Licensed to St. Olaf College          Hy-Tek's Meet Manager 11/10/2006 09:58 PM
                    St. Olaf v. Gustavus Meet - 11/10/2006                     
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'B'                                            1:53.55   11  
     1) Pfau, Sara                      2) Koepp, Sarah                   
     3) Hickey, Erica                   4) Koenen, Krista                 
                  30.16     1:00.75 (30.59)     1:28.37 (27.62)     1:53.55 (25.18)
  2 Gustavus-MN  'A'                                            1:54.75    4  
     1) O'Connor, Christi               2) Hansvick, Maggie               
     3) Ludwig, Yoshi                   4) Watkins, Laura                 
                  30.32     1:02.48 (32.16)     1:29.68 (27.20)     1:54.75 (25.07)
  3 St. Olaf College-MN  'A'                                    1:55.17    2  
     1) Gatzlaff, Annie 19              2) Fredeen, Jamie                 
     3) Rood, Julia                     4) Gibbons, Jessie                
                  30.29     1:03.95 (33.66)     1:29.97 (26.02)     1:55.17 (25.20)
  4 Gustavus-MN  'C'                                            1:58.52  
     1) Gergen, Danielle                2) Amundsen, Emily                
     3) Espel, Emma                     4) Degnan, Emily                  
                  30.46     1:03.83 (33.37)     1:32.13 (28.30)     1:58.52 (26.39)
  5 St. Olaf College-MN  'B'                                    2:01.16  
     1) Marzolf, Jennifer 20            2) O'Neill, Carly                 
     3) Heiberg, Carrie                 4) Pedersen, Carol Ann            
                  30.00     1:05.72 (35.72)     1:34.75 (29.03)     2:01.16 (26.41)
  6 St. Olaf College-MN  'C'                                    2:06.30  
     1) Walper, Brooke 23               2) Howard, Julie 20               
     3) Thomas, Anna                    4) Beiersdorf, Jenny 20           
                  33.02     1:08.09 (35.07)     1:38.10 (30.01)     2:06.30 (28.20)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                                    1:34.11   11  
     1) Meyer, Adam                     2) Wareham, Ben 20                
     3) Westby, Nelson                  4) Koch, Jake                     
                  24.66       51.02 (26.36)     1:13.06 (22.04)     1:34.11 (21.05)
  2 St. Olaf College-MN  'B'                                    1:38.50    4  
     1) Kukla, Tom 21                   2) Bentley, Nate                  
     3) Witzel, Erik                    4) Edwards, Brock                 
                  25.03       52.75 (27.72)     1:16.68 (23.93)     1:38.50 (21.82)
  3 Gustavus-MN  'A'                                            1:39.28    2  
     1) Waylander, Josh                 2) Melby, Jeremy                  
     3) Ziegler, Connor                 4) Hagemeyer, Scott               
                  25.60       54.94 (29.34)     1:18.43 (23.49)     1:39.28 (20.85)
  4 Gustavus-MN  'B'                                            1:43.61  
     1) Mikkelson, Dan                  2) Pearson, Dave                  
     3) Elenkiwich, Ross                4) Auyeung, Clem                  
                  26.70       56.47 (29.77)     1:21.27 (24.80)     1:43.61 (22.34)
  5 Gustavus-MN  'C'                                            1:45.53  
     1) Horn, Kevin                     2) McMillan, TJ                   
     3) Erikson, Jeff                   4) Wakefield, Tyler               
                  28.40       58.31 (29.91)     1:23.24 (24.93)     1:45.53 (22.29)
  6 St. Olaf College-MN  'C'                                    1:47.65  
     1) Kirihara, Tom                   2) Seebart, Landon                
     3) Kluver, Robby                   4) Heidorn, Pete                  
                  27.78       58.75 (30.97)     1:24.84 (26.09)     1:47.65 (22.81)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gunderson, Carrie            GAC-MN                        10:43.90    9  
                  29.31     1:01.21 (31.90)     1:33.62 (32.41)     2:05.96 (32.34)
        2:38.31 (32.35)     3:10.89 (32.58)     3:43.02 (32.13)     4:15.34 (32.32)
        4:47.97 (32.63)     5:20.65 (32.68)     5:53.25 (32.60)     6:25.82 (32.57)
        6:58.34 (32.52)     7:30.69 (32.35)     8:03.19 (32.50)     8:35.41 (32.22)
        9:07.82 (32.41)     9:40.10 (32.28)    10:12.85 (32.75)    10:43.90 (31.05)
  2 Dolan, Kelly              21 Oles-MN                       10:50.35    4  
                  29.45     1:00.91 (31.46)     1:33.28 (32.37)     2:05.94 (32.66)
        2:38.58 (32.64)     3:11.19 (32.61)     3:43.87 (32.68)     4:16.31 (32.44)
        4:48.89 (32.58)     5:21.45 (32.56)     5:54.23 (32.78)     6:27.08 (32.85)
        6:59.84 (32.76)     7:32.40 (32.56)     8:05.36 (32.96)     8:38.29 (32.93)
        9:11.26 (32.97)     9:44.55 (33.29)    10:17.51 (32.96)    10:50.35 (32.84)
