Lion Logo
Men's Swimming Header
Men's Swimming Navigation Bar
Arrow










CSB/SJU Invitational

January 14-15, 2000

The Gustie Men's Swimming team was in 4th place - 33 points behind St. John's - with two events left, and came back (thanks to 57 points in the 200 Fly) to finish second, behind only Division I UND.


Team Standings

Place School Points
1 University of North Dakota UND 778
2 Gustavus Adolphus College GUST 417
3 Saint John's University SJU 404
4 St. Cloud State University SCSU 366.50
5 University of South Dakota USD 358
6 South Dakota State University SDSU 213
7 Carleton College CAR 179.50
8 University of St. Thomas STU 122
9 Macalester College MAC 86
10 Hamline University HAM 9

Individual Standings

Event 2 Men 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 University of South Dakot A 1:28.44
1) Javorski, John 2) Molesworth, David
3) Nelson, David 4) Hartl, Tyler
2 Saint John's University A 1:28.79
3 Saint Cloud State Universi A 1:28.80
4 Gustavus Adolphus Colleg A 1:29.12
5 University of North Dakot A 1:30.02
1) Mills, Jake 2) Buckland, Dan
3) Liden, Mats 4) Kalberer, Andrew
6 St. Thomas University A 1:33.41
1) Bindert, Chris 2) Murphy, Keith
3) Kirchgessner, Jake 4) Waataja, Jon
7 South Dakota State Univer A 1:34.28
1) Hadorn, Scott 2) Swanson, Zach
3) Christenson, Lee 4) Perrozzi, Joel
--- University of North Dakot B X1:31.79
1) Sammons, Todd 2) Schneider, Paul
3) Howe, Eric 4) Burmaster, Peter
--- Gustavus Adolphus Colleg B X1:32.16
--- Saint John's University B X1:33.19
--- Saint Cloud State Universi B X1:34.11
--- University of North Dakot D X1:35.30
1) McNutt, Matt 2) Fraser, John
3) Smestad, Justin 4) Adams, Eric
--- University of North Dakot C X1:37.42
1) Lerick, Dan 2) Black, Brad
3) Hirt, Bryan 4) Schreckenghost, Chris
--- South Dakota State Univer B X1:39.82
--- Saint Cloud State Universi C X1:39.92

Event 4 Men 500 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 Requist, Ryan UND 4:46.19
2 Polansky, Mark UND 4:49.35
(Event 4 Men 500 Yard Freestyle)
Name Yr School Finals Time
3 Kalberer, Andrew UND 4:49.75
4 Walz, Mike UND 4:50.09
5 Perzinski, Greg USD 4:53.54
6 Gonia, Sean FY SCSU 4:54.38
7 Eckhardt, Clint USD 4:55.25
8 Hartl, Tyler USD 4:55.44
9 Adelman, Mike SDSU 4:58.75
10 Sammons, Todd UND 4:58.78
11 Sharp, Matt SJU 5:02.05
12 Fraser, John UND 5:03.83
13 Stephens, Scott GUST 5:04.55
14 Foster, Jason USD 5:04.64
15 Hess, Ryan FY SCSU 5:04.91
16 Adams, Eric UND 5:05.03
17 Skogen, Josh FY SCSU 5:06.53
18 Schimelpfenig, Sam USD 5:09.92
19 Lovold, Dusty SO SCSU 5:11.31
20 Merritt, Shawn SJU 5:13.37
21 Peterson, Andy SJU 5:14.89
22 Filiaggi, Christian SJU 5:16.34
23 Rohling, Nate GUST 5:17.94
24 Mitton, Logan GUST 5:18.35
25 Dilmore, Matt GUST 5:19.42
26 Koester, Kyle SO SCSU 5:21.51
27 Swee, Chris GUST 5:21.87
28 Levi, Andy SO SCSU 5:23.31
29 Nolan, John STU 5:25.47
30 Sorensen, Todd STU 5:26.13
31 Schreckenghost, Chris UND 5:28.41
32 Black, Brad UND 5:35.39
33 Swanson, Zach SDSU 5:39.45
34 Peterfeso, Nate SJU 5:41.08
35 Bartz, Matt HAM 5:47.71
36 Bengston, Adam GUST 5:55.44

