Saint Mary's University Hy-Tek's MEET MANAGER 4:05 PM 11/12/2005 Page 1
vs. GAC 11-12-05 - 11/12/2005
Results
Event 1 Women 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score Points
1 Hayden, Sarah Saint Mary's Univeristy NT 138.20 9
Event 2 Men 1 mtr Diving
Name Age School Finals Score Points
--- Verbout, Brandon Saint Mary's Univeristy NT X59.70
Event 3 Women 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Gustavus Adolphus College A NT 2:05.02 11
1) Phau, Sara 2) Johnson, Heidi 3) Nelson, Britta 4) Manthey, Britney
2 Saint Mary's Univeristy A NT 2:24.27 4
1) Ruether, Sarah 2) Ibis, Kelsey 3) Hills, Andrea 4) Leicht, Christina
--- Gustavus Adolphus College B NT DQ
1) Glenn, Allison 2) Tjosaas, Molly 3) Larson, Erica 4) Hannemann, Nissa
Event 4 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Gustavus Adolphus College A NT 1:41.55 11
1) Hagemeyer, Scott 2) Winter, Jonah 3) Horn, Kevin 4) Wakefield, Tyler
2 Saint Mary's Univeristy A NT 2:07.68 4
1) Marek, Mike 2) Joyce, Brian 3) Noble, DeAndrae 4) Lentino, Gerry
Event 5 Women 1000 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Harms, Danielle Gustavus Adolphus College NT 12:08.12 9
2 Bovee, Sarah Gustavus Adolphus College NT 12:14.57 4
3 Schultz, Kasey Saint Mary's Univeristy NT 12:33.07 3
4 Marking, Leanna Gustavus Adolphus College NT 12:39.81 2
Event 5 Men 1000 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Stauduhar, Peter Gustavus Adolphus College NT 12:26.09 9
Event 7 Women 200 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Luke, Maggie Gustavus Adolphus College NT 2:08.92 9
2 Ernst, Carly Gustavus Adolphus College NT 2:12.79 4
3 Nigrelli, Toni Saint Mary's Univeristy NT 2:15.59 3
4 Hannemann, Nissa Gustavus Adolphus College NT 2:26.71 2
5 Hills, Andrea Saint Mary's Univeristy NT 2:26.96 1
6 Ibis, Kelsey Saint Mary's Univeristy NT 2:29.10
Event 8 Men 200 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Pokorski, Greg Gustavus Adolphus College NT 1:50.97 9
2 Ronning, Tim Gustavus Adolphus College NT 1:59.07 4
Event 9 Women 50 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Nelson, Britta Gustavus Adolphus College NT 27.34 9
2 Manthey, Britney Gustavus Adolphus College NT 27.70 4
3 Brooks, Charlene Gustavus Adolphus College NT 29.78 3
4 Ruether, Sarah Saint Mary's Univeristy NT 30.96 2
5 Leicht, Christina Saint Mary's Univeristy NT 32.86 1
Event 10 Men 50 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Hagemeyer, Scott Gustavus Adolphus College NT 21.63 9
2 Wakefield, Tyler Gustavus Adolphus College NT 23.05 4
3 McDougall, Tim Gustavus Adolphus College NT 25.35 3
4 Lentino, Gerry Saint Mary's Univeristy NT 34.03 2
Event 11 Women 200 Yard IM
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Phau, Sara Gustavus Adolphus College NT 2:19.89 9
2 Walsh, Margaret Saint Mary's Univeristy NT 2:36.57 4
3 Tjosaas, Molly Gustavus Adolphus College NT 2:48.96 3
4 Glenn, Allison Gustavus Adolphus College NT 2:49.13 2
Event 12 Men 200 Yard IM
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Horn, Kevin Gustavus Adolphus College NT 2:08.42 9
2 Auyeung, Clem Gustavus Adolphus College NT 2:12.95 4
Event 13 Women 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score Points
1 Hayden, Sarah Saint Mary's Univeristy NT 155.15 9
Event 14 Men 3 mtr Diving
Name Age School Finals Score Points
--- Verbout, Brandon Saint Mary's Univeristy NT X59.70
Event 15 Women 100 Yard Butterfly
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Luke, Maggie Gustavus Adolphus College NT 1:05.72 9