  3 Haynes, Laura                Oles-MN                       11:20.12    3  
                  30.38     1:03.74 (33.36)     1:37.48 (33.74)     2:11.93 (34.45)
        2:46.42 (34.49)     3:20.99 (34.57)     3:55.56 (34.57)     4:30.46 (34.90)
        5:05.15 (34.69)     5:39.65 (34.50)     6:14.30 (34.65)     6:48.98 (34.68)
        7:23.66 (34.68)     7:58.19 (34.53)     8:32.40 (34.21)     9:06.90 (34.50)
        9:41.75 (34.85)    10:15.87 (34.12)    10:48.99 (33.12)    11:20.12 (31.13)
  4 Luke, Maggie                 GAC-MN                        11:20.37    2  
                  30.34     1:03.22 (32.88)     1:36.57 (33.35)     2:10.40 (33.83)
        2:44.30 (33.90)     3:18.48 (34.18)     3:52.60 (34.12)     4:26.58 (33.98)
        5:01.17 (34.59)     5:35.54 (34.37)     6:10.30 (34.76)     6:44.93 (34.63)
        7:19.81 (34.88)     7:54.30 (34.49)     8:29.27 (34.97)     9:04.15 (34.88)
        9:38.86 (34.71)    10:13.37 (34.51)    10:47.82 (34.45)    11:20.37 (32.55)
  5 Anderson, Erin               Oles-MN                       11:27.34    1  
                  30.54     1:03.51 (32.97)     1:37.97 (34.46)     2:12.31 (34.34)
        2:47.23 (34.92)     3:21.87 (34.64)     3:56.68 (34.81)     4:31.45 (34.77)
        5:06.33 (34.88)     5:41.68 (35.35)     6:16.64 (34.96)     6:51.35 (34.71)
        7:25.84 (34.49)     8:00.58 (34.74)     8:35.65 (35.07)     9:10.51 (34.86)
        9:45.53 (35.02)    10:20.26 (34.73)    10:54.57 (34.31)    11:27.34 (32.77)
  6 Davis, Larkin                GAC-MN                        11:27.59  
                  30.81     1:04.27 (33.46)     1:38.36 (34.09)     2:12.82 (34.46)
        2:47.42 (34.60)     3:22.19 (34.77)     3:56.99 (34.80)     4:31.85 (34.86)
        5:06.79 (34.94)     5:41.67 (34.88)     6:15.80 (34.13)     6:50.18 (34.38)
        7:25.09 (34.91)     8:00.07 (34.98)     8:35.17 (35.10)     9:10.45 (35.28)
        9:45.69 (35.24)    10:20.72 (35.03)    10:55.45 (34.73)    11:27.59 (32.14)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Skylar                GAC-MN                         9:52.28    9  
                  26.28       55.52 (29.24)     1:25.00 (29.48)     1:54.57 (29.57)
        2:23.87 (29.30)     2:53.63 (29.76)     3:23.67 (30.04)     3:53.44 (29.77)
        4:23.49 (30.05)     4:53.80 (30.31)     5:23.77 (29.97)     5:53.58 (29.81)
        6:23.48 (29.90)     6:53.31 (29.83)     7:23.25 (29.94)     7:53.44 (30.19)
        8:23.37 (29.93)     8:53.36 (29.99)     9:23.36 (30.00)     9:52.28 (28.92)
  2 Hanson, Ben                  GAC-MN                        10:00.99    4  
                  26.66       56.10 (29.44)     1:25.98 (29.88)     1:56.25 (30.27)
        2:26.10 (29.85)     2:55.82 (29.72)     3:25.34 (29.52)     3:55.04 (29.70)
        4:24.94 (29.90)     4:54.91 (29.97)     5:24.99 (30.08)     5:55.10 (30.11)
        6:25.63 (30.53)     6:56.18 (30.55)     7:26.99 (30.81)     7:57.93 (30.94)
        8:28.63 (30.70)     8:59.60 (30.97)     9:30.84 (31.24)    10:00.99 (30.15)
  3 Jessop, Mike                 Oles-MN                       10:06.46    3  
                  26.54       55.62 (29.08)     1:25.45 (29.83)     1:55.49 (30.04)
        2:25.79 (30.30)     2:55.88 (30.09)     3:26.34 (30.46)     3:56.83 (30.49)
        4:27.52 (30.69)     4:58.32 (30.80)     5:28.74 (30.42)     5:59.47 (30.73)
        6:30.35 (30.88)     7:01.40 (31.05)     7:32.77 (31.37)     8:03.76 (30.99)
        8:34.61 (30.85)     9:05.34 (30.73)     9:35.75 (30.41)    10:06.46 (30.71)
  4 Bentley, Nate                Oles-MN                       10:12.04    2  
                  26.47       55.55 (29.08)     1:25.78 (30.23)     1:56.26 (30.48)
        2:26.67 (30.41)     2:57.14 (30.47)     3:27.68 (30.54)     3:58.48 (30.80)
        4:29.29 (30.81)     5:00.28 (30.99)     5:31.51 (31.23)     6:02.45 (30.94)
        6:33.67 (31.22)     7:04.87 (31.20)     7:36.25 (31.38)     8:07.63 (31.38)
        8:39.22 (31.59)     9:10.62 (31.40)     9:41.95 (31.33)    10:12.04 (30.09)
  5 Tvedt, Eric               20 Oles-MN                       10:12.28    1  
                  26.44       55.72 (29.28)     1:25.73 (30.01)     1:56.19 (30.46)
        2:26.43 (30.24)     2:56.79 (30.36)     3:27.64 (30.85)     3:58.74 (31.10)
        4:29.90 (31.16)     5:01.18 (31.28)     5:32.25 (31.07)     6:03.62 (31.37)
        6:34.82 (31.20)     7:06.18 (31.36)     7:37.53 (31.35)     8:09.19 (31.66)
        8:40.59 (31.40)     9:12.20 (31.61)     9:43.15 (30.95)    10:12.28 (29.13)
  6 Pokorski, Greg               GAC-MN                        10:16.17  
                  28.33       58.74 (30.41)     1:29.77 (31.03)     2:00.93 (31.16)
        2:32.46 (31.53)     3:03.43 (30.97)     3:34.55 (31.12)     4:05.59 (31.04)
        4:36.79 (31.20)     5:07.98 (31.19)     5:38.91 (30.93)     6:10.08 (31.17)
        6:41.39 (31.31)     7:12.85 (31.46)     7:43.77 (30.92)     8:14.69 (30.92)
