final
  9 Kukielka, Mariann         21 St. Thomas-MN          57.88      57.34  
      12.18   14.42   15.43   15.31                                
 10 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN            58.28      57.95  
      12.84   14.54   15.36   15.21                                
 11 Young, Trina              21 South Dakota St-SD     57.86      58.12  
      12.81   14.36   15.32   15.63                                
 12 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD     59.57      59.47  
      12.81   15.02   15.78   15.86                                
 13 Olson, Katie              21 Gustavus-MN            59.61      59.50  
      12.53   15.22   15.64   16.11                                
 14 Grunewald, Courtney          St. Thomas-MN        1:00.05    1:00.06  
      12.83   15.31   15.76   16.16                                
 15 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD     59.07    1:01.17  
      12.44   15.42   16.54   16.77                                
 16 Zenner, Abby              20 South Dakota St-SD     59.82    1:01.48  
      12.03   14.47   16.23   18.75                                
 
Event 31  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Aoyama, Brittany          19 Boise St-SR            52.06      54.72  
      12.02   13.57   14.63   14.50                                
  2 Nack, Danielle            18 Minn-MN                54.61      56.07  
      11.97   14.13   15.27   14.70                                
  3 Votava, Lauren            21 Minn-MN                57.41      56.37  
      12.54   14.22   14.64   14.97                                
  4 Hoch, Madeline            19 Minn-MN                58.99      56.61  
      12.47   14.47   14.44   15.23                                
  5 Zeiger, Brooke            18 Minn-MN                57.75      57.33  
      12.74   14.48   15.11   15.00                                
  6 Wicks, Sam                20 Boise St-SR            55.11      57.35  
      12.45   14.68   15.23   14.99                                
  7 Grimit, Nicole            21 South Dakota St-SD     58.86      57.52  
      12.06   14.66   14.94   15.86                                
  8 Bottelberghe, Jessica     22 Boise St-SR            55.20      57.54  
      12.29   14.17   15.36   15.72                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Reilly, Kate              18 Gustavus-MN            58.31      57.58  
      12.28   14.38   15.25   15.67                                
 10 Young, Trina              21 South Dakota St-SD   1:01.02      57.86  
      12.98   14.05   15.25   15.58                                
 11 Kukielka, Mariann         21 St. Thomas-MN          59.50      57.88  
      12.45   14.48   15.21   15.74                                
 12 Klunk, Dani               21 Gustavus-MN            59.87      58.28  
      12.65   14.45   15.14   16.04                                
 13 Plant, Jessica            21 Minn-MN                57.00      58.78  
      12.65   14.55   16.00   15.58                                
 14 Prasher, Sam              19 South Dakota St-SD   1:01.00      59.07  
      12.46   14.99   15.83   15.79                                
 15 Hinton, Paige             18 South Dakota St-SD   1:02.13      59.57  
      12.97   15.20   15.86   15.54                                
 16 Raatz, Abigail            19 Minn-MN                59.44      59.61  
      12.86   15.39   15.44   15.92                                
 16 Olson, Katie              21 Gustavus-MN          1:01.21      59.61  
      12.80   14.88   15.97   15.96                                
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
 18 Bloom, Ellen              19 Minn-MN                58.93      59.76  
      12.76   15.05   15.75   16.20                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Zenner, Abby              20 South Dakota St-SD   1:01.70      59.82  
      12.38   15.00   16.11   16.33                                
 20 Grunewald, Courtney          St. Thomas-MN          59.50    1:00.05  
      12.80   15.06   16.01   16.18                                
 21 Wyer, Isabel              18 Minn-MN                59.75    1:00.17  
      13.30   14.90   16.04   15.93                                
 22 Jagler, Sammy             18 Gustavus-MN          1:01.97    1:00.40  
      13.17   15.50   15.57   16.16                                
 23 Yaeger, Alexandra         19 South Dakota St-SD     59.45    1:00.60  
      13.38   15.42   15.94   15.86                                
 24 Hutsell, Kayla            21 Gustavus-MN          1:02.92    1:00.70  
      13.24   15.18   16.07   16.21                                
 25 Bottelberghe, Monica      18 Boise St-SR            57.02    1:00.73  
      12.99   15.55   16.36   15.83                                
 26 Tanasse, Emily            19 Boise St-SR            58.50    1:01.08  
      12.90   15.60   16.14   16.44                                
 27 Peterson, Laura           21 Saint Benedict-MN    1:01.38    1:01.14  
      12.68   15.09   16.11   17.26                                
 28 Lynch, Mckenna            18 Minn-MN                58.79    1:01.29  
      13.16   15.37   16.26   16.50                                
 29 Harding, Sam              20 Minn-MN                59.99    1:01.46  
      13.31   15.94   15.51   16.70                                
 30 Braiedy, Alex             20 Carleton-MN          1:03.85    1:01.83  
      13.31   15.68   15.89   16.95                                
 31 Wetzel, Maria             19 Carleton-MN          1:01.00    1:01.85  
      13.22   15.54   16.43   16.66                                
 32 Lund, Kaia                18 Macalester-MN        1:03.46    1:02.52  
                      16.82   16.64                                
 33 Shea, Maura                  St. Thomas-MN        1:02.49    1:02.77  
      13.72   15.91   16.42   16.72                                
 34 Thurin, Jessica           20 Saint Benedict-MN    1:03.94    1:02.79  
      13.09   15.77   16.57   17.36                                
 35 Lorentzen, Brooke         19 Minn-MN                58.77    1:03.26  
      13.38   16.30   16.74   16.84                                
 36 Crump, Hannah             18 South Dakota St-SD   1:07.39    1:03.60  
      13.55   16.10   17.78   16.17                                
 37 Galewski, Reese           18 Saint Mary's MN-MN   1:02.50    1:03.61  
      13.71   15.88   17.05   16.97                                
 38 Hein, Hannah              19 St. Olaf-MN          1:03.43    1:03.69  
      13.63   15.94   17.03   17.09                                
 39 Halvorson, Alese          21 Macalester-MN        1:03.55    1:03.73  
      13.57   15.45   16.96   17.75                                
 40 Gornall, Lauren           19 Gustavus-MN          1:04.83    1:03.77  
      14.14   15.98   16.91   16.74                                
 41 Levy, Ellie               21 St. Olaf-MN          1:04.68    1:03.80  
      13.75   15.66   16.97   17.42                                
 42 Larson, Claire            20 St. Thomas-MN        1:04.32    1:04.26  
      13.66   15.82   17.50   17.28                                
 43 Clark, Allie              19 Carleton-MN          1:08.23    1:04.31  
      13.96   16.50   17.09   16.76                                
 44 Alfano, Kristi            19 South Dakota St-SD   1:07.89    1:04.53  
      13.32   16.51   16.70   18.00                                
 45 Schlegel, Breanna         21 Gustavus-MN          1:08.28    1:04.58  
      13.70   16.51   17.10   17.27                                
 46 Iaquinta, Sophia          21 Gustavus-MN          1:07.91    1:04.62  
      14.08   15.45   16.87   18.22                                
 47 Lohman, Nicole            19 Gustavus-MN          1:08.00    1:04.63  
      13.63   16.25   16.93   17.82                                
 48 Berry, Siri                  Cobbers              1:08.55    1:04.74  
                      17.11   17.04                                
 49 Dehnke, Michelle          20 Gustavus-MN          1:06.12    1:04.93  
      14.18   16.49   17.03   17.23                                
 50 Talbot, Meghan            21 St. Thomas-MN        1:04.50    1:05.21  
      14.09   16.40   17.60   17.12                                
 51 Beauto, Katie             18 Minnesota-Morris-MN  1:07.52    1:05.23  
      13.90   16.18   17.48   17.67                                
 52 Tomsky, Kate              19 Gustavus-MN          1:11.59    1:05.73  
      13.72   16.39   17.45   18.17                                
