Licensed to St. John's University Johnnies
                                      HY-TEK's Meet Manager 11/20/2010 06:48 PM
                CSB/SJU GAC LUTH Mini Invite 2010 - 11/20/2010                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DesRoches, Elise          SR Luther-IA             258.60     222.45   20  
  2 Alvarado, Alicia M        JR Gustavus-MN           184.30     181.55   17  
  3 Magnuson, Kaia M          FR Saint Benedict-MN     202.95     177.80   16  
  4 Genereux, Elise           JR Saint Benedict-MN     303.70     175.30   15  
  5 Schierland, Brandilynn    FR Luther-IA             188.80     173.70   14  
  6 Totzke, Haley D           FR Gustavus-MN           173.80     173.50   13  
  7 Henkel, Alyssa            SR Gustavus-MN           158.60     162.10   12  
  8 Kellar, Alyssa            SO Saint Benedict-MN     323.15     156.10   11  
  9 Niles, Erin               FR Luther-IA             157.50     143.40    9  
 10 Calhoun, Sarah G          FR Saint Benedict-MN     130.70     140.60    7  
 11 Kramer, Eydie             JR Gustavus-MN           139.00     124.40    6  
 12 Lundeen, Abby             FR Saint Benedict-MN         NT     102.55    5  
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlichting, Wes             St. John's-MN         243.65     237.70   20  
  2 Burg, Kelley                 St. John's-MN         233.40     236.35   17  
  3 Hanson, Sam               FR Gustavus-MN           238.65     205.25   16  
  4 Ortlip, Ryan M            SR Gustavus-MN           171.82     174.60   15  
  5 Patterson, Michael        FR Gustavus-MN           109.10     120.00   14  
  6 Gerritsen, John              Gustavus-MN               NT     119.45   13  
 
Event 3  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DesRoches, Elise          SR Luther-IA             249.55     223.60   20  
  2 Alvarado, Alicia M        JR Gustavus-MN           199.75     207.75   17  
  3 Genereux, Elise           JR Saint Benedict-MN     304.55     189.55   16  
  4 Totzke, Haley D           FR Gustavus-MN           169.75     164.35   15  
  5 Henkel, Alyssa            SR Gustavus-MN           153.80     163.75   14  
  6 Schierland, Brandilynn    FR Luther-IA             175.70     156.70   13  
  7 Magnuson, Kaia M          FR Saint Benedict-MN         NT     152.35   12  
  8 Kellar, Alyssa            SO Saint Benedict-MN     220.85     146.00   11  
  9 Niles, Erin               FR Luther-IA             138.15     121.45    9  
 10 Kramer, Eydie             JR Gustavus-MN           136.85     117.50    7  
 
Event 4  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlichting, Wes             St. John's-MN         244.00     274.00   20  
  2 Burg, Kelley                 St. John's-MN         237.50     199.50   17  
  3 Ortlip, Ryan M            SR Gustavus-MN           185.05     175.20   16  
  4 Gerritsen, John              Gustavus-MN               NT     127.90   15  
  5 Hanson, Sam               FR Gustavus-MN           223.50     124.50   14  
  6 Patterson, Michael        FR Gustavus-MN           120.55     121.65   13  
 
Event 5  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Lauren A         FR Saint Benedict-MN   11:10.10   11:11.41   20  
      29.61   32.70   33.79   33.95   33.84   33.57   33.79   33.23
      33.67   33.98   33.62   33.72   33.90   34.31   34.49   33.95
      34.22   34.04   33.97   33.06                                
  2 Eames, Anna M             SO Gustavus-MN         11:22.70   11:21.45   17  
      31.38   34.27   34.64   35.00   34.73   34.89   34.54   34.74
      34.66   34.80   34.34   34.37   34.48   34.53   33.93   34.00
      33.79   33.39   33.11   31.86                                
  3 Rawson, Leslie            SO Luther-IA           11:20.65   11:22.66   16  
      30.20   32.92   33.70   34.36   34.77   34.58   34.59   34.92
      34.75   34.51   34.39   34.64   34.68   34.72   34.57   34.33
      34.51   34.41   34.32   32.79                                
  4 Luke, Marnie L            SR Gustavus-MN         11:30.05   11:24.62   15  
      31.27   34.02   34.51   34.87   34.67   34.74   34.73   34.74
      34.85   34.66   34.61   34.44   34.33   34.51   34.61   34.70
      34.33   34.22   33.75   32.06                                
  5 Aune, Melissa             JR Gustavus-MN         11:28.12   11:25.53   14  
      31.72   34.55   34.85   34.79   34.80   34.51   34.63   34.84
      34.79   34.79   34.68   34.63   34.20   34.18   34.51   34.31
      34.31   34.25   33.94   32.25                                
  6 Finseth, Lisbet           SO Luther-IA           11:29.40   11:25.96   13  
      30.43   33.08   33.92   34.06   34.36   34.29   34.42   34.86
      34.77   35.10   34.65   34.93   34.90   34.82   34.72   34.72
      34.92   34.86   34.78   33.37                                
  7 Lambert, Katie M          SR Saint Benedict-MN   11:30.30   11:38.30   12  
      32.04   34.95   35.12   35.26   35.23   34.83   34.70   35.11
      35.33   34.93   35.10   35.47   35.41   35.34   34.93   35.42
      35.41   35.14   34.88   33.70                                
  8 Skaar, Jordan             SO Luther-IA           11:50.99   11:45.29   11  
      31.41   34.35   34.68   34.88   35.13   35.13   35.05   35.83
      35.55   35.73   35.43   35.72   35.59   35.84   35.93   36.04
      36.19   35.82   35.89   35.10                                
  9 Lenoch, Paige             JR Luther-IA           11:58.90   11:54.36    9  
      32.98   35.75   36.12   36.19   36.33   36.03   36.25   36.51
      36.04   36.36   36.45   36.39   36.48   36.28   36.09   35.20
      34.90   34.70   34.81   34.50                                
 10 Rykken, Jill C            JR Gustavus-MN         11:56.82   11:59.48    7  
      33.36   36.16   36.61   36.10   35.68   36.46   36.83   36.38
      36.63   35.82   35.84   36.03   36.18   35.73   36.26   35.93
      35.97   35.98   36.32   35.21                                
 11 Voelschow, Erin           JR Luther-IA           12:00.44   12:02.63    6  
      32.93   36.32   36.58   36.73   37.03   36.02   36.35   37.08
      36.86   37.03   36.79   36.71   36.56   36.61   36.32   36.14
      36.10   35.87   36.15   32.45                                
 12 May, Sophia               SO Saint Benedict-MN   11:57.27   12:03.54    5  
      32.30   35.80   36.37   36.65   37.18   36.48   36.39   36.78
      36.80   36.49   36.76   36.82   37.17   36.41   37.17   36.72
      36.69   35.46   35.71   33.39                                
 13 Hechsel, Jessica K        FR Gustavus-MN         12:20.19   12:14.24    4  
      32.44   35.66   36.56   37.39   37.53   37.00   37.63   37.45
      37.36   37.36   37.19   37.43   37.04   37.40   37.26   36.94
      36.51   36.27   36.47   35.35                                
 -- Tschida, Shannon R        SO Gustavus-MN         12:30.00  X12:51.95  
      32.46   36.73   38.15   38.45   38.94   38.81   39.62   39.58
      39.92   39.99   39.21   39.95   39.84   39.36   39.03   39.18
      39.58   39.30   38.16   35.69                                
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seaburg, Josh S              St. John's-MN       10:07.27   10:25.85   20  
      27.42   30.05   30.67   30.95   31.34   31.55   31.71   31.62
      31.81   31.93   31.48   31.69   31.78   32.09   31.82   32.10
      31.96   31.89   31.10   30.89                                
  2 Foley, Jimmy M               St. John's-MN       10:17.74   10:34.39   17  
      28.01   30.27   31.22   32.21   32.37   32.44   32.32   32.47
      32.29   32.30   32.16   32.01   32.14   32.56   31.69   32.04
      32.12   31.81   31.34   30.62                                
  3 Jones, Wes C              SR Gustavus-MN         10:45.00   10:38.36   16  
      28.47   30.91   31.60   32.15   32.40   32.45   32.37   32.34
      32.33   32.51   32.15   31.90   32.11   32.51   32.19   32.47
      32.05   32.01   32.07   31.37                                
  4 Stewart, Ben D            JR Gustavus-MN         10:40.00   10:42.38   15  
      28.55   31.45   32.30   32.72   32.93   32.57   32.60   33.18
      32.31   32.44   31.89   31.95   31.98   31.80   32.27   32.50
      32.19   32.10   32.28   32.37                                
  5 Maakestad, Benjamin E        St. John's-MN       10:39.08   10:49.43   14  
      29.14   31.95   32.33   32.31   32.75   32.59   32.87   32.88
      32.75   32.67   32.49   32.84   32.75   33.31   32.83   32.98
      32.66   32.74   32.71   31.88                                
  6 Teigen, Gunnar L          JR Gustavus-MN         10:48.58   10:55.28   13  
      29.43   32.29   32.89   33.04   32.62   32.81   33.37   33.17
      32.82   33.31   31.78   32.46   32.47   32.80   33.13   33.43
      33.39   33.84   33.55   32.68                                
  7 Rosell, Adam J            SO Gustavus-MN         11:07.23   11:07.35   12  
      29.52   32.34   33.18   33.45   33.37   33.04   33.67   33.49
      33.70   33.74   33.84   33.49   33.80   34.17   34.05   34.19
      33.83   34.15   33.65   32.68                                
  8 Parvi, Sean               JR Luther-IA           11:09.42   11:08.74   11  
      29.52   32.98   34.13   35.38   33.91   33.42   33.26   32.83
      33.31   33.16   33.50   33.80   34.17   34.01   33.53   33.92
      34.04   33.94   33.83   32.10                                
  9 Hollenback, Joe J            St. John's-MN       10:54.50   11:12.31    9  
      29.37   32.76   33.73   33.93   33.81   33.83   34.08   34.14
      34.26   34.29   34.41   33.90   33.80   33.79   33.85   34.11
      34.13   34.13   33.52   32.47                                
 10 Gardner, Zach R           FR Gustavus-MN         11:27.37   11:15.02    7  
      29.51   33.03   34.21   34.23   34.82   34.31   34.17   34.74
      33.82   34.05   34.47   34.82   34.00   33.91   34.58   34.31
      33.50   34.49   33.80   30.25                                
 11 Foley, Patrick J             St. John's-MN       11:15.23   11:15.52    6  
      29.77   32.73   34.17   34.83   34.13   34.56   33.83   34.15
      34.58   34.25   34.54   34.10   34.02   33.80   34.62   34.37
      33.76   33.48   33.68   32.15                                
 12 Key, Matthew              SO Luther-IA           11:24.54   11:24.74    5  
 13 Snyder, Stefen            JR Luther-IA           11:30.89   11:31.47    4  
 