        8:45.45 (30.76)     9:16.15 (30.70)     9:46.44 (30.29)    10:16.17 (29.73)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berry, Jonna                 GAC-MN                         1:59.73    9  
                  27.55       57.53 (29.98)     1:28.10 (30.57)     1:59.73 (31.63)
  2 Roberts, Christina        20 Oles-MN                        2:01.63    4  
                  27.44       57.44 (30.00)     1:29.00 (31.56)     2:01.63 (32.63)
  3 Hartman, Elizabeth           GAC-MN                         2:03.56    3  
                  29.42     1:00.65 (31.23)     1:31.95 (31.30)     2:03.56 (31.61)
  4 Hickey, Erica                GAC-MN                         2:03.77    2  
                  28.64       59.70 (31.06)     1:31.88 (32.18)     2:03.77 (31.89)
  5 Gibbons, Jessie              Oles-MN                        2:04.53    1  
                  28.30       59.45 (31.15)     1:32.02 (32.57)     2:04.53 (32.51)
  6 O'Neill, Carly               Oles-MN                        2:08.76  
                  29.58     1:01.52 (31.94)     1:34.62 (33.10)     2:08.76 (34.14)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stewart, Matt                GAC-MN                         1:43.95    9  
                  24.46       50.84 (26.38)     1:17.58 (26.74)     1:43.95 (26.37)
  2 Anderson, Joe             21 Oles-MN                        1:45.55    4  
                  24.47       51.01 (26.54)     1:17.74 (26.73)     1:45.55 (27.81)
  3 Cuevas, Billy                GAC-MN                         1:47.46    3  
                  25.32       52.68 (27.36)     1:20.43 (27.75)     1:47.46 (27.03)
  4 Wagner, CJ                   Oles-MN                        1:48.31    2  
                  25.34       53.03 (27.69)     1:21.21 (28.18)     1:48.31 (27.10)
  5 Amundson, Brian              GAC-MN                         1:49.21    1  
                  25.23       52.96 (27.73)     1:21.63 (28.67)     1:49.21 (27.58)
  6 Thomas, Adam              21 Oles-MN                        1:49.22  
                  25.24       52.76 (27.52)     1:21.62 (28.86)     1:49.22 (27.60)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Mikayla            22 Oles-MN                        1:01.44    9  
                  29.50     1:01.44 (31.94)                                        
  2 Pfau, Sara                   GAC-MN                         1:03.02    4  
                  31.04     1:03.02 (31.98)                                        
  3 O'Connor, Christi            GAC-MN                         1:03.70    3  
                  30.66     1:03.70 (33.04)                                        
  4 Gatzlaff, Annie           19 Oles-MN                        1:04.70    2  
                  31.80     1:04.70 (32.90)                                        
  5 Gergen, Danielle             GAC-MN                         1:05.65    1  
                  31.81     1:05.65 (33.84)                                        
  6 Perry, Erica                 Oles-MN                        1:06.54  
                  31.79     1:06.54 (34.75)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam                  Oles-MN                          52.41    9  
                  25.56       52.41 (26.85)                                        
  2 Kukla, Tom                21 Oles-MN                          52.73    4  
                  25.55       52.73 (27.18)                                        
  3 Waylander, Josh              GAC-MN                           55.14    3  
                  26.74       55.14 (28.40)                                        
  4 Recher, Kaegan               Oles-MN                          55.24    2  
                  26.94       55.24 (28.30)                                        
  5 Michelson, Andrew            GAC-MN                           56.69    1  
                  27.57       56.69 (29.12)                                        
  6 Elenkiwich, Ross             GAC-MN                           59.96  
                  28.35       59.96 (31.61)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koepp, Sarah                 GAC-MN                         1:08.51    9  
                  32.05     1:08.51 (36.46)                                        
  2 Rood, Julia                  Oles-MN                        1:10.79    4  
                  33.74     1:10.79 (37.05)                                        
  3 Hansvick, Maggie             GAC-MN                         1:11.06    3  
                  33.31     1:11.06 (37.75)                                        
  4 Amundsen, Emily              GAC-MN                         1:13.94    2  
                  34.98     1:13.94 (38.96)                                        
  5 Anderson, Erin               Oles-MN                        1:15.34    1  
                  36.42     1:15.34 (38.92)                                        
  6 Fredeen, Jamie               Oles-MN                        1:15.91  
