Gustavus Adolphus College 
                 Gustavus vs. St.Ben's/ St. John's - 1/19/2002                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                  1:52.90    1:52.86  
     1) Kleven, Andrea SO               2) Miller, Eva FR                 
     3) King, Emily SO                  4) Garvey, Katie FR               
  2 Gustavus-MN  'B'                                       NT    1:56.98  
     1) Palombi, Robbi JR               2) Brown, Tera SO                 
     3) Harrod, Krysy FR                4) Brasel, Melissa FR             
  3 College Of Saint Benedict  'B'                         NT    2:00.61  
  4 College Of Saint Benedict  'C'                         NT    2:03.35  
  5 Gustavus-MN  'D'                                       NT    2:08.16  
     1) Dassenko, Sara FR               2) Hubert, Kristen FR             
     3) Svehla, Ann JR                  4) Ellsworth, Katie SO            
  6 College Of Saint Benedict  'D'                         NT    2:12.10  
 -- Gustavus-MN  'E'                                       NT   X2:10.48  
     1) Martinson, Nikki JR             2) Tjosaas, Alyssa FR             
     3) Freier, Anne SR                 4) Currie, Anne SR                
 -- College Of Saint Benedict  'A'                         NT         DQ  
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                  1:38.95    1:38.52  
     1) Price, Chris SR                 2) Maynard, Mark SO               
     3) Wigersma, Sam JR                4) Brase, Nick JR                 
      26.14   27.56   23.86   20.96                                
  2 Saint John's University  'A'                           NT    1:38.56  
      26.54   27.38   23.32   21.32                                
  3 Gustavus-MN  'B'                                       NT    1:39.68  
     1) Christianson, Evan FR           2) Mitton, Logan SR               
     3) Sutor, Will FR                  4) Liddle, Nate SR                
      26.68   27.99   23.57   21.44                                
  4 Saint John's University  'B'                           NT    1:43.29  
      26.88   29.04   24.85   22.52                                
  5 Gustavus-MN  'C'                                       NT    1:43.31  
     1) Mueller, Jon FR                 2) Lindstrom, Dan JR              
     3) Simonson, Jeff JR               4) Pearson, Jesse JR              
      27.07   29.26   24.97   22.01                                
  6 Saint John's University  'C'                           NT    1:43.83  
      27.71   28.79   25.16   22.17                                
  7 Gustavus-MN  'D'                                       NT    1:46.24  
     1) Carlson, Matt FR                2) Goldstein, Dan SO              
     3) Weidmann, Seth FR               4) Kvamme, Soren SO               
      27.69   30.73   25.18   22.64                                
  8 Saint John's University  'D'                           NT    1:48.09  
      28.05   30.25   25.70   24.09                                
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crane, Sarah              SO Gusties-MN          11:09.14   11:10.55  
      29.86   32.70   33.29   33.76   33.54   33.62   32.90   32.87
      33.70   34.14   33.90   34.12   34.13   34.34   34.53   34.05
      34.22   34.52   34.14   32.22                                
  2 Schleip, Megan            SO Gusties-MN          11:42.80   11:30.55  
      30.28   32.66   34.18   34.50   34.42   34.56   34.79   35.23
      35.52   35.29   35.17   35.52   35.00   35.43   35.61   35.50
      35.49   34.57   34.55   32.28                                
  3 Hoyt, Vicky               SO Gusties-MN                NT   11:53.85  
      31.70   33.91   34.99   35.34   35.60   35.77   35.98   36.11
      36.42   36.48   35.96   36.07   36.46   36.53   36.37   36.28
      36.10   36.69   36.06   35.03                                
  4 Kragseth, Kristi          SR Blazers                   NT   12:04.83  
      32.01   34.76   35.87   36.79   36.28   36.79   36.65   36.59
      36.77   36.88   36.78   36.89   36.31   37.13   36.86   37.18
      36.85   36.35   36.21   34.88                                
  5 Job, Kayla                FY Blazers                   NT   12:31.07  
      32.42   35.79   36.27   36.89   37.61   38.15   38.48   38.37
      38.20   38.05   38.03   38.86   38.60   38.84   38.22   38.88
      38.04   37.60   38.27   35.50                                
  6 Richardson, Megan         FR Gusties-MN                NT   12:31.82  
      32.98   36.09   37.30   37.46   38.51   38.32   38.76   38.96
      38.51   38.69   38.66   38.26   38.55   38.77   38.32   38.12
      37.03   36.87   37.09   34.57                                
 -- Ellsworth, Katie          SO Gusties-MN          12:56.31        SCR  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Kent              FR Gusties-MN          10:28.36   10:17.07  
      27.11   29.80   30.90   31.62   31.61   31.42   31.24   31.28
