Lion Logo
Men's Swimming Header
Men's Swimming Navigation Bar
Arrow










Titan Invitational

December 5, 1999

1. UW-Eau Claire 718
2. Gustavus 547
3. UW-Oshkosh 309
4. UW-Whitewater 241
5. UW-River Falls 103

This page lists the top three finishers for each event, as well as every Gustavus swimmer (highlighted in bold)


200 Freestyle Relay:
1) Eau Claire 1:27.85
2) GA 1:30.24
3) Eau Claire 1:32.14
5) GA 1:33.20
7) GA 1:36.14

500 Freestyle:
1) John Borta (WW) 4:46.30
2) C Souvignier (EC) 5:04.52
3) Eric Knight (EC) 5:10.46
9) Rohling 5:20.63
10) Mitton 5:23.66
11) Ditmore 5:24.03
12) Sween 5:24.65
16) Austin 5:56.20

200 Individual Medley:
1) Matt Oglesby (EC) 2:02.44
2) Scott Stephens (GAC) 2:03.27
3) Jeff Simonson (GAC) 2:06.09

50 Freestyle:
1) Chad Paulson (EC) 22:52
2) Leif Briel (EC) 22.55
3) Nick Brase (GAC) 22.71
6) Liddle 23.28
8) Lindstrom 23.43
14) Wetherbee 23.66
15) O'Laughlin 23.78
17) Nate Brase 24.13
22) Lofgren 25.07
23) Karavitz 25.19

400 Medley Relay:
1) Eau Claire 3:42.42
2) Simonson, Stephens, Price, Early 3:45.17
3) Eau Claire 3:48.30
4) Foster, Mitton, Nate Brase, Liddle 3:53.42
8) Austin, O'Laughlin, Rohling, Nick Brase 4:00.13

200 Medley Relay:
1) Eau Claire 1:36.63
2) Simonson, Mitton, Early, Nick Brase 1:42.75
3) Oshkosh 1:43.09
4) Foster, O'Laughlin, Price, Wetherbee 1:44.16
8) Kestly, E-man, Lindstrom, Pearson 1:48.76
11) Austin, B. Smith, Bachelani, Tjosaas 1:58.50

400 Individual Medley:
1) John Borta (WW) 4:21.38
2) Scott Stephens (GAC) 4:23.74
3) John Franke (OSH) 4:42.43
5) Sween 4:42.54
6) Rohling 4:46.09
9) Ditmore 4:56.00
11) Lindstrom 5:00.36

100 Butterfly:
1) Nick Sharrow (EC) 54.72
2) Nick Early (GAC) 55.28
3) Chris Price (GAC) 56.11
7) Foster 1:00.38
8) Nate Brase 1:00.62
9) Pearson 1:00.63
11) Kestley 1:02.47
14) Bacheland 1:05.59
15) Lofgren 1:06.81

200 Freestyle:
1) Kregg Knox (EC) 1:51.62
2) Jeff Sargent (EC) 1:52.48
3) James Wetherbee (GAC) 1:52.94
4) Liddle 1:53.56
10) Nick Brase 1:57.37
12) Karavitz 2:05.96

100 Breaststroke:
1) Chuck Souvignier (EC) 1:02.46
2) Mike Morgan (OSH) 1:02.82
3) Chris Smith (EC) 1:04.19
4) Mitton 1:04.67
11) Lindstrom 1:08.73
12) O'Laughlin 1:08.86
14) Lindstrom 1:10.23
16) Bacheland 1:15.23

100 Backstroke:
1) Matt Oglesby (EC) 54.10
2) Jeff Simonson (GAC) 57.21
3) Chris Price (GAC) 57.81
6) Foster 59.70
8) Kestley 1:02.12
9) Austin 1:03.69
10) Pearson 1:04.03

800 Freestyle Relay:
1) Eau Claire 7:25.08
2) Simonson, Stephens, Liddle, Early 7:25.10
3) Whitewater 7:30.87
4) Nate Brase, Wetherbee, Rohling, Mitton 7:52.15
7) Austin, Pearson, Kestly, Swee 8:10.35

1-Meter Diving:
1) Engholdt (SP) 211.85
2) Dave Bahr (OSH) 200.6
3) John Gualdoni (EC) 197.3
5) Goodman 167.8
8) Kimball 157.2
10) Lossen 135.6

3-Meter Diving:
1) Engholdt (SP) 229.95
2) Dave Bahr (OSH) 221.1
3) John Gualdoni (EC) 211.15
7) Kimball 156.5
9) Goodman 146.5
10) Lossen 130.3

1650 Freestyle:
1) John Borta (WW) 17:01.99
2) Eric Knight (EC) 18:23.11
3) L. Rupnow (WW) 18:28.86
6) Rohling 18:55.45
7) Ditmore 19:00.77
9) Sween 19:33.30

200 Backstroke:
1) Jeff Simonson (GAC) 2:05.14
2) Mark Jansen (EC) 2:06.90
3) Justin Jennings (OSH) 2:07.70
5) Foster 2:09.29
7) Austin 2:24.22

100 Freestyle:
1) Nick Early (GAC) 48.99
2) Kregg Knox (EC) 49.89
3) Leif Briel (EC) 50.14
6) Nick Brase 50.73
7) Wetherbee 50.75
10) Liddle 51.46
13) Pearson 52.99
16) Kestly 53.51
17) Nate Brase 53.79
18) Karavitz 54.22
19) Lofgren 55.86

200 Breaststroke:
1) Mike Moran (OSH) 2:17.41
2) Chris Smith (EC) 2:20.00
3) Chuck Souvignier (EC) 2:20.98
4) Stephens 2:21.90
6) Mitton 2:25.38
10) O'Laughlin 2:33.47
14) Lindstrom 2:35.18

200 Butterfly:
1) Matt Oglesby (EC) 2:02.60
2) Nick Early (GAC) 2:07.92
3) Chris Price (GAC) 2:08.14
10) Lindstrom 2:22.98
12) Bacheland 2:30.16

400 Freestyle Relay:
1) Eau Claire 3:17.76
2) Liddle, Wetherbee, Simonson, Early 3:19.48
3) Oshkosh 3:27.86
4) Stephens, Price, Brase, Brase 3:23.62
7) Rohling, Kestly, Pearson, Kanavati 3:32.80
9) Swee, O'Laughlin, Lindstrom, Austin 3:37.83

 

Front Page |Schedule | Statistics |Roster | Coaches | Archives | Other Links | Records


3 Crowns Logo Copyright © 2002 Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.Please direct any questions or comments to the Sports Information Director Tim Kennedy at timgasid@gustavus.edu or (507) 933-7647.