                  35.63     1:15.91 (40.28)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson               Oles-MN                          57.34    9  
                  26.90       57.34 (30.44)                                        
  2 Wareham, Ben              20 Oles-MN                          59.95    4  
                  28.00       59.95 (31.95)                                        
  3 Bentley, Nate                Oles-MN                        1:01.97    3  
                  29.41     1:01.97 (32.56)                                        
  4 Pearson, Dave                GAC-MN                         1:05.07    2  
                  30.64     1:05.07 (34.43)                                        
  5 Melby, Jeremy                GAC-MN                         1:06.38    1  
                  29.80     1:06.38 (36.58)                                        
  6 McMillan, TJ                 GAC-MN                         1:06.75  
                  31.17     1:06.75 (35.58)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Janzen, Aly                  Oles-MN                        2:18.07    9  
                  30.60     1:05.50 (34.90)     1:41.36 (35.86)     2:18.07 (36.71)
  2 Luke, Maggie                 GAC-MN                         2:18.25    4  
                  31.04     1:05.82 (34.78)     1:42.26 (36.44)     2:18.25 (35.99)
  3 Marzolf, Jennifer         20 Oles-MN                        2:18.65    3  
                  31.03     1:05.78 (34.75)     1:42.18 (36.40)     2:18.65 (36.47)
  4 Nelson, Britta               GAC-MN                         2:19.35    2  
                  31.30     1:06.31 (35.01)     1:42.28 (35.97)     2:19.35 (37.07)
  5 Dierks, Marcie            20 Oles-MN                        2:23.24    1  
                  31.59     1:06.62 (35.03)     1:43.60 (36.98)     2:23.24 (39.64)
  6 Espel, Emma                  GAC-MN                         2:23.74  
                  30.88     1:06.10 (35.22)     1:44.81 (38.71)     2:23.74 (38.93)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ben                  GAC-MN                         1:59.45    9  
                  27.46       58.61 (31.15)     1:29.85 (31.24)     1:59.45 (29.60)
  2 Ziegler, Connor              GAC-MN                         2:00.88    4  
                  26.20       56.16 (29.96)     1:26.87 (30.71)     2:00.88 (34.01)
  3 Witzel, Erik                 Oles-MN                        2:04.28    3  
                  26.27       57.32 (31.05)     1:30.04 (32.72)     2:04.28 (34.24)
  4 Cuevas, Billy                GAC-MN                         2:05.33    2  
                  27.51       58.62 (31.11)     1:31.16 (32.54)     2:05.33 (34.17)
  5 Tompsett, Andy            21 Oles-MN                        2:11.02    1  
                  27.49       59.17 (31.68)     1:34.53 (35.36)     2:11.02 (36.49)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Mikayla            22 Oles-MN                          25.59    9  
  2 Watkins, Laura               GAC-MN                           26.14    4  
  3 Koenen, Krista               GAC-MN                           26.18    3  
  4 Roberts, Christina        20 Oles-MN                          26.30    2  
  5 Degnan, Emily                GAC-MN                           26.47    1  
  6 Gatzlaff, Annie           19 Oles-MN                          26.75  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Jake                   Oles-MN                          21.14    9  
  2 Amundson, Brian              GAC-MN                           21.72    4  
  3 Hagemeyer, Scott             GAC-MN                           21.78    3  
  4 Edwards, Brock               Oles-MN                          22.70    2  
  5 Auyeung, Clem                GAC-MN                           22.88    1  
  6 Wagner, CJ                   Oles-MN                          23.05  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manning, Elizabeth        94 Oles-MN                         143.50    9  
  2 Wallerius, Lauren            GAC-MN                          132.35    4  
  3 Shuck, Amanda                Oles-MN                         124.65    3  
  4 Freund, Maria                GAC-MN                          124.55    2  
  5 Matzke, Brittani             GAC-MN                          124.00    1  
  6 Phillips, Amy             20 Oles-MN                         108.55  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Douros, Blaise               Oles-MN                         141.45    9  
  2 Howard, Stephen              GAC-MN                          108.70    4  
  3 Hedberg, Chris               GAC-MN                          102.20    3  
  4 Price, Reed                  Oles-MN                          78.90    2  
  5 Klein, Bill                  GAC-MN                           74.30    1  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Mikayla            22 Oles-MN                          54.82    9  
