Licensed to Gustavus Adolphus College Hy-Tek's Meet Manager 11/11/2006 05:13 PM
                        GAC vs.  St Thomas - 11/11/2006                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                      1:55.53         11  
     1) O'Conner, Christi FR            2) Koepp, Sarah FR                
     3) Ludwig, Yoshi SR                4) Watkins, Laura SR              
  2 University of St. Thomas-MN  'A'                      1:57.25          4  
     1) Root, Jena                      2) Daly, Cathleen                 
     3) Andersen, Elise                 4) Clauss, Eulalia                
  3 Gustavus-MN  'B'                                      1:57.97          2  
     1) Gergen, Danielle JR             2) Anderson, Rachel FR            
     3) Parker, Alex FR                 4) Manthey, Britney SO            
  4 Gustavus-MN  'C'                                      2:00.37        
     1) Reed, Kari JR                   2) Sonnabend, Sunny JR            
     3) Erickson, Amy SO                4) Piehl, Janae FR                
  5 University of St. Thomas-MN  'B'                      2:02.06        
     1) Kuramoto, Sydney                2) Otterson, Jill                 
     3) Kriger, Ali                     4) Kramer, Anna                   
  6 Gustavus-MN  'D'                                      2:05.47        
     1) Glenn, Alison SO                2) Meyer, Helena JR               
     3) Hewitt, Briana SO               4) Leaf, Katie SR                 
  7 Gustavus-MN  'E'                                      2:16.78        
     1) Brooks, Charlene SO             2) Zierke, Sarah JR               
     3) Larson, Erica SO                4) Hannemann, Nissa JR            
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                      1:39.23         11  
     1) Waylander, Josh SR              2) Hanson, Ben JR                 
     3) Stewart, Matt SO                4) Hagemeyer, Scott SR            
       26.04    28.31    23.41    21.47                                    
  2 Gustavus-MN  'B'                                      1:42.70          4  
     1) Mikkelson, Dan JR               2) Melby, Jeremy FR               
     3) Ziegler, Connor JR              4) Auyeung, Clement SO            
       27.27    29.61    23.59    22.23                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'A'                      1:45.21          2  
     1) Mullee, Tim                     2) Becker, Pat                    
     3) Mullee, Kevin                   4) Hardy, T.J.                    
       27.48    31.44    24.37    21.92                                    
  4 Gustavus-MN  'E'                                      1:45.86        
     1) Pokorski, Greg JR               2) Peloquin, Reid FR              
     3) Paquin, Luke FR                 4) McNally, Brian SR              
       27.41    29.28    25.95    23.22                                    
  4 Gustavus-MN  'D'                                      1:45.86        
     1) Davis, Skylar FR                2) DeLeeuw, Nick SR               
     3) Horn, Kevin SO                  4) Roth, Peter FR                 
       26.87    30.07    26.37    22.55                                    
  6 Gustavus-MN  'C'                                      1:49.46        
     1) Auyeung, Siu On FR              2) Weyandt, Luke SR               
     3) Erickson, Jeff SO               4) VanDorp, Jordon FR             
       29.58    30.57    25.57    23.74                                    
  7 University of St. Thomas-MN  'B'                      1:54.35        
     1) Soldner, Jon                    2) Jordan, Mike                   
     3) DesMarais, Matt                 4) Stearns, Kirk                  
       29.61    31.60    28.95    24.19                                    
 
Event 3  Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hartman, Elizabeth  SR Gusties-MN                    11:29.71          9  
      31.60   34.31   34.76   34.98   34.85   34.74   34.86   34.86
      34.89   35.00   34.98   34.77   34.91   34.92   34.99   34.56
      34.87   34.63   33.84   32.39                                
  2 Hepola, Ann            UST-MN                        11:57.96          4  
      32.38   35.19   36.31   36.56   36.57   36.39   36.10   36.36
      36.73   36.43   36.43   36.49   36.44   36.48   36.08   35.88
      35.65   35.65   35.41   34.43                                
  3 Harms, Danielle     JR Gusties-MN                    12:08.45          3  
      32.64   35.55   36.42   36.36   36.22   36.74   36.50   36.65
      36.30   37.25   36.57   36.71   37.04   37.09   37.45   37.06
      36.85   36.87   36.37   35.81                                
  4 Ernst, Carly        SO Gusties-MN                    12:10.96          2  
      32.42   35.57   36.23   36.79   36.89   36.63   36.32   36.97
      36.86   37.07   37.23   37.21   37.27   36.95   37.12   37.02
      37.12   36.47   36.96   35.86                                
  5 Allex, Emily        FR Gusties-MN                   x12:28.40        
      33.36   35.73   37.15   37.10   37.15   37.32   37.44   38.13
      37.97   38.18   37.81   38.40   38.63   38.66   38.69   37.74
      38.25   39.18   37.26   34.25                                
  6 Kapler, Bridget        UST-MN                        14:45.91          1  
      34.51   40.62   43.89   44.00   44.18   45.04   44.29   44.71
      45.98   45.46   45.31   46.12   45.92   47.13   46.12   46.27
      45.12   45.96   44.18   41.10                                
 