 53 Donley, Amanda            18 Minnesota-Morris-MN  1:05.12    1:05.78  
      14.41   16.50   17.26   17.61                                
 54 Donofrio, Angela          20 Gustavus-MN          1:09.08    1:06.42  
      13.25   16.70   17.77   18.70                                
 55 Graham, Taylor            18 Saint Benedict-MN    1:06.51    1:06.56  
      14.52   16.81   17.90   17.33                                
 56 Culver, Emily             18 Carleton-MN          1:11.23    1:06.61  
      14.48   15.93   18.40   17.80                                
 57 McBride, Madison          20 Carleton-MN          1:06.50    1:06.67  
      13.72   16.78   17.14   19.03                                
 58 Hardwick, Libby              Cobbers              1:09.56    1:06.76  
      14.48   16.24   18.61   17.43                                
 59 Splinter, Averi           21 St. Thomas-MN        1:07.50    1:07.46  
      14.27   16.50   18.42   18.27                                
 60 Van Sistine, Kendall      20 Macalester-MN        1:08.22    1:07.82  
      14.68   16.90   18.32   17.92                                
 61 Glotzer, Magda            18 Carleton-MN          1:13.19    1:08.05  
      14.95   16.73   18.12   18.25                                
 62 Chapman, Kaila            19 Macalester-MN        1:06.59    1:08.41  
      13.99   17.26   17.85   19.31                                
 63 Reynen, Natalie           21 Minnesota-Morris-MN  1:07.59    1:09.24  
      14.75   17.92   17.70   18.87                                
 64 Rapp, Maya                19 Hamline-MN           1:07.25    1:09.86  
      15.37   17.78   19.01   17.70                                
 65 Prosser, Jubilee          18 Augsburg-MN          1:14.01    1:09.92  
      14.68   16.84   18.38   20.02                                
 66 Schwen, Emily             19 Saint Benedict-MN    1:11.48    1:10.14  
      14.82   17.18   18.76   19.38                                
 67 Halvorson, Mara           19 Macalester-MN        1:12.77    1:10.49  
      14.66   17.19   19.60   19.04                                
 67 Maruyama, Emily           18 St. Olaf-MN          1:08.00    1:10.49  
      15.94   16.71   19.17   18.67                                
 69 Kranitz, Kayla            19 Minnesota-Morris-MN  1:10.03    1:10.66  
      15.12   17.81   18.95   18.78                                
 70 Dorheim, Kalyn            20 St. Olaf-MN          1:08.60    1:10.86  
      14.45   17.12   18.98   20.31                                
 71 Field, Morgan             20 Gustavus-MN          1:08.00    1:11.15  
      14.11   17.84   19.31   19.89                                
 72 Gasaway, Hanna            19 Minnesota-Morris-MN  1:12.16    1:11.80  
      15.34   17.51   18.95   20.00                                
 73 Maguire, Katherine        21 Saint Benedict-MN    1:11.60    1:12.28  
      14.50   18.01   19.81   19.96                                
 74 Sanchez, Camille          20 Carleton-MN          1:21.94    1:12.37  
      15.53   16.57   20.08   20.19                                
 75 Benson, Abbey                Cobbers              1:11.70    1:12.73  
      15.33   17.87   20.16   19.37                                
 76 Weldai, Christina         21 Saint Mary's MN-MN   1:12.13    1:12.97  
      14.41   18.38   19.82   20.36                                
 77 Wakabayashi, Lauren       20 Macalester-MN        1:21.36    1:17.20  
      16.35   20.23   19.44   21.18                                
 78 Brockman, Resa            20 Minnesota-Morris-MN  1:18.01    1:22.37  
      15.67   19.72   21.96   25.02                                
 79 Pedersen, Chelsea         22 Augsburg-MN          1:24.56    1:23.52  
      17.76   20.68   22.20   22.88                                
 
Event 32  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                48.07      48.67  
      10.20   12.21   13.00   13.26                                
  2 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN            49.31      48.90  
      10.85   12.28   12.72   13.05                                
  3 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN          49.81      50.21  
      11.00   12.69   13.22   13.30                                
  4 Bublitz, Chase            19 Minn-MN                50.88      50.93  
      10.83   12.60   13.29   14.21                                
  5 Fair, Paul                20 Minn-MN                50.93      51.04  
      10.51   13.03   13.51   13.99                                
  6 Boston, Bryce             19 Minn-MN                50.91      51.42  
      10.69   13.05   13.88   13.80                                
  7 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD     51.62      52.02  
      10.73   13.22   13.98   14.09                                
  8 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          52.36      53.14  
      10.74   12.97   13.92   15.51                                
B - Final
  9 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN          53.01      52.25  
      11.44   13.66   13.61   13.54                                
 10 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD     52.56      52.52  
      11.42   12.91   14.16   14.03                                
 11 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            52.62      52.56  
      11.21   13.31   13.90   14.14                                
 12 Eklund, Evan              21 St. Thomas-MN          53.60      52.74  
      11.47   13.20   13.82   14.25                                
 13 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            53.25      53.20  
      11.36   13.56   14.33   13.95                                
 14 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN            53.47      53.45  
      11.82   13.75   13.85   14.03                                
 15 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD     53.63      53.98  
      11.44   13.57   14.62   14.35                                
 16 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN            53.70      54.28  
      11.41   13.40   14.99   14.48                                
 
Event 32  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Turner, Daryl             19 Minn-MN                49.09      48.07  
      10.29   12.18   12.64   12.96                                
  2 Brebrick, Billy           20 St. Olaf-MN            50.08      49.31  
      10.28   12.43   13.12   13.48                                
  3 Lanz, Michael             20 St. Thomas-MN          49.97      49.81  
      11.01   12.61   12.95   13.24                                
  4 Bublitz, Chase            19 Minn-MN                51.10      50.88  
      10.83   12.74   13.29   14.02                                
  5 Boston, Bryce             19 Minn-MN                51.23      50.91  
      10.91   12.94   13.23   13.83                                
  6 Fair, Paul                20 Minn-MN                51.22      50.93  
      10.68   12.62   13.52   14.11                                
  7 Hartbarger, Andrew        21 Minn-MN                51.50      51.13  
      10.94   12.98   13.51   13.70                                
  8 Hatanaka, Brandon         21 Minn-MN                51.74      51.19  
      11.00   13.10   13.51   13.58                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Bravence, Ben             21 Minn-MN                50.24      51.30  
      10.85   12.95   13.74   13.76                                
 10 Bjoerk, Viktor            22 Minn-MN                51.51      51.39  
      11.02   12.95   13.77   13.65                                
 11 Mikrut, Tony              19 South Dakota St-SD     52.87      51.62  
      10.62   13.11   13.68   14.21                                
 12 Marlow, Garin             21 Minn-MN                51.30      51.65  
      10.96   13.09   13.61   13.99                                
 13 Thielen, Jon              19 Minn-MN                53.75      51.82  
      10.51   13.20   13.54   14.57                                
 14 Busch, Noah               20 Minn-MN                52.07      51.95  
      10.96   13.33   13.26   14.40                                
 15 Duxbury, Joe              21 St. John's-MN          55.49      52.36  
      10.98   13.30   13.51   14.57                                
 16 Wadsworth, Garth          21 South Dakota St-SD     51.54      52.56  
      11.51   13.04   13.72   14.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 France, Andrew            19 St. Olaf-MN            53.23      52.62  