2 Nelson, Britta Gustavus Adolphus College NT 1:06.08 4
3 Nigrelli, Toni Saint Mary's Univeristy NT 1:13.84 3
4 Hills, Andrea Saint Mary's Univeristy NT 1:18.26 2
Event 16 Men 100 Yard Butterfly
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Pokorski, Greg Gustavus Adolphus College NT 57.22 9
2 Winter, Jonah Gustavus Adolphus College NT 57.90 4
3 Horn, Kevin Gustavus Adolphus College NT 58.68 3
4 Noble, DeAndrae Saint Mary's Univeristy NT 1:23.31 2
Event 17 Women 100 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Manthey, Britney Gustavus Adolphus College NT 59.77 9
2 Braun, Danielle Saint Mary's Univeristy NT 1:05.46 4
3 Brooks, Charlene Gustavus Adolphus College NT 1:07.15 3
4 Hannemann, Nissa Gustavus Adolphus College NT 1:07.38 2
5 Johnson, Heidi Gustavus Adolphus College NT 1:11.61 1
Event 18 Men 100 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Hagemeyer, Scott Gustavus Adolphus College NT 48.28 9
2 Ronning, Tim Gustavus Adolphus College NT 53.58 4
3 Joyce, Brian Saint Mary's Univeristy NT 55.22 3
Event 19 Women 100 Yard Backstroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Phau, Sara Gustavus Adolphus College NT 1:06.28 9
2 Ernst, Carly Gustavus Adolphus College NT 1:11.87 4
3 Berg, Brianna Saint Mary's Univeristy NT 1:17.07 3
4 Ruether, Sarah Saint Mary's Univeristy NT 1:19.63 2
Event 20 Men 100 Yard Backstroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 McDougall, Tim Gustavus Adolphus College NT 1:02.98 9
2 Marek, Mike Saint Mary's Univeristy NT 1:10.62 4
Event 21 Women 500 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Harms, Danielle Gustavus Adolphus College NT 5:56.75 9
2 Bovee, Sarah Gustavus Adolphus College NT 5:58.37 4
3 Schultz, Kasey Saint Mary's Univeristy NT 6:04.38 3
4 Marking, Leanna Gustavus Adolphus College NT 6:10.27 2
5 Glenn, Allison Gustavus Adolphus College NT 6:31.77 1
Event 21 Men 500 Yard Freestyle
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Stauduhar, Peter Gustavus Adolphus College NT 6:03.69 9
Event 23 Women 100 Yard Breaststroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Braun, Danielle Saint Mary's Univeristy NT 1:13.43 9
2 Walsh, Margaret Saint Mary's Univeristy NT 1:20.77 4
3 Johnson, Heidi Gustavus Adolphus College NT 1:24.92 3
4 Tjosaas, Molly Gustavus Adolphus College NT 1:27.91 2
5 Ibis, Kelsey Saint Mary's Univeristy NT 1:30.03 1
6 Leicht, Christina Saint Mary's Univeristy NT 1:42.16
--- Phau, Sara Gustavus Adolphus College NT X1:11.49
Event 24 Men 100 Yard Breaststroke
Name Age School Seed Time Finals Time Points
1 Winter, Jonah Gustavus Adolphus College NT 1:06.35 9
2 Pokorski, Greg Gustavus Adolphus College NT 1:08.65 4
3 Joyce, Brian Saint Mary's Univeristy NT 1:11.27 3
4 Auyeung, Clem Gustavus Adolphus College NT 1:11.69 2
Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Gustavus Adolphus College A NT 1:53.02 11
1) Nelson, Britta 2) Harms, Danielle 3) Ernst, Carly 4) Luke, Maggie
2 Saint Mary's Univeristy A NT 1:54.94 4
1) Nigrelli, Toni 2) Schultz, Kasey 3) Braun, Danielle 4) Walsh, Margaret
3 Gustavus Adolphus College B NT 1:55.88 2
1) Larson, Erica 2) Marking, Leanna 3) Bovee, Sarah 4) Brooks, Charlene
Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time Points
1 Gustavus Adolphus College A NT 1:38.27 11
1) Stauduhar, Peter 2) McDougall, Tim 3) Ronning, Tim 4) Wakefield, Tyler
(Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time Points
2 Saint Mary's Univeristy A NT 2:03.66 4
1) Verbout, Brandon 2) Marek, Mike 3) Lentino, Gerry 4) Noble, DeAndrae