Event 4  Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cuevas, Billy       SO Gusties-MN                    10:24.29          9  
      28.39   30.71   31.14   31.17   31.31   31.21   31.28   31.18
      31.28   31.35   30.62   31.19   31.14   31.56   32.09   32.08
      31.48   31.88   32.01   31.22                                
  2 McNally, Brian      SR Gusties-MN                    11:19.30          4  
      29.43   33.44   33.50   33.66   33.88   34.53   34.02   34.21
      34.48   34.68   34.43   34.38   34.75   34.90   34.95   35.14
      34.97   34.43   34.02   31.50                                
  3 Wood, Matt          FR Gusties-MN                    11:58.16          3  
      30.92   33.99   35.23   35.64   36.33   36.24   35.71   36.05
      36.52   36.02   36.07   35.83   36.29   36.05   36.99   38.03
      37.82   37.49   36.23   34.71                                
  4 Chase, Tyler           UST-MN                        12:09.90          2  
      30.83   35.53   36.31   36.44   36.86   36.97   37.18   36.92
      37.71   37.73   37.43   37.08   37.23   37.13   36.30   36.49
      36.75   36.45   37.07   35.49                                
  5 Stauduhar, Peter    SO Gusties-MN                   x12:34.69        
      31.59   35.89   37.03   37.72   38.27   38.11   38.09   38.41
      38.68   38.61   38.69   39.19   37.47   38.68   38.84   39.12
      38.43   37.94   37.79   36.14                                
  6 Turman, Zach           UST-MN                        13:24.34          1  
      33.66   38.55   40.16   40.66   40.69   41.84   41.82   42.42
      42.42   41.94   42.01   41.45   40.10   40.71   40.38   39.33
      39.17   39.45   39.10   38.48                                
  7 McCulloch, Nick        UST-MN                        13:37.50        
      35.48   39.03   41.19   41.68   41.76   41.74   41.80   41.83
      42.45   41.56   41.31   41.43   41.30   40.84   41.30   40.97
      41.82   41.02   40.10   38.89                                
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clauss, Eulalia        UST-MN                         2:01.20          9  
      28.71   30.96   31.00   30.53                                
  2 Koenen, Krista      SO Gusties-MN                     2:07.97          4  
      28.84   31.65   33.14   34.34                                
  3 Degnan, Emily       SO Gusties-MN                     2:09.13          3  
      29.13   31.32   33.64   35.04                                
  4 Piehl, Janae        FR Gusties-MN                     2:10.81          2  
      29.79   33.02   34.00   34.00                                
  5 Reed, Kari          JR Gusties-MN                    x2:10.99        
      30.55   32.27   33.85   34.32                                
  6 Gill, Caitlin          UST-MN                         2:20.25          1  
      31.49   36.85   36.46   35.45                                
  7 Kuhrt, Ellie           UST-MN                         2:28.22        
      33.28   38.04   39.55   37.35                                
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Dave       SO Gusties-MN                     1:50.72          9  
      25.40   28.22   28.49   28.61                                
  2 Wakefield, Tyler    SO Gusties-MN                     1:53.14          4  
      25.89   29.23   29.44   28.58                                
  3 Michelson, Andrew   FR Gusties-MN                     1:53.81          3  
      27.17   28.91   28.96   28.77                                
  4 Enevoldsen, Casey   FR Gusties-MN                    x1:59.74        
      28.19   30.69   31.43   29.43                                
  5 DesMarais, Matt        UST-MN                         2:01.70          2  
      28.82   30.84   30.80   31.24                                
  6 Crow, Jordan           UST-MN                         2:21.57          1  
      29.00   34.43   39.32   38.82                                
  7 Linn, Tony             UST-MN                         2:29.48        
      30.01   36.83   41.32   41.32                                
 