                  26.48       54.82 (28.34)                                        
  2 Gunderson, Carrie            GAC-MN                           55.04    4  
                  26.95       55.04 (28.09)                                        
  3 Roberts, Christina        20 Oles-MN                          56.77    3  
                  27.24       56.77 (29.53)                                        
  4 Gibbons, Jessie              Oles-MN                          57.25    2  
                  27.59       57.25 (29.66)                                        
  5 Koenen, Krista               GAC-MN                           58.04    1  
                  27.97       58.04 (30.07)                                        
  6 Watkins, Laura               GAC-MN                           58.73  
                  28.34       58.73 (30.39)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koch, Jake                   Oles-MN                          47.78    9  
                  22.86       47.78 (24.92)                                        
  2 Hagemeyer, Scott             GAC-MN                           47.88    4  
                  23.05       47.88 (24.83)                                        
  3 Amundson, Brian              GAC-MN                           48.52    3  
                  23.26       48.52 (25.26)                                        
  4 Edwards, Brock               Oles-MN                          49.74    2  
                  23.67       49.74 (26.07)                                        
  5 Wakefield, Tyler             GAC-MN                           50.20    1  
                  24.58       50.20 (25.62)                                        
  6 Recher, Kaegan               Oles-MN                          50.24  
                  24.14       50.24 (26.10)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dierks, Marcie            20 Oles-MN                        2:14.74    9  
                  32.46     1:06.11 (33.65)     1:40.09 (33.98)     2:14.74 (34.65)
  2 Pfau, Sara                   GAC-MN                         2:17.16    4  
                  32.70     1:07.90 (35.20)     1:43.37 (35.47)     2:17.16 (33.79)
  3 Berry, Jonna                 GAC-MN                         2:17.86    3  
                  32.85     1:07.91 (35.06)     1:43.57 (35.66)     2:17.86 (34.29)
  4 O'Connor, Christi            GAC-MN                         2:18.15    2  
                  31.75     1:06.03 (34.28)     1:41.62 (35.59)     2:18.15 (36.53)
  5 Gatzlaff, Annie           19 Oles-MN                        2:18.45    1  
                  32.59     1:07.68 (35.09)     1:43.08 (35.40)     2:18.45 (35.37)
  6 Perry, Erica                 Oles-MN                        2:26.42  
                  33.44     1:09.80 (36.36)     1:48.07 (38.27)     2:26.42 (38.35)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Adam                  Oles-MN                        1:55.97    9  
                  26.86       55.79 (28.93)     1:25.60 (29.81)     1:55.97 (30.37)
  2 Kukla, Tom                21 Oles-MN                        1:57.06    4  
                  27.19       56.18 (28.99)     1:26.14 (29.96)     1:57.06 (30.92)
  3 Jessop, Mike                 Oles-MN                        2:00.90    3  
                  28.86       58.88 (30.02)     1:29.63 (30.75)     2:00.90 (31.27)
  4 Waylander, Josh              GAC-MN                         2:01.42    2  
                  28.07       58.65 (30.58)     1:30.41 (31.76)     2:01.42 (31.01)
  5 Pokorski, Greg               GAC-MN                         2:02.06    1  
                  29.35     1:00.05 (30.70)     1:31.34 (31.29)     2:02.06 (30.72)
  6 Mikkelson, Dan               GAC-MN                         2:05.20  
                  29.19     1:00.36 (31.17)     1:32.55 (32.19)     2:05.20 (32.65)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Koepp, Sarah                 GAC-MN                         2:29.62    9  
                  33.16     1:11.14 (37.98)     1:49.74 (38.60)     2:29.62 (39.88)
  2 Hansvick, Maggie             GAC-MN                         2:35.45    4  
                  34.72     1:14.11 (39.39)     1:55.23 (41.12)     2:35.45 (40.22)
  3 Amundsen, Emily              GAC-MN                         2:39.77    3  
                  35.99     1:16.81 (40.82)     1:58.50 (41.69)     2:39.77 (41.27)
  4 Anderson, Erin               Oles-MN                        2:40.57    2  
                  35.52     1:16.10 (40.58)     1:58.08 (41.98)     2:40.57 (42.49)
  5 Fredeen, Jamie               Oles-MN                        2:46.63    1  
                  36.87     1:18.82 (41.95)     2:02.40 (43.58)     2:46.63 (44.23)
  6 Schaplowsky, Christine    20 Oles-MN                        2:46.88  
                  37.29     1:19.19 (41.90)     2:02.71 (43.52)     2:46.88 (44.17)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wareham, Ben              20 Oles-MN                        2:13.83    9  