Event 7  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:51.75    1:52.66   40  
     1) Mosher, Carley R SO             2) Erickson, Anika J SR           
     3) Korba, Steph A JR               4) Lucia, Kelsey A SO             
       28.39    32.52    27.44    24.31                                    
  2 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:54.50    1:52.91   34  
     1) Tinklenberg, Alissa M FR        2) Drake, Laura K FR              
     3) Hellie, Kate E FR               4) Vidovic, Dajana JR             
       29.32    31.67    27.51    24.41                                    
  3 College of Saint Benedict-MN  'A'                 1:54.98    1:54.40   32  
     1) Roberts, Emily C FR             2) Key, Angel A FR                
     3) Dean, Ellen M FR                4) Beste, Kristen FR              
       28.39    33.22    27.53    25.26                                    
  4 Luther College-IA  'A'                            1:53.76    1:55.00   30  
     1) Mykleby, Erin JR                2) Drewes, Stephanie JR           
     3) Ladd, Amelia SO                 4) Choi, Addison SR               
       29.60    31.78    28.08    25.54                                    
  5 College of Saint Benedict-MN  'B'                 1:58.58    1:57.52   28  
     1) Kessler, Samantha J SO          2) Koehler, Amanda L SR           
     3) Kaiser, Kate SO                 4) Triggs, Carolyn M JR           
       31.50    32.06    29.51    24.45                                    
  6 College of Saint Benedict-MN  'C'                 2:02.20    1:58.92   26  
     1) Daniels, Briana C FR            2) Burns, Madi SO                 
     3) Reza, Nikkie L SO               4) Vogl, Katie R FR               
       30.63    32.47    29.18    26.64                                    
  7 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:58.50    1:59.89   24  
     1) Arnold, Quinn M SO              2) Crane, Hannah G JR             
     3) Barr, Brogan K FR               4) Hollenbeck, Kate A SO          
       30.68    34.08    28.78    26.35                                    
  8 Luther College-IA  'B'                            1:57.44    2:00.05   22  
     1) Finseth, Lisbet SO              2) Connolly, Erin FR              
     3) Blocker, Katherine FR           4) Benjamin, Chloe FR             
       31.44    32.80    29.81    26.00                                    
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 1:59.50    2:01.96   18  
     1) Hannemann, Allyson JR           2) Holm, Kaeli C FR               
     3) Behr, Mary Jo JR                4) Anderson, Amber J FR           
       31.91    33.65    28.48    27.92                                    
 10 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 2:02.00    2:03.46   14  
     1) Lucas, Katie SO                 2) Lyle, Abby J FR                
     3) Beck, Amy E SO                  4) Tschida, Shannon R SO          
       32.05    33.81    30.09    27.51                                    
 11 College of Saint Benedict-MN  'D'                 2:07.07    2:06.74   12  
     1) Krantz, Sarah JR                2) Gathje, Maria E FR             
     3) Hodorff, Nellie J FR            4) Nystrom, Kathy E SO            
       35.42    33.01    31.96    26.35                                    
 12 College of Saint Benedict-MN  'E'                      NT    2:16.80   10  
     1) Voss, Megan A FR                2) Lecy, Mackenzie A FR           
     3) Patton, Michaela FR             4) Smith, Annie FR                
       32.30    40.53    33.64    30.33                                    
 -- Gustavus Adolphus College-MN  'F'                 2:08.00   X2:15.56  
     1) Faciszewski, Adria SR           2) Hinrichs, Emma J SO            
     3) Hawkinson, Amanda A SO          4) Meier, Nicole FR               
       34.57    40.06    31.84    29.09                                    
 
Event 8  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:37.59    1:38.94   40  
     1) Kirihara, Paul R SR             2) Schultze, Billy L JR           
     3) Van Fossen, Matt B JR           4) Defranco, Sam C SR             
       25.72    27.61    23.63    21.98                                    
  2 Luther College-IA  'A'                            1:43.44    1:42.67   34  
     1) Case, Alex SR                   2) Cutler, Tim SO                 
     3) Sinnwell, Michael SR            4) Ziminski, Dustin SO            
       27.53    28.64    24.42    22.08                                    
  3 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:45.00    1:43.81   32  
     1) Nordquist, Craig J SR           2) Hoekstra, Elliot J FR          
     3) Warling, Jon FR                 4) Teigen, Gunnar L JR            
       27.44    28.90    24.74    22.73                                    
  4 Luther College-IA  'B'                            1:47.44    1:46.76   30  
     1) Hild, Eric SO                   2) O'Brien, Tanner SO             
     3) Penning, Jim E                  4) Cochrane, James FR             
       28.18    29.69    25.99    22.90                                    
  5 St. John's University (Mn)-MN  'C'                1:50.23    1:46.84   28  
     1) Falchi, Robbie B                2) Evich, Alexander M             
     3) Triggs, Connor J                4) Gernes, Alexander A            
       29.00    29.63    25.67    22.54                                    
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 1:49.50    1:51.13   26  
     1) Rosell, Adam J SO               2) Poblocki, Joe R FR             
     3) Jones, Wes C SR                 4) Stewart, Ben D JR              
       30.79    30.70    26.21    23.43                                    
  7 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 1:55.00    1:51.35   24  
     1) Fillbach, Mitch S SO            2) Almen-Sjogren, Chris JR        
     3) Caplin, Jeremy D SO             4) Blomquist, Erik FR             
       28.73    31.58    26.28    24.76                                    
  8 St. John's University (Mn)-MN  'B'                1:43.52    1:53.18   22  
     1) Quinby, Jd D                    2) English, Philip A              
     3) Gerdes, Harrison J              4) Shelquist, Andrew D            
       31.68    26.73    24.50    30.27                                    
 -- Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:42.50         DQ  
     1) Nachtsheim, Zach H JR           2) Owens, Josh D SO               
     3) Olson-Anstett, Sam FR           4) Hedlund, Drew N SR             
       27.06    29.10    24.50    22.40                                    
 -- St. John's University (Mn)-MN  'D'                1:56.45         DQ  
     1) Maakestad, Benjamin E           2) Sarabia, John Michael          
     3) Hovel, Andrew M                 4) Trnka, Ben                     
       29.76    30.58    27.57    23.32                                    
 -- St. John's University (Mn)-MN  'A'                1:41.65         DQ  
     1) Happe, Andy J                   2) Zachman, Jay                   
     3) Moss, Armando                   4) Schwichtenberg, Nathan J       
       26.13    29.20    23.33    22.22                                    
 
Event 9  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tinklenberg, Alissa M     FR Gustavus-MN          1:59.65    1:59.30   20  
      28.56   30.32   30.77   29.65                                
  2 Triggs, Carolyn M         JR Saint Benedict-MN    2:02.35    1:59.47   17  
      27.76   30.36   31.06   30.29                                
  3 Choi, Addison             SR Luther-IA            1:59.78    2:00.96   16  
      28.67   29.95   30.64   31.70                                
  4 Bruns, Rachel             SR Luther-IA            2:02.01    2:01.42   15  
      27.95   30.96   31.28   31.23                                
  5 Wood, Mary L              SO Saint Benedict-MN    2:04.38    2:02.90   14  
      28.88   31.81   31.62   30.59                                
  6 Hund, Sarah E             SO Gustavus-MN          2:02.14    2:03.29   13  
      28.89   31.59   31.95   30.86                                
  7 Beste, Kristen            FR Saint Benedict-MN    2:06.60    2:04.63   12  
      28.30   31.62   33.16   31.55                                
  8 Lambert, Katie M          SR Saint Benedict-MN    2:05.09    2:05.52   11  
      28.67   31.50   32.71   32.64                                
  9 Kolsrud, Kari             SR Luther-IA            2:07.44    2:05.64    9  
      29.44   31.95   31.92   32.33                                
 10 Lucia, Kelsey A           SO Gustavus-MN          2:06.00    2:06.57    7  
      28.72   32.00   32.59   33.26                                
 11 Take, Amanda              FR Luther-IA            2:10.91    2:07.94    6  
      29.42   32.46   33.33   32.73                                
 12 Hollenbeck, Kate A        SO Gustavus-MN          2:09.79    2:09.89    5  
      29.84   32.35   33.37   34.33                                
 13 Hansen, Nikki M           SO Gustavus-MN          2:09.62    2:10.41    4  
      30.13   32.70   34.07   33.51                                
 14 Kent, Ashley              FR Luther-IA            2:15.99    2:11.48    3  
      30.15   33.40   33.97   33.96                                
 15 Hechsel, Jessica K        FR Gustavus-MN          2:14.53    2:12.93    2  
      30.91   33.78   35.09   33.15                                
 16 Benjamin, Chloe           FR Luther-IA            2:12.99    2:13.04    1  
      30.45   33.92   35.11   33.56                                
 17 Backstrom, L L            JR Gustavus-MN          2:20.00    2:14.16  
      30.76   33.91   34.92   34.57                                
 18 Nelson, Emma K            JR Gustavus-MN          2:13.03    2:15.23  
      31.15   34.27   35.36   34.45                                
 19 Wallace, Avery L          FR Gustavus-MN          2:18.00    2:16.52  
      30.83   34.54   35.62   35.53                                
 20 Stenzel, Lauren O         FR Gustavus-MN          2:17.66    2:18.45  
      30.81   34.62   36.89   36.13                                
 21 Smith, Annie              FR Saint Benedict-MN    2:20.00    2:18.77  
      31.48   35.77   37.20   34.32                                
 22 McGuigan, Tara J          FR Gustavus-MN          2:36.26    2:19.20  
      31.41   35.31   36.34   36.14                                
 23 Patton, Michaela          FR Saint Benedict-MN    2:32.06    2:25.61  
      32.75   36.46   38.79   37.61                                
 