Event 7  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Root, Jena             UST-MN                         1:03.34          9  
      30.69   32.65                                                
  2 Berry, Jonna        FR Gusties-MN                     1:06.09          4  
      31.84   34.25                                                
  3 Gergen, Danielle    JR Gusties-MN                     1:06.28          3  
      32.48   33.80                                                
  4 Williamson, Lauren     UST-MN                         1:06.99          2  
      32.45   34.54                                                
  5 Kuramoto, Sydney       UST-MN                         1:08.18          1  
      33.04   35.14                                                
  6 Nelson, Britta      SO Gusties-MN                     1:08.73        
      33.11   35.62                                                
  7 Glenn, Alison       SO Gusties-MN                    x1:13.46        
      35.62   37.84                                                
 
Event 8  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pokorski, Greg      JR Gusties-MN                       58.29          9  
      28.60   29.69                                                
  2 Mullee, Tim            UST-MN                         1:00.01          4  
      29.80   30.21                                                
  3 Paquin, Luke        FR Gusties-MN                     1:00.77          3  
      28.81   31.96                                                
  4 Erickson, Jeff      SO Gusties-MN                     1:01.04          2  
      29.34   31.70                                                
  5 Warren, Seth           UST-MN                         1:04.46          1  
      31.14   33.32                                                
  6 Auyeung, Siu On     FR Gusties-MN                    x1:04.53        
      31.67   32.86                                                
  7 Soldner, Jon           UST-MN                         1:04.55        
      31.42   33.13                                                
 
Event 9  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Koepp, Sarah        FR Gusties-MN                     1:08.19          9  
      32.28   35.91                                                
  2 Daly, Cathleen         UST-MN                         1:14.16          4  
      36.01   38.15                                                
  3 Meyer, Helena       JR Gusties-MN                     1:15.14          3  
      35.18   39.96                                                
  4 Sonnabend, Sunny    JR Gusties-MN                     1:16.02          2  
      36.13   39.89                                                
  5 Anderson, Rachel    FR Gusties-MN                    x1:17.53        
      36.06   41.47                                                
  6 Otterson, Jill         UST-MN                         1:17.74          1  
      36.89   40.85                                                
  7 Wappes, Sara           UST-MN                         1:20.05        
      37.64   42.41                                                
 
Event 10  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ben         JR Gusties-MN                     1:04.05          9  
      29.42   34.63                                                
  2 Peloquin, Reid      FR Gusties-MN                     1:06.46          4  
      30.58   35.88                                                
  3 Weyandt, Luke       SR Gusties-MN                     1:06.85          3  
      31.35   35.50                                                
  4 DeLeeuw, Nick       SR Gusties-MN                    x1:07.23        
      30.77   36.46                                                
  5 Stark, John            UST-MN                         1:09.23          2  
      32.31   36.92                                                
  6 Jordan, Mike           UST-MN                         1:10.88          1  
      32.77   38.11                                                
  7 Stearns, Kirk          UST-MN                         1:10.98        
      33.15   37.83                                                
  8 Becker, Pat            UST-MN                        x1:12.76        
      34.25   38.51                                                
 
Event 11  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Elise        UST-MN                         2:21.76          9  
      32.47   35.99   36.57   36.73                                
  2 Davis, Larkin       JR Gusties-MN                     2:26.28          4  
      32.56   36.77   37.24   39.71                                
  3 Frei, Elizabeth        UST-MN                         2:32.96          3  
      33.45   38.32   40.29   40.90                                
  4 Erickson, Amy       SO Gusties-MN                     2:33.75          2  
      33.06   39.25   40.18   41.26                                
  5 Parker, Alex        FR Gusties-MN                     2:39.25          1  
      33.52   38.48   41.58   45.67                                
  6 Welke, Nicole       FR Gusties-MN                    x2:42.17        
      33.49   40.10   44.52   44.06                                
  7 Kriger, Ali            UST-MN                         2:43.65        
      33.83   40.55   43.81   45.46                                
 