      11.29   13.38   13.80   14.15                                
 18 Miksch, Ryan              21 Minn-MN                52.09      52.87  
      11.09   13.78   13.77   14.23                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Biwer, Bailey             18 St. Thomas-MN          52.20      53.01  
      11.51   13.33   13.89   14.28                                
 20 Cisneros, Alex            21 Minn-MN                52.16      53.10  
      11.16   13.60   13.99   14.35                                
 21 Huft, Erick               19 Minn-MN                53.23      53.19  
      11.31   13.91   13.93   14.04                                
 22 Josephson, Wilson         20 Carleton-MN            53.91      53.25  
      11.51   13.50   14.20   14.04                                
 23 Friesch, DJ               22 Minn-MN                53.17      53.42  
      11.38   13.16   14.06   14.82                                
 24 Schultze, Bobby           20 St. Olaf-MN            54.68      53.47  
      11.66   13.69   14.00   14.12                                
 25 Taylor, Donovan           20 South Dakota St-SD     54.38      53.53  
      11.21   13.54   14.09   14.69                                
 26 Eklund, Evan              21 St. Thomas-MN          53.40      53.60  
      11.86   13.47   13.69   14.58                                
 26 Hatanaka, Nick            19 Minn-MN                53.10      53.60  
      11.33   13.64   14.14   14.49                                
 28 Leiferman, RJ             20 Minn-MN                52.79      53.61  
      11.56   13.10   14.24   14.71                                
 29 Rumrill, Chris            18 South Dakota St-SD     54.14      53.63  
      11.44   13.38   14.44   14.37                                
 30 Tribble, Jack             19 Minn-MN                53.75      53.67  
      11.33   13.90   14.30   14.14                                
 31 Kosieradzki, Ben          21 St. Olaf-MN            55.41      53.70  
      11.20   13.75   14.32   14.43                                
 32 Youngdahl, Kurt           21 Gustavus-MN            55.50      53.89  
      11.31   13.97   13.88   14.73                                
 33 McHugh, Conner            19 Minn-MN                52.88      53.91  
      11.13   13.70   14.17   14.91                                
 34 Longhurst, Geoffrey       19 South Dakota St-SD     54.79      53.92  
      11.79   13.81   14.14   14.18                                
 35 Grinich, Stephen          20 Carleton-MN            54.49      54.08  
      11.10   13.63   14.43   14.92                                
 36 Miller, Ben               20 Gustavus-MN            55.72      54.25  
      11.56   14.12   14.04   14.53                                
 37 Larson, Garrett           21 Minn-MN                54.00      54.28  
      11.56   13.43   14.65   14.64                                
 38 Ross, Ethan               19 Hamline-MN             54.68      54.43  
      11.83   13.38   14.27   14.95                                
 39 Gordon, Ian               19 Minn-MN                53.09      54.70  
      11.44   13.72   14.38   15.16                                
 39 Anderson, Brady           19 St. Thomas-MN          54.50      54.70  
      11.74   13.84   14.33   14.79                                
 41 Larson, Ross              22 Gustavus-MN            55.55      54.74  
      11.52   13.73   14.34   15.15                                
 42 Vennefron, Chase          19 Minn-MN                52.99      54.77  
      11.75   13.96   14.27   14.79                                
 43 Rafter, Jimmy             22 Minn-MN                53.39      54.97  
      11.59   14.38   14.75   14.25                                
 44 Mattox, Spencer           19 Minn-MN                54.76      55.51  
      11.99   13.64   14.68   15.20                                
 45 Lara, Victor              20 Hamline-MN             58.00      55.67  
      12.03   13.68   14.79   15.17                                
 46 Solfelt, Mike             20 St. Thomas-MN          54.50      55.72  
      11.70   14.51   14.51   15.00                                
 47 Nelson, Jeffrey           20 Gustavus-MN            57.77      55.83  
      11.48   14.19   14.41   15.75                                
 48 Danson, Eli               21 Carleton-MN            56.68      55.96  
      11.96   14.14   14.64   15.22                                
 49 Nelson, Josh              19 St. Thomas-MN          55.03      56.30  
      11.72   14.69   14.69   15.20                                
 50 Mills, Corey              21 Minn-MN                55.00      56.31  
      11.96   14.30   14.93   15.12                                
 51 Lagieski, Matt            21 St. Thomas-MN          55.37      56.34  
      12.02   14.21   15.08   15.03                                
 52 McCormack, Matthew        20 St. John's-MN          55.02      56.37  
      11.62   13.98   14.53   16.24                                
 53 Bragg, Will               18 Gustavus-MN          1:02.00      56.43  
      11.98   14.08   14.79   15.58                                
 54 Kalb, Evan                18 St. Thomas-MN          56.50      56.53  
      12.20   14.75   14.62   14.96                                
 55 Stinar, Matt              21 St. John's-MN          55.99      56.72  
      11.69   14.46   15.18   15.39                                
 56 Kromash, Ben              20 Macalester-MN          57.78      56.73  
      12.06   14.37   14.89   15.41                                
 57 Plumber, Cole             20 Hamline-MN             57.12      56.98  
      11.78   14.75   14.77   15.68                                
 58 Konsor, Sam               19 St. John's-MN          56.43      57.01  
      12.20   14.73   14.87   15.21                                
 59 Urness, Andrew            20 St. John's-MN          56.83      57.33  
      12.45   14.63   15.03   15.22                                
 60 Carmichael, Bryce         19 Gustavus-MN            58.49      57.50  
      12.19   14.01   15.75   15.55                                
 61 Youngdahl, Trent          19 Gustavus-MN          1:00.35      57.59  
      11.84   15.70   14.36   15.69                                
 62 Gerick, Josh              18 St. Thomas-MN          55.50      57.97  
      12.29   14.17   15.58   15.93                                
 63 Colucci, Dante            20 Gustavus-MN            56.00      58.33  
      11.69   14.63   15.63   16.38                                
 64 Batkiewicz, Devin         19 St. John's-MN          57.15      58.68  
      12.60   14.77   15.35   15.96                                
 65 Anderson, Timothy         20 Gustavus-MN          1:02.80      58.99  
      11.94   14.30   15.20   17.55                                
 66 Grass, Josh               20 St. Thomas-MN        1:00.81      59.31  
      12.30   14.89   15.63   16.49                                
 67 Fuerste, Wade             21 St. Thomas-MN        1:00.50      59.59  
      13.39   15.15   15.44   15.61                                
 68 Hakes, Brett              20 Gustavus-MN          1:01.49      59.60  
      12.43   14.93   15.46   16.78                                
 69 Mickelson, Clayton        20 Gustavus-MN          1:00.60      59.73  
      12.65   15.44   15.41   16.23                                
 70 Brazel, Dave              19 Gustavus-MN          1:00.69      59.89  
      12.74   14.81   15.63   16.71                                
 71 Brodie, Jonathan          20 Carleton-MN            56.00      59.97  
      12.71   15.68   15.70   15.88                                
 72 Lange, Isaac              19 Gustavus-MN          1:04.39    1:00.15  
      13.14   15.35   16.07   15.59                                
 73 Taylor, Silas             20 Carleton-MN          1:00.50    1:00.64  
      12.65   15.64   15.94   16.41                                
 74 Campbell, Joe             18 Hamline-MN           1:01.44    1:00.92  
      13.42   15.61   15.87   16.02                                
 75 Moren, Thomas             18 Gustavus-MN          1:03.37    1:01.32  
      13.03   14.99   16.25   17.05                                
 76 Lock, Ian                 20 Macalester-MN        1:00.78    1:02.43  
      13.49   15.76   16.48   16.70                                
 77 McCrackin, Dan            19 Gustavus-MN          1:05.00    1:03.19  
      13.42   15.85   16.58   17.34                                
 78 Claman, Alex              19 Carleton-MN          1:01.50    1:03.23  
      12.93   15.45   16.72   18.13                                