      31.23   31.03   31.31   30.91   31.10   31.19   31.38   31.19
      31.01   31.18   30.92   29.64                                
  2 Beckmann, Brian           SO Gusties-MN          10:32.82   10:23.90  
      27.74   30.01   30.65   31.37   31.42   31.73   31.46   31.57
      31.80   31.86   31.63   31.52   31.67   31.77   31.41   31.51
      31.76   31.51   31.10   30.41                                
  3 Brower, Jaymie            FR Gusties-MN          10:48.10   10:43.30  
      28.35   31.24   31.85   32.12   32.26   32.09   32.62   32.78
      32.82   32.61   32.84   32.84   33.00   33.05   32.68   32.34
      32.39   32.09   32.38   30.95                                
  4 Wagner, Pete              SO Gusties-MN          10:46.71   10:47.49  
      28.27   30.79   31.80   32.50   32.37   32.26   32.46   32.64
      32.75   32.72   32.84   32.93   33.08   33.11   33.22   32.99
      32.97   32.76   32.68   32.35                                
  5 Henry, Joe                   Johnnies                  NT   10:58.91  
      29.26   31.97   32.79   32.96   32.45   33.56   33.36   33.42
      34.38   33.33   33.37   33.45   33.34   33.59   33.26   32.93
      32.76   33.30   33.03   32.40                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Ann Marie         SO Gusties-MN           2:01.54    2:02.32  
      27.91   30.49   32.06   31.86                                
  2 Garvey, Katie             FR Gusties-MN           2:01.07    2:02.37  
      28.86   31.58   31.19   30.74                                
  3 DeLaRosby, Beth           FR Gusties-MN           2:11.72    2:03.77  
      27.38   31.38   32.80   32.21                                
  4 Brasel, Melissa           FR Gusties-MN           2:07.39    2:06.03  
      28.31   31.98   33.07   32.67                                
  5 Schmidt, Katie            SO Blazers                   NT    2:06.68  
      28.87   32.08   32.87   32.86                                
  6 Reuter, Becky             JR Blazers                   NT    2:09.28  
      30.44   31.62   33.45   33.77                                
  7 Mogenson, Rachel          FY Blazers                   NT    2:11.51  
      30.19   33.21   33.99   34.12                                
  8 Cranny, Keli              FY Blazers                   NT    2:16.05  
      31.17   33.90   36.02   34.96                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Chris             JR Gusties-MN           1:47.95    1:47.33  
      25.28   27.78   27.47   26.80                                
  2 Liddle, Nate              SR Gusties-MN           1:49.65    1:48.29  
      24.71   27.42   27.44   28.72                                
  3 Sutor, Will               FR Gusties-MN           1:48.33    1:49.75  
      25.33   28.14   28.47   27.81                                
  4 Pearson, Jesse            JR Gusties-MN           1:50.49    1:51.20  
      25.22   28.52   28.83   28.63                                
  5 Pulk, Tom                    Johnnies                  NT    1:53.67  
      25.82   28.64   29.57   29.64                                
  6 Peterson, Andy               Johnnies                  NT    1:55.90  
      26.62   29.22   29.59   30.47                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palombi, Robbi            JR Gusties-MN           1:03.57    1:03.81  
      31.11   32.70                                                
  2 Gustafson, Karin          FR Gusties-MN           1:05.47    1:06.38  
      32.23   34.15                                                
  3 Green, Stephanie          FY Blazers                   NT    1:06.87  
      32.74   34.13                                                
  4 Pagliaccetti, Nicole      FY Blazers                   NT    1:07.79  
      32.18   35.61                                                
  5 Barghusen, Jessica        FY Blazers                   NT    1:09.15  
      33.61   35.54                                                
  6 Martinson, Nikki          JR Gusties-MN           1:13.03    1:11.98  
      34.98   37.00                                                
  7 Johnson, Maren            FY Blazers                   NT    1:12.33  
      35.25   37.08                                                
  8 Dassenko, Sara            FR Gusties-MN           1:12.33    1:14.22  
      35.42   38.80                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vestrum, Luke                Johnnies                  NT      54.66  
      26.61   28.05                                                
  2 Price, Chris              SR Gusties-MN             55.52      55.61  
      27.27   28.34                                                
  3 Williams, David              Johnnies                  NT      57.05  
      27.49   29.56                                                
  4 Mueller, Jon              FR Gusties-MN             57.81      58.40  
      28.31   30.09                                                