Event 10  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nimens, Ty R                 St. John's-MN        1:49.89    1:47.81   20  
      24.95   26.66   27.76   28.44                                
  2 Stewart, Ben D            JR Gustavus-MN          1:50.89    1:50.93   17  
      25.81   28.43   28.62   28.07                                
  3 Rice, John D              SR Gustavus-MN          1:53.00    1:51.23   16  
      26.09   28.10   28.76   28.28                                
  4 Triggs, Connor J             St. John's-MN        1:52.46    1:53.88   15  
      26.31   28.54   29.21   29.82                                
  5 Schissel, John            SR Luther-IA            2:02.99    1:54.01   14  
      26.64   29.97   29.72   27.68                                
  6 Hagen, Jon                FR Luther-IA            1:53.99    1:55.60   13  
      26.57   29.75   30.64   28.64                                
  7 Zachman, Jay                 St. John's-MN        1:56.45    1:57.08   12  
      25.96   28.57   30.39   32.16                                
  8 Johnson, Tom E            SO Gustavus-MN          1:57.22    1:58.00   11  
      26.45   29.57   30.97   31.01                                
  9 Allen, Jeffery            SO Gustavus-MN          1:58.00    2:00.62    9  
      27.89   31.95   30.79   29.99                                
 10 Trnka, Ben                   St. John's-MN        1:54.23    2:00.63    7  
      27.75   30.31   30.80   31.77                                
 11 Krippner, Tim             FR Gustavus-MN          2:02.48    2:04.15    6  
      27.70   31.45   32.38   32.62                                
 12 Donaldson, Doug C            St. John's-MN        2:08.32    2:10.86    5  
      28.48   32.60   34.35   35.43                                
 
Event 11  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Carley R          SO Gustavus-MN            59.70      59.99   20  
      29.31   30.68                                                
  2 Roberts, Emily C          FR Saint Benedict-MN    1:03.15    1:01.99   17  
      30.29   31.70                                                
  3 Mykleby, Erin             JR Luther-IA            1:01.81    1:03.33   16  
      30.43   32.90                                                
  4 Daniels, Briana C         FR Saint Benedict-MN    1:06.60    1:05.54   15  
      31.78   33.76                                                
  5 Hannemann, Allyson        JR Gustavus-MN          1:05.37    1:05.80   14  
      32.42   33.38                                                
  6 Elthon, Serena R          JR Gustavus-MN          1:05.74    1:06.47   13  
      32.07   34.40                                                
  7 Lucas, Katie              SO Gustavus-MN          1:06.89    1:06.87   12  
      32.60   34.27                                                
  8 Beck, Amy E               SO Gustavus-MN          1:08.18    1:07.33   11  
      32.77   34.56                                                
  9 Holm, Kaeli C             FR Gustavus-MN          1:10.00    1:09.10    9  
      33.28   35.82                                                
 10 Voss, Megan A             FR Saint Benedict-MN    1:10.38    1:10.54    7  
      33.85   36.69                                                
 11 Hawkinson, Amanda A       SO Gustavus-MN          1:11.12    1:11.59    6  
      35.64   35.95                                                
 12 Nystrom, Kathy E          SO Saint Benedict-MN    1:13.13    1:12.32    5  
    1:12.41                                                        
 13 Benjamin, Devin           SO Luther-IA            1:12.53    1:12.75    4  
      34.81   37.94                                                
 14 Hodorff, Nellie J         FR Saint Benedict-MN    1:14.14    1:13.35    3  
      35.76   37.59                                                
 15 Peterson, Megan E         SR Saint Benedict-MN    1:06.82    1:13.91    2  
      35.87   38.04                                                
 16 Krantz, Sarah             JR Saint Benedict-MN    1:09.89    1:15.49    1  
      36.90   38.59                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirihara, Paul R          SR Gustavus-MN            54.85      54.41   20  
      26.28   28.13                                                
  2 Happe, Andy J                St. John's-MN          54.89      55.93   17  
      27.37   28.56                                                
  3 Nachtsheim, Zach H        JR Gustavus-MN            56.55      58.42   16  
      28.37   30.05                                                
  4 Case, Alex                SR Luther-IA              58.26      58.68   15  
      28.80   29.88                                                
  5 Quinby, Jd D                 St. John's-MN          59.46      59.03   14  
      28.72   30.31                                                
  6 Hedlund, Drew N           SR Gustavus-MN            59.55    1:00.22   13  
      29.33   30.89                                                
  7 Hild, Eric                SO Luther-IA              58.75    1:00.68   12  
      29.15   31.53                                                
  8 Warling, Jon              FR Gustavus-MN          1:00.09    1:00.74   11  
      29.57   31.17                                                
  9 Kemna, Jake R             JR Gustavus-MN          1:00.00    1:02.21    9  
      30.18   32.03                                                
 10 Fillbach, Mitch S         SO Gustavus-MN          1:03.35    1:05.40    7  
      30.61   34.79                                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hund, Sarah E             SO Gustavus-MN            24.84      25.30   20  
  2 Bruns, Rachel             SR Luther-IA              24.93      25.49   17  
  3 Vidovic, Dajana           JR Gustavus-MN            25.60      25.52   16  
  4 Kessler, Samantha J       SO Saint Benedict-MN      25.48      25.69   15  
  5 Beste, Kristen            FR Saint Benedict-MN      25.70      25.95   14  
  6 Hellie, Kate E            FR Gustavus-MN            27.00      26.15   13  
  7 Roberts, Emily C          FR Saint Benedict-MN      25.53      26.21   12  
  8 Reza, Nikkie L            SO Saint Benedict-MN      27.20      26.76   10  
  8 Ladd, Amelia              SO Luther-IA              26.70      26.76   10  
 10 Nystrom, Kathy E          SO Saint Benedict-MN      27.75      27.15    7  
 11 Vogl, Katie R             FR Saint Benedict-MN      27.10      27.21    6  
 12 Hollenbeck, Kate A        SO Gustavus-MN            27.07      27.24    4.5
 12 Blocker, Katherine        FR Luther-IA              27.12      27.24    4.5
 14 Hansen, Nikki M           SO Gustavus-MN            28.00      27.35    3  
 15 Stasi, Courtney A         SR Gustavus-MN            27.50      27.73    2  
 16 Nelson, Emma K            JR Gustavus-MN            27.77      28.22    1  
 17 Stenzel, Lauren O         FR Gustavus-MN            28.33      28.60  
 18 Hannemann, Allyson        JR Gustavus-MN            27.89      28.61  
 19 Gavin, Lauren M           FR Saint Benedict-MN      27.20      28.70  
 20 Backstrom, L L            JR Gustavus-MN            28.89      29.02  
 21 McGuigan, Tara J          FR Gustavus-MN            29.00      29.42  
 22 Alvarado, Alicia M        JR Gustavus-MN            35.00      29.84  
 23 Wallace, Avery L          FR Gustavus-MN            29.69      30.41  
 24 Evich, Dominique V        FR Saint Benedict-MN      33.18      30.79  
 25 Meany, Liz                FR Saint Benedict-MN      31.69      31.37  
 26 Kramer, Eydie             JR Gustavus-MN            35.00      32.62  
 27 Henkel, Alyssa            SR Gustavus-MN            35.00      40.72  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Defranco, Sam C           SR Gustavus-MN            22.11      22.57   20  
  2 Williams, Michael R          St. John's-MN          22.21      22.67   17  
  3 Moss, Armando                St. John's-MN          22.55      22.73   16  
  4 Shelquist, Andrew D          St. John's-MN          22.98      22.80   15  
  5 Gernes, Alexander A          St. John's-MN          23.12      22.88   14  
  6 Schwichtenberg, Nathan J     St. John's-MN          23.01      22.99   13  
  7 Kuntz, Zack               FR Luther-IA              23.48      23.33   12  
  8 Ziminski, Dustin          SO Luther-IA              22.98      23.45   11  
  9 Gerdes, Harrison J           St. John's-MN          23.35      23.46    9  
 10 Sinnwell, Michael         SR Luther-IA              23.08      23.48    7  
 11 Johnson, Tom E            SO Gustavus-MN            23.50      23.51    6  
 12 Schissel, John            SR Luther-IA              23.83      23.58    5  
 13 Olson-Anstett, Sam        FR Gustavus-MN            23.68      23.76    4  
 14 Cochrane, James           FR Luther-IA              23.72      23.83    3  
 15 Penning, Jim E               Luther-IA              24.23      23.91    2  
 16 Allen, Jeffery            SO Gustavus-MN            24.50      24.21    1  
 17 Jones, Wes C              SR Gustavus-MN            23.00      24.26  
 18 Krippner, Tim             FR Gustavus-MN            24.90      25.01  
 19 Ortlip, Ryan M            SR Gustavus-MN            26.00      25.77  
 20 Radomski, Wiley              St. John's-MN          26.56      26.28  
 21 Hanson, Sam               FR Gustavus-MN            28.00      26.34  
 22 Key, Matthew              SO Luther-IA              26.99      26.73  
 23 Miller, Chase P              St. John's-MN          25.91      26.76  
 24 Caplin, Jeremy D          SO Gustavus-MN            26.05      26.82  
 25 Donaldson, Doug C            St. John's-MN          26.25      26.98  
 26 Gerritsen, John              Gustavus-MN            30.00      31.91  
 27 Lorence, Jake                Gustavus-MN            30.00      40.30  
 