 79 Dizon, Jlor               20 Carleton-MN          1:06.01    1:04.93  
      14.01   15.89   16.89   18.14                                
 80 Gleason, Samuel           18 Macalester-MN        1:07.28    1:05.22  
      12.47   15.98   17.94   18.83                                
 81 Perez, Jacob              18 Hamline-MN           1:13.98    1:13.12  
      15.60   17.49   19.48   20.55                                
 82 Whelan, James             18 Hamline-MN           1:25.00    1:26.06  
      15.15   20.39   25.08   25.44                                
 -- Voss, Griffin             21 St. Thomas-MN          56.50        DFS  
 -- Finkelstein, Zac          18 Saint Mary's MN-MN     59.68        DFS  
 -- Newenhouse, Carl          21 Minn-MN                52.79        DFS  
 -- Darien, Benjamin          19 St. Thomas-MN          58.50        DFS  
 -- Croan, Connor             18 Minn-MN                52.87        DFS  
 
Event 33  Women 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Balogh, Blake             20 Boise St-SR         17:04.56   17:12.29  
      29.22   31.00   31.23   31.57   31.25   31.20   31.41   31.18
      31.16   31.11   30.83   31.04   31.12   31.06   31.30   31.20
      31.37   31.48   31.55   31.38   31.49   31.46   31.51   31.68
      31.80   31.71   31.92   32.06   32.04   31.55   31.34   31.25
      29.82
  2 Draney, Amelia            18 Boise St-SR         17:05.00   17:14.68  
      29.19   31.18   31.85   32.28   32.17   32.24   31.36   31.69
      31.94   31.76   31.70   31.67   31.42   31.60   31.70   31.58
      32.04   31.41   31.39   31.26   31.50   31.56   31.18   31.13
      31.14   31.37   31.23   31.01   31.13   31.02   31.03   30.50
      29.45
  3 Rosenthal, Emily          18 South Dakota St-SD  18:24.58   17:31.40  
      29.57   31.80   32.21   31.85   31.95   32.00   32.11   31.92
      32.44   32.08   32.24   32.47   32.33   32.10   31.94   32.14
      31.68   32.11   31.85   31.75   31.82   31.60   31.71   31.78
      31.59   31.80   31.94   31.74   31.88   32.14   32.30   31.87
      30.69
  4 Moore, Emri               20 Boise St-SR         16:51.54   17:32.13  
      28.53   30.78   30.70   30.94   31.01   31.12   31.40   31.32
      31.46   31.54   31.58   31.50   31.72   31.65   31.86   32.21
      32.28   32.27   32.41   32.31   32.21   32.08   32.39   32.51
      32.08   32.61   32.73   32.90   32.86   33.00   32.87   32.86
      32.44
  5 Myers, Megan              21 Boise St-SR         16:59.06   17:36.50  
      28.94   31.23   31.72   31.94   32.95   31.62   31.53   31.49
      32.21   31.92   31.71   32.36   32.25   32.09   32.28   32.29
      32.60   32.01   32.27   31.81   32.21   32.03   32.10   32.10
      32.24   32.86   32.59   32.62   32.49   32.53   31.93   32.10
      31.48
  6 Frick, Gretchen           18 South Dakota St-SD  18:26.91   17:40.58  
      29.66   32.34   32.42   32.83   32.63   32.61   32.72   32.38
      32.21   32.19   32.00   32.07   32.22   32.43   32.26   32.22
      32.30   32.29   32.20   31.89   32.23   31.83   32.02   32.25
      31.94   32.23   32.21   32.08   32.50   31.97   31.86   32.27
      31.32
  7 Buchholz, Elizabeth       19 South Dakota St-SD  18:28.89   17:43.69  
      30.81   33.27   32.96   33.04   32.73   32.52   32.52   32.46
      32.56   32.22   32.50   32.15   32.09   32.33   32.22   32.24
      32.22   32.33   32.37   32.50   32.33   32.25   32.33   32.37
      32.43   32.26   32.40   32.51   32.24   32.26   31.92   31.26
      29.09
  8 Hinton, Kendra            19 South Dakota St-SD  18:24.98   17:44.53  
      29.81   32.28   32.67   32.76   32.61   32.69   33.08   32.65
      32.41   32.53   32.55   32.57   32.10   32.64   32.83   32.32
      32.33   32.70   32.53   32.34   32.10   31.88   32.41   32.41
      32.31   32.01   32.56   32.70   32.16   32.55   31.65   31.37
      30.02
  9 Blasko, Emily             21 Boise St-SR         17:08.60   18:06.46  
      29.56   31.54   31.76   32.06   32.40   32.33   32.43   32.56
      32.76   33.05   33.04   32.99   32.75   33.21   33.20   32.96
      33.43   33.25   33.46   33.11   33.43   33.51   33.61   33.57
      33.71   33.34   33.51   33.81   33.47   33.62   33.43   33.30
      32.30
 10 Padington, Taylor         20 Boise St-SR         17:00.13   18:13.32  
      29.75   32.41   33.28   33.45   33.41   33.29   32.94   33.03
      33.24   33.29   33.23   33.20   33.45   33.11   33.07   33.29
      33.07   33.33   33.22   33.59   33.51   33.15   33.40   32.98
      33.06   33.35   33.39   33.45   33.26   33.62   33.56   33.37
      32.57
 11 Guenther, Elise           21 St. Thomas-MN       18:21.50   18:21.51  
                      34.00   33.76   33.88   33.50   33.80   33.78
      34.00   33.66   33.68   33.94   33.88   33.73   33.15   33.30
      33.59   33.34   33.13   33.07   32.77   33.13   33.08   33.34
      33.22   33.14   33.20   33.66   33.55   33.63   33.50   33.43
      32.03
 12 Larson, Libby             21 Gustavus-MN         19:02.50   18:21.69  
      31.63   33.75   33.63   33.32   33.51   33.61   33.63   33.53
      33.67   33.52   33.87   33.46   33.59   33.53   33.52   33.67
      33.51   33.32   33.51   33.52   33.54   33.54   33.65   33.51
      33.70   33.63   33.57   33.44   33.19   33.26   33.30   33.06
      31.00
 13 Boonstra, Megan           18 Gustavus-MN         18:47.04   18:31.40  
      29.72   32.44   32.59   32.98   33.40   32.70   33.14   33.41
      33.66   33.87   33.33   33.84   33.95   34.34   34.12   34.41
      34.06   34.15   34.22   34.03   34.10   34.20   34.53   33.61
      33.62   34.29   34.32   34.68   34.59   34.67   33.84   33.58
      33.01
 14 Tuttle, Megan             21 Gustavus-MN         19:11.32   18:32.66  
      31.45   33.86   34.27   33.92   34.24   33.96   34.07   34.00
      33.86   34.01   33.55   33.47   33.85   33.75   34.09   33.73
      33.83   33.81   34.15   33.89   33.16   33.32   33.72   33.84
      34.13   33.82   33.72   34.01   34.01   33.81   33.63   33.33
      32.40
 15 Young, Kenzie             18 Saint Benedict-MN         NT   18:37.04  
      14.46   15.87   32.78   33.51   33.56   33.52   33.97   33.72
      34.04   33.71   34.10   33.98   33.81   34.10   34.01   34.18
      34.49   34.12   33.93   33.97   34.09   34.07   34.48   34.24
      33.95   34.43   34.15   34.30   33.96   33.97   33.98   34.14
    1:07.45
 16 Washenberger, Katelyn     19 St. Thomas-MN       18:55.67   18:41.67  
      31.04   33.99   33.75   33.97   34.34   34.27   34.21   33.97
      33.96   34.00   33.97   34.13   33.89   34.11   34.22   33.80
      34.44   33.93   34.13   34.06   33.94   34.26   34.30   34.03
      34.32   34.48   34.33   34.19   34.43   34.41   34.14   33.72
      32.94
 17 Shin, Lexi                18 Carleton-MN         18:50.00   18:52.36  
      31.15   34.14   34.47   34.60   34.53   34.50   34.73   34.57
      34.72   34.46   34.22   34.10   34.63   34.35   34.12   34.44
      34.26   34.15   34.63   34.62   34.45   34.33   34.55   34.75
      34.68   34.39   34.77   34.54   34.47   34.45   34.57   34.00
      33.02
 18 Fittipaldi, Annie         21 Gustavus-MN         19:53.79   18:54.00  
      31.43   34.13   34.26   34.23   34.55   34.68   34.45   34.57
      34.67   34.56   34.62   34.58   34.51   34.59   34.68   34.52
      34.47   34.42   34.44   34.52   34.52   34.58   34.47   34.43
      34.41   34.51   34.40   34.41   34.48   34.53   34.59   34.09
      33.70
 19 Maxwell-Bumann, Alli      19 St. Olaf-MN         19:04.95   18:54.29  
      30.96   33.90   34.51   34.45   34.74   34.74   34.52   34.76
      34.85   34.98   34.50   34.45   34.72   34.91   34.33   34.82
      34.92   34.72   34.65   34.89   34.70   34.70   34.00   34.42
      34.76   34.62   34.47   34.49   34.30   34.35   34.33   33.10
      32.73
 20 Hansen, Stephanie         20 Gustavus-MN         19:45.00   19:03.13  
      31.50   34.49   34.42   34.77   35.02   34.89   34.88   35.03
      35.25   35.29   34.98   35.25   35.18   34.98   35.35   35.11
      34.84   34.54   34.16   33.94   33.66   33.94   34.52   34.23
      34.69   34.75   34.53   34.83   34.86   35.11   35.12   34.95
      34.07
 21 Maki, Mackenzie           21 St. Thomas-MN       19:04.50   19:09.55  
      31.27   34.19   34.58   34.96   35.25   34.69   34.95   35.07
      35.02   34.70   34.98   35.09   34.83   34.85   35.42   35.14
      35.34   35.36   34.89   35.20   35.31   35.11   34.80   35.05
      35.00   35.29   35.05   35.15   35.10   34.83   34.84   34.57
      33.67
 22 Toulokhonova, Masha       19 Carleton-MN         19:00.00   19:10.30  
      32.85   34.45   35.11   34.91   34.94   34.80   35.04   34.93
      34.93   35.05   34.84   34.61   34.78   34.89   35.01   34.96