  4 Walters, Joe                 Johnnies                  NT      58.40  
      28.41   29.99                                                
  6 Kvamme, Soren             SO Gusties-MN             59.76      58.69  
      28.69   30.00                                                
  7 Hoffman, Matt                Johnnies                  NT      58.70  
      28.32   30.38                                                
  8 Tjosaas, Matt             SR Gusties-MN           1:04.42    1:06.80  
      32.52   34.28                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuhlmann, Katie           SR Blazers                   NT    1:08.15  
      32.40   35.75                                                
  2 Miller, Eva               FR Gusties-MN           1:08.68    1:09.19  
      32.60   36.59                                                
  3 Melsen, Krisie            SR Blazers                   NT    1:13.60  
      34.38   39.22                                                
  4 Brown, Tera               SO Gusties-MN           1:13.75    1:14.06  
      35.10   38.96                                                
  5 Hubert, Kristen           FR Gusties-MN           1:14.22    1:15.00  
      35.04   39.96                                                
  6 Eid, Natasha              FR Gusties-MN           1:14.79    1:15.46  
      35.14   40.32                                                
  7 Runk, Jessica             SR Blazers                   NT    1:15.92  
      35.07   40.85                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maynard, Mark             SO Gusties-MN           1:01.76    1:00.76  
      28.39   32.37                                                
  2 Arnold, Jim                  Johnnies                  NT    1:01.78  
      28.45   33.33                                                
  3 Mitton, Logan             SR Gusties-MN           1:05.00    1:03.56  
      29.86   33.70                                                
  4 Morgan, Dan                  Johnnies                  NT    1:03.84  
      29.84   34.00                                                
  5 Sjodin, Andy                 Johnnies                  NT    1:06.34  
      30.88   35.46                                                
  6 Leis, Nathaniel              Johnnies                  NT    1:06.64  
      30.87   35.77                                                
  7 Lindstrom, Dan            JR Gusties-MN           1:06.55    1:07.07  
      31.02   36.05                                                
  8 Bachelani, Arshad         JR Gusties-MN           1:10.00    1:12.35  
      33.19   39.16                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrod, Krysy             FR Gusties-MN                NT    2:24.67  
      30.00   34.96   37.71   42.00                                
  2 Neilson, Charle              Blazers                   NT    2:25.50  
      32.40   36.43   38.08   38.59                                
  3 Busch, Nikki              JR Gusties-MN           2:27.86    2:26.83  
      31.11   36.14   38.47   41.11                                
  4 Freier, Anne              SR Gusties-MN           2:48.96    2:46.41  
      36.45   41.25   44.80   43.91                                
  5 Svehla, Ann               JR Gusties-MN           2:47.82    2:50.96  
      36.66   43.57   45.41   45.32                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wigersma, Sam             JR Gusties-MN           2:00.26    2:01.63  
      26.51   30.90   31.84   32.38                                
  2 Stephens, Scott           JR Gusties-MN           2:03.17    2:05.04  
      27.39   31.78   32.87   33.00                                
  3 Ditsch, Peter                Johnnies                  NT    2:10.02  
      29.30   32.98   33.97   33.77                                
  4 Simonson, Jeff            JR Gusties-MN           2:15.66    2:17.34  
      27.95   33.43   36.78   39.18                                
  5 Carlson, Matt             FR Gusties-MN                NT    2:21.84  
      29.22   36.33   38.65   37.64                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleven, Andrea            SO Gusties-MN             25.15      25.03  
  2 Thorman, Ranae            SR Gusties-MN             26.16      25.89  
  3 Hadland, Emily            SR Gusties-MN             26.16      26.11  
  4 Young, Ellie              SO Gusties-MN             26.76      26.15  
  5 Schneeweis, Genna         SO Blazers                   NT      26.52  
  6 Vonderhaar, Rachel        FY Blazers                   NT      27.19  
  7 Roessler, Kateri          FY Blazers                   NT      27.20  
  8 Dickson, Adrianne         SO Blazers                   NT      27.55  
 -- Wiles, Stacey             FY Blazers                   NT        SCR  
 -- Young-Dixon, Keely        FY Blazers                   NT        SCR  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brase, Nick               JR Gusties-MN             21.68      21.78  