Event 6 Men 200 Yard IM
Name Yr School Finals Time
1 Wencl, Michael SR SCSU 2:00.89
2 Vestrum, Luke SJU 2:02.56
3 Melton, Torey USD 2:02.94
4 Liden, Mats UND 2:03.94
5 Stephens, Scott GUST 2:04.18
6 Gargano, Ben USD 2:04.38
7 Morgan, Dan SJU 2:05.68
8 Early, Nick GUST 2:05.73
9 Nordtvedt, Derek SDSU 2:06.30
10 Nelson, David USD 2:06.86
11 Devlin, Justin USD 2:07.03
12 Anderson, Dan FY SCSU 2:07.55
13 Schneider, Paul UND 2:08.03
14 Schlabach, Kevin STU 2:08.47
15 Green, Peter SJU 2:08.56
16 Field, Jed STU 2:08.89
17 Homan, Andrew FY SCSU 2:09.08
18 Erickson, Benji SDSU 2:09.09
18 Hughes, Jeremy UND 2:09.09
20 Stern, Andy SJU 2:09.76
21 Skirka, Andrew STU 2:09.97
22 McNutt, Matt UND 2:11.01
23 Coplan, Rory HAM 2:11.08
24 Mitton, Logan GUST 2:11.15
25 Arnold, Jim SJU 2:11.27
26 Foster, Reid GUST 2:11.57
27 Tefertiller, Dakota USD 2:11.72
28 Smestad, Justin UND 2:11.75
29 Schreckenghost, Chris UND 2:12.00
30 Rohling, Nate GUST 2:12.13
31 Majewski, Joe GUST 2:12.19
32 Liddle, Nate GUST 2:12.99
33 Adelman, Mike SDSU 2:13.14
34 Brase, Nate GUST 2:14.16
35 Leis, Nate SJU 2:15.51
36 Riedner, Broc FY SCSU 2:15.53
37 Kestly, Andrew GUST 2:16.08
38 Hirt, Bryan UND 2:16.21
39 Lindstrom, Dan GUST 2:17.33
40 Hedtke, Abe STU 2:17.54
41 Lerick, Dan UND 2:17.93
42 Peterson, Anthony SJU 2:18.85
43 Dilmore, Matt GUST 2:19.72
44 Boder, Chris HAM 2:20.05
44 Hadorn, Scott SDSU 2:20.05
46 Mohs, Steven SO SCSU 2:20.54
47 Beckman, Willie FY SCSU 2:20.81
48 Bengston, Adam GUST 2:22.05
49 Christenson, Lee SDSU 2:22.46
50 Wetherbee, James GUST 2:22.74
51 O'Laughlin, Matt GUST 2:22.75
52 Tjosaas, Matt GUST 2:24.04
53 Griebenow, Doug SJU 2:27.07
54 Smith, Richard FY SCSU 2:31.64
55 Bachelani, Ashad GUST 2:31.67

Event 8 Men 50 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 Peterson, Soren SJU 21.77
2 Tapper, Russell SR SCSU 22.20
3 Brase, Nick GUST 22.40
4 Hartl, Tyler USD 22.41
5 Mills, Jake UND 22.46
6 Molesworth, David USD 22.59
7 Buckland, Dan UND 22.61
8 Javorski, John USD 22.64
9 Price, Chris GUST 22.70
10 Kalberer, Andrew UND 22.74
11 Koester, Kurt FY SCSU 22.80
12 Hanchin, Patrick SDSU 22.85
13 Howe, Eric UND 22.86
14 Dingman, Jeff SJU 22.90
15 Wetherbee, James GUST 22.91
16 Walz, Mike UND 22.96
17 Liddle, Nate GUST 22.99
18 Pearson, Jesse GUST 23.01
19 Brase, Nate GUST 23.03
20 Polansky, Mark UND 23.04
21 Hughes, Jeremy UND 23.12
21 Bidle, Aaron SJU 23.12
23 Schneider, Paul UND 23.20
24 Norris, Joe SJU 23.23
25 Skogen, Josh FY SCSU 23.28
26 Kirchgessner, Jake STU 23.29
27 Lindstrom, Erik GUST 23.34
28 Lovold, Dusty SO SCSU 23.37
29 Erickson, Benji SDSU 23.38
30 Anderson, Eric SR SJU 23.41
31 Smith, Joe SJU 23.54
31 Bindert, Chris STU 23.54
33 McNutt, Matt UND 23.56
34 O'Laughlin, Matt GUST 23.58
35 Sonstegard, Tyler SDSU 23.63
36 Tesch, Ryan SJU 23.75
37 Fraser, John UND 23.86
38 Poindexter, Gavin SJU 23.90
39 Waataja, Jon STU 23.91
40 Kestly, Andrew GUST 23.95
41 Nelson, Chris STU 23.96
42 Adams, Eric UND 23.98
43 Schiltz, John SJU 24.04
43 Rasmus, Sabin FY SCSU 24.04
45 Murphy, Keith STU 24.21
46 Perrozzi, Joel SDSU 24.33
47 Schleder, Nick STU 24.42
48 Freeman, Casey SDSU 24.60
49 Aulwes, Greg STU 24.64
50 Lofgren, Pete GUST 24.69
51 Hirt, Bryan UND 24.82
52 Hadorn, Scott SDSU 25.00
53 Lerick, Dan UND 25.26
54 Smith, Brain GUST 25.48
54 Smestad, Justin UND 25.48
56 Niemiee, Dave SDSU 25.62
57 France, Dan FY SCSU 25.69
58 Tjosaas, Matt GUST 25.97
59 Christenson, Lee SDSU 26.08
60 Majewski, Joe GUST 28.49