Event 15  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drewes, Stephanie         JR Luther-IA            1:09.10    1:11.24   20  
      32.96   38.28                                                
  2 Connolly, Erin            FR Luther-IA            1:10.96    1:11.38   17  
      33.14   38.24                                                
  3 Erickson, Anika J         SR Gustavus-MN          1:11.63    1:13.28   16  
      34.10   39.18                                                
  4 Gathje, Maria E           FR Saint Benedict-MN    1:14.56    1:13.60   15  
      34.60   39.00                                                
  5 Koehler, Amanda L         SR Saint Benedict-MN    1:14.49    1:13.80   14  
      34.32   39.48                                                
  6 Burns, Madi               SO Saint Benedict-MN    1:15.10    1:14.07   13  
      34.39   39.68                                                
  7 Holm, Kaeli C             FR Gustavus-MN          1:13.73    1:14.97   12  
      35.25   39.72                                                
  8 Korba, Steph A            JR Gustavus-MN          1:16.00    1:15.66   11  
      35.64   40.02                                                
  9 Lyle, Abby J              FR Gustavus-MN          1:14.88    1:15.92    9  
      35.71   40.21                                                
 10 Crane, Hannah G           JR Gustavus-MN          1:14.55    1:16.39    7  
      35.28   41.11                                                
 11 Benjamin, Chloe           FR Luther-IA            1:16.91    1:18.44    6  
      36.16   42.28                                                
 12 Bosch, Jenna A            FR Saint Benedict-MN    1:20.98    1:19.11    5  
      37.64   41.47                                                
 13 Stewart, Rebecca K        FR Gustavus-MN          1:21.88    1:21.79    4  
      38.12   43.67                                                
 14 Walker, Sandie            JR Gustavus-MN          1:22.60    1:22.40    3  
      39.15   43.25                                                
 15 Hinrichs, Emma J          SO Gustavus-MN          1:23.90    1:22.74    2  
      39.62   43.12                                                
 16 Stasi, Courtney A         SR Gustavus-MN          1:21.19    1:22.98    1  
      38.90   44.08                                                
 17 Roesler, Margaret         FR Saint Benedict-MN    1:17.17    1:23.11  
      38.71   44.40                                                
 18 Berens, Nora B            SR Saint Benedict-MN    1:24.59    1:23.88  
      39.03   44.85                                                
 19 Tschida, Shannon R        SO Gustavus-MN          1:19.53    1:24.39  
      38.46   45.93                                                
 20 Meier, Nicole             FR Gustavus-MN          1:23.77    1:25.49  
      40.19   45.30                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultze, Billy L         JR Gustavus-MN          1:01.00    1:01.28   20  
      28.93   32.35                                                
  2 Cutler, Tim               SO Luther-IA            1:02.30    1:03.38   17  
      30.00   33.38                                                
  3 Hoekstra, Elliot J        FR Gustavus-MN          1:05.37    1:04.44   16  
      30.52   33.92                                                
  4 Owens, Josh D             SO Gustavus-MN          1:05.05    1:05.52   15  
      30.68   34.84                                                
  5 Dryg, Tyler               SR Luther-IA            1:08.72    1:07.22   14  
      31.32   35.90                                                
  6 Evich, Alexander M           St. John's-MN        1:07.56    1:07.27   13  
      31.46   35.81                                                
  7 Hovel, Andrew M              St. John's-MN        1:08.43    1:07.67   12  
      32.17   35.50                                                
  8 O'Brien, Tanner           SO Luther-IA            1:05.91    1:08.01   11  
      31.46   36.55                                                
  9 Poblocki, Joe R           FR Gustavus-MN          1:09.96    1:10.13    9  
      32.22   37.91                                                
 10 Sarabia, John Michael        St. John's-MN        1:11.32    1:10.67    7  
      32.84   37.83                                                
 11 English, Philip A            St. John's-MN        1:08.23    1:11.31    6  
      32.14   39.17                                                
 12 Blomquist, Erik           FR Gustavus-MN          1:12.00    1:11.99    5  
      33.94   38.05                                                
 13 Almen-Sjogren, Chris      JR Gustavus-MN          1:11.92    1:12.38    4  
      34.34   38.04                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Ellen M             FR Saint Benedict-MN    2:13.13    2:13.82   20  
      29.41   33.44   34.76   36.21                                
  2 Luke, Marnie L            SR Gustavus-MN          2:21.71    2:21.63   17  
      31.56   35.76   36.82   37.49                                
  3 Eames, Anna M             SO Gustavus-MN          2:22.84    2:22.48   16  
      32.20   35.96   36.81   37.51                                
  4 Behr, Mary Jo             JR Gustavus-MN          2:29.56    2:25.60   15  
      32.34   36.69   38.41   38.16                                
  5 Barr, Brogan K            FR Gustavus-MN          2:24.00    2:25.83   14  
      30.70   36.32   38.33   40.48                                
  6 Drake, Laura K            FR Gustavus-MN          2:22.00    2:26.18   13  
      30.07   35.48   38.40   42.23                                
  7 Skaar, Jordan             SO Luther-IA            2:27.87    2:31.14   12  
      33.04   37.93   39.88   40.29                                
  8 Lenoch, Paige             JR Luther-IA            2:28.88    2:35.90   11  
      35.10   39.26   40.68   40.86                                
  9 Seebart, Cassie           JR Luther-IA            2:28.99    2:41.38    9  
      34.36   40.67   43.17   43.18                                
 10 Lecy, Mackenzie A         FR Saint Benedict-MN    2:56.79    2:55.85    7  
      36.62   43.03   46.68   49.52                                
 
Event 18  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Whitaker J         SR Gustavus-MN          1:59.25    2:01.44   20  
      28.16   31.61   31.61   30.06                                
  2 Seaburg, Josh S              St. John's-MN        2:01.02    2:02.07   17  
      27.88   31.10   31.42   31.67                                
  3 Hild, Eric                SO Luther-IA            2:06.88    2:11.24   16  
      28.22   32.61   34.11   36.30                                
  4 Van Fossen, Matt B        JR Gustavus-MN          2:06.36    2:11.30   15  
      27.57   32.70   34.86   36.17                                
  5 Teigen, Gunnar L          JR Gustavus-MN          2:12.00    2:12.93   14  
      28.53   33.78   34.91   35.71                                
  6 Foley, Jimmy M               St. John's-MN        2:09.75    2:13.33   13  
      28.71   33.63   35.36   35.63                                
  7 Falchi, Robbie B             St. John's-MN        2:14.65    2:19.01   12  
      29.38   33.21   34.94   41.48                                
  8 Hagen, Jon                FR Luther-IA            2:09.99    2:21.74   11  
      29.93   34.44   38.06   39.31                                
  9 Parvi, Sean               JR Luther-IA            2:19.22    2:32.17    9  
      31.82   37.63   41.22   41.50                                
 
Event 19  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:38.81    1:39.14   40  
     1) Lucia, Kelsey A SO              2) Elthon, Serena R JR            
     3) Vidovic, Dajana JR              4) Hund, Sarah E SO               
       25.24    24.90    24.77    24.23                                    
  2 College of Saint Benedict-MN  'A'                 1:42.60    1:42.61   34  
     1) Beste, Kristen FR               2) Roberts, Emily C FR            
     3) Kaiser, Kate SO                 4) Triggs, Carolyn M JR           
       26.34    25.24    25.68    25.35                                    
  3 Luther College-IA  'A'                            1:42.88    1:43.44   32  
     1) Mykleby, Erin JR                2) Choi, Addison SR               
     3) Ladd, Amelia SO                 4) Bruns, Rachel SR               
       26.06    26.23    26.47    24.68                                    
  4 College of Saint Benedict-MN  'B'                 1:45.56    1:43.49   30  
     1) Wood, Mary L SO                 2) Nystrom, Kathy E SO            
     3) Kessler, Lauren A FR            4) Kessler, Samantha J SO         
       27.47    25.32    27.17    23.53                                    
  5 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:43.00    1:44.77   28  
     1) Tinklenberg, Alissa M FR        2) Hellie, Kate E FR              
     3) Behr, Mary Jo JR                4) Hansen, Nikki M SO             
       25.64    25.71    26.77    26.65                                    
  6 College of Saint Benedict-MN  'C'                 1:50.50    1:47.72   26  
     1) Vogl, Katie R FR                2) Reza, Nikkie L SO              
     3) Daniels, Briana C FR            4) Gavin, Lauren M FR             
       27.43    26.44    26.94    26.91                                    
  7 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:46.50    1:48.68   24  
     1) Arnold, Quinn M SO              2) Hannemann, Allyson JR          
     3) Eames, Anna M SO                4) Lyle, Abby J FR                
       27.74    26.95    27.24    26.75                                    
  8 College of Saint Benedict-MN  'D'                 1:55.78    1:48.90   22  
     1) Bosch, Jenna A FR               2) Burns, Madi SO                 
     3) Gathje, Maria E FR              4) Koehler, Amanda L SR           
       28.17    28.22    26.33    26.18                                    
  9 Luther College-IA  'B'                            1:50.44    1:49.73   18  
     1) Kolsrud, Kari SR                2) Skaar, Jordan SO               
     3) Benjamin, Devin SO              4) Connolly, Erin FR              
       27.85    27.97    27.46    26.45                                    
 10 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 1:49.00    1:54.13   14  
     1) Anderson, Amber J FR            2) Nelson, Emma K JR              
     3) Stasi, Courtney A SR            4) Tschida, Shannon R SO          
       29.15    28.55    29.75    26.68                                    
 11 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 1:52.00    1:54.27   12  
     1) Stenzel, Lauren O FR            2) Backstrom, L L JR              
     3) Hechsel, Jessica K FR           4) Rykken, Jill C JR              
       28.94    28.33    28.74    28.26                                    
 12 Luther College-IA  'C'                            1:58.55    1:56.77   10  
     1) Rawson, Leslie SO               2) Take, Amanda FR                
     3) Seebart, Cassie JR              4) Kent, Ashley FR                
       29.22    29.38    30.35    27.82                                    
 13 College of Saint Benedict-MN  'E'                      NT    2:00.72    8  
     1) Krantz, Sarah JR                2) Meany, Liz FR                  
     3) Evich, Dominique V FR           4) Patton, Michaela FR            
       29.02    31.39    29.83    30.48                                    
 -- Gustavus Adolphus College-MN  'F'                 1:56.00   X1:56.37  
     1) Wallace, Avery L FR             2) McGuigan, Tara J FR            
     3) Beck, Amy E SO                  4) Crane, Hannah G JR             
       30.01    29.32    28.56    28.48                                    
 
Event 20  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John's University (Mn)-MN  'A'                1:28.52    1:29.22   40  
     1) Moss, Armando                   2) Nimens, Ty R                   
     3) Shelquist, Andrew D             4) Williams, Michael R            
       22.72    22.18    22.58    21.74                                    
  2 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 1:29.81    1:29.67   34  
     1) Schultze, Billy L JR            2) Nachtsheim, Zach H JR          
     3) Davis, Whitaker J SR            4) Defranco, Sam C SR             
       23.01    22.22    22.67    21.77                                    
  3 Luther College-IA  'A'                            1:30.78    1:30.68   32  
     1) Cutler, Tim SO                  2) Sinnwell, Michael SR           
     3) Kuntz, Zack FR                  4) Ziminski, Dustin SO            
       23.41    22.66    22.36    22.25                                    
  4 St. John's University (Mn)-MN  'B'                1:30.54    1:31.82   30  
     1) Schwichtenberg, Nathan J        2) Quinby, Jd D                   
     3) Gernes, Alexander A             4) Zachman, Jay                   
       23.11    22.81    22.75    23.15                                    
  5 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 1:32.50    1:32.48   28  
     1) Kirihara, Paul R SR             2) Nordquist, Craig J SR          
     3) Olson-Anstett, Sam FR           4) Warling, Jon FR                
       23.42    23.32    22.45    23.29                                    
  6 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 1:31.00    1:32.87   26  
     1) Van Fossen, Matt B JR           2) Hedlund, Drew N SR             
     3) Johnson, Tom E SO               4) Kemna, Jake R JR               
       24.37    22.83    30.77    14.90                                    
  7 Luther College-IA  'B'                            1:35.99    1:33.72   24  
     1) Hagen, Jon FR                   2) Cochrane, James FR             
     3) Penning, Jim E                  4) Schissel, John SR              
       23.76    23.39    23.20    23.37                                    
  8 St. John's University (Mn)-MN  'C'                1:32.23    1:34.95   22  
     1) English, Philip A               2) Maakestad, Benjamin E          
     3) Foley, Jimmy M                  4) Triggs, Connor J               
       26.14    22.58    23.35    22.88                                    
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 1:35.00    1:37.06   18  
     1) Allen, Jeffery SO               2) Rice, John D SR                
     3) Poblocki, Joe R FR              4) Krippner, Tim FR               
       23.72    23.76    25.07    24.51                                    
 10 St. John's University (Mn)-MN  'D'                1:34.86    1:39.41   14  
     1) Hovel, Andrew M                 2) Donaldson, Doug C              
     3) Foley, Patrick J                4) Trnka, Ben                     
       24.71    26.83    23.65    24.22                                    
 11 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 1:39.00    1:41.92   12  
     1) Almen-Sjogren, Chris JR         2) Caplin, Jeremy D SO            
     3) Blomquist, Erik FR              4) Hoekstra, Elliot J FR          
       26.33    25.89    25.08    24.62                                    
 12 St. John's University (Mn)-MN  'E'                1:44.12    1:42.77   10  
     1) Evich, Alexander M              2) Hollenback, Joe J              
     3) Radomski, Wiley                 4) Miller, Chase P                
       25.26    25.75    25.23    26.53                                    
 