                  30.06     1:04.45 (34.39)     1:39.32 (34.87)     2:13.83 (34.51)
  2 Bentley, Nate                Oles-MN                        2:15.63    4  
                  30.42     1:05.03 (34.61)     1:40.32 (35.29)     2:15.63 (35.31)
  3 Thomas, Adam              21 Oles-MN                        2:20.52    3  
                  31.36     1:06.34 (34.98)     1:42.89 (36.55)     2:20.52 (37.63)
  4 Pearson, Dave                GAC-MN                         2:21.06    2  
                  31.97     1:07.75 (35.78)     1:43.86 (36.11)     2:21.06 (37.20)
  5 McMillan, TJ                 GAC-MN                         2:23.00    1  
                  31.59     1:07.99 (36.40)     1:45.12 (37.13)     2:23.00 (37.88)
  6 Melby, Jeremy                GAC-MN                         2:28.96  
                  30.80     1:07.70 (36.90)     1:47.21 (39.51)     2:28.96 (41.75)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, Kelly              21 Oles-MN                        5:17.01    9  
                  29.48     1:01.12 (31.64)     1:33.41 (32.29)     2:05.94 (32.53)
        2:38.49 (32.55)     3:10.92 (32.43)     3:43.23 (32.31)     4:14.98 (31.75)
        4:46.24 (31.26)     5:17.01 (30.77)                                        
  2 Gunderson, Carrie            GAC-MN                         5:18.78    4  
                  29.10     1:00.96 (31.86)     1:33.04 (32.08)     2:05.58 (32.54)
        2:38.25 (32.67)     3:10.79 (32.54)     3:43.44 (32.65)     4:15.71 (32.27)
        4:47.76 (32.05)     5:18.78 (31.02)                                        
  3 Marzolf, Jennifer         20 Oles-MN                        5:31.32    3  
                  30.05     1:03.05 (33.00)     1:36.41 (33.36)     2:10.20 (33.79)
        2:44.09 (33.89)     3:18.17 (34.08)     3:52.41 (34.24)     4:26.15 (33.74)
        4:59.42 (33.27)     5:31.32 (31.90)                                        
  4 Hartman, Elizabeth           GAC-MN                         5:32.50    2  
                  30.82     1:04.06 (33.24)     1:37.69 (33.63)     2:12.32 (34.63)
        2:46.60 (34.28)     3:20.57 (33.97)     3:54.71 (34.14)     4:28.23 (33.52)
        5:01.76 (33.53)     5:32.50 (30.74)                                        
  5 Haynes, Laura                Oles-MN                        5:32.54    1  
                  30.44     1:03.80 (33.36)     1:38.01 (34.21)     2:12.74 (34.73)
        2:47.47 (34.73)     3:21.34 (33.87)     3:55.12 (33.78)     4:28.81 (33.69)
        5:01.37 (32.56)     5:32.54 (31.17)                                        
  6 Davis, Larkin                GAC-MN                         5:39.95  
                  30.27     1:03.71 (33.44)     1:37.67 (33.96)     2:12.02 (34.35)
        2:46.51 (34.49)     3:21.27 (34.76)     3:56.12 (34.85)     4:30.98 (34.86)
        5:05.69 (34.71)     5:39.95 (34.26)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Ben                  GAC-MN                         4:45.46    9  
                  25.95       54.60 (28.65)     1:23.41 (28.81)     1:52.51 (29.10)
        2:21.61 (29.10)     2:50.56 (28.95)     3:19.64 (29.08)     3:49.00 (29.36)
        4:18.00 (29.00)     4:45.46 (27.46)                                        
  2 Davis, Skylar                GAC-MN                         4:46.41    4  
                  25.60       54.21 (28.61)     1:23.11 (28.90)     1:52.48 (29.37)
        2:21.56 (29.08)     2:50.25 (28.69)     3:19.27 (29.02)     3:48.75 (29.48)
        4:18.34 (29.59)     4:46.41 (28.07)                                        
  3 Anderson, Joe             21 Oles-MN                        4:47.20    3  
                  25.92       54.12 (28.20)     1:22.52 (28.40)     1:51.20 (28.68)
        2:20.17 (28.97)     2:49.53 (29.36)     3:19.43 (29.90)     3:49.08 (29.65)
        4:18.47 (29.39)     4:47.20 (28.73)                                        
  4 Cuevas, Billy                GAC-MN                         4:58.49    2  
                  26.61       55.91 (29.30)     1:26.09 (30.18)     1:56.36 (30.27)
        2:26.21 (29.85)     2:55.96 (29.75)     3:25.83 (29.87)     3:56.52 (30.69)
        4:27.75 (31.23)     4:58.49 (30.74)                                        
  5 Tvedt, Eric               20 Oles-MN                        5:01.53    1  
                  26.79       56.00 (29.21)     1:25.89 (29.89)     1:56.46 (30.57)
        2:27.11 (30.65)     2:57.97 (30.86)     3:28.84 (30.87)     4:00.02 (31.18)
        4:31.15 (31.13)     5:01.53 (30.38)                                        
  6 Wagner, CJ                   Oles-MN                        5:10.52  
                  27.41       57.24 (29.83)     1:27.85 (30.61)     1:59.16 (31.31)
        2:30.93 (31.77)     3:02.84 (31.91)     3:34.87 (32.03)     4:06.62 (31.75)
        4:38.18 (31.56)     5:10.52 (32.34)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rood, Julia                  Oles-MN                          59.46    9  