Event 10 Men 400 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 University of North Dakot A 3:35.40
1) Polansky, Mark 2) Liden, Mats
3) Mills, Jake 4) Requist, Ryan
2 University of South Dakot A 3:39.50
1) Molesworth, David 2) Devlin, Justin
3) Melton, Torey 4) Javorski, John
3 Gustavus Adolphus Colleg A 3:45.05
4 Saint John's University A 3:49.15
1) Green, Peter 2) Morgan, Dan
3) Merritt, Shawn 4) Arnold, Jim
(Event 10 Men 400 Yard Medley Relay)
Team Relay Finals Time
5 South Dakota State Univer A 3:50.90
1) Niemiee, Dave 2) Christenson, Lee
3) Freeman, Casey 4) Perrozzi, Joel
6 Saint Cloud State Universi A 3:51.34
7 St. Thomas University A 3:56.87
1) Field, Jed 2) Skirka, Andrew
3) Bindert, Chris 4) Waataja, Jon
--- University of North Dakot B X3:41.13
1) Hughes, Jeremy 2) Adams, Eric
3) Walz, Mike 4) Kalberer, Andrew
--- University of North Dakot C X3:50.61
1) McNutt, Matt 2) Smestad, Justin
3) Black, Brad 4) Buckland, Dan
--- Gustavus Adolphus Colleg B X3:51.69
--- University of North Dakot D X3:55.94
1) Schreckenghost, Chris 2) Hirt, Bryan
3) Schneider, Paul 4) Fraser, John
--- Saint John's University B X4:02.02
1) Peterson, Andy 2) Leis, Nate
3) Stern, Andy 4) Tesch, Ryan
--- South Dakota State Univer B X4:11.30
--- Saint Cloud State Universi B X4:20.12

Event 12 Men 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 University of North Dakot A 1:37.77
1) Polansky, Mark 2) Liden, Mats
3) Mills, Jake 4) Kalberer, Andrew
2 Saint Cloud State Universi A 1:41.05
3 Gustavus Adolphus Colleg A 1:41.11
4 Saint John's University A 1:41.65
5 University of South Dakot A 1:42.17
1) Melton, Torey 2) Devlin, Justin
3) Nelson, David 4) Eckhardt, Clint
6 Carlton College A 1:43.60
7 St. Thomas University A 1:45.98
8 Macalester College A 1:48.41
9 South Dakota State Univer A 1:50.52
--- University of North Dakot B X1:41.80
1) McNutt, Matt 2) Adams, Eric
3) Walz, Mike 4) Howe, Eric
--- Gustavus Adolphus Colleg B X1:43.79
--- University of North Dakot D X1:44.53
1) Schreckenghost, Chris 2) Smestad, Justin
3) Fraser, John 4) Schneider, Paul
--- Carlton College B X1:45.45
--- University of North Dakot C X1:45.67
1) Black, Brad 2) Lerick, Dan
3) Requist, Ryan 4) Buckland, Dan
--- Saint John's University B X1:47.07
--- Carlton College C X1:51.79
--- Saint Cloud State Universi B X1:54.70
--- Carlton College D X2:00.82
--- Carlton College E X2:06.80