Event 21  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kaiser, Kate              SO Saint Benedict-MN    4:58.81    4:54.37   20  
      30.89   36.38   38.56   38.19   42.25   43.04   33.11   31.95
  2 Barr, Brogan K            FR Gustavus-MN          5:00.00    4:54.39   17  
      30.20   35.97   38.01   37.37   42.88   45.12   33.78   31.06
  3 Luke, Marnie L            SR Gustavus-MN          5:00.00    4:59.42   16  
      31.65   36.05   39.33   38.13   43.19   42.98   34.53   33.56
  4 Behr, Mary Jo             JR Gustavus-MN          5:05.00    5:03.46   15  
      33.15   37.50   40.05   39.53   43.14   43.55   34.60   31.94
  5 Arnold, Quinn M           SO Gustavus-MN          5:05.00    5:03.49   14  
      32.90   38.60   38.28   37.89   43.35   43.02   36.07   33.38
  6 Korba, Steph A            JR Gustavus-MN          5:05.00    5:07.26   13  
      30.90   35.83   40.83   39.05   46.00   43.85   36.79   34.01
  7 Finseth, Lisbet           SO Luther-IA            5:09.72    5:08.48   12  
      34.59   39.74   39.36   37.88   44.73   44.23   34.88   33.07
  8 Key, Angel A              FR Saint Benedict-MN    5:10.10    5:10.78   11  
      32.45   37.52   39.75   39.06   43.66   45.57   37.20   35.57
  9 Aune, Melissa             JR Gustavus-MN          5:15.00    5:11.07    9  
      34.60   39.97   38.79   38.00   45.72   46.61   35.30   32.08
 10 Take, Amanda              FR Luther-IA            5:17.63    5:15.24    7  
      34.14   41.74   40.12   40.60   46.16   47.07   32.74   32.67
 11 Peterson, Megan E         SR Saint Benedict-MN    5:05.16    5:15.71    6  
      34.51   39.84   39.77   39.20   43.87   43.95   37.49   37.08
 12 Anderson, Amber J         FR Gustavus-MN          5:15.00    5:15.88    5  
      34.49   40.54   41.10   40.10   45.79   46.06   35.62   32.18
 13 Voelschow, Erin           JR Luther-IA            5:21.61    5:17.05    4  
      33.19   39.81   40.05   38.99   47.37   47.16   36.23   34.25
 14 Lucas, Katie              SO Gustavus-MN          5:20.00    5:22.15    3  
      33.15   40.25   39.27   39.06   46.68   47.92   37.23   38.59
 15 Faciszewski, Adria        SR Gustavus-MN          5:20.00    5:25.13    2  
      37.92   41.79   40.37   39.71   46.05   46.33   37.15   35.81
 
Event 22  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Whitaker J         SR Gustavus-MN          4:22.00    4:20.87   20  
      27.75   31.25   33.50   32.52   38.76   38.95   29.44   28.70
  2 Seaburg, Josh S              St. John's-MN        4:29.99    4:28.87   17  
      28.09   31.32   35.13   35.32   38.79   39.22   31.14   29.86
  3 Teigen, Gunnar L          JR Gustavus-MN          4:38.00    4:40.96   16  
      29.45   35.08   37.13   35.63   41.41   40.85   31.24   30.17
  4 Rosell, Adam J            SO Gustavus-MN          4:35.00    4:46.18   15  
      31.05   36.20   37.69   36.50   39.87   40.01   32.61   32.25
  5 Gardner, Zach R           FR Gustavus-MN          4:40.00    4:54.45   14  
      30.83   36.93   38.50   38.17   42.03   44.21   32.91   30.87
  6 Gerdes, Harrison J           St. John's-MN        4:58.63    5:05.22   13  
      27.79   34.79   38.96   39.42   44.44   46.05   36.35   37.42
  7 Falchi, Robbie B             St. John's-MN        4:53.35    5:14.12   12  
      31.28   35.31   41.73   41.47   46.10   46.41   36.04   35.78
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drake, Laura K            FR Gustavus-MN          2:33.20    2:33.65   20  
      34.54   38.74   40.18   40.19                                
  2 Erickson, Anika J         SR Gustavus-MN          2:36.32    2:37.06   17  
      34.91   39.00   41.11   42.04                                
  3 Kolsrud, Kari             SR Luther-IA            2:43.44    2:37.42   16  
      36.16   40.03   40.38   40.85                                
  4 Burns, Madi               SO Saint Benedict-MN    2:42.43    2:39.44   15  
      36.09   40.66   41.48   41.21                                
  5 Rawson, Leslie            SO Luther-IA            2:45.99    2:41.25   14  
      36.81   40.85   41.61   41.98                                
  6 Lyle, Abby J              FR Gustavus-MN          2:40.73    2:41.67   13  
      36.26   40.63   42.05   42.73                                
  7 Koehler, Amanda L         SR Saint Benedict-MN    2:42.79    2:41.86   12  
      36.51   40.53   42.42   42.40                                
  8 Gathje, Maria E           FR Saint Benedict-MN    2:40.81    2:42.88   11  
      36.19   41.06   42.66   42.97                                
  9 Crane, Hannah G           JR Gustavus-MN          2:55.00    2:49.33    9  
      38.68   43.38   44.26   43.01                                
 10 Stewart, Rebecca K        FR Gustavus-MN          2:57.04    2:50.11    7  
      37.81   43.30   44.95   44.05                                
 11 Bosch, Jenna A            FR Saint Benedict-MN    2:54.62    2:50.35    6  
      38.76   43.48   44.21   43.90                                
 12 Walker, Sandie            JR Gustavus-MN          3:02.00    2:54.86    5  
      40.17   45.16   45.67   43.86                                
 13 Hinrichs, Emma J          SO Gustavus-MN          3:01.60    2:57.23    4  
      40.97   44.88   45.52   45.86                                
 14 Berens, Nora B            SR Saint Benedict-MN    3:03.03    3:01.92    3  
      40.60   45.29   47.52   48.51                                
 15 Meier, Nicole             FR Gustavus-MN          3:10.95    3:08.99    2  
      41.31   47.27   50.20   50.21                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schultze, Billy L         JR Gustavus-MN          2:13.48    2:15.31   20  
      30.72   34.56   34.55   35.48                                
  2 Cutler, Tim               SO Luther-IA            2:22.99    2:24.60   17  
      33.56   36.99   37.39   36.66                                
  3 Owens, Josh D             SO Gustavus-MN          2:24.70    2:25.91   16  
      33.59   37.60   37.02   37.70                                
  4 Hoekstra, Elliot J        FR Gustavus-MN          2:26.52    2:27.19   15  
      32.44   36.42   37.74   40.59                                
  5 Dryg, Tyler               SR Luther-IA            2:30.88    2:28.85   14  
      33.26   37.79   38.79   39.01                                
  6 Evich, Alexander M           St. John's-MN        2:27.56    2:29.57   13  
      32.70   37.91   39.49   39.47                                
  7 Rice, John D              SR Gustavus-MN          2:35.00    2:31.65   12  
      34.20   38.62   39.08   39.75                                
  8 O'Brien, Tanner           SO Luther-IA            2:28.88    2:32.39   11  
      33.33   38.47   40.37   40.22                                
  9 Hovel, Andrew M              St. John's-MN        2:28.37    2:32.69    9  
      33.81   38.16   40.35   40.37                                
 10 Poblocki, Joe R           FR Gustavus-MN          2:30.00    2:37.10    7  
      34.54   39.23   41.37   41.96                                
 11 Sarabia, John Michael        St. John's-MN        2:38.52    2:37.34    6  
      34.45   39.75   40.71   42.43                                
 12 Almen-Sjogren, Chris      JR Gustavus-MN          2:41.70    2:40.55    5  
      35.79   40.59   42.36   41.81                                
 13 English, Philip A            St. John's-MN        2:29.65    2:42.64    4  
      34.45   40.60   43.47   44.12                                
 
Event 25  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Erin             JR Luther-IA            2:14.88    2:13.26   20  
      31.27   33.15   34.01   34.83                                
  2 Tinklenberg, Alissa M     FR Gustavus-MN          2:18.00    2:15.00   17  
      32.27   34.22   34.92   33.59                                
  3 Arnold, Quinn M           SO Gustavus-MN          2:20.00    2:23.56   16  
      33.62   36.80   36.68   36.46                                
  4 Hannemann, Allyson        JR Gustavus-MN          2:26.08    2:24.25   15  
      34.30   37.00   37.72   35.23                                
  5 Elthon, Serena R          JR Gustavus-MN          2:30.00    2:24.71   14  
      34.43   36.40   37.21   36.67                                
  6 Lucas, Katie              SO Gustavus-MN          2:22.61    2:24.99   13  
      33.92   36.50   37.40   37.17                                
  7 Beck, Amy E               SO Gustavus-MN          2:28.06    2:26.42   12  
      34.17   36.48   37.85   37.92                                
  8 Voelschow, Erin           JR Luther-IA            2:25.99    2:29.63   11  
      35.85   38.07   38.54   37.17                                
  9 Hawkinson, Amanda A       SO Gustavus-MN          2:31.05    2:32.00    9  
      37.21   38.69   38.57   37.53                                
 10 Faciszewski, Adria        SR Gustavus-MN          2:27.24    2:32.03    7  
      36.96   38.43   38.69   37.95                                
 11 Benjamin, Devin           SO Luther-IA            2:33.99    2:38.16    6  
      35.80   39.90   41.47   40.99                                
 12 Kent, Ashley              FR Luther-IA            2:29.98    2:38.69    5  
      37.09   40.03   40.52   41.05                                
 