      34.90   34.83   34.90   35.05   35.02   35.01   35.11   35.01
      35.30   35.09   35.34   35.46   34.81   34.89   34.81   34.79
      33.88
 23 Wenman, Beth              20 St. Thomas-MN       19:11.50   19:21.20  
      31.95   34.80   35.16   35.25   35.31   35.39   35.40   35.52
      35.39   35.52   34.89   34.94   35.33   35.52   35.22   35.38
      35.58   35.80   35.82   35.61   35.09   35.24   34.69   35.07
      35.19   35.53   35.91   35.34   35.11   35.44   35.37   35.22
      34.22
 24 Polusny, Grace            19 St. Olaf-MN         19:31.06   19:23.38  
      32.32   34.71   35.31   35.87   35.28   35.14   35.46   35.13
      35.49   35.29   34.99   35.36   35.59   35.41   35.54   35.32
      35.35   35.45   35.16   34.67   35.25   35.77   35.96   35.61
      35.66   35.38   35.84   35.83   35.57   35.01   35.60   35.11
      33.95
 25 Chatelaine, Haley         20 Saint Benedict-MN         NT   19:40.74  
      14.71   16.30   33.85   34.84   35.55   35.85   35.62   35.77
      36.02   35.98   35.92   35.97   36.00   35.93   36.32   36.09
      36.08   36.09   36.21   36.18   36.25   35.92   36.18   36.16
      36.08   36.67   36.10   36.66   36.26   35.95   36.39   36.46
    1:10.38
 26 Doughty, Robyn            18 St. Olaf-MN         19:46.13   19:42.20  
      32.23   35.28   35.81   36.15   36.16   35.89   36.07   36.01
      35.83   36.07   35.85   35.99   36.05   36.04   36.04   36.10
      36.32   35.72   35.98   35.93   36.10   35.89   36.27   36.07
      35.89   36.11   35.83   35.84   36.39   36.11   35.97   35.81
      34.40
 27 Gargulak, Allison         19 St. Thomas-MN       19:40.62   19:42.52  
      32.50   35.51   35.49   35.69   36.33   37.80   36.05   35.91
      36.09   36.89   35.70   35.39   35.72   35.90   35.85   35.74
      35.32   35.55   35.61   35.94   35.29   35.57   36.63   36.23
      36.40   36.24   36.40   35.81   36.36   36.69   35.79   35.57
      34.56
 28 Nemanich, Amy             19 Saint Benedict-MN         NT   19:44.22  
      14.62   16.59   34.15   35.24   35.22   35.58   35.70   35.40
      35.88   35.81   35.97   35.96   35.95   36.27   36.06   36.11
      36.43   36.25   36.17   36.20   35.77   39.15   35.10   35.84
      36.27   36.26   36.15   36.71   36.30   36.52   36.43   36.51
    1:11.65
 29 Skurzewski, Casey         21 Gustavus-MN         20:15.00   19:44.95  
      31.57   34.89   35.56   36.42   36.66   36.57   36.57   36.66
      36.51   36.35   36.67   36.57   36.49   36.40   36.45   36.02
      35.91   35.95   36.81   35.77   36.18   36.22   36.26   36.09
      36.49   36.34   36.08   35.92   35.74   35.40   35.06   34.94
      33.43
 30 Erickson, Emily           22 Gustavus-MN         20:15.00   19:58.20  
      33.17   36.59   36.91   36.66   36.86   36.76   36.66   36.99
      36.97   36.53   36.74   36.81   36.99   35.95   35.70   36.18
      36.26   36.55   35.98   36.26   36.63   36.78   35.90   36.07
      36.40   36.47   36.57   36.33   36.11   36.22   36.28   36.26
      34.66
 31 Leahy, Caitlin            21 Gustavus-MN         20:30.00   20:02.71  
      32.66   36.60   37.09   37.07   37.26   37.53   37.20   37.38
      37.00   37.40   35.21   35.98   36.29   36.50   36.51   36.22
      36.63   36.81   36.80   36.95   36.18   36.37   36.60   37.12
      37.35   36.34   36.44   36.61   36.68   36.81   35.65   35.36
      34.11
 32 McGinn, Anna              19 Carleton-MN         20:00.00   20:07.68  
      32.60   36.12   37.58   37.05   36.77   36.48   37.14   36.80
      37.00   36.81   36.68   36.97   36.91   36.79   36.60   37.34
      36.85   37.01   36.83   36.96   36.45   36.66   36.24   36.46
      36.69   36.91   36.73   36.73   36.59   36.64   36.19   36.36
      35.74
 33 Finney, Brooke            18 Macalester-MN       20:30.55   20:18.10  
      33.47   36.94   36.72   37.16   37.07   37.69   37.51   36.83
      37.16   37.51   36.48   36.20   36.83   37.22   37.10   37.00
      37.22   36.71   36.86   36.69   37.25   37.31   37.40   37.09
      37.27   37.24   37.72   37.08   36.86   37.05   37.01   37.05
      35.40
 34 Weaver, Jesse             20 Carleton-MN         20:00.00   20:21.28  
      33.96   37.09   37.80   37.97   38.29   38.39   37.75   37.62
      37.69   37.51   37.43   37.51   37.26   37.39   37.33   37.00
      37.04   36.96   37.00   36.94   37.09   36.80   36.71   37.22
      36.97   37.07   36.62   36.71   36.72   36.21   36.67   36.15
      34.41
 35 Dwyer, Jennie             20 Hamline-MN          20:42.54   20:34.57  
      33.65   37.16   38.11   38.02   38.05   37.87   38.13   37.46
      37.84   37.76   37.58   37.52   37.31   37.32   37.61   38.23
      37.72   38.85   37.80   38.12   37.02   36.81   37.26   37.68
      37.41   37.47   37.35   36.85   37.67   36.82   37.28   37.34
      35.50
 36 Hickerson, Ivy            19 Gustavus-MN         21:00.00   20:39.12  
      34.43   38.46   39.14   39.03   39.38   38.99   39.21   38.85
      38.95   38.83   38.13   38.06   37.77   38.66   37.76   37.66
      37.51   37.60   37.55   37.66   36.78   37.34   37.42   37.00
      36.94   36.87   36.89   36.76   36.70   36.36   35.92   35.86
      34.65
 37 Aberg, Madeline           19 Gustavus-MN         20:36.71   20:39.86  
      32.70   36.98   37.63   37.58   37.47   37.67   38.00   38.62
      38.61   38.48   38.03   38.33   38.05   38.47   38.54   38.47
      38.10   38.04   37.63   38.27   37.73   37.83   37.12   37.40
      37.91   37.72   37.95   37.22   37.52   36.69   37.21   37.07
      34.82
 38 Bonestroo, Hannah         19 Macalester-MN       20:14.14   20:41.22  
      31.55   36.31   36.94   37.28   36.60   36.91   37.22   37.34
      37.62   37.63   37.95   38.17   38.18   38.10   38.50   38.11
      38.38   39.90   38.06   38.00   37.28   40.28   37.64   38.09
      38.64   39.00   39.24   38.27   38.21   37.98   36.56   36.66
      34.62
 39 Bartelt, Tilly            20 Macalester-MN       21:10.70   20:50.71  
      33.31   37.00   37.66   37.46   37.58   37.81   38.04   37.87
      37.71   38.08   38.32   37.98   38.12   37.27   37.59   38.01
      37.59   38.65   38.18   38.28   38.34   38.50   38.32   38.07
      38.47   38.99   38.67   38.51   38.79   38.64   38.78   38.02
      36.10
 40 Rudin, Danielle           20 Saint Benedict-MN         NT   21:20.31  
      33.75   38.22   38.82   38.99   39.23   38.79   38.81   38.90
      38.72   38.97   38.92   38.72   38.96   38.70   38.75   38.94
      38.83   39.20   39.22   39.10   39.43   38.84   39.24   39.59
      39.14   38.93   39.00   39.31   39.27   39.16   38.97   39.07
      37.82
 41 Joyce, Maggie             21 Macalester-MN       20:25.14   21:41.31  
      33.63   37.34   38.49   39.40   39.03   39.34   39.87   39.44
      39.61   39.38   39.90   40.07   39.82   39.58   39.91   40.00
      39.89   39.96   40.20   39.72   40.51   39.96   40.38   39.98
      40.08   40.06   39.96   39.97   40.07   40.45   39.29   38.58
      37.44
 42 Emeott, Hannah            19 Saint Mary's MN-MN  22:44.49   22:31.02  
      37.17   40.32   40.84   41.21   40.83   41.27   41.08   41.07
      41.03   41.13   41.18   41.16   41.19   41.37   41.66   41.11
      41.17   41.44   41.25   41.49   41.71   41.47   41.62   41.80
      41.28   40.96   40.83   41.31   40.89   41.10   40.57   39.97
      38.54
 
Event 34  Men 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Matthew        19 South Dakota St-SD  16:55.15   16:20.56  
      26.50   29.24   29.95   30.13   30.05   29.87   29.95   30.09
      30.06   30.04   29.95   30.30   30.07   30.17   29.99   30.08
      29.87   30.02   30.03   29.87   29.52   30.04   29.86   29.68
      30.33   30.06   29.95   29.77   29.98   29.87   29.78   30.06
      25.43
  1 Angerhofer, Chris         19 South Dakota St-SD  16:51.59   16:20.56  
      26.24   29.27   29.87   30.15   30.01   29.87   29.93   29.99
      30.15   29.89   30.02   30.20   30.19   30.26   30.08   30.18
      30.13   30.00   30.35   29.96   29.83   29.78   29.75   29.84
      29.65   29.77   29.93   29.73   29.71   29.67   29.25   28.98
      27.93
  3 Yeager, Blake             21 South Dakota St-SD  16:53.49   16:22.36  
      26.45   29.77   30.15   30.07   30.14   29.97   30.09   30.10
      30.31   30.38   30.54   30.41   30.60   30.04   30.26   30.05
      30.01   29.93   30.09   30.28   30.08   29.80   30.03   29.86
      29.68   29.66   29.84   29.51   29.79   29.20   29.22   28.60
      27.45
  4 Christensen, Weston       20 South Dakota St-SD  16:58.76   16:28.39  
      26.95   29.97   30.30   30.00   29.99   29.89   29.91   29.93
      30.12   30.18   29.89   29.95   29.93   30.07   29.71   29.74
      30.08   29.83   29.87   30.07   29.99   30.16   30.07   30.22
      30.14   30.24   30.28   30.51   30.57   30.21   30.42   30.35