  2 Waldorf, Chris               Johnnies                  NT      22.21  
  3 Christianson, Evan        FR Gusties-MN             23.27      22.95  
  4 Bidle, Aaron                 Johnnies                  NT      23.26  
  4 Allen, Matt                  Johnnies                  NT      23.26  
  6 Leaf, Andrew              FR Gusties-MN             23.56      23.45  
  7 Johnson, Luke                Johnnies                  NT      23.76  
  8 Lofgren, Peter            SR Gusties-MN             25.32      24.88  
 -- Schiltz, John                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Huffman, Mike                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Weix, Phillip                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Tesch, Ryan                  Johnnies                  NT        SCR  
 
Event 15  Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zeuli, John               SO Gusties-MN                NT      26.69  
  2 Tjosaas, Alyssa           FR Gusties-MN                NT      26.92  
  3 Hirst, Bethany            FR Gusties-MN                NT      28.43  
  4 Wiles, Stacey             FY Blazers                   NT      29.04  
  5 Young-Dixon, Keely        FY Blazers                   NT      29.11  
  6 Ellsworth, Katie          SO Gusties-MN                NT      29.66  
  7 Currie, Anne              SR Gusties-MN                NT      30.01  
 -- Huffman, Mike                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Tesch, Ryan                  Johnnies                  NT        SCR  
 -- Goldstein, Dan            SO Gusties-MN                NT        SCR  
 -- King, Charlie             SO Gusties-MN                NT        SCR  
 -- Brase, Nate                  Gusties-MN                NT        SCR  
 -- Lofgren, Peter            SR Gusties-MN                NT        SCR  
 -- Allen, Matt                  Johnnies                  NT        SCR  
 -- Weix, Phillip                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Winskowski, Luke          SO Gusties-MN                NT        SCR  
 
Event 16  Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiltz, John                Johnnies                  NT      23.78  
  2 Tesch, Ryan                  Johnnies                  NT      24.22  
  3 Huffman, Mike                Johnnies                  NT      24.54  
  4 Weix, Phillip                Johnnies                  NT      25.76  
 -- Brase, Nate                  Gusties-MN             24.71     X23.94  
 -- Goldstein, Dan            SO Gusties-MN             24.20     X24.08  
 -- Winskowski, Luke          SO Gusties-MN             24.38     X24.14  
 -- King, Charlie             SO Gusties-MN             24.78     X24.38  
 -- Allen, Matt                  Johnnies                  NT        SCR  
 -- Lofgren, Peter            SR Gusties-MN             25.32        SCR  
 -- Tjosaas, Alyssa           FR Gusties-MN             28.28        SCR  
 -- Currie, Anne              SR Gusties-MN             29.93        SCR  
 -- Zeuli, John               SO Gusties-MN             26.93        SCR  
 -- Hirst, Bethany            FR Gusties-MN             26.61        SCR  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLaRosby, Beth           FR Gusties-MN             56.15      55.60  
      26.63   28.97                                                
  2 Thorman, Ranae            SR Gusties-MN             57.59      57.39  
      28.48   28.91                                                
  3 Hadland, Emily            SR Gusties-MN             58.28      58.35  
      28.00   30.35                                                
  4 Schneeweis, Genna         SO Blazers                   NT      58.89  
      28.04   30.85                                                
  5 Young, Ellie              SO Gusties-MN             57.77      58.94  
      28.59   30.35                                                
  6 Vonderhaar, Rachel        FY Blazers                   NT    1:00.30  
      28.76   31.54                                                
  7 Roessler, Kateri          FY Blazers                   NT    1:00.51  
      29.17   31.34                                                
  8 Dickson, Adrianne         SO Blazers                   NT    1:01.34  
      29.54   31.80                                                
 -- Wiles, Stacey             FY Blazers                   NT        SCR  
 -- Cranny, Keli              FY Blazers                   NT        SCR  
 -- Young-Dixon, Keely        FY Blazers                   NT        SCR  
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liddle, Nate              SR Gusties-MN             48.80      48.88  
      23.44   25.44                                                
  2 Arnold, Jim                  Johnnies                  NT      48.91  
      23.63   25.28                                                