                  28.00       59.46 (31.46)                                        
  2 Hickey, Erica                GAC-MN                         1:02.70    4  
                  29.22     1:02.70 (33.48)                                        
  3 Ludwig, Yoshi                GAC-MN                         1:02.86    3  
                  29.32     1:02.86 (33.54)                                        
  4 Espel, Emma                  GAC-MN                         1:04.02    2  
                  30.01     1:04.02 (34.01)                                        
  5 Janzen, Aly                  Oles-MN                        1:04.18    1  
                  30.27     1:04.18 (33.91)                                        
  6 Heiberg, Carrie              Oles-MN                        1:06.52  
                  30.78     1:06.52 (35.74)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson               Oles-MN                          50.74    9  
                  23.37       50.74 (27.37)                                        
  2 Stewart, Matt                GAC-MN                           52.33    4  
                  24.43       52.33 (27.90)                                        
  3 Ziegler, Connor              GAC-MN                           53.19    3  
                  24.44       53.19 (28.75)                                        
  4 Witzel, Erik                 Oles-MN                          54.98    2  
                  25.61       54.98 (29.37)                                        
  5 Meyer, Adam                  Oles-MN                          55.30    1  
                  26.33       55.30 (28.97)                                        
  6 Elenkiwich, Ross             GAC-MN                           55.53  
                  25.88       55.53 (29.65)                                        
 
Event 27  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Amy             20 Oles-MN                         192.30    9  
  2 Manning, Elizabeth        94 Oles-MN                         184.65    4  
  3 Wallerius, Lauren            GAC-MN                          178.30    3  
  4 Freund, Maria                GAC-MN                          171.15    2  
  5 Manthey, Britney             GAC-MN                          170.90    1  
  6 Shuck, Amanda                Oles-MN                         156.05  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Douros, Blaise               Oles-MN                         218.55    9  
  2 Hedberg, Chris               GAC-MN                          162.40    4  
  3 Howard, Stephen              GAC-MN                          161.05    3  
  4 Price, Reed                  Oles-MN                         112.10    2  
  5 Klein, Bill                  GAC-MN                           98.20    1  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolan, Kelly              21 Oles-MN                        2:17.76    9  
                  29.81     1:05.30 (35.49)     1:46.36 (41.06)     2:17.76 (31.40)
  2 Rood, Julia                  Oles-MN                        2:19.05    4  
                  28.87     1:06.44 (37.57)     1:47.29 (40.85)     2:19.05 (31.76)
  3 Dierks, Marcie            20 Oles-MN                        2:19.15    3  
                  31.26     1:05.05 (33.79)     1:46.50 (41.45)     2:19.15 (32.65)
  4 Berry, Jonna                 GAC-MN                         2:19.90    2  
                  30.00     1:04.57 (34.57)     1:47.98 (43.41)     2:19.90 (31.92)
  5 Luke, Maggie                 GAC-MN                         2:23.16    1  
                  30.72     1:07.77 (37.05)     1:49.97 (42.20)     2:23.16 (33.19)
  6 Ludwig, Yoshi                GAC-MN                         2:24.74  
                  30.03     1:06.51 (36.48)     1:51.18 (44.67)     2:24.74 (33.56)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Westby, Nelson               Oles-MN                        1:54.74    9  
                  24.07       53.67 (29.60)     1:26.74 (33.07)     1:54.74 (28.00)
  2 Stewart, Matt                GAC-MN                         1:59.20    4  
                  24.79       54.81 (30.02)     1:31.09 (36.28)     1:59.20 (28.11)
  3 Kukla, Tom                21 Oles-MN                        2:01.40    3  
                  26.93       55.62 (28.69)     1:32.44 (36.82)     2:01.40 (28.96)
  4 Anderson, Joe             21 Oles-MN                        2:01.93    2  
                  27.05       58.09 (31.04)     1:34.45 (36.36)     2:01.93 (27.48)
  5 Davis, Skylar                GAC-MN                         2:03.63    1  
                  27.23       59.07 (31.84)     1:35.16 (36.09)     2:03.63 (28.47)
  6 Pearson, Dave                GAC-MN                         2:04.30  
                  27.69       59.34 (31.65)     1:35.72 (36.38)     2:04.30 (28.58)
 
Event 31  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Olaf College-MN  'A'                                    3:43.39   11  