      28.85
  5 Solis, Zac                21 Gustavus-MN         17:26.63   16:52.56  
      27.85   30.08   31.05   30.81   30.45   30.59   30.93   31.06
      30.69   30.88   30.80   30.97   30.79   30.74   30.67   31.07
      30.99   31.33   30.66   30.93   31.03   30.69   31.39   30.52
      30.99   30.93   31.31   31.25   30.90   31.13   30.43   29.98
      28.67
  6 Weinman, Nathaniel        22 South Dakota St-SD  17:33.65   16:58.03  
      27.17   29.93   30.68   30.74   30.84   30.82   30.79   31.14
      31.08   30.96   30.98   31.04   30.79   30.78   30.92   30.81
      30.88   31.13   30.88   31.06   30.81   31.14   31.17   30.91
      31.36   31.45   31.36   31.73   31.63   31.39   31.04   30.93
      29.69
  7 Mathson, Alex             20 Carleton-MN         17:15.00   17:01.65  
      27.04   30.25   31.03   30.95   30.92   30.85   31.09   31.07
      30.98   31.21   31.48   30.71   31.00   31.00   31.31   30.95
      31.41   31.31   31.12   31.34   31.38   31.27   31.16   31.29
      31.60   31.12   31.30   30.91   31.12   30.97   31.20   31.04
      30.27
  8 Gerick, Josh              18 St. Thomas-MN       17:40.50   17:20.65  
      28.52   31.51   31.97   31.63   31.75   32.08   31.42   31.88
      31.76   31.83   32.02   31.44   31.72   31.68   32.02   31.59
      31.41   31.55   31.15   31.04   30.90   31.33   30.61   30.97
      31.60   31.44   31.84   31.79   32.61   32.61   32.24   32.43
      30.31
  9 Wallock, Anders           18 Gustavus-MN         18:17.78   17:20.93  
      28.49   31.30   32.01   32.19   32.19   32.34   32.05   32.22
      31.94   31.75   32.04   31.88   32.08   32.03   32.03   31.82
      31.92   32.00   31.97   32.09   31.99   31.89   31.96   31.00
      31.17   31.14   31.41   31.16   31.46   30.80   31.03   30.44
      29.14
 10 Tri, Chris                21 St. Thomas-MN       17:27.50   17:26.62  
      28.17   31.19   32.23   32.56   32.70   32.74   32.46   31.93
      32.46   31.59   31.50   32.00   32.43   32.37   32.31   32.33
      32.09   31.80   31.49   31.79   31.36   31.33   31.60   31.57
      31.89   31.72   31.69   32.20   31.12   31.14   31.49   31.19
      30.18
 11 Gorman, Hodd              18 Hamline-MN          18:08.30   17:27.18  
      27.93   30.66   31.66   31.88   31.73   31.88   32.01   32.05
      32.06   32.02   31.92   32.00   32.38   32.04   32.09   31.98
      32.01   32.10   32.05   31.79   31.66   31.74   32.01   31.98
      31.81   32.21   31.93   31.91   32.04   32.17   32.05   31.53
      29.90
 12 Azar, Dominic             18 St. Thomas-MN       17:36.50   17:30.81  
      27.66   30.27   30.82   31.09   31.19   30.68   30.96   31.26
      31.22   31.61   31.60   31.80   32.01   32.18   32.29   32.44
      32.43   32.24   32.67   32.43   32.07   31.49   31.92   32.62
      32.77   32.75   32.43   32.60   32.64   32.82   32.47   33.24
      32.14
 13 Washenberger, Dane        21 St. Thomas-MN       17:59.50   17:36.01  
      28.36   31.35   32.18   32.47   32.71   32.29   32.66   32.69
      32.65   32.61   32.41   32.47   32.55   32.26   32.70   32.34
      32.12   32.04   32.25   32.04   31.96   32.00   32.00   32.07
      32.17   32.27   32.29   31.95   31.42   31.66   31.53   31.14
      30.40
 14 Bauer, Nolan              20 St. John's-MN       17:52.36   17:39.58  
      29.09   31.65   31.97   31.67   32.04   32.01   31.99   32.24
      32.43   32.29   31.97   32.04   32.22   32.34   32.73   32.41
      32.27   32.48   32.49   32.07   32.01   32.78   32.60   32.32
      32.62   32.12   32.84   32.03   33.26   32.06   32.40   32.52
      29.62
 15 Matthews, Walker             St. Thomas-MN       17:20.50   17:44.17  
      28.71   31.12   32.17   32.72   33.06   33.08   32.45   32.03
      32.36   32.24   31.84   32.18   32.31   32.41   32.19   31.99
      31.96   32.13   32.20   32.03   31.95   32.42   32.67   32.45
      32.60   33.24   33.20   32.64   32.65   32.95   32.61   32.19
      31.42
 16 Conners, Jeremy           19 St. Thomas-MN       18:05.50   17:49.61  
      29.08   31.49   32.27   32.74   32.90   32.87   32.68   32.77
      32.69   32.42   32.66   32.77   32.81   32.54   32.62   32.38
      32.37   32.21   32.75   32.97   32.71   32.50   32.80   33.04
      32.44   32.40   32.02   32.20   32.00   32.95   32.74   31.96
      31.86
 17 Van Laarhoven, Tim        19 St. Thomas-MN       18:00.50   17:52.95  
      29.00   31.64   32.24   32.56   32.76   32.83   32.18   32.79
      33.15   33.34   32.55   32.40   32.58   32.81   32.68   32.43
      32.50   32.59   33.33   33.06   33.10   33.13   32.80   33.01
      32.99   32.81   33.17   32.87   33.11   32.24   32.76   32.04
      29.50
 18 Larocca, Tom              19 St. Thomas-MN       17:45.50   17:54.44  
      27.91 1:02.55                           33.04   32.82   32.78
      32.65   32.69   33.13   32.50   32.70   32.75   32.77   32.30
      32.76   32.68   33.13   33.30   33.08   32.95   32.82   33.19
      33.20   32.89   33.00   32.95   33.06   32.66   32.28   32.02
      32.62
 19 Kuckler, Matt             19 Gustavus-MN         18:30.00   17:57.57  
      30.27   32.51   33.27   33.48   33.57   33.67   33.60   33.45
      32.91   32.69   33.01   33.07   33.21   32.97   32.67   33.21
      32.74   33.06   33.16   33.28   33.34   33.10   33.05   32.84
      32.17   32.16   32.08   31.84   31.32   31.63   31.52   31.72
      31.00
 20 Vininski, Dakota          18 Gustavus-MN         19:30.00   18:19.97  
                                              33.64   34.02   34.07
      34.64   33.75   33.74   33.78   33.27   33.46   33.27   33.35
      33.17   33.85   33.46   33.32   32.30   33.59   33.55   32.78
      31.45
 21 Panetti, Tommy            22 Gustavus-MN         19:08.84   18:21.47  
      30.97   34.03   34.34   34.71   35.02   34.62   35.23   34.38
      34.15   34.08   33.98   33.51   33.41   33.21   33.38   33.05
      32.81   33.21   33.01   33.27   33.47   33.49   33.28   33.15
      33.10   33.27   32.79   33.16   32.98   32.87   32.72   32.22
      30.60
 22 Reynolds, Aaron           19 Carleton-MN         18:05.00   18:21.61  
      29.05   32.70   32.99   33.25   33.00   33.53   33.44   33.05
      33.67   33.84   33.61   33.73   33.65   33.84   34.24   33.21
      33.50   34.14   33.20   33.70   33.42   33.86   33.66   34.08
      33.94   33.94   33.95   33.73   33.92   33.97   32.88   32.64
      32.28
 23 Olson, Andy               20 Gustavus-MN         19:00.00   18:25.91  
      30.97   33.30   33.67   34.14   34.07   34.18   34.42   34.30
      33.98   33.85   33.20   33.36   33.56   33.18   33.43   33.48
      33.54   33.49   33.69   33.50   34.00   33.30   33.19   34.02
      33.37   33.55   33.42   33.55   33.70   33.50   33.57   33.56
      31.87
 24 Bergstrom, Micah          18 Gustavus-MN         19:00.00   18:26.37  
      28.61   33.30   34.33   34.39   34.07   34.18   34.20   34.71
      34.60   34.25   33.94   34.71   34.11   33.61   33.44   33.88
      33.62   33.87   33.74   33.61   33.31   33.68   33.48   33.06
      33.61   32.93   33.35   33.37   32.96   33.04   33.52   32.68
      32.21
 25 Myers, Ethan              18 St. Thomas-MN       18:20.50   18:28.22  
      29.09   32.90   33.60   33.63   33.91   33.46   33.92   33.99
      33.79   33.79   33.51   33.48 1:08.00   33.89   33.80   34.04
                      34.20   33.94   34.40   33.76   34.29   34.16
      33.62   33.91   33.96   33.41   33.65   33.94   34.10   32.91
      31.63
 26 Cely, Andrew              22 Carleton-MN         18:35.00   18:32.84  
      30.56   33.77   34.20   34.14   33.83   33.70   34.18   33.85
      33.90   34.61   34.38   34.10   34.30   34.38   34.07   34.38
      33.83   33.76   34.06   34.26   33.83   33.69   33.73   33.81
      33.96   34.00   33.61   33.83   33.55   33.66   33.70   32.37
      30.84
 27 Cancino, Christian        18 St. John's-MN       18:48.58   18:37.30  
      30.44   32.66   33.27   33.57   33.47   33.91   33.76   33.66
      33.71   33.93   34.31   34.17   34.12   34.48   34.25   34.10
      34.36   34.32   34.38   34.23   34.17   34.37   34.24   34.38
      34.41   34.07   34.28   34.17   34.32   34.31   33.75   33.20
      32.53
 28 Defoe, Nate               19 Gustavus-MN         20:00.00   18:43.51  
      29.75   33.78   34.16   34.83   34.25   34.81   34.86   34.62
      35.00   34.13   34.15   33.56   33.03   33.61   33.49   33.47
      33.83   34.32   34.26   34.36   34.43   34.60   34.43   34.31
      34.70   34.25   35.26   34.44   35.02   34.47   33.57   33.81
      31.95
 29 Nault-Mauer, Benj         20 St. John's-MN       19:00.36   19:07.96  
      31.30   35.17   36.85   37.15   36.28   35.46   34.72   34.43
      34.81   34.61   35.05   35.11   34.77   34.79   34.24   34.65