  3 Waldorf, Chris               Johnnies                  NT      49.30  
      23.93   25.37                                                
  4 Sutor, Will               FR Gusties-MN             48.56      49.60  
      23.90   25.70                                                
  5 Pearson, Jesse            JR Gusties-MN             49.49      49.84  
      23.71   26.13                                                
  6 Schiltz, John                Johnnies                  NT      50.83  
      24.62   26.21                                                
  7 Allen, Matt                  Johnnies                  NT      51.33  
      24.68   26.65                                                
  8 Lofgren, Peter            SR Gusties-MN             55.85      55.95  
      26.80   29.15                                                
 -- Huffman, Mike                Johnnies                  NT        SCR  
 -- Peterson, Andy               Johnnies                  NT        SCR  
 -- Weix, Phillip                Johnnies                  NT        SCR  
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kleven, Andrea            SO Gusties-MN           2:12.20    2:14.93  
      31.65   34.26   34.84   34.18                                
  2 Palombi, Robbi            JR Gusties-MN           2:17.23    2:17.94  
      32.95   34.97   35.35   34.67                                
  3 Gustafson, Karin          FR Gusties-MN           2:19.51    2:20.34  
      33.35   35.19   35.94   35.86                                
  4 Green, Stephanie          FY Blazers                   NT    2:25.40  
      34.68   37.34   36.39   36.99                                
  5 Pagliaccetti, Nicole      FY Blazers                   NT    2:27.77  
      33.88   37.12   38.61   38.16                                
  6 Barghusen, Jessica        FY Blazers                   NT    2:27.90  
      34.03   37.44   38.31   38.12                                
  7 Johnson, Maren            FY Blazers                   NT    2:31.22  
      35.92   38.00   39.22   38.08                                
  8 Boole, Erin               JR Gusties-MN           2:34.41    2:37.40  
      36.60   39.83   40.47   40.50                                
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Price, Chris              SR Gusties-MN           2:02.31    2:03.84  
      28.69   30.92   32.01   32.22                                
  2 Hoffman, Matt                Johnnies                  NT    2:07.21  
      29.83   32.92   32.45   32.01                                
  3 Christianson, Evan        FR Gusties-MN           2:07.08    2:08.22  
      29.75   32.94   33.18   32.35                                
  4 Walters, Joe                 Johnnies                  NT    2:10.96  
      30.41   32.92   34.08   33.55                                
  5 Mueller, Jon              FR Gusties-MN           2:09.22    2:12.04  
      30.36   33.22   34.39   34.07                                
  6 Carlson, Matt             FR Gusties-MN           2:12.88    2:14.50  
      31.18   34.25   34.67   34.40                                
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Eva               FR Gusties-MN           2:29.23    2:32.14  
      34.02   38.44   39.75   39.93                                
  2 Kuhlmann, Katie           SR Blazers                   NT    2:34.54  
      36.35   40.70   39.41   38.08                                
  3 Reuter, Becky             JR Blazers                   NT    2:38.83  
      36.66   40.61   40.98   40.58                                
  4 Brown, Tera               SO Gusties-MN           2:41.21    2:40.78  
      37.47   41.41   40.72   41.18                                
  5 Eid, Natasha              FR Gusties-MN           2:42.46    2:42.46  
      35.59   41.31   42.28   43.28                                
  6 Hubert, Kristen           FR Gusties-MN           2:42.49    2:44.34  
      36.09   41.61   43.35   43.29                                
  7 Runk, Jessica             SR Blazers                   NT    2:46.91  
      37.45   42.20   43.37   43.89                                
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maynard, Mark             SO Gusties-MN           2:17.19    2:14.45  
      30.50   34.40   34.72   34.83                                
  2 Morgan, Dan                  Johnnies                  NT    2:18.01  
      31.54   35.74   34.99   35.74                                
  3 Mitton, Logan             SR Gusties-MN           2:21.23    2:21.65  
      32.11   35.81   36.73   37.00                                
  4 Martinson, Richard           Johnnies                  NT    2:23.28  
      31.93   35.93   37.08   38.34                                
  5 Leis, Nathaniel              Johnnies                  NT    2:27.53  
      33.23   38.16   38.23   37.91                                
  6 Lindstrom, Dan            JR Gusties-MN           2:31.14    2:29.73  