Event 26  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirihara, Paul R          SR Gustavus-MN          2:01.70    2:02.11   20  
      28.45   31.57   31.35   30.74                                
  2 Happe, Andy J                St. John's-MN        2:04.56    2:07.72   17  
      30.26   32.70   32.10   32.66                                
  3 Stewart, Ben D            JR Gustavus-MN          2:14.00    2:09.11   16  
      31.69   33.10   32.56   31.76                                
  4 Case, Alex                SR Luther-IA            2:09.88    2:10.76   15  
      31.56   33.35   32.81   33.04                                
  5 Nachtsheim, Zach H        JR Gustavus-MN          2:07.59    2:11.01   14  
      30.40   32.88   34.50   33.23                                
  6 Hedlund, Drew N           SR Gustavus-MN          2:12.00    2:12.12   13  
      30.40   33.15   34.75   33.82                                
  7 Warling, Jon              FR Gustavus-MN          2:15.00    2:17.13   12  
      31.83   34.81   35.95   34.54                                
  8 Rosell, Adam J            SO Gustavus-MN          2:18.00    2:17.50   11  
      32.70   34.94   35.68   34.18                                
  9 Fillbach, Mitch S         SO Gustavus-MN          2:18.00    2:26.25    9  
      32.94   36.77   38.85   37.69                                
 
Event 27  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruns, Rachel             SR Luther-IA              54.50      55.21   20  
      26.88   28.33                                                
  2 Vidovic, Dajana           JR Gustavus-MN            55.05      55.29   17  
      26.71   28.58                                                
  3 Lucia, Kelsey A           SO Gustavus-MN            55.06      55.39   16  
      27.02   28.37                                                
  4 Hund, Sarah E             SO Gustavus-MN            54.43      55.42   15  
      26.91   28.51                                                
  5 Roberts, Emily C          FR Saint Benedict-MN      55.23      55.87   14  
      26.76   29.11                                                
  6 Beste, Kristen            FR Saint Benedict-MN      56.40      56.58   13  
      27.08   29.50                                                
  7 Kaiser, Kate              SO Saint Benedict-MN      55.50      57.13   12  
      27.17   29.96                                                
  8 Connolly, Erin            FR Luther-IA              57.92      57.42   11  
      27.49   29.93                                                
  9 Elthon, Serena R          JR Gustavus-MN            56.22      57.78    9  
      27.32   30.46                                                
 10 Lyle, Abby J              FR Gustavus-MN          1:00.00      58.03    7  
      28.20   29.83                                                
 11 Hollenbeck, Kate A        SO Gustavus-MN            59.05      59.80    6  
      28.41   31.39                                                
 12 Ladd, Amelia              SO Luther-IA              58.88      59.81    5  
      28.81   31.00                                                
 13 Hansen, Nikki M           SO Gustavus-MN            59.07      59.82    4  
      28.54   31.28                                                
 14 Nystrom, Kathy E          SO Saint Benedict-MN      57.71      59.87    3  
      29.04   30.83                                                
 15 Benjamin, Chloe           FR Luther-IA            1:00.65    1:00.18    2  
      28.62   31.56                                                
 16 Vogl, Katie R             FR Saint Benedict-MN      59.95    1:00.67    1  
      28.93   31.74                                                
 17 Blocker, Katherine        FR Luther-IA              59.43    1:00.98  
      28.43   32.55                                                
 18 Stasi, Courtney A         SR Gustavus-MN            59.96    1:01.26  
      29.33   31.93                                                
 19 Crane, Hannah G           JR Gustavus-MN          1:03.06    1:01.95  
      30.07   31.88                                                
 20 Stenzel, Lauren O         FR Gustavus-MN          1:02.86    1:02.44  
      30.11   32.33                                                
 21 Backstrom, L L            JR Gustavus-MN          1:02.28    1:03.47  
      30.20   33.27                                                
 22 Krantz, Sarah             JR Saint Benedict-MN    1:01.05    1:03.64  
      30.42   33.22                                                
 23 Meier, Nicole             FR Gustavus-MN          1:07.55    1:06.05  
      32.31   33.74                                                
 24 Evich, Dominique V        FR Saint Benedict-MN    1:08.70    1:07.15  
      31.61   35.54                                                
 25 Meany, Liz                FR Saint Benedict-MN    1:11.25    1:09.28  
      32.72   36.56                                                
 26 Hinrichs, Emma J          SO Gustavus-MN          1:05.00    1:09.50  
      32.86   36.64                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nimens, Ty R                 St. John's-MN          48.82      48.43   20  
      23.55   24.88                                                
  2 Williams, Michael R          St. John's-MN          47.59      50.13   17  
      24.59   25.54                                                
  3 Shelquist, Andrew D          St. John's-MN          49.97      50.45   16  
      24.72   25.73                                                
  4 Schwichtenberg, Nathan J     St. John's-MN          52.06      51.16   15  
      24.76   26.40                                                
  5 Gernes, Alexander A          St. John's-MN          51.02      51.18   14  
      24.62   26.56                                                
  6 Ziminski, Dustin          SO Luther-IA              51.88      51.19   13  
      24.52   26.67                                                
  7 Defranco, Sam C           SR Gustavus-MN            50.35      51.39   12  
      24.66   26.73                                                
  8 Kuntz, Zack               FR Luther-IA              51.00      51.57   11  
      24.47   27.10                                                
  9 Quinby, Jd D                 St. John's-MN          52.09      51.89    9  
      24.65   27.24                                                
 10 Sinnwell, Michael         SR Luther-IA              50.75      51.95    7  
      25.09   26.86                                                
 11 Penning, Jim E               Luther-IA              52.99      52.02    6  
      24.80   27.22                                                
 12 Kemna, Jake R             JR Gustavus-MN            51.94      52.22    5  
      24.76   27.46                                                
 13 Schissel, John            SR Luther-IA              52.37      52.33    4  
      24.82   27.51                                                
 14 Olson-Anstett, Sam        FR Gustavus-MN            51.90      52.61    3  
      24.83   27.78                                                
 15 Zachman, Jay                 St. John's-MN          51.46      52.73    2  
      25.38   27.35                                                
 16 Cochrane, James           FR Luther-IA              51.80      52.77    1  
      25.22   27.55                                                
 17 Johnson, Tom E            SO Gustavus-MN            52.63      53.93  
      25.93   28.00                                                
 18 Krippner, Tim             FR Gustavus-MN            55.03      55.27  
      26.14   29.13                                                
 19 Almen-Sjogren, Chris      JR Gustavus-MN            58.50      57.57  
      27.87   29.70                                                
 20 Blomquist, Erik           FR Gustavus-MN            57.27      58.17  
      27.40   30.77                                                
 21 Miller, Chase P              St. John's-MN          57.93      58.37  
      28.37   30.00                                                
 22 Radomski, Wiley              St. John's-MN          59.81      58.57  
      27.51   31.06                                                
 23 Donaldson, Doug C            St. John's-MN          55.93      59.06  
      28.36   30.70                                                
 
Event 29  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Carley R          SO Gustavus-MN          5:25.00    5:21.45   20  
      29.10   31.86   33.38   33.15   33.18   33.24   33.11   32.76
      31.29   30.38                                                
  2 Choi, Addison             SR Luther-IA            5:27.40    5:28.82   17  
      29.73   31.91   32.96   33.25   32.95   33.15   33.10   33.28
      34.24   34.25                                                
  3 Kessler, Lauren A         FR Saint Benedict-MN    5:33.28    5:33.16   16  
      29.85   33.04   33.92   33.99   34.10   33.52   33.72   34.04
      33.52   33.46                                                
  4 Aune, Melissa             JR Gustavus-MN          5:37.94    5:33.52   15  
      31.37   33.93   34.09   34.08   33.50   33.56   33.53   33.79
      33.69   31.98                                                
  5 Wood, Mary L              SO Saint Benedict-MN    5:41.24    5:35.47   14  
      30.13   33.47   33.86   34.31   34.49   34.28   34.09   34.32
      34.21   32.31                                                
  6 Daniels, Briana C         FR Saint Benedict-MN    5:42.52    5:35.49   13  
      31.13   33.83   33.94   34.03   33.80   33.83   33.75   34.48
      34.15   32.55                                                
  7 Lambert, Katie M          SR Saint Benedict-MN    5:37.14    5:36.99   12  
      30.69   33.70   33.70   33.93   34.27   34.26   34.28   34.20
      34.47   33.49                                                
  8 Gavin, Lauren M           FR Saint Benedict-MN    5:40.40    5:42.26   11  
      30.15   33.20   34.05   34.54   34.76   34.28   35.34   35.58
      35.60   34.76                                                
  9 Rawson, Leslie            SO Luther-IA            5:37.97    5:44.44    9  
      30.68   33.52   34.86   35.17   35.44   35.17   35.36   35.02
      35.33   33.89                                                
 10 Finseth, Lisbet           SO Luther-IA            5:35.88    5:45.43    7  
      30.46   33.44   35.07   35.46   35.34   35.19   35.56   35.45
      35.16   34.30                                                
 11 May, Sophia               SO Saint Benedict-MN    5:55.55    5:51.93    6  
      32.23   35.12   35.70   35.58   35.40   35.89   35.52   35.61
      35.72   35.16                                                
 12 Lenoch, Paige             JR Luther-IA            5:52.89    5:52.08    5  
      32.67   35.19   35.56   35.81   35.90   36.02   35.95   35.78
      35.17   34.03                                                
 13 Nelson, Emma K            JR Gustavus-MN          5:52.43    5:52.39    4  
      32.91   35.62   36.16   36.46   36.68   36.37   36.09   35.29
      34.50   32.31                                                
 14 Roesler, Margaret         FR Saint Benedict-MN    5:53.22    5:52.52    3  
      32.19   35.28   35.73   36.05   36.06   36.24   36.36   35.56
      35.73   33.32                                                
 15 Erickson, Anika J         SR Gustavus-MN          5:50.00    5:52.89    2  
      32.16   34.97   35.69   36.20   36.32   36.08   36.05   35.17
      35.56   34.69                                                
 16 Anderson, Amber J         FR Gustavus-MN          5:51.08    5:53.27    1  
      32.18   34.94   36.03   36.65   36.23   36.65   36.03   36.19
      35.89   32.48                                                
 17 Hechsel, Jessica K        FR Gustavus-MN          5:55.07    5:54.65  
      32.50   35.89   36.19   36.01   35.84   35.78   36.07   35.70
      36.02   34.65                                                
 18 Rykken, Jill C            JR Gustavus-MN          5:53.90    5:58.06  
      32.75   36.04   36.98   36.49   36.06   36.53   36.29   35.99
      35.80   35.13                                                
 19 Faciszewski, Adria        SR Gustavus-MN          6:00.00    5:59.78  
      33.42   36.03   36.47   37.00   36.95   36.88   36.43   36.16
      35.69   34.75                                                
 20 Wallace, Avery L          FR Gustavus-MN          6:07.20    6:02.25  
      32.83   36.62   37.01   36.75   36.89   36.92   36.52   36.81
      36.38   35.52                                                
 21 Key, Angel A              FR Saint Benedict-MN    5:50.50    6:04.01  
      32.25   35.20   36.00   36.65   37.13   37.21   36.53   37.41
      37.91   37.72                                                
 22 McGuigan, Tara J          FR Gustavus-MN          6:04.73    6:04.26  
      32.42   36.64   37.01   37.20   37.00   37.37   37.40   37.01
      36.76   35.45                                                
 23 Tschida, Shannon R        SO Gustavus-MN          5:57.00    6:17.30  
      32.10   37.21   38.49   39.22   39.71   39.68   39.24   38.48
      37.79   35.38                                                
 24 Walker, Sandie            JR Gustavus-MN          6:16.23    6:18.41  
      33.81   37.64   38.51   39.03   38.78   38.74   38.84   38.17
      38.17   36.72                                                
 