      34.74   34.53   34.76   35.10   34.63   35.12   34.32   34.70
      34.61   35.05   35.19   34.55   34.99   34.68   34.33   34.99
      32.28
 30 Tormene, Matteo           18 Macalester-MN       22:10.80   21:19.72  
      32.58   36.68   38.17   38.81   39.07   39.27   39.56   40.22
      38.96   39.09   39.34   39.97   39.84   39.01   39.34   39.68
      39.45   39.46   39.36   39.68   39.57   39.85   39.22   39.83
      39.78   40.11   39.36   38.30   38.40   37.91   37.46   37.27
      35.12
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boise State University-SR  'B'                    3:22.56    3:25.22  
       24.47    49.73    24.41    51.30    25.32    52.44    25.03    51.75
  2 Boise State University-SR  'A'                    3:18.17    3:26.00  
       24.25    50.00    24.21    50.63    25.86    53.29    25.09    52.08
  3 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:38.62    3:33.24  
       25.47    53.40    26.08    54.64    25.14    52.62    24.87    52.58
  4 South Dakota State University-SD  'A'             3:35.57    3:33.46  
       25.72    53.00    25.43    53.25    25.91    54.90    25.08    52.31
  5 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 3:41.00    3:35.23  
       25.36    53.43    25.50    54.50    25.39    53.21    25.66    54.09
  6 South Dakota State University-SD  'B'             3:43.55    3:39.34  
       26.05    54.22    25.90    55.40    26.76    55.19    26.11    54.53
  7 St. Olaf College-MN  'A'                          3:42.09    3:39.39  
       25.89    54.53    25.66    53.98    27.33    57.77    25.26    53.11
  8 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:37.61    3:42.51  
       26.17    55.89    26.25    55.84    26.19    55.59    25.69    55.19
  9 Carleton College-MN  'A'                          3:44.00    3:42.78  
       26.11    54.85    26.52    56.09    26.94    56.23    26.20    55.61
 10 College of Saint Benedict-MN  'A'                 3:51.41    3:44.08  
       27.70    57.30    26.32    55.73    26.72    57.25    26.09    53.80
 11 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 3:48.00    3:44.73  
       26.33    54.63    26.37    55.95    26.59    57.11    26.71    57.04
 11 South Dakota State University-SD  'C'             3:51.71    3:44.73  
       27.33    56.77    25.85    55.08    27.25    57.76    26.88    55.12
 13 Carleton College-MN  'B'                          3:50.00    3:45.36  
       26.67    56.47    26.79    56.26    26.14    55.21    27.03    57.42
 14 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:42.50    3:47.46  
       27.32    56.44    27.11    57.83    27.14    57.10    26.51    56.09
 15 Macalester College-MN  'A'                        3:55.00    3:48.80  
       26.76    55.14    27.68    58.34    28.33    59.16    27.05    56.16
 16 College of Saint Benedict-MN  'B'                 3:57.54    3:50.44  
       27.85    58.10    26.11    56.04    27.37    58.26    27.30    58.04
 17 University of Minnesota, Morri-MN  'A'            3:54.64    3:52.25  
       27.38    58.22    27.25    57.34    27.72    58.80    27.24    57.89
 18 Augsburg College-MN  'A'                          4:11.62    3:53.09  
       27.33    56.64    26.74    57.66    26.98    56.78    29.13  1:02.01
 19 University of St. Thomas-MN  'C'                  3:54.00    3:58.21  
       26.78    56.60    27.98    59.69    29.50  1:02.85    27.88    59.07
 20 College of Saint Benedict-MN  'C'                 4:02.46    3:59.18  
       28.31    58.79    27.65    59.50    29.11  1:01.55    27.60    59.34
 21 Hamline University-MN  'A'                        3:59.19    4:04.75  
       28.69  1:00.24    28.95  1:00.56    30.05  1:01.96    28.69  1:01.99
 22 University of Minnesota, Morri-MN  'B'            4:07.01    4:05.82  
       29.43  1:01.54    29.55  1:02.97    29.06  1:02.45    27.71    58.86
 23 Carleton College-MN  'C'                          4:05.00    4:05.92  
       28.49    59.68    15.59    59.67    30.63  1:03.24    29.74  1:03.33
 24 Macalester College-MN  'B'                             NT    4:07.54  
       29.07  1:01.38    28.49  1:00.43    29.75  1:03.33    29.67  1:02.40
 25 University of Minnesota, Morri-MN  'C'            4:13.01    4:08.91  
       29.55  1:01.82    30.68  1:05.01    30.98  1:03.86    27.60    58.22
 26 College of Saint Benedict-MN  'D'                 4:16.80    4:15.14  
       32.19  1:08.00    30.24  1:03.75    28.29  1:01.19    15.61  1:02.20
 27 College of Saint Benedict-MN  'E'                 4:46.93    4:19.22  
       30.71  1:04.42    32.49  1:07.18    29.60  1:03.87    30.30  1:03.75
 28 Macalester College-MN  'C'                             NT    4:21.00  
       30.90  1:05.62    29.30  1:02.68    30.79  1:06.00    31.37  1:06.70
 29 Augsburg College-MN  'B'                          4:32.00    4:22.23  
       30.30  1:05.86    31.26  1:06.12    30.03  1:01.79    32.69  1:08.46
 30 Hamline University-MN  'B'                        4:18.33    4:33.87  
       29.13  1:01.05    30.19  1:05.80    31.99  1:07.32    36.53  1:19.70
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                          3:11.82    3:06.21  
       22.15    46.30    21.44    45.52    22.73    46.95    22.62    47.44
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                  3:15.50    3:10.33  
       23.06    47.98    22.61    47.03    22.90    47.97    22.19    47.35
  3 South Dakota State University-SD  'B'             3:11.25    3:11.98  
       23.26    48.86    24.28    51.22    22.35    46.63    21.27    45.27
  4 Carleton College-MN  'A'                          3:12.00    3:12.34  
       23.28    47.94    23.15    47.81    23.27    49.19    22.98    47.40
  5 South Dakota State University-SD  'A'             3:07.79    3:13.96  
       23.24    49.25    22.72    48.04    23.23    49.04    22.21    47.63
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:17.10    3:15.56  
       23.83    49.41    23.10    48.21    23.47    49.22    22.49    48.72
  7 University of St. Thomas-MN  'B'                  3:20.50    3:16.99  
       23.81    49.73    23.41    49.81    23.11    48.71    23.16    48.74
  8 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 3:24.00    3:19.32  
       23.67    49.35    23.87    50.62    23.84    49.95    23.42    49.40
  9 Carleton College-MN  'B'                          3:21.00    3:23.15  
       24.99    52.36    23.92    50.06    23.97    50.50    23.90    50.23
 10 Hamline University-MN  'A'                        3:20.82    3:25.75  
       24.86    53.29    25.04    52.71    23.76    50.39    23.61    49.36
 11 Macalester College-MN  'A'                        3:33.23    3:26.83  
       24.95    51.63    24.87    52.17    23.68    50.59    24.40    52.44
 12 St. Olaf College-MN  'B'                          3:20.00    3:26.93  
       23.00    47.67    24.16    51.10    25.14    54.59    24.75    53.57
 13 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 3:32.00    3:27.86  
       24.93    52.17    24.76    52.12    24.08    51.81    23.91    51.76
 14 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                      NT    3:29.12  
       24.86    53.39    24.33    51.21    24.88    52.69    24.42    51.83
 15 University of St. Thomas-MN  'C'                  3:30.00    3:33.27  
       24.93    51.35    24.64    51.95    26.94    58.30    23.68    51.67
 16 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                      NT    3:35.14  
       25.99    53.68    25.75    54.38    25.61    53.36    25.35    53.72
 17 Carleton College-MN  'C'                          3:40.00    3:35.88  
       24.05    51.27    25.06    53.02    26.41    55.71    26.24    55.88
 18 Macalester College-MN  'B'                             NT    3:36.92  
       26.68    56.37    25.55    54.62    24.70    53.32    25.06    52.61
 19 Hamline University-MN  'B'                        3:36.81    3:41.36  
       25.20    53.24    25.22    52.84    26.51    57.60    26.79    57.68
 
Event 37  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tenenbaum, Lexi              Minn-MN                   NP     301.15  
  2 Ramberg, Jessica             Minn-MN                   NP     295.25  
  3 Etterman, Katie              Minn-MN                   NP     277.00  
  4 Kohlbeck, Erin            21 Boise St-SR               NP     258.10  
  5 Marthens, Jordan          19 Boise St-SR               NP     240.50  
  6 Etterman, Beth               Minn-MN                   NP     237.75  
  7 Murray, Sawyer               UND-ND                    NP     234.05  
  8 Axness, Sara                 UWEC`-WI                  NP     233.55  
  9 Olesiak, Olivia           20 South Dakota St-SD    244.13     232.35  