      33.79   38.17   38.75   39.02                                
  7 Sjodin, Andy                 Johnnies                  NT    2:38.34  
      35.30   42.06   40.47   40.51                                
  8 Bachelani, Arshad         JR Gusties-MN           2:32.63    2:39.59  
      35.24   40.56   41.64   42.15                                
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Ann Marie         SO Gusties-MN           5:23.77    5:26.77  
      29.26   32.66   32.96   33.19   33.21   33.29   33.21   33.35
      33.35   32.29                                                
  2 Schmidt, Katie            SO Blazers                   NT    5:41.71  
      32.09   34.86   34.78   35.20   34.79   34.27   34.17   34.72
      33.81   33.02                                                
  3 Hoyt, Vicky               SO Gusties-MN           5:45.26    5:43.16  
      31.57   34.22   34.92   35.31   35.45   34.73   34.70   34.84
      34.23   33.19                                                
  4 Mogenson, Rachel          FY Blazers                   NT    5:47.61  
      31.91   35.36   35.08   35.67   34.75   34.99   35.24   35.42
      35.14   34.05                                                
  5 Kragseth, Kristi          SR Blazers                   NT    5:55.67  
      31.80   34.90   35.55   35.50   35.66   35.71   36.12   36.52
      38.30   35.61                                                
  6 Job, Kayla                FY Blazers                   NT    5:59.00  
      32.21   35.10   36.21   36.89   36.87   36.93   37.01   37.07
      36.83   33.88                                                
  7 Freier, Anne              SR Gusties-MN           6:19.67    6:02.75  
      32.30   35.73   37.21   37.73   37.22   36.75   37.02   37.09
      37.04   34.66                                                
  8 Currie, Anne              SR Gusties-MN           6:23.05    6:45.52  
      34.48   39.04   40.75   41.28   41.52   41.55   42.10   42.13
      41.58   41.09                                                
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Chris             JR Gusties-MN           4:52.26    4:52.79  
      25.57   28.30   29.74   30.04   30.06   30.00   30.51   30.40
      29.72   28.45                                                
  2 Wagner, Pete              SO Gusties-MN           5:06.97    5:09.34  
      27.92   30.20   30.99   31.71   31.78   31.29   31.80   32.05
      31.71   29.89                                                
  3 Ditsch, Peter                Johnnies                  NT    5:10.71  
      28.44   31.27   32.22   31.75   31.82   31.24   31.40   31.45
      31.39   29.73                                                
  4 Brower, Jaymie            FR Gusties-MN           5:13.17    5:11.22  
      27.20   30.22   31.32   32.11   32.34   32.20   32.50   32.11
      32.54   28.68                                                
  5 Ditmore, Matt             JR Gusties-MN           5:19.71    5:18.18  
      28.63   31.29   32.38   33.08   32.65   32.13   32.29   32.13
      32.68   30.92                                                
  6 Pulk, Tom                    Johnnies                  NT    5:18.44  
      28.73   31.30   32.13   32.40   32.41   32.68   32.49   32.91
      33.09   30.30                                                
  7 Henry, Joe                   Johnnies                  NT    5:19.28  
      28.36   32.20   32.13   32.27   32.19   32.09   32.69   33.11
      32.76   31.48                                                
  8 Johnson, Luke                Johnnies                  NT    5:20.92  
      27.81   30.89   31.39   32.40   32.48   32.79   33.42   33.80
      33.36   32.58                                                
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Emily               SO Gusties-MN           1:01.82    1:01.80  
      29.11   32.69                                                
  2 Schleip, Megan            SO Gusties-MN           1:04.91    1:02.31  
      29.23   33.08                                                
  3 Harrod, Krysy             FR Gusties-MN           1:04.40    1:04.01  
      30.11   33.90                                                
  4 Melsen, Krisie            SR Blazers                   NT    1:04.66  
      29.96   34.70                                                
  5 Neilson, Charle              Blazers                   NT    1:07.84  
      31.73   36.11                                                
  6 Henning, Amanda           SO Blazers                   NT    1:09.01  
      32.41   36.60                                                
  7 Cecconi, Britt            FY Blazers                   NT    1:11.87  
      32.69   39.18                                                
  8 Busch, Nikki              JR Gusties-MN           1:05.89    1:17.73  
      30.78   46.95                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wigersma, Sam             JR Gusties-MN             52.76      52.20  