Event 12  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michelson, Andrew   FR Gusties-MN                     2:04.50          9  
      28.03   31.40   32.45   32.62                                
  2 Davis, Skylar       FR Gusties-MN                     2:06.27          4  
      28.78   32.17   32.58   32.74                                
  3 Elenkiwich, Ross    FR Gusties-MN                     2:08.77          3  
      27.99   32.60   34.43   33.75                                
  4 Mullee, Kevin          UST-MN                         2:23.02          2  
      29.90   36.82   38.00   38.30                                
  5 Swanson, Matt          UST-MN                         2:34.62          1  
      32.70   38.26   41.61   42.05                                
  6 Kirk, Jared            UST-MN                         2:42.49        
      34.02   40.28   42.90   45.29                                
 
Event 13  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Amundsen, Emily     SO Gusties-MN                       26.00          9  
  2 O'Conner, Christi   FR Gusties-MN                       26.31          4  
  3 Espel, Emma         SO Gusties-MN                       26.53          3  
  4 Manthey, Britney    SO Gusties-MN                      x26.67        
  5 Piehl, Janae        FR Gusties-MN                      x26.79        
  6 Williamson, Lauren     UST-MN                           27.25          2  
  7 Leaf, Katie         SR Gusties-MN                      x27.34        
  8 Kramer, Anna           UST-MN                           27.83          1  
  9 Hewitt, Briana      SO Gusties-MN                      x28.07        
 10 Manthey, Janet         UST-MN                           28.45        
 11 Gill, Caitlin          UST-MN                          x28.70        
 12 Brooks, Charlene    SO Gusties-MN                      x28.73        
 13 Zierke, Sarah       JR Gusties-MN                      x28.76        
 14 Hannemann, Nissa    JR Gusties-MN                      x29.90        
 15 Larson, Erica       SO Gusties-MN                      x30.16        
 
Event 14  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Matt       SO Gusties-MN                       22.34          9  
  2 Hardy, T.J.            UST-MN                           22.75          4  
  3 Ziegler, Connor     JR Gusties-MN                       22.81          3  
  4 Roth, Peter         FR Gusties-MN                       22.97          2  
  5 Wakefield, Tyler    SO Gusties-MN                      x23.01        
  6 Winter, Jonah       JR Gusties-MN                      x23.05        
  7 VanDorp, Jordon     FR Gusties-MN                      x24.41        
  8 Paquin, Luke        FR Gusties-MN                      x24.75        
  9 McNally, Brian      SR Gusties-MN                      x24.77        
 10 Crow, Jordan           UST-MN                           25.48          1  
 11 Scrabeck, Chris        UST-MN                           26.28        
 12 Linn, Tony             UST-MN                          x27.59        
 13 Zahnle, Brandon        UST-MN                          x29.01        
 14 Adkins, Scott          UST-MN                          x30.18        
 15 Nier, Chris            UST-MN                          x32.52        
 
Event 15  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wallerius, Lauren      Gusties-MN                      175.70          9  
  2 Varnem, Kristin        UST-MN                          173.55          4  
  3 Pederson, Christin     Gusties-MN                      163.20          3  
  4 Matzke, Brit           Gusties-MN                      163.05          2  
  5 Hogdal, Leah           Gusties-MN                     x127.50        
 
Event 16  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Klein, Bill            Gusties-MN                      190.05          9  
  2 McCulloch, Tom         UST-MN                          144.35          4  
  3 Howard, Steve          Gusties-MN                       70.25          3  
 