Event 14 Men 400 Yard IM
Name Yr School Finals Time
1 Requist, Ryan UND 4:17.08
2 Melton, Torey USD 4:22.48
3 Sammons, Todd UND 4:25.40
4 Morgan, Dan SJU 4:28.54
5 Gonia, Sean FY SCSU 4:28.80
5 Stephens, Scott GUST 4:28.80
7 Sharp, Matt SJU 4:31.06
8 Brudvig, Lars CAR 4:31.17
9 Gargano, Ben USD 4:31.23
10 Hughes, Jeremy UND 4:33.05
11 Hess, Ryan FY SCSU 4:33.21
12 Stern, Andy SJU 4:36.17
13 Green, Peter SJU 4:40.22
14 Rohling, Nate GUST 4:41.99
15 Wallace, Tim MAC 4:43.66
16 Schlabach, Kevin STU 4:43.99
17 Swee, Chris GUST 4:45.13
18 Schimelpfenig, Sam USD 4:45.54
19 Foster, Jason USD 4:48.07
20 Dilmore, Matt GUST 4:53.77
21 Leis, Nate SJU 4:56.74
22 Berliss, Jeff CAR 4:59.20
23 Lindstrom, Dan GUST 5:00.72
24 Mohs, Steven SO SCSU 5:04.28
25 McKanna, Zephy MAC 5:31.72

Event 16 Men 100 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time
1 Wencl, Michael SR SCSU 53.12
2 Mills, Jake UND 53.52
3 Kalberer, Andrew UND 53.59
4 Walz, Mike UND 53.80
5 Liden, Mats UND 54.16
6 Vestrum, Luke SJU 54.17
7 Early, Nick GUST 54.48
8 Homan, Andrew FY SCSU 55.26
9 Price, Chris GUST 55.52
10 Nordtvedt, Derek SDSU 56.04
11 Black, Brad UND 56.49
12 Foster, Reid GUST 56.74
13 Arnold, Jim SJU 56.99
14 Kirchgessner, Jake STU 57.40
15 Merritt, Shawn SJU 57.59
16 Riedner, Broc FY SCSU 57.73
17 Anderson, Dan FY SCSU 57.76
18 Tapper, Russell SR SCSU 57.78
19 Eberle, Jacob CAR 57.97
20 Buckland, Dan UND 58.07
21 Nelson, David USD 58.09
22 Schneider, Paul UND 58.18
23 Nelson, Erik MAC 58.28
24 McNutt, Matt UND 58.65
25 Howe, Eric UND 58.67
26 Pearson, Jesse GUST 59.24
27 Schiltz, John SJU 59.33
28 Schreckenghost, Chris UND 59.47
29 Rupp, Chris CAR 59.53
30 Kestly, Andrew GUST 59.78
31 Brase, Nate GUST 59.81
32 Lindstrom, Dan GUST 1:00.29
33 Adams, Eric UND 1:00.42
34 Boder, Chris HAM 1:00.72
35 Majewski, Joe GUST 1:00.73
36 Rasmus, Sabin FY SCSU 1:00.80
37 Freeman, Casey SDSU 1:00.81
38 Tistad, Holger CAR 1:00.99
39 Smestad, Justin UND 1:01.03
40 Hirt, Bryan UND 1:01.10
41 Speiser, Dan CAR 1:01.13
42 Tefertiller, Dakota USD 1:01.21
43 Bindert, Chris STU 1:01.43
44 Coplan, Rory HAM 1:01.49
45 Perrozzi, Joel SDSU 1:02.11
46 Alcivar, Tom CAR 1:02.21
47 Sonstegard, Tyler SDSU 1:02.27
48 Everhart, Matt MAC 1:02.31
49 Tesch, Ryan SJU 1:02.41
50 Kemper, Dan MAC 1:02.44
51 Peterfeso, Nate SJU 1:02.64
52 Skogen, Josh FY SCSU 1:03.66
53 Levi, Andy SO SCSU 1:03.73
54 Lerick, Dan UND 1:04.30
55 Lofgren, Pete GUST 1:04.89
56 Smith, Richard FY SCSU 1:05.76
57 Bengston, Adam GUST 1:06.57
58 Bachelani, Ashad GUST 1:07.02
59 Nerison, Erik CAR 1:08.39
60 Tjosaas, Matt GUST 1:08.41
61 Koester, Kyle SO SCSU 1:08.72
62 Lindstrom, Erik GUST 1:11.90