      24.68   27.52                                                
  2 Vestrum, Luke                Johnnies                  NT      52.81  
      25.01   27.80                                                
  3 Williams, David              Johnnies                  NT      56.25  
      25.95   30.30                                                
  4 Schiltz, John                Johnnies                  NT      56.98  
      26.80   30.18                                                
  5 Weidmann, Seth            FR Gusties-MN             57.56      57.99  
      26.14   31.85                                                
  6 Simonson, Jeff            JR Gusties-MN             57.11      58.71  
      26.98   31.73                                                
  7 Tesch, Ryan                  Johnnies                  NT    1:00.63  
      27.51   33.12                                                
  8 Tjosaas, Matt             SR Gusties-MN           1:05.81    1:07.82  
      29.78   38.04                                                
 
Event 27  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cranny, Keli              FY Blazers                   NT    1:01.50  
      29.42   32.08                                                
  2 Young-Dixon, Keely        FY Blazers                   NT    1:03.90  
      30.96   32.94                                                
  3 Wiles, Stacey             FY Blazers                   NT    1:06.04  
      31.25   34.79                                                
 -- Hirst, Bethany            FR Gusties-MN             58.68     X59.63  
      27.94   31.69                                                
 -- Boole, Erin               JR Gusties-MN                NT   X1:01.22  
      29.24   31.98                                                
 -- Dassenko, Sara            FR Gusties-MN           1:02.70   X1:02.16  
      29.22   32.94                                                
 -- Martinson, Nikki          JR Gusties-MN           1:04.01   X1:02.49  
      30.27   32.22                                                
 -- Richardson, Megan         FR Gusties-MN           1:02.36   X1:03.22  
      30.72   32.50                                                
 -- Ellsworth, Katie          SO Gusties-MN           1:06.25   X1:06.40  
      31.61   34.79                                                
 -- Brase, Nate                  Gusties-MN             55.11        SCR  
 -- Goldstein, Dan            SO Gusties-MN             53.75        SCR  
 -- Winskowski, Luke          SO Gusties-MN             53.23        SCR  
 -- Mueller, Jon              FR Gusties-MN             55.18        SCR  
 -- King, Charlie             SO Gusties-MN             54.73        SCR  
 -- Leaf, Andrew              FR Gusties-MN             52.92        SCR  
 -- Zeuli, John               SO Gusties-MN           1:03.67        SCR  
 -- Kvamme, Soren             SO Gusties-MN             52.69        SCR  
 
Event 28  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kvamme, Soren             SO Gusties-MN                NT      50.98  
      24.52   26.46                                                
  2 Peterson, Andy               Johnnies                  NT      51.76  
      24.89   26.87                                                
  3 Leaf, Andrew              FR Gusties-MN                NT      52.45  
      25.15   27.30                                                
  4 Winskowski, Luke          SO Gusties-MN                NT      53.12  
      25.27   27.85                                                
  5 Huffman, Mike                Johnnies                  NT      55.88  
      27.09   28.79                                                
  6 Weix, Phillip                Johnnies                  NT      55.98  
      26.65   29.33                                                
  7 Allen, Matt                  Johnnies                  NT    1:06.91  
      31.28   35.63                                                
  8 Goldstein, Dan            SO Gusties-MN                NT    1:08.38  
      32.17   36.21                                                
  9 King, Charlie             SO Gusties-MN                NT    1:09.29  
      32.68   36.61                                                
 10 Zeuli, John               SO Gusties-MN                NT    1:12.16  
      33.70   38.46                                                
 -- Mueller, Jon              FR Gusties-MN                NT        SCR  
 -- Brase, Nate                  Gusties-MN                NT        SCR  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crane, Sarah              SO Gusties-MN           2:20.16    2:17.77  
      29.52   36.08   40.92   31.25                                
  2 Miller, Ann Marie         SO Gusties-MN           2:18.20    2:19.90  
      29.78   35.53   42.68   31.91                                
  3 King, Emily               SO Gusties-MN           2:18.65    2:20.76  