Event 17  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gunderson, Carrie   FR Gusties-MN                       55.53          9  
      27.20   28.33                                                
  2 Clauss, Eulalia        UST-MN                           56.04          4  
      27.31   28.73                                                
  3 Pfau, Sara          JR Gusties-MN                       56.32          3  
      27.02   29.30                                                
  4 Degnan, Emily       SO Gusties-MN                       58.86          2  
      28.09   30.77                                                
  5 Ludwig, Yoshi       SR Gusties-MN                      x58.89        
      28.00   30.89                                                
  6 Piehl, Janae        FR Gusties-MN                      x58.93        
      28.08   30.85                                                
  7 Williamson, Lauren     UST-MN                           59.35          1  
      28.41   30.94                                                
  8 Manthey, Britney    SO Gusties-MN                      x59.52        
      28.39   31.13                                                
  9 Gergen, Danielle    JR Gusties-MN                      x59.79        
      28.76   31.03                                                
 10 Hewitt, Briana      SO Gusties-MN                    x1:01.36        
      29.24   32.12                                                
 11 Kramer, Anna           UST-MN                         1:01.83        
      29.44   32.39                                                
 12 Leaf, Katie         SR Gusties-MN                    x1:02.18        
      29.66   32.52                                                
 13 Zierke, Sarah       JR Gusties-MN                    x1:03.17        
      30.30   32.87                                                
 14 Brooks, Charlene    SO Gusties-MN                    x1:03.73        
      30.31   33.42                                                
 15 Manthey, Janet         UST-MN                        x1:03.81        
      30.23   33.58                                                
 16 Gill, Caitlin          UST-MN                        x1:04.46        
      30.30   34.16                                                
 17 Hannemann, Nissa    JR Gusties-MN                    x1:06.01        
      31.50   34.51                                                
 18 Kuhrt, Ellie           UST-MN                        x1:08.59        
      32.21   36.38                                                
 
Event 18  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hardy, T.J.            UST-MN                           49.89          9  
      24.32   25.57                                                
  2 Wakefield, Tyler    SO Gusties-MN                       50.02          4  
      25.08   24.94                                                
  3 Roth, Peter         FR Gusties-MN                       50.67          3  
  4 Winter, Jonah       JR Gusties-MN                       50.85          2  
      24.88   25.97                                                
  5 Paquin, Luke        FR Gusties-MN                      x52.44        
  6 VanDorp, Jordon     FR Gusties-MN                      x54.78        
  7 McNally, Brian      SR Gusties-MN                      x55.34        
  8 Wood, Matt          FR Gusties-MN                      x55.45        
  9 Crow, Jordan           UST-MN                           58.50          1  
      27.28   31.22                                                
 10 Scrabeck, Chris        UST-MN                         1:00.47        
      27.90   32.57                                                
 11 Turman, Zach           UST-MN                        x1:03.84        
      29.73   34.11                                                
 12 Linn, Tony             UST-MN                        x1:05.37        
 13 Zahnle, Brandon        UST-MN                        x1:08.24        
 14 Nier, Chris            UST-MN                        x1:13.00        
 
Event 19  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Root, Jena             UST-MN                         2:19.18          9  
      33.05   35.51   35.42   35.20                                
  2 Reed, Kari          JR Gusties-MN                     2:21.53          4  
      33.87   35.13   36.03   36.50                                
  3 Kuramoto, Sydney       UST-MN                         2:25.89          3  
      34.68   36.85   37.22   37.14                                
  4 Harms, Danielle     JR Gusties-MN                     2:29.53          2  
      35.75   38.27   38.71   36.80                                
  5 Allex, Emily        FR Gusties-MN                     2:35.37          1  
      36.20   39.43   40.76   38.98                                
  6 Glenn, Alison       SO Gusties-MN                    x2:35.98        
      36.97   39.49   40.26   39.26                                
 
Event 20  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Horn, Kevin         SO Gusties-MN                     2:09.62          9  
      29.26   32.25   34.00   34.11                                
  2 Mullee, Tim            UST-MN                         2:11.91          4  
      31.22   32.77   33.52   34.40                                
  3 Erickson, Jeff      SO Gusties-MN                     2:14.48          3  
      30.90   34.40   35.10   34.08                                
  4 Elenkiwich, Ross    FR Gusties-MN                     2:17.04          2  
      31.26   33.87   35.72   36.19                                
  5 Warren, Seth           UST-MN                         2:19.72          1  
      32.01   34.48   36.39   36.84                                
  6 Auyeung, Siu On     FR Gusties-MN                    x2:20.89        
      33.58   35.63   36.91   34.77                                
  7 Soldner, Jon           UST-MN                         2:23.98        
      33.01   35.93   37.92   37.12                                
 
