Lion Logo
Men's Swimming Header
Men's Swimming Navigation Bar
Arrow










MIAC Conference Championships @ St. Catherine's
February 25-27, 1999

Team Results:
1. St. Olaf 935.50
2. Gustavus 748
3. St. John's 483
4. Carleton 304
5. St. Thomas 193.5
6. St. Mary's 157
7. Macalester 126
8. Hamline 19


200 free relay
1. Gustavus 1:25.17
2. St John's 1:25.56
3. St. Olaf 1:26.11

500 freestyle
1. Chris Palmer (STO) 4:44.45
2. Chris Kramer (GAC) 4:47.21
3. Dave Cameron (CAR) 4:47.70
12. Steve Torrey (GAC) 5:07.92
13. Logan Mitton (GAC) 5:09.52

200 IM
1. Ryan Lussenden (STO) 1:58.26
2. Jeff Simonson (GAC) 1:59.61
3. Chad Nelson (STO) 1:59.85
15. Alex Lindstrom (GAC) 2:06.03

50 freestyle
1. Matt Zelen (SJU) 20.46
5. Nate Liddle (GAC) 21.94
6. Marshall Lichty (GAC) 22.38
7. James Wetherbee (GAC) 22.40

1 meter diving
1. Matt Walker (STO) 532.5
9. Sean Goodman (GAC) 304.45
10. Josh Salzman 285.60
11. Thor Lossen (GAC) 261.65

400 medley relay
1. St. Olaf 3:23.33
2. Carleton 3:36.47
3. Gustavus 3:37.88

400 IM
1. Tom Dow (STO) 4:12.31
2. Jeff Simonson (GAC) 4:18.48
7. Justin Gathercoal (GAC) 4:24.28
11. Alex Lindstrom (GAC) 4:31.59
15. Steve Torrey (GAC) 4:39.59

100 butterfly
1. Matt Zelen (SJU) 49.09
3. Chris Price (GAC) 54.28
5. Reid Foster (GAC) 54.89
6. Casey McGovern 54.97
10. Andrew Kestley (GAC) 56.00

200 freestyle
1. Kevin O'Laughlin (GAC) 1:43.67
5. Nate Liddle (GAC) 1:46.01
9. Chris Kramer (GAC) 1:47.17
13. James Wetherbee (GAC0 1:49.84

100 breaststroke
1. Dan Hiser (CAR) 59.33
5. Logan Mitton (GAC) 55.32
6. Casey McGovern 1:02.60
9. Matt Long (GAC) 1:03.50

100 backstroke
1. Sean Kreuger (STO) 53.33
3. Chris Price (GAC) 55.32
4. Reid Foster (GAC) 55.76
7. Aaron Bitter 56.39
10. Marshall Lichty (GAC) 57.53
11. Andrew Kestly (GAC) 57.92

800 free relay
1. Gustavus 6:59.99
2. St. Olaf 7:00.17
3. Carleton 7:12.28

1650 freestyle
1. Ryan Palmer (STO) 16:45.02
3. Chris Kramer (GAC) 17:06.04
9. Charis Swee (GAC) 18:17.30

200 backstroke
1. Sean Kreuger (STO) 1:57.67
9. Aaron Bitter (GAC) 2:02.48
12. Andrew Kestley 2:09.98

100 freestyle
1. Matt Zelen (SJU) 45.40
3. Nate Liddle (GAC) 57.86
8. James Wetherbee (GAC) 49.35
10. Marshall Lichty (GAC) 49.92

200 breaststroke
1. Ryan Lussenden (STO) 2:10.84
8. Logan Mitton (GAC) 2:17.86
10. Casey McGovern 2:19.77
12. Matt Long (GAC) 2:21.69

200 butterfly
1. Matt Hathaway (STO) 1:58.13
2. Jeff Simonson (GAC) 2:01.17
3. Chris Price (GAC) 2:04.21
4. Reid Foster (GAC0 2:04.21
10. Alex Lindstrom (GAC0 2:10.02
16. Chris Swee (GAC0 2:18.12

3 meter diving
1. Matt Walker (STO) 576.30
8. Sean Goodman (GAC) 301.45
9. Josh Salzman (GAC) 267.60
10. Thor Lossen (GAC) 259.00

400 free relay
1. Gustavus 3:08.19
2. St. Olaf 3:09.60
3. St. John's 3:11.13

 

Front Page |Schedule | Statistics |Roster | Coaches | Archives | Other Links | Records


3 Crowns Logo Copyright © 2002 Gustavus Adolphus College. All Rights Reserved.Please direct any questions or comments to the Sports Information Director Tim Kennedy at timgasid@gustavus.edu or (507) 933-7647.