      29.11   36.83   42.08   32.74                                
  4 Tjosaas, Alyssa           FR Gusties-MN           2:31.92    2:28.76  
      32.27   36.94   44.16   35.39                                
  5 Pagliaccetti, Nicole      FY Blazers                   NT    2:29.98  
      33.62   38.08   44.39   33.89                                
  6 Johnson, Maren            FY Blazers                   NT    2:35.39  
      34.31   39.59   46.46   35.03                                
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutor, Will               FR Gusties-MN           2:01.20    2:03.10  
      25.93   32.70   36.34   28.13                                
  2 Stephens, Scott           JR Gusties-MN           2:01.26    2:04.71  
      26.44   31.98   36.73   29.56                                
  3 Hoffman, Matt                Johnnies                  NT    2:06.46  
      26.66   32.12   37.93   29.75                                
  4 Maynard, Mark             SO Gusties-MN           2:10.37    2:07.28  
      27.52   34.32   34.89   30.55                                
  5 Weidmann, Seth            FR Gusties-MN           2:07.89    2:07.42  
      27.19   32.21   37.49   30.53                                
  6 Morgan, Dan                  Johnnies                  NT    2:09.21  
      27.74   34.52   35.29   31.66                                
  7 Leis, Nathaniel              Johnnies                  NT    2:14.36  
      28.34   36.05   37.97   32.00                                
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gustavus-MN  'A'                                  1:40.25    1:39.45  
     1) Garvey, Katie FR                2) Brasel, Melissa FR             
     3) DeLaRosby, Beth FR              4) Kleven, Andrea SO              
      25.42   24.92   24.24   24.87                                
  2 Gustavus-MN  'B'                                       NT    1:43.43  
     1) Hadland, Emily SR               2) Thorman, Ranae SR              
     3) Young, Ellie SO                 4) Hoyt, Vicky SO                 
      26.20   25.76   25.84   25.63                                
  3 College Of Saint Benedict  'A'                         NT    1:44.67  
      25.86   27.10   26.25   25.46                                
  4 Gustavus-MN  'C'                                       NT    1:44.91  
     1) Busch, Nikki JR                 2)                                
      27.56   25.60   26.18   25.57                                
  5 College Of Saint Benedict  'B'                         NT    1:48.41  
      27.06   26.79   27.51   27.05                                
  6 College Of Saint Benedict  'C'                         NT    1:49.23  
      28.46   26.87   27.03   26.87                                
  7 College Of Saint Benedict  'D'                         NT    1:54.93  
      28.68   28.35   28.80   29.10                                
  8 Gustavus-MN  'D'                                       NT    2:00.92  
     1) Richardson, Megan FR            2) Svehla, Ann JR                 
     3) Freier, Anne SR                 4) Currie, Anne SR                
      29.08   30.48   31.46   29.90                                
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Saint John's University  'A'                           NT    1:26.64  
      21.92   21.32   22.13   21.27                                
  2 Gustavus-MN  'A'                                  1:27.26    1:26.95  
     1) Brase, Nick JR                  2) Christianson, Evan FR          
     3) Wigersma, Sam JR                4) Liddle, Nate SR                
      21.92   21.98   21.45   21.60                                
  3 Gustavus-MN  'B'                                       NT    1:29.49  
     1) Pearson, Jesse JR               2) Simonson, Jeff JR              
     3) Price, Chris SR                 4) Kramer, Chris JR               
      22.67   22.47   22.13   22.22                                
  4 Gustavus-MN  'C'                                       NT    1:32.43  
     1) Leaf, Andrew FR                 2) Kramer, Kent FR                
     3) Beckmann, Brian SO              4) Brase, Nate                    
      23.61   22.67   22.82   23.33                                
  5 Saint John's University  'B'                           NT    1:33.00  
      23.70   22.91   22.98   23.41                                
  6 Saint John's University  'C'                           NT    1:33.33  
      22.90   23.58   23.97   22.88                                
  7 Saint John's University  'D'                           NT    1:37.36  
      24.21   24.25   24.38   24.52                                
  8 Gustavus-MN  'D'                                       NT    1:45.47  
     1) Ditmore, Matt JR                2) Bachelani, Arshad JR           
     3) Lofgren, Peter SR               4) Tjosaas, Matt SR               
      26.60   26.93   25.19   26.75