Event 18 Men 200 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 Polansky, Mark UND 1:45.76
2 Brown, Jason CAR 1:48.34
3 Requist, Ryan UND 1:48.39
4 Hartl, Tyler USD 1:48.78
5 Nordtvedt, Derek SDSU 1:48.86
6 Early, Nick GUST 1:49.68
7 Gonia, Sean FY SCSU 1:49.88
8 Eckhardt, Clint USD 1:50.89
9 Fraser, John UND 1:51.45
10 Melton, Torey USD 1:51.53
11 Mills, Jake UND 1:52.20
12 Pearson, Jesse GUST 1:52.51
13 Skogen, Josh FY SCSU 1:52.63
14 Liddle, Nate GUST 1:52.66
15 Peterson, Andy SJU 1:53.11
16 Adelman, Mike SDSU 1:53.12
17 Hughes, Jeremy UND 1:53.29
18 Dingman, Jeff SJU 1:53.64
19 Peterson, Soren SJU 1:54.05
20 Schimelpfenig, Sam USD 1:54.53
21 Javorski, John USD 1:55.09
22 Wetherbee, James GUST 1:55.20
23 Sonstegard, Tyler SDSU 1:55.30
24 Foster, Jason USD 1:55.62
25 Hanes, Joe MAC 1:55.63
26 Brase, Nick GUST 1:56.19
27 Filiaggi, Christian SJU 1:56.32
28 Koester, Kurt FY SCSU 1:56.34
29 Anderson, Eric SR SJU 1:56.64
30 Lovold, Dusty SO SCSU 1:56.67
31 Rasmus, Sabin FY SCSU 1:57.44
32 Howe, Eric UND 1:57.95
33 Hanchin, Patrick SDSU 1:58.39
34 Bidle, Aaron SJU 1:59.06
35 Sorensen, Todd STU 1:59.37
36 Dilmore, Matt GUST 2:00.43
37 Koester, Kyle SO SCSU 2:00.68
38 Tapper, Russell SR SCSU 2:00.82
39 Waataja, Jon STU 2:01.21
40 Swanson, Zach SDSU 2:01.39
41 Aulwes, Greg STU 2:01.94
42 Boder, Chris HAM 2:02.40
43 Perrozzi, Joel SDSU 2:04.28
44 Lofgren, Pete GUST 2:04.34
45 Cook, Tim CAR 2:05.32
46 Murphy, Keith STU 2:05.48
47 Smith, Richard FY SCSU 2:12.31
48 Bartz, Matt HAM 2:13.90
49 Dodington, Ned CAR 2:18.19
50 Ginder-Vogel, Matt CAR 2:19.35
51 O'Connor, Devin CAR 2:19.51

Event 20 Men 100 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time
1 Liden, Mats UND 59.03
2 Devlin, Justin USD 59.49
3 Nelson, David USD 1:01.00
4 Majewski, Joe GUST 1:02.80
5 Adams, Eric UND 1:02.84
6 Hiser, Dan CAR 1:02.94
7 Schneider, Paul UND 1:03.75
8 Morgan, Dan SJU 1:03.77
9 Mitton, Logan GUST 1:04.10
10 Smestad, Justin UND 1:04.28
11 Hirt, Bryan UND 1:04.32
12 Tefertiller, Dakota USD 1:04.58
13 Lerick, Dan UND 1:05.02
14 Wallace, Tim MAC 1:05.32
15 Skirka, Andrew STU 1:05.39
16 Buckland, Dan UND 1:05.70
17 Hadorn, Scott SDSU 1:05.92
18 Gargano, Ben USD 1:06.48
19 Leis, Nate SJU 1:06.78
20 Pouresmail, Kaveh CAR 1:07.83
21 Lindstrom, Erik GUST 1:07.88
22 Nelson, Chris STU 1:08.32
23 Anderson, Dan FY SCSU 1:08.49
24 O'Laughlin, Matt GUST 1:08.57
25 Peterson, Anthony SJU 1:08.76
26 Christenson, Lee SDSU 1:09.34
27 Schweller, Robbie CAR 1:09.59
28 Levandoski, Justin CAR 1:09.70
29 Lindstrom, Dan GUST 1:09.89
30 Brase, Nick GUST 1:10.30
31 Beckman, Willie FY SCSU 1:10.57
32 Griebenow, Doug SJU 1:12.33
33 Levi, Andy SO SCSU 1:12.73
34 Smith, Brain GUST 1:12.76
35 Bachelani, Ashad GUST 1:13.38
36 Nerison, Erik CAR 1:13.54
37 Riedner, Broc FY SCSU 1:14.05
38 McKanna, Zephy MAC 1:14.92
39 Cleary, Jacob MAC 1:16.04
40 Mohs, Steven SO SCSU 1:16.20
41 Strickland, Peter CAR 1:18.58
42 Bartz, Matt HAM 1:19.22
43 Roever, JR GUST 1:21.86