 10 Kriewall, Karli           20 Boise St-SR               NP     230.75  
 11 Carlson, Kiley            18 Boise St-SR               NP     228.40  
 12 Anklan, Jen                  UND-ND                    NP     228.00  
 13 Nightingale, Casey        20 St. Thomas-MN         260.85     223.75  
 14 Olson, Kacee              18 Boise St-SR               NP     221.95  
 15 Thorstenson, Rachel          UND-ND                    NP     206.50  
 16 Lawson, Megan             21 Saint Benedict-MN     232.75     201.75  
 17 Baker, Amanda                UWEC`-WI                  NP     198.60  
 18 Lager, Alissa             22 Saint Benedict-MN     211.55     194.90  
 19 Moore, Emily              18 South Dakota St-SD    202.87     194.65  
 20 Fuller, Carissa           20 Minnesota-Morris-MN       NP     194.30  
 21 Winston, Alecia           19 South Dakota St-SD    236.47     194.05  
 22 Funai, Heather            21 Gustavus-MN               NP     186.85  
 23 Becker, Katherine         21 St. Thomas-MN         240.20     184.70  
 24 Miller, Courtney          19 St. Olaf-MN               NP     183.45  
 25 Peterson, Rose            18 St. Olaf-MN               NP     175.45  
 26 Lynch, Ryann              18 Minnesota-Morris-MN       NP     174.35  
 27 Brothers, Mel              1 St. Thomas-MN         186.70     170.55  
 28 Henderson, Lydia          20 Carleton-MN           158.45     168.40  
 29 Mueller, Janelle          18 Saint Mary's MN-MN    168.10     168.05  
 30 Dunn, Morie                  UND-ND                    NP     165.45  
 31 Hennum, Kayla             19 Hamline-MN            174.05     156.45  
 32 French, Kate                 UWEC`-WI                  NP     154.35  
 33 Moyer, Victoria           20 Boise St-SR               NP     153.95  
 34 Rauchwarter, Kayla           Cobbers                   NP     148.50  
 35 Robertson, Savannah       18 Hamline-MN                NP     146.85  
 36 Lloyd, Molly              18 Macalester-MN             NP     143.90  
 37 Roach, Amy                17 Carleton-MN           163.80     141.25  
 38 Martineau, Jessie         20 Minnesota-Morris-MN       NP     121.70  
 39 Olson, Hayley             22 Augsburg-MN               NP     109.00  
 40 Danielson, Jordan         19 Hamline-MN            107.95      85.60  
 41 Bell, Melana              19 Augsburg-MN               NP      77.45  
 
Event 38  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Manny               Minn-MN                   NP     407.65  
  2 Zoe, Dylan                   Minn-MN                   NP     366.60  
  3 Larsen, Erik                 Minn-MN                   NP     331.80  
  4 Rodriquez, Nicholas          Minn-MN                   NP     289.05  
  5 Florand, Connor           22 South Dakota St-SD    292.27     276.30  
  6 Metcalf, Clayton             UND-ND                    NP     255.10  
  7 Brown, Parker             18 South Dakota St-SD    248.95     254.70  
  8 Howard, Sam                  UND-ND                    NP     240.80  
  9 Magnuson, Reid               UND-ND                    NP     232.75  
 10 Grabowski, Andrew         18 St. Thomas-MN         301.25     216.80  
 11 Garde Garcia, Skiah       19 Hamline-MN            252.75     209.90  
 12 Batenhorst, Noah          19 South Dakota St-SD    273.55     201.60  
 13 Westphal, Shawn              UWEC`-WI                  NP     164.75  
 14 Sova, Chris               20 Hamline-MN            161.45     160.40  
 15 Johnson, Micah               UWEC`-WI                  NP     115.05  
 16 Scheel, Ben               19 Hamline-MN            121.00     111.20  
 17 Thao, Vincent             20 Hamline-MN                NP     109.20  
 
Event 39  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Kacee              18 Boise St-SR               NP     286.20  
  2 Kohlbeck, Erin            21 Boise St-SR               NP     278.05  
  3 Kriewall, Karli           20 Boise St-SR               NP     273.50  
  4 Etterman, Katie              Minn-MN                   NP     271.45  
  5 Baker, Amanda                UWEC`-WI                  NP     252.45  
  6 Nightingale, Casey        20 St. Thomas-MN         252.65     249.35  
  7 Axness, Sara                 UWEC`-WI                  NP     247.60  
  8 Becker, Katherine         21 St. Thomas-MN         244.40     237.70  
  9 Carlson, Kiley            18 Boise St-SR               NP     225.85  
 10 Murray, Sawyer               UND-ND                    NP     224.30  
 11 Miller, Courtney             UWEC`-WI                  NP     223.50  
 12 Olesiak, Olivia           20 South Dakota St-SD    242.55     220.50  
 13 Anklan, Jen                  UND-ND                    NP     219.20  
 14 French, Kate                 UWEC`-WI                  NP     202.05  
 15 Fuller, Carissa           20 Minnesota-Morris-MN       NP     200.00  
 16 Moore, Emily              18 South Dakota St-SD    200.70     189.45  
 17 Lager, Alissa             22 Saint Benedict-MN     208.70     187.15  
 18 Funai, Heather            21 Gustavus-MN               NP     185.95  
 19 Winston, Alecia           19 South Dakota St-SD    237.90     182.35  
 20 Hennum, Kayla             19 Hamline-MN            177.35     174.80  
 21 Brothers, Mel              1 St. Thomas-MN         173.40     168.55  
 22 Dunn, Morie                  UND-ND                    NP     163.10  
 23 Robertson, Savannah       18 Hamline-MN                NP     160.05  
 24 Lynch, Ryann              18 Minnesota-Morris-MN       NP     159.15  
 25 Mueller, Janelle          18 Saint Mary's MN-MN    179.25     155.35  
 26 Henderson, Lydia          20 Carleton-MN           151.05     151.20  
 27 Peterson, Rose            18 St. Olaf-MN               NP     143.90  
 28 Lloyd, Molly              18 Macalester-MN             NP     140.80  
 29 Roach, Amy                17 Carleton-MN           187.90     134.85  
 30 Martineau, Jessie         20 Minnesota-Morris-MN       NP     116.45  
 31 Olson, Hayley             22 Augsburg-MN               NP     103.35  
 32 Danielson, Jordan         19 Hamline-MN            118.15      86.75  
 
Event 40  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Manny               Minn-MN                   NP     406.20  
  2 Florand, Connor           22 South Dakota St-SD    328.43     331.90  
  3 Brown, Parker             18 South Dakota St-SD    239.25     263.05  
  4 Rodriquez, Nicholas          Minn-MN                   NP     259.70  
  5 Howard, Sam                  UND-ND                    NP     257.60  
  6 Batenhorst, Noah          19 South Dakota St-SD    294.85     253.55  
  7 Magnuson, Reid               UND-ND                    NP     242.50  
  8 Garde Garcia, Skiah       19 Hamline-MN            273.40     198.60  
  9 Grabowski, Andrew         18 St. Thomas-MN         276.75     197.55  
 10 Westphal, Shawn              UWEC`-WI                  NP     168.15  
 11 Wollin, Justin            19 St. John's-MN         214.40     164.40  
 12 Sova, Chris               20 Hamline-MN            176.50     140.85  
 13 Urbanski, Tyler           18 St. John's-MN         181.15     114.70  
 14 Thao, Vincent             20 Hamline-MN                NP     113.10  
 15 Johnson, Christopher      21 Minn-MN                   NP     109.80  
 16 Scheel, Ben               19 Hamline-MN            142.10     100.45  
 
Event 41  Women Platform Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramberg, Jessica             Minn-MN                   NP     301.95  
  2 Tenenbaum, Lexi              Minn-MN                   NP     291.85  
  3 Etterman, Katie              Minn-MN                   NP     274.15  
  4 Marthens, Jordan          19 Boise St-SR               NP     230.75  
  5 Carlson, Kiley            18 Boise St-SR               NP     221.25  
  6 Olson, Kacee              18 Boise St-SR               NP     184.20  
  7 Murray, Sawyer               UND-ND                    NP     167.60  
  8 Anklan, Jen                  UND-ND                    NP     160.20  
  9 Moyer, Victoria           20 Boise St-SR               NP     141.00  
  9 Dunn, Morie                  UND-ND                    NP     141.00  
 11 Thorstenson, Rachel          UND-ND                    NP     134.20  
 
Event 42  Men Platform Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zoe, Dylan                   Minn-MN                   NP     337.75  
  2 Larsen, Erik                 Minn-MN                   NP     321.90  
  3 Metcalf, Clayton             UND-ND                    NP     304.20  
  4 Howard, Sam                  UND-ND                    NP     194.50  
  5 Magnuson, Reid               UND-ND                    NP     190.75