Event 30  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Whitaker J         SR Gustavus-MN          4:42.81    4:53.36   20  
      26.18   30.18   31.12   31.19   28.32   29.16   29.25   29.31
      29.81   28.84                                                
  2 Foley, Jimmy M               St. John's-MN        5:08.23    5:05.83   17  
      26.72   29.82   31.03   31.48   30.97   31.15   31.83   31.81
      31.74   29.28                                                
  3 Jones, Wes C              SR Gustavus-MN          5:09.70    5:06.51   16  
      27.49   30.72   31.21   30.94   31.32   31.65   31.91   31.51
      30.97   28.79                                                
  4 Maakestad, Benjamin E        St. John's-MN        5:11.63    5:07.06   15  
      28.33   30.80   31.46   31.45   31.97   31.86   31.41   30.99
      30.90   27.89                                                
  5 Triggs, Connor J             St. John's-MN        5:10.64    5:18.13   14  
      27.75   31.16   31.91   32.50   32.52   32.22   32.77   32.98
      32.70   31.62                                                
  6 Foley, Patrick J             St. John's-MN        5:25.12    5:21.76   13  
      28.79   31.62   32.59   33.61   33.33   33.08   33.57   33.10
      32.16   29.91                                                
  7 Parvi, Sean               JR Luther-IA            5:25.83    5:22.49   12  
      29.36   32.18   31.80   32.30   32.35   32.35   33.42   33.02
      33.52   32.19                                                
  8 Nordquist, Craig J        SR Gustavus-MN          5:20.00    5:22.75   11  
      28.01   30.94   31.94   32.59   32.85   33.32   33.52   33.35
      33.72   32.51                                                
  9 Hollenback, Joe J            St. John's-MN        5:24.69    5:24.99    9  
      29.09   32.21   32.59   33.25   32.95   33.40   33.10   33.17
      33.06   32.17                                                
 10 Gardner, Zach R           FR Gustavus-MN          5:30.18    5:28.42    7  
      27.62   31.51   32.26   32.45   32.77   34.50   36.58   34.51
      35.14   31.08                                                
 11 Trnka, Ben                   St. John's-MN        5:42.33    5:28.53    6  
      29.43   32.23   33.47   33.29   33.24   33.11   33.39   33.84
      34.17   32.36                                                
 12 Key, Matthew              SO Luther-IA            5:33.28    5:32.72    5  
      28.72   32.00   33.08   33.80   33.87   34.25   34.42   34.41
      34.76   33.41                                                
 13 Allen, Jeffery            SO Gustavus-MN          5:37.17    5:33.86    4  
      28.98   33.06   33.79   34.51   34.69   34.90   34.56   34.33
      33.66   31.38                                                
 14 Snyder, Stefen            JR Luther-IA            5:32.78    5:34.54    3  
      29.75   32.85   33.65   33.84   34.12   34.37   34.70   35.26
      34.20   31.80                                                
 
Event 31  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Ellen M             FR Saint Benedict-MN    1:01.91    1:01.50   20  
      28.95   32.55                                                
  2 Korba, Steph A            JR Gustavus-MN          1:01.94    1:02.14   17  
      29.73   32.41                                                
  3 Ladd, Amelia              SO Luther-IA            1:04.76    1:05.00   16  
      30.08   34.92                                                
  4 Hellie, Kate E            FR Gustavus-MN          1:05.12    1:05.30   15  
      30.22   35.08                                                
  5 Mosher, Carley R          SO Gustavus-MN          1:03.89    1:05.53   14  
      29.95   35.58                                                
  6 Eames, Anna M             SO Gustavus-MN          1:09.10    1:06.26   13  
      31.46   34.80                                                
  7 Arnold, Quinn M           SO Gustavus-MN          1:07.00    1:07.42   12  
      31.64   35.78                                                
  8 Reza, Nikkie L            SO Saint Benedict-MN    1:08.36    1:08.66   11  
      31.38   37.28                                                
  9 Beck, Amy E               SO Gustavus-MN          1:11.30    1:10.77    9  
      32.67   38.10                                                
 10 Rykken, Jill C            JR Gustavus-MN          1:12.14    1:11.11    7  
      33.69   37.42                                                
 11 Seebart, Cassie           JR Luther-IA            1:13.49    1:11.12    6  
      34.41   36.71                                                
 12 Blocker, Katherine        FR Luther-IA            1:07.44    1:12.32    5  
      32.06   40.26                                                
 13 Hodorff, Nellie J         FR Saint Benedict-MN    1:13.39    1:13.64    4  
      33.84   39.80                                                
 14 Lecy, Mackenzie A         FR Saint Benedict-MN    1:18.43    1:18.87    3  
      35.64   43.23                                                
 15 Patton, Michaela          FR Saint Benedict-MN    1:25.25    1:24.57    2  
      37.31   47.26                                                
 
Event 32  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Armando                St. John's-MN          55.11      54.52   20  
      25.70   28.82                                                
  2 Van Fossen, Matt B        JR Gustavus-MN            53.09      54.77   17  
      25.43   29.34                                                
  3 Hild, Eric                SO Luther-IA              55.01      56.79   16  
      26.28   30.51                                                
  4 Sinnwell, Michael         SR Luther-IA              54.81      56.94   15  
      26.75   30.19                                                
  5 Olson-Anstett, Sam        FR Gustavus-MN            55.32      57.03   14  
      26.26   30.77                                                
  6 Happe, Andy J                St. John's-MN          58.21      57.50   13  
      26.56   30.94                                                
  7 Falchi, Robbie B             St. John's-MN          58.21      57.69   12  
      26.93   30.76                                                
  8 Hagen, Jon                FR Luther-IA              57.89      58.10   11  
      27.10   31.00                                                
  9 Warling, Jon              FR Gustavus-MN            59.48      59.54    9  
      26.83   32.71                                                
 10 Kemna, Jake R             JR Gustavus-MN            58.13      59.63    7  
      27.04   32.59                                                
 11 Nachtsheim, Zach H        JR Gustavus-MN            58.50      59.95    6  
      28.14   31.81                                                
 12 Penning, Jim E               Luther-IA            1:00.51    1:00.91    5  
      27.67   33.24                                                
 13 Gerdes, Harrison J           St. John's-MN          59.89    1:01.03    4  
      26.88   34.15                                                
 14 Caplin, Jeremy D          SO Gustavus-MN          1:04.59    1:04.48    3  
      29.71   34.77                                                
 
Event 33  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Triggs, Carolyn M         JR Saint Benedict-MN    2:19.39    2:17.76   20  
      29.50   36.29   39.71   32.26                                
  2 Drake, Laura K            FR Gustavus-MN          2:20.48    2:19.02   17  
      29.56   36.83   40.72   31.91                                
  3 Tinklenberg, Alissa M     FR Gustavus-MN          2:21.00    2:19.16   16  
      29.98   34.31   44.26   30.61                                
  4 Barr, Brogan K            FR Gustavus-MN          2:20.17    2:20.16   15  
      29.61   36.11   41.66   32.78                                
  5 Kessler, Samantha J       SO Saint Benedict-MN    2:22.22    2:20.36   14  
      29.88   36.31   41.45   32.72                                
  6 Behr, Mary Jo             JR Gustavus-MN          2:24.92    2:21.31   13  
      31.22   36.97   40.73   32.39                                
  7 Kolsrud, Kari             SR Luther-IA            2:23.09    2:21.50   12  
      31.24   36.87   39.31   34.08                                
  8 Kaiser, Kate              SO Saint Benedict-MN    2:23.84    2:22.08   11  
      29.98   36.61   42.80   32.69                                
  9 Korba, Steph A            JR Gustavus-MN          2:26.46    2:24.88    9  
      31.09   38.57   41.99   33.23                                
 10 Gathje, Maria E           FR Saint Benedict-MN    2:24.52    2:25.56    7  
      31.16   41.15   40.56   32.69                                
 11 Take, Amanda              FR Luther-IA            2:28.44    2:29.34    6  
      33.10   38.66   45.31   32.27                                
 12 Skaar, Jordan             SO Luther-IA            2:28.67    2:29.82    5  
      32.54   38.03   44.98   34.27                                
 13 Roesler, Margaret         FR Saint Benedict-MN    2:29.51    2:30.56    4  
      33.03   39.85   44.50   33.18                                
 14 Reza, Nikkie L            SO Saint Benedict-MN    2:30.30    2:30.59    3  
      30.36   38.44   46.98   34.81                                
 15 Anderson, Amber J         FR Gustavus-MN          2:29.57    2:32.56    2  
      34.01   39.60   45.77   33.18                                
 16 Stewart, Rebecca K        FR Gustavus-MN          2:32.00    2:32.81    1  
      32.90   39.63   44.56   35.72                                
 17 Bosch, Jenna A            FR Saint Benedict-MN    2:36.03    2:35.19  
      33.87   41.60   44.13   35.59                                
 18 Hodorff, Nellie J         FR Saint Benedict-MN    2:36.92    2:36.53  
      35.06   39.89   47.24   34.34                                
 19 Smith, Annie              FR Saint Benedict-MN    2:45.45    2:37.39  
      36.23   41.63   43.78   35.75                                
 20 Hawkinson, Amanda A       SO Gustavus-MN          2:35.80    2:37.73  
      36.43   38.88   46.65   35.77                                
 21 Lecy, Mackenzie A         FR Saint Benedict-MN    2:43.87    2:41.02  
      36.66   42.34   46.06   35.96                                
 -- Burns, Madi               SO Saint Benedict-MN    2:30.91   X2:27.18  
      32.43   38.37   41.70   34.68                                
 