Event 22 Men 100 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time
1 Wencl, Michael SR SCSU 51.73
2 Polansky, Mark UND 54.70
3 Vestrum, Luke SJU 55.24
4 Mills, Jake UND 56.13
5 Molesworth, David USD 56.27
6 Erickson, Benji SDSU 56.69
7 McNutt, Matt UND 57.75
8 Nelson, Erik MAC 57.87
9 Nordtvedt, Derek SDSU 58.08
10 Sammons, Todd UND 58.39
11 Brown, Jason CAR 58.43
12 Foster, Reid GUST 58.49
13 Price, Chris GUST 58.50
14 Hess, Ryan FY SCSU 58.52
15 Schnell, Dave CAR 58.68
16 Schreckenghost, Chris UND 59.08
17 Field, Jed STU 59.48
18 Green, Peter SJU 59.79
19 Koester, Kurt FY SCSU 1:00.08
20 Peterson, Andy SJU 1:00.17
21 Black, Brad UND 1:00.22
22 Howe, Eric UND 1:00.38
23 Kestly, Andrew GUST 1:00.64
24 Tapper, Russell SR SCSU 1:01.00
25 Javorski, John USD 1:01.10
26 Liddle, Nate GUST 1:01.14
27 Wetherbee, James GUST 1:01.49
28 Coplan, Rory HAM 1:01.56
29 Hedtke, Abe STU 1:02.11
30 Hanchin, Patrick SDSU 1:02.50
31 Kemper, Dan MAC 1:02.59
32 Eberle, Jacob CAR 1:02.65
33 Schleder, Nick STU 1:02.89
34 Pearson, Jesse GUST 1:03.38
35 Bengston, Adam GUST 1:03.40
36 Beckman, Willie FY SCSU 1:03.71
37 Poindexter, Gavin SJU 1:03.73
38 Eckhardt, Clint USD 1:04.13
39 Lyons-Keefe, Brendon CAR 1:04.20
40 Hanes, Joe MAC 1:04.52
41 Everhart, Matt MAC 1:05.10
42 Nolan, John STU 1:06.63
43 Niemiee, Dave SDSU 1:06.90
43 Alcivar, Tom CAR 1:06.90
45 Tjosaas, Matt GUST 1:07.00
46 Brase, Nick GUST 1:07.97
47 Mohs, Steven SO SCSU 1:08.09
48 O'Laughlin, Matt GUST 1:09.49
49 Dodington, Ned CAR 1:11.25
50 Tistad, Holger CAR 1:11.37

Event 26 Men 1650 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 Gonia, Sean FY SCSU 17:20.55
2 Sharp, Matt SJU 17:32.42
3 Adelman, Mike SDSU 17:36.05
4 Filiaggi, Christian SJU 17:42.61
5 Brudvig, Lars CAR 17:46.51
6 Foster, Jason USD 17:52.99
7 Stern, Andy SJU 17:54.90
8 Schimelpfenig, Sam USD 17:56.85
9 Lyons-Keefe, Brendon CAR 18:02.76
10 Lovold, Dusty SO SCSU 18:14.11
11 Hanes, Joe MAC 18:33.41
12 Dilmore, Matt GUST 18:43.65
13 Mitton, Logan GUST 18:45.10
(Event 26 Men 1650 Yard Freestyle)
Name Yr School Finals Time
14 Rohling, Nate GUST 18:49.90
15 Levi, Andy SO SCSU 18:52.32
16 Rasmus, Sabin FY SCSU 18:58.12
17 Homan, Andrew FY SCSU 19:01.39
18 Swee, Chris GUST 19:02.23
19 Sorensen, Todd STU 19:08.40
20 Nolan, John STU 19:19.95
21 Cook, Tim CAR 19:47.60
22 Berliss, Jeff CAR 19:48.74
23 Swanson, Zach SDSU 20:00.03
24 Bartz, Matt HAM 20:00.06
25 Peterfeso, Nate SJU 20:14.00
--- Fraser, John UND DQ

Event 28 Men 200 Yard Backstroke
Name Yr School Finals Time
1 Polansky, Mark UND 1:57.06
2 Wencl, Michael SR SCSU 1:57.57
3 Vestrum, Luke SJU 1:59.10
4 Erickson, Benji SDSU 2:06.19
5 Nelson, Erik MAC 2:06.80
6 Hess, Ryan FY SCSU 2:07.61
7 Schnell, Dave CAR 2:08.43
8 Green, Peter SJU 2:08.87
9 Coplan, Rory HAM 2:09.09
10 Price, Chris GUST 2:09.38
10 Brudvig, Lars CAR 2:09.38
12 Field, Jed STU 2:09.69
13 Kemper, Dan MAC 2:09.89
14 Hughes, Jeremy UND 2:09.93
15 Koester, Kurt FY SCSU 2:10.89
16 Schreckenghost, Chris UND 2:11.84
17 Black, Brad UND 2:11.87
18 Foster, Reid GUST 2:11.98
19 Hedtke, Abe STU 2:12.49
20 Peterson, Andy SJU 2:13.22
21 Schleder, Nick STU 2:16.28
22 Lyons-Keefe, Brendon CAR 2:16.49
23 Everhart, Matt MAC 2:18.24
24 Pouresmail, Kaveh CAR 2:20.95
25 Bengston, Adam GUST 2:21.77
26 Swee, Chris GUST 2:22.87
27 Beckman, Willie FY SCSU 2:23.41
28 Nolan, John STU 2:26.25
29 Niemiee, Dave SDSU 2:27.53
30 Cook, Tim CAR 2:34.86