Event 21  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hansvick, Maggie    FR Gusties-MN                     2:39.03          9  
      35.94   41.30   41.09   40.70                                
  2 Sonnabend, Sunny    JR Gusties-MN                     2:40.88          4  
      37.31   41.78   40.87   40.92                                
  3 Daly, Cathleen         UST-MN                         2:41.35          3  
      37.53   41.56   42.08   40.18                                
  4 Meyer, Helena       JR Gusties-MN                     2:41.71          2  
      36.73   41.08   42.07   41.83                                
  5 Anderson, Rachel    FR Gusties-MN                    x2:43.72        
      37.04   42.01   43.37   41.30                                
  6 Otterson, Jill         UST-MN                         2:50.09          1  
      38.04   43.32   44.45   44.28                                
  7 Wappes, Sara           UST-MN                         2:53.67        
      40.45   42.62   44.70   45.90                                
 
Event 22  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Melby, Jeremy       FR Gusties-MN                     2:27.74          9  
      31.61   38.21   39.28   38.64                                
  2 Weyandt, Luke       SR Gusties-MN                     2:27.87          4  
      33.83   38.47   37.74   37.83                                
  3 DeLeeuw, Nick       SR Gusties-MN                     2:29.60          3  
      33.78   39.02   38.15   38.65                                
  4 Peloquin, Reid      FR Gusties-MN                    x2:32.38        
      32.67   39.26   40.18   40.27                                
  5 Stearns, Kirk          UST-MN                         2:35.90          2  
      34.88   39.67   40.58   40.77                                
  6 Jordan, Mike           UST-MN                         2:36.08          1  
      36.21   39.92   40.73   39.22                                
  7 Stark, John            UST-MN                         2:36.41        
      34.33   40.04   41.47   40.57                                
  8 Becker, Pat            UST-MN                        x2:40.60        
      34.92   40.16   41.69   43.83                                
 
Event 23  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapler, Bridget        UST-MN                         5:24.63          9  
      29.73   31.93   32.70   33.09   33.15   32.97   33.33   33.25
      33.13   31.35                                                
  2 Hickey, Erica       SO Gusties-MN                     5:34.33          4  
      29.90   32.29   33.37   33.99   34.28   34.40   34.61   34.42
      34.16   32.91                                                
  3 Luke, Maggie        JR Gusties-MN                     5:36.37          3  
      30.59   33.29   33.02   33.83   33.95   34.21   34.02   34.61
      34.82   34.03                                                
  4 Nelson, Britta      SO Gusties-MN                     5:37.42          2  
      30.80   34.06   34.06   34.22   33.94   34.77   34.79   34.13
      34.09   32.56                                                
  5 Erickson, Amy       SO Gusties-MN                    x5:46.30        
      31.72   34.52   35.46   35.50   35.10   35.27   34.91   34.66
      34.89   34.27                                                
  6 Clauss, Eulalia        UST-MN                         5:50.40          1  
      32.27   34.97   35.52   35.61   35.67   35.45   35.10   35.75
      35.54   34.52                                                
  7 Ernst, Carly        SO Gusties-MN                    x6:06.08        
      32.60   35.73   37.16   37.35   37.34   37.20   37.54   37.54
      37.41   36.21                                                
  8 Hepola, Ann            UST-MN                         7:09.27        
      34.78   41.31   44.40   44.30   44.17   43.92   44.51   45.30
      44.14   42.44                                                
 
Event 24  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 DesMarais, Matt        UST-MN                         5:25.15          9  
      29.56   32.24   32.74   32.76   33.03   32.83   32.83   33.28
      33.12   32.76                                                
  2 McCulloch, Nick        UST-MN                         5:48.55          4  
      30.35   34.59   35.20   35.71   35.73   35.89   35.60   35.40
      35.47   34.61                                                
  3 Kirk, Jared            UST-MN                         6:26.04          3  
      32.44   37.66   39.09   39.67   40.10   39.62   39.33   39.88
      39.77   38.48                                                
  4 Chase, Tyler           UST-MN                        x6:38.83        
      33.31   38.11   39.84   41.01   40.71   41.72   41.96   41.56
      41.07   39.54                                                
 -- Stewart, Matt       SO Gusties-MN                    X4:47.88        
      25.46   28.67   29.68   29.84   30.22   29.53   29.41   29.05
      28.43   27.59                                                
 -- Pokorski, Greg      JR Gusties-MN                    X4:59.45        
      27.15   29.57   30.15   30.66   30.46   30.40   30.34   30.31
      30.66   29.75                                                
 -- Enevoldsen, Casey   FR Gusties-MN                    X5:23.77        
      28.72   32.08   33.08   33.64   33.26   33.30   33.52   33.29
      33.08   29.80                                                
 -- Stauduhar, Peter    SO Gusties-MN                    X6:04.98        
      31.37   35.97   37.00   37.48   37.15   37.46   37.76   37.86
      37.57   35.36                                                
 