Event 34  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Michael R          St. John's-MN        2:02.62    2:06.32   20  
      27.20   33.72   36.54   28.86                                
  2 Kirihara, Paul R          SR Gustavus-MN          2:10.00    2:09.06   17  
      26.90   30.60   42.44   29.12                                
  3 Van Fossen, Matt B        JR Gustavus-MN          2:08.20    2:09.35   16  
      25.94   32.75   40.55   30.11                                
  4 Nordquist, Craig J        SR Gustavus-MN          2:08.00    2:12.24   15  
      29.37   34.11   38.75   30.01                                
  5 Rice, John D              SR Gustavus-MN          2:11.00    2:14.85   14  
      30.04   36.58   39.26   28.97                                
  6 Owens, Josh D             SO Gustavus-MN          2:16.19    2:14.98   13  
      29.80   36.66   37.73   30.79                                
  7 English, Philip A            St. John's-MN        2:11.24    2:16.00   12  
      28.43   38.97   38.86   29.74                                
  8 O'Brien, Tanner           SO Luther-IA            2:17.46    2:16.98   11  
      29.72   36.76   39.12   31.38                                
  9 Dryg, Tyler               SR Luther-IA            2:22.72    2:20.95    9  
      29.55   38.84   38.64   33.92                                
 10 Evich, Alexander M           St. John's-MN             NT    2:23.80    7  
      30.79   38.96   39.51   34.54                                
 11 Sarabia, John Michael        St. John's-MN        2:28.60    2:29.21    6  
      31.05   38.96   42.10   37.10                                
 12 Fillbach, Mitch S         SO Gustavus-MN          2:27.24    2:32.25    5  
      30.22   37.73   47.89   36.41                                
 
Event 35  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:37.60    3:39.56   40  
     1) Mosher, Carley R SO             2) Lucia, Kelsey A SO             
     3) Vidovic, Dajana JR              4) Hund, Sarah E SO               
       26.93    55.96    25.89    54.89    26.08    54.36    25.93    54.35
  2 Luther College-IA  'A'                            3:45.74    3:40.13   34  
     1) Mykleby, Erin JR                2) Choi, Addison SR               
     3) Kolsrud, Kari SR                4) Bruns, Rachel SR               
       26.52    55.01    26.41    55.19    27.05    56.54    25.50    53.39
  3 College of Saint Benedict-MN  'A'                 3:45.45    3:46.11   32  
     1) Kessler, Lauren A FR            2) Kessler, Samantha J SO         
     3) Wood, Mary L SO                 4) Triggs, Carolyn M JR           
       27.44    57.02    27.59    58.42    26.26    55.76    26.15    54.91
  4 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 3:48.00    3:48.03   30  
     1) Barr, Brogan K FR               2) Hellie, Kate E FR              
     3) Drake, Laura K FR               4) Elthon, Serena R JR            
       27.67    57.21    27.17    58.58    26.38    55.79    26.40    56.45
  5 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 3:55.00    3:58.90   28  
     1) Hansen, Nikki M SO              2) Nelson, Emma K JR              
     3) Eames, Anna M SO                4) Hollenbeck, Kate A SO          
       28.89  1:00.43    29.08  1:00.61    28.29    59.29    27.27    58.57
  6 College of Saint Benedict-MN  'B'                 3:50.50    3:59.60   26  
     1) Key, Angel A FR                 2) Dean, Ellen M FR               
     3) Gavin, Lauren M FR              4) Lambert, Katie M SR            
       29.08  1:04.37    25.76    58.05    26.86    59.88    26.86    57.30
  7 Luther College-IA  'B'                            3:55.88    3:59.90   24  
     1) Connolly, Erin FR               2) Rawson, Leslie SO              
     3) Benjamin, Chloe FR              4) Blocker, Katherine FR          
       27.99    58.55    28.76  1:00.80    28.88  1:01.24    27.80    59.31
  8 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 3:58.00    4:02.44   22  
     1) Luke, Marnie L SR               2) Aune, Melissa JR               
     3) Erickson, Anika J SR            4) Stasi, Courtney A SR           
       29.22  1:00.58    28.95  1:00.33    28.89  1:00.95    28.18  1:00.58
  9 College of Saint Benedict-MN  'C'                 3:55.55    4:06.12   18  
     1) Daniels, Briana C FR            2) Krantz, Sarah JR               
     3) Peterson, Megan E SR            4) Vogl, Katie R FR               
       28.84  1:00.74    29.66  1:02.54    29.44  1:03.23    28.19    59.61
 10 Luther College-IA  'C'                            4:00.85    4:08.87   14  
     1) Lenoch, Paige JR                2) Finseth, Lisbet SO             
     3) Benjamin, Devin SO              4) Skaar, Jordan SO               
       30.36  1:03.39    29.42  1:01.77    28.77  1:02.34    28.79  1:01.37
 11 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 4:05.00    4:10.51   12  
     1) Stenzel, Lauren O FR            2) Tschida, Shannon R SO          
     3) Backstrom, L L JR               4) Hechsel, Jessica K FR          
       30.22  1:03.04    29.95  1:03.42    30.03  1:03.20    14.82  1:00.85
 12 College of Saint Benedict-MN  'D'                 4:00.01    4:13.82   10  
     1) Roesler, Margaret FR            2) Smith, Annie FR                
     3) Voss, Megan A FR                4) Lecy, Mackenzie A FR           
       30.24  1:02.97    16.32    31.45    35.86  1:03.64    31.22  1:35.76
 13 Gustavus Adolphus College-MN  'F'                 4:12.00    4:21.74    8  
     1) McGuigan, Tara J FR             2) Rykken, Jill C JR              
     3) Stewart, Rebecca K FR           4) Walker, Sandie JR              
       31.15  1:05.91    30.44  1:05.18    30.71  1:05.26    30.31  1:05.39
 14 College of Saint Benedict-MN  'E'                      NT    4:30.60    6  
     1) Evich, Dominique V FR           2) Bosch, Jenna A FR              
     3) Meany, Liz FR                   4) Patton, Michaela FR            
       32.38  1:09.06    28.92  1:04.15    31.61  1:09.36    32.43  1:08.03
 
Event 36  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. John's University (Mn)-MN  'A'                3:19.02    3:17.25   40  
     1) Moss, Armando                   2) Nimens, Ty R                   
     3) Shelquist, Andrew D             4) Williams, Michael R            
       23.57    49.59    15.79    48.56    23.19    49.01    23.84    50.09
  2 Gustavus Adolphus College-MN  'A'                 3:20.20    3:21.28   34  
     1) Davis, Whitaker J SR            2) Defranco, Sam C SR             
     3) Stewart, Ben D JR               4) Schultze, Billy L JR           
       24.29    49.25    24.72    53.57    23.76    50.09    23.04    48.37
  3 St. John's University (Mn)-MN  'C'                3:22.12    3:23.35   32  
     1) Gernes, Alexander A             2) Gerdes, Harrison J             
     3) Schwichtenberg, Nathan J        4) Foley, Jimmy M                 
       24.79    51.54    23.94    52.25    24.13    49.96    23.77    49.60
  4 Luther College-IA  'A'                            3:22.77    3:23.49   30  
     1) Hagen, Jon FR                   2) Cutler, Tim SO                 
     3) Hild, Eric SO                   4) Ziminski, Dustin SO            
       25.31    52.83    23.97    50.16    23.81    50.55    23.80    49.95
  5 St. John's University (Mn)-MN  'B'                3:21.45    3:23.55   28  
     1) Seaburg, Josh S                 2) Maakestad, Benjamin E          
     3) Zachman, Jay                    4) Triggs, Connor J               
       24.50    50.59    24.14    51.51    24.37    51.75    23.45    49.70
  6 Luther College-IA  'B'                            3:29.88    3:26.92   26  
     1) Case, Alex SR                   2) Kuntz, Zack FR                 
     3) Schissel, John SR               4) Cochrane, James FR             
       24.81    51.96    24.03    51.45    24.16    51.38    24.56    52.13
  7 Gustavus Adolphus College-MN  'B'                 3:26.00    3:27.75   24  
     1) Nordquist, Craig J SR           2) Kemna, Jake R JR               
     3) Hedlund, Drew N SR              4) Jones, Wes C SR                
       25.00    51.93    23.79    51.38    23.98    52.17    24.69    52.27
  8 St. John's University (Mn)-MN  'D'                3:29.89    3:29.22   22  
     1) Happe, Andy J                   2) Quinby, Jd D                   
     3) Trnka, Ben                      4) Hovel, Andrew M                
       24.33    52.18    23.70    51.18    25.08    53.19    24.93    52.67
  9 Gustavus Adolphus College-MN  'C'                 3:27.00    3:33.19   18  
     1) Teigen, Gunnar L JR             2) Allen, Jeffery SO              
     3) Owens, Josh D SO                4) Johnson, Tom E SO              
       25.39    52.37    25.26    54.11    25.18    53.78    24.54    52.93
 10 Gustavus Adolphus College-MN  'D'                 3:38.00    3:34.59   14  
     1) Rice, John D SR                 2) Rosell, Adam J SO              
     3) Poblocki, Joe R FR              4) Gardner, Zach R FR             
       25.70    52.76    25.63    54.35    25.74    55.14    24.29    52.34
 11 Luther College-IA  'C'                            3:30.44    3:39.60   12  
     1) O'Brien, Tanner SO              2) Snyder, Stefen JR              
     3) Parvi, Sean JR                  4) Dryg, Tyler SR                 
       25.76    53.76    25.19    53.39    25.44    53.64    27.05    58.81
 12 Gustavus Adolphus College-MN  'E'                 3:45.00    3:47.25   10  
     1) Caplin, Jeremy D SO             2) Hoekstra, Elliot J FR          
     3) Blomquist, Erik FR              4) Krippner, Tim FR               
       28.26    59.74    25.58    58.07    24.26    56.09    24.96    53.35
 13 St. John's University (Mn)-MN  'E'                3:35.65    3:53.24    8  
     1) Donaldson, Doug C               2) Radomski, Wiley                
     3) Foley, Patrick J                4) Sarabia, John Michael          
       28.02    58.87    26.91    57.63    25.67    54.17    29.49  1:02.57
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 36                    
 
  1. Gustavus Adolphus College        1431.5   2. College of Saint Benedict           993
  3. Luther College                    721.5