Event 30 Men 100 Yard Freestyle
Name Yr School Finals Time
1 Brown, Jason CAR 47.87
2 Requist, Ryan UND 48.40
3 Early, Nick GUST 48.42
4 Peterson, Soren SJU 49.12
5 Mills, Jake UND 49.24
6 Walz, Mike UND 49.50
7 Koester, Kurt FY SCSU 50.41
8 Liddle, Nate GUST 50.58
9 Nordtvedt, Derek SDSU 50.65
10 Brase, Nick GUST 50.79
11 Sammons, Todd UND 50.98
12 Dingman, Jeff SJU 51.06
13 Sonstegard, Tyler SDSU 51.14
14 Wetherbee, James GUST 51.19
15 Skogen, Josh FY SCSU 51.20
16 Arnold, Jim SJU 51.27
17 Brase, Nate GUST 51.40
18 McNutt, Matt UND 51.45
19 Rupp, Chris CAR 51.53
20 Bidle, Aaron SJU 51.60
21 Hanchin, Patrick SDSU 51.62
22 Wallace, Tim MAC 51.65
22 Pearson, Jesse GUST 51.65
24 Fraser, John UND 51.70
25 Gonia, Sean FY SCSU 52.06
26 Kestly, Andrew GUST 52.07
27 Erickson, Benji SDSU 52.09
28 Howe, Eric UND 52.11
29 Tapper, Russell SR SCSU 52.12
30 Anderson, Eric SR SJU 52.26
31 Kirchgessner, Jake STU 52.27
31 Nelson, Erik MAC 52.27
33 Norris, Joe SJU 52.29
34 Lovold, Dusty SO SCSU 52.38
35 Schiltz, John SJU 52.40
36 Eberle, Jacob CAR 52.57
37 Buckland, Dan UND 52.62
38 Adelman, Mike SDSU 52.88
39 Bindert, Chris STU 52.99
40 Nelson, Chris STU 53.25
41 Lindstrom, Erik GUST 53.28
42 Speiser, Dan CAR 53.40
43 Hanes, Joe MAC 53.44
44 Murphy, Keith STU 53.58
45 Smith, Joe SJU 53.78
46 Riedner, Broc FY SCSU 53.80
47 Koester, Kyle SO SCSU 53.84
47 Waataja, Jon STU 53.84
49 Tesch, Ryan SJU 54.23
50 Homan, Andrew FY SCSU 54.35
51 Kemper, Dan MAC 54.41
52 Schweller, Robbie CAR 54.44
53 Filiaggi, Christian SJU 54.49
54 Rasmus, Sabin FY SCSU 54.57
55 Poindexter, Gavin SJU 54.79
56 Lofgren, Pete GUST 55.12
57 Freeman, Casey SDSU 55.40
58 Aulwes, Greg STU 55.65
59 Everhart, Matt MAC 55.72
60 Swanson, Zach SDSU 55.78
61 Beckman, Willie FY SCSU 55.87
62 Boder, Chris HAM 56.50
63 Niemiee, Dave SDSU 56.95
64 Tjosaas, Matt GUST 57.74
65 Smith, Richard FY SCSU 59.45
66 Smith, Brain GUST 59.50
67 O'Connor, Devin CAR 1:00.94
68 McKanna, Zephy MAC 1:02.02
69 Dodington, Ned CAR 1:02.06
70 Ginder-Vogel, Matt CAR 1:02.70
71 Bartz, Matt HAM 1:03.60
72 Roever, JR GUST 1:07.28
73 Cleary, Jacob MAC 1:07.51