Event 25  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Elise        UST-MN                         1:04.39          9  
      30.43   33.96                                                
  2 Espel, Emma         SO Gusties-MN                     1:04.52          4  
      30.20   34.32                                                
  3 Parker, Alex        FR Gusties-MN                     1:05.89          3  
      30.85   35.04                                                
  4 Kriger, Ali            UST-MN                         1:08.35          2  
      32.14   36.21                                                
  5 Frei, Elizabeth        UST-MN                         1:08.95          1  
      32.96   35.99                                                
  6 Welke, Nicole       FR Gusties-MN                     1:12.92        
      33.22   39.70                                                
 
Event 26  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mullee, Kevin          UST-MN                           58.57          9  
      26.08   32.49                                                
  2 Swanson, Matt          UST-MN                         1:05.17          4  
      30.39   34.78                                                
  3 Kirk, Jared            UST-MN                         1:13.66          3  
      33.70   39.96                                                
 -- Winter, Jonah       JR Gusties-MN                      X56.71        
      26.77   29.94                                                
 -- Michelson, Andrew   FR Gusties-MN                      X57.21        
      26.81   30.40                                                
 -- Auyeung, Clement    SO Gusties-MN                      X57.63        
      26.12   31.51                                                
 -- Horn, Kevin         SO Gusties-MN                      X59.84        
      27.77   32.07                                                
 
Event 27  Girls 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Varnem, Kristin        UST-MN                          190.85          9  
  2 Wallerius, Lauren      Gusties-MN                      185.90          4  
  3 Freund, Maria          Gusties-MN                      158.70          3  
  4 Niles, Jessie          Gusties-MN                      148.10          2  
 
Event 28  Boys 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCulloch, Tom         UST-MN                          171.00          9  
 -- Klein, Bill            Gusties-MN                     X118.35        
 -- Howard, Steve          Gusties-MN                     X140.40        
 
Event 29  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andersen, Elise        UST-MN                         2:23.29          9  
      31.74   37.78   41.31   32.46                                
  2 Luke, Maggie        JR Gusties-MN                     2:23.67          4  
      30.89   37.60   42.39   32.79                                
  3 Amundsen, Emily     SO Gusties-MN                     2:23.85          3  
      31.38   38.61   41.34   32.52                                
  4 Ludwig, Yoshi       SR Gusties-MN                     2:23.90          2  
      30.78   36.57   43.69   32.86                                
  5 Erickson, Amy       SO Gusties-MN                    x2:27.64        
      32.42   38.85   42.67   33.70                                
  6 Kuramoto, Sydney       UST-MN                         2:27.82          1  
      32.89   37.66   43.67   33.60                                
  7 Harms, Danielle     JR Gusties-MN                    x2:34.72        
      32.91   39.73   46.96   35.12                                
  8 Meyer, Helena       JR Gusties-MN                    x2:38.98        
      33.83   44.09   43.43   37.63                                
  9 Otterson, Jill         UST-MN                         2:40.41        
      35.44   42.66   46.03   36.28                                
 10 Wappes, Sara           UST-MN                        x2:44.19        
      35.85   44.64   44.46   39.24                                
 11 Welke, Nicole       FR Gusties-MN                    x2:49.57        
      33.67   43.86   53.81   38.23                                
 
Event 30  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name              Year School                           Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stearns, Kirk          UST-MN                         2:16.01          9  
      29.19   36.26   40.61   29.95                                
  2 Becker, Pat            UST-MN                         2:27.21          4  
      32.67   39.04   41.08   34.42                                
  3 Stark, John            UST-MN                         2:28.45          3  
      33.46   43.11   39.65   32.23                                
  4 Swanson, Matt          UST-MN                        x2:35.31        
      30.22   40.79   47.52   36.78                                
 -- Cuevas, Billy       SO Gusties-MN                    X2:02.72        
      26.31   31.36   36.58   28.47                                
 -- Ziegler, Connor     JR Gusties-MN                    X2:07.10        
      25.25   33.63   39.23   28.99                                
 -- Mikkelson, Dan      JR Gusties-MN                    X2:07.74        
      27.39   32.14   37.99   30.22                                
 -- Erickson, Jeff      SO Gusties-MN                    X2:16.22        
      27.41   34.83   42.29   31.69                                
 