     1) Roberts, Christina 20           2) Gibbons, Jessie                
     3) Dolan, Kelly 21                 4) Meyer, Mikayla 22              
                  27.09       56.65 (56.65)     1:23.10 (26.45)     1:53.17 (56.52)
        2:20.04 (26.87)     2:49.69 (56.52)     3:15.17 (25.48)     3:43.39 (53.70)
  2 Gustavus-MN  'B'                                            3:48.49    4  
     1) Hickey, Erica                   2) Koepp, Sarah                   
     3) Hartman, Elizabeth              4) Koenen, Krista                 
                  27.80       57.36 (57.36)     1:24.95 (27.59)     1:55.28 (57.92)
        2:22.39 (27.11)     2:51.77 (56.49)     3:18.24 (26.47)     3:48.49 (56.72)
  3 St. Olaf College-MN  'B'                                    3:51.45    2  
     1) Fredeen, Jamie                  2) Janzen, Aly                    
     3) Anderson, Erin                  4) Marzolf, Jennifer 20           
                  28.48       59.27 (59.27)     1:26.87 (27.60)     1:57.00 (57.73)
        2:23.53 (26.53)     2:53.92 (56.92)     3:21.24 (27.32)     3:51.45 (57.53)
  4 Gustavus-MN  'C'                                            3:52.29  
     1) Davis, Larkin                   2) Espel, Emma                    
     3) Amundsen, Emily                 4) Degnan, Emily                  
                  29.43   1:01.13 (1:01.13)     1:28.00 (26.87)     1:58.49 (57.36)
        2:25.33 (26.84)     2:55.64 (57.15)     3:22.22 (26.58)     3:52.29 (56.65)
  5 St. Olaf College-MN  'C'                                    4:06.23  
     1) Beiersdorf, Jenny 20            2) O'Neill, Carly                 
     3) Pedersen, Carol Ann             4) Phillips, Jessica              
                  29.67   1:03.33 (1:03.33)     1:31.69 (28.36)     2:03.10 (59.77)
        2:30.75 (27.65)     3:02.79 (59.69)     3:32.61 (29.82)   4:06.23 (1:03.44)
 -- Gustavus-MN  'A'                                                 DQ  
     1) O'Connor, Christi               2) Pfau, Sara                     
     3) Gunderson, Carrie               4) Berry, Jonna                   
                  27.21       58.26 (58.26)     1:24.24 (25.98)     1:52.44 (54.18)
        2:18.23 (25.79)     2:46.63 (54.19)     3:12.97 (26.34)          DQ (55.76)
 
Event 32  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                            3:11.36   11  
     1) Amundson, Brian                 2) Hanson, Ben                    
     3) Hagemeyer, Scott                4) Stewart, Matt                  
                  23.16       48.41 (48.41)     1:11.20 (22.79)     1:36.48 (48.07)
        1:58.30 (21.82)     2:23.24 (46.76)     2:46.07 (22.83)     3:11.36 (48.12)
  2 St. Olaf College-MN  'A'                                    3:15.44    4  
     1) Recher, Kaegan                  2) Edwards, Brock                 
     3) Anderson, Joe 21                4) Koch, Jake                     
                  23.92       49.82 (49.82)     1:12.72 (22.90)     1:38.72 (48.90)
        2:02.43 (23.71)     2:28.73 (50.01)     2:50.60 (21.87)     3:15.44 (46.71)
  3 Gustavus-MN  'B'                                            3:18.76    2  
     1) Auyeung, Clem                   2) Cuevas, Billy                  
     3) Davis, Skylar                   4) Ziegler, Connor                
                  24.18       50.06 (50.06)     1:13.83 (23.77)     1:39.29 (49.23)
        2:03.44 (24.15)     2:29.01 (49.72)     2:52.16 (23.15)     3:18.76 (49.75)
  4 St. Olaf College-MN  'B'                                    3:21.24  
     1) Wagner, CJ                      2) Thomas, Adam 21                
     3) Meyer, Ben                      4) Kolb, Josh                     
                  24.30       50.02 (50.02)     1:13.85 (23.83)     1:40.01 (49.99)
        2:03.38 (23.37)     2:30.52 (50.51)     2:54.62 (24.10)     3:21.24 (50.72)
  5 Gustavus-MN  'C'                                            3:21.68  
     1) Wakefield, Tyler                2) Elenkiwich, Ross               
     3) Waylander, Josh                 4) Horn, Kevin                    
                  24.91       51.07 (51.07)     1:14.63 (23.56)     1:40.59 (49.52)
        2:04.94 (24.35)     2:32.18 (51.59)     2:55.67 (23.49)     3:21.68 (49.50)
  6 St. Olaf College-MN  'C'                                    3:31.42  
     1) Heidorn, Pete                   2) Seebart, Landon                
     3) Mitchell, DB 20                 4) Moe-Lobeda, Leif               
                  25.98       54.55 (54.55)     1:19.19 (24.64)     1:46.70 (52.15)
        2:11.18 (24.48)     2:40.32 (53.62)     3:04.13 (23.81)     3:31.42 (51.10)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. St. Olaf College                    159   2. Gustavus                            141
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. St. Olaf College                    172   2. Gustavus                            128