Event 32 Men 200 Yard Breaststroke
Name Yr School Finals Time
1 Liden, Mats UND 2:14.73
2 Adams, Eric UND 2:15.55
3 Morgan, Dan SJU 2:16.57
4 Majewski, Joe GUST 2:20.34
5 Sharp, Matt SJU 2:20.72
6 Hiser, Dan CAR 2:20.81
7 Smestad, Justin UND 2:21.19
8 Stephens, Scott GUST 2:22.17
9 Hirt, Bryan UND 2:22.51
10 Schneider, Paul UND 2:23.71
11 Skirka, Andrew STU 2:23.96
12 Hadorn, Scott SDSU 2:24.82
13 Stern, Andy SJU 2:25.31
14 Mitton, Logan GUST 2:25.75
15 Wallace, Tim MAC 2:25.91
16 Lerick, Dan UND 2:26.97
17 Buckland, Dan UND 2:27.68
18 Coplan, Rory HAM 2:28.32
19 Leis, Nate SJU 2:31.12
20 Nelson, Chris STU 2:31.54
21 Christenson, Lee SDSU 2:33.26
22 Anderson, Dan FY SCSU 2:33.35
23 O'Laughlin, Matt GUST 2:33.91
24 Peterson, Anthony SJU 2:34.44
25 Levi, Andy SO SCSU 2:36.56
26 Pouresmail, Kaveh CAR 2:36.80
27 Levandoski, Justin CAR 2:38.74
28 Lindstrom, Erik GUST 2:39.76
29 Smith, Brain GUST 2:39.91
30 Griebenow, Doug SJU 2:41.02
31 Nerison, Erik CAR 2:42.48
32 Bachelani, Ashad GUST 2:42.98
33 Mohs, Steven SO SCSU 2:44.05
34 McKanna, Zephy MAC 2:44.62
35 Strickland, Peter CAR 2:47.81
36 Cleary, Jacob MAC 2:48.60

Event 34 Men 200 Yard Butterfly
Name Yr School Finals Time
1 Requist, Ryan UND 2:00.53
2 Kalberer, Andrew UND 2:01.25
3 Walz, Mike UND 2:03.46
4 Stephens, Scott GUST 2:06.95
5 Early, Nick GUST 2:07.08
6 Homan, Andrew FY SCSU 2:07.61
7 Black, Brad UND 2:08.41
8 Rohling, Nate GUST 2:08.73
9 Sammons, Todd UND 2:10.05
10 Foster, Reid GUST 2:11.65
11 Merritt, Shawn SJU 2:11.91
12 Price, Chris GUST 2:12.53
13 Swee, Chris GUST 2:17.72
14 Schlabach, Kevin STU 2:18.64
15 Tistad, Holger CAR 2:22.92
16 Perrozzi, Joel SDSU 2:24.57
17 Lindstrom, Dan GUST 2:25.18
18 Boder, Chris HAM 2:26.46
19 Freeman, Casey SDSU 2:27.49
20 Berliss, Jeff CAR 2:31.86
21 Alcivar, Tom CAR 2:33.58
22 Peterfeso, Nate SJU 2:34.78
23 Bachelani, Ashad GUST 2:37.00
24 Smith, Richard FY SCSU 2:42.14
25 Koester, Kyle SO SCSU 2:48.80

Event 36 Men 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Finals Time
1 University of North Dakot A 3:16.75
1) Requist, Ryan 2) Sammons, Todd
3) Kalberer, Andrew 4) Polansky, Mark
2 Saint John's University A 3:18.64
3 Saint Cloud State Universi A 3:19.54
4 Gustavus Adolphus Colleg A 3:19.89
5 Carlton College A 3:20.63
6 South Dakota State Univer A 3:23.11
7 St. Thomas University A 3:28.86
8 Macalester College A 3:30.51
9 University of North Dakot D x3:40.43
1) Hirt, Bryan 2) Smestad, Justin
3) Schreckenghost, Chris 4) Lerick, Dan
--- University of North Dakot B X3:23.25
1) Mills, Jake 2) Howe, Eric
3) Buckland, Dan 4) Walz, Mike
--- Gustavus Adolphus Colleg B X3:26.72
(Event 36 Men 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Finals Time
--- University of North Dakot C X3:27.24
1) Hughes, Jeremy 2) Schneider, Paul
3) Black, Brad 4) McNutt, Matt
--- Saint John's University B X3:29.30
--- Saint Cloud State Universi B X3:29.98
--- Saint John's University C X3:31.03
--- Carlton College B X3:31.50
--- Carlton College C X3:43.78
--- Saint Cloud State Universi C X3:45.19
--- Carlton College D X3:54.83

--- Carlton College E X4:04.77

 

Front Page |Schedule | Statistics |Roster | Coaches | Archives | Other Links | Records


3 Crowns Logo Copyright © 2002 Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.Please direct any questions or comments to the Sports Information Director Tim Kennedy at timgasid@gustavus.edu or (507) 933-7647.