CoSIDA Academic All-Americans

110 Gustavus Academic All-Americans

CoSIDA_AAA

Gustavus Adolphus College has a rich history of athletic accomplishments. Gustie teams have gone on to win over 250 Minnesota Intercollegiate Athletic Conference (MIAC) championships as a charter member of the league and have enjoyed success on the national stage as well. The triumphs on the playing field are certainly attributed to the physical abilities of the student-athletes, but what sets Gustavus apart from many other institutions is the hard work put in the classroom by its student-athletes.

Gustavus currently has 110 all-time College Sports Information Directors of America (CoSIDA) Academic All-Americans, which ranks 11th in Division III and 36th among all institutions (NCAA I, II, and III combined). The mark of 110 Academic All-Americans also ranks first in the MIAC. Gustavus has the sixth most women’s at-large selections and 21st most Academic All-American selections since 2000.

Gustavus’s All-Time CoSIDA Academic All-Americans 

1978-79

Football Brad Baker

1979-80

Baseball Brad Baker

Baseball Jim Mortinson

Football Dave Najarian

Football Ron Straka

1980-81

Baseball Jim Mortinsen

Football Dave Najarian

1982-83

Men’s Basketball Mark Hanson

1986-87

Baseball Jeffrey Cox

Softball Laurie Voit

1987-88

Softball Barb Jaeger

Softball Mindy Mayerchak

Softball Laurie Voit

1988-89

Men’s At-Large Ulf Gudjonsson, Tennis

1990-91

Men’s At-Large Craig Miller, Cross Country

1991-92

Men’s At-Large Jon Lindquist, Golf

Women’s At-Large Anita Doyle, Gymnastics

1992-93

Women’s At-Large Sarah Edmonds, Gymnastics

1993-94

Women’s At-Large Aleta Gilbertson, Cross Country

Women’s At-Large Kerri Pool, Soccer

1995-96

Women’s At-Large Kristi Edmondson, Gymnastics

Women’s At-Large Kirstin Olinger, Track and Field

1997-98

Football Dan Duncan

Men’s Basketball Marc Christian Newell

Women’s At-Large April Felt, Track & Field

Women’s At-Large Tammy Williams, Golf

Women’s At-Large Becca Wold, Cross Country

1998-99

Football Dan Duncan

Women’s At-Large Kirsten Bland, Track & Field

Women’s At-Large April Felt, Track & Field

Women’s At-Large Ann Fletchall, Cross Country

Women’s At-Large Tammy Williams, Golf

1999-00

Football Brian Bergstrom

Football Andy Kopperud

Women’s At-Large Ann Fletchall, Cross Country

2000-01

Football Brian Bergstrom

Men’s At-Large Robb Trenda, Golf

Men’s At-Large Tommy Valentini, Tennis

Women’s At-Large Ellen Anderson, Tennis

Women’s At-Large Stacy Horner, Track & Field

2001-02

Baseball Brad Mazer

Football Ben Spilseth

Football Andy Traetow

Men’s At-Large Tommy Valentini, Tennis

Women’s At-Large Ellen Anderson, Tennis

Women’s At-Large Sarah Moe, Ice Hockey

2002-03

Softball Christina Diller

Women’s At-Large Amanda Parker, Gymnastics

2003-04

Baseball Ben Sherer

Football Isaac Sieling

Men’s At-Large Luke Benoit, Golf

Men’s At-Large Neil Johnson, Golf

Men’s Track/Cross Country Stephen Handler

Women’s At-Large Amanda Parker, Gymnastics

2004-05

Baseball Ben Sherer

Men’s At-Large Pete Schwingler, Tennis

Women’s At-Large Amanda Parker, Gymnastics

2005-06

Baseball Ben Sherer

Men’s At-Large Roy Bryan, Tennis

Men’s Track/Cross Country Jack Henkemeyer

Women’s Track/Cross Country Hailey Harren

2006-07

Men’s At-Large Andy Bryan, Tennis

Men’s Soccer Trevor Brown, Goalkeeper

Men’s Track/Cross Country Tanner Miest

Men’s Track/Cross Country Alex Zupan

Softball Rachael Click

Women’s At-Large Margaret Dorer, Ice Hockey

Women’s Track/Cross Country Hailey Harren

2007-08

Football T.J. Ridley

Men’s At-Large Andy Bryan, Tennis

Men’s At-Large Connor Ziegler, Swimming

Men’s Basketball Trevor Wittwer

Men’s Track/Cross Country Drew Hood

Softball Rachael Click

Women’s At-Large Margaret Dorer, Ice Hockey

Women’s At-Large Laura Edlund, Skiing

2008-09

Football T.J. Ridley

Men’s At-Large David Martinson, Hockey

Men’s At-Large David Pearson, Swimming

Softball Rachael Click

Women’s At-Large Kimbra Kosak, Golf

Women’s At-Large Melissa Mackley, Hockey

2009-10

Men’s Track/Cross Country John Kennedy

2010-11

Football Brad Kruckeberg

Men’s Soccer Benjamin Ceder

Women’s At-Large Samantha Frank, Tennis

Women’s At-Large Katie Schenfeld, Golf

Women’s At-Large Sara Yungner, Hockey

2011-12

Softball Lisa Klass

Women’s At-Large Lindsey Hjelm, Hockey

Women’s Basketball Molly Geske

Women’s Track/Cross Country Brooke Beskau

2012-13

Football Torey Asao

Men’s Soccer Sean Sendelbach

Women’s At-Large Lindsey Hjelm, Hockey

Women’s At-Large Alissa Tinklenberg, Swimming

Women’s Track/Cross Country Beth Hauer

Women’s Track/Cross Country Ally Voss

2013-14

Men’s Soccer Braden Schmid

Men’s Track/Cross Country Cameron Clause

Women’s At-Large Carolyn Draayer, Hockey

Women’s At-Large Alissa Tinklenberg, Swimming

Women’s Track/Cross Country Rebecca Hare

2014-15

Women’s At-Large Carolyn Draayer, Hockey

Women’s At-Large Catherine Olson, Swimming

Women’s Track/Cross Country Elizabeth Weiers

2016-17

Women's At-Large Katie Aney, Tennis

Men's Track/Cross Country Carston Dammann

2017-18

Volleyball Nora Holtan

Women's At-Large Katie Aney, Tennis