Event 31  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                      1:46.82         11  
     1) Williamson, Lauren              2) Daly, Cathleen                 
     3) Kriger, Ali                     4) Root, Jena                     
       27.62    26.02    26.66    26.52                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                      1:53.81          4  
     1) Kramer, Anna                    2) Hepola, Ann                    
     3) Frei, Elizabeth                 4) Gill, Caitlin                  
       28.19    28.80    28.67    28.15                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'C'                     x2:00.23        
     1) Manthey, Janet                  2) Kuhrt, Ellie                   
     3) Kapler, Bridget                 4) Wappes, Sara                   
       29.51    30.37    30.45    29.90                                    
 -- Gustavus-MN  'A'                                     X1:43.96        
     1) Pfau, Sara JR                   2) Berry, Jonna FR                
     3) Koenen, Krista SO               4) Watkins, Laura SR              
       26.29    25.70    26.11    25.86                                    
 -- Gustavus-MN  'B'                                     X1:46.11        
     1) Degnan, Emily SO                2) O'Conner, Christi FR           
     3) Piehl, Janae FR                 4) Manthey, Britney SO            
       26.96    26.41    26.68    26.06                                    
 -- Gustavus-MN  'E'                                     X1:51.94        
     1) Hewitt, Briana SO               2) Leaf, Katie SR                 
     3) Anderson, Rachel FR             4) Reed, Kari JR                  
       28.15    26.84    28.03    28.92                                    
 -- Gustavus-MN  'C'                                     X1:56.81        
     1) Parker, Alex FR                 2) Zierke, Sarah JR               
     3) Larson, Erica SO                4) Sonnabend, Sunny JR            
       29.48    29.15    29.94    28.24                                    
 -- Gustavus-MN  'D'                                     X2:00.08        
     1) Hannemann, Nissa JR             2) Brooks, Charlene SO            
     3) Ernst, Carly SO                 4) Glenn, Alison SO               
       29.90    29.28    30.19    30.71                                    
 
Event 32  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                  Finals       Points 
===============================================================================
  1 University of St. Thomas-MN  'A'                      1:32.21         11  
     1) Hardy, T.J.                     2) Mullee, Tim                    
     3) Soldner, Jon                    4) Mullee, Kevin                  
       22.55    22.78    22.29    24.59                                    
  2 University of St. Thomas-MN  'B'                      1:40.49          4  
     1) Jordan, Mike                    2) Warren, Seth                   
     3) DesMarais, Matt                 4) Chase, Tyler                   
       24.94    24.29    25.13    26.13                                    
  3 University of St. Thomas-MN  'C'                     x1:48.06        
     1) Scrabeck, Chris                 2) McCulloch, Nick                
     3) Turman, Zach                    4) Swanson, Matt                  
       26.54    27.39    28.05    26.08                                    
  4 University of St. Thomas-MN  'D'                     x1:56.76        
     1) Linn, Tony                      2) Zahnle, Brandon                
     3) Adkins, Scott                   4) Nier, Chris                    
       27.66    28.64    29.33    31.13                                    
 -- Gustavus-MN  'A'                                     X1:28.20        
     1) Auyeung, Clement SO             2) Amundson, Brian SR             
     3) Stewart, Matt SO                4) Hanson, Ben JR                 
       23.05    21.31    22.03    21.81                                    
 -- Gustavus-MN  'B'                                     X1:31.20        
     1) Waylander, Josh SR              2) Wakefield, Tyler SO            
     3) Pearson, Dave SO                4) Ziegler, Connor JR             
       23.53    22.45    22.12    23.10                                    
 -- Gustavus-MN  'C'                                     X1:34.03        
     1) Auyeung, Siu On FR              2) Enevoldsen, Casey FR           
     3) VanDorp, Jordon FR              4) Roth, Peter FR                 
       23.91    23.70    23.55    22.87                                    
 -- Gustavus-MN  'D'                                     X1:38.23        
     1) Michelson, Andrew FR            2) McNally, Brian SR              
     3) Weyandt, Luke SR                4) Peloquin, Reid FR              
       24.87    23.99    25.00    24.37